Nederland en de Volkenbond Gemakkelijke zege van het Ned. A-elftal New-Yorksche Beurs ONZE VERHOUDING TOT RUSLAND QUEENS PARK RANGERS MET 4-1 GEKLOPT ENGELSCHMAN BEZOEKT HITLER Tegen tolheffing DE BAROMETER DONDERDAG 24 JANUARI 1935 De Belgische kwestie Matige wedstrijd te Rotterdam Stappen bij Dr. Colijn Bakfiets aangereden Het zenden van troepen naar het Saargebied Toelating van Rusland Troepen naar de Saar De houding van Duitschland Bewaring van onze neutraliteit Ned erlandB elgië Regeeringspersdienst De goudclausule Nederlanders in Duitschland Spel en spelers Nadat de tweede helft met gelijken stand was ingegaan, scoorden de onzen in het laatste kwartier drie fraaie goals Waarschijnlijk is er gesproken over de ontwapenings kwestie Bestuurscolleges van Gelderland, Arnhem en Nijmegen solidair NEDERLAND—BELGIË Stemming over het alge meen zwak, slot verdeeld Ye WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 Januari AUTO TEGEN EEN BOOM Drie gewonden Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk III (Departement van Buitenland- sche Zaken) der Rüksbegrooting voor het dienstjaar 1935 wordt het volgende ontleend: Verschillende leden spraken hun vertrouwen uit in dezen bewindsman, met wiens beleid zij zich in het algemeen konden vereenigen. Eenige leden constateerden met vreugde, dat de Volkenbond twee groote successen heeft mo gen boeken. Men mag, volgens deze leden, niet te spoedig het vertrouwen in den Volkenbond opgeven; de groei er van is een proces van lan gen duur. Andere leden brachten de vraag ter sprake, of de Regeering in de laatste jaren wel een zooveel mogelijk constructieve Volkenbondspoli- tiek heeft gevolgd. Eenige leden waren van meening, dat onze Regeering verplicht is in den Volkenbond een beroep te doen op de christenen van alle landen cm meer dan tot nu toe samen te werken tot verwezenlijking van de hooge bedoeling, waar mede de Volkenbond is gesticht. Het oordeel over de houding der Regeering in zake de toelating van Rusland tot den Vol kenbond was zeer verdeeld, evenals over de daarmede ten nauwste verband houdende vraag of ons land Rusland „de jure" moet erkennen. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen de onzekere houding, door de Regeering bij de motiveering van haar beslissing aangeno men. Ook degenen, die een andere beslis sing hadden gewenscht zouden het op prijs hebben gesteld, als de Regeering een posi tiever geluid pro of contra de toelating zoude hebben doen hooren. Sommige leden betreurden, dat Nederland zich niet heeft aangesloten bij die landen, wel ke de toelating van Rusland hebben verdedigd. Andere leden gaven als hun meening te ken nen, dat het niet juist is, zooals door anderen wel is gesteld, dat de Volkenbond uitsluitend zou moeten bestaan uit rechtsstaten. Hiertegenover verdedigden andere leden met kracht de houding der Regeering en zij wezen er op, dat het niet erkennen van Rusland „de jure" geschiedde op dezelfde motieven, die de Zwltsersche Regeering hebben geleid. Wat toch heeft, zoo vroegen deze leden zich af, onze Regeering tot de niet „de jure" erken ning van Rusland gebracht, en wat was de reden van het stemmen tegen de toelating tot den Volkenbond? Rusland huldigt, aldus hun oordeel, andere opvattingen omtrent recht en moraal dan in West-Europa gebruikelijk zijn. Rusland is geen rechtsstaat, en ook godsdien stige overwegingen verzetten zich tegen toe lating van dit land als lid van den Volkenbond. Zoowel moreel als juridisch immers is ei- een conventie omtrent den aan nieuwe leden te stellen maatstaf doet de Volkenbond zich zelf, volgens deze leden, groote schade door opneming van Rusland, en door dit land zelfs een permanenten zetel in den raad toe te staan. De leden, die te voren aan het woord waren geweest, maakten ook de bpmerking, dat in den Volkenbond toch ook zijn opgenomen landen als China en Japan, die immers ook geheel an dere zeden hebben; om Duitschland niet te noe men, waar toch ook het belang van de leidende partij richtsnoer is bij de handelingen der re geering. Ook al heeft men in het gehee! geene sympathie voor Rusland, dan nog mag man zich ten opzichte van internationale vernoudingen niet laten leiden door sympathieën cf anti pathieën. Deze leden achtten de houding der Regee ring niet ln het belang van onzen handel, onze industrie en scheepvaart. De tegenstanders van de toelating van Rus land tot den Volkenbond verklaarden, dat er toch rekening mede dient te worden gehouden, dat in Rusland elke basis ontbreekt voor erken ning van goede trouw, waarheid en recht. In Rusland is alleen stabiliteit van onrecht. Er is weinig reden om te vertrouwen, dat die Staat zijne internationale verplichtingen zal nakomen. En wat betreft onze relaties op het gebied van handel, industrie en scheepvaart, deze zijn volgens deze leden, niet in de eerste plaats afhankelijk van de diplomatieke betrek kingen, maar van goed geoutilleerde havens en lage tarieven. Op den weg van onze Regeering kan het geenszins liggen het aanknoopen en onderhouden van handelsbetrekkingen met Rus land tegen te gaan, maar deze te bevorderen om stoffelijke voordeeien, achtten zij te eenen- male verwerpelijk. Dat het opnemen van een zoo groot land als Rusland in den Volkenbond voor dit lichaam van zoo bijzonder groote be- teekenis zoude zijn, kon door deze leden nog steeds niet worden toegegeven. Sommige leden zonden gaarne worden inge- ficht, of het kabinet homogeen is ten aanzien van de afwijzende stem door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken te Genêve uitgebracht. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat de Minis terraad het besluit tot het tegenstemmen in zake de toelating van Rusland tot den Volken bond heeft genomen bij afwezigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken? Wat de motiveering der uitgebrachte stem betreft, betreurden sommige leden, dat te dier zake niet klare wijn is geschonken en zij zouden alsnog een duidelijke uiteenzetting van de mo tieven, welke onze Regeering hiertoe hebben geleid, wenschen. Het besluit van de Regeering tot het zenden van troepen naar het Saargebied, achtten eeni ge leden onjuist. Nederland heeft volgens hen geen belang zich te mengen in de daar bestaan de moeilijkheden, en wordt daardoor betrokken in het geding der groote mogendheden, zonder dat dit voor Nederland eenig politiek voordeel kan opleveren. Andere leden daarentegen brachten hulde voor het onmiddellijk genomen besluit om troepen naar de Saar te zenden. Zij zagen daarin een reden tot verheugenis, omdat dit strekte tot ver hooging van het aanzien van den Volkenbond. Verscheiden leden, die het volslagen misluk ken van de Ontwapeningsconferentie betreur den, zagen een spoor van hoop in de omstan digheid, dat meer en meer de meening veld wint, dat aan Duitschland in een of anderen vorm gelijkgerechtigdheid op het stus der be wapening moet worden toegestaan. Vele andere leden maanden tot voorzichtigheid tegenover Duitschland, dat in strijd met het verdrag van Versailles zijn bewapening uitbreidde en ook overigens, volgens hen, meermalen blijk heeft gegeven, weinig waarde te hechten aan trac- taten en overeenkomsten. Naar aanleiding van de meeningen in ver band met de ligging van Nederland tusschen Engeland en Duitschland stelden enkele leden de vraag, of het vliegen over Nederlands ter ritoir door vliegtuigen of luchtschepen van een oorlogvoerende partij tijdens een oorlog, waarin Nederland niet party is, zal moeten worden beschouwd als een inbreuk op de Nederlandsche neutraliteit. Andere leden betoogden, dat, ge geven den Volkenbond en de staatkundige ver houdingen in West-Europa, het practisch on denkbaar is, dat bij het uitbreken in dit wereld deel van een gewapend conflict Nederland aan spraak zou kunnen maken op het bewaren van territoriale en verdere neutraliteit. Omtrent dit voor het regeeringsbeleid zoo gewichtige vraag punt zouden zij gaame, liefst eenigszins om standig, het oordeel van den minister vernemen. Verscheidene leden hadden met belangstelling kennis genomen van de mededeelingen van den minister over de Belgische kwestie bij het mon deling debat over dit begrootingshoofdstuk in de Tweede Kamer. Onder den indruk van pijn lijke ervaringen in het verleden vonden deze leden evenwel aanleiding tot het uitspreken van de stellige verwachting, dat bij eventueel nieuwe onderhandelingen het huidige kabinet de uitspraak, tijdens de verkiezingen door zijn leider gedaan, dat geen verdrag zou worden ge sloten, hetwelk niet in Nederland „op nagenoeg algemeene instemming rekenen kon", zou ge stand doen. Voorts had het dezen leden aan genaam getroffen, dat er volgens den minister aan Belgischen kant groote geneigdheid bestaat tot toenadering. Sommige leden wenschten de aandacht te vestigen op de talryke Belgische enclaves, welke in het Zuiden van Noord-Brabant, in de om geving van Baarle-Nassau, bestaan. Deze en claves, meer dan 40 in getal, welke dagteekenen van de afscheiding van België, zyn broeinesten van smokkelarij en veroorzaken veel last aan de grensbeambten en de politie. Deze leden meenden te weten, dat reeds vroeger overleg is gepleegd met de Belgische regeering om aan dezen ongezonden toestand een einde te maken en zü zouden gaame vernemen of de regeering bereid is, dit overleg, dat in 1914 door den oor log schijnt te zijn gestuit, weder op te vatten en, voor zoover van haar afhangt, een bevredi gende oplossing van dit euvel te bevorderen. Eenige leden konden zich niet aan den indruk onttrekken, dat van de door persdoeleinden op dit hoofdstuk uitgetrokken gelden een voor ons land nuttiger gebruik kon worden gemaakt en dat met name van de „verbreiding van ken nis omtrent Nederland in den vreemde" weinig terecht komt. Enkele voorbeelden werden ge noemd. Mochten de ervoor bestemde bedragen te ge ring zyn, dan zal h.i. 'n verhooging, waar 't hier toch niet om groote bedragen gaat en groote belangen daarmede zyn gemoeid, alleszins ge motiveerd zijn. In herinnering werd gebracht, dat in 1933 buitenlandsche regeeringen, die staatsobliga ties hadden uitgegeven met een goudclausule, deze laatste verplichting van de hand hebben gewezen, somwijlen met een beroep op de wet geving van andere landen. Gewezen werd büv. op de Zweedsche regeering en haar dollarobli gaties. De Nederlandsche houders daarvan heb ben groot nadeel geleden en dus indirect ook de Nederlandsche fiscus. Met het oog daarop drong men erop aan, dat de Ned. regeering, met een beroep op hare fiscale belangen, de rechtmatigheid van de afwüzing der verplich ting, vervat in de goudclausule, zou betwisten en deze zaak zoo noodig aan het Permanente Hof van Int. Justitie ter berechting zou voor leggen. Enkele leden brachten den minister hulde voor de wüze van behartiging van de belangen der Nederlanders, die in Duitschland gevangen zyn geweest; zij uitten alleen hun spijt dat de resultaten niet grooter geweest zyn. Andere leden vestigden de aandacht erop, dat hier te lande een zeer groot aantal Duitschers vertoeft, van wie de meenten werk hebben en onzen landgenooten concurrentie aandoen. In Duitschland daarentegen is het voor een Nederlander slechts bij hooge uitzondering mogelpk werk te vinden, en wordt velen landgenooten, die daar sedert jaren gevestigd waren en weirk hadden, het leven thans bemociiykt. Verscheidene leden betreurden, dat de minis ter ten opzichte van het subsidie aan de Ned. Vereeniging in Duitschland een zoo aarzelende houding heeft aangenomen en zij spraken de hoop uit, dat de minister alsnog termen zal vinden, op zijn aanvankelüke weigering terug te komen. Engelsche doel af en nadat Bakhuijs heeft ge mist, weet ten Have den bal even terug te wip pen voor de voeten van Berg, die kalm inschiet (31). Het Hollandsche elftalheeft het op z'n heupen en uit een voorzet van van Gelder scoort Smit onverwacht (41). De Nederlandsche voorhoede biyft in actie en op dat moment ontstaan diverse critieke situaties voor het Engelsche doel, waarby Vrouwe Portuna Queens Park Rangers een ge ducht handje helpt en diverse ballen uit de voorhoede rakelings langs of over het doel gaan. Andereisen raakt dan by een botsing gewond en moet vyf minuten voor het einde het veld verlaten. Het spel golft nog een tijd lang op en neer, maar in den stand komt geen verandering meer. Woensdagmiddag is op het Sparta-terein te Rotterdam de ontmoeting Nederlandsch A-elftal Queens Park Rangers gespeeld, die in een 41 overwinning voor onze landgenooten ein digde. In het Nederlandsche team waren enkele spe lers door ziekte verhinderd, zoodat om twee uur beide ploegen zich als volgt opstelden. Queens Park Rangers Mason Barrie Ridley March Goodier Blake Emmerson Allan Blackmann Dutton Watson v. Gelder Smit Bakhuys Drok ten Have van Heel Anderiesen Bas Paauwe van Run v. Diepenbeek Halle Nederland Er was vry veel publiek, toen scheidsrechter Grootmeyer liet aftrappen. De Nederlanders speelden in groene shirts en zwarte pantalons, de Engelschen in blauw-wit. De eerste aanvallen zijn voor onze landge nooten en reeds onmiddeliyk ontstaan critieke situaties voor het Engelsche doel. Eer snelle aanval van de onzen, enkele minuten na het begin, wordt gevolgd door een vliegend schot van Bakhuys, waarby het Engelsche doel te nauwernood aan een doorboring ontkomt. Dan nemen de Engelschen het spel in handen, maar van Run en van Diepenbeek weten door ener giek ingrijpen onheil te voorkomen. Vijf minuten na het begin volgt een aanval van de Nederlandsche voorhoede. Van Gelder neemt den bal mee langs de bjn, hij zet scherp voor en ten Have, snel toeloopend, scoort. (10). Verschillende zeer gevaariyke aanvallen vol gen en vooral de invaller ten Have onderscheidt zich door zijn fraaie voorzetten. Na een hard schot van Drok, dat ver over de lat gaat, komen de Engelschen fraai combineerend naar voren. Een voorzet van rechts volgt en in plaats van kalm in doel af te wachten, wat er komt, loopt Halle onverantwoordeiyk ver uit, met het ge volg, dat de rechtsbinnen Allan met een zacht trapje den bal in het Nederlandsche net depo neert (11). Het Nederlandsche elftal komt dan energiek opzetten, maar de Engelsche doelverdediger is op zyn post. De Engelschen komen er steeds beter in en herhaaldelijk worden van Run en van Diepen beek aan den tand gevoeld. Een fede aanval volgt, maar van Gelder schiet juist naast. Even later Schiet Smit hoog over. De Nederlanders zijn wel in de meerderheid, immers het spel beweegt zich voornamelijk op de Engelsche helft, maar het schieten is over het algemeen te onzuiver. Bij 'n Engelschen aanval brengt Bas Paauwe een Engelschman ten val, maar de hieruit ont stane vrije schop levert geen resultaat op. Een hard schot van Blackmann wordt vervolgens door Halle uitnemend gestopt. Wanneer Bak huys er plotseling alleen vandoor gaat geeft hij over naar Drok, die echter niet op zijn plaats staat. De toeloopende ten Have schiet den bal keihard tegen den paal. Het spel wordt van Ne derlandsche zyde veel te kort gehouden. Het resultaat is, dat ondanks de meerderheid van de onzen de Engelschen hun tegenstanders volkomen in bedwang kunnen houden. Na een half uur komen de Engelschen er beter in en Halle moet alle capaciteiten toonen om een doelpunt te bezweren. Drok, die last beeft van een oogblessure, wordt dan vervangen door den A.D.O.-speler Berg. De rechtsback Barrie raakt vervolgens onklaar en wordt van het veld gedragen. Intusschen weet onze ploeg niet aan de ma laise te ontkomen en het vertoonde spel blüft vry matig. Een schot van Berg wordt goed ge stopt door den Engelschen keeper. Bij een aan val op het Engelsche doel, laat de keeper den bal uit de handen vallen. Bakhuys loopt snel toe, plaatst den bal in den rechterhoek van het doel, maar juist even voordat de bal de doellijn passeert, weet de Engelsche back Ridley den bal nog juist weg te trappen, terwijl een groot deel van de toeschouwers reeds juicht voor „goal". Even buiten het strafschopgebied raakt Goodier den bal met de hand, maar de door van Gelder genomen strafschop gaat rakelings naast den paal. Dan is het rust, welke dus aan breekt met den stand 11. Na de rust komt het Engelsche elftal weer compleet in het veld. Een vinnig schot van den Engelschen-midvoor wordt door Halle cor ner gewerkt. De Engelschen komen dan her- haaldeiyk goed combineerend terug, maar zon der resultaat. By een plotselingen uitval van onze voor hoede, schiet Smit weer eens tegen den paal. Onze jongens zyn niet bijster fortuiniyk. De Engelschen spelen steeds beter, maar de plot selinge Nederlandsche aanvallen zyn byzonder gevaariyk. Ten Have schiet dan bij verrassing en de Engelsche doelverdediger kon den bal juist uit het doel grabbelen. De Engelschen dringen steeds meer naar voren, maar by hen ontbreekt eveneens het goede schot. Bakhuys mist vervolgens een op gelegde kans, terwijl even later van Gelder, na een prima voorzet van ten Have, rakelings naast schiet. De Engelschen komen dan weer terug, maar hun schoten gaan over en naast het doel. Een door ten Have genomen corner heeft een scrimmage voor het Engelsche doel tot gevolg, maar zoowel Bakhuys als Smit koppen niet ver genoeg en een schot van Berg rolt rustig langs den paal het veld uit. De Nederlanders komen dan in actie en een schot van van Gelder wordt op de doellijn net eruit geschoten door Ridley. Halle redt vervolgens, alleen voor Emmerson staande, uitstekend en de ontstane corner heeft geen succes. Uit een snel opgebrachten bal zet ten Have fraai voor en met een prachtigen kopbal kopt Bakhuys den bal onhoudbaar in doel (21). Als ware duivels komen de onzen nu op het De wedstrijd is over het algemeen genomen vry matig geweest. De zoo langzamerhand tra ditioneel geworden bevlieging buiten beschou wing latende, heeft ons elftal zeker niet beter gespeeld dan een middelmatige eerste klasser. De aanvallen waren zoodanig opgebouwd, dat de tegenstanders onmiddellijk zagen van welke zijde het gevaar kwam. Het verrassende element ontbrak, behalve dan in de hierboven reeds ge noemde „bevliegingsperiode". Toen gelukte weer alles en kwamen er achtereenvolgens drie fraaie goals. Het spel van de Engelschen daarentegen zat beter in elkaar, maar te weinig kregen zij ge legenheid zich te ontplooien. Toch konden onze spelers van de Engelschen weinig leeren en moet 'n volgend maal zeker 'n beter team naar Nederland komen om van eenige betèékenis voor de Nederlandsche ploeg te zijn. Wat de individueele prestaties betreft, noe men wü in de eerste plaats den Engelschen spil Goodier, die vooral verdedigend subliem werk deed. Van de Nederlandsche spelers von den wij Halle minder safe dan ooit. Zijn in- grüpen was aarzelend, zijn wegwerken niet resoluut. Beide backs van Run en van Diepen beek deden hun werk naar behooren, terwijl de middenlinie, vooral door het falen van Ande riesen, niet op dreef kon komen. Van Heel deed af en toe waarlijk goede dingen, maar zijn plaatsen was dikwyis niet zuiver. Bas Paauwe deelde in de algeheele malaise van de midden linie. In de voorhoede muntte ten Have uit door goede voorzetten en uitstekend opstellen. Het beteekent wel iets, wanneer een buitenspeler uit een voorzet van de andere zyde, een goal maakt! Smit speelde een behooriyke partij; van Gel der moet den bal sneller wegwerken. Hij was een rem op het tempo van de geheele ploeg. De invaller Berg speelde niet slecht, terwyi tenslotte Bakhuys geen „knallen" loste en slechts van tijd tot tyd iets goeds liet zien. Wij moeten echter toegeven, dat de uitstekende Engelsche spil hem geen moment vrij liet. LONDEN, 23 Jan. Reuter seint uit Berlijn: Lord Allen Hurt wood voerde vandaag bespre kingen met Hitier, Goering en andere voor aanstaande personen van het nat.-soc. regiem. Hurtwood was de organisator van de nationale Labourparty, welke zich destyds onder leiding van MacDonald losmaakte van de officieele arbeidersparty in Engeland- Hurtwood, die dus met MacDonafd in nauw contact heeft gestaan, interesseert zich leven dig voor internationale kwesties en heeft met Hitier en Goering waarschyniyk gesproken over het Duitsche standpunt betreffende de ont wapeningskwestie en den algemeenen Euro- peeschen toestand. Overigens zijn er momenteel geenerlei aan wijzingen voor te vinden, welke kunnen doen vermoeden, dat de missie van Hurtwood op het continent meer is dan een niet-officieele. Woensdagmiddag werd op het Provinciehuis te Arnhem een conferentie gehouden tusschen de colleges van Gedeputeerde Staten van Gel derland en van B. en W. van Arnhem en Nij megen. Alle drie de colleges waren pijnlijk getroffen door het feit, dat in een zaak, door onderlinge samenwerking tot stand gebracht, door een zijdig ingrypen van een dei betrokken partyen, namelijk de regeering, eenzijdig werd inge grepen, zonder dat de andere betrokkenen zelfs in de gelegenheid zijn gesteld bezwaren kenbaar te maken. Dit is te meer teleurstel lend. nu deze betrokkenen daartoe den wenSch hadden te kennen gegeven en voorafgaand overleg hun zelfs was toegezegd. In volledige overeenstemming der col leges werd besloten, een gezameniyke be spreking voor Gelderland, Arnhem en Nij megen aan te vragen bij dr. Coiyn, den Mi nister van Waterstaat ad interim. Van het resultaat van dit onderhoud zal afhangen, of de colleges nadere stappen zullen doen. Verdere stappen zullen in ieder geval in onderlinge samenwerking worden genomen. Ten aanzien van de bruggen van Westervoort en Katerveer overwegen Gedeputeerde Staten geiyke stappen. De conferentie met den Minister wordt on middeliyk aangevraagd. Vrydag a.s. zullen te Den Haag de volledige zittingen van de Nederlandsche en Belgische handelsdelegaties worden hervat. NEW YORK, 23 Jan. (Part.). In de situatie in Wallstreet kwam heden geen verandering. Het wachten blijft op de uitspraak van het Hooggerechtshof. De koersen liepen over de geheele linie terug, al bleven de verliezen binnen nauwe grenzen. U. S. Steels openden nog onveranderd en ver schillende andere staalwaarden trokken aan- vankeiyk zelfs nog iets aan, doch gebrek aan steun bracht de noteeringen algemeen op een fractioneel lager niveau. Spoörwegaandeelen liepen na een eenigszins onregelmatigen inzet terug, onder leiding van Atchison Topeka's, die tot 1.onder het vorig slotpeil reageer den. Koperfondsen hadden een eenigszins ver deeld voorkomen, doch de grondstemming was niet ongunstig, al bleven hier en daar fractio- neele verliezen niet achterwege. Motorwaarden lagen nauwelijks pryshoudend en stelden zich meerendeels iets lager. Chrysler waren bepaald flauw. Petroleumfondsen boden weerstand in verband met de aanneming van de Conally- bill in den Senaat, waardoor de reguleering van de petroleum-industrie weer een schrede nader is gekomen. Warenhuisaandeelen onder gingen slechts weinig verandering, evenmin als public-utilities, waarvan alleen Amer. Tel. Tel. een fractie terug liepen. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, equipe- mentshares en industrials neigden overwegend tot reactie. Tabaksaandeelen en chemische waarden daarentegen lagen goed pryshoudend. Allied Chemical waren zelfs iets vaster. Behalve in het laatste beursuur, waarin de handel wat levendiger was, bleef het publiek in zijn afwachtende houdirtg volharden. Het gevolg' hiervan was, dat de noteeringen van de meeste afdeelingen aanvankeiyk een neiging tot terugloopen aan den dag legden. Voor eeni ge specialiteiten viel zoo nu en dan meer vraag te bespeuren, doch tot groote koersverschillen kwam het ook hier echter niet. Van de myn- waarden stonden aandeelen U. S. Smelting op den voorgrond, zü konden een behoorlijk avans boeken. Olie- en electriciteitswaarden (het electriciteitsverbruik is in de afgeloopen week verder met 9.4 pet. toegenomen) waren goed pryshoudend, terwijl chemische waarden, ta bakken en public-utilities een onregelmatig verloop hadden. Vliegtuigaandeelen konden zich niet aan de algemeene beurstendenz ont trekken, niettegenstaande berichten over een grooter bedrijvigheid in deze industrie de ronde deden. Later in den middag verminderde het aanbod en viel er wat grooter kooplust te constateeren, doch voor het grootste gedeelte van de fondsen konden de vorige slotnoteerin- gen niet meer bereikt worden. Een winst van 1boekte U. S. Smelting, terwpl Delaw. Hudson 1 pCt. terug liepen. De omzetten be droegen 620.000 shares. De Pennsylvania Railroad Co. declareerde een onveranderd dividend van $0.50. Op de gewone aandeelen en aandeelen B. van de Liggett Myers Tabacco Co. wordt een dividend van L.plus een extra van 1.betaalbaar gesteld. Een onveranderd kwartaaldividend van $0.50 is geannonceerd door de Ingersoll Rand Co. Slotkoersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co; Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin FL A Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building exdlv. ex claim. bieden 1 gedaan en laten. Dit zyn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. 23 22 21 135% 134% 135% 1153/g 115 113% 18 18% 19 35% 35% 36% 105% 105% 105 82 82% 82% 13 131/4 13% 11 11% 11% 48% 49% 49% 24 24% 25% 12% 12% 12% 31% 31% 31% 13% 13% 13% 55% 56 56% 251/4 25% 25% 43% 43% 43% 3% 37/s 41/8 2 2 2% 37% 38 38% 1% 1V4 1% 191/2 19% 20 17% 17% 18 44 44% 44 34% 34 34% 37 38 38% 94% 94% 95 1131/2 113% 114% 6% 6% 6% 24% 23% 23% 311/s 31% 32 143/g 14% 143/g 10% 10% 10% 14% 14% 15 41 41 413/4 23% 23% 23% 9% 9% 93/s 17 167/s 16% 32 31% 307/a 5.32-42 5.35-45 93% 947/g 95 5% 5% 53/g 2 2 21/4 3% 3% 33/s 27 27 27% 16% 167/8 167/g 21% 211/4 21% 16% 163/8 I6V2 49% 493/4 493/4 18 187/8 191/s 12% 12% 127/8 173% 1727/g 1727/g 221/4 223/g 22% 22% 22% 44% 44 44 261/4 26% 26% 5% 5% 53/g 35% 357/8 36% 7% 7% 7 14 14 14% 153/g 157/a 163/g 13% 131/4 14 173/4 177/g 177/8 41% 41% 42% 9 9 9 104% 105 1047/g 141/s 14 14 2% 2% A 2% 15 O 15 153/4 373/8 38 38% 17/8 13/4 1% 39% 38% 39% 533/g 53% 533/4 t ex coupon NEW-YORK, 23 Jan. 23 Jan. 22 Jan. 23 Jan. 22 Jan. Oslo 24.571/2 24.54 A'dam 67.33 67.37 Londen 4.89 4.88% Parys 6.57% 6.57% Beriyn 40.02 40.04 Brussel 23.27 23.29 Rome 8.50 8.51 Madrid 13.63 13.64 Bern 32.26 32.28 Weenen 18.80 18.81 NEW-YORK, 23 Jan. 23 Jan. 22 Jan. 23 Jan. 22 Jan. Suiker Jan. 1.91 Mrt. 1.93 Mei 1.97 Juli 2.01 1.83 1.88-89 1.94 1.98 2.05-06 2.02-03 Sept. Oct. Dec. 2.12-13 2.08-10 CtCuba 2.80 2.78 Suiker (nieuw contract) slot Mrt. 1 90-92 1.86-87 Sept. 2.05 200 Mei 1.95-96 1.90-92 Dec. 2.10 2.Ó6 Juh 1.99-200 1.95-96 Jan. 2.08-09 2.04-06 Rubber Standaard Jan. 12.84 12.90 Sept. 13.41 13.54 Mrt. 12.94 13.04 Oct. 13.50 13.63 Mei 13.05 13.18 Dec. 13.68 13.81 Juli 13.21 13.33 Katoen Loco 12.65 12.65 Juli 12.55 12.53 Jan. 12.45 12.40 Aug. 12.53 12.50 Pebr 12.46 12.43 Sept 12.51 12.47 Mrt. 12.48-49 12.46 Oct. 12.48 12.44 April 12.51 12.48 NOV, 12.51 12.47 Mei 12.54-55 12.51-53 Dec, 12.55 12.50 Juni 12.54 12.52 Tarwe Ronde Winter leen 107% 107% Harde Winter loco 116% 1163/g Tin Loco 51.00 50.95 Febr 51.00 50.80 Koffie (Rio) (Santos) Mrt 6.46 6.50 Mrt 9.71 9.78 Mei 6.62 6.64 Mei 9.77 9.81 Juli 6.73 6.79 Juli 9.81 9 84 Sept. 6.85 6 90 Sept 9.84 9.86 Dec. 6.95 7.02 Dec. 9.87 9.90 CHICAGO, 23 Jan. 23 Jan. 22 Jan. 23 Jan. 22 Jan. Tarwe Haver Mei 96%-97 97%-% Mei 51% 52% Juli 88%-3/g 88%-% Juli 443/g 443/4 Sept 867/g-87 86% Sept. 413/4 417/g Mais Rogge Mei 84% 86% Mei 671/4 667/g 67 Juli 80% 81% Juli 67 Sept. 77 773/4 Sept 66 66: Beuzel Duluth Lijnzaad Loco 12.75 12.75 Jan. 12.72% 12.70 Mei 1.88 1.87% Mei 12.90 12.95 Juli Juli 13.05 13.10 Sept. 13.12% 13.17% WINNIPEG, 23 Jan. 23 Jan. 22 Jan. 23 Jan. 22 Jan. Tarwe Gerst Mei 82% 82% Mei 52% 52% Juli 813/g 81% Juli 513/g 513/g Oct. Oct. Rogge Lijnzaad Mei 553/4 56 Mei 1.45% Juh 56% 56% Juli 1.44% 1.44% Oct. Oct. Haver Mei 421/2 42% Juli 42% 42% Oct. (Medegedeeld door Simoons en Co., A v. Vliet en Zonen en L. Shjper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Philips A'dam Rubber Anaconda Shell 146—145 y, 89—% 232 102% 6% 4 11/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Unilever Philips A'dam Rubber Shell 145%— 89 232 102% 411/16 Dinsdagavond is op den Rijksweg by Velsen een bakfiets, waarin nog twee jongens zaten, om ongeveer acht uur aangereden door een personenauto, waarvan de bestuurder zoodanig door de lichten van een tegenligger werd ver blind, dat hy de bakfiets niet kon zien. De bestuurder van de fiets, de 40-jarige G. en een dertien-jarige jongen, die in den bak van de fiets had gezeten, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Een auto bestuurd door den heer Walraven uit Rotterdam, is te Westwezel-Gooreind (Bel gië), doordat de bestuurder wilde uitwijken voor een hond, tegen een boom gereden. Alvorens tegen den boom te botsen, werd nog een voorbijgangster aangereden, die een been breuk bekwam en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Van de inzittenden van den auto werden de beide schoonzusters van den heer Walraven, de dames Marg. en I. Schrauws, eveneens uit Rot terdam, gekwetst. Een der dames bekwam een breuk in een der handen. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 7684» .Vorige stand; 771.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2