De huidige nationale in Zuid-Afrika strijd I Aanvaring op het Noordzeekanaal Snip" verovert de West Japan valt toch aan Auto botst tegen vrachtwagen GEVAREN VOOR 'T OUDE BOERENVOLK Steenkolenkwestie in België Het handwerk in Duitschland Vrijdag Stokvisch De socialisten in België Het nieuws van heden VEREENSGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 24 JANUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 19152 DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het Afrikaner element is de heer- schende kracht in de oude Hollandsche nederzetting geworden List en liefde Het Weer Tusschen de „Waterland" en de ,JFlynderborg" Geringe schade Haschisch aangehaald *-£T PUBLICS mmmm itesj inli In België zijn groote protestdemonstraties tegen loonsverlaging gehouden Ernstige moeilijkheden doen zich voor. Compromis met Neder- land mogelijk De kolen van de Saar Door invoering van de z.g. hand- werkskaart wil men de vak kennis opvoeren VEERKAMP (geen filialen) Besloten tot stelselmatige sabotage van het regeeringswerk in het parlement 99 Zaterdag j.l. werd de geregelde dienst CuraqaoAruba v.v. geopend Vlucht naar Trinidad Bewondering in Venezuela Vliegtuigen werpen bommen boven de provincie Tsjahar. Aanval der infanterie Bestuurder achter het stuur dood gedrukt; twee lichtgewonden De zaak-v. Cauwelaert De Kabinetswisseling te Sofia Er zouden plannen zyn geweest, om koning Boris tot aftreden te dwingen KOUDE IN ITALIË HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Het is voor het Hollandsche publiek bui tengewoon moeilijk, zich een idee te vor men van de toestanden hier in Zuid- Afrika. Het Hollandsche volk beschouwt de Unie hog steeds als een Engelsche kolonie en stelt tveinig of geen belang in den huidigen strijd. Het is alles goed en wel te spreken over de noodzakelijkheid van eenheid voor de geheele blanke bevolking van Zuid-Afrika, maar hij, die beweert, dat de Engelschman bereid is waar lijk Afrikaner te worden, is er totaal naast. De Engelschman er zijn natuurlijk uitzonderin gen zal het Afrikanerschap aanvaarden al leen met het doel om in die hoedanigheid zijn moederland des te beter van dienst te kunnen Zijn. Er wordt hier te veel „South African" ge noemd, wat volstrekt niet Zuid-Afrikaansch is. Er zijn door het heele land te veel maatschap- Pijen en personen, die geheel van Britsche be langen afhankelijk zijn en de kreet: „Buy Bri tish" wordt steeds met grootere kracht en met betere resultaten voor de belanghebbenden aan geheven, met een onoprechten nagalm van: Zuid-Afrika eerste". Voor de handhaving eener werkelijke Afrikaner-nationaliteit is de oprech te medewerking van alle Afrikaners een gebie dende noodzakelijkheid. Het Afrikaansche volk is van alle zijden omringd door gevaren.... Na alle listige aanvallen, na alle geweldenarij, na oorlog en plundering, is het Afrikaansche volk, dank zij zijn onverwoestbaar nationaliteits- bew'ustzijn, telkens tot nieuw en krachtig leven ontwaakt. Duidelijk is het, dat het niet lag op den weg der Voorzienigheid om de Hollandsche nederzetting in Zuid-Afrika geplant, door de hand van vreemde overheerschers te laten uit roeien. Tegen alle verdrukking in is thans het Afrikaner-element de heerschende kracht in Zuid-Afrika geworden. Zeer wel is het mogelijk, dat de neiging: „to wipe the Boers of the face of the earth" nog even sterk is als voorheen doch men weet nu door ondervinding, dat het nutteloos zou zijn aan zulk een verheffende mogelijkheid tijd en geld te verspillen. „Die oorlog was een groote fout" erkennen de Engelschen thans openlijk. Toch weten zij, dat die oorlog voor hen onvermijdelijk was, omdat eerst de republieken ten onder gebracht moes ten worden alvorens zij met een proces van al- geheele verengelsching, dat ook alweer mislukte, konden beginnen. En toen niets meer lukte, toen begon de listige taktiek van liefde en vriendschap, die tot dusver doeltreffender dan alle vorige pogingen gebleken is. De nieuwe ver deeldheid tusschen Afrikaners is met schran derheid en diep inzicht van zaken tot stand gebracht. De rumoerige tooneelen op politieke vergaderingen bewijzen afdoende hoe onherroe pelijk deze verdeeldheid is. Wij weten het nu. dat voormannen uit de dagen van strijd en smart thans goedvinden, de werktuigen te zijn met wier hulp het voor Engeland mogelijk Wordt langs den weg van broederlijke liefde en vriendschap alles te krijgen wat wij nooit heb ben willen geven. Het is niet te ontkennen, dat in de laatste jaren Engeland bijzonder vriendelijk, en, men zou kunnen zeggen, opvallend „goe dig" tegenover de Unie geweest is. Bekwame Britsche vertegenwoordigers, die werkelijk de genegenheid der bevolking wisten te winnen, de joviale houding van bezoekende prinsen, hebben er grootelijks toe bijgedragen oude in drukken en ondervindingen, nog levend in de herinneringen der ouderen in dit land, te ver vagen. Bezoekende Unie-ministers kwamen steeds weer van Londen terug met nieuwe en alles overtreffende verhalen van de ontzetten de mate van vrijheid, die ons telkens opnieuw Veel vrijer dan vrij maakt, en van de offerende maatregelen waaraan Engeland zich ten voordeele van de Unie vrijwillig on derwierp. Er ontstond een opeenvolging van daden van opofferende liefde, die op de wereld hi het algemeen den indruk verwekte, dat het Britsch beleid ten opzichte van de Unie voor deskundigen misschien wat al te duidelijk was, terwijl de bijziendheid der ongeschoolde Unie- diplomaten als een voor Engeland zeer gunstige factor moest worden erkend. Beurt om beurt Werden de Unie-diplomaten onder een of ander voorwendsel naar Londen ontboden. Daar wer den ze onder den dekmantel van veel feestelijk heden eens ter dege onder handen genomen, voor Britsche doeleinden geschoold en gedrild, en steeds kwamen zij terug, eenigszins duizelig en ontdaan, maar mak en gehoorzaam als schoothondjes, dienende de nieuwte meesters. Alle ministers weten, alle parlementsleden we ten, alle Afrikaners weten, dat deze Britsche connectie geenszins voor Zuid-Afrika de voor- deelen aanbiedt, die als verontschuldiging die nen voor haar bestaan. Eere aan den heer Te Water, Hoogen Com missaris der Unie te Londen, die ronduit verklaart, dat het meer dan tijd wordt, dat de concentratie van den Unie-uitvoer te Londen ophoudt. De verklaring bevat niets, dat verwon dering kan wekken; zij wijst alleenlijk op om standigheden, die reeds sedert vele jaren een ontegenzeglijk nadeel voor de Unie geweest zijn. De heer Te Water meent er niets kwaads mee; hij kondigt aan, dat het voornemen is om, ten minste in Engeland, Unie-goederen te zen den naar de havens waar zij, op grond van na tuurlijke omstandigheden, welkom zullen zijn. Let nu eens op den storm van verontwaardiging waarmede deze uitlating door Engelsche firma's, leden van plaatselijke Kamers van Koophandel, ontvangen en weerlegd wordt. Hun grondidee is: „Wijken wij eenmaal van Londen af, dan is het einde der mogelijkheden niet te over zien". Alle goederen der wtereld dienen in Lon den opgestapeld te worden en alle geldelijke transacties in verband met Unie in- en uitvoer moeten over Londen loopen. Londen moet het uitgangspunt zijn van verdeeling der goederen naar andere havens en andere landen en van Londen hangt het af of de te bedingen prijzen gunstig of ongunstig zullen zijn. Terw'ijl men ons speelgoed toewerpt om ons aangenaam bezig te houden wij denken slechts aan het Statuut van Westminster en het nooit genoeg te waardeeren Grootzegel des Konings, waarvan in de bioscopen afbeeldingen vertoond worden worden wij eiken dag meer en meer gebonden door banden van liefde en vriendschap aan het Moederland. Het is deze waarheid, die oorzaak is van veel onrust in de gemoederen der mannen, die het volk willen voortdrijven op den weg der vrije onderworpenheid. Het is deze waarheid, die ge wetenswroeging veroorzaakt, die omgew'erkt wordt in slecht humeur en boosheid, waardoor vrienden en kameraden van voorheen van el kaar vervreemd geraken. Woensdagmiddag omstreeks half vier heeft op het Noordzeekanaal, ter hoogte van Buiten huizen, een aanvaring plaats gehad tusschen het van Buenos Aires terugkeerende s.s. „Wa terland" van den Kon. Holl. Lloyd en het uit gaande Deensche s.s. „Flynderborg" van de Ree. derij van C. K. Hansen te Kopenhagen, op weg van Amsterdam naar Cassablanca. De „Waterland" kon naar Amsterdam door varen. De Deen heeft ter plaatse aan den wal vastgemaakt en zal naar de hoofdstad terug- keeren voor nader onderzoek en herstel van de schade. De „Flynderborg" heeft averij bekomen aan bakboord boven de waterlijn. O.m. is aan den achterkant een gedeelte van de verschansing ingedrukt en een der davits afgebroken. Ook de averij aan de „Waterland", die, even als het andere schip, diep was geladen, is van geringen aard. Nader vernemen wij dat de „Flynderborg" in de Amsterdamsche haven is teruggekeerd en thans gemeerd ligt bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. ANTWERPEN, 23 Jan. (V.D.). Door de re cherche zijn heden in een magazijn hier ter stede 8 kisten met elk 50 K.G. haschisch ontdekt en aangehaald. De waarde van dit voor den handel verboden verdoovingsmiddel wordt ge schat op 2 millioen francs. ^«SOURCES f jj| Verwachting: Matige Westelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, mogelijk enkele regenbuitjes, iets jË kouder. Verdere vooruitzichten: weinig ver- andering. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 23 Januari: Het kolenvraagstuk brengt hier zware moei lijkheden mede en belemmert ook de handels besprekingen met Duitschland en Nederland. Woensdag kwam het adviseerend nationaal kolencomité bijeen, waarin, zooals men weet, de bij het vraagstuk betrokken belangen vertegen woordigd zijn, om het kolenregiem voor 1935 te regelen volgens het program, voorgelegd door de bedrijfsleiders. Het advies, dat de gedelegeerden van de ver schillende groepeeringen uitbrachten, zal aan de regeering worden overgemaakt, teneinde haar voor te lichten met het oog op de onderhande lingen met verschillende naties, waaronder N e- derland. De Duitsche delegatie is inmiddels reeds uit Brussel vertrokken zonder uitzicht op een mo gelijke regeling. Het blijkt van Belgiscne zijde geheel en al onmogelijk in te gaan op de eischen van Duitschland tot handhaving van het Duit sche invoercontingent van 180.000 ton per maand. Met Nederland blijkt echter, zooals men ons in regeeringskringen Woensdagavond ver zekerde, een compromis mogelijk. Het Neder- landsche contingent was tot nu toe 34.0C0 ton per maand. Anderzijds blijkt, dat de Fransch-Duitsche regeling omtrent de kolen uit het Saargebied eveneens nadeelig wordt voor België. Nu het Saargebied naar Duitschland terugkeert, zal de Duitsche regeering immers de domaniale mijnen' van Frankrijk afkoopen. Reeds vóór de volks stemming was een regeling getroffen, volgens wélke de betaling gedeeltelijk in Saarkolen zou geschieden. Ei' blijkt thans, naar men hier op Euitenland- sche Zaken zegt, sprake te zijn van een nieuwe overeenkomst. Frankrijk zou de geheele kolen- opbrengst uit het Saargebied, zijnde vier en een half millioen ton, opnemen en in ruil daarvoor graan leveren. Het gevolg zal zijn, dat de kolen-invoer uit andere landen, dus ook uit België, aanzienlijk zal vernrnderen. De kolenmijnen uit Henegouwen bleken daar van de eerste slachtoffers te zijn. BERLIJN, 23 Jan. Heden is een betooging ge houden door de leiders van den Rijksstand van het Duitsche Handwerk, naar aanleiding van de invoering van de z.g. handwerkskaart, d.w.z. een soort oorkonde, waarin vastgelegd is, dat de houder een proeve heeft afgelegd van zijn hand werk, dat hij den meestertitel mag voeren en het recht heeft verworven een zelfstandig be drijf te openen of te leiden. Nog steeds Rozenboomsteeg 10, TeL 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH Prima blanke geweekte Stokvisch. In rollen c.a. 1 pond. Levering door t geh. land. Te A'dam bezorg, a. buts Nu de opstand in Spanje volledig is "bedwongenworden op vele plaatsen feesten georganiseerd. Parade der gewapende macht in Barcelona Op deze betooging is het woord gevoerd door den rijksbankpresident, dr. Schacht, die belast is met de leiding van het rijksministerie van eco nomische zaken. In deze redevoering zette spr. uiteen, dat thans eindelijk de uitoefening van het beroep van een handwerker vastgekoppeld is aan de aflegging van een meesterproeve. Dit besluit is niet lichtzinnig genomen. Het is ge baseerd op de nat.-soc. opvatting van het hand werk. Vóór de ontwikkeling der techniek had de middeleeuwsche gilde-opvatting nog recht van bestaan. Door de machine heeft het handwerk een beperking gekregen. Het was echter een der economische overdrijvingen van den negentien den eeuw, deze noodzakelijke beperking te doen samengaan met het vervallen van de beroeps organisatie, zoodat met invoering van onbe perkte vrijheid tot uitoefening van het hand werk de vakkundigheid verminderde. Het gaat er echter om, deze te behouden en te ontwik kelen. De verordening inzake de handwerkskaart moet een aansporing vormen tot het bereiken van de hoogste limiet. De weg wordt vcor nie mand versperd. Er wordt geen numerus clausus ingevoerd. Alle handwerkers, die vóór 1 Januari 1932 op de handwerksrol stonden ingeschreven krijgen de kaart zonder 'voorafgaande proeve. Wie later werd ingeschreven, zal zijn meester proeve voor 1939 moeten halen, doch tegen ge makkelijker voorwaarden. Ook de handwerker, die zijn opleiding in de industrie heelt gekre gen, kan de meesterproeve afleggen en zich daarmede zelfstandig maken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 23 Januari: De socialistische partij-organisaties hebben Woensdag haar onwettige verzetsactie en drei gementen voortgezet. Het leidende syndicale socialistische comité heeft besloten de algemeene mijnstaking op 4 Februari a.s. te steunen uit protest tegen de verlaging van de mijnwerkerspensioenen met 5 tot 18 pCt. Daarenboven hebben de socialistische fracties in Kamer en Senaat besloten tot een stelsel matige sabotage van het regeeringswerk zoo lang de laatste volmachtsbesluiten niet zijn ingetrokken. Zij zullen den Koning verzoeken het huidige parlement te ontbinden en tot nieuwe verkiezingen over te gaan. De K. L. M. heeft telegrafisch bericht ont vangen, dat Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari 200 pleziervliegers op Curagao een Snipvlucht je gemaakt hebben; Zondag 20 Januari bedroeg het aantal 180. Zaterdag 19 Januari is, zooals we reeds meld den, de geregelde dienst Curagao—Aruba v.v. ge opend, waarmee terstond een flink aantal pas sagiers vervoerd werd. Den 30sten Januari wordt een bijzondere vlucht naar Trinidad ge maakt, waarvoor de Snip geheel is volgeboekt. Voorts heeft men aanvragen voor verscheidene extra vluchten naar Aruba ontvangen. Uit de West-Indische en Venezolaansche dag bladen blijkt, dat de belangstelling voor de Snip aan gene zijde van den Oceaan buitengewoon groot geweest is. In de courant Suriname lezen we. hoe op het postkantoor en in de étalages van vele winkels van Paramaribo routekaarten hingen waarop het publiek de vorderingen van het vliegtuig kon volgen. Snipfoto's, Snipvlag- gen, zelfs Snipmargarine deden opgeld, er werd in der haast een voetbalvereeniging „De Snip" opgericht en drie Sniptreinen reden naar het vliegveld op de Zanderij. Suriname kondigde aan: „Duur der treinritten 1% uur. De tweede (goedkoope) trein bestaat uit open Wagens, waarin zitbanken zijn aangebracht (geen dak)". Velen hebben er gaarne de warme uren sporen in open wagens voor over gehad om het vlieg tuig te zien landen. Bij de „blyde incomste" van de bemanning vielen er stortregens en het is te hopen, dat niet velen snipverkouden geworden zijn. Op den dag dat de Snip La Guaira in Vene zuela aandeed, zelfs reeds eenige dagen tevoren, stonden de foto's der vier van de Snip met hun vliegtuig op de voorpagina's der bladen van Ca racas. El Impulso, El Universal, El. Heraldo, El Nuevo Diario, en La Esfera wijdden uitvoerige artikelen aan de gebeurtenis El Impulso schreef: „De Snip naderde het vliegveld Maiquetia om een uur in den namid dag. Statig daalde het reusachtige vliegtuig; toen de wielen den Venezolaanschen grond raakten, werd den grooten mechanischen vogel en zijn bemanning een stormachtige ovatie ge bracht." El Universal: „Den 22sten dezer maand is voor het eerst in de geschiedenis van het mo derne Venezuela een luchtverbinding tusschen Europa en ons land tot stand gebracht". El Nuevo Diario had den 21sten December als "hoofdartikel de geschiedenis der K. L. M„ ver der een uitvoerig relaas over de Snipvlucht met technische bijzonderheden omtrent het vlieg tuig. Ook vertelt het blad van de gewoonte om de Indiëviiegtuigen vogelnamen te geven. Allé dagbladen spreken met de grootste be wondering over de prestatie van de Snip. PEKING, 23 Jan. De Chineesche avondbladen melden uit Kalgan, dat vier Japansche vliegtuigen hedenmor gen zeven bommen hebben geworpen boven den ouden palissademuur in het gebied van Tsjahar. Om 11 uur zette een artilleriebombardement in en om 12 uur begon de aanval van de Japan sche .infanterie op Toesjikoe en den Grooten Chineeschen Muur. Door Chi neesche troepen zou weerstand worden geboden. Verder meldt Reuter uit Peking, dat duizend Japansche en duizend soldaten z.g. Mandsjoe- soldaten met bombardementsvliegtuigen, pant serauto's en veldkanonnen de steden in het Oosten van Tsjahar, Zuidelijk van Dolonor, hebben aangevallen. Een nader bericht meldt, dat de slag Woens dagavond om 7 uur een einde nam. Men vreest, dat de vijandelijkheden morgen ochtend zullen worden hervat. Toch een Japansche aanval op Tsjahar. Vlieg tuigen werpen bommen. De moeilijke steenkoolkwestie in Bolgië. Een compromis met Nederland mogelijk. Prof. J. A. van der Kloes, oud-hoogleeraar te Delft, overleden. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begroolng van Buitenlandsche Zaken. Nederlander heeft auto-ongeluk in België; drie gewonden. Commissie, die de opdracht heeft een nieuwe woordenlijst samen te stellen, door minister Marchant geïnstalleerd. Invoering van een z.g. handwerkskaart in Duitschland. Aanvaring op het Noordzeekanaal. Steun voor tarwe en peulvruchten verlaagd. Een groot aantal plannen van het Werkfonds 1934 leent zich voor uitvoering in werkver schaffing. Ernstig auto-ongeluk nabij Almelo; een doode, twee lichtgewonden. Het dreigend conflict te Tegelen; loonsverlaging voorloopig uitgesteld. Actie tegen tolheffing; bestuurscolleges van Gelderland, Arnhem en Nijmegen ondernemen stappen bij dr. Colijn. New-Yorksche Beurs: Opening zwak, slot ver deeld. Woensdagavond te ongeveer half zeven is op den straatweg van Almelo naar Borne, nabij de buurtschap Zinderen 'n ernstig auto-ongelus gebeurd dat aan den heer D. Knoef, leer handelaar te Enschede, het leven heeft gekost Op dat tijdstip reed op genoemden weg de vrachtrijder Wooldrik uit Oldenzaal met eenige wagens, beladen met boomen. Hij hoorde plot seling een geweldigen slag achter zich en be merkte, dat een auto tegen den achtersten wa gen was gereden. De gevolgen waren ontzettend. De auto was van voren geheel in elkaar gedrukt en de bestuurder zat bekneld achter het geheel verbogen stuur. Met eenig moeite slaagde men erin den ongelukkige te bevrijden, die daarop werd binnengebracht in een nabijzijnd boeren huis. Twee geneesheeren, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts den dood van 't slacht offer constateeren. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Almelo. Uit 't onmiddellijk ingestelde politieonderzoek is gebleken, dat de vrachtwagens geheel ter rechterzijde van den weg reden en dat zij van reflectoren waren voorzien. De verdere inzittenden van den auto, mevr Knippers uit Borne, die verwondingen aan ge laat en been had bekomen en haar zoontje, dat aan het gezicht was gekwetst, konden gemak kelijk uit den wagen worden gehaald. Na te zijn verbonden zijn zij naar huis vervoerd. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d- 23 Januari: De commissie van vier personen, aangesteld door het bestuurscomité van de Katholieke Unie in België om uitspraak te doen over het geval van Cauwelaert, is samengesteld uit de volgende staatministers en oud-ministers: De Broqueville, Carton de Villart, Segers er. Moyersoen. De commissie zal Vrijdag a.s. te Brussel bij eenkomen. De nieuwe dag Weinige dingen zijn hatelijker dan sleur. Sleur verlamt. Sleur brengt inzinking. Sleur brengt verveling en somberheid. Iedere nieuwe dag moet een strijd tegen een sleur. lederen nieuwen dag moeten wij maken tot iets eigens, tot iets nieuws, tot een jong verblijden in ons leven. De dag die voorbij is heeft ons veel geleerd voor den dag die aanbreekt De nieu we dag moet worden zonder de fou ten van gisteren, zonder de tekort komingen van gisteren, maar boven dien met nieuwe inspiraties, met nieu we mogelijkheden, met nieuwe ge dachten, plannen, voornemens, met nieuwe dadenLaat den nieuwen dag nooit gelijk zijn aan den dag vooraf gaande. Sleur moeten wij bannen. SOFIA, 23 Jan. De vervanging van het kabi- net-Georgief door een ministerie met sterk mi litair karakter beteekent, aldus de „Daily Tele graph", een versterking van de pos'.tie van koning Boris. Er waren nX plannen om kolonel Weltsjef, die ook de hand had in de staatsgreep van Mei j.l„ tot dictator te maken en den koning tot aftre den te dwingen. De koning is kolonel Weltsjef echter voor geweest en liet hem arresteeren. Ook de hoofd commissaris van politie te Sofia, Matsjef. werd gisteren gearresteerd. Hij heeft thans ontslag genomen en zal vermoedelijk worden opgevolgd door kolonel Tanofski, den militairen gouver neur der hoofdstad. SOFIA, 23 Jan. (Reuter) De bladen van he denochtend aarzelen nog om duidelijk hun standpunt te bepalen ten aanzien van de kabi netswisseling van gisteren. Alleen het blad „Zora" bevat een hoofdartikel van de hand van oud-minister Grigor Wassilef, waarin o.a. verklaard wordt, dat de nieuwe re geering de uitdrukking is van de onverbreek- baré eenheid van Kroon, leger en volk. Alle Bulgaren, aldus de schrijver, verwachten hier van niets dan goed. Typeerend is het feit. dat de bladen naast het bericht van de kabinetswisseling het portret van den koning in groot formaat afdrukken, waarmede waarschijnlijk te kennen wordt gege ven, dat de nieuwe regeering het onbeperkte vertrouwen van de Kroon geniet. PARIJS, 23 Jan. De snelle oplossing van de Bulgaarscbe crisis wordt te Parijs met voldoe ning opgenomen. Men verklaart bijzonder te vreden te zijn over de verklaring van den nieuwen premier, generaal Slatev, dat zijn re geering zal streven naar herstel van vertrouwen in de betrekkingen tot de nabuurstaten en naar een gezonden duurzamen vrede op den Balkan. Te Napels wordt de laagste temperatuur ge registreerd sinds dertig jaar. In de steü ligt de sneeuw zeven c.M. hoog. In Calabrië bereikt de sneeuw hier en daar een hoogte van 1.50 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1