Frankrijk en het Oostpact Het nieuws van heden Mgr. Schioppa Japan gaat weer vechten Mutaties in Nazi- regeering NA DE SAARSTEMMING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 21 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19147 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per pos!,*peAwarta^73.58bi'jvooruitbetalhTg DACBIAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 SiIZ'cT Laval geeft een exposé van Frank rijks vredelievende buiten- landsche politiek De samenwerking met de Sovjet-Unie Lloyd George's plannen Hij zal bij de a.s. verkiezingen eigen candidaten stellen Zeven graden vorst te Rome In Griekenland sneeuwt het 30 uur achtereen Fransch vliegtuig in zee gestort Passagiers en bemanning gered DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Schipbreuk op de Cana- deesche kust Jacht op staatsvijand No. 1 Met mitrailleur-pistool breekt hij door politie-patrouille Corruptie in Tsjecho- wijderd raken Het eischt oostelijk deel van Tsjahar voor Mands- joekwo op China protesteert te Tokio Amerika in de Zuidzee Eilanden onder marine-leiding geplaatst Nazi's in het Saargebied bereiden zich voor op Hitler's komst Emigratie duurt voort Opleving nazi-propaganda in Stiermarken De oorlog in den Chaco Het Weeri Onder invloed van Rijksweer en Schacht zou de regeering steeds verder van het Nazi-program vér- Op zijn twee-en-zeventig sten verjaardag heeft Lloyd George, die zich uit de poli tiek had terrug getrokken, in een rede te Bangor een scherpen aanval op Mac Doiiald gedaan Slowakije Ley, Dar ré en Von Schi- rach in ongenade? Hongarije en het drama van Marseille Minister Kanya tevreden De restauratie der Habsburgers Mijnongeluk in Polen Stand op Maandag 1 nar n-m.: «"4-2 Yorige stand; 776 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent MOSKOU, 21 Jan. De Geneefsche correspon dent van de officieele Izwestia heeft een inter view gehad met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, over de grondsla gen der Fransche buitenlandsche politik. Laval verklaarde, dat de Fransche politiek duidelijk en consequent is, vredelievend en on baatzuchtig. Zij blijft constant en wijkt in niets van het doel af, dat bestaat in het brengen van algemeene verzoening door veiligheid voor allen. Ten aanzien van het Oostpact verklaarde hij, dat dit mogelijk was geworden door de toetre ding der Sovjet-Unie tot den Volkenbond. In de komende maanden zouden de belanghebbende mogendheden de onderdeelen van dit pact be- studeeren. In ieder geval achtte Laval het tijd stip gekomen om te verklaren, dat indien een land ooit tot een aanval zou overgaan, het op het bondgenootschap van alle aanhangers van den vrede zou stuiten. Litwinof en Laval had den door een officieele daad uiting gegeven aan hun vast besluit, deze actie tot een gunstig einde te brengen. Letterlijk zei Laval: „Indien onze hoop te leurgesteld zou worden, dan zouden wij niette min, daarvan ben ik overtuigd, ons gemeen schappelijk streven verwezenlijken door de vredesgaranties zoo hoog mogelijk op te voe ren. Al naar de verwezenlijking van het ont werp van het Oostpact zullen wij oordeelen over de mogelijkheid van de verwezenlijking van het standpunt, waaromtrent Mussolini en ik volle dige overeenstemming hebben bereikt. De alge meene veiligheid hangt af van aller wil tot samenwerking. De momenteel aan de orde zijnde vraagstukken houden alle verband met elkaar, hoewel zij niet alle tegelijk opgelost kunnen worden. En als de veiligheid onafhankelijk van het ontwerp van verleden jaar en ook van het ontwerp, dat wij het nieuwe jaar te danken hebben, in eenig ander gebied van Europa ver sterkt kan worden, dan zullen dergelijke po gingen den vollen steun der Fransche regeering hebben. PARIJS, 21 Jan. (V.D.). De Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, Laval, is Zon dagmiddag uit Genève te Parijs teruggekeerd. LONDEN, 21 Jan. (Reuter.) De „Morning Post" merkt op, dat Neville Chamberlain in een rede, die hij Vrijdag te Belfast heeft gehou den, verklaarde, dat de regeering geen oordeel ever de voorstellen van Lloyd George zal vellen, vóór deze uitvoerig zijn medegedeeld. Zouden deze voorstellen voor de komende verkiezingen in het regeeringsprogram worden opgenomen, dan zou een ingrijpende wijziging in het kabinet noodig zijn om Lloyd George een minister-por- tefeuile te geven. Toen Lloyd George met zijn campagne begon geloofde men in zijn omgeving niet dat de re geering iets wezenlijks van zijn programma zou aannemen; eerder rekende men op den steun van de Socialisten. Naar verluidt heeft Lloyd George voor den komenden verkiezingsstrijd ruime geldmiddelen ter beschikking en is hij voornemens eigen can didaten te stellen. ROME, 21 Jan. Midden-Italië maakt op het oogenblik een ongekend hevige koude- periode door. Tè Rome werd in den nacht op Zondag een temperatuur van 7 graden Celsius onder nul geregistreerd. De strenge vorst hield den ge- heelen dag aan, hetgeen voor de Italiaansche hoofdstad een groote zeldzaamheid is. SALONIKI, 21 Jan. Reeds dertig uur lang valt er in Macedonië, Thracië en Thessalonië een ontzaglijke hoeveelheid sneeuw. De tempe ratuur is tot tien graden onder nul gedaald. Er worden talrijke ongevallen gemeld. Nabü Xanthia is een automobiel in een ravijn ge stort, waarbij de twee inzittenden omkwamen. Twee huizen zijn ingestort. Talrijke voer tuigen zijn ingesneeuwd. ATHENE, 21 Jan. Een Fransch verkeers vliegtuig, op weg van Korfoe naar Marseille, is gisteren ongeveer 30 mijl ten westen van de Ionische eilanden in zee gestort. Een Italiaan sche torpedojager, die in de Ionische Zee kruiste en het ongeluk zag, snelde te hulp en kon passagiers en bemanning redden. Laval over Frankrijks vredelievende buiten landsche politiek. De mijninstorting bij Luik. Van de negen in gesloten mijnwerkers zijn er thans vijf bevrijd; één was reeds overleden. Starhemberg voor terugkeer der Habsburgers, doch hij waarschuwt tegen overhaasting. Corruptie in Tsjecho-Slowakije. Openbare mee ning houdt zich momenteel met drie groote schandalen bezig. Te Rome vriest het zeven graden. Japan is weer militaire operaties begonnen in de provincie JehoL Botsing tusschen een Engelsch en een Poolsch stoomschip voor de haven van Terneuzen. Te Haaften is een auto van den dijk gereden. Vier der inzittenden werden gewond. Te Heemstede is een auto in den tuin van de pastorie der R. K. kerk aan den Heerenweg gereden; één persoon ernstig gewond. Burgemeester De Vlugt is op studiereis naar Rusland. Mej. Mastenbroek vestigt nieuw wereldrecord op de 200 meter rugslag. Zilveren Bisschopsfeest van Z.H.Exc. Mgr. Jos. Sweens te 's-Hertogenbosch herdacht. Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Den Haag. De nieuwe spoorbrug bij Zwolle is hedenmor gen zonder officieele plechtigheid in gebruik genomen; de tweede tegen het najaar gereed. Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa heeft een minder gunstigen nacht doorgebracht. O Bij uitblijven van complicaties kan de prognose gunstig gesteld worden De Pauselijke internuntius, Z.H. Exc. Mgr. L. Schioppa, heeft een minder rustigen nacht doorgebracht. De hartwerking blijft echter goed. De behandelende geneesheer mëent, daV wanneer verdere complicaties, waarvoor de patiënt in dit stadium vatbaar blijft, zich niet voordoen, de prognose gunstig gesteld kan worden. HALIFAX, 20 Januari Het Nieuw-Schot- landsche stoomschip „Hurry On", dat van St. John op New-Foundland onderweg was naar New-York, is ter hoogte van de haven van St. Francis gestrand. Men vreest, dat de uit tien koppen bestaande bemanning is omgekomen. Nader seint Reuter: De bemanning van het gestrande motorschip .Hurry On" bevindt zich in het grootste ge vaar. De schipbreukelingen klemmen zich vast aan het wrak, dat als geheel verloren moet worden beschouwd. Ofschoon de afstand tot de kust slechts een twintigtal meters bedraagt, kunnen de schip breukelingen het land door de hooge zee niet bereiken. ATLANTIC CITY, 21 Jan. (Reuter.) De poli tie trachtte gisterochtend vergeefs den huidigen „Staatsvijand No. 1", Alvin Karpis, te arrestee ren. Een sterke politie-patrouille begaf zich naar het hotelletje, waar Karpis met een ka meraad, Harry Campbell en twee vrouwen zijn intrek had genomen. Toen de politiemannen het huis binnendron gen, baanden de beide misdadigers zich met mitrailleur-pistolen een weg en vluchtten in een auto. Tweemaal reden zij schietend rond het huis, klaarblijkelijk om de beide vrouwen, wel ke in een andere kamer sliepen, te wekken. Hun opzet gelukte evenwel niet, de beide vrouwen werden gearresteerd. ontruiming. De Chineesche voorposten hadden hun stellingen zelfs versterkt. In Chineesche regeeringskringen wenscht men zich nog altijd niet uit te laten, over het geen zich in het Oostelijk deel van het ge bied van Tsjahar heeft afgespeeld. Men vol staat met op te merken, dat Japan bedoeld ge bied beschouwt als een deel van de provincie Jehol en het daarom voor Mandsjoekwo op- eischt. Volgens Chineesche en buitenlandsche kaarten is Oost-Tsjahar echter buiten de pro vincie Jehol gelegen. Bovendien betwist men, dat zich in het bedoelde gebied geregelde Chi neesche troepen zouden bevinden. Men gelooft te Peking niet, dat de groote Japansche troepenconcentraties de foezettfing van het kleine en dunbevolkte gebied ten doel hebben en vreest, dat Japan veel verdergaande oogmerken nastreeft. TOKIO, 20 Jan. De Chineesche regeering heeft geprotesteerd tegen de militaire voorbe reidingen, welke Japan in de provincie Jehol treft. China beschouwt de concentratie van nieuwe Japansche troepenafdeelingen in de richting Dolo Nor-Kalgan als een schending der jn 1932 gesloten wapenstilstandsovereenkomst. In den laatsten tijd deden in de pers sensa- tioneele geruchten de ronde omtrent verbetering van de betrekkingen tusschen China en Japan. Geruchten zijn gepubliceerd over een voorgeno men reis van den Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken Hirota naar China, er werd gesproken over verplaatsing van de Japan sche legatie van Peiping naar Nanking, een zgn. leening die Japan aan China zou verstrek ken, benoeming van Arioshi tot Japansch ge zant in China, enz. In een conferentie met de buitenlandsche persvertegenwoordigers heeft de zegsman van het Japansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken al deze geruchten beslist ontkend. Hij gaf de mogelijkheid toe, van uitbreiding van perso neel van het Japansche consulaat te Peiping tengevolge van de toenemende werkzaamheden van dit consulaat, doch er was geen sprake van verplaatsing van de Japansche legatie naar Nanking. Wat de zgn. onderhandelingen óver een leening betrof, achtte de zegsman 't onmo gelijk dat Japansche financiers bereid zouden zijn geld aan China te leenen. Ook alle andere geruchten waren overdreven of geheel onjuist. SAARBRÜCKEN, 20 Jan. De nat. soc. instan ties in het Saargebied hebben gisteren een aan vang gemaakt met de uitwerking van plannen voor een grootsche demonstratie ter verwelko ming van Hitier, wanneer deze zijn intocht zal houden in het Saargebied, die, ofschoon nog niet officieel vastgesteld, verwacht wordt tegen 10 Maart. Voorts worden plannen gemaakt voor de eer ste verkiezing na den oorlog voor den Rijksdag. Nog steeds komen bij Forbach emigranten uit het Saargebied over de Fransche grens. Aan het eerstgenoemde grensstation zijn gisteren 300, aan het tweede 250 uitgewekenen aangekomen, waarvan echter velen de Fransche nationaliteit hebben. Voor deze Franschen is een bijzonder kamp ingericht, terwijl de andere vluchtelingen naar de West-Fransche departementen worden doorgezonden. PARIJS, 21 Jan. (Reuter). De Fransche schrij ver Paul Morand schrijft in de .Figaro": Ieder mensch, wien een bepaalde regeerings- vorm niet bevalt heeft daardoor het recht zich te beroepen op de gastvrijheid van Frankrijk. Frankrijk verlangt van diegenen, die willen immigreeren niet, zooals Engeland een bewijs van beroep of vermogen, of zooals Amerika een bewijs van gcede gezondheid. Frankrijk verlangt alleen, dat de immigranten Separatisten, Reformisten, Anarchisten, Utopis ten of andere -isten zijn. Met andere woorden: Frankrijk neemt alleen overwonnenen op; daardoor wordt Frankrijk 't paradijs van mislukte ondernemingen. WEENEN. 21 Jan. (Reuter) In Stiermarken valt na het resultaat van het Saarplebisciet een wederopleving van de nationaal-socialis- tische propaganda waar te nemen. In het district Frauenfeld zijn twintig na- tionaal-socialisten, die oefeningen hielden, ge arresteerd. Uit Linz wordt gemeld, dat de nationaal- socialisten in Opper-Oostenrijk pamfletten ver spreiden, waarin het houden van een plebisciet, zooals in het Saargebied, wordt geëischt. WASHINGTON, 19 Jan. (V. D.) President Roosevelt heeft aanwijzing gegeven, dat een reeks Zuidzee-eilanden tusschen Hawai en de Mariannengroep, die onder Amenkaansche souvereiniteit staan, onder marine-leiding zul len komen. Het betreft hier de Wake-eilanden, de Johnston-eilanden, de Sands-eilanden en het Kingman-eiland. Van bijzondere strategi sche beteekenis zijn de Wake-eilanden die cp het vliegtraject liggen, waarvoor Lindbergh een dienst wil inrichten van San Francisco over Eonoloeloe naar Midway en Manilla (Philip- pijr.en). De Wake-eilanden bezitten een groote beschutte baai, die geschikt is als vlieghaven voor watervliegtuigen. ASUNCION, 21 Jan. Zaterdag zijn de Pa- raguaansche troepen op drie punten opgerukt, waarbij zij er in geslaagd zijn de Boliviaansche stellingen van Santa Fé en Paulo Marcado te bezetten en de verdedigingslinie nabij Caran- dayty te doorbreken. Dank zij dit oprukken be vindt de linkervleugel zich thans nog slechts op 15 mijl van Villa Montes, het voornaamste VERWACHTING: Meest matige Noor- [lelijke tot Westelijken wind, betrok- ken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. S Hoogste stand: 783.0 te Valencia. 2 Laagste stand: 749.4 te Vardö. Zon op 7.59 - onder 4.23 - Licht op 4.53 H Maan op n.m. 6.41 onder v.m. 8.35 Laatste kwartier 27 Januari PRAAG, 21 Jan. (V.D.) Eenige corruptie affaires houden sedert eenigen tijd de open bare meening in Tsjecho-Slowakije bezig. Tot nu toe kan men drie groote schandalen onder scheiden; die bij de Tsjechische Staatsspoorwe gen, die bij de Openbare Werken en die bij den aanleg van stuwdammen. De eerste arres taties werden in Februari 1934 verricht in de Karpaten. De politie van Brunn arresteerde toen 8 ambtenaren door wier handelingen de Spoorwe gen millioenen kronen schade hadden geleden. Korten tijd later werden in dezelfde streek eenige groothandelaren in hout gearresteerd, terwijl te Praag eenige hooge ambtenaren in arrest werden gesteld. Wegens knoeierijen wer den later nog eenige ambtenaren en particu lieren gearresteerd. Voorts werden nog eenige ambtenaren in Bohemen en van het Ministerie voor Openbare Werken gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen. Tenslotte werd ontdekt, dat met betrekking tot den aanleg van een stuwdam zekere Dr. Navratil 800.000 Tjsechische kronen als steek penningen had aangenomen. In het geheel wer den in deze aangelegenheid 28 personen ge arresteerd. In totaal schijnen met de knoeie rijen wel 200 jnillioen Tsj. kronen gemoeid te zijn* BERLIJN, 21 Jan. (Reuter). Het gerucht gaat, dat een ingrijpende wijziging zal komen in de Nationaal- socialistische regeering. Algemeen is men van oordeel, dat onder invloed van de Rijks- weer en dr. Schacht de regeering steeds meer van het extreme nazi programma verwijderd raakt. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Hess de afgevaardigde van Hitler worden. Ver der zou in het Bruine Huis een soort Senaat worden gevestigd als rem voor de jongere Nat. Soc. Rijksdagleden en de extreme nazi's. Naar verluidt zouden Ley, Darré en Baldur von Schirach bij de opperste leiding in onge nade zijn gevallen. Deze kwesties zullen, naar vernomen wordt, in de zitting van den mi nisterraad Donderdag besproken worden. Donderdag zal ook de inlijving van het Saargebied en de verdeeling van Duitschland in administratieve districten behandeld worden. PEKING, 21 Jan. In een officieus com muniqué van het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoekwo wordt thans toegegeven, dat het Japansche Kwantoeng-leger op 18 dezer mili taire operaties in de provincie Jehol tegen Chineesche troepen heeft ingezet. De Chinee- zen hadden in genoemde provincie, aldus het communiqué, een aantal strategische punten bezet en gaven geen gevolg aan den door het Japansche hoofdkwartier gestelden eisch tot Eenige dagen geleden werden de bewoners van de kust van Turkije opgeschrikt door een sterke aardbeving. Talrijke huizen stortten in doel van het Paraguaansche offensief, terwijl de rechtervleugel zich aan den ingang bevindt van het Boliviaansche departement Santa Cruz. Deze overwinningen vormen een groote vol doening voor den nationalen trots, die zich ge wond voelt door de dreiging van den Volken bond het wapenembargo ten gunste van Bolivia op te heffen. De troepen te Santa Fe, aan de Farapiti- rivier zijn thans doorgedrongen tot wat volgens de Paraguaansche opvatting de natuurlijke en historische Westgrens vormt van het omstreden gebied. BOEDAPEST, 19 Jan. (V. D.) Voor zijn vertrek uit Genève heeft de Hongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken, Kanya, zich zeer voldaan geuit over den indruk, dien hij in Genève had gekregen ten aanzien van het conflict met Joego-Slavië. Het was slechts toe te schrijven aan het vrij moeilijke technische systeem der afwikkeling, dat het nóg niet ge lukt is, het conflict definitief uit den weg te ruimen. WEENEN, 21 Jan. In een bijeenkomst van Heimwehrleiders verklaarde vice-kanselier Starhemberg gisteren, dat de Heimwehr spoe dig een besluit zou nemen, wanneer het ge- wenscht was, dat Aartshertog Otto van Habs- burg den Oostenrijkschen troon zou bestijgen. Starhemberg waarschuwde de legitimisten, die den onmiddellijken terugkeer eischten van Otto van Habsburg en zijn moeder, ex-Keizerin Zita, die momenteel op het kasteel Steenocker- zeel in België vertoeven, dat zij hun zaak niet door overhaasting moesten bederven. KATTOWITZ, 19 Jan. In de Oheim-mijn bij Kattowitz is in een 600 M. diepe schacht de hangende wand ingestort, waardoor zes mijnwerkers bedolven werden. Drie hunner zijn met verwondingen geborgen. Er bestaat wei nig hoop, dat de drie anderen levend boven gebracht kunnen worden. Kroonprins Michael van Roemenië vertoeft op het oogenblik voor eenige weken bij zijn moeder

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1