Nederlandsche Omroep Zender Mij New-Yorksche Beurs OPRICHTING GEMENGD BEDRIJF Sport en Spel Kerkelijk Leven WOENSDAG 23 JANUARI 1935 Verhouding aandeelen- bezit Nood van den tuinbouw Geen toeristen-Belga Twee arbeiders gearres teerd te München MELITTA BRUNNER - PHIL TAYLOR Nieuwe Abt te Bornhem De machtigingswet thans bij de Tweede Kamer ingediend Inrichting en beheer De zwaarst getroffenen ontvangen den grootsten steun Hoofdtaak Monopolistische positie Regeering wil den schijn vermijden van devaluatie-politiek Omdat ze niet enthousiast genoeg waren over de Saarzege VERDRAGEN VAN GENèVE T'oepasselijkver klaring op over- zeesche gebiedsdeelen VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN Bekrachtiging van het vonnis geëischt INBRAAK TE HEERLEN Groote som geld onaangeroerd gelaten BELEEDIGEND OPSCHRIFT Veertien dagen hechtenis aan den schuldige opgelegd GEHEIME ZEN DIN STALL AT IE IN BESLAG GENOMEN Fraude bij de meelfabriek te Rotterdam Grensbewaking verscherpt ZWALUWEN—ROODE DUIVELS Wijziging in het Zwaluwen-elftal Dom. G. Indewey uit Oudenbosch gekozen MARKTNIEUWS VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank - FAILLISSEMENTEN Bij slechts matigen handel was de stemming verdeeld; winsten en verliezen bleven beperkt 2? 38Vs WISSELKOERSEN SPECIAAL VOOR U DAMES i. Jr-briek WAT DE TONG STREELT (p»«,. 4) AM ERIK. GOEDERENMARKT Sept. 13.54 Oct. 13.63 Dec. 13.81 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Januari STOOMVAARTLIJNEN ma Ingediend is een wetsontwerp tot het in het leven roepen van een Naamlooze Vennootschap „Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij .(Nozema). Bij de behandeling van de P.T.T.-begrooting voor het jaar 1934 is zoowel bij de schriftelijke als bij de mondelinge gedachtenwisseling met en in de Kamer het vraagstuk van de omroep- zendapparatuur aan de orde geweest. Bij die gelegenheid mocht de minister zijn standpunt uiteenzetten en werd door hem tevens medegedeeld, dat een oplossing van dit vraag stuk in voorbereiding was en daartoe om. over leg met de betrokken omroeporganisaties weitf gepleegd. De minister is daarbij uitgegaan van de nood zaak om het zendervraagstuk in dien zin op te lossen, dat de zenders voor den radio-omroep zouden komen in één hand. Het is hem aangenaam thans te kunnen mede- deelen, dat het beoogde doel bereikt is en dat de medewerking der omroep-organisaties ver kregen werd tot het oprichten van een gemengd zenderbedrijf, waarin eenerzijds de Staat over wegende zeggenschap heeft, anderzijds de be langen van de omroeporganisaties afdoende vei lig zijn gesteld. Een commissie, onder voorzitterschap van den heer H. v. Boeijen, voorzitter van den Radio- raad, waarin naast 2 leden van den Radio-raad en 3 hoofdambtenaren van het Staatsbedrijf der P.T.T., vertegenwoordigers der 4 groote om roep-organisaties zitting hadden, heeft den mi nister, overeenkomstig de door hem aangegeven richtlijnen, een regeling aangeboden, waarmede hij zich heeft kunnen vereenigen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp, houden de machtiging tot het oprichten van het be doelde gemengd bedrijf, is o.a. van deze voor bereiding het resultaat. De machtigingswet heeft geen andere strek king dan het in het leven roepen van het ge mengde zenderbedrijf mogelijk te maken; zij geeft daartoe, in aanpassing met den bestaan- den rechtstoestand, den vereischten wettelijken grondslag. In hoofdzaak was mitsdien alleen noodzake lijk het vastleggen van het beginsel van mede werking door de vier algemeene omroeporgani saties, machtiging van den Minister om tot medeoprichting van het zenderbedrijf over te gaan, vaststelling van den rechtsvorm van het nieuwe bedrijf en de verdeeling van den in vloed tusschen Staat en omroeporganisaties en bui ten werkingstelling van het in de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 tot nu toe te dezen aan zien gehuldigde machtigingsstelsel, voorzoover dit onvereenigbaar geacht moest worden met het monopolie, dat het nieuwe zenderbedrijf op zijn gebied zal moeten hebben. Bij het aanvaarden van den rechtsvorm, als welke die der naamlooze vennootschap gekozen werd, scheen het voorts gewenscht zich vrij te maken van die bepalingen in het Wetboek van Koophandel, welke voor dit bijzondere bedrijf belemmerend zouden kunnen werken, niet al leen voor zooveel deze betrekking hebben op de mogelijkheid van het wijzigen der statuten, maar ook voor zoover deze strakke regelingen voorschrijven ten aanzien van de teruggave van stortingen op aandeelen en dergelijke. De wet verleent den Minister voorts de noo- dige bevoegdheden, die na het tot stand komen van het bedrijf op hem zullen rusten. Met het vorenstaande is het karakter der wet in hoofd lijnen aangegeven. De positie, welke de Staat in het nieuwe be drijf zal moeten innemen, komt naast de ver deeling van den invloed tot uitdrukking in de verhouding van het aandeelenbezit 6040. De waarborgen voor de omroeporganisaties zijn in het bijzonder gelegen in de wijze, waarop het bestuur der vennootschap is samengesteld en waarop de invloed daarin tusschen de verschil lende aandeelhouders is verdeeld en in de nood zakelijkheid van gequalificeerde meerderheden Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kersten betreffende de steunregeling ten be hoeve van den tuinbouw heeft Min. Steen- t-rghe oun. geantwoord, dat het hem bekend is, dat bij de voorschotuitkeering d.d. 9 Octo ber en 14 December jJ. wel steun verleend is aan telers van tomaten en niet aan telers van sla, zulks op grond van het feit, dat het ver schil tusschen opbrengstprijs en kostprijs bij tomaten daartoe aanleiding gaf en bij sla niet. Het is den Minister bekend, dat er in den tuinbouw in het algemeen «roote nood hesrscht, doch dat zulks speciaal het geval zou zijn bij telers van sla lijkt hem niet waarschijnlijk, te meer daar een teler van sla onder ramen on getwijfeld andere cultures daarnaast beoefent. Het komt den "Minister voor, dat de vergelij king van twee bruto-opbrengsten geen zin heeft, als niet tevens de kosten der productie worden vermeld. Overigens wil de Minister er op wijzen, dat de gemiddelde opbrengst van alle qualiteiten sla in de maanden April en Mei gevarieerd heeft van ƒ6 50 tot 1 per 100 krop. Een opbrengst van 7000 ramen (140.000 krop) tot totaal ƒ1050, dit is 0.75 per 100 krop, doet veronderstellen, dat de opbrengst door misgewas of cultuur-technische gebreken zeer sterk moet zijn gedrukt. De steunregeling voor den tuinbouw is er op gericht, het bedrijf te helpen, welk doel bij 't thans gevolgde systeem zeker wordt bereikt. Zij, die het hardst door de crisis getroffen zijn, dat zijn, wier producten de ten opzichte van de productiekosten laagste prijzen opbren gen, ontvangen den grootsten steun. Het ligt in de bedoeling voort te gaan steun te verleenen aan den tuinbouw. Of het pro duct sla over de maanden April en Mei 1934 gesteund moet worden, wordt bij het vaststel len der definitieve uitkeeringen mede onder zocht. voor het nemen van ingrijpende besluiten. Het openbaar belang is daarnaast gewaar borgd door een vertnietigingsrecht van de Kroon en een goedkeuringsrecht van den Minister in het leven te roepen voor bepaalde belangrijke aangelegenheden. De Minister moge voorts nog de aandacht er op vestigen, dat in het door de commissie in gediende wetsontwerp was opgenomen een arti kel houdende vrijstelling voor het zenderbedrijf van de van Rijkswege te heffen belastingen. De Minister heeft echter gemeend, met het oog op den benarden toestand van 's Lands fi nanciën, dit artikel niet te moeten overnemen, zoodat het in het thans ingediende wetsont werp niet voorkomt. Hoofdtaak van het zenderbedrijf is de ver zorging der zendinrichtingen voor den Neder- landschen radio-omroep. In de onderhavige regeling is het daarnaast mogelijk, dat de samenwerking, welke op het gebied der zendinrichtingen thans tot stand is gekomen, er toe leidt, dit samengaan gege ven eenmaal het gemengd bedrijf uit te strek ken over zaken, die, hoewel niet direct verband houdende met aanleg en exploitatie der zenders, niettemin het gemeenschappelijk belang der betrokkenen raken. Zulk een samenwerking mag echter in tegen stelling met de hoofdtaak van het bedrijf niet opgelegd worden. In art. 2 is de monopolistische positie van 't nieuw bedrijf vastgesteld. Het beginsel, dat het gemengd bedrijf op zijn gebied een monopolistische positie zal innemen, houdt in, dat naast de zendinrichtingen der Nozema niet alleen andere oproepzenders op haar gebied onbestaanbaar zullen zijn, doch ook, dat er waarborgen noodig zijn tegen an dere inrichtingen, wier werking de Nozema zouden belemmeren in de vervulling van haar taak. In art. 4 is het beginsel der verplichte mede werking voor de betrokkenen neergelegd en wel zoodanig, dat ook bij verandering in de verhoudingen op omroepgebied het zenderbe drijf bestendigd kan worden. Gewaakt is eenerzijds voor al te groote be perking van de bewegingsvrijheid van den raad van beheer, anderzijds is echter een zeker toe zicht voor zeer belangrijke en ingrijpende be slissingen niet te ontberen, daar een eenheid, als het nieuwe bedrijf zal vormen, een vergaan- den invloed op het omroepwezen zal uitoefenen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 22 Januari; Er was de laatste dagen, ook in een deel der Nederlandsche pers, sprake van een touristen- Belga, welke zou worden ln het leven geroepen. Onze correspondent te Brussel verneemt, dat inderdaad een voorstel daaromtrent was ge daan door het Belgisch-Luxemburgsche Dureau voor Vreemdelingenverkeer in verband met wat in Duitschland, Zwitserland en Frankrijk is ge schied en zulks met het oog op de Brusselsche Wereldtentoonstelling. De touristen-Belga zou b.v. twintig of dertig procent goedkooper zijn dan het gewone Bel gische geld. Hij zou alleen koers hebben in het binnenland en enkel door vreemde touristen in betaling mogen worden gegeven. Wij kunnen echter verzekeren, dat de regee ring op dit voorstel niet zal ingaan. De touris ten-Belga komt er dus niet. Vooral wordt inderdaad gevreesd, dat de in voering van de touristen-Belga algemeen als een voorbode van devaluatie zou worden be schouwd en in dezen tijd van zware bankmoei- lijkheden wil de regeering meer dan ooit den indruk vermijden als zou zij bedekt aansturen op devaluatie. MüNCHEN, 22 Jan. (Reuter.) Twee personen, die niet hebben deelgenomen aan de officieele viering van de zege in het Saargebied, zijn in de gevangenis opgesloten. Een hunner, een 35-jarige gehuwde landarbei der uit Scheuer heeft geweigerd zijn huis met vlaggen te versieren, ondanks de daartoe strek kende orders, die de burgemeester per radio had laten omroepen. De ander is een 42-jarige fabriekarbeider uit Riegling, die „geen uiting had gegeven aan zijn enthousiasme" toen er op het dorpsplein eenige reusachtige nationaal-socialistische vlaggen wer den geheschen. Daar hij bovendien smalende opmerkingen heeft gemaakt, over Hitier en het nationaal, socialistische bewind, zal hij ten spoedigste naar het concentratiekamp Dachau, nabij Mün chen worden overgebracht. Ingediend is een wetsontwerp toepasselijk- verklaring op Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao van de op 7 Juni 1930 te Genève ge sloten verdragen tot invoering van een eenvor mige wet op wisselbrieven en orderbriefjes; tot regeling van zekere wetsconflicten ten aanzien van wisselbrieven en orderbriefjes; en betref fende het zegelrecht erop. Dat de goedkeuring van de drie verdragen aanvankelijk tot het Rijk in Europa werd be perkt, kwam, omdat nopens een mede op de overzeesche gebiedsdeelen betrekking hebbend goedkeuringsontwerp het gevoelen van den Volksraad had moeten worden ingewonnen én met de raadpleging daarvan zooveel tijd zou zün gemoeid, dat het niet mogelijk zou zijn ge weest, de verdragen te bekrachtigen voor 1 Sep tember 1932. Op 10 September 1934 heeft de Volksraad zonder hoofdelijke stemming beslo ten te adviseeren tot aanneming van het wets ontwerp. De ministers van Koloniën en van Buitenlandsche Zaken vinden het wenscheiijk, dat thans deze verdragen op de drie overzeesche gebiedsdeelen worden toepasselijk verklaard. hedenavond op de Kunstijsbaan. Kunstrijden - IJsdansen - Steltenrijden - Tonnenspringen. Prijzen: Zitpl. fl.50 en f 1.staanpl. f 0.50 (excl. 20% bel.), kinderen f 0.35 (incl. belast.). Voorverkoop Cassa Ijsbaan, Fa. Bos (Middenweg), Fa. Eilers (Kalverstraat), Fa. de Jong (Roel. Hartstraat), Fa. M. van Dam (Muntplein). Voor het Kantongerecht te Heerlen is Maan dag onder groote belangstelling van den kant van de landbouwers van Heerlen en omstreken de zaak behandeld van den veekoopman K. uit Eijsden, die in verzet was gekomen tegen een vonnis van genoemd Kantongerecht, waarbij deze wegens het in voorraad hebben van var kens, zonder dat deze voorzien waren van het door den minister van Economische Zaken vast gesteld oormerk,, was veroordeeld tot betaling eener geldboete van 4000 of vier maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de op brengst van de in beslag genomen varkens. Verdachte was thans zelf ter terechtzitting aanwezig en had mr. Ch. Vrijens als raadsman medegebracht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat er in deze zaak een Hollander betrokken was, die als eigenaar van de varkens diende te worden be schouwd en die dus inplaats van K. hier te recht had moeten staan, daar, zooals verdachte naar voren bracht, hij niets met de varkens te maken had. Het merkwaardige in deze zaak was wel, dat op de vraag van den Kantonrechter, wie die Hollander dan was, waar hij woonde en hoe hij heette, verdachte het antwoord schuldig bleef. De Ambtenaar van het O. M. was echter van oordeel, dat, zooals uit meerdere getuigenver klaringen bleek, verdachte K- als de aanspra kelijke persoon moest worden beschouwd en dal z.i. het opnieuw gehouden onderzoek geen nieu we gezichtspunten had opgeleverd, zoodat hij bekrachtiging van het oorspronkelijke vonnis vroeg. Nadat door den verdediger eenige juridische beschouwingen over de beteekenis van 't woerd voorraad" waren gegeven, ging deze nog eens in den breede de verklaringen der gehoorde ge tuigen na, er op wijzende, dat door meerdere verklaringen thans was komen vast te staan, dat verdachte niet over ds varkens had beschikt en dat de Hollander zich voor de varkens inte resseerde en daarvoor ook betalingen deed. De verdediger achtte dan ook in dezen het wettig bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak. Nadat door den Ambtenaar van het O. M. nog er op was gewezen, dat men voor het in voorraad hebben van een zaak nog niet eige naar daarvan behoefde te zijn, bepaalde de Kantonrechter de uitspraak over acht dagen. Maandag hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan de woning van den mijningenieur S., aan den Kempkensweg te Heerlen. De heer S., die dien avond afwezig was ge weest, ontdekte bij zijn thuiskomst, dat het ge- heele huis overhoop was gehaald en dat de daders zich toegang tot de woning hadden ver schaft door een ruit van het keukenraam in te drukken, na 't op de gebruikelijke wijze met groene zeep en een krant te hebben bewerkt. De politie werd natuurlijk direct gewaar schuwd, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Door het geheele huis bleken de inbrekers te hebben gezocht. Kasten en andere meubels wa ren opengebroken, laden waren uitgetrokken en de inhoud was over den grond verspreid. Verschillende voorwerpen, hoofdzakelijk sie raden van de echtgenoote van ir. S., werden buitgemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de mannen in hun bedrijf gestoord, daar zij een vrij groote som gelds, die voor het grijpen lag in een opengebroken kast, onaangeroerd hebben gelaten en ook in een lade, welke zij zelf op een bed hadden geplaatst, een som gelds heb ben laten zitten. Op het oogenblik, dat hun de gemakkelijkste vorm van buit in handen zou vallen, zijn zij dus blijkbaar gestoord. De Haagsche Kantonrechter heeft een hech- tenisstraf van veertien dagen opgelegd aan den Duitscher A. A. W. H., die 1 October van het vorig jaar in het kringhuis van den N.S.B. in Den Haag een luchtballon heeft opgelaten, waaraan brandend poetskatoen was bevestigd en waarop zich bevonden een hakenkruis en de woorden ,.Dasz verrecke". De recherche te Maassluis heeft in samen werking met een ambtenaar van den radio- contróledienst der P.T.T. uit Den Haag, bij een inwoner daar ter stede een geheime radio-zend- installatie in beslag genomen. In verband met het onderzoek, dat gaande is bij de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam heeft de raad van com missarissen een circulaire gericht tot de aan deelhouders, waarin zij mededeeling doen van de onaangename gebeurtenissen. Zij geven te vens de verzekering, dat de financieele toestand van de fabriek niets te wenschen overlaat; zelfs zal, aan de hand van de thans in bewer king zijnde balans, dezelfde winst worden ge maakt als verleden jaar. Om in het bestuur van de vennootschap te voorzien heeft den raad van commissarissen den commissaris den heer W. C. Drossaart van Dusseldorp aangewezen en bereid gevonden als waarnemend directeur op te treden. In verband met de in den laatsten tijd steeds toenemende smokkelarij van buitenlandsch ge distilleerd met een zeer hoog alcohol-percen tage heeft de regeering de grensbewaking aan de Oostelijke grens in de provincie Groningen verscherpt. In verband met het feit, dat Lungen gebles seerd is, is er een wijziging gekomen in het Zwaluwenelftal, dat hedenavond op het V.U.C.- terrein tegen de Roode Duivels speelt. Het elftal ziet er thans als volgt uit: Hollenberg (Stormvogels). Weber (ex-A.D.O.), Caldenhove (D.W.S.). Fellikaan (L.O.N.G A.), Van Gooi (Haarlem), Punt (D.F.C.). Vrauwdeunt (Feijenoord), Volkers (Ajax). Lagendaal (Xerxes), Sterk (V.S.V.) en Mein- ders (D.F.C.), Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een prelaat in de abdij van Bornhem (bij Antwer pen) aan de Schelde is gekozen de weleerw heer Dom G. Indewey, tweede kapelaan aan de basiliek van de H. Agatha en H. Barbara te Oudenbosch. De Hoogeerw. heer Indewey is in 1882 ge boren te Oud-Gastel bij Roosendaal. Hij trad in de Orde der Cisterciënsers te Bornhem en werd in 1909 priester gewijd. In 1910 is hij tot kapelaan benoemd te Oudenbosch. DEN BOSCH, 22 Jan. Boter. Aangevoerd 15.658 K.G. Hoogste 1.54, laagste 1.43, middelprijs 1.50 per K.G. GRONINGEN, 22 Jan. Graan. Inlandsche rogge 7 407.80. Wintergerst 5.505.70, Zomergerst 5.50 —5.80. Haver (wit) 5.906.50, Zwarte haver 5.90 —6.50, Groene erwten 710.40, Koolzaad 710.85, Karwijzaad 1217.75, gele mosterdzaad 12—17.75, buitenlandsche gerst 67.50, ronde mais 5.50 5.80. platte mais 5.505.80. lijnzaad witbloei 6— 11.50, lijnzaad blauwbloei 611.50. en Activa: Binnenl. Wissels Prom., enz.- in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. 1. disc Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. '18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap. Res. en Pensioenf Gebouwen en Meub. ier Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo. (K B. V. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 21 Jan. '35 14 Jan.'35 22.211.709 481.317 3.135.312 22.308.711 558.239 3.217.621 25.828.339 26.084.572 866.250 866.250 866.250 866.250 99.913.495* 99.059.321* 4.801.203 4.739.409 38.652.000 38.551.101 143.366.699 142.349.833 138.959.660* 137.969.756* 4.407.038 4.380.076 143.366.699* 142.349.833* 102.184.095 102.183.915 719.524.895 739.853.459 821.708.990 842.037.374 23.166.817 22.401.169 844.875,807f 864.438.544f 38.013.347 37.979.132 4.970.000 4.970.000 7.132.194 7.289.515 16.996.491 16.996.491 1.082.049.129 1.100.974.338 20.000.000 3.807.914 5.000.000 9.221.597 856.979.180 81.091 20.000.000 3.807.914 5.000.000 9.220.892 875.162.490 52.342 75.055.068 64.971.467 106.603.950 117.640.881 5.300.325 5.118.350 1.082.049.129 1.100.974.338 73.789.100 73.789.100 49.775.319 49.775.319 429.415.708 441.267.053 RENTESTAND Wissel-disconto Promessen-disconto Beleen, van Effecten Beleen, van Goed. Voorschotten ln Rekening-Courant 2% pet. sedert 19 Sept. 1933 3 pet. sedert 19 Sept. 1933 3 pet. sedert 19 Sept 1933 3 pet. sedert 19 Sept. 1933 3 pet. sedert 19 Sept. 1933 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 21 Januari: De nalatenschap van wijlen A. G. Edgar, laatstelijk gewoond hebbende te Amster dam, Albrecht Dürerstraat 27, eerste étage. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van J. B. de Lange, Amsterdam; K van Wolde, Amsterdam; S. J. Philipse, Amsterdam D. v d Velde, Amsterdam; N.V. Alco, Transforma toren en Apparatenfabr. N.V. Amsterdam. NEW-YORK, 22 Jan. (Part.). De officieele aankondiging, dat de uitspraak van het Hoog gerechtshof inzake de goudclausule niet voor 4 Februari a.s. te verwachten is, heeft in Wali- street een onaangenamen indruk gemaakt, daar de markt thans enkele weken lang onder de bestaande onzekerheid gebukt zal gaan. De handel kromp dientengevolge dan ook verder in en gedurende het eerste beursuur werden slechts 160.000 shares omgezet. Het gebrek aan orders leidde tot een lichte koersafbrokkeling. U. S. Steels daalden tot 38, terwijl ook de minder courante soorten iets lager golden, alleen National Steel waren vast op de loopende fusiegeruchten met de Inland Steel. Spoorwegaandeelen hadden een ©enigszins onregelmatig verloop; de koersverschillen bleven tot fracties beperkt. Koperwaarden waren, of schoon verdeeld, niet ongunstig gedisponeerd op de hoopvolle verwachting ten aanzien van de a.s. conferentie. Automobielaandeelen waren nauwelijks prijshoudend, evenals petroleum- fondsen, die ongunstig beïnvloed werden door de uitspraak van de federale rechtbank van Texas, die de toelating tot het vervoer van 400.000 barrels onwettige olie heeft gelast. Warenhuisaandeelen waren slechts aan kleine fluctuaties onderhevig. Public-utilities waren verdeeld; Amer. Tel. Tel. kwamen een klei nigheid hooger. Chemische waarden, tabaks- aandeelen, equipmentshares, aandeelen in fa brieken van landbouwwerktuigen, vliegtuigaan- deeien, electriciteitsaandeelen waren algemeen een fractie tot 1 dollar beneden de slotkoersen van gisteren. American Can bleven evenwel vast. Duitsche obligatiën waren lager; Brazi- liaansche staatsfondsen liepen sterk terug, in verband met de pogingen van de schuldendele gatie om toestemming te verkrijgen den schul- dendienst op te schorten. In het verder verloop kromp de handel zien- deroogen in, zoodat in het vierde uur slechts 40.000 stuks van eigenaar verwisselden. Op de meeste afdeelingen brokkelden bij gebrek aan belangstelling de noteeringen verder af, waarbij chemische waarden en verschillende industrials de grootste nadeelige verschillen te zien gaven. Een uitzondering vormde de stemming voor aandeelen in blikfabrieken, die over het alge meen goede vraag ontmoetten. Geruchten om trent samensmelting van een tweetal groote telegraafmaatschappijen lokten aankoopen uit voor de betreffende waarden, doch de hoogste koersen konden zich hier echter niet geheel handhaven. Koperwaarden betoonden zich goed prijshoudend. Ook diverse pref. aandeelen, w.o. pref. Steel, werden tegen hoogere koersen uit de markt genomen. Laatbeurs nam de handel weer wat toe en hoewel de meeste afdeelingen wijkende noteeringen te zien* gaven, trad hier en daar, o.a. voor staalwaarden, een herstel in van pl.m. een half punt. Het slot was voor American Can 114 pCt. hooger, doch Allied Che mical, Eastman Kodak, Texas Gulf en U. S. Smelting liepen 1 pCt. terug. De omzetten be droegen 550 000 shares. Slotkoersen Januari Allied Chemical American CaD Co. American Car. öf Foundry American Ö.For. Power American Smelting kef American Tel. Tel. American Tobacco B American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshinc Chase National B. Chesapeake .Ohio. Chicaao Milwaukee pref Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Younsleeninc Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El, cl. A- General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novade) Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of An. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass, Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building 22 21 19 134% 135% 1343/4 115 113% 1131/4 00 19 19 35% 36% 35% 105-% 105 104% 82% 82% 833/4 131/4 13% 133/g 11% 11% 11% 491/4 49% 50% 24% 25% 253/4 12% 12% 13 31% 31% 321/4 13% 13% 131/2 56 56% 566/s 25% 25% 25 43% 43% 43% 3% 4% 41/4 2 2% 2 38 38% 383/4 1V4 1% 1V4 19% 20 197/g 17% 18 17% 44% 44 43 34 34% 331/2 38 38% 94% 95 95% 113% 114% 1143/4: 61/8 6% 67/s 23% 231/4 23% 31% 32 14% 143/g 101/2 10% 14% 15 41 413/4 23V4 23% 9% 9% 167/8 166/g 313/4 307/g 5.35-45 947/8 95 5V4 53/g 2 27/4 31/4 3% 27 27% 167/g 16% 2IV4 217/s 163/g 167/2 493/4 493/4 187/g 197/s 12% 127/g 1727/s 1727/g 223/g 22% 22% 44 44 26% 267/s 5% 53/g 357/g 367/4 7% 7 14 147/8 157/a 163/g 131/4 14 177/8 177/g 417/2 421/4 9 9 105 1047/g 14 14 2% 2% 6 15 153/4 38 38% l'/4 lS/4 38% 39% 53% 533/4 32 151/8 10% 15" 40V« 23Va 9 16Vs 3lVy 5.30-40 95% SV4 2% 3% 277/8 I6V2 21Vs 16% 49V4 19V4 13 1727/g 221/4 22% 44 257/8 5Vé 35V4 7Vs 13% 16% 14 18Vs 417/g 9 105 14% 2% 6V4 15% 38% 2 38% 531/8 S exdiv. t ex coupon ex claim. bieden 1 gedaan en laten. Dit zijn gedane 6lotkoersen, geen bied (slot) koersen. 22 Jan. 21 Jan, Brussel 23.29 23.32 Rome 8.51 Madrid 13.64 Bern 32.28 Weenen 18.81 NEW-YORK, 22 Jan. 22 Jan. 21 Jan. Oslo 24.54 24.52% 8.51Va A'dam 67.37 67.43 13.65 Londen 4.88% 4.88% 32.32 Parijs 6.577/8 6.58% 18.76 Berlijn 40.04 40.07 22 Jan. 21 Jan. Suiker Jan. 1.83 1.82 Mrt. 1.88-89 1.87-89 Mei 1.94 1.92-94 Juli 1.98 1.96-97 NEW-YORK, 22 Jan. 22 Jan. 21 Jan. Sept. Oct. Dec. CtCuba 2.02-03 2.01-02 2.03-10 2.08-09 2.78 2.80 Suiker (nieuw contract) slot Mrt. 1.86-87 Mei 1.90-92 Juli 1.95-96 1 85-87 Sept 2 00 1.90-91 Dec. 2.06 1.94-95 Jan. 2.04-06 Rubber Standaard Jan. 12.90 Mrt. 13.04 Mei 13.18 Juli 13.33 Katoen Loco 12.65 Jan. 12.40 Febr 12.43 Mrt. 12.46 April 12.48 Mei 12.51-53 Juni 12.52 12.96 13.11 13.23 13.41 12.70 12.50-51 12.51 12.52-54 12.54 12.57 12.57 Juli Aug Sept Oct Nov. Dec. 12.53 12.50 12.47 12.44 12.47 12.50 1.99 2.04-05 2.03-05 13.59 13.69 13.91 12.58-60 12.55 12.52 12.49-50 12.52 12.56 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 50.95 50.95 Koffie (Rio) Mrt. 6.50 107% 1163/g 108% 117 Febr. 50.80 50.80 Mei Juli Sept Dec. 6.64 6.79 6.90 7.02 6.59 6.72 6.86 6.97 7.07 Mrt Mel Juli Sept. Dec. 22 Jan. 21 Jan. Tarwe Mei 97%-% 977/a-% Juli 88%-% 887/g-% Sept. 86% 871/8-87 Mais Mei 86Va Juli 811/2 Sept. 77% Reuzel Loco 12.75 86% 82 78% (Santos) 9.78 9.81 9 84 9.86 9.90 CHICAGO, 22 Jan Haver Mei 52% Juli 44% Sept. 417/g Rogge Mei 67 Juli 67 Sept 66: 9.85 9.88 9.90 9.93 9.96 22 Jan. 21 Jan. 52% 45% 42 677/8 677/g 66% Jan. Mei Juli Sept. 12.70 12.95 13.10 13.17% 12.95 12.92% 13.071/2 13.271/2 13.35 Duluth Lijnzaad Mei 1.87% 1.87% Juli 22 Jan. 21 Jan. Tarwe Mei 82% 827/8 Juli 81% 82% Oct. Rogge Mei 56 Juli 56% Oct. - Haver Mei 421/2 Juii 42% Oct. - 56% 571/8 43% 42% WINNIPEG, 22 Jan. 22 Jan. 21 Jan. Gerst Mei 52% Juli 51% Oct. - Lijnzaad Mei I.451/2 Juli I.441/2 Oct. 53% 521/s 1.46% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 22 Jan Tarwe. Maart- 4.10 Vi, Mei 5.0%. Juli 5.21/3. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zonen en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Philips H.V.A. Holl. Bank Ind. Bank Anaconda Beth. Steel Nat. Steel 142 Va—144 89 K— 232 V: 168'/2—167 yt 39—40 69 -K 7 20 31% Van 4.30—5 uur Kon. Olie 144—143% Unilever 89 Philips 233 H.V.A. 168% A'dam Rubber 103 Aku 32% Hol. Bank 40%—40 Nwe Cert. N.H.M. 117% IJMUIDEN. Aangekomen 22 Jan.. Poelau Laut, m.s„ Londen. Vertrokken 22 Jan.: Bureya, s., Vlaardingen; Bloemfontein, m.s., Hamburg: Amstelkerk, s„ idem; Leeuwarden, s„ Londen; Vliestroom, s., Hull: Rhesus, s., Londen; Bowling, s„ Leith. AMSTERDAM. Aangekomen 22 Jan.: Lelie, m.s., Keulen, repareeren, Werf Kromhout; Vega, Sö- derhamn laatst Velsen, stukgoed. Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Poelau Laut, Londen, stukgoed, Javakade, Mij. Nederland. KON. NED. STOOMB. MIJ. PLUTO, 22 Jan. van Kopenhagen te Gothenburg. MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT, 22 Jan. van Londen te Amst. SALABANGKA. thuisreis, 22 Jan. van Bilbao. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN STREEFKERK, 22 Jana. n.m. 3 uur van Genua naar Marseille. NIJKERK, uitreis, 22 Jan. te Mombassa; ver trekt 23 Jan. naar Tanga. HOLLAND-AUSTRAL1E lijn MELISKERK, uitreis, 21 Jan. van Bombay. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 22 Jan. van Amst. n. Hamburg. ROTT. LLOYD KOTA BAROE. 22 Jan. van R'dam te Batavia. DEMPO, uitreis, 22 Jan. van Gibraltar. SIANTAR, thuisreis, 22 Jan. van Havre. MIJ. OCEAAN POLYDORUS, Java naar Amst., pass. 21 Jan. Gibraltar. DIVERSE SCHEPEN JONGE 7LISABETH, Leith naar Barcelona, pass. 21 Jan. Finisterre. BRITSUM, 20 Jan. van Rotterdam te B.-Aires. WINSUM, Sete naar Amsterdam, pass. 21 Jan. Lissabon. HARDENBERG. 20 Jan. van Napels te Salerno. BATAVIER VII, 21 Januari van Rotterdam te Middlesbro. LEKHAVEN, Antwerpen naar Charleston, pass. 21 Jan. Fayal. NAALDWIJK. 21 Jan. van Bona te Cork. MAAS. 21 Jan. van Rotterdam te Hamburg. MENES, 20 Jan. van Macassar naar Amsterdam. HAULERWIJK, 21 Jan. van Zeebrugge te Vlis- singen om te bunkeren. DELFSHAVEN, 21 Jan. van New Orleans te Rot terdam. MERULA, 20 Jan. van New-York naar Curacao. AGATHA, 21 Jan. van Mombassa naar Durban. MACUBA, Harburg naar St. Kitts v.o„ was 21 Jan. 1 uur 35 n.m. 50 mijlen Z. van Lands End. SC'OPAS, naar Gothenburg, was 19 Jan. 8 uur 5 n.m. 23 mijlen van North Foreland. AMSTERDAM, tank. pass. 20 Jan. Gibraltar. REGINA, pass. 21 Jan. Bevezler. JEANNETTE, 19 Jan. van Fowey te Par. TRITO, 22 Jan. van Dublin te Belfast. RIJNSTROOM, 21 Jan. van Amsterdam te Leith, |l 7 •r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2