Plaatsdan 'n„Omroeper" voor 75.000 gezinnen j Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Stadsnieuws r LAATSTE NIEUWS KWIEK EN VIEF Werkfonds 1934 BL'Ü WÊÊÊÊËÈ. INCIDENTEN TE BERLIJN BETUWE PROTESTEERT Zware koude in Amerika iniHiiiiiiiiiiiiminiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiniiiiiiig DONDERDAG 24 JANUARI 1935 HAARLEM EN HET WERKFONDS Ingediende projecten Gewetensgeld Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL Sombere vooruitzichten Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel Wsmmm ifciipl 'm. De Utrechtsche Jachtvereeniging hield Dinsdag in de omgeving van Bilthoven een jachtrit VOETBAL Overwinning van de Zwaluwen Roode Duivels met 31 geklopt HEEMSTEDE Bij een militair concert in het Sportpalast Toestanden in Mexico! Bandieten plunderen en moorden Gemeenten met zorg volle financiën Het verzoek van Minister De Wilde BEGRAFENIS P. A. HAAXMAN Een conferentie van burge meesters De tolheffing funest geacht New-York zet 40.000 sneeuw ruimers aan het werk Salariskorting Haagsch Gemeente-personeel Opbrengst op f 875.000 geraamd Gefingeerde diefstal Reiziger knoeide met afleverings- staten BRAND TE ZAANDAM Bakkerij door het vuur vernield Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Binnenkort verschillende voorstellen Het Lindbergh-proces Hauptmann verwacht dat hij vrij gesproken zal worden De „Paleis"-affaire Een oproep der politie POGING TOT ONTVOERING? Politie te Amsterdam hecht geen geloof aan verklaringen BRANDENDE WAS OVER HET LICHAAM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Uit het driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934 over het tijdvak 15 September tot 15 December blijkt, dat door de gemeente Haarlem onder meer de volgende projecten werden ingediend: Verbetering Verwulft, raming f 36.700; brug Z. B. Spaarne, raming f 172.000; electrificatie Catharijnebrug, raming f 19.600. De door het bestuur aan de Ministerieele Commissie voorgestelde loonen werden goed gekeurd. De verdere gang van zaken is afhan kelijk van de financieele regeling, welke tus- schen de regeering en de gemeente getroffen moet worden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen 128.61 Autoped, Dempe, Oudeweg 125; hond, Van Tongeren, Zij-Zijlweg 2; linker handschoen, Van Westerhoven, Raamsteeg 18 rd.; hond, Jonker., Harmenjansweg 74; hond, Groene- woud, L. Vlamingstraat 22; Buurman, Jar. Steenstraat 47; katten, kennel „Fauna"; kerk boek, Teekens, Asterstraat 9; portemonnaie m. i., Hoevens, Zomerstraat 40; damespara- pluie, Bur van Pol., Smedestraat; rijwielbelas- tingmerk. Houwer, Zaanenlaan 34; tabakszak m. i„ Bur. van Pol., Smedestraat; vogeltje, Halman, Kinderhuissingel 62'; Vergrootglas, Dinkela, Ursulastraat 12; vulpotlood, Vooges, Soendaplein 31. Ondertrouwd 23 Januari; A. J. H. Spolders en M. Schuiten, A. Bron en J. C. Kok, W. v. Duffelen en J. C. Kruijd, P. J. Nederstigt en M. E. v. d. Zalm, W. F. Storsbergen en H. A. E. Fels, W, Scheuder en S. J. Hoogervorst, P. Tangermann en C. A. de Vos, T. J. v. d. Putten en A. W. Hoogendijk. Getrouwd 23 Januari: H. Franzen en G. H. Vos, C. P. W. Lubbers en E. Schekat, G. J. Schraders en A. C. Meijer, C. L. Brink en S. Sutterlüti, M. J. M. Braun en W. J. M. Sweerts, J. S. F. Ludding en J. Rijbroek. Geboren 22 Jan.: J. C. de Boer-Heeremans, z.. 23 Jan.: J. C. Lemmink-Oesterholt, d., 22 Jan.; A. M. v. d. Klugt-Celie, z. Ove-rleden 22 Jan.: J. G. Grootes, 56 j„ Haze- paterslaan, 20 Jan.: J. v. Zijl-de Graaf, 75 j., N. Geldelooze pad, 22 Jan.: A. C. Poort, 74 j.. Floraplein, 21 Jan.: J. Willemse, 84 j., Kogel straat. Tuinbouw- en Plantkunde De afdeeling Bloemendaal van „Tuinbouw- en Plantkunde" hield Woensdagavond haar jaarvergadering in hotel „Rusthoek." De vice-voorzitter, Mr. D. van der Plaats heette het nieuwe bestuurslid Mr. W. Snellen welkom aan de bestuurstafel. Spr. wijdde eenige waardeerende woorden aan het adres van den ouden voorzitter den heer heer Hirschfeld. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer P. L. van Bueren, memoreeren we het vol gende: Het jaar 1934 begon met 169 en eindigde met 141 leden. De liefhebberij tot inzenden voor het pun- tenstelsel liep terug. Het aantal inzenders be liep slechts 5, met 32 inzendingen. Het aantal behaalde punten bedroeg 297. De kwaliteit der ipzending bleef uitstekend. Behaald werden 14 tienen, 13 negens en 5 achten. Verschillende lezingen, lichtbeeldenavonden en excursies werden gehouden. Het financieel verslag sloot met 1067.76. Mr. D. van der Plaats werd met 29 van de 34 stemmen tot voorzitter gekozen. Tot nieuw bestuurslid-liefhebber werd gekozen de heer W. van Dijk. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Jager, of t mogelijk zou zijn. dat de afdeeling collectief inzendt op de Floralia-tentoonstelling in Heem stede. Van bestuurszijde werd de belofte gedaan, dat die mogelijkheid zal onderzocht worden. Voor 't puntenstelsel waren de volgende in zendingen 1. Cathleya Trianoe Queen Mary van W. Beunder, 9 p. 2. Epidendrum. Beunder, 10 p. 3. Primula Malacoïdes, v. d. Hul, 8 p. 4. Cathleya, Trianoe Radja, Beunder, 10 p. 5. Primula Sinensis Morgenroth, v. d. Hul 9 p. 6. Groep Bilbergia Forgelti, Boegschoten, 8 p. 7. Groep Cyprepedium, Boegschoten, 9 p. 8. Hyacinthen, Hardeman 8 p. 9. Euphorbia fulgens, Boegschoten 10 p. 10. Greep Azalea Mad. Patrick, Beunder, 10 p. Na de pauze hield de heer D. Kuiper een in teressante voordracht met lichtbeelden over de Duitsche middelgebergten, waarbij hij zich deed kennen als onderhoudend causeur en als be kwaam fotograaf. derdagavond zal de R. K. Kiesvereeniging „Plicht en Recht" haar jaarvergadering houden in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat o.m.: Jaarverslagen van secretaris en penningmees ter. Verslag kascommissie en benoeming daarvan voor 1935. Bestuursverkiezing, waarvoor aftredenden zijn de heeren H. v. d. Berg, A. Schreurs, E. J. v. Lent, Carl v. Empelen, de laatste als plaatsver vangend lid. Verslagen vergaderingen Rijkskieskring Haar lem en Provinciale Kieskring Velsen, en verkie zing afgevaardigden naar die vergaderingen en bespreking eventueel ingekomen candidaten voor de Provinciale Staten, waarvan aftredend zijn de heer Dr. E. A. M. Droog en R. Heilker. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Amhemsche Kamer van Koophandel heeft de voorzitter de heer W. Engelberts een nieuwjaarsrede gehouden. Na de overleden leden G. v. Lochem en M. A. Haffmans te hebben gememoreerd, gaf spr een overzicht van den economischen toegignd en positie van Handel en Nijverheid in het district der Kamer. De rijwiel-industrie is de eenige groep waar nog sprake is van normalen werktijd, behoorlijke orders en geen vrees voor de toekomst. Daar mede is ten aanzien van onze industrie, al het goede ook gezegd, want de andere rapporten zijn zonder onderscheid in mineur gesteld. Door den grooten oogst van diverse producten is het voor de veiling een druk jaar geweest, met kwantitatief grooten omzet tegen lage, of schoon voor de meeste soorten geen onvoldoen de prijzen. Groenten en vooral de kunstmatig geproduceerde artikelen zijn er het slechtst aan toe. Export was er zeer weinig, doch de binnen- landsche markt heeft zich goed geweerd. Voor den eier-export waren de resultaten niet onbevredigend, voor 1935 ziet het er somber uit. Bij den aanvang van het jaar is bij een moei lijken export zulk een lage prijs te bedingen, dat dit moet leiden tot een debacle. Omtrent de positie en de vooruitzichten voor den handel grootere en kleinere zaken heeft het Secretariaat zich o.a. in verbinding gesteld met de Middenstandsvereenigingen. De berichten zijn vrijwel alle gelijkluidend, g.w.z. slecht. Het Vreemdelingenverkeer, van oudsher een der voornamere bronnen van in komsten voor deze streken is in 1934 ook merk baar teruggeloopen met alle kwade gevolgen van dien. Dat onder dergelijke omstandigheden de z.g. Industrieele Middenstanders, de grootere en kleinere Ambachtslieden, er eveneens slecht voor staan, spreekt van zelf. Met deze rapportage is het faillissementen- cijfer voor ons district geheel in overeenstem ming. De cijfers, in 1928 b.v.b. nog slechts 76, zijn voor de jaren 1932 en 1933 reeds opgeloo- pen tot resp. 107 en 132, terwijl voor het afge- loopen jaar een totaal van 160 moest worden genoteerd. Van deze 160 faillissementen zijn er 68 alleen in Arnhem. Het aantal ingeschreven werkloozen in het district der Kamer, bij het eind van 1933 in totaal 12247, is over 1934 vermeerderd met 1497 en bedraagt thans 13742. Spr. wil de aandacht vragen voor één spe ciale richting bij het Regeeringsbeleid, die te weinig naar voren wordt gebracht. Aangezien verschillende der verarmde lan den met het internationale voorzienings systeem hebben gebroken en de zelf-voorziening dus binnen hare grenzen zoo goed en zoo kwaad als het gaat, hebben geforceerd, moeten de andere landen, onder wie ook wij. noodge dwongen dit voorbeeld wel volgen. Inzonderheid voor on^ land nu, is dit systeem noodlottig. Er is volgens spr. ten deze echter één licht punt en wel dit, dat het groote nadeel van de huidige afzondering en het groote voordeel van het vrije handelsverkeer, uit wereld-oogpunt be zien, niet voor bestrijding vatbaar zijn en dat dus mag worden aangenomen, dat te eeniger tijd de wereld, zij het ook met algemeen ver laagd levenspeil en wat alles er verder ook moge veranderen, tenminste wat de internationale goederen-voorziening betreft, wederom een soortgelijk beeld zal vertoonen, als zij zoo vele jaren heeft gedaan en dus ligt het ook voor de hand, dat wij, bij alles, wat wij op dit gebied doen en laten, ons die toekomstige verandering steeds indachtig zijn. De Overheid heeft tegenwoordig reeds meer adviseurs dan ooit te voren, maar bovendien wordt de absolute noodzaak der vele harde maatregelen van tegenwoordig bepaald door owingende omstandigheden van allerlei aard, die alleen de Regeering ten volle Kan overzien. Laten ook wij dus ons ten deze beperken. Laten wij echter zoo krachtig mogelijk dóór gaan met, door middel van het secretariaat der Kamer, zoowel de Regeering als Handel en In dustrie van dienst te zijn. BHShh x; $L--' vn*,h K. m '-i WÊÊ V-W"0™- v- Gisteravond is op het V.U.C.-terrein de wed strijd ZwaluwenRoode Duivels gespeeld. De beide elftallen stelden zich als volgt op: Zwaluwen Jubileum De heer J. Neeskens, die op Donderdag 24 Januari zijn zilveren ambtsjubi leum in dienst der gemeente Heemskerk viert, zal op dien dag receptie houden van half drie tot half zeven, ten zijne huize aan de Molen- werf slaan 116. Met pensioen. Den len Maart zal de brie ven- en telegrambesteller W. Verstraten om ge zondheidsredenen met eervol ontslag den dienst verlaten. Na eerst circa 2 jaar als hulpbesteller aan het post- en telegraafkantoor alhier werk zaam geweest te zijn. kreeg hij op 1 Aug. 1900 zijn vaste aanstelling als brieven- en telegram besteller. Verstraten behoorde tot de laatste der oude garde. In 1900 werd deze dienst nog uitge voerd met 5 bestellers. En de groote uitgestrekt heid moest loopend besteld worden. Diensten van 12 loopuren per dag, alle correspondentie en pakketten op de rug sjouwend, was wel afmat tend. Maar ook een besteller van toen raakte daaraan gewend! Moge hij nog vele jaren genieten van een wel verdiende rust. Vergadering R. K. Kiesvereeniging. Don- Doel: Hollenberg. Achter: Weber en Caldenhoven. Midden: Pellikaan, van Gooi en Punt. Voor: Vrauwdeunt, Lagendaal, Voormolen, Sterk en Meinders. Roode Duivels: DoelChristiaens. Achter: Simons en Ladoree- Midden: Dalem, Meuldermans en Claessens. Voor: Schauwoerts, Caelenberghe, van Lan- dechem, Maertens en Joachim. Scheidsrechter was de heer H. Boekman. Beide elftallen betreden het veld onder het spelen van de volksliederen. Er zijn 14.000 toe schouwers en buiten de hekken verdringen zich duizenden om te worden binnengelaten. Precies kwart over acht wordt afgetrapt en direct gaan de Hollanders ten aanval, zoodat de Belgische achterhoede direct handelend moet optreden. Dan volgen enkele Belgische aanval len, waarbij Hollenberg steeds op prima wijze redt. De Belgen spelen buitengewoon vlug en zijn zeker een tempo sneller dan de Hollanders- In deze periode valt een keihard schot van BERLIJN, 23 Jan. (Reuter) Bij een mili tair concert met 40o executanten van de Rijks- weer in het Sportpalast te Berlijn, in tegenwoor digheid van arbeiders, die lid zijn van de nat.- soc. organisatie „Kracht door vreugde", zijn in cidenten voorgevallen. De politie moest ingrijpen. MEXICO, 23 Jan. (V.D.) Een groote bende roovers heeft een overval gepleegd op het plaatsje Monte Blanco in den staat Vera Cruz, waar zij vier inwoners vermoordden en alles wat los en vast was stalen. Vervolgens trokken de bandieten naar de plaats Chocoman, welke zij eveneens leegpluderden. Het ministerie van oorlog publiceert een ver klaring, waarin er opnieuw de nadruk op wordt gelegd, dat in het geheele land rust heerscht. De bandietenovervallen zijn zonder beteekenis en sterk overdreven. Naar aanleiding van in de pers verschenen berichten, als zou minister De Wilde aan de gemeentebesturen verzocht hebben, hem een opgave te verstrekken van de tegenwoordige salarissen, toelagen, kortingen enz., benevens van het aantal ambtenaren, werklieden e.a. in gemeentedienst, wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat zulk een verzoek uitsluitend die gemeenten betreft, welker bijzondere financieele omstandigheden daartoe aanleiding gaven. Onder groote belangstelling is Woensdag op Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen van den heer P. A. Haaxman, nestor van de Nederlandsche journa listen, eerelid van den Ned. Journalisten Kring, bestuurslid of eere-li'd van onderscheidene instellingen en vereenigingen op hec gebed van kunst, nijverheid en handel, dfe dezer dagen op 88-jarigen leeftijtd overleed. Tal van bloemstukken dekten de baar. Redevoeringen werden gehouden o a. door de heeren D. Hans, namens den Ned. Journalisten Sterk te noteeren, dat juist naast gaat en aan de andere zijde een goed gericht schot van den Belg Maertens. Uit een voorzet van Vrauw deunt schiet Voormolen, alleen voor den keeper staande, hoog over. Bij een corner van Vrauw deunt, schiet Lagendaal dan na 16 minuten den bal onverwacht in het Belgische doel (10). De Hollanders blijven in den aanval en een vliegend schot van Sterk gaat juist naast. Een plotselinge aanval van Holland volgt en we derom is het Sterk, die keihard schiet, maar de Belgische doelverdediger kan den bal am- pertjes tot corner verwerken. Steeds weer ko men de Hollanders terug. Bij een aanval wordt Lagendaal aan den arm vastgehouden, maar scheidsrechter Boekman laat gewoon door spelen. Het komt ons ook buitengewoon moeilijk voor bij deze electrische verlichting alles goed te kunnen volgen. Een corner op het Hollandsche doel wordt dan door van Landechem overge- kopt. Bij een nieuwen Hollandschen aanval lost Voormolen in de 35e minuut een hard schot, dat via het lichaam van den doelverdediger in het net terecht komt (20). Pellikaan redt dan bij een gevaarlijke situatie voor ons doel mees terlijk, waarbij hem van de zijde van het pu bliek een ware ovatie te beurt valt. Een nieuwe aanval van de Zwaluwen volgt en uit den voorzet van Vrauwdeunt kan Sterk zoo inschieten. Het geluk zit echter niet mee en de bal springt via den paal weer terug het veld in. De keeper verlaat dan het terrein we gen een schouderblessure en het is de oud-in ternationaal Badjou die hiem vervangt. Na enkele aanvallen is het rusten. Na d pauze is de linksback Ladoree vervan gen door Hendrickx. Van den Eynde speelt in plaats van den geblesseerden Claessens. Ook in het Zwaluwen-elftal vallen eenige ver anderingen te constateeren. Van Gooi is uit gevallen. Vrauwdeunt is linkshalf geworden en Punt neemt de spilplaats in. De Jong (Xerxes) bezet de rechtsbuitenplaats. Onmiddellijk valt het Zwaluwen-elftal ener giek aan en Badjou redt tweemaal uitstekend De Belgen pakken nu iets beter aan dan voor Krïng, J. Steffelaar namens de Mij. van Nijver heid en Handel, A. J. Bothenius Brouwer namens de Nieuwe Courant en net Vaderland, mr. dr. R. S. Bakels namens de Academie van Beeldende Kunsten. Een kleinzoon dankte voor de betoonde be langstelling. De vereeniging van burgemeesters uit de Over-Betuwe vergaderde Woensdagmiddag in het gemeentehuis van Bemmel, ter bespreking van de voorgenomen tolheffing. Als voorzitter van deze vereeniging deelde de burgemeester van Bemmel, de heer H Hercken- rath, ons na afloop der vergadering mede, dat de burgemeesters van de Over-Betuwe zich met alle kracht zullen verzetten tegen het beginsel van tolheffing, en dit standpunt zullen mede- deelen aan de Gedeputeerde Staten van Gel derland. Het Verkeersfonds is losgemaakt van de fi nanciering van de bruggen. In de Betuwe heeft men jaren lang hooge wegenbelasting betaald, doch heeft daarvoor weinig wegen teruggekre gen. Wel hebben andere streken dure wegen gekregen, terwijl die streken vrije verbinding hebben met een stad. Nu wordt de Betuwe be zwaard met een aparte belasting voor de over gangen over de rivieren, ofschoon deze over gangen toch niets meer zijn dan onderdeelen van het wegennet. Dit systeem van financiering legt een te grooten last op de Betuwe, dat toch reeds te lang in isolement verkeerde Wel werden vroeger aan Arnhem en Nijmegen veergelden betaald, doch nu de brugbouw Rijks zaak is, is het onjuist, dat het Rijk thans de Betuwe een onevenredig hooge belasting oplegt in vergelijking met open streken. Niet alleen zal elk artikel, dat in de Betuwe wordt ingevoerd per auto of wagen, aan een extra invoerrecht onderworpen zijn, evenals het fruit en de bloemen, die uit de Betuwe worden uitgevoerd, doch het heele vervoer in de Over- Betuwe, grootendeels buiten bereik der spoor wegen gelegen, zal in de vervoertaneven den terugslag van de tolheffing ondervinden. Even- Ls onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 75.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) M> ct. per regel. de rust, maar Hollenberg in doel ontpopt zich als een doelverdediger met aanleg en redt steeds op fraaie wijze. Bij 'n Belgischen aanval staat Maertens alleen voor Hollenberg, maar de Hol lander redt uitnemend. Een schot van Sterk gaat weer juist naast. Het spel golft nu heen en weer en beide verdedigingen worden van tijd tot tijd aan den tand gevoeld. Na ongeveer 20 minuten spelen komen de Zwaluwen keurig op zetten maar de schoen van Lagendaal, Sterk en Vrauwdeunt treffen geen doel. Een vrije schop wordt door Meuldermans ge nomen maar Hollenberg stompt den bal uit dea linkerhoek. Het tempo zakt danig, maar toch blijft de strijd interessant, omdat in het veld beide partijen volkomen tegen elkaar opwegen. Bij een nieuwen aanval kan Badjou een kei hard schot van Lagendaal slechts ten koste van een corner redden. Ongeveer acht minuten voor het einde weet Lagendaal goed vrij te maken, hij geeft over aan den vrijstaanden Voormolen, die voor het derde Hollandsche doelpunt zorgt. Dat is te veel voor de Belgen en wanneer bij een uitval Weber den bal te langzaam naar Hollenberg te rugspeelt, is de midvoor Landechem er als .ie kippen bij om het eerste tegenpunt te scoren en zoodoende de eer te redden (31). Met dezen stand komt dan ook het einde van dezen interessanten, doch niet op hoog peil staanden wedstrijd. Het moet ons van 't hart, dat, ondanks den 31 uitslag, de Belgen in het veld beter speel den dan de Hollanders, maar het ontbrak hun aan de finishing touch. De Zwaluwen zaten en thousiast op den bal en speelden voor wat ze waard waren. Doelman Hollenberg's debuut was veelbelovend, Vrauwdeunt en Sterk blonken uit. Weber speelde weer veel te ruw en veroor zaakte daardoor onnoodig vrije schoppen. Lagendaal verdeelde 't spel uitmuntend, naar van het beruchte „Lagendaal-schot" viel weinig te bespeuren. Scheidsrechter Boekman was er met zijn be slissingen nog wel eens naast, $at vooral e wijten is aan het kunstlicht, waarbij de over tredingen moeilijk te constateeren zijn. eens zal de steenindustrie, die een groot deel van zijn productie per as vervoert, daarvan lijden. En wat te denken van een vliegveld, zooals bij Eist ontworpen is, gelegen tusschen twee tolplichtige bruggen? De vereeniging van burgemeesters uit de Over-Betuwe zal een gedocumenteerd bezwaar schrift overhandigen aan Gedeputeerde Staten, opdat deze daarvan gebruik zullen kunnen ma ken bij hun actie tegen de voornemens der re geering. NEW YORK, 23 Jan. (V. D.) Sedert Woens dagochtend vroeg woedt een hevige sneeuwstorm aan de kusten van den Atlantischen Oceaan. Het spoor- en tramwegverkeer is danig in de war. Tal van ongelukken met doodelijken af loop worden gemeld. In de stad New York lag de sneeuw 's middags 35 c.M. dik. 40.000 werk loozen zijn opgeroepen om sneeuw te ruimen. In Noord-Mississippi is de Goldwater-rivier buiten haar oevers getreden, waardoor groote gebieden onder water zijn gezet. Te Sledgde staat het water een meter hoog. Ongeveer 1000 families moesten via de daken der huizen hun woningen verlaten. Leden van het Roode Kruis verleenen overal hulp. In verschillende deelen van Canada zijn tem peraturen geregistreerd, welke lager zijn dan ooit in de laatste halve eeuw. B. en W. van Den Haag hebben nu een defi nitief voorstel ingediend om op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel een kor ting toe te passen van 5 pCt. ingaande 1 Maart a.s. en over de maanden Maart tot en met 1935 een tijdelijke korting van 1 pCt. De totale opbrengst hiervan wordt geraamd op ƒ875.000. De leeraren bij het Middelbaar- en Voorb. Hooger onderwijs, het vakpersoneel bij Op. L. O. en het personeel bij het Voorb. Ond. vallen buiten de voorgestelde regeling, fing. Zooals dezer dagen werd gemeld, heeft Vrij dag j.l. de reiziger K. uit Rijswijk, die in dienst is bij de margarinefabriek D. te Zoete rmeer, bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat zijn Dodge-auto op den Goudschen Singel te Rotterdam was gestolen en dat m dezen auto een bedrag' van 9700 gulden had gezeten. De auto werd later bij de Hugo de Grootstraat teruggevonden, het geld was verdwenen- Al dadelijk had de politie achterdocht tegen den reiziger. Het verdere onderzoek heeft thans uitgewezen, dat deze diefstal gefingeerd !s ge weest. Vast is komen te staan, dat K. in de jaren 1933 en 1934 ten nadeele van zijn firma een bedrag van 11 a 12 milie heeft verduisterd, wat hij geruimen tijd verborgen wist te houden, door met zijn afrekeningsstaten te knoeien Toen dit de politie te Rotterdam ter oore was gekomen, heeft zij den man aangehouden, die daarop bekende dat de diefstal gefingeerd was. Een helper van hem had den auto op den Goudschen Singel zoogenaamd gestolen en de zen bij de Hugo de Grootstraat weer verlaten. Er heeft echter geen bedrag van 9700 gulden in den auto gezeten. Op deze wijze heeft K. getracht het tekort bij de firma te dekken. De man is hedenmor gen naar Zoetermeer overgebracht in velband met de daar gepleegde verduisteringen ten na deele van de margarinefabriek. Aan het tweede driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934 loopende van 15 Sep tember tot 15 December 1934 wordt het vol gende ontleend: De werkwijze van het werkfonds ondervond slechts ten aanzien van de behandeling der industrieele objecten een wijziging. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden, welke zouden gelden voor de uitvoering van de werken aan de Oude Maas is alsnog overeen stemming verkregen. Het reeds in het vorige driemaandelijksche verslag gemelde Rijkswerk bij Bodegraven werd nadat overeenstemming met de vakvereenigin- gen was bereikt over de arbeidsvoorwaarden, op 1 December 1934 gegund voor f 1.115 438. Wat betreft de rijkswerken aan den rijksweg bij Oegstgeest wordt medegedeeld, dat met de betrokken vakvereenigingen is onderhandeld, doch voorloopig nog geen overeenstemming werd bereikt. Het bestuur van het werkfonds deed een voorstel aan de Ministerieele commissie aan gaande de arbeidsvoorwaarden voor werk zaamheden aan Rijkswegen langs het Lichtmis kanaal, dat werd goedgekeurd. Verschillende Rijkswerken, waarvan het Werkfonds van den Minister van Water staat de bestekken heeft ontvangen, zijn reeds zoo ver door het bureau behandeld, dat binnen zeer korten tijd aan de Ministe rieele commissie voorstellen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden zullen worden gedaan. Deze zijn: weg bij Nunspeet, weg bij Waardenburg- Viancn, rijwielpaden Almelo-Wierden; rijkswegen by Utrecht, weg in den Haar lemmermeer. Het project voor het uitbaggeren van de Linde was gereed om met een voorstel voor de arbeidsvoorwaarden aan de Ministerieele com missie te worden gezonden, doch zal voorloopig niet verder kunnen worden behandeld, daar de Provinciale Staten van Overijssel eerst in de zomerzitting van 1935 daarover een beslissing kunnen nemen. FLEMINGTON, 23 Jan. (Reuter.) De Offi cier van Justitie in het Lindbergh-proces, Wi- lenz, heeft gisteren een groot succes behaald, daar niettegenstaande de heftige kritiek der verdediging, de ladder, welke bi) de ontvoering van de baby zou gebruikt zijn, als bewijsstuk werd toegelaten. Hauptmann's advocaat Reilly verklaarde, dat de ladder in stukken is gezaagd en door verscheidene handen is gegaan. Wilenz beweerde echter, dat hij precies wist, waar de ladder van het oogenblik van de misdaad af tot nu toe is geweest. De hout-expert Kohier, die" bij ongeveer 40.000 houtleveranciers 'n onderzoek heeft inge steld naar de herkomst van het hout van den ladder, zal vandaag verklaren, dat een deel van deze ladder vervaardigd is van planken, afkomstig van den zolder van Hauptmann's whning. Volgens een ander Reuter-bericht zal Kohier aantoonen, dat spijkergaten in den ladder overeenkomen met spijkergaten in de vloev- deelen van den zolder van Hauptmann. Fisher heeft voor Hauptmann een boodschap aan de pers gezonden, waarin Hauptmann ver klaart te verwachten vrijgesproken te worden, aangezien de moord niet bewezen is: nij hoopt, dat de wereld hem spoedig zal vergeten en rustig in zijn gezin zal laten leven. De Commissaris van Politie, Centrale Re cherche, Hoofdbureau van Politie te Amster dam, verzoekt bankinstellingen, effectenmake laars of andere personen, die de laatste jaren obligaties f 200.3 pCt. 1867, iutgestelde of werkelijke schuld (al of niet afgestempeld, en al of niet voorzien van talons) der N.V. Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, bij de directie van die N. V. hebben doen verzilveren en daarvoor een bedrag beneden f 200.— per stuk heb ben ontvangen, zich schriftelijk tot hem t6 willen wenden, onder mededeeling van bijzon derheden. Ter voorkoming van overbodige correspon dentie, wordt nadrukkelijk erop gewezen, dat bovenvermeld verzoek geen betrekking heeft op loten van het Paleis voor Volksvlijt. De „Gelderlander" bevatte dezer dagen een verhaal over een poging tot ontvoering op het Stationsplein te Amsterdam. Een 28-jarige da me, komende uit het station, zou 's nachts half één in een auto zijn gelokt, maar zich zelf hebben weten te bevrijden. Naar aanleiding' van dit verhaal hebben wij inlichtingen bij de Amsterdamsche politie in gewonnen. Deze deelde ons mede, dat het verhaal haar zeer ongeloofwaardig voorkomt. Er is een po litiepost in het station en er is steeds een agent voor het station geposteerd. Daarenboven is er om half een 's nachts nog steeds vrij druk ver keer. Om al deze redenen heeft de politie dan ook geen bijzondere waarde gehecht aan de verklaringen der dame, welke daarenboven slechts telefonisch zijn gedaan. Te Zaandam is Woensdagavond te elf uur de broodbakkerij van de:i heer A. van Sprun- teren, aan den Westzanerdijk, door brand ge heel verloren gegaan. Ook de inboedel, het materiaal en de voor raad grondstoffen .verden een prooi der vlam men. De brand is ontstaan in de bakkerij; om trent de oorzaak is niets bekend. Ook het belendend perceel van den heer Kos- sen kreeg belangrijke brand- en waterschade. Alles was verzekerd. Woensdagmiddag is in het ziekenhuis te Utrecht overleden de 16-jarige Marie Hardeman uit Veenendaal, die de vorige week bij het smel ten van wrijfwas in brand is geraakt en in zorgwekkenden toestand ter verpleging was op genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4