Mr. Lloyd George weer op het politieke pad i Het offensief der Japanners Kabinet in Italië hervormd Het nieuws van heden MEN LUISTERT GRAAG NAAR HEM Nieuwe wetten in Duitschland OOK HONGARIJE EISCHT GELIJK RECHT UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN HET DISTRICT KOEYOEAN BEZET Koude in Amerika DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 25 JANUARI 1935 Ochtendblad Geen toenadering tot 't socialisme Het Weer Binnenlandsche leening Chineesche protesten Nieuwe executieve voor Groot-Rusland BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19154 Zijn verklaring echter niet een van een groote partij, slechts van een man met geringen aanhang De justitie thans geheel in handen van het Rijk. Partij en ge meentebestuur Alle vijf naast Mussolini zetelende ministers door anderen vervangen Voorwaarde voor medewerking aan de besluiten van Rome Tot dusver worden meer dan 58 dood en gemeld, acht aan Japansche zijde Amerika berust Ons geheugeninstrument WAT DE TONG STREELT (P.g. 4) Wallstreet voor velen ontoe gankelijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Londenschen correspondent) De door Mr. Lloyd George te Bangor, in Wales, gehouden rede is de meest besproken gebeurtenis van de afgeloo- pen week geweest. En niet alleen om hetgeen deze 72-jarige jongeling zeide ofschoon ook hiervan de beteekenis bijna algemeen erkend Werd. Het was het feit dat juist h ij het zeide, waardoor zijn rede het gewicht scheen te krij gen van een beginsel-verklaring eener groote en machtige partij, ofschoon zij in werkelijk heid het program inhield van een individueel staatsman, die slechts een zeer geringen nomi- nalen aanhang heeft. Niet alleen de heele pers, maar ministers en partijleiders hebben Mr. Lloyd George's ont boezemingen besproken met een ernst, alsof de gewezen Premier, inplaats van een politicus zonder noemenswaardige partij, een werkelijke factor in het politieke leven was. De waarheid is dat Mr. Lloyd George zulk een factor worden kon zoodra hijzelf dit wenschte. Ofschoon een dozijn jaren verloopen zijn sinds hij het Eerste Ministerschap moest neerleggen, en meer dan drie jaren sinds hij als parlementair leider het veld moest ruimen, heeft hij een persoonlijken invloed behouden, grooter dan die van eenig ander staatsman. Zelfs zij, die meenen dat hij sinds zijn aftreden als Eerste Minister veel kwaad en weinig goed gedaan heeft, ontkennen niet dat hij gedurende de oorlogsjaren een lei der geweest is, gelijk Engeland er sinds Wil liam Pitt geen gehad heeft. Meer dan aat: zij erkennen dat hij lang vóór 1914, toen hij nog pas in zijn opkomst was, door zijn sociale wet geving duurzaam recht verworven heeft op de erkentelijkheid der massa, ofschoon ook hij in dien tijd niet voorzien kon, dat de sociale wet ten, door hem als minister van arbeid tegen veel verzet in doorgevoerd, het Engeland zoo veel gemakkelijker zouden maken de moeilijk heden. welke op den oorlog volgden, te boven te komen. Mr. Lloyd George is een man, naar wien het volk luistert, onverschillig of hij een partij ach ter zich heeft of niet. Hij is een man, met wiens woorden de leiders van regeering en op positie rekening houden, onverschillig c<f zij ermede instemmen of niet. Want hij is en blijft de geduchtste persoonlijkheid onder Engelands staatslieden. Niemand voelt zich ooit recht vei lig voor hem, ook al schijnt hij sinds den val der Labourregeering in Augustus 1931 politiek volkomen machteloos te zijn. Mr. Neville Cham berlain haastte zich te verklaren dat de regee ring den voorstellen van Mr. Lloyd George ernstig aandacht schenken zou. Een kanselier der schatkist is niet gewoon de denkbeelden van een buiten en zelfs tegenover de regeering staand persoon aldus te eeren. „Gelijk stee(ds," merkt de „Observer" op, „bestaat Mr. Lloyd George's „actief" uit zijn persoonlijkheid, niet uit zijn program. Zijn geestdrift laait opnieuw op, en het heele land verheugt zich hierover...." Zijn persoonlijkheid. Het is op zulk een oogenblik, als deze veteraan „uit den hoek komt," dat een ieder voeh hoezeer het volk zijn persoonlijkheid mist. Men voelt de onvolmaaktheid van een „Nationale Regeering," waal-van de eenige staatsman die het vclk ooit door een geweldige crisis heenvoerde, niet deel uitmaakt. Toen de pers zich eraan zette, de „New Deal" van Mr. Lloyd George te analy seeren, kwam zij tot de conclusie dat deze eigenlijk in het geheel niet nieuw was, doch een herhaling van het liberale „Gee,boek", dat zeven jaren geleden (onder geheel andere omstandigheden) opgesteld werd door een par tij, die bij de daarop volgende algemeene ver kiezingen (Mei 1929) met dit program heel weinig succes had. Niemand weet waartoe de terugkeer van een man als Mr. Lloyd George tot het actieve leven leiden kan. Men behoeft slechts de namen van Disraeli en Bismarck, van Clemcnceau en von Hindenburg te noemen ten bewijze dat er voor een staatsman geen leeftijdsgrens be staat. Mr. Lloyd George blijft een factor waar mede wellicht ieder oogenblik opnieuw reke ning gehouden zal moeten worden. Wanneer er een volksstemming gehouden werd over de vraag: wien wenscht gij tot leider eener Natio nale Regeering: Lloyd George, MacDonald of Baldwin? dan zou eerstgenoemde waarschijn lijk een overweldigende meerderheid op zich vereenigen. Mr. MacDonald mist evenals een maal Mr. Asquith de bekwaamheid tot snel handelen, en komt steeds zeer traag tot een logisch besluit; Mr. Baldwin komt vrij gemak kelijk tot een logisch besluit, maar blijft vaak in gebreke het werkelijk uit te voeren. Beiden zijn groote en merkwaardige mannen, maar als mannen van de daad kunnen zij niet in de schaduw staan van Mr. Lloyd George, ook al zijn zij intellectueel waarschijnlijk diens meerderen. Het is sinds jaren het schrikbeeld der Con servatieven en sinds 1931 dat der Nationale Regeering geweest, dat de Labourpartij erin slagen zou zich te verzekeren van den steun van Mi-. Lloyd George. Zoowel hbera'e als an dere raadgevers hebben er herhaaldelijk bij den gewezen Premier op aangedrongen, dat hij meer naar links zou zwenken. Het denkbeeld scheen verleidelijk. Mr-. Lloyd George, van huis uit een radicaal met „roode" tendenzen, zou, als hoofd eener gematigde Labour-combinatie, in den avond van zijn leven opnieuw de poli tiek van zijn land kunnen beheerschen. Het moet voor de Conservatieven en voor de Nationale Regeering een niet ge ringe opluchting zijn, dat uit Mr. Lloyd George's rede althans één ding duidelijk blijkt, n.l. dat hij er niet aan denkt meer naar links te zwenken. Zoo hij weinig anders dan kritiek heeft voor de regeering, van de socialistische moraal, of van iets dat er ook maar in de verte op lijkt, wil hij toch in het geheel niets weten. Mr. Chamberlain en de regeeringspers hebben dus alle redenen hem, uit den grond hunner dankbare harten, eenig respect te be wijzen. De socialistische „Daily Herald" aan den anderen kant, poogt niet haar teleurstelling te verbergen. Zijn tirade tegen de Bank of Eng land wordt door de conservatieven afgekeurd, met meer plichtmatigheid dan overtuiging, maar de betrekkelijk ondergeschikte wijzigingen, welke hij wenscht ingevoerd te zien met be trekking tot de verkiezing van het directoraat der Bank, hebben toch met het socialistische ideaal van nationaliseering niets uit te staan. Nationaliseering verwerpt hij ook zonder voor behoud met betrekking tot de „Joint Stoep banken. Wat Mr. Lloyd George ook zijn moge hij is meer dan ooit „bourgois", en de bourgeoisie, waaruit hij voortgesproten is, was zeer radicaal maar ook zeer anti-socialistisch. Hij is net ge bleven. Hij is het zelfs in sterker mate dan eenige jaren geleden. Het merkwaardige van zijn program is ver der, dat het berust op de grondslagen eener nationale politiek, en dat eenige van de be langrijkste punten, door hem te berde gebracht, dan ook werkelijk door de Nationale Regtering reeds uitgevoerd worden. Wat hij gezegd heeft omtrent overbevolkte huizen en wijken is grootendeels belichaamd in de z.g. „Overcrowding Bill", welke bekend gemaakt werd één of twee dagen vóór hij het woord voerde; omtrent de organisatie van der- telefoondienst heeft hij weinig gezegd dat de Postmaster General de laatste maanden niet reeds in praktijk brengt; hij heeft gepleit voor weder-bevolking van het platteland, maar Mr. Elliot, de minister van landbouw, werkt met grooten ijver aan dit vraagstuk. Wij zouden zoo kunnen voortgaan. Mr. Lloyd George's program is er een voor een Nationale Regeering, en be vat dan ook in hoofdzaak punten, welke het Kabinet-MacDonald voortdurend bezighouden. Het is waar dat er tusschen Mr. Lloyd George en de regeering een groot ver schil bestaat in methode. De gewezen premier staat geïsoleerd en denkt bijgevolg min of meer als een dictator. De regeering bestaat uit een groot aantal personen, en denkt bij gevolg op de basis van overleg en compromis. Bovendien beziet Mr. Lloyd George de natio nale crisis van een ander standpunt. HU be schouwt haar als een bewijs dat Engelands economisch stelsel, tijdelijk of duurzaam, in eengestort is. De nationale regeering heeft dit standpunt nooit ingenomen: zij meent dat de crisis van voorgaande economische storingen alleen verschilt door haar omvang en duur, maar dat zij met dezelfde middelen (er dus met orthodoxe middelen) bestreden kan wor den. Mr. Lloyd George, die niet in de regeering is, en zelfs als een tegenstander der regcering optreedt, is vanzelf geneigd de orthodoxe mid delen te veroordeelen, en nieuwe methodes te pleiten, welke aangemeten zijn aan den uit zonderlijken noodtoestand, die, volgens hem heerschen zou. Het is niet verwonderlijk, dat hij hierbij denkt aan zijn eigen methodes ge durende den oorlog. Hij pleit voor een klein kabinet, een soort „oorlogskabinet" van 5 leden, die geen departementen onder zich hebben, doch uitsluitend leiden zullen. Maar ook hieruit blijkt weder hoezeer Mr. Lloyd George erkent dat een „nationale regeering", in welken vorm ook, een noodzakelijkheid is; in een verkiezingsstrijd zou hij dus onmogelijk de Labourpartij of zelfs de liberalen tegen een nationale combinatie kun nen steunen. Zal in een niet al te verwijderde toekomst Mr. Lloyd George, wiens onvergelijkelijke ener gie jaren lang werkeloos is moeten blijven, een plaats vinden in een werkelijk „nationaal" regiem? Velen hopen het in het belang des lands. 3 Verwachting: Waarschijnlijk meest 3 3 krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijken 3 wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar- 3 3 schijnljjk eenige regen, aanvankelijk 3 3 zachter. Verdere vooruitzichten: afnemende 3 H wind, mogelijk iets kouder. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliiiliiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BERLIJN, 24 Jan. Het rijkskabinet is he den bijeen geweest. Hitier herdacht de overwin ning van het Saarplebisciet, waarna de nieuwe rijksminister zonder portefeuille, dr. Franck, werd geïnstalleerd. Vervolgens werd een wet aangenomen inzake de rechtspleging in Duitsch land, welke thans geheel aan het Rijk wordt getrokken. Alle justitieële autoriteiten en be ambten in geheel Duitschland komen hiermee in rijksdienst. Hierna werden eenige wetten behandeld, die een verderen stap vormen in de richting der rijkshervorming. Zoo zal de rijksstadhouder in den vervolge staan aan het hoofd van de lands- regeering; voorts kwam een wet ter tafel, die een vergaande medewerking der partij in net gemeentebestuur mogelijk maakt. Verder werden wetten aangenomen betreffen de het voorloopig bestuur van het Saarland en de vertegenwoordiging van het Saarland in den Rijksdag. Al deze wetten zullen 30 Januari wor den gepubliceerd. Ten slotte nam het kabinet een wetsvoorstel van dr. Schacht aan betreffende renteverlaging bij credietinstellingen. Deze instellingen worden gemachtigd hun crediteuren een renteverlaging tot op 41^ pet. voor te stellen. BERLIJN, 24 Jan. De rijksregeering heeft met den Duitschen Spaarbank- en Girobond en de Duitsche Girocentrale een contract afgeslo ten betreffende opneming van nominaal 500 millioen R.M. 4y, pCt. rijksleening tegen den koers van 98 y4 pCt. De opbrengst dient voor de consolideering van uitgaven voor werkverschaffing, alsmede voor de verlichting van de financieele positie van het Rijk in latere jaren. De gestorven hertogin Theresia van Bragama is met groote plechtigheid in den historischen grafkelder van de kerk van de H. Familie te Weenen Bijgezet ROME, 24 Jan. Hedenavond om zeven uur heeft het agentschap Stafani een uit voerige mededeeling gepubliceerd inzake een vérgaande reorganisatie der Italiaansche re geering. Volgens dit communiqué zijn alle ministeries, die niet in handen zijn van Mussolini (de Duce beheert de ministeries van Binnenlandsche Za ken, Buitenlandsche Zaken, Leger, Vloot, Lucht verdediging, Koloniën en Corporaties) aan an deren toevertrouwd. De nieuwe ministers zijn: Minister van Financiën, senator admiraal Thaon di Revel, in plaats van Jung. Minister van Landbouw Rossoni, tot dusverre onder-staatssecretaris, in plaats van Acerbo. Minister van Openbare Werken Razza, af gevaardigde, in plaats van Crollalanza. Minister van Verkeerswezen de afgevaardigde en industrieel Benni, in plaats van Puppini. Te Boedapest is het proces Begonnen tegen een medehelper van Bela Kun, den vroegeren chef van de Roode Garde, Nakossi. Deze communist heeft zeer vele moorden op zijn geweten Minister van Justitie Solmi, in plaats van de Francisci. Ook in de plaats van de tot dusverre in func tie zijnde onder-staatssecretarissen van de mi nisteries, die door de reorganisatie zijn getrof fen, zijn tegelijkertijd andere personen be noemd. Ten slotte is de gouverneur van Rome, prins Boncompagni, uit zijn functie getreden en be noemd tot staatsminister. In zijn plaats treedt de vroegere minister der corporaties Bottay. BOEDAPEST, 24 Jan. Te Szolnok heeft een demonstratie plaats gehad, waaraan door talrijke leden van het Hongaarsche Hoogerhuis en van het Huis van Afgevaardigden werd deel genomen en waarop het woord werd gevoerd door ministerpresident Goemboes. Goemboes verklaarde een groot vriend te zijn van Italië en Frankrijk, die in Rome de moge lijkheid hebben onderzocht van een reorgasisa- tie van het Karpatenbekken. Wij zullen al dus spr. daarvoor geen hinderpalen opwer pen. Wij willen vrede, maar op grond van de rechtsgelijkheid. Het is een vergissing, dat wij ons herzienings- streven zouden hebben opgegeven. Wij houden de kwestie der territoriale herziening op de agenda en hopen, dat een rustige ontwikkeling het resultaat met vreedzame middelen tot stand zal brengen. Wij eischen, dat de successiestaten de Hongaarsche minderheden zoowel op cultu reel als ook op economisch gebied en in poli tiek opzicht als gelijkgerechtigd erkennen. Wij verlangen rechtsgelijkheid, ook in de kwestie der ontwapening en bewapening. Het is onmogelijk, dat wij over een factor der nationale soevereiniteit niet vrij beschikken en dat een half millioen soldaten der Kleine Entente de volkomen open Hongaarsche grens omringen, terwijl Hongarije slechts het kleine Trianonleger is toegestaan. Wij hebben het recht op rechtsgelijkheid in het belang van onze zelfverdediging. Zonder deze rechtsgelijkheid kunnen wij niet aan de onderhandelingstafel gaan zitten. Zoekt men den vrede, dan moet iedere eenzijdige be handeling, die wij 15 jaar lang geduld hebben, afgeschaft worden. Het groote passagiersschip de „Normandie" nadert zijn voltooiing. Het schip is uitgerust met reddingsBooten, die niet kunnen zinken PEKING, 24 Jan. (Reuter.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Japansche troe pen Koeyoean hebben bezet; de Japanners heb ben dit district tot nu toe steeds erkend als Chineesch gebied. Uit Moekden wordt gemeld, dat de opmarsch van de Japansche troepen in de richting van den Grooten Muur wordt voortgezet. De Chi neesche troepen verlaten, naar gemeld wordt, hun stellingen zonder een schot te lossen. De Japansche militaire missie te Moekden weigert een verklaring af te legeen over den opmarsch. Bü den opmarsch hebben de Japanners aldus meldt Reuter uit Peking meer dan 50 personen in Tsjahar, voor het mee- rendeel burgers, gedood. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japanners 8 doo- den tellen, w.o. drie officieren. De plaats waar de Chineesche legerleiding zich bevindt, is door de Japanners gebom bardeerd. PEKING, 24 Jan. (Reuter.) De Chineesche militaire autoriteiten hebben bij den chef van de Japansche militaire missie te Peking, kolo nel Matsoei, geprotesteerd tegen den opmarsch der Japansche troepen in de Chineesche pro vincie Tsjahar en er den nadruk op gelegd, dat deze militaire actie een ernstige schending be- teekent van het Chineesch-Japansche wapen stilstandsverdrag, dat in 1931 te Tangkoe ge- teekend werd. De Chineesche regeering heeft te Tokio even eens ten scherpste tegen dezen opmarsch ge protesteerd. WASHINGTON, 24 Jan. (V. D.) Japans actie in het Verre Oosten wordt, in overeenstemming met de politiek van Roosevelt, om zich niet te mengen in buitenlandsche aangelegenheden, hier niet officieel van commentaar voorzien. Di plomatieke stappen, gelijk aan die van den vroegeren minister van Buitenlandsche Zaken Stimson, zullen niet worden herhaald. Het schijnt veeleer, dat men er reeds in berust, dat Japan zijn machtspositie in Oost-Azië volgens program geleidelijk zal uitbreiden over alle ge bieden buiten den Grooten Muur. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 24 Januari: Te Rome is na een korte ziekte overleden prof. Francesco Pironti, de schrijver van het bekende werk over de ontcijfering van de Etrus- kische taal. De dood van dezen jongen geleer de, wiens oorspronkelijke theorie veel weerklank heeft gevonden, beteekent een groot verlies voor de etruscologie. Heden overleed op meer dan tachtig-jarigen leeftijd de nestor van de Vaticaansche huis bedienden Francesco Senëca, die krachtens zijn titel zorgde voor het rein houden der pause lijke vertrekken. Seneca, die muzikant geweest was bij de gre nadiers, trad in 1881 in dienst bij Paus Leo XIII. Hij verkreeg in 1888 zijn bovengenoemd ambt waardoor hij behoorde tot de bedienden uit de naaste omgeving des pausen. Dikwijls verving hij de pauselijke lijfdienaars. Seneca behield zijn ambt onder de pausen Pius X, Benedictus XV en Pius XI en diende tot voor weinig dagen met onvermoeide trouw. In zijn kleine woning in het Belvedère-paleis ontving hij dikwijls bezoek van belangstePenden, aan wie hij met trots de vele souvenirs toonde, welke hij van Leo XIII had gekregen. Zondag is de eerste steen gelegd voor 'n klein museum te Reese, de geboorteplaats van Z. H. Paus Pius X. Dit kleine museum zal herinne ringen bevatten aan den vereerden Paus. Uitgevaardigd is een nieuw reglement van dienst voor de Paladijnsche eerewacht. Dit corps werd in 1850 gesticht en is in 1892 her vormd. Volgens het nieuwe reglement blijft het corps bestaan uit een bataljon van vier compagnieën, benevens de depötcompagnie en het muziek- coips. Het aantal manschappen woidt echter op vijfhonderd gebracht. Zooals men weet wordt de dienst van de Paladijnsche eerewacht zoowel door officieren als door manschappen vrijwillig en belangeloos verricht. Het Italiaansche kabinet grondig herzien. Alle vijf, niet door Mussolini bezette ministeries in andere handen gesteld. Nieuwe wetten in Duitschland. geheel aan het Rijk. Justitie thans Hongarije eischt militaire rechtsgelijkheid als voorwaarde voor medewerking aan de besluiten van Rome. Het district Koeyoean door de Japanners bezet. Tot dusver 58 dooden gemeld. De Nederlandsche delegatie voor de onderhan delingen met Roemenië samengesteld. De Bond van Bloembollenhandelaren protesteert tegen de exportheffing van drie procent. Inzake het drama in de Bonairestraat te Am sterdam is in hooger beroep tegen den verdach te opnieuw tien jaar geëischt. Auto-ongeluk te Overschie, een zwaar, en een lichtgewonde. Twee maanden hechtenis geëischt tegen pont- wachter in verband met het tragisch ongeluk te Velsen, waarbij auto van stoompont is gegleden. New-Yorksche Beurs: Handel beperkt, koersen meerendeels lager, slot verdeeld. Ons herinneringsvermogen is soms zoo'n raar ding. We zullen 't nu niet heBBen over de eigenaardigheid van ouderen die zich alles uit hun jeugd kunnen te Binnen Brengen maar de ge- Beurtenissen uit lateren tijd vergeten zijn. Noch over het tegenovergestelde Bij jongere menschen. Doch wij willen heel even aanstippen de heoBelijk- heid Bij oud en jong om willekeurig te onthouden en te vergeten wat hun goed dunkt. Het is opvallend, hoe nauwkeurig men zich alle onrecht, alle grieven, alle vermeende onrechtvaardige Be handelingen herinnert. En hoe snel de menschen weldaden vergeten. Wanneer iemand van een ander iets goeds ondervonden heeft schijnt hij dit zoo gauw mogelijk te willen ver geten. Maar wee den ander, indien deze iets grievends heeft gedaan of gezegd. Ons herinneringsvermogen is een raar instrument. We moesten ons oefenen wat Beter het goede in ons geheugen te houden en wat snéller het slechte te vergeten. SPECIAAL VOOR U DAMES u 4. rubriek Volgens de laatste berichten moet het aantal slachtoffers van de koude in de Oostelijke sta ten bijna 100 bedragen. Te New York heeft het den geheelen nacht gesneeuwd, alle verkeer, zoowel te land, te water als in de lucht is zoo goed als gestremd. Berichten van Wallstreet maken melding, dat verscheidene zakenmenschen, zoowel door den sneeuwval als door de koude, de Beurs niet konden bereiken, waardoor het toch al inge krompen zakenleven extra werd verzwakt MOSKOU, 24 Januari Na de zitting van het congres van Sovjets van Groot-Rusland werd een nieuwe centrale executieve gekozen van Groot-Rusland, bestaande uit 401 perso nen. De leden der nieuwe executieve hebben hun eerste plenaire vergadering gehouden en uit hun midden een presidium gekozen, onder voorzitterschap van Stalin en diens secretaris Kiselev. Deze plenaire bijeenkomst bevestigde den vroegeren ambassadeur der Sovjet Unie te Ber lijn, Chinehoek, in diens functie van Volks commissaris voor den Binnenlandschen han del. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 760.6 Vorige stand: 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1