S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws SITTiRSin Haarlem, 21 Jan. Herderlijke brief van Mgr. Grëfeer MAANDAG 21 JANUARI 1935 Nieuwe inbraken te Bennebroek AGENDA WINTERHULPACTIE Oproep om medewerkers TOONEEL MADAME SANS GêNE Tooneelspel door Victorien Sardou. Ver. Rott. Hofstad- tooneel. Stadsschouwburg. BRUINTJE BEER EN WIM DAS MUZIEK ZONDAGAVONDCONCERT H.O.V. Solist: Roelof Krol, piano en violoncel KRUISWEG 60Tel.I665S Gouden voorwerpen gestolen Toevallig niet thuis Nog meer inbraken DE NIEUWSTE TRUC Natuurkundige dieven Naar Transvaal BEZUINIGÏNGSINSPECTEUR SCHUDDEBOOM Zijn ontslag voor het Scheids gerecht HUISVLIJT OP R.K. LYCEUM Ruim 1000 bezoekers der expositie R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus" Hardhoorende omver gereden Sint Deus Dedit VERBOUWING STOOP'S BAD Uitslag aanbesteding Haarl. Amateur-Fotografen Geen spreekuur Tegen de valsche profeten PAPIER EN PAPIERWAREN Contingenteering met terug werkende kracht 22 Januari VOETBAL VELOCITAS—HAARLEM 1—4 Vriendschappelijk UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Het Comité Winterhulpactie is de laatste weken in actie om bij de gegoede Katholieken en zakenmenschen circulaires te bezorgen met het verzoek om bijdragen in geld of anderszins ten behoeve van alle katholieke werkloozen. Naar men ons mededeelt zijn de resul taten niet ongunstig. De penningmeester, de heer J. A. van Duren, Molukkenstraat 19, ont vangt de laatste dagen giften, waarbij o.a. zeer mooie. De cadeaux van den bazar komen zoowel van binnen als buiten de stad in groote pakketten binnen bij den secretaris, den heer J. B. Meijs, Karei van Manderstraat 104. Maar er is ook zoo geweldig veel noodig om ln de eerste allernoodzakelijkste behoeften te kunnen voorzien van onze arme katholieke werkloozen. Daarom is alle actie op het oogen- blik geconcentreerd op den grooten bazar met attracties. Maar er is nog zooveel werk te verzetten, voordat de bazar gereed is en alle goederen binnen zijn. En op de dagen van de bazar zijn tientallen dames en heeren noodig om hun beste krachten te geven tijdens de dagen der bazar. Het comité houdt morgenavond weer een vergadering voor alle comitéieden en tevens hoopt het comité dat daar vele dames aan wezig zullen zijn. Wie zich op wil geven als medewerker, kome morgenavond om medewerking toe te zeggen voor den bazar op 15, 16, 17 en 18 Februari. *t Verwondert ons niet, dat in dezen tijd nog eens een aanval wordt gedaan op de gunst van het tooneelminnend publiek met een drama, dat in vroeger dagen een der grootste succesnummers, ook van de beste Nederland- sche gezelschappen, is geweest. „Madame sans gêne bevat geen handeling van zoodanige be- teekenis, dat er spanning wordt gewekt en tot een climax wordt opgevoerd doch daar staat tegenover, dat het een „kijkstuk" van bijzon dere bekoring is, door een uitstalling van fraaie toiletten en uniformen, met graagte ver toond bij den parvenu-achtigen pronkzucht in het rijk van den eersten Napoleon. Het spel, dat verschillende bekende histori sche figuren voor het voetlicht brengt, munt niet uit door psychologische karakterteekening, zooals die van den modernen auteur wordt ge- ëischt maar van den anderen kant worden die personages in een schilderachtig licht ge zet. die het kijken tot een lust maakt. En dan is een type als Catharina Hühscher, die als knap, vlot, bij-de-hand meisje bij het uitbreken der Fransche Revolutie te Parijs een wasscherij houdt die onder haar bekenden den toekomstigen minister van politie Touché telt die uit medelijden crediet blijft geven aan een arm luitenantje, dat van Corsica komt en Bonaparte heet die opgaat in de revolu- tionnaire leuzen en Marie Antoinette veracht, maar den gewonden Oostenrijker haar hulp niet weigert, wanneer hij na de bestorming der Tuilerieën in haar winkel vlucht die ver loofd is met sergeant Lefèbvre, in wiens ran sel de maarschalkstaf zit, en die met haar gro- ven mond en vrije manieren wel allerminst schijnt aangewezen om eens Hertogin van Dantzig te heeten dan is zoo'n gul en grap pig en in-goed type wel in staat om met haar romantische loopbaan vier bedrijven en een voorsepl gezellig te vullen. „Madame sans gêne is dus een plezierig stuk, maar het kan nog wel iets meer zijn. Die Ca tharina is wel zóó weinig op haar mondje ge vallen en weet zich in haar uiterlijke gedragin gen zoo slecht te beheerschen, dat zij aan het hof van Napoleon een belachelijk figuur slaat en haar man, den maarschalk, in moeilijkheden brengt, maar zij bezit l*et bekende gouden hart, vol zuivere trouw en waarachtige eer baarheid. Zij is lomp, maar niet dom, integen deel en als zij voor de tweede maal den Oosten- rijkschen graaf van Neipperg het leven tracht te redden, komt zelfs de keizer onder den in druk van de hooge vrouwelijke deugden der ge wezen waschvrouw en marketentster. Deze rol draagt het stuk en het is voor een actrice een prachtige opgave, door een treffe lijke schildering van dat karakter het spel op een hooger plan te brengen. Wij hebben dat tientallen jaren terug zien doen door mevrouw Mton—Bouwmeester en zeker niet minder door mevrouw Marie van EijsdenVink op on vergetelijke manier. Nu kreeg mevr. Annie Van der Lugt Melsert van Ees haar beurt. Laten we maar zeggen, dat er in ons land wel geen actrice is aan te wijzen, die meer dan zij over den bijzonderen aanleg beschikt om die fleurige tooneelfiguur tot een verschijning van boeiend leven te ma ken. En naar de overtuiging, die wij Zater dagavond in een niet al te slecht bezetten schouwburg opdeden, faalt mevrouw Van der Lugt in de vervulling van die taak op moeilijk te verantwoorden wijze. Haar optreden was uitermate grappig, maar er bleek al te duide lijk uit, dat de speelster verzuimd heeft, zich in de diepere beteekenis van het weer te ge ven type in te leven. Zü heeft te veel oog ge had voor den komischen kant van haar rol en ons daarom laten schateren om haar kostelijk onbeholpen gedoe in de pas- en reverentie scène. Zij vond 't zoo heerlijk, als gewezen vrouw uit het volk de aanstellerige dames van de groote wereld den mantel uit te kunnen vegen, dat zij haar succesvolle „uithalen", maar meteen ver over het voetlicht heen slin gerde, met een air van „publiek, hoe vin-je me?" Maar van samenspel was dikwijls geen sprake en menigmaal kregen we den indruk, dat er een revue-schets werd gegeven, in plaats van een tafereel uit een drama, te meer, omdat de actrice een enkelen keer opvallend duidelijk Buziau imiteerde. „Sans-gène" was er aldus ge noeg, maar van de „madame" bleef weinig over. In 't voorspel toonde zü zich niet „de juffrouw" en als hertogin van Dantzig overdreef zij haar lompheid in zoo sterke mate, dat haar typee ring én daarmee ook de situatie herhaaldelijk onaannemelijk werd. Alhoewel zij in enkele ge voelige scènes bewees, dat zij de rol in haar ge heel wel aan had gekund Hier is dus ongetwijfeld de spelleiding te kort geschoten. Cor van der Lugt Melsert, die heel fijntjes, maar zonder de vereischte inge houden felheid, Napoleon weergaf, heeft als regisseur enkele voorname details uit het oog verloren. Hij voerde het stuk op in goede decors stelde fraaie groepeeringen samen en bewees door de naar onzen smaak overdreven achter grond-beweging in het voorspel, dat hij zijn taak niet licht nam. Maar hij liet Hélène Ber- thé en Enny Meunier de koningin en de prinses dezelfde fouten maken als de hoofd rolvertolkster: haar optreden was te plomp, haar actie te zeer losgemaakt van het ensem ble De geestige rol van den alles-bespiedenden en alles-wetenden Touché leek cms bij Jan van der Linden ook niet in de beste handen. Deze vlotte acteur komt te gauw tot het levendige gebaar, den luiden, ietwat grove toon, die bij den ge malen speurder slecht passen. Beter voldedën Dick van Veen als de graaf van Neipperg en Bob Oosthoek als de dansleeraar, terwijl er meer kleine rollen genoemd mochten worden. Maar extra lof komt toe aan Piet Bron, die een volkomen gave figuur uitbeeldde in zijn ról Van maarschalk Lefèbvre. Die bleef ook als hertog van Dantzig de kloeke, hartelijke kerel, met juist genoeg goede manieren om zijn rang geen oneer aan te doen. Een mooie, knap verzorgde vertooning, zoo als we die van het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstadtooneel en zijn kundigen directeur mo gen verwachten ook nu nog, nu we weten dat het eens zoo bloeiende gezelschap nog alleen dit seizoen zal overleven is het dus niet ge worden. En dat zal ook het publiek hebben moeten voelen, dat op den roem van het oude stuk was afgekomen al toonde het zich toch nog dankbaar voor de verschillende goede din gen, welke deze uitvoering te waardeeren gaf. H. B. v. d. S. We woonden Zaterdagmiddag in den Stads schouwburg de vertooning bij van het Zangspel in vier bedrijven en negen tafereelen van H. V. Wijk en J. A. Leerink, geïnspireerd op de avon- turen-serie der kinderpagina van „Het Handels blad". Het is een boeiende vertooning geworden en een uiterst verzorgd kijkspel, waarnaar wij, meer dan naar menig ander in dezen zelfden geest, met groot genoegen hebben gekeken. Zelfs wij grooteren, die natuurlijk niet zoo op de hoogte zijn van de avonturen van Bruintje Beer en Wim Das als de vele kleintjes, die deze rubriek al sinds jaar en dag als „hun" rubriek beschouwen. Alleraardigst, zooals de wijze Geit Rob Geraerds speelde deze figuur zeer ver dienstelijk met Wim Das (Corry Vonk) en Bruintje Beer (Adrienne Canivez) hun jonge publiek wisten te boeien en te amuseeren. Corry Vonk en Adrienne Canivez hadden hier wel een rol naar hun hart, en beiden gaven zich dan ook vol toewijding, waarbij de eerste zich vooral door haar speelsche geestigheid en bijzondere levendige actie onderscheidde, de tweede door haar aaraigen zang in de verschillende tafe reeltjes. Het waren niet minder dan negen ta fereelen, waarin het decor ons telkens in een ander deel van sprookjesland verplaatst. En wanneer w'3 daarbij verklappen dat niemand minder dan Rie Cramer de costumes en décors ontwierp, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat deze af waren, en de bewondering der jonge fcezoekertjes gaande maakten. Ze waren inder daad keurig, het een al sprookjesachtiger dan het andere kinderlijk en prachtig van lijn en kleur. We noemden hierboven een paar hoofd rollen uit dezen avonturencyclus. Doch er waren tal van medewerkenden, die eigenlijk allen ge noemd verdienen te worden, omdat allen klaar blijkelijk met zooveel liefde voor de kleine toe schouwers acteerden, en hun aller dictie en actie zoo wel verzorgden. Noemen we dan de drie kabouters Stippel, Stappel en Stoppel, de danseressen Steffa Wina, mevr. H. Rijnbeek, mej. B. de Boer en mej. I. Smith, de Mooren- slaven van koning Saforel, Edwin Thomas en Jaap "ngelberts, de Moorenkoning zelf uitste kend getypeerd door Jacques van Hoven, den Zeemeneer, gespeeld door Peter van Hulzen, den Dolfijn, door Gerard Schild, en Anitra, in de persoon van Fientje Berghegge. Deze allen, verdienstelijk aan de piano bege leid door mej. Samethini en den heer A. Juda, vervulden onder leiding van tooneelmeester Ber- tus Eysten, hun rollen werkelijk met zooveel toegewijde zorg, dat we niet anders kunnen doen dan Eduard Verkade, die het geheel instu deerde, voor zijn regie de hulde te brengen welke hem toekomt. Zooals gezegd, zelfs de grooteren hebben Zaterdag en ook Zondag middag kunnen genieten van deze uitnemend verzorgde vertooning. En men kan slechts Wen- schen, dat alle vertooningen van dezen aard met even grooten ernst en toewijding voor het voetlicht worden gebracht als deze nieuwe avonturen van Bruintje Beer en Wim Das. J. S. Het komt wel zelden voor dat een solist op een en hetzelfde concert met twee totaal ver schillende instrumenten optreedt. Zulk een zeld zaam geval beleefden gisteravond de in vrij gering aantal aanwézige toehoorders op het Zondagavondconcert der Haarlemsche Orkest- veréeniging. Roelof Krol wanneer men de reclamebiijetten hangen zag kreeg men den In druk dat Roelof de naam was van den pianist en Krol die van den cellist heeft het aan gedurfd om in beide hoedanigheden te concer teeren, met twee ernstige werken, die elk voor zich den vollen kunstenaar eischen. En hoewel we aanvankelijk vreesden, dat of het een of het ander er onder zou moeten lijden, kunnen we met voldoening constateeren, dat hij zoowel van Mozart's prachtige A-dur piano-concert als van Eugène d'Albert's cello-concert in C gr. t. een interpretatie heeft weten te geven die werke lijk artistiek verantwoord was. Een vertolking, waarin hij als pianist en als cellist bijzondere kwaliteiten demonstreerde. Beide werken toch, hoewel van zoo uiteenloopend karakter, speelde hij uiterst muzikaal en prachtig van stemming en sfeer. Mozart's Piano-concert met lichten, doorzichtigen toets in de beide snelle hoekdeelen, zangerig en lyrisch het Andante, vervuld van een zoete, melancholieke stemming. Het orkest begeleidde onder Schuurman's leiding veelal uit stekend. Evenzeer Was dit het geval bij het Cellocon cert (op. 26-1900) van Eugène d'Albert. Per soonlijk geven we nog de voorkeur aan deze cel- listische prestatie van den jongen musicus, of schoon dit werk van d'Albert niet tot zijn mooi ste scheppingen behoort, en vaak nadert tot op den rand van een laat-romantische, opera achtige melodiek. Maar de voordracht was uitermate beheerscht, de toon van zijn mooi instrument klankvol en gevoelig, het geheel was boeiend en getuigde van een groote mate van muzikaliteit. De solist had in beide kwaliteiten een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, en we konden het slechts betreuren dat niet meer muziekliefhebbers van deze toch wel uit zonderlijke prestatie getuige waren. Het orkest speelde voor de pauze de Ouver ture van Nicolaï op Shakespeare's „De vroolijke Vrouwtjes van Windsor", terwijl de tweede con- ceithelft geopend werd met de Eerste Arlésien- ne-Suite van Bizet en gesloten met de brillante uitvoering van Rossini's Ouverture Guillaujne Teil, waarvan we de fraai gespeelde hobo- en fluitsoü gaarne extra releveeren. Van de Suite Arlesienne klonk de Prélude ons wat forsch, terwijl Menuet, Adagietto en Carillon daaren tegen met veel verfijning wérden uitgevoerd. J. S. ZONDER VOORUITBETALING Verleden week berichtten wij, dat te Ben nebroek aan de Groote Sparrenlaan op ge raffineerde wijze was ingebroken en een be drag van ongeveer 1000 was ontvreemd. Nauwelijks is het onderzoek in deze zaak afgeloopen of de politie is opnieuw geroepen voor eenige inbraken. Zaterdagavond 7 uur moeten onbekenden zich toegang verschaft hebben tot de villa van den heer M. Petrie, commissionnair in effecten, wonende aan den Rijksstraatweg. Door het verbreken van een ruitje zijn de inbrekers in de keuken gekomen en hebben vervolgens het geheele huis doorzocht. Alle kasten en laden zijn opengebroken, doch geld hebben ze niet kunnen vinden daar de heer Petrie dit niet thuis bewaart. Slechts hebben de inbrekers zich meester kunnen ma ken van eenige busjes voor philanthropische in richtingen, inhoudende totaal ongeveer 7. Voorts werd uit het spaarpotje van de dienst bode een bedrag van 13 ontvreemd. Het grootste deel van den buit der inbrekers bestaat uit sieraden, n.l. een antiek medaillon, gouden bijouterieën en een gouden speldje niet een parel. De heer Petrie en diens echtgenoote waren Zaterdagavond toevallig juist naar de stad, terwijl de dienstbode eveneens afwezig was. Van deze afwezigheid der bewoners moeten de inbrekers op de hoogte geweest zijn en zij hebben daarvan gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Wel was in de villa nog een waak hond, doch deze schijnt de inbraak niet ver hinderd te hebben of alarm geslagen. In ieder geval: de inbrekers hebben duchtig huisge houden Het feit dat er geen geld in huis te vinden was (behalve het weinige in de busjes en het spaarpotje) zal voor hen wel een groote teleur stelling geweest zijn! De inbraak werd ontdekt Zaterdagavond om 10 uur, toen de villabewoners thuis kwamen. Dat de heer en mevrouw Petri hevig schrok ken toen ze de gevolgen van de inbraak be merkten, laat zich begrijpen. De politie heeft onmiddellijk een diepgaand Onderzoek ingesteld. Ze heeft daarbij vinger afdrukken op de vensterbank in de keuken gevonden. Denzeïfden Zaterdagavond hebben de dieven nog ©ngewenschte bezoeken gebracht o.a, aan de villa, naast die van den heer Petrie, waar al evenzoo goiiden voorwerpen (sieraden enz.) zijn ontvreemd. Wat er precies vermist wordt kon hangende het onderzoek nog niet medegedeeld worden. De politie heeft eveneens van den rector van het klooster der Zusters Franciscanessen be richt gekregen, dat ook aldaar gepoogd is bin nen te dringen .Bij het raampje van het closet werd aan den buitenkant een verroest mesje gevonden. De dieven schijnen dus gestoord te zijn. De Haarlemsche politie heeft als verdacht van benzine-diefstal in verzekerde bewaring gesteld den 22-jarigen chauffeur J. H. en den 23-jarigen bankwerker P. van O., beiden uit Amsterdam. In den vroegen Zondagmorgen zagen twee agenten de mannen zich ©enigszins verdacht ophouden bij een stilstaanden auto op den Wa genweg bij de Schouwtjeslaan. De inlichtingen die het tweetal gaf, waren van dien aard, dat de agenten den beiden heeren verzochten met hen naar het politiebureau te gaan. Uit een onderzoek in de omgeving van den Wagenweg bleek n.l., dat men hier vermoe delijk met benzinedieven te doen had. In de Eindenhoutstraat vond men een parkeerenden auto, waarvan de dop van de benzinetank was afgeschroefd. Onder deze benzinetank stond een benzineblik, waarin door middel van een gummislangetje de brandstof werd overgehe veld. Men trof niemand in de buurt aan, hoe wel de benzinebus reeds overstroomde. De auto behoorde toe aan een zekeren P. uit Heerenveen, die constateerde, dat er on geveer 20 liter uit zijn tank moest zijn wegge vloeid. De politie ging daarna verder op onderzoek uit en vond voor een dokterswoning op den Wagenweg een auto, waarbij een groote plas benzine op straat lag, precies onder de tank. Waarschijnlijk had hier kort te voren een bus gestaan, want ook uit deze tank wordt on geveer 20 liter vermist. De agenten herinner den zich, dat zij den eersten auto, die aan de gearresteerden zou toebehooren, in de nabijheid van de dokterswoning hadden gezien, zoodat men in dit feit een aanwijzing meende te zien, dat de in bewaring gestelde jongemannen in derdaad de dieven waren, die de leege bussen onder de tanks plegen te zetten en zich dan op een afstand opstellen, totdat verwacht kan worden, dat de bus vol is. Het is niet onmoge lijk, dat zich binnenkort meer inwoners bij de politie zullen melden, die op dezelfde geraf fineerde wijze bestolen zijn. De arrestanten blijven voorloopig in bewa ring. Een van hen wordt in het politieblad ge zocht wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Woensdagmorgen zullen drie ondernemende jongemannen, Th. Voorvelt, J. Ruijsenaars en B. Hoogesteyn per fiets van Haarlem uit naar Transvaal vertrekken. Zij reizen over Duitsch- land, Frankrijk, Italië, waar zü per boot de Middellandsche Zee naar Alexandrië overste ken en vervolgens weer per fiets dwars door Afrika naar Transvaal reizen, waar zij werk hopen te vinden. Goede reisi Op de beide eerste dagen, dat in de maand December van het vorig jaar de Haarlemsche Gemeentebegrooting werd behandeld, is door verschillende raadsleden gesproken over den bezuinigingsinspecteur, wien met ingang van 1 Januari j.l. door B. en W. ontslag was aan gezegd. Het bleek bij die gelegenheid, dat de heer Schuddeboom zich tot de leiders der raadsfracties had gewend met een brief, waarin hij zich o.m. beklaagde over de weinige notitie, die B. en W. van zijn bezuinigingsrapporten namen. In een der avondzittingen deelden B. en W. mede, dat zij den heer Schuddeboom op staanden voet hadden ontslagen op grond van de overweging, dat hij aan derden dingen had verteld, welke hem alleen krachtens zijn ambt bekend waren. Over dit ontslag op staanden voet is daarna heel wat gesproken in den raad De heeren van Dam e.a. dienden zelfs een mo tie in, waarin de heer Roodenburg aanleiding vond zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Deze motie werd toen door den heer van Dam ingetrokken. De heer Schuddeboom heeft de zaak aan hangig gemaakt bij het scheidsgei-echt voor Haarl. gemeenteambtenaren. Dit zal morgen avond acht uur vergaderen. De vergadering is openbaar, maar het is natuurlijk niet onmoge lijk, dat zü na de opening gesloten wordt. Voorzitter van het scheidsgerecht is de vice- president van de Haarlemsche Rechtbank, de heer Mr. Th. Maassen. De leden worden geko zen uit een lijst van personen, die zich voor een benoeming beschikbaar hebben gesteld. De Huisvlijt-tentoonstelling, bestaande uit werken der leerlingen van het R. K. Lyceum op den Zülweg, alhier, is gisteravond om 10 uur gesloten. De belangstelling is overweldigend geweest, meer dan 1000 bezoekers kwamen in de loop van de week naar de school. De toegang was gratis, maarer was een „urn" bü den uitgang der zaal geplaatst en daarin konden de bezoekers iets deponeeren voor het R.K. schooltje in het woonwagen kamp. Vandaag is dan ook voor dit doel een bedrag van 22.10 afgedragen. Het resultaat is dus in alle opzichten bui ten verwachting geweest en de initiatiefnemers hebben eer van him werk gehad. Dezer dagen hield de R..K. Bond van Technici „St. Bernulphus" afd. Haarlem zün periodieke vergadering in hotel „Royal". Het bestuur wilde deze vergadering bezien in het licht der alge- meene actie van de R.K. Vakbonden, welke deze maand moet kenmerken. Vandaar dan ook, dat de heer P. Kee was uitgenoodigd deze vergade ring met een kort, maar krachtig woord toe te spreken. De heer P. Kee had tot tekst gekozen „Slapheid". Spr. ontwikkelde dit onderwerp uit voerig en noemde het nog steeds een kwaal van onzen tüd, dat er helaas vele R.K. Technici óf geheel niet, óf verkeerd georganiseerd zün. Op de tweede plaats wees spr. op een andere groep der R.K. Technici, die wel georganiseerd' zijn, doch verder zich in 't geheel niet om orga nisatie bekommeren, nog minder het geringste werk hiervoor verrichten. Vele georganiseerde en niet-georganiseerde technici plukken de vruchten van het werk van hen, die voortdurend belangeloos op de bres staan voor de nog steeds niet begrüpende collega's. Vervolgens toonde spr. den plicht aan, om al len in de gelederen van den Bond op te nemen, om ten eerste vereenigd daardoor groote kracht te kunnen ontwikkelen en zoodoende er toe bij te dragen dat de wereldordening verbeterd wordt. Ten tweede wees spr. op den organisatie-plicht voor degenen die ,na ons komen om tenminste tc helpen, den algemeenen slechten toestand, wel ken wü thans doormaken, voor hèn te verbete ren. Ten slotte sloot spr. zijn vurig betoog met een extra aansporing krachtdadig het organisatie leven te steunen en krachtiger te maken voor Christus en ons H. Geloof. De voorzitter dankte spr. voor diens vurig en overtuigend betoog en riep de vergadering toe, toch allen propagandistisch werk te verrichten door zelf trouw op de vergaderingen te komen en niet- of verkeerd georganiseerde R.K. Tech nici mede te brengen. Nadat nog enkele huishoudelijke agendapun ten behandeld waren en er nog eenigen tijd was doorgebracht in een collegiaal-gezellig samenzijn werd deze leerzame en gezellige vergadering ge sloten. Zaterdagmiddag heeft op de Lange Heeren- vest ter hoogte van de Leliestraat een eigen aardig ongeval plaats gevonden. Uit de richting Amsterdam naderde een tram en in de tegen overgestelde richting liep op de rechterrails de 55-jarige J. ter St. met een handwagen. Ter St., die eenigszïns hardhoorend is, had de tram niet zien naderen en hoorde de sig nalen eerst, toen de tram reeds vlak bij hem was. In zijn verbouwereerdheid meende hij, dat de tram achter hem kwam en zette zijn hand wagen vlug op het andere spoor vlak voor de naderende tram. Een aanrijding was onvermij- delijk. De bestuurder van de tram probeerde nog tüdig te stoppen, maar hü kon niet ver hinderen dat de handwagen een flinken duw kreeg. Ter St. kwam onder zün voertuig te lig gen en kreeg een wond aan zün lip en schaaf wonden aan gezicht en rechtervoet. Het slachtoffer dat er nog wonderlijk' goed is afgekomen, is door een lid van O.D. verbon den en naar zijn woning gebracht. De af deeling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders „St. Deus Dedit" begon Zondag de herdenking met het büwonen van een Hoogmis voor de overleden leden in de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt. Des avonds kwam men in feest- vergadering büeen in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer J. Salman heette de aanwezigen welkom, gaf een overzicht van den toestand in het bedrijf over 1934 en noemde den toestand zeer slecht. Alleen aan werk- loozenuitkeering werd uitbetaald f30.083.64. Deze cüfers zeggen hoe droevig de toestand is, terwijl vorig jaar f27.000.werd uitgekeerd. Spreker hoopte dat de leden trouw zullen blij ven aan de organisatie en de leiding in den gees van „Quadragesimo Anno" in vertrouwen en eensgezindheid. Over de afdeeling Haarlem zelf deelde spr. mede, dat het ledental 127 bedraagt en dat de financiën steeds terug loopen. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f2400.—. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat de geestelijke adviseur, pater Hunsche O.F.M. een schrüven had gezonden wegens ongesteldheid niet aanwezig te kunnen zün. Hierna volgde het vroolijke gedeelte van den avond, het op treden van het Duo Busch met zün leuk re-. pertoire. Het meest sloegen in de twee één- acters „Roza's geheim" en „De baas in huis". Het is voor de leden van „St. Deus Dedit" een welkome afwisseling geweest in dezen moeilüken tüd, een avond, waarop zij den druk der tüden eens konden vergeten en gul en hartelük lachen. Vermelden wij nog, dat de jazzband van den heer De Paus aan den avond muzikale opluistering gaf. Zaterdag is door Stoop's Bad aanbesteed de binnenverbouwing van den oostvleugel van het gebouw. Architect is de heer H. Holt. Ingeschreven werd als volgt: 1. Gebr. Joustra f 12.943 f 1.485 2. Reinierse f 13.685 f 1.695 3. v. Eesteren, Rotterdam f 13.845 f 1.590 4. Cupido, IJmuiden f 14.200 f 1.500 5. J. Klerk f 14.200 f 1.676 6. N.V. Bouwbedr. Gebr. Schip horst f 14.293 f 1.546 7. Fr. Philips f 14.880 f 1.680 8. Koning en Holleman f 14.900 f 1.500 9. Venhoven en Evers f 15.444 f 1,675 10!. Jonckbloedt f 15.700 f 1.870 11. E. J. Lubbers f 15.800 f 1.680 12. Feitsma f 15.800 f 2.200 13. Donselaar f 15.950 f 1.625 14. Broersma f 15.998 f 1.835 15. Sluiter f 16.247 f 1.875 16. Cassée f 16.300 17. Gebr. Lolkus f 16.840 f 1.525 18. Gebr. Broertjes f 16.850 f 2.070 19. J. P. Nelissen f 17.680 f 1.915 Alternatief, wanneer kleedcabines voorzien worden van deuren. Bovengenoemde Vereeniging hield een verga dering in haar clubgebouw Ged. Oude Gracht 104; spreker van dien avond was G. Jorna, se cretaris N. A. F. V te Amsterdam, over: „Com positie in de landschapsfotografie", toegelicht met projectie. Het was een zeer mooie en leerzame avond. Alle aanwezigen hebben dan ook ten volie ge noten. Toen de voorzitter de spreker hiervoor dank bracht, werd dit door een luid applaus on derstreept. Na nog eenige zaken van internen aard te hebben medegedeeld, werd de vergadering ge sloten. De Wethouder van Financiën de heer W. Roodenburg, zal morgen (Dinsdag) verhinderd zijn, zijn gewone spreekuur te houden. In alle kerken van het Aartsbisdom Freiburg is j.l. Zondag vanaf den kansel een herderlijk schrüven voorgelezen van den Aartsbisschop dr. Gröber, waarin de aandacht wordt geves tigd op de godsdienstige hernieuwing, die in het afgeloopen jaar in Duitschland viel waar te nemen en dat de herinneringen wakker roept aan den tijd van het oorspronkelüke Christen dom. „Wij zullen al het mogehjke in het werk stellen, om, ondanks al de bestaande moeilijk heden, die ons in den weg worden gelegd de jeugd en het opgroeiend geslacht te behou den." Verder wordt in het bisschoppelük schrijven het huisgezin behandeld in het licht van het christelijk geloof: vooral wordt de nadruk ge legd op het wezen van het huwelijk, dat door valsche profeten wordt beschouwd als een ge slachtelijke gemeenschap in opdracht van volk en staat, en die daardoor het diepste en heilig ste der menschelüke opoffering uit het oog verliezen en den mensch met het redelooze dier op één lün stellen. In verband met de sterilisatiewet wordt in het herderlük schrijven gezegd, dat diegenen, die zich een medische behandeling doen on dergaan, die geheel in strijd is met de katho lieke beginselen, geen huwelijk kunnen aan gaan, daar zij voor een vruchtbaar huwelijk ongeschikt geworden zün. De kerk is vervuld met innig medelijden met deze slachtoffers, maar zij kan haar onveranderlijke wetten, die op de natuurwet steunen, niet wijzigen. ....Het christelijk onderwüs, zoo wordt er in het herderlijk schrüven verder gezegd, is door het Concordaat gewaarborgd. Het zou een opeu- lüke rechtsschennis zijn, wanneer de school of andere instanties, die daarmee in verbinding staan, het christelü'k karakter uit het oog zou den verliezen of wat erger is, als zij de zielen der kinderen zouden vergiftigen met anti- kerkelüke leerstellingen. In dit geval moeten de ouders en kerkebjke autoriteiten zich in heilige eensgezindheid voor het kind stellen om zün christelijke opvoeding te verdedigen. De Staatscourant van hedenavond bevat het Kon. Besluit tot contingenteering van invoer van papier en papierwaren. De coningenteering geschiedt in vier groepen: a. druk- en schrijf papier, ander papier, cellophaan en papierwaren. De invoer van elke groep afzonderiük zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari tot 30 April a s. zün beperkt tot 100 pCt, van het ge wicht van den gemiddelden invoer in vier maan den van 1933. Buiten de regeling blüven: a. wat druk- en schrijfpapier betreft courantenpapier en opdik kend romandruk; b. wat „ander" papier betreft, wit houtbord, stroocarton, echt perkament pa pier, balatum, stragula en dergelijke vloerbedek king, lichtgevoelig papier voor fotografische doeleinden, bestreken papier en bestreken car ton, glanspapier, sigarettenpapier, vulcan fibre, en enkele zeer speciale papiersoorten; c. wat papierwaren betreft, boeken en tüdschriften, muziekdruk, gravures, etsen, lichtdrukken, fo tografieën, prenten en platen. Naar wij van welingelichte züde vernemen is deze contingenteering bedoeld als een voor- loopige maatregel teneinde te vermüden, dat de invoer nog zou toenemen gedurende een nader onderzoek, dat ingesteld zal worden naar de de finitieve maatregelen, die in het belang van de betrokken takken van industrie zullen worden genomen. Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Stadsschouwburg Vereenigd „Geloof en Wetenschap". Ver. Rotterd.-Hofstadtooneel. Opvoering van „Het eeuwige Kind", kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal Concert Man nenkoor „St. Caecilia", 8 uur. Geb. Ned. Protestantenbond, Heemstede Kunstkring „Heemstede" kwart over 8. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Slagers 8 uur Bakkers 7 uur Cursus R. K. Volksbond 8 uur Comité Winterhulp Actie 8 uur. Schouwburg Jansweg R. K. Haarlems Ge mengd Tooneel „Thalia" „De Privé-secre- resse," kwart over acht. Gemeentelijke Concertzaal Haarlemsche Bachvereeniging 8 uur. Voormalige Meisjes H. B. S. Krocht Ten toonstelling van Goede en Goedkoope Voeding', 7 tot 9 uur. Vereenigingshuis „Domi," Overveen R. K. Volksbond, afdeeling Overveen, 8 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling werken Cor Visser, 25 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Tentoonstelling, 95 uur. Kunstzaal „Reeker", Wagenweg Tentoon stelling, 10—4 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 104 uur. Palace „Een vrouw, een vriend, een lied". Op het tooneel „Willy Astor", 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Turandot, Prinses van China"» Op het tooneel Gonjou-Bros 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater „Zonen van een vader," 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Malle gevallen," 2.30 7 en 9.15 uur. Voor de derde maal in dit seizoen kreeg Haar lem van de samenstellers van het KNVB-pro- gramma een vrijen Zondag, welke gelegenheid de roodbroeken hebben benut voor een tweedaagsch uitstapje naar Groningen om de Noordelijke kampioenen gelegenheid te geven voor een re vanche voor de bij het Spaame-bekertoumooi tegen Haarlem geleden nederlaag. Een revanche is het niet geworden, want opnieuw heeft Haar lem gewonnen. Van den Berg en Smit ontbra ken, waardoor de opstelling werd: Voogd, Goed hart en Huisman, de la Mar, Kammeijer en Vreeken, Iseger, De Winter, Van Gooi, Polanen en Hurkmans. Velocitas had een invaller voor Heideveld en kwam uit met: Kolthof, Pots en Brink, Franssen, Luppus en Huizeling, Meulema, Bonsema, de Groot, Nuininga en Huizeling Jr. Het enthousiast spelende Velocitas was in de eerste helft sterker en vooral de rechtervleugel was gevaarlük. Voogd was echter in goeden vorm en werd slechts eenmaal gepasseerd, toen de Groot een voorzet van Meulema in eens inschoot (10). De Winter wist hierna eèn voorzet van Polanen te benutten, waardoor rust kwam mei 1—1. In de tweede helft speelde Haarlem veel beter. Er werd nu sneller gespeeld en de betere Dal- contröle der roodbroeken gaf den doorslag. Het goede werk van Kammeijer en de la Mar stelde den Haarlem-aanval in staat regelmatig aan te vallen en Huisman bedwong den gevaarlijken Velo-vleugel. Nadat De Winter tegen de bovenlat had geschoten, plaatste hij een door Polanen aange geven bal langs Kolthof om Haarlem de leiding te geven (12), welke voorsprong door Polanen uit een voorzet van Hurkmans tot 13 werd ver groot. De Winter bracht ten slotte met een kop bal uit een voorzet van Hurkmans den eind stand op 14. Met een verdiende overwinning voor Haarlem kwam het einde van dezen nuttigen oefenwed strijd. Jaarfeesten R. K. Volksbond De afdeeling Overveen en omstreken van den Ned. R. K. Volksbond houdt haar 28ste jaarfeest op 21 en 22 Januari in „Domi" te Overveen en op 23 Januari in hotel Vreeburg te Bloemendaal. Medewerking verleent de R. K. Tooneelver- eeniging „St. Genesius", welke op elk der avon den een opvoering zal geven van het tooneelspel in 4 bedrijven „Het verleden spreekt", door Jos. Smits. R. K. Kiesvereenïging De R. K. Kiesver- eeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" zal Dinsdag 22 Jan. des avonds half acht een ledenverga dering houden in het R. K. Vereenigingsgebouw te Haarlemmerliede. De voornaamste punten der agenda zijn can- didaatstelling voor de Provinciale Statén en wijziging van het Huishoudelük Reglement. In verband met de a.s. candidaatstelling voor den gemeenteraad is het zaak, dat ieder zich op de hoogte stelt van de nieuwe voor te stellen wüze van kiezen in de kiesvereeniging. De heer M. van Zuijlen zal namens de com missie van voorbereiding de reglementswyzi- gingen op deze vergadering inleiden. Aller opkomst in dringend gewenscht. IJMUIDEN, 21 Jan. Rijksvlschafslag. Tarbot 0.70 —1.00 per kg. Griet 12.0024.00 per 50 kg. Tong 63—95 cent per kg. Groote Schol 9.0012,00, middel Schol 10.0012.00. Zetschol 13.0016.00. kleine Schol 6.7013.00, Bot 3.605.00, Schar 5.0010.50 per 50 kg. Rog 11.50—18.00 per 20 st. Vleet 2.404.00 per stuk. Pieterman en Poon 8.00 11.50, groote Schelvisch 27.0029.00. middel Schelvisch 20.00—28.00, kl. midd. Schelvisch 14.00—21.00, kleine Schelvisch 7.30—14.0C per 50 kg. Kabeljauw 26.0040.00 per 125 kg. Gullen 5.40 16.00 per 50 kg. Leng 0.451.40 per stuk. Heil bot 0.561.20 per kg. Wilting 2.505.50 per 50 kg. Koolvisch 1373 cent per stuk. Makreel 5.00— 15.00 per 15 kg. Versche Haring 3.20—4.90 per kist. „Maria" voerde een steur van 120 kg. aan, welks 132.opbracht. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Utrecht 540 manden 3600.Caroline 1120 man den 3700.Ommering 690 manden 4000.Azi- mus 300 manden 1870.Vios III 85 manden 1450.—, Cornells 520 manden 3030.Poolzee 130 manden 1830.Adelante 520 manden 3590. Maria 280 manden 2960.Jenny Elza 90 man den 1550. LOGGERS Sch. 25 1300.—, Sch. 210 710.—. K.W.: 35 860.—, 65 630.—, 51 890.91 400.108 370.—. 24 480.—, 158 1000.—, 33 640.—, 69 590.—, 124 400.—,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2