S TA D S N I E U W S R LAATSTE NIEUWS De „schismatieke" hiërarchie JSife Het IJselmeer Felle brand te Enschede NIEUW NED. RECORD HOOGMOED VAN HET ANGLICANISME m ZONDAG 20 JANUARI 1935 SPORTFONDSENBAD GEOPEND Enorme belangstelling GEWIJZIGD VENTVERBOD Voor bloemen, fruit en kleine eetwaar Zwemwedstrijden Sport fondsenbad BURGERLIJKE STAND GR.HOUTSTR. 166 BILJARTEIS B.C. „Haarlem"Haarlem Noord ZWEMMEN Succes van den Haagschen zwem mer P. v. d. Hoek op de 100 M. rugslag bij het zwemtournooi in het Amsterdamsche S portfondsen bad Om den zilveren fruitmand Rie Mastenbroek klopt Willy den Ouden Eerstdaags mededeeling der regee ring over stopzetting der inpoldering Boer doodt zijn vrouw bij vergissing GEEN SCHOENFABRIEK TE VOLENDAM Besprekingen met autoriteiten zonder resultaat Een Engelsche evangelische hulde aan de Katholieke martelaren Kardinaal Bourne beschimpt Groot gebouwencomplex in de asch gelegd Aanzienlijke schade Het vertrek der int. troepen Commissie-van~Drie heeft nog geen beslissing genomen Onder buitengewoon groote belangstelling is Sistermiddag het Sportfondsenbad te Haarlem officieel in gebruik genomen. O.m. waren aan wezig de heeren mr. J. Gerritsz, W. J. B. van Liemt en A. G. Boes, wethouders van Haarlem, ®tr. M. Slingenberg, oud-wethouder en lid van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris, verschillende raadsleden, dr. L. Heijermans, directeur Gem. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, direc teuren van bedrijven en vertegenwoordigers van sportfondsenbaden en sportvereenigingen. Het welkomstwoord werd gesproken door dr. Mauritz, voorzitter van den Raad van Be- neer van het Sportfondsenbad-Haarlem. Spr. Zette uiteen, doordat Haarlem een belangrijk sportcentrum is en zooveel gedaan heeft voor fe uitbreiding van de zwemsport recht heeft °P een overdekte zweminrichting, zoodat winter zomer kan worden gezwommen. Het behoefde dan ook geen verwondering te baren, dat in f929 een commissie werd samengesteld, om plan den aangaande een overdekt zwembad uit te berken. Er werd contact gezocht met Amster dam en samen is verder gewerkt. Vervolgens Sing spr. de geschiedenis verder na. HU memo reerde. dat de Haarlemsche gemeenteraad in f931 zich in principe bereid verklaarde tot mede werking. De gemeente Haarlem stelde zich ga rant voor een leening en gaf het terrein van het voormalige Brongebouw aan Sportfondsen had in erfpact. Hartelijk dankte spr. den ge meenteraad en in het bijzonder wethouder mr. Gerritsz en oud-wethouder mr. Slingenberg Voor hun krachtigen steun. Hulde bracht hij aan mevr. Schmidt voor al het werk. dat zij fut heden al verricht heeft. Ook herinnerde hij aan den arbeid van wijlen dr. W. E. Me- rens. Voor de architecten was het een moeilijke °Pdracht een bouwwerk in een prachtige om geving te ontwerpen, zonder het natuurschoon te schenden. Voor hen is deze openingsdag een tchoone te noemen. Tenslotte dankte spr. allen, hie aan het tot stand komen hadden meege werkt. Hierna kreeg mr. J. Gerritsz, wethouder van Gpenbare Werken, het woord voor de officieele °Peningsverklaring. Spr. bracht in herinnering- hoe het vroeger met de zwemsport was gesteld. Weer tig jaar geleden moest de jeugd in het buitenwater zwemmen. Gaandeweg deed zich het gebrek aan zwemgelegenheden voelen. Esni- 6e jaren geleden kwam bij het gemeentebestuur «en adres tot medewerking aan het Sportfond senbad en thans is het doel bereikt. Alles is biet zonder strijd gegaan. Er is critiek geweest °P de plaats, waar men het gebouw wilde zet ten. Nu zullen zij, die zich aanvankelijk verzet hebben, wel erkennen, dat hun critiek onjuist Is geweest. De tijden, waarin dit bad gebouwd k zijn niet gunstig. Maar gebleken is, dat door Eendrachtig samenwerken met één doel voor °ogen iets moois tot stand gekomen is. Sport fondsenbad gaat een mooien tijd tegemoet met als taak verbreeding van de zwemsport. In de Verwachting dat men zal slagen, heette mr. Ger ritsz de inrichting geopend. Vervolgens sprak mr. J. A. C. Bierenbroods- Pot, stichter van het Sportfondsenwerk, te Am sterdam. Hij was het met mr. Gerritsz eens. flat moeilijk een betere plaats aan te wijzen 2ou zijn. Dezer dagen heeft een spaarder, die onbekend w'entcht te blijven, drie abonnemen ten beschikbaar gesteld voor Haarlemsche lemmers. Hiervoor dankte spr. hartelijk. Hij biemoreerde de verschillende ondervonden moei- hjkheden en tegenslagen, maar alles is nu ach ter den rug. Nu dient het oog gericht op de toekomst. Ongunstig is die niet, want alle ver- éenigingsuren zijn reeds bezet. De heer Sonneville, directeur Sportfondsen- had Zwolle, overhandigde een inktstel en de heer W. van Boven te Den Haag, inspecteur Van de Volksgezondheid in Zuid-Holland. Vvenschte geluk namens de vereeniging van Volks- en Schoolbaden. Namens de spaarders Sprak de heer G. R. Hemsing. Hij bracht hulde aan het echtpaar Schmidt voor hun onvermoeid berken gedurende de laatste zes jaar. Thans Sien zij de kroon op hun werk. Spr. bood een a°Uvenis aan, drie kinderen overhandigden bloemen. De heer Wagger huldigde het echtpaar biet bloemen en vruchten namens de Zwemclub Haarlem. De heer Van Driessen uit Leiden bood Een lamp aan, namens het Sportfondsenbad- bctie-comité, aldaar. Nog voerde het woord mevr. TriebeisKoen. flie een krachtige propagandaspeech hield. De heer Schmidt dankte voor de vriendelijke V*eerden tot zijn vrouw en hem gericht en voor flen steun dien hij steeds mocht ondervinden. Tenslotte richtte dr. Mauritz woorden van flank tot de verschillende sprekers. Hierna had E®n uitstekend gejlaagd zwemfeest plaats. B. en W. van de gemeente Haarlem hebben met intrekking van het besluit van 16 Mei 1933 bepaald, dat het met ingang van SS "lanuari niet meer geoorloofd zal zijn om van 's morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur ('sZater- flags 10 uur) met bloemen te venten in de na- Volgende straten: Groote Houtstraat Verwulft Plein Stationsplein Kruisstraat Kruisweg Sarteljorisstraat Korte Veerstraat Groote fVTarkt Kleine Houtstraat Anegang Zijl straat Generaal Cronjéstraat Julianapark Schoterweg (voor het gedeelte tusschen Klop- Persingel en Paul Krugerstraat)en tevens op fle Kleine Houtstraat, Anegang, Zijlstraat, Generaal Cronjéstraat, het Julianapark en den Schoterweg voor het gedeelte tusschen Klop persingel en Paul Iirugerstraat, uitkomende Zijstraten binnen een afstand van 25 Meter Van de hoeken dier wegen. Eenzelfde beperking ten aanzien van het ven ben met fruit en kleine eetwaren hebben zij Betroffen voor de volgende straten: Lange Veerstraat Korte Veerstraat KI. houtstraat voor het gedeelte tusschen Anegang eh Gedempte Oude Gracht Anegang en op fle overige op de Anegang uitkomende zijstra- ben binnen een afstand van 25 Meter van de boeken van dezen openbaren weg Schoter- fveg, voor het gedeelte tusschen Kloppersingel En Paul Krugerstraat Generaal Cronjéstraat Julianapark, en tevens op de op den Scho- berweg voor het gedeelte tusschen Kloppersin- Sel en Paul Krugerstraat, de Generaal Cronjé- Rechterhelft *.h. bord: wit; J linkerhelft roode rand, J m. rood door- i gestreept e zwarte P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter is parkeeren j straalhelft is vei boden. dus vrij. straat en het Julianapark, uitkomende zijstra ten binnen een afstand van 25 Meter van de hoeken dier wegen. Na de officieele opening van het Sportfond senbad te Haarlem is een prachtig geslaagd zwemfeest gehouden. Hieraan verleenden de Haarlemsche Reddingsbrigade en de Kring Haarlem van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond hun medewerking. De leden van de Haarlemsche Reddingsbri gade gaven een fraaie demonstratie redden van drenkelingen en popduiken. Een pantomime besloot hun optreden. Door de leden van den zwemkring Haarlem werden zwemslagen gedemonstreerd. Voorts sloeg het schoonspringen zeer in. De uitslag van de 6 x 33 1/3 M. vrije slag estafette voor heeren luidt: 1. H. P. C. (F. Heerkens Thijssen, H. Brand, C. Bigot, A. H. Sipkema, C. Kemper, S. L. Mooi), 1 min. 54.6 sec. 2. Haarlem, 1 min. 55.4 sec. 3. H. V. G. B. 1 min. 57.2 sec. 4 D. W. R. 1 min. 58.4 sec. Het Haarlemsch zevental won den waterpolo- wedstryd van het Zaansch zevental met 21. De ruststand was 00. Het was een waardig slot aan dit vlot ver- loopen zwemfestijn. Overleden 17 Jan. M. van HeerdenKoning, 80 jaar, Beeksteeg. P. W. HövigLambinon, 8b jaar, Resedastraat. G. BakkerVenema, 77 j Oranjeplein. J. de Leth, 23 jaar, Meester Ger- lingsstraat. W. J. van Meegen, 44 jaar, Kam perlaan. 18 Jan. H. M. MathotNachtegeller, 55 jaar, Billitonstraat. A. C. van Helden—Ha gen, 59 jaar, Tempeliersstraat. Geboren: 16 Jan. A. A. B. PlantjeHartkamp, zoon. 17 Jan. A. M. LeijssenaarGigengack, d. A. van ZantenGeiswinkler, z. 18 Jan. M. C. Aldersvan Schooten, z. A. v. d. BergVer heul, d. E. A. Hooftv. Doorssenaer, d. C. M. Koster—Hermans, z. G. BoutDe Groot, z. G. v. d. WildenKoster, z. H. Harmsenvan Meel, z. G. TeunissenMes, z. G. Bonkenburgde Jong, d. P. H. M. C. v. d. LaanMonnée, d. J. C. M. HoogenGalema, d. H6TADRESVOOR Tusschen bovengenoemde vereenigingen wordt binnenkort een massale krachtmeting gehouden, waaraan door 20 spelers zal worden deelgenomen. Er zijn eenige fraaie prijzen beschikbaar ge steld voor de hoogstverbeterde moyennes. De eerste ontmoeting vindt plaats op Maan dag 21 dezer in het clublokaal van de B.C. „Haarlem". De bouw van de brug in den nieuwen rijksweg AmsterdamDen Haag over de Ringvaart te SlotenReeds twee pijlers zijn in het water gebouwd Aan het jaarlijksche toumooi om den kost baren wisselprijs, welke door het bestuur van de B. C. „Haarlem" is beschikbaar gesteld, wordt wederom door acht sterke spelers op klein biljart deelgenomen. De volgende heeren schreven in; L. Gehrels, P. Geestman, P. Warnink (H.E.T.EIJ), C. Keyzer, V. Kappel (Benoorden 'tIJ), W. Dam man (Sarphati), G. Lammers (Ons Genoegen) en P. Kobus (B.C. „Haarlem"). De wedstrijden worden gehouden op 3, 5, 7, 10, 13, 15, 17, 19, 21 en 24 Pebr. a.s. in Café „Metz" aan de Barteljorisstraat. Elke match is 300 car. Cadre groot. De Heer en Mevrouw VAN DER LAAN—MONNÉE geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter ELSJE. Haarlem, 18 Januari 1935. Dreef 36. Het nationale waterpolo-tournooi, georgani seerd door Het Y, in het Sportfondsenbad te Amsterdam, is den eersten avond voor een tal rijk publiek ingezet met een tweetal verrassin gen. Ten eerste verbeterde v. d. Hoek het Ned. record 100 M. rugslag en ten tweede moest Willy den Ouden voor de eerste maal na de O.S. te Los Angelos op de 100 M. baan het onderspit delven. Voor deze surprise zorgde Rie Mastenbroek en 'wij kunnenhet slechts toe juichen, dat er eindelijk op deze baan een zwemster is bij gekomen, die Willy tot nog grootere daden zal aansporen. Het interessante programma werd geopend met schoonspringen voor dames. Hiervoor had den vijf springsters ingeschreven, doch door het niet verschijnen van twee hunner, ging thans de strijd tusschen de dames Tholen (H.D.Z.), Kerste en Zeeman (beiden A.D.Z.). Het peil hunner verrichtingen was slechts matig. Mej. Tholen bezette de eerste plaats De eerste serie van de 100 M. vrije slag voor dames gaf een spannenden strijd te aanschou wen tusschen de dames Helms (Het Y) en Hüs- ken (A.D.Z.), welke door de Y-zwemster ge wonnen werd. Het meest sensationeele nummer van dezen avond bezorgde ons onze wereldrecordhoudster, Rie Mastenbroek (O.D.Z.). Tot nu was Willy den Ouden's suprematie op de 100 M. vrije slag onbedreigd. Hedenavond werd deze echter aan het wankelen gebracht. Reeds direct na den start was te zien, dat beide zwemstArs el kander geen duimbreed zouden toegeven. Meter na meter ging het gelijk op, totdat Willy na 50 M. enkele decimeters voorsprong nam. Dit was Rie te machtig en met een formidabelen eindspurt ging zij haar rivale op de laatste 25 M. voorbij. Hoe Willy zich ook inspande, zij slaagde er niet meer in Rie te bereiken, zoodat zij zich met ongeveer 1% M. verschil geslagen zag. Onze nationale kampioen en recordhouder op de 200 M. vrije slag, de H.P.C.'er S. L. Mooi, won zijn race tegen Kreffer (D.J.K.), die hem de eerste 150 M. ernstig bedreigde, maar die ten slotte het hooge tempo van den Haarlem mer niet kon volgen. Bijzonder spannend was vervolgens de kamp op de 100 M. schoolslag, waarbij mej. Stroomberg (Het Y) en mej. Brou wer (R.D.Z.) de volle 100 M. zij aan zij ble ven. Zoo zelfs, dat hun tijden, n.l. 1 min. 29 3/5 sec., gelijk waren en zij derhalve de eer moesten deelen. Met belangstelling werd de 100 M. rugslag tegemoet gezien. Men verwachtte een fraaien strijd met mogelijk een recordverbetering. Deze is ook niet uitgebleven. Scheffer (DJK)v. d. Hoek (ZIAN) en Met man (Het Y) betwistten elkander al direct eiken voorsprong, wat zij 50 M. wisten vol te hou den. Toen zakte Scheffer af en speelde verder geen rol meer in den titanenstrijd, welken v. d. Hoek en Metman leverden. De Hagenaar liep centimeter na centimeter uit en tikte ten slotte in den nieuwen Ned, recordtijd van -1 min. 12 4/5 sec. aan. Het oude record van Scheffer stond op 1 min. 13 sec. L. Korpershoek (RZC) klopte op de 200 M. schoolslag op overtuigende wijze zijn rivaal v. Kalken (DJK), die op zijn beurt met de greotste moeite v. d. Kamp (Dolfijn) acnter zich kon laten. Met nog de vermoeienissen van de 100 M. vrije slag in de beenen, moest Rie Mastenbroek thans den strijd aanbinden op de 100 M. rug slag, waarin zij weliswaar zegevierde, maar waarbij haar het vuur na aan de schenen werd gelegd door de jeugdige Tini Wagrer (Het Y), die haar tot de grootste snelheid dwong. Mej. Mastenbroek eindigde als eerste in 1 min. 20 sec. Mej. Wagner had 4/5 sec. meer noodig. De eerste ronde van het water-polo-tournooi ging tusschen de HZ PC en HPC. De Hage naars ontwikkelden een snel en gevaarlijk spel, dat bovendien op een hoog peil stond. Na reeds bij de rust een 50 voorsprong te hebben ge nomen, sloeg de HZ PC de Heemstedenaren ten slotte met 91. De dames van de RDZ legden zonder noemens- waardigen tegenstand beslag op de eerste plaats bij de 5x50 M. vrije slag estafette. Op grooten afstand volgden de ADZ en Het Y. Kreffer wist voor DJK een zekere nederlaag in een overwinning om te zetten, door bij de 3 x 50 M. wisselslag estafette den laatsten ZIAN-zwemmer, die een kleinen voorsprong had, in een geweldigen spurt voorbij te streven. In den waterpolowedstrijd tusschen Het Y en Dolfijn nam het Y door Harts de leiding, waarna Stender gelijk maakte maar nog voor de rust scoorde van Oostrom Soede voor de tweede maal voor Het Y. Na de rust voerden Bohlander, Harts en van den Bosch den stand op tot 51 voor Het Y, waarmede het einde kwam. In de verliezersronde spelen heden dus HPC en Dolfijn tegen elkaar, waarna Het Y en de Haagsclie Zwem- en Poloclub hun krachten zullen meten. De uitslagen luiden: Schoonspringen dames: 1 L. Tholen (HDZ) 58.75; 2 N. Zeeman (ADZ) 54.56; 3 P. Kerste (ADZ) 43.60. 100 M vrije slag dames: 1 R. Mastenbroek (ODZ) 1.61/5; 2. W. den Ouden (RDZ) 1.6 3/5; 3 A. Timmermans (RDZ) 1.121/5. 200 M. vrije slag heeren: 1 S. L. Mooi (HPC) 2.25 4/5; 2 C. Kreffer (DJK) 2.27 4/5; 3 W. Geerling (Het Y) 2.331/5. 100 M. rugslag dames: 1 R. Mastenbroek (ODZ) 1.20; 2 T. Wagner (Het Y) 1.203/5; 3 N. Senff (ADZ) 1.214/5. 100 M. rugslag heeren: 1 P. v. d. Hoek (ZIAN) 1.12 4/5 (nieuw Ned. record); 2 J. Metman (Het Y) 1.13 3/5; 3 J. C. Scheffer (DJK) 1.14 2/5. 200 M. schoolslag heeren: 1 L. Korpershoek (RZC) 2.55 3/5; 2 A. v. Kalken (DJK) 2.59; 3 G. v. d. Kamp (De Dolfijn) 2.59 4/5. 100 M. schoolslag dames: 1 J. Stroomberg (Het Y) 1.29 3/5; 2 G. Brouwer (RDZ) 1.29 3/5; 3 A. Kruis (ODZ) 1.312/5. 5x50 M. vrije slag est. dames: 1 RDZ 2.41; 2 ADZ 2.49 4/5; 3 Het Y 2.50 4/5. 3x50 M. wisselslag estafette heeren: 1 DJK 1.351/5; 2 ZIAN 1.35 2/5; 3 Het Y 1.36 4/5. Waterpolo: HZ PZ—HPC 9—1 (5—0); Het Y—De Dolfijn 51 (20). Het Vaderland verneemt in verband met ge ruchten over stopzetting van inpoldering van het IJselmeer, dat dit inderdaad bij de Re- geering in overweging is. Haar standpunt zal zij uiteenzetten in de Memorie van Antwoord omtrent de begrooting van het Zuiderzee- fonds, die in de eerste helft van Februari zal verschijnen. PILLKOLLES, 19 Jan. (D.NB.) In het Litau- sche district Szaki heeft een boer bij vergissing zijn eigen vrouw gedood. Een boerin, welke op de markt een koe had verkocht voor 300 lit, overnachtte in zijn huis en in haar slaap wilde hij haar vermoorden om het geld machtig te worden. In plaats van de vreemde vrouw sloeg hij evenwel zijn eigen vrouw met een bijl aer. sche del in. De man is gearresteerd. De redactie van „De Schoen" had dezer dagen met Gebr. Jansen te Hengelo (Geld.) een onder houd betreffende de plannen om een nieuwe schoenfabriek te Volendam te vestigen, met regeeringssteun. Deze heeren machtigden het volgende mede te deelen: „De in de branche veel besproken zaak, het vestigen van een sport- schoenfabriek te Volendam, gaat niet door. Op het laatste oogenblik in deze week hebben de besprekingen met de regeeringsautoriteiten niet tot de beslissing geleid, zoodat alle verbinding met de officieele lichamen verbroken is". (Van onzen Londenschen correspondent) Zaterdag bevatte de „Morning Post" een nobel hoofdartikel naar aanleiding van het bericht uit Rome, volgens hetwelk de Heilige Vader er zijn goedkeuring aange hecht heeft dat met Paschen de Zalige Engel sche Martelaren John Fisher en Sir Thomas More tot de eer der altaren zullen worden ver heven. Wij noemen het artikel „nobel" omdat de „Morning Post" steeds een dagblad geweest is met evangelisch-protestantsche tendenzen. Godsdienstige vraagstukken spelen in de En gelsche partij-politiek geen rol en het conserva tisme, waarvan de .Morning Post" een voor treffelijk vertegenwoordiger is, staat ten op zichte van het Katholicisme en andere niet- „evangelische" minderheidsreligies nog onbfc- vangener dan het liberalisme en de Labour- beweging, die beide steeds sterk beïnvloed ge weest zijn door het non-conformisme. Maar de „Morning Post", aristocratisch en nationalis tisch, is licht geneigd haar oordeel omtrent de gebeurtenissen van heden af te meten naar de in vroeger eeuwen ontstane vooroordeelen. De onverdraagzaamheid van dit blad tegen over Ierland spruit voor een groot deel voort uit de Katholieke mentaliteit van het Iersehe volk ook al zal de „Morning Post" dit nim mer openlijk erkennen. Het is niet zoozeer het verschil in godsdienst als wel het hiermede verband houdende verschil in mentaliteit dat oorzaak is van de hoogste onbillijke bsoordee- ling van het Iersehe standpunt door een ove rigens toch voortreffelijk en meestal zeer rid derlijk orgaan. Kunnen wij anders verwachten na vier eeuwen van anti-Katholieke of anti- Roomsche opvoeding en traditie? Maar aan den anderen kant zien wij dat de organen en groepen, die met overtuiging de Evangelische, d.i. de typisch-Protestantsche richting in de Staatskerk aanhangen, zelden bewust-oneer- lijk staan tegenover „andersdenkenden". De .Morning Post" deed voor geen ander blad onder in het huldigen van de nagedachtenis van Kardinaal Bourne. Zij is thans de eerste om haar groote voldoening en zelfs haar dank baarheid uit te spreken tegenover den Paus die niet alleen het Katholieke Engeland, maar het land in zijn geheel eert, door het besluit tot heiligverklaring van John Fisher en Thomas More. „De Bisschop en de Lord Kanselier", getuigt het blad, „waren goede, oprechte en dappere Engelschen, sieraden van hun tijd en van het land, die stierven voor het geloof dat in hen was, en wegens den moed waarmede zij het verdedigden." Het blad zegt nog veel meer; zijn hoofdartikel beslaat een heele kolom. Niet alles wat het in deze kolom schrijft, zouden wij voor onze rekening willen nemen; dit is geen reden waar om wü het minder op prijs stellen. De „Mor ning Post" had een Katholiek kunnen uitnoo- digen een artikel te schrijven over de beteeke- nis der beide Zaligen; zij heeft beter gedaan dan dat: zij heeft haar eigen protestantsche meening uitgesproken, en die meening was no bel.... tot in haar misvattingen toe. Een dag daarvoor wijdde het Katholieke weekbiad „Catholic Times", een notitie aan een paragraaf, de vorige week door de „Church Times" geschreven naar aanleiding van het overlijden van Kardinaal Boume. De „Church Times" is Anglo-Katholiek met honderdvoudigen nadruk op het woord Katholiek. Het heeft den naam een voortreffe lijk orgaan te zijn; het wordt gelezen door vele (Roomsch-) Katholieken, die met belangstel ling de ontwikkeling der „romaniseerende" be weging volgen en er groote verwachtingen op bouwen. Tot 'n haar advertenties toe is de „Church Times" bijnaoverdreven Katho liek. Katholieke kringen in het buitenland, vooral in België en Frankrijk, nemen met groote belangstelling kennis van haar uitlatingen en „gelcoven" in de beweging, waarvan zij het hoofdorgaan is, d.w.z. zij gelooven dat die be weging leiden zal tot eindresultaten, welke zeer verblijdend :ullen zijn voor de Kerk van Rome. in die kringen heeft men zich ook zeer teleurgesteld gevoeld wegens de stroeve en af werende houding, door de Katholieke overheden en leiders in Engeland aangenomen ten opzichte van de Hereeoigings-beweging. Buitenlandsche Katholieken, die Londen bezochten, hebben er meer dan eens hun wrevel over uitgesproken dat zoovele hunner Britsche of in Engeland wonende geloofsgenooten van meer waardeering blijk gaven voor de echt-protestantsche Angli canen dan voor de Anglo-Katholieken. Het korte stukje, dat de „Church Times" schreef over Kardinaal Boume zal voor velen uwer de houding onzer Engelsche geloofsge nooten verklaren en rechtvaardigen. Wij geven het stukje zelf niet weer, doch uitsluitend der. commentaar, dien de „Catholic Times" erop uitbrengt. „De oude regel van „de mortuis nil nisi bene" werd naar de letter gehuldigd, doch naar den geest geschonden in de paragraaf der .Church Times" over het overlijden van Kardinaal Boume," schrijft 't blad. „Terwijl zij weinig te zeggen had omtrent den Kardinaal zelf, werd de gelegenheid waargenomen op hoogst onaan gename wijze de Kerk van God beschimpen. „Omdat aldus doet de „Church Times" het voorkomen Kardinaal Boume een patriot was, hield men te Rome niet van hem. In Ier land gaf men Kardinaal Boume een leelijken raam, n.l. de „Black and Tan Cardinal". En ten slotte wordt onze heele hiërarchie voorzien van het etiket „The schismatic hierarchy". Wanneer wij een dergelijke enormiteit hooren verKondigen, kunnen wij verstandig zijn, en lachen. Wij kunnen bij voorbeeld herinneren aan de overbekende woorden van de trotsche moeder, die het regiment zag voorbijtrekken waarin haar zoon diende en tot haar buurvouw zelde: „Kijk eens, zij zijn allemaal uit de pas, behalve mijn Klaas." Maar zoo wij ons niet vergissen is het G. K. Chesterton die de opmerking gemaakt heeft, dat het niet onder alle omstandigheden het verstandigst is verstandig te zijn. Wij kunnen lachen om de naïeve opmerking van 'n trotsche moeder en dan lachen wij ook zonder bit terheid. Om de woorden van de „Church Times", om de pedante opmerking van een aan matigend blad kunnen wij slechts lachen met bitterheid en dan is het beter in het geheel niet te lachen. „Wanneer een dakpan van een dak waait," schrijft de „Catholic Times" geestig en scherp, „dan is de dakpan het schisma, niet het huis," en het blad stelt de vraag: „Waarom maakt de „Church Times" zich zoo belachelijk? Wanneer zij het noodig acht vul gair te zijn, dan kan zij dit toch doen zonder tevens belachelijk te zijn." Met dit laatste stemmen wij niet geheel in. Hetgeen de „Church Times" schreef, was niet belachelijk. Het was krankzinnig en er is niets belachelijks in krankzinnigheid. „Waarlijk," besluit de „Catholic Times", „dit is de reductio ad absurdum van het Anglo- Katholicisme." Met andere worden: het Anglo- Katholicisme is de absurditeit, de onwaarheid, welke voert tot het bewijs van de krankzinnige stelling, dat de Kerk van Rome schismatiek, en dat een afgewaaide dakpan een huis is. Velen uwer zullen geneigd zijn in het mid den te brengen: wat deert het ons en wat deert het zelfs de Engelsche Katholieken, dat het Anglo-Katholicisme de redelooze aan matiging zóó ver drijft, de Kerk van Rome schismatiek te noemen? Wij erkennen dat het ons niet deert. Nog veel minder nemen wij aanstoot aan de nij dige en misleidende wijze, waarop de „Church Times" over Kardinaal Boume schreef. Maar wat ons wèl deert is dat zoovele Katholieken te goeder trouw in den waan vePkeeren dat het Anglo-katholicisme een beweging is welke aan spraak kan doen gelden op onze bijzondere sympathie alsof haar dwalingen eigenlijk dwalingen zijn van hooger orde dan die der „evangelische" Anglicanen. Van evangelische zijde hebben wij niets an ders dan eerbiedig hulde zien brengen aan de nagedachtenis van Kardinaal Bourne: van evangelische zijde is erkentelijkheid jegens den Paus uitgesproken, omdat deze zijn goedkeu ring gehecht heeft aan de canonisatie van twee Engelsche martelaren. Van Anglo-Katholieko zijde heeft men smalend gesproken over onze kerk en haar hoogsten vertegenwoordiger in Engeland, en in krankzinnigen hoogmoed heeft die afgevallen dakpan van Christus' kerk zich tot de Kerk zelf verheven. Wij kunnen medelijden hebben met het Anglo-Katholicisme omdat het blijken geeft van waarzin, maar het kan gevaarlijk zijn in dien wij tevens het hoofd buigen, voor zijn hoogmoed. Zooals wij in ons nummer van gisteravond reeds meldden, heeft een felle brand in den vroegen Zaterdagmorgen te Enschede een vrij groot gebouwen-complex geheel verwoest. Omtrent dit nachtelijke gebeuren kunnen wij nog de volgende bijzonderheden mededeelen. Even voor drie uur werd door buren brand ontdekt in een schuur achter den comestibles- winkel van den heer A. R., welke gevestigd is in het perceel Oldenzaaischestraat 102. Onmiddellijk waarschuwde men politie en brandweer, welke zeer snel ter plaatse ver schenen. Toen de motorspuit van serie 1 arri veerde, sloegen reeds groote vlammen, verge zeld van een dichten vonkenregen en een ver- stikkenden rook. Aanvankelijk liet zich de brand niet ernstig aanzien, doch spoedig bleek, dat het vuur zich met razende snelheid voortplantte over een bovengelegen zolder, in gebruik bij de aanne mersfirma Erven G. J. Sluymer, waar de vlam- cen gretig voedsel vonden in daar opgeslagen houtwerk. Op dat moment kreeg de brand een zeer ernstig aanzien, temeer waar groot gevaar dreigde voor de achtergelegen timmerwerk plaats en groote voorraden hout, en de garage der firma J. W. Bos en Zoon, waarin o. m. zes groote touringcars en twee luxe auto's waren geborgen. Een der buren waarschuwde daarop den heer Bos, terwijl de brandweer met een tweede motorspuit, serie 2. uitrukte. Met de hulp van een tweetal buren, wist de heer Bos een der groote touring-cars en een Essex-auto naar buiten te brengen, doch po gingen om ook de overige wagens naar buiten te brengen, leverden te veel gevaar op. daar het vuur zich had uitgebreid tot de naastge legen timmerwerkplaats en een verstikkende rook het doordringen tot de auto's vrijwel on mogelijk maakte. De brandweer bestree® het zich nog steeds verder uitbreidende vuur met zes stralen op de motorspuit, doch dit bleek niet voldoende den geweldigen vuurgloed eenigszins te temperen, waarom men ook de groote Fiat-motorspui:, welke een capaciteit heeft van 2000 liter per uur, liet uitrukken met serie 5. Spoedig gaf men toen water met zeven slan gen, aangesloten op de diverse motorspuiten, terwijl bovendien nog twee slagen waren aan gesloten op de waterleiding, zoodat men het vuur van drie kanten kon bestrijden. Een geweldige vonkenregen en zware gele en zwarte rookwolken bemoeilijkten aanvankelijk ten zeerste het blusschingswerk, te meer waar telkens nieuwe vuurhaarden bleken te ont staan. Metershooge vlammen laaiden op uit den ontzaglijken vuurgloed, die de heldere nachtlucht rood kleurde, waardoor de brand reeds op zeer grooten afstand viel waar te nemen. Het vuur woedde met buitengewone felheid, vooral in de timmerwerkplaats en den daarbo ven gelegen houtopslag. Het was deze vlam menzee, die geruimen tijd groot gevaar ople verde -voor de onmiddellijk aan de werkplaats grenzende, bakkerij der firma Versteeg, omdat men in dït gedeelte van het brandende gebouw het vuur slechts van grooten afstand kon be strijden. Door geregeld het dak en de achter zijde der bakkerij nat te houden, wist de ener giek werkende brandweer te voorkomen dat ook dit gebouw een prooi der vlammen werd. Deze poging werd begunstigd door het feit, dat spoedig de zoldering van de werkplaats be zweek onder daverend geraas en gepaard gaan de met een vuurzuil die een oogenblik de ge il eele omgeving in een fantastisch licht zette. Ondanks de geweldige watermassa's nam de brand nog steeds grooteren omvang aan en stond ook spoedig de garage met de zich daar in bevindende auto's in lichter laaie. Er viel toen aan redden niet meer te denken en de brandweer, welke onder leiding stond van den waarnemend directeur-brandmeester, den heer Eggink, bepaalde zich voornamelijk tot het nat houden van de omliggende perceelen, wel ke nog steeds niet geheel veilig waren. Met luide knallen ontploften kort achter el kaar de benzinetanks der auto's. Geleidelijk nam de hevigheid van den brand af en kon de brandweer, die wegens de zeer groote hitte tot nog toe slechts op een afstand kon werken, het vuur wat meer naderen en was men er na ruim 2 uren zwaren arbeid in geslaagd het vuur meester te worden, en was het gevaar voor uitbreiding zoo goed als geweken. Toch duurde het nog geruimen tijd alvorens twee der motorspuiten konden inrukken. Te gen den morgen kon men eerst goed waarne men, welke een ontzettende verwoesting het vuur had aangericht. Zoowel de geheele timmerwerkplaats met den daarboven gelegen houtvoorraad alsmede het grootste deel der garage zijn geheel vernield. Slechts rookende puinhoopen zijn overgeble ven. De schade, die naar schatting circa een halve ton bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Behalve de touringcars, welke slechts laag wa ren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De boeken en een bedrag aan geld, geborgen in het kantoor der garage, konden door den boekhouder in veiligheid worden gebracht, als mede een partij nieuwe autobanden Een hoe veelheid motorolie, circa 800 liter, zijn even eens door het vuur gespaard gebleven. Opvallend is wel. dat op de plaats waar de brand in den beginne woedde, de aangerichte schade blijkbaar veel geringer is, althans wat brandschade betreft. Gezien de koude en het nachtelijk uur was er vrij groote belangstelling. Op het terrein van den brand merkten wij om. op behalve talrijke brandmeesters, den commissaris van politie, den heer Tj. v. d. Wal en de hoofdinspecteurs, de heeren Boerrigter en van Hilten. De commissaris bracht aan de meest bedreigde perceelen een bezoek en stel de zich persoonlijk op de hoogte van den ge ruimen tijd uiterst critieken toestand. Nog langen tijd moest de brandweer water geven, alvorens het vuur geheel gedoofd was. GENèVE, 19 Jan. (D. N. B.) Naar aanleiding van het gisteravond in Volkenbondsknngen ver breide gerucht, dat de Italiaansche troepen reeds 1 Februari uit het Saargebied zouden vertrek ken, wordt uit kringen van de commissie-van- Drie verklaard, dat in dezen nog geen beslissing is genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3