De Saarresolutie te Genève I W erkfonds-1934 aan het werk FRANKLIN ROOSEVELT ZENDT BOODSCHAPPEN BEGROOTING SURINAME SNIFf EN „STUYVESANT VRIJDAG 18 JANUARI 1935 Gelijke monniken, gelijke kappen Spoorwegen bezuinigen W eldadigheidszegels Indische legeravond Groote moeilijkheden Uren van spanning Afschaffing tweede klasse in de goedkoope treinen Voor wie de opbrengst bestemd is De organisatie van het Nationaal Jongeren Verbond klopte niet HOOGER POLITIEPERSONEEL Een schrijven van de Bisschoppen GEEN LOTERIJ TOEGESTAAN Besluit van B. en W. van Zaltbom- mei door de Kroon vernietigd REGENTENCONFERENTIES En tournee van den Gouverneur- Generaal „AVICULTURA" Medailles op de tentoonstelling GOEDKOOPE MELK VOOR SCHOOLKINDEREN? NATIONAAL CRISIS-COMITE Een uiteenzetting van den voor zitter mr. J. W. Beyen Werkfonds en nijverheid Voorloopig Verslag der Tweede Kamer verschenen MIDDENSTANDSJONGEREN Cursussen door de Ned. Middenstandsbond ZIEKENFONDSGELDEN Betaling door werkloozen Vliegveld den Haag Wat verricht is MENGVERBOD VOOR BENZINE BEGRAFENIS IR. J. KOSTER FUSIE TUSSCHEN O. S. P. en R. S. P. Prachtige hulp van het schip aan het vliegtuig Waarom de „Snip" zweeg ERRATUM Verkiezingen Prov. Staten van Noord-Holland De Volkenbondsraad is er, ondanks de ont stane strubbelingen naar aanleiding van de quaestie der demilitarisatie van het Saargebied, gisterenavond toch nog in geslaagd met algemeene stemmen een resolutie aan te hemen, waarin overeenkomstig het advies van de commissie van drie het Saargebied in zijn geheel aan Duitschland zal worden toegewezen en wel op 1 Maart as. Duitschland had gehoopt, dat de souvereiniteit over het Saargebied op 15 Februari zou worden overgedragen, maar nam tenslotte genoegen met den thans vastge- stelden datum. Tegenover deze concessie staat, dat in de Volkenbondsresolutie met geen woord gerept wordt van de demilitarisatie-verplich- ting, omdat Duitschland daartegen bezwaar maakte. Frankrijk moet zijn strenge demilitari- satie-eischen, welke door het ministerie van oor log en de generale staf geïnspireerd heetten, aanmerkelijk hebben afgezwakt, en Duitschland heeft van den beginne af zijn uit het Verdrag van Versailles voortvloeiende verplichting tot demilitarisatie van den linker-Rijn-oever er kend. Alleen wanneer Duitschland en Frankrijk met behulp van de commissie van drie het over de voor den overgang noodzakelijke regelingen voor 15 Februari niet eens zijn geworden, zal de Volkenbondsraad zelf de nog hangende quaesties beslissen. In ieder geval echter zal 1 Maart als de definitieve datum voor het her stel der Duitsche souvereiniteit in het Saarge bied worden gehandhaafd. Laval heeft in zijn rede te Genève duidelijk te verstaan gegeven, dat Frankrijk zich zoo toeschietelijk heeft be toond in de Saarkwestie, in de stellige verwach ting, dat Duitschland nu zal gaan deelnemen aan de organisatie der veiligheid en des vredes in Europa, zooals Frankrijk die heeft ontwer pen. Het gelijktijdig indienen van een nieuwe Fransche nota over het Oostpact te Berlijn on derstreepte Lavai's woorden met een diploma- tieken stap. Zal Frankrijk in deze verwachting teleurgesteld worden? Vooral in Fransche rechts georiënteerde politieke kringen vreest men van wel. Duitschland heeft met weg te loopen uit den Volkenbond en de Ontwapeningsconferen tie zijn eventueelen terugkeer tot een ruilobject gemaakt, waarmede het allerlei concessies van zjjn tegenstanders tracht los te krijgen. Enge land is al voorstander van een legaliseering der Duitsche herbewapening en Laval wordt ervan verdacht in Engelands richting te willen om vallen. De gang van zaken in het Saargebied wordt door hen beschouwd als een nederlaag voor Frankrijk, ofschoon alles strikt volgens de be palingen van het Verdrag van Versailles ver- loopen is. Zij verwijten Laval illusies en ficties na te jagen en meenen, dat Duitschland steeds onverzadigbaarder zal worden, naarmate het succes oogst. Tegenover deze kringen staan er echter ook, die meer vertrouwen in Duitsch- lands eerlijkheid en gezond verstand hebben en onder dezen nemen de oud-strijders een be langrijke plaats in. Het wantrouwen tusschen Duitschland en Frankrijk ovej-en-weer is door de oplossing van de Saarquaestie nog geenszins overwonnen. Er is een begin gemaakt voor een mogelijke verzoening, meer niet. Laval heeft dat erkend, toen hij zeide, dat het vredeswerk een geduldswerk is. Het is te hopen, dat het ge duld van het duldende Europa niet op, een al te zware proef wordt gesteld, noch door Duitsch land noch door Frankrijk. In Amerika is boodschapper Roosevelt bezig aan een andere vredesorganisatie n.l. een economische en sociale ordening welke een totale saneering van het tot wanstaltigheid vergroeide kapitalistische liberalistische systeem beoogt. Met voortvarendheid heeft de president een gigantisch werkverschaffingsplan opgesteld ter bestrijding van de werkloosheid en voor stellen gedaan voor verplichte werkloosheids verzekering en ouderdomspensioen. Hij ziet in, dat de Vereenigde Staten een enormen socialen achterstand hebben in te halen en spaart kosten noch moeiten om zijn doeleinden te bereiken. Of hij daarin volledig slagen zal. valt moeilijk te voorspellen, maar wel dient men bij de be oordeeling van zijn goochelen met milliarden te bedenken, dat men de Vereenigde Staten niet met uitsluitend Europeesch ingestelde oogen mag bekijken. Op internationaal gebied streeft Roosevelt naar een aansluiting van de Vereenig de Staten bij het Hof van Inemationale Jus titie. Dit streven bestond reeds lang, vóórdat hij aan het bewind kwam, maar had geen suc ces en kon ook geen succes hebben, omdat Amerika voorrechten wilde bedingen boven alle andere leden van dat Hof. Ofschoon het Hof gaarne Amerika als actief Zooals men weet is in verband met het ver minderde vervoer in de eerste klasse, reeds op eenige lijnen, zooals Utrecht-Leiden, die klasse in de treinen afgeschaft. Thans zullen, naar wij vernemen, in verband met het verminderde gebruik, den komenden zomer in de goedkoope treinen, die tot dusverre bestonden uit tweede en derde klasse-rijtuigen, de tweede klasse-rijtuigen niet meer loopen. Er zullen dus voor die treinen ook geen tweede klasse-plaatsbewijzen meer worden uitgegeven. Naar wij vernemen zal het locomotifedepot Winschoten, ingaande 4 Februari a.s., worden opgeheven. Dit zal tengevolge hebben dat een 25-tal beambten, machinisten, stokers en poet sers naar elders moeten worden verplaatst. lid zal begroeten, kan het geen bijzondere privi legies toekennen aan de Vereenigde Staten en het is dit dan ook niet van plan. Alleen wan neer het Congres een resolutie aanneemt, waar bij de Vereenigde Staten tot het Hof toe wil len treden op precies dezelfde voorwaarden en met precies dezelfde rechten en verplichtingen als de mogendheden, welke reeds in het Hof zitting hebben, zal het Permanente Hof van Internationale Justitie daarop in kunnen gaan. Het toetreden van Amerika tot het Internatio nale Arbeidsbureau, de hernieuwing van de pogingen om deel te nemen aan het werk van het Hof van Internationale Justitie, wijzen in- tusschen op een streven, dat niet zoo bang voor „entanglements", voor Europeesche verwikke lingen is als vroeger. De groote vrees, welke een toetreding van Amerika tot het Hof van Internationale Justitie belemmert, is, dat zulk een toetreden een stap zal beteekenen in de richting van een lidmaatschap van den Volken bond, en daarvoor voelt men in Amerika nog niets. Wanneer straks de spanning in het Verre Oosten te gevaarlijk wordt, kan evenwel de stemming omslaan op dit punt. In ieder geval zijn er teekenen, dat Roosevelt niet in een her metische isoleering van Amerika het uiteindelijk heil ziet, maar zich bewust is van de noodzake lijkheid van samenwerking met de overige wereld. De Centrale Propaganda Commissie maakt be kend, dat aan de vereenigingen, die voor een aandeel in de opbrengst van de „Weldadigheids postzegels voor het kind'' in aanmerking komen, de noodige invulformulieren zijn toegezonden. Ingevolge beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken strekt de opbrengst ten bate van de instellingen die verzorgen: achter lijke, idiote, zieke, zwakke, verwaarloosde, ge brekkige, blinde, doove en doofstomme kinderen van alle gezindten. Aanvragen om een aandeel in te zenden vóór 1 Febr. a.s. Reeds menigmaal heeft men de vraag gedaan of een instelling als b.v. de A. J. C. een aandeel in de opbrengst ontvangt. Deze vraag wijst op een verkeerd inzicht in de bestemming der op brengst. Deze opbrengst strekt uitsluitend ten bate van instellingen van weldadigheid. Hiertoe behooren nooit de jeugdorganisaties als A. J. C„ K. J. V., V. C. J. B. en andere, die alle zijn organisaties van geestelijk en lichamelijk gezonde jeugd. On der „misdeelde jeugd'' worden verstaan de kinde ren beneden 18 jaar, die wegens ziekte, verwaar- loozing of een andere geestelijk of lichamelijk te kort niet in het eigen gezin kunnen worden ver zorgd. Deden N.J.V.-ers het tegenover ons, zoo lezen wij in de „Avondpost", voorkomen, dat zij totaal vreemd waren aan de N.S.B.-invasie bij den Indischen Legeravond in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, welke wer dbijgewoond door de Koningin en de Prinses, terwijl onze minister-president, dr. H. Colijn, het woord voerde, intendant dr. Meihuizen heeft ons aan getoond, dat niemand anders dan het N. J. V. daarvoor aansprakelijk was. Niet meer dan 20 aandeelhouders maakten gebruik van hun recht van vorobespreking. Het N. J. V. reserveerde voor zichzelf 1400 plaatsen, waarvan niet minder dan tenminste 600 plaatsen door N.S.B.-ers werden bezet. Wanneer er dus sprake is van desorganisatie, dan moet niet een ander, maar het N. J. V. daarvoor zelve aansprakelijk worden gesteld. Zoo waren er eenige honderden plaatsen teveel verkocht, niet door personeel van het Gebouw, maar door N.J.V.-ers, die den verkoop van de door hen gereserveerde plaatsen zelf wenschten te regelen. Een deskundige en technische leiding had het heel wat beter gedaan. Het N. J. V. moet nog heel wat leeren! Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Hoogw. Episco paat het volgend schrijven gericht aan den voor zitter van de R. K. Vereeniging van Hooger Politiepersoneel in Nederland: „Wij zouden het op hoogen prijs stellen, als U de gelegenheid zou willen zoeken aan de Katho lieken onder het Hooger Politiepersoneel bekend te maken, dat het Onze uitdrukkeiyke wenscli is, dat Onze onderhoorige Katholieken zich ver eenigen in Katholieke organisatiën, waar de Katholieke beginselen tot hun recht komen. Wh durven dringend verzoeken, dat het Ka tholiek Hooger Politiepersoneel aan Onzen recht- matigen wensch bereidwillig zal tegemoetkomen door toetreding tot de R. K. Vereeniging van Hooger Politiepersoneel, wat voor Ons een grooie voldoening zal zijn. Dankbaar zullen Wij zijn, als wy na eenigen tyd een gunstig resultaat van Ons welgemeend verzoek zullen mogen vernemen." De Kroon heeft in zake winkeliersloterijen een beslissing genomen, welke voor den handel- dryvenden middenstand van groot belang ge acht moet worden, omdat hiermede een eind gekomen is aan een belangrijke attractie by z.g. winkelweken. Een besluit van B. en W. van Zalt- bommel, waarby aan een tydeiyke winkeliers- vereeniging aldaar toestemming werd verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, is n.l. door de Kroon vernietigd. In het betrokken besluit van B. en W. werd gezegd, dat d^ vorenbedoelde loterij gehouden werd ten bate vi.n de winkeliersvereniging, wel ke opgericht was ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest. Er werden 50.000 loten door het bestuur der vereeniging tegen 50 centen per 100 stuks verkrygbaar gesteld voor de te Zaltbom- mel gevestigde winkeliers, die hunnerzyds de loten by den verkoop van winkelwaren gratis aan het publiek verstrekten en pryzen beschik baar stelden. Van de door de vereeniging ont vangen gelden werd 92 pet. bestemd ter be strijding van onkosten enz. en 8 pet. werd af gedragen aan het plaatselijk Crisis-comité. De Kroon overwoog, dat hier sprake was van een verloting, welke viel onder de Loterij wet 1905, en dat, ook al werd een klein gedeelte van de te verwachten opbrengst toegezegd voor een liefdadige instelling, toch klaarblijkelijk de loterij strekte ter bevordering van den omzet en de financieele belangen der Zaltbommelsche winkeliers, en dus ten bate van het particulier belang. Aangezien het besluit van B. en W. van Zalt- bomel dusdoende in stryd kwam met art. 3 der Loterijwet 1905, werd het door de Kroon ver nietigd. Het resultaat hiervan in de praktijk zal zijn, dat vergunningen voor het houden van dergeiyke winkeliersloterijen niet meer verleend kunnen worden. BATAVIA, 17 Jan. (Aneta). De eerste re gentenconferentie van 1935 zal te Batavia wor den gehouden; de tweede te Magelang en de derde te Bondowoso. Tusschen de conferenties te Magelang en Bondowoso zal de Gouverneur-Generaal op To- sari verblijf houden. Na de conferentie te Bon dowoso zal Zijne Excellentie een bezoek bren gen aan Bali, om via Madoera, Soerabaja en Batavia naar Buitenzorg terug te keeren. DEN HAAG, 17 Januari. Ter gelegenheid van de tentoonstelling, welke de Koninkiyke Ne- derlandsche Vereeniging „Avicultura" van 1821 Januari houdt, in den Dierentuin te Den Haag, zijn de volgende medailles uitgereikt: Zilveren medaille H. M. de Koningin: L. J. Schoemaker te Almelo, zilveren medaille van H. K. H. Prinses Juliana: J. J. Wories te Den Haag, verguld-zilveren medaille van den Minis ter van Economische Zaken: Mevrouw de Ma- raaz Imans te Baarn, zilveren medaille van den Minister van Staat, den Commissaris van de Koningin in Zuid-Holand: G. Bontekoe te Den Haag en de zilveren legpenning van den burgemeester van Den Haag: H. E. Rey te Den Haag. De minister van economische zaken heeft aan de Friesche Maatschappij van Landbouw, in antwoord op een adres, onder meer geschre ven: „Het is my bekend, dat de afdeeling Export- der Nederlandsche ZuiVel-Centrale doende is voorstellen te ontwerpen tot verstrekking van goedkoope melk aan schoolkinderen; zcodra deze voorstellen zijn ingekomen, zal ik nauwgezet overwegen, of en in hoeverre dit ook my sym pathieke denkbeeld voor practlsche verwezen lijking vatbaar is. Andere fondsen dan die uit het z.g. „zuiYelpotje" kunnen echter noch voor propaganda, noch voor verstrekking van goed koope melk beschikbaar worden gesteld." In de periode van 1 tot en met 15 Januari 1935 werd door het Nationaal Crisis-Comité aan 103 plaatseiyke crisis-comité's een uitkeering verstrekt tot een toetaai bedrag van 32.859, waarvan voor een bedrag van 26.198 in den vorm van natura en brandstof. Voor 35 byzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke comité's een bedrag van 1.642.50 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Koningin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van 5528 geput. Speciale vermelding verdienen eenige bijdra gen in de kosten van kampwerk aan de Maat- schappü tot Nut van 't Algemeen en aan de Landelyke Commissie ter bestrijding van de gevolgen der Jeugdwerkloosheid, tot een geza menlijk bedrag van 3336. Donderdag had de installatie plaats van den nieuwen burgemeester van Haarden, den heer J. E. Boddens Hosang. Loco- burgemeester J. P. Dudok v. Heel hangt den burgemeester den ambtsketen om Mr. J. W. Beyen, voorzitter van het Werk- fonds-1934 heeft Donderdagavond voor het de partement 's-Gravenhage van de Ned. My. van Nijverheid en Handel een causerie gehouden over deze instelling. Voorzitter der vergadering was de afgetreden eerste voorzitter van hei Werkfonds, de heer C. Zaalberg. Spr. schetste in den aanvang van zyn reis de moeilijkheden waarmee het fonds in den eersten tyd na zijn oprichting té kampen heeft gehad en die er oorzaak van zyn geweest dat het instituut velen heeft teleurge steld. Ongeveer 850 plannen waren al spoedig inge diend, tot 'n geza menlijk bedrag van over 200 millioen, maar de middelen van het Werk fonds waren be perkt, het onder zoek eischte veel tyd. By de voorbe reiding van open bare werken, waarmee begon nen werd, werd vooral veel tyd verloren met de onderhandelingen met arbeidersor ganisaties over de uit te betalen loo- nen. Thans, nu de zaak eenmaal loopt, kunnen openbare werken vlot behandeld worden, doch uiterst moeilijk is de volbrenging van de taak die het Fonds op industrieel gebied te vervullen heeft. 133 plannen zijn op industrieel gebied inge diend, grootendeels behelzende de oprichting van nieuwe industrieën en de uitbreiding of Mr. J. W. Beyen Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vast stelling van de Surinaamsche begrooting voor 1935. Algemeen was men van oordeel met de regeering, dat, wat de versobering van het be stuur betreft, Suriname thans aan de grens van het mogelijke is gekomen. Naar eenige le den meenden, opent op dit gebied alleen het denkbeeld, Suriname en Curasao administra tief samen te voegen en onder het bewind van een gouverneur te brengen, nog eenig perspec tief. Zeer vele andere leden meenden zich reeds aanstonds tegen het genoemde denkbeeld te moeten verzetten en achtten dat zelfs geen na dere bestudeering waard. Alleen indien ook de financiën van beide gebieden als een geheel zouden kunnen worden beschouwd en tusschen die gebieden ook een volledige economische sa menwerking tot stand zou kunnen worden ge bracht, zou een uitvoering van het geopperde denkbeeld waarschijnlijk althans voor Suriname voordeel kunnen opleveren. Een en ander ligt echter zoo ver bezijden de werkelijkheid, dat het geen nut schijnt te hebben, dat thans tot grondslag van een verdere gedachtenwisseling te maken. Naar vele leden opmerkten, vertoont de eco nomische toestand van Suriname geen belang rijke verschillen met dien van een jaar geleden. Deze stationnaire toestand is helaas nog steeds een ongunstige, waarin lichtpunten nauweiyks zijn te ontdekken. Het middel om Suriname uit zyn economisch verval op te heffen, schijnt zeer moeilijk te vinden. Andere leden waren de overtuiging toegedaan, dat aan den economischen opbouw van dit ge biedsdeel een weioverwegen en met soepele aan passing aan de omstandigheden te verwezeniy- ken werkplan ten grondslag moet worden ge legd. Wat betreft de mogelijkheid van de ontgin ning van opgebruikten grond in Westelijk Su riname, vroegen eenige leden, of de regeering niet bereid is aan een commissie een onderzoek op te dragen naar de in het afgeloopen jaar by een door ir. Van Dyk genomen proef be haalde resultaten. Gevraagd werd, of thans het tydstip niet gekomen moet worden geacht om van regee- ringswege steun te verleenen aan pogingen, van particuliere zyde ondernomen, tot oprichting van een conservenfabriek en van een export centrale voor fruit. Voorts wezen verscheidene leden op de nood zakelijkheid, dat van regeeringswege byzondere aandacht wordt gewijd aan de vraag, of het oogenblik nog niet gekomen is, wederom immi granten van Java aan te voeren. Men schrijft ons: Het is helaas een ervaringsfeit dat vele mid denstanders, die wel beschikken over de noo dige vakbekwaamheid, onvoldoende op de hoog te zyn van wat wy zouden willen noemen de hoofdzaken van algemeen koopmansbeleid, van de hoofdzaken van algemeene handelsken nis. En toch is het, juist in onzen tyd, zoo by uitstek noodig, dat de middenstander, die zich met kans op succes wil handhaven tegen over de hem bedreigende nieuwere distributie vormen, tevens over algemeene koopmanseigen schappen beschikt, althans de hoofdzaken weet van algemeene handelskennis en tevens beseft, welke voordeelen hy voor zijn zaak kan trek ken van de eerste beginselen daarvan. De Nederlandsche Middenstandsbank heeft daarom gemeend een goed werk te doen door te trachten in verschillende plaatsen te ko men tot cursussen voor middenstandsjongeren. Te dien einde heeft zy o.a. contact gezocht met den Ned. R. K. Middenstandsbond en de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging, teneinde deze gedachten te verwezenlijken Reeds geruimen tijd zyn besprekingen gaande tusschen de afd. Wèstland van de Ned. My. tot bevordering der Geneeskunde, de Gemeente besturen en de verschillende organisaties, om trent het betalen van ziekenfondsgelden door de werkloozen. Velen van hen zyn nJ. niet meer in staat, na de verlaging der steungelden, om de fondscontributie te voldoen. Naar we vernemen, zal nu binnenkort aan de gemeentebesturen in het Westland een voorstel worden gedaan omtrent de betalingsregeling. Hierby zal dan een deel van het fondsgeld door de gemeente worden vergoed, terwijl ook de doktoren een deel der kosten zullen dragen. modemiseering van bestaande. Maar na onder zoek bleken slechts weinig plannen voor ver wezenlijking vatbaar te zijn. Zoodra een plan echter maar eenige kans op succes biedt wordt het grondig onderzocht, en spr. wilde de moge lykheid van grooe industrieele projecten niet ontkennen. Echter blijft voorzichtigheid ge boden. Van de werking der opgerichte industrieban- ken heeft mr Beyen echter geen groote voor stelling. Het werkfondsbestuur heeft een contact commissie ingesteld om fabrikanten en afne mers van industrieele producten tot elkaar te brengen. Zoo is b.v. nagegaan, wat gedaan kan worden om afzet en reparatie van motoren, hysch- en hefwerktuigen, ketels, ed. te bevor deren. Hiertoe zal een speciale ingenieur te werk worden gesteld. Voorts is er een speciale commissie ingesteld voor de jeugdwerkloosheid. Op dit bijzondere terrein is het bijna nog moeilijker om iets te doen dan op het algemeene gebied. Bij de gedachtenwisseling informeerde de heer Verbeek, voorzitter der K. v. K. te 's Gra- venhage naar den aanleg van een vliegveld voor Rotterdam en 's Gravenhage te Delft. Mr. Beyen antwoordde dat het Werkfonds in dezen gunstig geadviseerd heeft: het wachten is nu op het overleg der gemeenten met den Water staat. Naar aanleiding van andere vragen besprak spr. in het kort, wat het Werkfonds tot nog toe gedaan heeft. Het fonds, aldus mr. Beyen, heeft toegestaan: 9}^ millioen voor rijkswerken, 3'A millioen voor andere publiekrechtelijke organen en 6 a 7 ton voor industrieele ondernemingen. Spr. nam aan. dat dit tempo in den eerstkomenden tijd zeer versneld zal worden. Met Utrecht byv. is men het eindelijk over de kostenverdeeling voor de spoorwegverbete ringen eens. Er wordt naar gestreefd zooveel mogelijk den bedrijfstak te helpen en niet het bepaalde be drijf. Belanghebbenden moeten het eerst onder elkaar eens worden en dan kan het Fonds aan de georganiseerde industrie steun verleenen. Bij de wet van Augustus 1933 houdende na dere wijziging van de wet van 19 December 1931 tot tijdelijke heffing van een bizonder invoer recht op benzine is bepaald, dat het verboden is benzine te vermengen met petroleum en met door den minister van financiën aan te wijzen andere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toegevoegd om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan. De minister van financiën heeft thans be paald, dat mede als zoodanige stoffen worden aangewezen alle bij invoer niet als petroleum of benzine belaste distillaten en recidus van aardolie en van bruinkoolteer, alsmed? alle hiermede in samenstelling overeenkomende stof fen, een en ander voor zoover deze producten een lagere viscositeit dan 2yz gr. Engler by 20 gr. C. bezitten en in den union caloriemeter doorzichtig zyn, doch geen lichtere kleur hebben dan union III van de kleurschaal van dien calo riemeter. Voorts is bepaald, dat met ingang van 15 Februari 1935 wat het in het vrije verkeer bren gen betreft en met ingang van 1 Maart 1935 wat het ten invoer aanbieden, het vervoeren en het in voorraad hebben betreft, de hierboven aan gegeven producten per kilogram ten minste 20 m.gr. Furfurol zullen moeten bevatten. Het is niet noodig, dat deze producten tevens met een der voor vermenging en licht gekleurde gasolie voorgeschreven blauwe kleurstoffen ver mengd zijn of worden. Onder blijken van groote deelneming heeft Donderdagmiddag te Heerlen de begrafenis plaats gehad van wijlen Ir. Jan Koster, oud-lid van de Eerste Kamer en de Prov. Staten van Limburg. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mr. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotter dam, het Eerste Kamerlid mr. Janssen de Lim- pens, de burgemeesters van Maastricht en Heer len de heeren mr. v. Oppen en Van Grunsven, den heer de Kadt lid van den Mynraad, Dr. Bun- ge directeur van de Staatsmijnen, den heer Schweitzer, directeur van de Laura en Ver., als vertegenwoordiger van de Mynvereeniging, Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, den heer Dupont en mr. jhr. G. Ruys de Beeren- brouck, namens de K. v. K. in de Zuid Limb. Mijnstreek, prof. dr. Jongmans, direc teur van het Geologisch Bureau te Heerlen, ïr. de Ronde, hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat, het hoofdbestuur van den Vryheids- bond, het Heerlensche Roode Kruis. De Kon. Harmonie „St. Caecilia" speelde treurmuziek Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door Pfarrer dr. Thomas van de Evang. Luthersche Gemeente te Heeflen, Ds. Wanders uit Gaanderen, die in gebed voorging, mr. Droogleever Fortuyn, mr. Boon en mr. Rink Jr. Een zwager dankte voor de betoonde belang stelling. Ter aanvulling van een vorig bericht kunnen we nog mededeelen, dat de fusie tusschen de Onafhankelijk Socialistische Party en de Rev. Soc. Party thans definitief is. Binnenkort zal de naam der nieuwe party worden vastgesteld. „De Fakkel" en „De Lantaarn" zullen verdwij nen en worden vervangen door het gemeen- schappeiyk blad ,De Vlam". 99' rf Omtrent de rol, die de „Stuyvesant" vervulde tijdens de reis van de „Snip", werd tot dusverre weinig vernomen. In een onderhoud met den kapitein van de „Stuyvesant" vernam de Aneta- correspondent te Paramaribo daaromtrent in teressante bijzonderheden. De „Stuyvesant" had instructies van hare Directie om op alle wyzen de „Snip" behulpzaam te zyn door waarnemingen, tijdseinen, eventueele hulp bij ongevallen, enz. Behalve gewone waarnemingen, zouden ook ballonwaamemingen daarbij een groote rol ver vullen. Deze ballons in verschillende kleurver- lichting worden opgelaten met behulp van waterstof. Zij worden gevolgd door de theodoliet en kunnen tot aanzienlijke hoogte stijgen. De grootste hoogte is daarbij geweest zesduizend meter. Door deze ballons kan men nagaan waar het wolken-„plafond" begint, wat op verschil lende hoogte de windrichting is, de kracht van den wind, enz. De aldus verkregen gegevens worden overgeseind aan het vliegtuig, dat nu weet welke wind waait op verschillende hoogten. Men kan het hebben, dat in de benedenste luchtlagen de passaatwind overheerscht, terwijl op zekere hoogte de ballon met snelheid den tegenovergestelden koers volgt. Een deel van de Radio-kamer was ingericht als navigatie-hut, waar alle kaarten en instru menten waren om elk oogenblik volledige nau tische gegevens te verstrekken. Dit was het spe ciaal werk van den derden stuurman Piket (zoon van kapitein Piket) die eenige weken heeft ver toefd in de Bilt, om speciaal een studie te maken van de meteorologische gegevens, welke de luchtvaart eischt. Die gegevens werden ge regeld toegezonden aan de „Snip" en ook goed ontvangen. Op onze vraag, of de verbinding met de „Snip" niet geruimen tijd onderbroken was, vernamen wy van marconist Weber het volgende: Tot omstreeks negen uur des avonds wer den geregeld berichten ontvangen van de „Snip". Daarop volgde plotseling een stilte. Daar men aan boord van de „Stuyvesant" wist, dat een der Radiozenders niet in beste conditie verkeerde, vermoedde men, dat dit de oorzaak was, dat geen berichten verder werden ontvangen. Men bleef daarom van de zijde van de „Stuyvesant" geregeld waar nemingen seinen. Plotseling, na zoowat anderhalf uur, werd weder een bericht ont vangen van de „Snip", hetwelk bevestigde, dat men Radiostoomis had, maar dat het toestel weder in orde was. Dit was echter van korten duur, want onmiddellijk daarna zweeg de „Snip" weder. Na een pauze kwam weder een bericht, met verzoek de positie op te geven, maar niet te rekenen op antwoord. Hierna volgde weder een lange stagnatie. In acht uren tyd vond de Snip" slechts drie keer gelegenheid wat van zich te laten hooren. Wat zij seinde was slechts" met de grootste inspanning te verstaan. Beide marconisten van de „Stuyvesant" bleven onaf gebroken in actie. Met wat zy opvingen vulden zij elkander aan. De heer Weber zat voor den sleutel en tikte tot zyn handen er pijnlijke sporen van droegen. Zyn assistent bediende het speciaal ontvangtoestel dat de Directie der K.N.S.M. aan boord had doen plaatsen, een juweel van een instrument, waarby men met een simpelen handgreep op elke gewenschte golflengte kan overgaan. Den derden keer, dat van de „Snip" een bericht doorkwam, werd ver zocht, om een weerbericht te vragen te Para maribo. In negen minuten tijds kon de „Stuy vesant" dit verschaffen. Het defect zyn van een der zenders op de ,Snip", verhoogde niet weinig de spanning in de radiokamer op de „Stuyvesant." Men mocht geen minuut laten voorbijgaan zonder inge spannen te luisteren naar de „Snip". In geval zy in nood mocht komen te verkeeren, zou zy wellicht nog enkele tikken kunnen geven, die men moest zorgen op te vangen, om maatrege len te nemen voor assistentie. Onze vraag, of aan boord van de „Stuyve sant" bekend was, dat de „Snip" een oogen blik in groot gevaar verkeerde, door hapering in den gasoline toevoer, werd ontkennend geantwoord. Met geen woord is daarvan door de „Snip" gewag gemaakt aan de „Stuyvesant." Heeft de Stuyvesant" de „Snip" gezien?" Neeen, en dat was een groote teleurstel ling. Iedereen, tot de passagiers incluis, bleef den ganschen nacht op de been, ingespannen tu rend om het vliegtuig te zien. Om harerzijds de aandacht te trekken van de „Snip", werden alle lichten ontstoken en een lichtbundel van duizend kaarsen sterkte omhoog gezonden. Bo vendien werden elk kwartier pijlen afgescho ten. In een der weinige oogenblikken, dat men contact had, stelde „Stuyvesant" de vraag, of de „Snip" haar lichten en pijlen kon zien. Het antwoord luidde: neen wij zitten boven wol ken. De „Snip" rapporteerde overigens steeds: alles wel aan boord." Is het eenerzijds jammer, dat door de gebrek kige radio-verbinding niet volledig succes werd bereikt, de „Stuyvesant" heeft zeker geen enkel middel onbeproefd gelaten om de assistentie te verleenen die de Directie van de K. N. S. M. haar had opgedragen. Onmiddellijk na de landing in Suriname, seinden dan ook com mandant Hondong, om dank te betuigen voor de prachtige hulp welke de „Stuyvesant" had geboden, een dank waarby de heer Bouman zich namens de Directie der K. L. M. aansloot. Een interessante reis, welke ook werd mee gemaakt door de bekende kunst- en portret schilder Lichtelyn (thans in Paramaribo ver toevend) die o.a. een schilderstuk maakte van enkele der gebruikte instrumenten voor de subtiele ballonwaarnemingen. De verkiezing van Provinciale Staten van Noord-Holland zal gehouden worden op Woens dag 17 April e.k„ en niet, zooals foutief is ge- 1 meld, op 17 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5