Het eiland der anarchie I Réfugié's uit het Saargebied GEDAANTEVERWISSELINGEN IN BELGIË Mijnongeluk in België Het nieuws van heden Mgr. Schioppa DURENDE ONRUST OP CUBA Italië—Abessinie P. A. M. KAT LA VAL 'S MEMORANDUM GEPUBLICEERD DE MIDDENSTAND IN DEN DRAAIMOLEN Naar het Heilig Land DE BAROMETER VEREEN2GDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 20 JANUARI 1935 Ochtendblad Mendieta's wankele positie Het Weerii ACCOUNTANTSKANTOOR Spoedbehandeling zocht ver- Ontstemming tegen 't parlement LAME RIS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19146 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Oud-president San Martin oriën teert zich naar Mexico*s anti-katholieke politiek Beide landen besluiten tot onder linge onderhandelingen ijÉilÉÉ Negen mijnwerkers in een mijn bedolven. Met eenigen hunner is contact verkregen Frankrijk verzoekt den steun van den Volkenbond voor kosten en onderbrenging In tijd van maar drie jaren werd de regeeringsdienst voor dezen stand achtmaal verand De aankomst van de Saar-plebisciet-commissie in Genève, waar thans is besloten dat het Saargebied op 1 Maart a.s. aan Duitschland wordt teruggegeven Nota der status-quo-leiders Oproep van Kardinaal Innitzer voor een Oostenrijkschen pelgrimstocht MADAME STAVISKY DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN VOOR VERJAARDAGEN - JUBILEA HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) In den aanvang van 1933 waren de aanhangers van den tyran Machado op Cuba van oor deel, dat het bestaande regiem, wat men er ook op zou kunnen afdingen, toch in elk geval de voorkeur verdiende boven anarchie En zij maakten geen geheim van hun overtuiging, dat de val van den dictator onvermijdelijk een bur geroorlog ten gevolge zou hebben. In dat opzicht hadden zij geen ongelijk. Het regiem-Machado is verdwenen en daarmee is voor Cuba een periode geopend, waarin van orde niet veel sprake meer is. Nadat de brave Presi dent De Cespedes een eerlijk man, maar van wien niet de minste autoriteit uitging enkele weken geregeerd had, slaagde de sergeant Ba tista, de huidige chef van het leger, er in een militaire dictatuur te vestigen. De nieuwe mees ters begrepen evenwel, dat zij zich niet alléén staande zouden kunnen houden, noch op het vertrouwen van het buitenland, met name van de regeering te Washington, zouden mogen rekenen, en zoo toonden zij zich bereid de macht te deelen met de idealisten van de uiterste lin kerzijde, wier aanvoerder senor Grau San Mar tin was. Deze had den steun van de arbeiders en de studenten, van het proletariaat en de jonge intellectueelen. Deze machtsverdeehng evenwel kon den bestaanden chaos bezwaarlijk in een ordelijke staatsgemeenschap omscneppen. En kolonel Batista, die er in geslaagd was zien aan het hoofd van het leger te handhaven, zag ten slotte geen anderen uitweg dan Grau San Mar tin los te laten. De President trad af, maar de anarchie werd steeds grooter. In den aanvang van het vorige jaar was de wetteloosheid volkomen. De ellende en armoede groeiden met den dag en de onvei ligheid was van dien aard, dat niemand, zeker niemand die een politieke rol speelde er zich over verwonderde als hij 's morgens, voor zijn deur, een bom ontdekte of 's middags in de club of thuis, een granaat onder zijn stoeJ vond. Cubanen, die begrepen, dat deze toestand on mogelijk kon voortduren, smeekten toen Batista een nieuw burgerlijk gouvernement zijn steun niet te onthouden. En zoo kon het gebeuren, dat Carlos Mendieta, die nog steeds regeert, als president met de leiding der Cubaansche aan gelegenheden belast werd. Weldra gaf men er zich, vooral in den kring der zakenlieden, rekenschap van, dat de met te ontberen economische steun van de Vereenigde Staten alléén verkregen kon worden als de re geering een zekere mate van stabiliteit toonde. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de persoon van Mendieta te Washington en New York eenig vertrouwen inboezemde Een half jaar later kon de nieuwe president inderdaad met positieve resultaten voor den dag komen. Het amendement-Platt, dat de buiten- landsche politiek van het Suikereiland in zeke ren zin onder de voogdij van de groote repu bliek stelde, was uit de grondwet verdwenen; de situatie op de suikermarkt had een onmisken bare verbetering ondergaan, en de han-aoi in het algemeen begon de voordeelen te plukken van een reciprociteitsverdrag, dat het mogelijk maakte concessies tegen compensaties te doen opwegen. In de meeste landen zouden dergelijke belang rijke resultaten de positie eener regeering zeer sterk, bijna onaantastbaar hebben ge maakt. Voor Cuba is daarvan geen sprake. Sinds langen tijd leeft het groote eiland onder den invloed van demagogen, die de woordvoer ders zijn van partijen, welke „de revolutie" als eerste punt op haar programma hebben staan. Over den aard en den omvang van die revo lutie zijn deze partijen het evenwel volmaakt oneens. Het regiem van Machado werd oorspronkelijk alleen bestreden door oprecht-vaderlandslieven de burgers, wien de terroristische Machaao-me- thodes tegen de borst stuitten. Maar weldra sloten zich bü de opposanten andere elementen aan, die slechts speculeerden op de anarenie, die Machado's val onvermijdelijk meebrengen zou. Deze laatste elementen hebben zich met rie be ëindiging van de gehate dictatuur natuurlijk niet tevreden verklaard; zij hebben zich óók gekant tegen het optreden en het streven der nieuwe regeeringen. Zij blijven in de oppositie, omdat zij alleen zóó een zekere politieke rol kunnen blijven spelen. Deze opposanten hebben thans voorloopig een aanvoerder gevonden in den oud-presi dent Grau San Martin, den tot aftreden ge- noopten liberalen demagoog, die den steun van de min-of-meer communistische en zeer-heet- hoofdige universitaire elementen en dien van sommige vakvereenigingsleiders niet verloren heeft. Na zijn échec heeft Grau San Martin naar Mexico de wijk genomen en in dat volgens de theorieën van Karl Marx geregeerde land ongetwijfeld veel geleerd. In Mei is hij naar Cu ba teruggekomen en onmiddellijk daarna heeft de revolutionnaire agitatie den vorm van zuiver terrorisme aangenomen. Op het leven van President Mendieta hebben twee aanslagen plaats gehad, een op dat van den directeur van de „Diario de la Marina"; daarenboven heeft het leven van den ambassa deur der V. S. een tijdlang groot gevaar ge- loopen. De toeneming der onveiligheid heeft de soliditeit van het bewind-Mendieta ernstig ver zwakt. De A.B.C.-groep, waarvan de ieden tot Machado's onverzoenlijke tegenstanders behoor den, heeft zich thans ook tegen Mendieta ver klaard. In den grond van de zaak kan de regee ring nog slechts rekenen op de Nationalisten en op den steun van het leger, dat kolonel Ba tista vast in de hand heeft. In het kamp der oppositie vindt men, behalve de A.B.C.-ers en de aanhangers van Grau San Martin, de Machadistische liberalen, die lang zamerhand den moed hervinden zich in het openbaar te vertoonen. Zooals men zier bestaat de oppositie uit elementen, die het onderling volstrekt oneens zijn en waarvan de fracties eigen doeleinden nastreven. Dit alléén verhoedt het uitbreken van een bloedige revolutie, wam de regeeringsgetrouwe partijen zijn te zwak om zich uit eigen kracht, zonder steun en bescher ming van Batista's troepen, staande te kunnen houden. Mendieta, die wel weet hoe groot de ver deeldheid onder zijn tegenstanders is, verklaart zich bereid af te treden als de oppositie slechts eensgezind een opvolger aan wijst. Dit nu kan de oppositie natuurlijk niet doen en de groepen, waaruit zij bestaat, blijven zoo de voorkeur geven aan een voortzetting van hun terroristisch optreden. Elk dezer groepen hoopt, dat zij zóó grooten invloed zal verkrijgen, dat zij de andere fracties tot aanvaarding van haar candidaat zal kunnen dwingen. Een der leiders der beweging tegen Mendieta is senor Galteras, die den studenten en den arbeiders in het gevlei tracht te komen, die stakingen in de ziekenhuizen weet te ontketenen, en die ook overigens voor geen enkel middel terugdeinst om Grau San Martin opnieuw op het kussen te brengen, met de bedoeling diens plaats in te nemen zoo spoedig de omstandigheden .laartoe gunstig zijn. De leden van deze groep noemen zich „los autenticos" „de Waren" In den grond van de zaak gaat de strijd tus- schen deze Waren en kolonel Batista, die aan het hoofd van de eenige georganiseerde macht in Cuba staat. De val van Batista zou onbe rekenbare gevolgen hebben en niet alléén voor het gouvernement-Mendieta. Ook de Cubaansche Katholieken zouden er slecht bij varen Het is namelijk een feit, dat Grau San Martin, sedert zijn verblijf in Mexico, een groote bewondering heeft opgevat voor de half-communistische en geheel anti-Katholieke regeeringsmethodes, vol gens welke dit land bestuurd wordt. Slaagt Grau San Martin er dus in zich van de macht te La Havana meester te maken, dan is er alle reden te verwachten, dat hij in vele opzicntoD aan Calles Ortiz Rubio en Cardenas een voorbeeld zal nemen. Dan komt zich een godsdienststrijd voegen bij de oneenigheden, waaraan Cuba reeds thans ten prooi is en waaraan het waar lijk al genoeg heeft. Dan zal men in Cuba als thans in Mexico een beweging tegen Ge loof en Kerk zien ontketenen, die in de oogen der nieuwe machthebbers voorél nuttig zal zijn, omdat zij den revolutionnairen geest gelegen heid geeft zich uit te leven, zonder dat de re geering daarvan onmiddellijk de moeilijkheden en de nadeelen ondervindt. Dan zal Cuba ook meer dan tot dusver op de sympathie en den steun van Mexico kunnen rekenen. En het zijn niet de V. S. van wie een optreden ten gunste der Katholieken te wachten is! GENèVE, 19 Jan. (V. D.) De Volkenbonds raad heeft in een geheime zitting, die tegen vier uur begon, er kennis van genomen, dat Italië en Abessinië bij schrijven aan den secre taris-generaal van den Volkenbond den plicht hebben aanvaard, op de basis van het Verdrag van 1908 onmiddellijk onderhandelingen aan te knoopen over de regeling van het conflict en niets te doen, dat de situatie zou kunnen doen toespitsen. Abessinië behoudt zich echter voor, later weer een beroep op den Volkenbondsraad te doen, in dien geen overeenstemming wordt bereikt. II Zwakke veranderlijken wind, nevelig tot S licht of half bewolkt, weinig of geen 5 neerslag, temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 (Van onzen correspondent) A BRUSSEL, 19 Jan. (Per tel.) Sedert 24 uur zijn negen mijnwerkers bedolven in een mijn te Beine-Heusay bij Luik, waar Vrijdagnacht onder angstwekkend ge kraak zich een verzakking heeft voor gedaan in een gang, 325 M. onder den grond. Weldra werd vastgesteld, dat het gewelf en de zijwanden ingestort waren en negen arbeiders werden be dolven of tenminste achter de hooge puinhoopen zitten opgesloten. Een reddingsploeg, bestaande uit vijftig mijn werkers, ging aan het werk. In den harden muur van kool, aarde en steen boorde men on verdroten om de opgeslotenen te bereiken. Zaterdagochtend kwamen de redders in con tact met twee van de bedolven arbeiders, wier stemmen duidelijk tot hen doordrongen. De mannen verklaarden, dat zij geen letsel hadden bekomen, maar dat zij volkomen afgescheiden waren van hun lotgenooten. Van den toestand van de andere 7 hadden zij niet de minste idee. Door middel van rubberslangen heeft men den toevoer van lucht en eten tot beide mannen kunnen organiseeren. Met het reddingswerk wordt in België ang stig meegeleefd. De koning heeft zich bij het vernemen van het bericht, voortdurend op de hoogte laten houden van den gang der red dingswerkzaamheden. Een ordonnance-officier heeft zich onmiddellijk ter plaatse begeven ten einde persoonlijk verslag te kunnen uitbrengen aan den Koning. Ook de minister van Arbeid en Sociale voorzorg, de heer Ruppens, bracht een bezoek aan de mijn. Zaterdagavond 9 uur werd op de signalen van de reddingsploeg antwoord ontvangen van vijf mijnwerkers. Van de overige vier werd nog geen teeken vernomen. Het zal nog vele uren duren voor men zal kunnen doordringen tot aan de plaats, waar de ramp gebeurde. In Weenen kwam het naar aanleiding van de Saarstemming tot kleine demon straties. De Bondsregeering nam omvangrijke voorzorgsmaatregelen GENÈVE, 19 Jan. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Laval, heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond, zooals hij reeds had aangekondigd in zijn dezer dagen ge houden rede, een memorandum der Fransche regeering overhandigd, dat zich bezig houdt met de kwestie der Saar-réfugié's. Tegelijkertijd heeft hij verzocht, dat de kwestie onmiddellijk op de agenda van den Raad zal worden ge plaatst. In het memorandum wordt gewezen op de verplichtingen, die de Duitsche regeering op 2 Juni en 3 December 1934 op zich heeft ge nomen. Deze verplichtingen zijn onder een dubbele garantie gesteld: die van den Volken bondsraad en die van het Haagsche Hof. Reeds den dag na de stemming zijn echter talrijke Saarlanders aan de Fransche grens verschenen. Men schrijft ons van Vlaamsche midden standszijde uit Brussel: Reeds in de vooroorlogsche jaren werd in België, op initiatief en onder leidingvan den internationalen Middenstandseconoom dr. Hector Lambrechts, thans nog secretaris van het Internationaal Middenstandsinstituut, een officieele regeeringsdienst voor den mid denstand opgericht. Deze dienst verrichtte mooi en nuttig werk, schonk het licht aan ontelbare leerlingcursus sen voor ambacht en klein-nijverheid, organi seerde het middenstandscrediet, en trad ook op velerlei ander gebied organiseerend en advi- seerend op. Na den oorlog moest natuurlijk alles worden herbegonnen, doch onder dezelfde bezielende leiding van dr. Lambrechts liep de „herop bouw" vlot en voorspoedig van stapel. Totdat., nu ongeveer een 3-tal jaren geleden de lijdens weg met dezen dienst begon. Niet omdat de oude leiding vervangen werd door een jonge, energieke kracht in den per soon van ir. A. van Caillie, maar omdat door de onophoudelijke ministerieele crisissen en veranderingen in de constructie der ministe rieele Departementen alle stabiliteit van den dienst verloren ging. Voordien had de dienst geressorteerd onder een stabiel ministerie van Nijverheid en Arbeid, maar een 3-tal jaren geleden, toen de middenstanders „verblijd" wer den met een eigen ministerie van .Landbouw en Middenstand", begonnen de zwerftochten van den dienst, met het gevolg, dat hij thans m 3 jaar tijds niet minder dan8 gedaante verwisselingen heeft moeten ondergaan.. Ge daanteverwisseling tot in het belachelijke toe Bij de instelling van het nieuwe ministerie van Landbouw en Middenstand, kwam de mid- denstandsdienst natuurlijk onder dit ministerie. Dat was zijn eerste gedaanteverwisseling. Lang duurde het niet, er kwam een departe mentale hervorming, de „middenstand" ver trok uit het Min. van Landbouw en Midden stand. Dit werd enkel ministerie van Land bouw en de middenstandsdienst werd gebracht onder „Binnenlandsche Zaken" (minister de Broqueville) Dat was zijn tweede gedaanteverwisseling. Een tijdje later, toen men zag, dat het toch oo niet ging, verhuisde men den middenstand veder naar Landbouw onder minister van Dievoet. Dat was zyn derde gedaanteverwisseling. Dan komt er weer 'n ministerscrisis en prof. Sap wordt minister van Landbouw en Midden stand en krijgt den „Dienst" onder zijn hoede. Dat was zijn vierde gedaanteverwisseling. Minister Sap wordt eenige maanden later aan dit departement vervangen door dr. v. Cauwe- laert, die den titel krijgt van „Minister van Economische Zaken". Ende regeerings dienst wordt in dit departement ondergebracht Dat was zijn v ij f d e gedaanteverwisseling. Weer komt er een regeeringscrisis. En uit deze „döos van Pandora" komt, wederom onder v. Cauwelaert, het volgende ministerie te voor schijn: „Ministerie van Nijverheid, Bmnenl. Handel, Middenstand, Posterijen en Telegrafie". In dit „veelzijdig" gezelschap wordt natuurlijk ook de Middenstandsdienst opgenomen. Dat was zijn zesde gedaanteverwisseling. Een nietige politieke veete veroorzaakt kort daarop weer een nieuwe ministerscrisis. In het nieuwe ministerie krijgt dr. v. Cauwelaert twee departementen: een van Landbouw en Midden stand en een van Openbare Werken. De. regeeringsdienst komt onder het eerste departement. Dat was zijn zevende gedaanteverwisse ling. En nu nam, enkele dagen geleden dr. v. Cau welaert ontslag en is de Middenstandsdienst. (zooals het Staatsblad een dezer dagen meldde ondergebracht onder het Ministerie „van Eco nomische Zaken" (minister van Isacker). En dat is nu zijn achtste gedaanteverwisseling Maar met dat alles strekt op dit gebied Bel gië tot risé vn het land en.... van het bui tenland, en valt het waarlijk niet te verwon deren, dat onder deze omstandigheden de Mid denstand in opstand komt tegen een parlemen tair stelsel, dat op zulke dolzinnige wijze een loopje met hem neemt l De Fransche regeering heeft niet willen wach ten, tot de toestand zich nog verscherpt en heeft zich derhalve tot den Raad gewend. Het memorandum vervolgt dan. het stand punt van den Volkenbond tegenover deze vluchtelingen is geheel anders dan dat tegen over vroegere. De Volkenbond heeft het Saar gebied vijftien jaar lang bestuurd. Een groot deel dergenen, die gedwongen zijn te emigree- ren, heeft zich uitgesproken voor de handhaving van het Volkenbondsregiem. De Volkenbond heeft jegens deze menschen daarom niet alleen de algemeen menschelijke verantwoordelijkheid maar ook een onmiddellijke verplichting. Daar uit moeten de noodzakelijke consequenties ge trokken worden. Het betreft daarbij allereerst een financieele kwestie. De kosten voor het onderhoud der Saar-réfugié's moeten worden opgenomen in het budget van den Volkenbond. Het betreft echter niet alleen deze kosten, maar ook het onderbrengen der vluchtelingen, een zeer moeilijk probleem, dat zonder inter nationale samenwerking onoplosbaar is. De Volkenbond heeft in dergelijke kwesties zeer veel ervaring en een bijzondere organisatie. Hij kan derhalve óf op die vroegere organisaties teruggrijpen óf een nieuwe vormen. De Fran sche regeering heeft het recht, dat van den Volkenbond te verlangen. Zij zal in de volgen de maanden reeds voor de taak gesteld zijn, verscheidene duizenden Fransche burgers uit het Saargebied weer op te nemen. Desniettemin wil Frankrijk ook den Duitschen Saarlanders een humaan gebaar niet onthou den. Het heeft bijzondere ruimten voor hen be schikbaar gesteld. Frankrijk kan de kosten hier voor echter niet op zich nemen, wanneer het niet te voren zeker is van den steun van den Volkenbond. GENÈVE, 19 Jan. (VX>.). Max Braun, Hoff mann en Hektor hebben een bezwaarschrift overhandigd aan den Volkenbondsraad, waarin zij verklaren, dat de gebeurtenissen van den laatsten tijd aangetoond hebben, dat de ver plichtingen, die Duitschland in Juni op zich genomen heeft voor de bescherming der min derheden, niet toereikend zijir Duitschland aldus het bezwaarschrift heeft zich jaren geleden ook moeten verplichten tot bescherming der Rijnlandsche separatisten, maar het heeft deze verplichtingen nooit vervuld. Het is te vreezen, dat het na het vertrek der internatio nale troepen in het Saargebied niet anders zal gaan. De vertegenwoordigers der minderheid verzoeken den Volkenbond daarom vast te stel len, naar welke plaats zij zich moeten begeven om veilig te zijn. Gevraagd wordt, dat de Vol kenbond een hulp-comité zal vormen, dat de beschikking zal krijgen over geldmiddelen. Dit comité zou den vluchtelingen levensonderhoud en arbeid moeten verschaffen. WEENEN, 19 Jan. Het „Neuigkeitsweltblatt" meldt, dat Kardinaal Innitzer, de Kardinaal aartsbisschop van Weenen, besloten heeft een grooten pelgrimstocht naar het Heilig Land te organiseeren. Vertegenwoordigers van alle Oos- tenrijksche standen worden uitgenoodigd aan dezen pelgrimstocht deel te nemen, welke in Augustus van dit jaar zal plaats vinden. Op den berg Zion te Jeruzalem zal Kardinaal In nitzer persoonlijk een altaar voor Oostenrijk inwijden. In een oproep verklaart Kardinaal Innitzer dat de pelgrimstocht, welke 18 dagen zal duren, ten doel heeft om in het Heilig Land den zegen des Hemels af te smeeken voor de verwezen lijking van de nieuwe gemeenschapsidee in Oostenrijk. Het Parijsche Hof heeft Donderdag het ver zoek tot invrijheidstelling van Madame Arlette Stavisky, de weduwe van den bij het Sro?Pfte financieele schandaal van Frankrijk betrokken bankier, die sedert den zelfmoord van haar echt genoot in voorarrest zit, afgewezen. Mijnongeluk in België. Negen mijnwerkers be dolven. De reddingsploeg krijgt contact Italië en Abessinië besluiten tot onderlinge be sprekingen over het hangende conflict. Het Fransche memorandum betreffende de vluchtelingen nit het Saargebied. Steun van den Volkenbond gevraagd voor kosten en on derbrenging. Bezwaarschrift van de status-quo-leiders bij den Volkenbond. Oproep van Kardinaal Innitzer voor een Oos tenrijkschen pelgrimstocht naar het Heilig Land. Na het Saarplebisciet. Soc.-dem. partijafdeeling te Neunkirchen gaat over tot vrijwillige ontbin ding. Na de ingetreden verbetering was de toestand van den Internuntius Zaterdagavond onge wijzigd. Onze landgenoot prof. Asbeck benoemd tot Ud van de mandatencommissie van den Volken bond. Uit een stilstaanden auto te Rotterdam zijn twee actentasschen, waarvan een 9700 bevatte, gestolen. Distributie van haring aan werkloozen? Ernstige botsing te Breda. De bekende schilder Wenckebach is bij gele genheid van zijn 75sten verjaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Devaluatie-debat in de Katholieke Wetenschap pelijke Vereeniging te Den Haag. Verhoeren in de Paleis voor Volksvlijt-zaak. Eén der verdachten op vrije voeten. Wetsontwerp is ingediend tot het verleenen van garantievoorschotten aan exporteurs naar Duitschland. Nieuwe Japansche agressie aan de grens tus- schen Mandsjoekwo en China. Lachende levenslessen Eigenlijk moesten we ons wat meer er van doordringen, dat men heel vaak niet altijd meer bereikt met een lachende bemerking, met een joviale grappige terechtwijzing dan met een ernstige berisping. Een stroeve predicatie gaat er bij weini gen in maar een leuke opmerking vindt altijd haar weg. Er is misschien te veel ernst en te weinig lach in de opvoeding onzer medemenschen. Een wijze bisschop vorderde meer levens vreugde op. Een erkend onderwijzer was gewoon zijn leerlingen spannen de aardige verhaaltjes te vertéllen waarin zij heel onwillekeurig iets voor zich zelf vonden. Er zijn zooveel levensmomenten waarin men veel verder komt met een lach dan met stroef genepen mond. Neemt eens de proef ervan! Toestand nog dezelfde Naar men ons Zaterdagavond ten huize van Mgr. Schioppa mededeelde, was de toe stand van den Internuntius na de ingetre den verbetering dezelfde gebleven. De ingetreden verbetering bleef aanhou den en zooals de toestand zich liet aanzien, is er geen oogenblikkelijk gevaar. Ten ein de echter op alles voorbereid te zijn, brengt de behandelende geneesheer, Dr. Peters, ook dezen nacht, evenals den vorigen, op de In- ternuntiatuur door. [lö 1112 1 2 UUR WERK HANDEL |9 V—" 3 LEIDSCHESTRAM 10 7 6 S 4? Stand op Zondag 1 uur vjn.: 776 Vorige stand: 778J5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1