DE ORDENINGSGEDACHTE FINANCIEN Is zij socialistisch? Grootscheepsche bruggenbouw Neem 'n RADIO-PROGRAMMA Jjn/''CRÊME Dagfilm MARKTEN T WOENSDAG 23 JANUARI 1935 Ernstige bedenkingen Donderdag 24 Jan. 1935 De Haagsche Briefschrijver heeft on langs (zie „De Tijd", avondblad 31 Dec. '34) de ondeugende opmerking gemaakt, dat er vooral twee symptomen zijn, welke erop wijzen, dat de ordenings gedachte in ons land snel aan terrein wint; die twee symptomen zijn, dat zoowel van liberale als van sociaal-democratische zij de de voorstelling wordt gepropageerd, als of de verwezenlijking van de ondernemings gedachte zou zijn de verwezenlijking van een socialistische gedachte. Zoo was 't steeds bij alle sociale maatre gelen, welke in wetsvorm tot stand kwa men: van liberale zijde werden ze bestre den als socialistisch, en van sociaal-demo cratische zijde werden ze met juichende fanfares ingehaald, als zijnde de verwezen lijking van de diep eigene sociaal-demo cratische gedachte. Thans zingt weer de „N. R. Crt-" (avond blad 18 Jan. "35) een nieuwe aria in dit zelfde koor. Aanleiding daartoe is het in komen van de door Minister Steenberghe onderteekende Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het Wetsontwerp-Colijn over de verbindend en onverbindend verklaring van ondernemers- overeenkomsten. Bij deze Memorie is ge voegd een groote nota van wijzigingen en een gewijzigd ontwerp van wet. De „N. R. Crt", al reeds fel gekant tegen het wetsontwerp-Colijn, is thans razend over de verschillende wijzigingen oi. alle verbeteringen welke Minister Steenberghe alsnog in dit wetsontwerp heeft aange bracht. Een der strekkingen van deze wijzigingen is, dat nu bij het tot stand komen van een verbindend verklaring ook, via den Econo- mischen Raad, waaruit daarvoor een vaste Commissie van Advies zal worden benoemd, de meest in aanmerking komende Vakcen trales zullen worden gehoord. Ziet gij nu wel, redeneert de „N. R. Crt.", was het ontwerp-Colijn al socialistisch, om dat het een ook door de sociaal-democra ten gewenschte ordening brengt, het gewij zigd ontwerp is a fortiori socialistisch, om dat Minister Steenberghe thans, zij 't langs een omwegje, de door de sociaal-democra ten zoo vurig voorgestane medezeggenschap van de arbeiders binnen smokkelt. Tegen dit heetgebakerd betoog valt twee erlei op te merken. Vooreerst, dat het vol strekt onjuist is, de ordeningsgedachte en de idee der medezeggenschap een socialis tische gedachte te. noemen. Dit bewijst de historie. Lang voordat de sociaal-demo cratie voor bedrijfsorganisatie opkwam, was de ordeningsgedachte gepropageerd door een groote reeks van Katholieke en Anti- revolutionnaire schrijvers. Met de liberalen werden deze ook door dè soeiaal-democra- gehoond als droomers van middeleeuw- 3che romantiek. Eerst in de laatste jaren zijn de sociaal democraten voor economische bedrijfsorga nisatie opgekomen. In de ordeningsgedachte, zooals dez^door katholieke sociologen en staatslieden reeds gedurende tientallen van jaren werd voor gestaan en gepropageerd, en thans in de Encycliek Quadragesimo Anno als sterkste desideratum voor de komende tijden uit drukking heeft gevonden, ligt niets so cialistisch. Evenals mr. Belinfante in „De Vrijheid" ziet ook de „N. R. Crt." op sociaal-politiek gebied slechts deze tegenstelling: liberaal- socialistisch. En onder socialistisch ver staat ze dan anti-liberaal. Maar een groote dwaasheid zou het zijn, wanneer men zou beweren, dat sociaal-de mocratisch en anti-liberaal twee synonie men zijn. Anti-liberaal zijn niet alleen de sociaal democraten, maar ook de katholieken, de Anti-revolutionnairen, de Christelijk-Histo- rischen en de Vrijzinnig-democraten. Voor hen, die met Heinrich Pesch in de Sociaal- democratie zien het Liberalisme van den vierden stand, en daarom een Liberalisme in de tweede macht, is het zelfs de vraag, of men zonder commentaar de sociaal-de mocratie wel anti-liberaal kan noemen. Nu is één ding zeker: de ordeningsgedach te is in wezen een anti-liberale gedachte. Maar daarom is zij nog niet een socialisti sche gedachte. De tweede opmerking, welke wij zouden willen maken is deze: Ook de gedachte van medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijfsleven is allerminst een socialistische idee. Maar ook al ware zij dit, dan nog is het een volkomen valsche voorstelling door de „N. R. Crt." gegeven van de beteekenis der door minister Steenberghe op dit punt aangebrachte wijziging, wanneer zij ver klaart, dat de minister in het ontwerp-Co lijn de socialistische medezeggenschap heeft ingevoegd. Daarvan is eenvoudig geen woord waar. Zeggenschap over de verbindendverkla ring krijgt alleen de Minister van Econo mische Zaken. Vóór hij zijn beslising neemt, zal hij het advies moeten vragen van een vaste commissie uit den Economischen Raad, in welke commissie ook zitting zul len hebben eenige vertegenwoordigers van den Nijverheidsraad (dus van de werkge vers), van den Middenstandsraad en van de voornaamste vakcentrales (dus de arbei ders). Deze Commissie heeft niets mede te zeggen, ze kan alleen aan den minister een advies geven, dat hij volkomen vrij blijft al of niet te volgen. Hetzelfde geldt ook voor het hooren van den Bedrijfsraad, uit werkgevers en arbei ders bestaande, die ook alleen een ad vies geven kan. Dat hier dus de door de sociaal-democraten gepropageerde, mede zeggenschap van de arbeiders in de onderneming listiglijk zou worden binnengesmokkeld, is dus in den meest let terlijken zin een onwaarheid. Wat echter wel juist is in het artikel van de „N. R. Crt." is de titel „Op den twee sprong". Maar op dien tweesprong staan niet deze twee wegwijzers: naar' het Li beralisme, en: naar het Socialisme. Neen, deze keuze heeft de reiziger, hier aangeko men, niet te maken. Op de borden staat heel iets anders: in dividualisme, en: ordening; of wil men liever: volstrekt vrije concurrentie, en: ge ordende concurrentie; of, is men niet bang voor een Duitsche terminologie: Frei- wirtschaft en: Wirtschaftsordnung. Zoo gezien en juist weergegeven, kan men zeggen, dat wij met dit wetsontwerp inder daad op den tweesprong staan. Naar onze vaste overtuiging hebben de Ministers Colijn en Steenberghe, staande voor deze wegsplitsing, den goeden weg in geslagen. Men kan alleen twisten over de vraag, of ze er ver genoeg op zijn voortge schreden. Mogen de Staten-Generaal hen daarbij steunend en stuwend volgen. De heftige protesten in de liberale pers zijn het beste bewijs, dat deze ministers de goede, in anti-liberale richting gaande, keuze hebben gedaan. Tenslotte nog één opmerking. In de liberale pers wordt met het ad jectief socialistisch sinds vele jaren „gro- ben Unfug" bedreven. Socialistisch pleegt zij te noemen alle maatregelen, die niet in de liberale oftewel individualistische lijn liggen. Socialistisch beteekent in haar pen dan ook eigenlijk alleen: anti-liberaal. Maar wat anti-liberaal is, kan naar juist spraak gebruik alleen dan socialistisch genoemd worden, als er aan ten grondslag liggen deze twee gedachten: afschaffing van het privaatbezit van de productie-middelen, en: klassenstrijd. Noch het een, noch het ander is echter als grondslag van het wetsontwerp aan te wijzen. Daarom is het politieke demagogie, wan neer men dit wetsontwerp, dat het privaat bezit van de productiemiddelen niet aan tast, en in geen enkel opzicht op het stand punt staat van den klassenstrijd, toch so cialistisch noemt. Deze liberale taktiek doet ons denken aan dien Engelschen Quaker, die, dooreen hond gebeten zijnde, uitriep: mijn geloof verbiedt mij je te slaan, maar ik zal je toch wel krijgen: ik zal je een leelijken naam ge ven: dolle hond! dolle hond! En alle buren liepen met stokken gewa pend uit, en sloegen het arme dier dood. Daarom schreef Robert Fruin: Men kan aan een nieuwe zaak, die haar weg nog maken moet, geen grooter kwaad doen, dan haar een leelijken naam te geven. Het gaat om ten hoogste 1.6 mil- lioen per jaar Het wetsontwerp van de Regeering, waarbij vrijheid gevraagd wordt om aan een op te richten Naamlooze Vennootschap concessie te verleenen voor het heffen van tolgelden op niet minder dan 18 bruggen, waarvan er thans zeven gereed zijn en waarvan de andere elf op drie na in 1938 in gebruik komen, heeft ons land danig in beroering gebracht. De Regeering wenscht het wetsontwerp met spoed behandeld te zien. Volgens den ge- dachtengang van zaken toch moet het vóór half Maart al in het Staatsblad staan, wil ten minste de Vennootschap op 20 Maart de leening van 50 millioen aan de beurs kunnen brengen. We wenschen nu te vol staan met even de aandacht te vestigen op den zonderlingen financieelen opzet. Om te beginnen wordt reeds dadelijk het geheele kapitaal geleend, alhoewel dit niet direct noodig is. De Regeering wenscht evenwel deze 50 millioen te hebben en zal in de komende jaren tot en met 1940 aan de Vennootschap over het nietbenoodigde bedrag 3.596.000 gld. rente betalen, want dan eerst is al het geld opgewerkt. Op zichzelf is dit reeds overbodig, om dat men wel in beginsel een obligatielee- ning zou kunnen sluiten van 50 millioen maar ieder jaar dat deel op zou kunnen nemen, wat noodig is, waarbij geprofiteerd zou kunnen worden voor mogelijke rente verlaging in komende jaren. De aflossing van het kapitaal in 20 jaar is gewaarborgd. Deze aflossing zou per jaar bedragen 2-5 millioen en komt uit de bij drage van het Verkeersfonds. Als we dit alles goed bekijken, blijkt, dat deze geheele tolheffing met alle daaraan verbonden misère noodig is enkel en alleen voor de afloopende rentebetaling over 49.5 millioen en het dividend over de 500.000 gld. Deze rente bedraagt over die 20 jaar 24 millioen, waarvan dan afgaat de onge veer 3.6 millioen, die de Regeering geeft, omdat ze nu het heele kapitaal maar al vast neemt en het niet direct noodige geld gebruikt voor haar vlottende schuld. Het onderhoud van de bruggen eischt in die 20 jaren verder volgens de gegevens, bij het ontwerp overgelegd, ongeveer 3.2 mil lioen, zoodat de tolheffing noodig is om in deze jaren ruim 23-5 millioen te ver krijgen. Nu is zoo'n tolheffing niet zoo een voudig; dat toch is niet enkel een kwestie van betalen; daartoe is voor iedere brug personeel noodig, controle en administratie. Uit de door de Regeering mede verstrekte gegevens blijkt nu, dat deze tolheffing dus het innen van de VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS tolgelden in die 20 jaar zal kosten 5.7 millioen. De rente loopt van nog geen millioen in 1935 op tot 1.6 millioen in 1940 en 1941 om dan regelmatig te dalen, en om dat bedrag binnen te krijgen zal jaarlijks 300.000 gulden moeten worden uitgegeven aan de tolgaarders, enz. Deze opzet kan niet goed zijn. Bij den versnelden bruggenbouw gaat het er dus om, dat per jaar in de komende 29 jaren een bedrag van ten hoogste 1.6 millioen, maar meestal veel minder, onge dekt is. Daarvoor Nederland te belasten met een tolheffing op de 18 groote bruggen, waarbij rechten en overeenkomsten, zooals te Arnhem en Nijmegen, geschonden worden en zelfs op een brug in het hart van Rotterdam tol zal worden geheven, is naar onze meening niet verantwoord. Natuurlijk! Het geld voor rente van het in de bruggen gestoken kapitaal en voor het onderhoud (zijnde gemiddeld 190.000 gld. per jaar) moet er zijn, maar deze op zet die het Noorden weder van het Zui den zou scheiden door een zilveren tol boom deugt niet. Er moet toch een veel minder kostbaar en een veel eenvoudiger middel wezen om het motorverkeer (waar men een en ander nu eenmaal op verhalen wil) te belasten met ruim een millioen ge middeld per/ jaar. Dit zal per motorrijwiel, auto, vracht wagen, tractor en autobus niet een zoo danig bedrag uitmaken, dat men dit niet zou kunnen opbrengen om het verkeer over de bruggen vrij te krijgen. WERKLOOZENKASSEN Bij weer Z-gr en w/ncf 2Q-30-60ct. BURGERLIJKE LANDS DIENAREN IN NED.-ÏNDIË NIEUWE SALARISREGELING VAN DE K.P.M. INBREKER EN ZIJN HELPER STAAN TERECHT Zware straffen geëischt uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. OUDE MAN VERDRONKEN Wie is de gelukkige? CONCENTRATIE WILTON— FEIJENOORD Burgemeester Reijers 467e STAATSLOTERIJ De gemeente Rotterdam is voornemens een 4 pet. onderhandsche geldleening te sluiten van 4.500.000 ter conversie van de vlottende schuld. In het communiqué omtrent de buitenge wone vergadering van den Raad van Nederl. Indië wordt betreffende de rubberrestrictie gezegd, dat de reeds 'verkregen indruk, dat het uitvoerrecht aan de verwachtingen vol deed, is bevestigd. Het huidig stelsel voor de groote rubber gebieden moet gehand haafd blijven. Het denkbeeld bestaat, uit de opbrengst van het uitvoerrecht een premie beschikbaar te stellen voor niet- tappen. Enkele bestuurshoofden bepleitten verhooging van het productie-quotum aan de bevolking toegewezen. De waarde van den invoer van Java en Madoera gedurende de maand December bedroeg f 18.500.000, tegen f23.000.000 in December 1933. De totale invoer over 1934 bedroeg f 195.000.000 tegen f219.300.000 in 1933. In verband met de besprekingen, die te New-York worden gevoerd ter verbetering van de kopermarktpositie, worden drie plannen onderzocht: eerstens een beper king der productie door de producenten buiten de Vereen. Staten, tweedens de be perking van den export van Amerikaansch koper naar Europa en ten derde een rege ling, om het Canadeesch koper buiten de markt te houden. Het Fransche Kabinet heeft het wetsont werp tot verhooging van de maximum grens van fr.. 10- milliard tot fr. 15 milliard van uit te geven schatkistbiljetten goedge keurd. De „Journ. Ind." schrijft, dat het echter mogelijk is, dat de schatkist daar mede niet zal toekomen. Goed ingelichte kringen te Parijs ver klaren met nadruk, dat de aanneming van het wetsontwerp tot verhooging van de limiet voor de uitgifte van schatkistbons niet beteekent, dat men thans de zoozeer gewenschte inflatie zou krijgen. Het wets ontwerp beoogt eenvoudig het verleenen van financierings-faciliteiten aan de schatkist, die niet alleen den staat, maar ook het economisch leven ten goede zullen komen. De door Roosevelt goedgekeurde aan vullende bepalingen op de Refico-wet heb ben verlichting van lasten der Amerïkaan- sche spoorwegmij en ten doel. Indien het Congres de voorstellen aanneemt, zal de Refico gemachtigd zijn, de lasten der spoorwegen te reduceer en door den aan koop van spoorweg obligaties voor eigen rekening of voor rekening van de spoor- wegmijen zelf. Hierbij zouden de spoorwegen slechts rente behoeven te betalen op het kapitaal, dat de Refico voor den aankoop van deze obligaties zou uitgeven. Bij de verhooren inzake het amendement tot aankoop van spoorweg obligaties door de Refico zullen de ambtenaren van dit lichaam en van de Interstate Commerce Commission verschijnen. Volgens den American Petroleum-Insti tute bedroeg de gemiddelde dagelijksche petroleumproductie in Amerika gedurende de afgelöopen week 2.531.000 vatert'-- tegen 2.538.500 vaten in de Vóóraf gaande Week. De commissie voor de ivegen en middelen uit de Kamer van Afgevaardigden keurde het wetsontwerp goed, waarbij het maxi mum aan lang loopende leeningen, welke de schatkist mag uitgeven, op $25 milliard wordt gébracht, terwijl de schatkist boven dien nog bevoegd is, het maximum der uit staande korte verplichtingen op 20 mil liard te brengen. Door dezen maatregel wordt de „leen"-capaciteit van de schat kist met ongeveer 9 milliard dollar ver hoogd. De Amerikaansche Senaat heeft de Con- nally-wet, welke het transport van on wettige olie tusschen de staten onderling verbiedt, aangenomen. De wet wordt door gezonden naar het Huis van Afgevaardig den. De Western-Union en de Intern. Teleph. and Telegr. zullen vrij zijn, om een fusie plan uit te werken, wélk plan echter aan de goedkeuring van de Verkeers-commissie moet worden voorgelegd. De fusie zou ge schieden om dubbele bureaux enz. te kunnen laten vervallen en zal alleen betrekking hebben op de telegraphische verbindingen, dus niet op de telefoonlijnen. De tarieven mogen niet worden gewijzigd. De Norfolk cfnd Western Railroad keert een onveranderd kwartaaldividend uit van $2 en een extradividend van $2. De Bataafssche Petroleum Mij. bericht aan de directie der Algemeene Exploratie- Mij, dat op het terrein Noord-Kloeang een spuitende bron is aangeboord met een pro ductie van 210 M3. watervrije olie en 13.500 M3. gas per etmaal. De firma Mendelssohn Co. heeft een transactie afgesloten voor de overname van een post Fransche spoorwegobligaties, groot fr. 400 millioen, waarbij de voorwaar de werd gesteld, dat deze obligaties ge durende zes maanden niet verhandelbaar zullen zijn. HUIZEN', 301.5 M. KRO 8.00—9.15 Gramofoon 11.0011.30 Mozart-concert 11.3012.00 Godsdienstig halluurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12.0112.15 Lunch-concert door het KRO-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud NCRV 10 uur Le ger des Heilskwartiertje 10.15 Morgen dienst 10.45 Gramoloon 2 uur Cur sus Fraaie Handwerken 3 uur Vrouwen halfuurtje 3.30 Gramofoon 4 uur Bij bellezing 5 uur Cursus Handenarbeid 5.30 Plano-recital 6.30 Gramofoon 6.43 CNV-kwartiertje 7 uur Politiebe richten en Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramofoon, of „Een kwartiertje Radio-reportage 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt": Corn. A. Crayé, Journalist te 's Gra- venhage 8 uur Vaz Dlas 8.05 Gezel lige avond, te geven door Arie Post en Jan v. d. Rovaart, m.m.v. een aantal wa- mes en heeren uit het Christelijk Radio- Koor. 9.50 Gramofoon 10 uur Vaz Dlas 10.0511.30 Gramofoon. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8 UUr Gramofoon 10 uur Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetrachting 10.30 Het „Lyra Trio" 11 uur Knipcursus kin- derkleedlng 11.30 Het „Lyra Trio" 12_ uur Het Omroeporkest o.l.v. Nico Ger- harz 2 uur Orgelconcert 3 uur Naai cursus 4 uur Half uur voor zieken en ouden van dagen door Ant. v. Dijk 4.30 Gramofoon 4.45 Voor groote kinderen 5.30 Dinermuziek: Het Aeolian-orkest 6.30 SportpraatjeH. Hollander 7 uur Radiovolkszang o.l.v. P. C. Poortman 7.30 Engelsche les voor gevorderden: Fred Fry 8 uur Vaz Dias 8.05 Gramofoon 8.15 Het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard v. Beinum. Solisten: Louis Zimmermann, viool. Ferdinand Helmann, viool; Marix Loe- vensohn, cello 10.30 „Wii snuffelen...." 11.1011.35 Het ensemle Pali 11.35 12.00 Het Weensch Ensemble Grtinhut. LUXEMBURG, 1304 M. 3.05 Gram.mu- ziek. In de pauze: Persberichten 12 20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. La Fille du Régiment, Do nizetti. Les Vêpres, Jalowicz. Sicilietta, Blon. La Tosca, Puccini. Bergère et Pas- toureau, Mahy. Casse-Noisette, sulto, Tschalkofski. Intermezzo, Wolf-Ferrari. Ein Cocktail in der Wunder-Bar, Katscher. In de pauze: Koersen 1.35 Persberichten. Gramofoonmuziek 6.50 Concert. Dans muziek 7.50 Sportberichten 8.00 Duit sche avond. Carlo Kaufhold, viool. Slavische Fantasie, Dvorak. Romance, Kreisler. Czar das,' Monti. Impression de Mai, Rogister. Chanson tzigane, Lederer 8.20 Persbe richten"8.40 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis, Marcus des P.T.T., Moretti. Valse bleue. Margis. Stephanie Gavotte, Czibulka. 8.55 Koer sen 9.00 Gevarieerd concert door hst Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Redzi, Caludi. Souvenir de Tendresse. Ketelhey. Zigeunersehnsucht, Kempner. Frintemps d'Amour, Kalkman. A la Foire, Königsber- ger 9.20 Piano-recital door Ida Skuhra. Brahms, Schumann 9.55 Duitsch con cert door het Radio-orkest o. 1. v. Hri Pen sis. Fidelio, Beethoven. Wiidschütz. Lort- zing. Im heiligen Hain, Lindemann, Sere nade, Löhr. Faschingssuite, Schmaltich. 10.50 Dansmuziek van gr.pl. BERLIJN', 356.7 M. 3.20 Concert door het Omroep kleinorkest 6.20 Concert door het Omroeporkest 7.30 Dansmuz. BEROMtJN'STER, 539.6 M. 8.30 Ka mermuziek op oude instrumenten. BOEDAPEST, 550.5 M. 7.05 Concert 8.30 Zigeunerkapel 9.35 Pianorecital 10.40 Jazzkapel. BRUSSEL, 321.9 M. 12.17 Het Om roeporkest 1.20 Gramofoon 5.15 Ge varieerd concert 8.20 „Een angstige nieuwjaarsnacht met 'n pleizierig staartje" f v. Leo Persijn 8.50 Gramofoon 9.20 De Schola Cantorum v. Brussel 10.10 Avondgebed „Angelus Domini nuntiavlt Mariae" Tot 11.20 Gramofoon. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramofoon. 12.50 Salonorkest 1.502.20 Gramo foon 5.20 Gramofoon 6.35 Gramofoon. 8.20 Het Omroeporkest 9.35 Salon orkest 10.2011.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Volksliederenconcert 11.20 Het Dresd. Philh. Orkest 12.20 Gramofoon 7.35 Volksliederenconcert. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramo foon 12.10 Het Rutland Square en New Victoria-orkest 1.20 Gramofoon 5.05 Orgelconcert 5.35 Lou Preager's Band 7.40 Gramofoon 10.35 Het Leslie Bridge- water-kwintet 11.3512.20 Het BBC- Dansorkest. HAMBURG. 331.9 M. 10.50 Het Om. roepkleinorkest 12.20 Populair concert 1.35 Gramofoon 6.20 Pianorecital 7.30 und abends wird getanzt" 10.20 Concert 11.2012.20 Het Sym- phonieorkest. KEULEN (Langenberg), 455.9 M. 12.35 2.05 Het Weragkamerorkest 5.20 Beet- hoven-conc. 8.05 Soldatenmuziek. MILAAN, 368.8 M. 5.15 Gramofoon - operette van Lehar. 4.30 Vocaal concert 8.05 „Libellentanz", PARIJS, 1548 M. 7.05 Gramofoon 12.50 Het Pascal-orkest 9.05 Het Nat. Orkest. PARIJS, 321.8 51. 12.25—2.20 n.m. Gramofoon 7.24 Gramofoon 1050 11.20 Gramofoon. ROME, 420.8 M. 4.20 Concert 8.05 Concert m.m.v. orkest, Vela Capuano (so praan) en R. Caporali (piano). TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Schrammel- muziek 8.50 Zigeunermuziek 9.20 Or kestconcert 10.05 Operettemuziek 10.20 Solistenconcert 10.35 Operettemuz. 11.10 Orgelconcert 11.25 Zang 11.35 Symphonlsche muziek. WEEN'EN, 506.8 M. 7 uur Volksliede renconcert 7.50 „Mozart in Wien" 9 u. Het Weensch Symphonieorkest 10.45 12.20 Dansmuziek. S. Op vragen van den communist Schalker heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord dat voor 1935 een gelijk bedrag beschikbaar is ge steld wegens subsidie voor werkloozenkassen als in 1934 werd uitgekeerd. Voor 1935 worden echter aan de onderschei dene werkloozenkassen bepaalde subsidiepercen tages gegarandeerd, in tegenstelling met het geen in 1934 geschiedde, toen die kassen geen hoogere subsidies ontvingen dan noodzakelijk moest worden geacht, doch in geen geval hoo- ger dan tot bepaalde maxima. Dit moet ten gevolge hebben, dat de maxima, welke voor 1934 golden, iets verlaagd worden, omdat, wanneer dezelfde percentages als fixa zouden zijn ge geven, een belangrijk grooter bedrag in totaal had moeten worden beschikbaar gesteld. Het stellen van den eisch, dat zij, die gedu rende drie jaren achtereen de maximum uit- keering genoten hebben (niet te verwarren met dubbel-uitgetrokkenen) 36 dagen moeten heb ben gewerkt in het bouwbedrijf om weder recht op uitkeering te kunnen krijgen, is in de hui dige omstandigheden een zeker niet onredelijke eisch, al zal het gevolg daarvan zijn. dat een aantal personen, die niet of nauwelijks meer gerekend kunnen worden tot het bouwbedrijf te behooren, van uitkeering uit de werkloozen kassen der bouwvakarbeidersbonden verstoken zullen zijn. De regeering heeft aan de kasbesturen niet als eisch gesteld het terugbrengen van het aan tal uitkeeringsdagen (over het eerste halfjaar van 1935) van 25 tot 18. Integendeel heeft één van de kasbesturen zelf dezen maatregel voorgesteld en noode heeft de regeering daarin, althans voorloopig, berust. Intusschen wenscht dit kasbestuur, voor den aanvang van het tweede halfjaar van 1935, den financieelen toestand der werkloozenkas nader onder de oogen te zien, opdat kan worden na gegaan, of de totale uitkeeringsduur van 50 dagen voor 1935 al dan niet onverkort kan wor den gehandhaafd. De regeering is niet bereid het subsidie voor de. werkloozenkassen der bouwvakarbeidersbon den hooger dan 150 pCt. te stellen. In Den Haag is gisteren een vergadering ge houden van den Bond van gepensionneerde bur gerlijke landsdienaren en locale ambtenaren in Ned.-Indië. In deze vergadering heeft de heer D. v. d. Zee, oud-gemeente-secretaris van Batavia, een inleiding gehouden over de beteekenis van het begrip pensioen. Spr. achtte het noodig om een eenheidsfront van gepensionneerde ambtenaren te vormen tegen de verdere aantasting van de pensioenen,' waarvoor door de Kortingswet 1933 een deur op een kier is gezet. Hierna volgde gedachtenwisseling. BATAVIA, 22 Jan. (Aneta). De directie van de Kon. Paketvaart Mij. deelde heden aan het personeel bijzonderheden mede omtrent de nieuwe gage- en salarisregeling voor varend personeel en walpêrsoneel, welke 1 April a.s. zal worden ingevoerd. De korting op de bruto-inkomsten zal wor den opgevoerd tot 20 pet. waar tegenover ech ter staat dat de loonbelasting niet verhaald zal worden op het personeel, waardoor de inkom stenvermindering slechts gering is. Als nieuwe vaarpremie wordt een extra-pre mie ingesteld, opdat de neven-inkomsten regel matiger over alle functionarissen zullen zijn verdeeld. Voor het walpersoneel is de nieuwe salaris regeling eveneens gebaseerd op 80 pet. van de vioegere bruto-inkomsten, zonder korting voor loonbelasting, terwijl een systematische rang- verdeeling in het leven is geroepen met maxima voor iederen rang. De wenschelijkheid tot wijziging van de re glementen voor het spaarpensioenfonds zal nader in beschouwing worden genomen, doch voorloopig worden de stortingen voor het spaarfonds en de pensioenen niet aangetast. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan G. C. S., broodbezorger, wegens inbraak bij een bewoner van de Hilversumsche straat, op U October j.L, toen de bewoner niet thuis was. S. had verschillende gouden voorwerpen gesto len. Tevens heeft hij ingebroken in de Vail- lantlaan, waar geld gestolen is uit een theebus en een suikerpot. Als broodbezorger wist S. wan neer de menschen, die brood van hem namen, niet thuis waren. Van die wetenschap maakte hij gebruik om in te breken. Verdachte bekende. Hij is al eens veroordeeld. De officier, mr. Blok, eischte wegens medeplich tigheid aan diefstal twee jaar, er op wijzende, dat de verdachte feitelijk niet zelf inbrak, maai de gegevens doorgaf aan de B., die het geval klaarspeelde. j. J. de B., chauffeur te 's-Gravenhage, was de hoofddader bij de bovenvermelde inbraken. Deze verdachte ontkende. De officier achtte evenwel voldoende bewijs materiaal voorhanden en eischte drie (jaar voor de beide inbraken. De verdediger pleitte vrijspraak en vroeg on middellijke in vrijheidstelling, hetgeen de recht bank afwees. Uitspraken over veertien dagen. Te Zaandam is Dinsdag uit de Achterzaan het lijk opgehaald van den tachtigjarigen S. Ber gers, die sedert een maand werd vermist. Bergers was in Zaandam een bekend figuur, omdat hij omtrent Kerstmis gewoon was met een ster langs de huizen te gaan en daarbij Kerstliederen te zingen. De prijs van f 10.000 in de vijfde klasse der Staatsloterij is heden op nummer 9738 gevallen. De concentratie van het bedrijf van Wilton- Feijenoord te Schiedam wordt meer en meer bereikt. Gistermorgen is het eerste 4500-tons dok naar Schiedam versleept. De beide andere dokken zullen binnenkort volgen. Slechts de gieterij, modelmakerij en de sme derij blijven, althans voorloopig nog, te Rot terdam. De nieuwe burgemeester van Kamerik en Zegveld, de heer J. Reijers, werd 21 Maart 1887 te Werkendam geboren. De heer Reijers is thans wethouder der ge meente Zwijndrecht. (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Woensdag 23 Januari 1935 Hooge Prijzen 10.0009738 1000— 7577 8656 400.— 514 5071 5363 7015 18375 19265 200.— 971 4077 4372 8338 '10716 13150 16398 100617 12350 12397 13725 18841 19422 22823 Prijzen van 70. 31 253 281 325 357 430 445 448 461 473 646 723 731 760 974 1128 1132 1138 1335 1606 1638 1676 1930 2049 2174 2180 2247 2255 2261 2416 2618 2693 2766 2889 2971 2992 3048 3090 3178 3363 3364 3377 3381 3426 3479 3522 3561 3611 3702 3716 3985 3986 4111 4116 4246 4311 4343 4394 4417 4428 4472 4533 4693 4711 4853 4903 4952 4958 5012 5315 5581 5729 5750 5881 5919 6077 6105 6150 6418 6450 6492 6494 6560 6611 6811 7003 7081 7227 7339 7365 7371 7387 7517 7757 7840 7942 7964 8027 8221 8241 8316 8448 8526 8632 8702 8737 8764 8855 8884 9011 9217 9384 9429 9544 9815 9842 9908 10270 10414 10552 10588 10649 10812 10899 11014 11043 11155 11167 11190 11191 11403 11568 11814 11815 11959 12014 12162 12373 12381 12459 12526 12633 12696 12907 13126 13198 13294 13407 13439 13457 13746 13787 14132 14195 14280 14336 14706 15032 15043 15277 15448 15466 15539 15633 15914 16123 16200 16287 16406 16471 16556 16676 16727 16746 16840 16902 16906 17039 17112 17133 17142 17166 17316 17400 17415 17547 17603 17650 17978 18111 18153 18337 18364 18459 18477 18520 18690 18732 18875 19148 19214 19464 19531 19595 19638 19748 19843 19865 20026 20069 20152 20301 20439 20528 20718 20734 20761 20795 20949 21092 21210 21276 21447 21533 21579 21619 21669 21761 22030 22053 22081 22332 22351 22442 22515 22527 22602 22606 22720 22366 22977 23140 23181 23252 23361 23438 23538 23814 23866 23944 Nieten 37 123 169 277 354 383 424 472 507 508 569 641 648 662 696 704 785 831 840 1020 1053 1114 1142 1160 1279 1295 1359 1369 1459 1557 1560 1600 1619 1628 1641 1671 1742 1792 1849 1865 1940 1954 1957 1968 1978 2028 2077 2211 2221 2245 2248 2281 2350 2356 2396 2420 2451 2508 2578 2579 2609 2614 2714 2762 2768 2775 2825 2872 2918 2928 3062 308& 3095 3100 3115 3126 3146 3147 3164 3186 3214 3226 3267 3283 3359 3365 3398 3412 3467 3484 3490 3510 3518 3565 3575 3649 3670 3725 3760 3786 3845 3860 3868 3873 3905 3936 3950 4007 4075 4098 4170 4252 4299 4353 4356 4371 4383 4387 4407 4554 4567 4608 4617 4621 4659 4672 4806 4856 4867 4879 4886 4900 5058 5123 5135 5323 5395 5415 5435 5481 5506 5528 5536 5571 5597 5629 5635 5646 5677 5688 5769 5776 5796 5805 5809 5877 5878 5890 5950 5957 6040 6090 6149 6177 6179 6186 6212 6216 6252 6263 6272 6275 6304 6355 6470 6481 6499 6523 6543 6574 6599 66386759 6766 6801 6846 6869 6871 6895 6908 6943 6955 7024 7117 7176 7192 7271 7319 7331 7337 7382 7405 746? 7475 7658 7678 7686 7707 7719 7725 7795 7812 7903 7911 7957 8113 8205 8222 8245 8372 8438 8505 8529 8536 8662 8706 8744 8774 8825 8842 8845 8879 8906 8921 8951 8954 8967 8981 8989 9032 9039 9110 9169 9178 9215 9247 9290 9313 9339 9340 9344 9369 9412 9427 9435 9446 9592 9594 9684 9711 9851 9867 9963 9964 9976 10016 10018 10060 10091 102?0 10240 1Q265 10318 10368 10380 10420 10490 10514 10663 10712 10713 10741 10751 10802 10309 10890 10931 10938 10967 11002 11055 11073 11091 11118 11127 11146 11171 11267 11272 11338 11346 11361 11389 11390 11401 11408 11411 11436 11443 11548 115S0 11561 11597 11598 11699 11720 11721 11733 11741 11803 11818 11861 11879 11942 11956 12020 12039 12129 12133 12141 12176 12280 12360 12363 12423 12492 12498 12507 12511 12530 12542 12565 12641 12668 12692 12703 12725 12741 12771 12772 12837 12848 12936 12965 12977 13019 13061 13075 13083 13090 13122 13142 13158 13166 13203 13254 13279 13308 13312 13377 13425 13462 13506 13510 13545 13546 13566 13592 13603 13604 13665 13680 13684 13698 13718 13772 13774 13784 13800 13821 13847 13855 13900 14070 14083 14237 14363 14379 14432 14486 14492 14500 14504 14509 14545 14642 14684 14732 14780 14890 14930 15026 15065 15089 15171 15314 15444 15483 15490 15571 15632 15676 15691 15692 15701 15702 15737 15743 15752 15779 15783 15789 15808 15814 15875 15904 15956 16161 16216 16227 16293 16296 *6299 16308 16329 16341 16384 16407 16419 16478 16533 16560 16562 16574 16589 16632 16665 16667 16790 16305 16807 16969 16970 16976 16978 17120 17132 17179 17242 17303 17315 17388 17517 17598 17669 17677 17631 17732 17817 17829 17839 17908 17982 17988 17993 18015 18026 18102 18113 18120 18130 18134 18139 18189 18191 18209 18300 18338 18351 18360 18399 18427 18509 18523 18589 18599 18625 18636 18643 18656 18661 18666/18667 18885 18718 18733 18738 18784 18816 18876 18912 18913 18923 18965 19038 19095 19097 19103 19121 19128 19135 19146 19151 19202 19229 19258 19279 19345 19436 19463 19469 19520 19562 19566 19599 19613 19618 19619 19647 19694 19710 19732 19762 19765 19813 19815 19950 19961 19971 19988 20024 20071 20141 20146 20179 20215 20221 20256 20359 20378 20393 20455 20507 20581 20605 20610 20623 20726 20814 20825 20830 20869 20914 20947 20975 21017 21019 21032 21035 21036 21080 21111 21145 21158 21162 21209 21256 21277 21328 21329 21349 21360 21372 21462 21470 21517 21582 21607 21624 21636 21651 21710 21717 21768 21780 21797 21817 21841 21892 21896 21898 21908 21918 21927 21956 22039 22060 22155 22173 22187 22190 22297 22354 22407 22485 22488 22489 22493 22569 22601 22604 22625 22689 22789 22931 22945 23000 23016 23017 23020 23027 23028 23035 23038 23111 23117 23129 23262 23440 23455 23476 23485 23503 23528 23537 23624 23700 23708 23717 23778 23820 23828 23830 23904 23946 23953 -fi AMSTERDAM, Woensdag 2«3 Januari 1935. Amsterdamsche Veemarkt Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 216 Vette 'Kalveren: le kwaliteit 56—62, 2e kwaliteit 48—55, 3e kwa liteit 4047, per kilo levendgewicht; 40 Nuch tere kalveren per stuk 4—750; 332 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 kilo 39— 40, Zware varkens 38—39, Vette varkens 37— 38, per kilo Slachtgewicht, 4 wagons uit Dene marken. Overzicht Amsterdamsche veemarkt van 23 Januari 1935: vette kalveren: weinig aanvoer, handel stug, hoogere prijzen; nuchtere kalve ren: weinig aanvoer, handel stil, constante prijzen; varkens: weinig aanvoer, handel zeer stil, prijzen: als Maandag; slechts enkele vleeschvarkens aangevoerd. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Jan. 35000 kg. Roode kool 2.104.90, Idem doorschot 1.40—4.30. 43000 kg. Gele kool 1.00—1.20. 40000 kg. Deen- sche Witte kool 0.70—1.20. 12000 kg. Uien: Gele Uien 2.20—2.40, Grove 2.50—2.70, Drielingen 1.50—1.80, Nep 2.10, 6300 kg. Peen 0.80—0.90, 400 kg. Bieten 1.00—1.60. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Jan. 10200 kg. Uien: Drielingen 1.60—1.70, Uien 2.10—2.30, grove Uien 2.40—2.60. 1050 kg. Peen 1.10. 35700 kg. Roode kool 2.804.90, idem doorschot 1.70 4.30. 50200 kg. D. Wittè kool 0.70—1.20, idem doorschot 0.70—1.20, 22000 kg. Gele kool 1.00— 1.40, idem doorschot 1.001.20. WOERDEN, 23 Jan. '35 Kaasmarkt Aan voer 120 Partijen le soort met R. M. f 18—20, 2e soort met R.M. f 16—17. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6