Het accoord van Rome De koudegolf in de Ver. Staten Het nieuws van heden De Mexicaansche oliestaking De reorganisatie der S.A. DE BAROMETER VEREEN ÏG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 23 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19151 Mussolini heeft de Kleine Entente niet uitgenoodigd tot een con ferentie inzake het Donau-pact Diplomatieke stappen De verkoop van den Oosterspoorweg China zal protesteeren Protest der Fransche boeren Tentoonstelling geboycot Wonderen der techniek Opening van de oliepijpleiding te Haifa Militairen overvallen door sneeuwstorm Zeven soldaten doodgevroren 4 Gebrek aan benzine wordt steeds grooter Het incident in Somali- land Geen diplomatieke gevolgen Amerika en het Perm. Hof Toetreding zoo goed als zeker Göring naar Warschau? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui| Groepsleiders te Berlijn bijeen BEZOEK VAN SCHUSCHNIGG AAN LONDEN Reeds 65 dooden Sneeuw in Noord-Afrika De treinongelukken in Rusland Proces tegen spoorwegbeambten te Leningrad Het sloopen der oude IJselspoorbrug te Zwolle, waarmede, na de ingebruikneming der nieuwe brugis begonnen EEN KIJKJE IN SMYRNA? Oostenrijk en het Saar- plebisciet Door Duitsche legatie aangelegd felicitatieregister verboden Het Britsche leger ge moderniseerd Hoe de Vie gemotoriseerde infan teriebrigade er uit zal zien Flandin's bezoek aan Londen Duitschlands terugkeer naar Ge neve doel der besprekingen? Nazi's in Oostenrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Mgr. Schioppa Regeeringswijziging in Spanje Japan en Abessinië Diplomaten bij Hitier De rede van Hirota Indruk in Washington NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 23 Jan. (Reuter) De „Matin" verneemt uit Rome, dat men in welinge lichte kringen aldaar de van Engelsche zijde afkomstige mededeeling ontkent, als zou Mussolini de Kleine Entente hebben uitge noodigd, te Rome een conferentie te beleg gen inzake de toetreding tot het Donau- pact. In werkelijkheid zou de uitnoodiging tot toe treding als volgt geschieden: In de hoofstad van ieder land, dat wordt uit genoodigd, zullen de diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk en Italië 'n diploma- tieken stap ondernemen, om aan de regeeringen, overeenkomstig de accoorden van Rome, het voorstel voor te leggen. Tegelijkertijd zullen zij een Memorandum overhandigen, waarin de grondslagen, waarop het pact zou kunnen worden gebaseerd, zijn vastgelegd. Het uitwerken van den definitieven tekst zou natuurlijk door directe gedachtenwisseling tus- schen de toekomstige deelnemers aan het pact vergemakkelijkt worden. Van een bespreking van dien aard is evenwel nog ,geen sprake. Eventueel zouden de betrokken staten zelf het tijdstip en de plaats voor een dergelijke bespre king moeten vaststellen. In de kringen der Kleine Entente is men van meening, dat een dergelijke conferentie te Parijs zou worden ge houden. SJANGHAI, 23 Jan, (Reuter) Naar het blad „Sje-Sje-Sjin-Pao" meldt, zal de Chineesche legeering na de definitieve onderteekening van de verkoopovereenkomst inzake den Oost-Chi- neeschen spoorweg verklaren, dat China den verkoop niet erkent. Het blad herinnert er in dit verband aan, dat China ook een aandeel in den spoorweg heeft, en dat de Sovjet-Unie steeds heeft verklaard, dat zij zwakke naties tegen imperialistisch streven beschermt. Sovjet-Rusland heeft om zelfzuchtige be weegredenen de gerechtigheid uit het oog ver loren. PARIJS, 22 Jan. (V.D.). De minister van landbouw Cassez heeft heden te Parijs de jaar- lijksche tentoonstelling van landbouwmachines en landbouwwerktuigen geopend. „La Presse" wijst er op, dat de landbouwbevolking deze ten toonstelling negeert. De landbouwkundige vak bladen hebben desbetreffende oproepen uitge vaardigd. In het domicilie van het „landbouw- front" werd aan het blad verklaard, dat het hier gaat om een koopersstaking, als eerste étappe tot een algemeene protestbeweging, waardoor men de regeering hoopt te dwingen tot een voor de boerenbelangen gunstiger po litiek. Deze koopersstaking vormt een eerste demonstratie tegen de zware industrie. Later zal men de parlementsleden en speculanten aanvallen. HAIFA, 22 Jan. Door den Britschen Hoogen Commissaris van Palestina, Generaal Waucho- pe, is heden de plechtige opening verricht van de pompinstallatie aan het eindpunt der olie- PÜpleiding uit Irak te Haifa. De generaal open de het ventiel, om het eerste Engelsche tank schip met olie uit Irak te vullen. De pijpleiding naar Haifa is bijna duizend Kilometer lang. Te Kirkuk komen de oiielei- dir.gen uit de verschillende boorgebieden bij elkaar en vandaar wordt de petroleum door een reusachtige pompinstallatie door twee verschil lende leidingen naar de Middellancsche Zee geperst. De eene leiding gaat naar Haifa, de andere eindigt te Tripoli in Syrië, het Fransche mandaatgebied. Beide pijpleidingen loopen on geveer 500 K.M. door de woestijn. BELGRADO, 23 Jan. (Reuter) Nabij Podgo- ritza (Montenegro) zijn gisteren de lijken ge vonden van zeven joego-Slavische soldaten, die tijdens een oefening door een sneeuwstorm zijn overvallen. Er worden nog drie soldaten ver mist. Men vreest, dat zij eveneens zijn doodge vroren. Dinsdag j.l. waren op de Purmerender veemarkt de stands der vier in de Wieringermeer verongelukte veekooplieden in rouw gehuld. Bovenstaand geven wij een foto van een dier stands, welke uit eerbied voor den overledene dien dag ongebruikt bleef MEXICO, 23 Jan. (Reuter) Ofschoon reeds pogingen tot bijlegging van het geschil worden aangewend, neemt de Mexicaansche oliestaking voortdurend ernstiger afmetingen aan. De sta kers willen het werk in geen geval hervatten, alvorens de uitspraak van de arbitrage-com missie bekend is. Deze zal echter niet bindend zijn, zoodat de stakers van de „Mexican Eagle"- maatschappij haar van de hand kunnen wijzen. Dit zou natuurlijk nieuwe moeilijkheden ver oorzaken. Vandaag gaan ook de arbeiders van ce eenige maatschappij waar het werk tot dus ver nog niet heeft stilgelegen, de „California Standard Oil Co", tot een sympathiestaking over. De schaarschheid der benzine wordt voort durend grooter, ofschoon de regeering tolvrijen invoer uit het buitenland heeft toegestaan en reeds ongeveer 350.000 liter benzine zijn inge voerd, die onder controle der regeering worden verkocht. Talrijke vrachtauto's zijn wegens gebrek aan benzine buiten bedrijf gesteld, en voor de wei nige nog in gebruik zijnde tankstations staan lange rijen wagens. Ook te Tampico begint vandaag de door het vakverbond aldaar georganiseerde alge- meëne staking, waaraan waarschijnlijk door 20.000 arbeiders uit allerlei beroepen zal wor den deelgenomen. De aanleiding hiertoe is een staking tusschen chauffeurs en ondernemers, die herhaaldelijk autobussen in bedrijf hadden gesteld. Ondanks het ingrijpen van den president heeft het conflict zich zoodanig verscherpt, dat het vakverbond de algemeene staking heeft geproclameerd. In totaal wordt aan de alge meene staking deelgenomen door 46 vakver- eenigingen. Daar ook de arbeiders van de elec- trische centrale staken, zal Tampico geheel van stroom verstoken zijn. PARIJS, 23 Jan. (Reuter) Aan de Quai d'Or- say wordt verklaard, dat het incident in Fransch Somaliland een zuiver plaatselijke be- teekenis heeft en derhalve geen diplomatieke gevolgen zal hebben. ROME, 23 Jan. (Reuter) De Italiaanschepers schrijft ten aanzien van het gevecht in het Djiboeti-gebied, waarbij een aantal Fransche onderdanen werd gedood, dat dit gevecht uit dezelfde oorzaken voortkwam als de gebeurte nissen te Gondar en Ualual, n.l. het Ethiopische nationalisme, dat vanuit Addis Abeba wordt aangewakkerd. Dergelijke gebeurtenissen zullen zich herha len, zoolang Ethiopië niet voornemens is nauw keurig zijn grenzen te respecteeren. WASHINGTON, 23 Jan. (Reuter) Het wordt thans zoo goed als zeker beschouwd, dat de Vereenigde Staten toetreden tot het Perma nent Hof van Internationale Justitie te Den Haag. De partijleiders in den Senaat hebben name lijk de door den republikeinschen senator Van den Berg voorgestelde reserves aanvaard. Daar in wordt gezegd, dat de Vereenigde Staten, door toetreding tot het Hof, niet gemengd mo gen worden in de binnenlandsche politiek van een ander land, en ten tweede, dat de toetre ding niet beteekent, dat Amerika afstand doet van zijn recht om zuiver-binnenlandsche kwes ties zelf te behandelen. PARIJS, 23 Jan. (Reuter.) Naar de „Matin" uit Berlijn verneemt, ging aldaar gisteravond het gerucht, dat Goering zich binnenkort naar Warschau zal begeven, om met een hooge Poolsche autoriteit besprekingen te voeren. jj§ Verwachting: Matige, mogelijk tijdelijk Ej krachtige, Westelijke tot Noordwestelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Fz Waarschijnlijk regen- of hagelbuitjes. Iets kouder- Hoogste barometerstand: 780.3 te Valen- =E cia. Laagste barometerstand: 722-9 te Ingö. Zon op 7.57 - onder 4.27 - Licht op 4.57 Maan op n.m. 9.00 onder v.m. 9.00 Laatste kwartier 27 Januari BERLIJN, 23 Jan. (V. D.) De Nationaal So cialistische Correspondentie meldt: Dinsdag heeft te Berlijn in de bureaux van het ministe rie van propaganda in tegenwoordigheid van den chef van den staf der S. A., Lutze, een bijeenkomst plaats gevonden yan S. A.-groeps- leiders. Doel dezer bijeenkomst was de behan deling van de kwestie <jer reorganisatie van de S. A. De verschillende S. A.-groepsleiders brachten rapport uit over de werkzaamheden van de S. A. in de afgeloopen maanden en over den toestand der S. A.-groepen. Vervolgens vatte de chef van den staf nog eens zijn principieele opvatting van de taak en de toekomst der S. A. in een toespraak samen. Des middags hebben de S. A.-groepsleiders gelegenheid gehad persoonlijk met den chef van den staf te confereeren. LONDEN, 22 Jan. (V. D.) Volgens alhier ont vangen berichten zijn de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg en minister Berger Wal- denegg voornemens volgende maand een be zoek te komen brengen aan Londen. De datum is weliswaar nog niet vastgesteld, doch het is waarschijnlijk, dat de staatslieden 20 Februari zullen arriveeren. Er verluidt, dat de Oosten rijksche ministers hun waardeering willen ko men uiten voor de vriendschappelijke betrek kingen, die heerschen tusschen Engeland en Oostenrijk. NEW YORK, 23 Jan. (Reuter). Tengevolge van de koudegolf, die in de Vereenigde Staten heerscht, zijn reeds 65 personen om het leven gekomen. De koudegolf breidt zich thans ook uit tot de Zuidelijke staten. Sneeuwstormen en over stroomingen hebben groote schade aangericht, die op verscheidene millioenen wordt geschat. Vele schepen zijn door den storm van hun ankerplaatsen losgeslagen. In Texas zijn duizenden stuks vee door de koude omgekomen. TUNIS, 23 Jan. (Reuter). Er heerscht zelfs in NoordrAfrika een hevige koude, welke gepaard gaat met zwaren sneeuwval. In Tunis bereikte de sneeuw op sommige plaatsen een hoogte van 35 c.M. Onze weerkundige medewerker schrijft ons omtrent de strenge vorst in Amerika: Reeds eenige malen zijn berichten uit Amerika gekomen omtrent het invallen van strenge vorst. Het is nu mogelijk aan de hand van officieele weerberichten enkele bijzonderheden over die strenge vorst mede te deelen, uit welke ge gevens zal blijken, dat de berichten niet over dreven waren en dat de voorgekomen tempera turen wel zeer laag zijn geweest. Sedert omstreeks 18 December trad in N.W. Canada zeer strenge vorst in die in de eerste week van Januari, voor zooverre bekend, de laagste temperaturen heeft gebracht. Op ver schillende waarnemingsstations kwamen her haaldelijk temperaturen voor van 45 tot 55 gra den Fahrenheit onder nul en dus van 57 tot 87 graden F. vorst, hetgeen gelijk staat met meer dan 45 graden Celsius onder het vries punt. Als laagste temperatuur wordt vermeld 62 graden Fahrenheit, gelijk staande met 94 graden Fahrenheit vorst of met 50.5 graden Celsius onder nul. Deze temperatuur werd in den nacht van 7 Januari te Fort Smith waar genomen, een plaats, die gelegen is op 60 gr. N.Br. en ongeveer 112 gr. W.L. tusschen het Groot Slavenmeer en het Athabaskameer. Van een dergelijke vriestemperatuur kunnen wij in ons land, waar de thermometer slechts in zeer zeldzame gevallen tot 20 graden onder nul daalt, geen voorstelling vormen. Zulke lage temperaturen komen in Europa ook niet voor, zelfs niet in 't hart van Zweden, waar 35 graden onder nul een zeldzaamheid is. Of de boven vermelde temperatuur van vijftig graden onder nul voor N.W.-Amerika abnormaal laag is, wordt niet vermeld. Behalve dat de temperatuur zoo laag daalde is ook vermeldenswaard, dat omstreeks dien tijd zeer sterke temperatuurschommelingen voor kwamen. Zoo wordt van Aklavik, dat in de Mackenzie-delta op ongeveer 68 gr. N.Br. ligt, gemeld, dat de temperatuur van 3 op 4 Januari 46 gr. F., d.i. ruim 25 gr. C., steeg, den volgenden dag weer evenveel daalde en van 6 op 7 Januari opnieuw zooveel steeg, alles bij thermometer standen van 1520 gr. Celsius onder nul. LENINGRAD, 23 Jan. (Reuter) Vandaag is hier het proces begonnen tegen zeven spoor wegbeambten, die ervan beschuldigd worden, in het begin dezer maand op de lijn Moskou- Leningrad een groot spoorwegongeluk te heb ben veroorzaakt, waardoor 27 personen werden gedood en 60 gewond. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen du ren. De openbare aanklager heeft tegen drie beambten de doodstraf geëischt. In de acte van beschuldiging wordt verklaard, dat de be ambten door onvoorzichtigheid en onbekend heid met jie voorschriften het ongeluk hebben veroorzaakt. Neen, dit is een straat in Londen. In White Chapel, de Londensche wijk waar armoede en misdaad zoo welig tieren dat reeds lang plannen in overweging zijn om dit heele stadsdeel af te breken, kan men dagelijks straten lang deze markten zien WEENEN, 23 Jan. (Reuter.) Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche legatie alhier, r.a af loop van het Saarplebisciet een felicitatieregis ter voor het publiek neergelegd, waarin ieder, die met den uitslag van het plebisciet instem de, zijn handteekening kon plaatsen. De politie heeft ingegrepen, en den toegang tot het legatiegebouw afgezet. Zij stond slechts personen, die van een Duitsch paspoort waren voorzien, toe de afzetting te passeeren. Het is waarschijnlijk, dat de lijst werd aan gelegd om het aantal aanhangers van de aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland te kun nen controleeren. LONDEN, 23 Jan. (Reuter) In de nieuwe Vie gemotoriseerde Infanteriebrigade, die eerst daags zal worden gevormd, zullen in het ge heel geen paarden worden opgenomen, hetgeen iets nieuws is voor een groote Engelsche leger- af deeling. De trekpaarden zullen vervangen worden door lichte tractors, gewone auto's en vracht auto's, de rijpaarden door lichte twee-perso nenauto's Ter afweer van tanks zal de brigade worden uitgerust met zelfladende kanonnen, met een kaliber van 2 c.M., waarvan de projectielen in staat zijn op een afstand van 300 meter pant serplaten ter dikte van 14 m.M. en op een af stand van 150 tot 200 meter pantserplaten van 25 m.M. dikte te doorboren. De Vie Infanteriebrigade zal bestaan uit een brigade-hoofdkwartier met een groot aantal auto's, een machinegeweerbataljon met 36 ma chinegeweren en 16 tankafweerkanonnen. als mede drie infanteriebataljons met elk vier mor tieren, van 7.5 c.M. en 52 lichte machinegewe ren. WARSCHAU, 23 Jan. (Reuter) Het tot de regeeringspartij behoorende blad „Kurjer Poranny" ziet in het aanstaande bezoek van Flandin en Laval aan Londen het hoogtepunt van een sedert vele maanden voorbereide di plomatieke actie van Engeland en Frankrijk, waarvan het doel is Duitschland tot den Vol kenbond en tot internationale samenwerking in het kader van dit lichaam terug te brengen. De verklaringen van Hitler en Laval vlak na het Saarplebisciet kunnen beschouwd worden als het begin "an een beslissende phase, daar beiden den nadruk gelegd hebben op den wil tot toenadering. Het resultaat van de Engelsch- Fransche besprekingen zal van beslissend be lang zijn. WEENEN, 22 Jan. (Reuter) In het Riethinn- kwartier zijn drie Nazi-leiders gearresteerd, die ieder 200 man S.A. commandeerden, van wie de naam-Hjsten zijn gevonden. WEENEN, 22 Jan. De bondspresident heeft twee personen, die ter dood veroordeeld varen wegens het in bezit hebben van springstoffen, begenadigd, de een tot 20, de tweede tot IE jaar zware kerkerstraf. Koudegolf in de Ver. Staten heeft reeds 65 slachtoffers geëischt. Goering binnenkort naar Warschau? Oliestaking in Mexico breidt zich uit; er is reeds groot gebrek aan benzine. Toetreden van Amerika tot Perm. Hof zoo goed als zeker. S. A.groepleiders te Berlijn bijeen; Lutze spreekt over de taak en de toekomst der S. A. Proces tegen zeven spoorwegbeambten te Le ningrad. China zal protesteeren tegen den verkoop van den Oosterspoorweg. Tweeden Pinksterdag van dit jaar wordt te Til burg een Diocesane Katholiekendag van het bis dom Den Bosch gehouden. De Abtskeuze voor de Abdij van Bornhem. O De toestand van den Pauselijken Inter nuntius Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, was heden onveranderd. MADRID, 22 Jan. De minister van marine, Rocha, lid van de radicale partij, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken. Het mi nisterie van marine zal worden overgenomen door Conde, tot dusverre president van den staatsraad. Ook Conde is lid van de radicale partij. Met deze benoemingen is thans een einde gekomen aan de weken lang reeds heerschende onzekerheid inzake regeeringsreorganisatie. Uit het financieel rapport van den minister van Financiën Marraco, over het jaar 1934 blijkt, dat het begrootingstekort 592 millioen peseta's bedraagt. ROME, 23 Jan. (Reuter.) In een interview met de „Tribuna" heeft de nieuwe Japansche ge zant te Rome, Jotaro Soegimoera tegengespro ken, dat Japan militaire instructeurs naar Abes sinië heeft gezonden en dat een Japansche prinses met een Abessinisehen prins gaat trouwen. Ten slotte zeide de gezant, dat in Abessinië de Italiaansche en Japansche belangen niet met elkaar in botsing komen. BERLIJN, 22 Jan. De rijkspresident heeft he denavond in het „Huis van den Rijkspresident", gelijk dit jaarlijks gebruikelijk is, het corps di plomatique ontvangen. Alle te Berlijn verblij vende ambassadeurs, gezanten en zaakgelastig den waren aanwezig. WASHINGTON, 22 Jan. De rede van Hirota voor het Japansche parlement wordt in offi cieele kringen te Washington toegejuicht, voor zoover zij uiting geeft aan het vertrouwen, dat een bewapeningswedloop tusschen de zeemo gendheden vermeden kan worden en dat een compromisoplossing tot stand zal kunnen komen inzake de vlootbouwplannen. Overigens worden de uitlatingen van Hirota echter niet beschouwd als geschikt om de vrees van Washington inzake onrust in het Verre Oosten op te heffen. De Japansche vertegenwoordiger Jamamota verklaarde heden, dat Japan veel schijnt te ge voelen voor een zoo spoedig mogelijk bijeenko mende vlootconferentie. Stand op Woensdag I uur n.m.: 77L3 .Vorige stand: 773.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1