Auto van stoompont gegleden De Belgisch-Fransche relaties Zijn meisje gedood New-Yorksche Beurs PONTWACHTER STAAT TERECHT STEMMES VOOR EEN T0LUNIE VRIJDAG 25 JANUARI 1935 Eisch: twee maanden hechtenis Twee auto's gebotst Een jaar gevangenis straf geëischt Opnieuw tien jaar geëischt Socialisten en Moskou Vergif tigingsgeval Kerkelijk Leven SPECIAAL VOOR U DAMES tl rubriek WAT DE TONG STREELT <P.g.4) Het doodelijk ongeval te Velsen, waarbij twee meisjes verdron ken, voor de Haarlem- sche rechtbank Dagvaarding Nauwgezet ambtenaar De eisch Pleidooi Een zwaar- en een lichtgewonde Grieksch zeeman staat wegens opiumsmokkelarij terecht Huizer tuinder staat in hooger beroep terecht Uitstekende getuigenissen Reisprogramma van de K 18 gewijzigd AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 24 Januari MARKTNIEUWS Deveze verheugt zich over de ver sterkingen aan de Noord grens van Frankrijk Stemming vrij algemeen zwak, handel ingekrompenslot on regelmatig WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT Vrouw vindt verdacht poeder in haar thee EEUWFEEST DER ZUSTERS FRANCISCANESSEN H. H. WIJDINGEN Bij de Paters van het Goddelijk Woord Op Vrijdagmiddag 10 Augustas 1934, omstreeks half vier, is te Velsen een tragisch ongeval ge beurd, dat aan twee meisjes het leven heeft ge kost. Toen de stoompont over het Noordzee kanaal van den middensteiger wegvoer, stond een auto, waarin zes personen waren gezeten, nog gedeeltelijk op de pont en gedeeltelijk op de klep. Bij het wegvaren dook de klep onder het gewicht van den auto naar beneden en gleed de wagen het kanaal in. In den auto waren gezeten de bestuurder en eigenaar, de heer G. H. Heijnemann, wonende te Amsterdam, zijn echtgenoote, zijn twintig-jari ge dochter Annie, zijn zoontje, een vriendje van het zoontje en de 25-jarige Lena Süsseler, afkomstig uit Bochum. Voordat de auto te water raakte, slaagde de heer H. er nog in het por tier te openen en uit den wagen te springen. Onmiddellijk daarop verdween de auto in de diepte. Mevr. H., het zoontje van den heer H. en diens vriendje konden zich uit den gezonken auto werken en naar de oppervlakte van het water zwemmen, waar zij door van alle zijden toegeschoten hulp op net droge werden gebracht. Helaas konden Annie H. en Lena Süsseler zich niet bevrijden en verdronken. Weliswaar werd onmiddellijk met behulp van den drijvenden bok van den Rijks-Wa-ei^taat de auto uit het water opgetrokken en de twee slachtoffers bevrijd, doch hulp kon niet meer baten, de meisjes bleken reeds overleden te zijn. Mevr. H„ die bij het intrappen van een ruit van den auto ernstig aan haar heen werd ge wond, werd in het Roode Kruis-ziekenfcuis ter verpleging opgenomen. Het ongeval zou veroorzaakt zijn, doordat de pont te vroeg afgevaren is. De auto, die uit de richting Alkmaar kwam, was op een teeken van den. pontknecht op de pont gereden. Er was echter niet voldoende plaats, waardoor de auto met de achterwielen op de klep was blijven staan, in afwachting, dat de overige wagens ruimte zouden maken en de klep omhoog ge trokken kon worden. Op hetzelfde oogenblik ging echter de bel, waarmede de gezagvoerder het sein geeft, dat de klep opgetrokken moet worden en liet de gezagvoerder de pont af varen. De gezagvoerder stond gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, omdat hjj niet voldoende opgelet zou hebben en daardi-or de schuld van het doodelijk ongeval zou dragen. De belangstelling op de publieke tribune was zeer groot. In de dagvaarding was verdachte ten laste gelegd, dat hij zeer roekeloos, onoplettend en onvoorzichtig de pont, welke hij als tweede ge zagvoerende pontwachter bestuurde en waar voor hij aansprakelijk was en voor de veiligheid waarvan hij te zorgen had, heeft doen afvaren en in beweging heeft gebracht zonder erop te letten of de stand van de noordelijke cprijklep van de pont omhoog was en de pont alzoo veilig kon afvaren, tengevolge waarvan bovengenoemd ongeluk is gebeurd. De eerste getuige was de heer Heiircmann, de bestuurder van den verongelukten auto. Hij verklaarde, dat de auto voor een zeer klein ge deelte op de pont had gestaan, de rest stond nog op de klep en den steiger. Toen de pont plotselng vertrok, werden als het ware de pont en de klep onder het voorgedeelte van den auto weggetrokken, terwijl het gedeelte, dat nog op den steiger stond, daarvan afgleed, zoodat de auto rechtstandig in het water viel. Getuige heeft niet de minste gelegenheid gehad den auto nog voor- of achteruit te rijden. Nadat hoofdinspecteur Kipp uit Velsen en een hoofdagent eenige formeele verklaringen om trent de slachtoffers hadden afgelegd, was het woord aan den getuige-deskundige Dr. J. P. L. Hulst, die de lijkschouwing had verricht en dood door verdrinking had geconstateerd. Een 41-jarige schilder, wiens auto ook op de pont had gestaan, vertelde vervolgens het een en ander over het ongeval. De pont was reeds zoo vol, dat een groote autobus was afgewezen wegens plaatsgebrek. De auto van den heer H. kon er nog net op, maar daarvoor moe-:t men eerst twee auto's naar voren brengen. Toen men daarmede bezig was en de auto vnn den heer H. nog met zijn achterwielen op den steiger stond, vertrok de pont plotseling en viel de auto rechtstandig naar beneden. De volgende getuige, de heer v. Oosten, eer ste gezagvoerder van de ponten, verklaarde echter, evenals verdachte, dat de auto achter over het water ingegleden is. De auto is door de pont meegetrokken en toen pas gevallen. Volgens getuige is de regeling op de betref fende pont zóó, dat de bestuurder eerst toeziet of de pont kan vertrekken, dan een teeken met een bel geeft, dat de beambte op den wal den afsluitboom kan neerlaten en de klep optrekken en vervolgens de pont in beweging zet. Op 10 Augustus is het teeken met de bel wel gegeven, maar te vroeg, toen de auto nog niet geheel op de pont stond. Op een vraag van den officier deelde getuige mede, dat het voor een pontbe stuurder niet voldoende is als hij het geluid heeft gehoord, wat de klep bij het optrekken maakt. Hij moet zich wel degelijk ervan over tuigen, dat de klep ook opgehaald is. Bij het beantwoorden van deze vraag ontstaat een in cident tusschen den Officier van Justitie en den verdediger, die meende, dat de Ofifcier suggestieve vragen stelt. Tegenover de verklaring van getuige, dat het dien avond niet stormde, zette de verdediger de schriftelijke verklaringen van den havenmeester te IJmuiden en den Ned. Meteorologischen Dienst, die wel storm hebben geconstateerd. Getuige gaf vervolgens een uitstekend getui genis over verdachte. Hij schetste hem als een nauwgezet ambtenaar, die nooit suft of moei lijkheden heeft gehad. Ook de heer J. H. Kroon, hoofd van den Dienst der Velserponten, zeide steeds zeer over verdachte tevreden te zijn geweest. Diens over plaatsing van pontwachter tot brugwachter te Duivendrecht beschouwt de heer Kroon dan ook niet als een straf. Of de hoofdingenieurs van den Waterstaat het ongeval als 'n noodlottigen samenloop van omstandigheden beschouwen, weet spr. niet, evenmin of die hoofdingenieurs voorgesteld hebben verdachte bij zijn overplaat sing (door verdachte zelf gevraagd), een extra toelage te geven. Getuige gaf vervolgens inlichtingen over de regeling bij de ponten. Verdachte werd tenslotte verhoord. Hij ver klaarde dat hij bestuurder van de betreffende pont was. Hij heeft den auto van den heer H. nog wel den afsluitboom op den steiger zien passeeren, maar vervolgens zijn aandacht be paald tot de navigatie, omdat het zoo stormde. Hij hoorde iets bonken en concludeerde daaruit dat de klep was opgehaald. Toen heeft hij de pont in beweging gebracht, maar onmiddellijk daarop hoorde hij luid geschreeuw. Wel heeft hij de pont terstond tot stilstand gebracht, maar het was toen al te laat; de auto was reeds in het water gevallen. Altijd heeft hij, alvorens de pont te doen vertrekken, eerst gekeken of de klep (die vanuit de bestuurdersplaats goed te zien is) is opgehaald, alleen op den ongeluksdag heeft hij dit nagelaten. Door de Waterstaats autoriteiten is hij terzake niet gestraft. De Officier van Justitie zette in zijn requisi toir hierna uiteen dat verdachte zich niet steeds bewust is geweest van zijn geweldige verant woordelijkheid, als pontbestuurder. Verdachte heeft zich niet terdege overtuigd of de klep was opgehaald en is nalatig, roekeloos, onoplettend en onvoorzichtig geweest. In verband met de verschrikkelijke gevolgen van het ongeval: twee dooden, eisch te spreker twee maanden hechtenisstraf. De verdediger, Mr. P. Tideman, betoogde in zijn pleidooi aan de hand van de jurisprudentie en de literatuur, dat hier van strafrechterlijke schuld geen sprake is. Verdachte is een goed ambtenaar, wat door vele getuigenissen beves tigd wordt. Hij was in de vaste overtuiging dat de klep was opgehaald. Hij heeft niet gehandeld uit of door sleur en ook niet door onoplettend heid. Het droevige ongeval heeft ook zijn goede zijde gehad; op en bij de ponten is veel verbe terd. Moet hier verdachte dan nog als een zoen offer voor het ongeval aan de massa worden aangeboden? Bij de ponten wordt een systeem gevolgd dai> door gewoonten is ontstaan en niet in instruc ties is vastgelegd. Er bestaat geen ambtelijk be vel dat zegt, dat de pontbestuurders eerst ge zien moeten hebben, dat de klep is opgehaald, alvorens te vertrekken. Verdachte heeft dan ook geen enkel ambtelijk bevel of instructie ge schonden, is daarom dan ook niet door de Wa terstaatsautoriteiten gestraft. Bovendien heb ben de pontbestuurders den plicht zoo gauw mogelijk de pont te doen vertrekken om daar door den overtocht zoo vlug mogelijk te doen zijn. In dit verband is de daad van verdachte volkomen begrijpelijk. Spr. concludeerde dat het ongeval is te wijten aan allerlei omstandigheden die verdachte niet aangerekend mogen worden. Hij pleitte ten slotte vrijspraak. Uitspraak 7 Februari as. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is op den Nieuwen Rijksweg onder de gemeente Over- schie een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar bij een persoon ernstig en een tweede licht ge wond werd. Aan de rechterzijde van den weg stond een vrachtauto van de firma Zanen en Verstoep. Geheel onverwacht wilde de bestuurder van den wagen, zonder dat hij daartoe een teeken had gegeven, gaan draaien. Achter den vracht auto kwam een personenauto aanrijden, be stuurd door den heer C. J. Langenberg, met een snelheid van ongeveer zestig kilometer. Toen de bestuurder den vrachtauto plotseling voor zich zag, remde hij krachtig en wilde hij omhalen, hetgeen echter niet mogelijk was door het verkeer van den tegenovergestelden kant. De wagens botsten tegen elkaar en wer den van voren geheel ingedrukt. De heer L. kreeg verwondingen aan gelaat en handen; hij kon ter plaatse worden ver bonden. De naast hem zittende kantoorbedien de v.d. Linde ging met het hoofd door de voorruit. Zeer ernstig gewond is hij per Roode Kruisauto naar een der ziekenhuizen te Rot terdam vervoerd. De vrachtauto is door de politie in beslag genomen. De chauffeur van dezen wagen kwam met den schrik vrij. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Don derdag terecht gestaan de Grieksche zeeman A. A. P., geboren op Korfoe, thans gedetineerd. De man wordt geacht te zijn een der voornaam ste leiders van een opiumsmokkelbende, die al jaren lang zorgt voor de clandestiene versprei ding van opium in Europa. Deze opium komt uit Constantinopel en gaat via MarseilleRijssel naar Rotterdam, waar de Chineezen groote afnemers zijn en vanwaar bovendien, ondanks alle voorzorgsmaatregelen der politie, de opium over zee getransporteerd wordt. P. is al in 1930 wegens opiumsmokkelarij veroordeeld; toen wist men echter nog niet, dat hij een leidende rol speelde in de bende. In Rotterdam werd op 18 September van het vo rige jaar in de woning van den Chinees Chai Fan een hoeveelheid opium gevonden daar ge bracht door p. In een Amsterdamsen pension werd nog een partij opium gevonden, terwijl men daar ook P. aantrof, terwijl hü juist een brief schreef aan den leider van de ber.de te Marseille. Nog eenige partijen opium werden in beslag genomen, zoodat in totaal 115 K.G. opium gevonden was, ter waarde van 11.500 gulden. De dagvaarding legt P. ten laste, dat hij in September van het vorige jaar te Rotterdam en Amsterdam hoeveelheden opium heeft gehad of vervoerd. De verdachte ontkende alles. Wat de koffers in Amsterdam betreft, deze zou hij ontvangen hebben om naar Amerika te bren gen. Daarvoor zou hij 100 dollar ontvangen. Wat er in zat, wist hij niet. Bij Chai Fan was hij op 18 September niet geweest. Chai Fan, die al eerder wegens opiumsmokkel is veroordeeld, verklaarde als getuige echter, dat hy opium van P. ontvangen had. Ook de vrouw van Chai Fan verklaarde, dat P. op 18 September Dij hen in huis was geweest. Het O. M. achtte dezen man 'n gevaar voor de maatschappij en eischte derhalve de maxi mumstraf, n j a a r gevangenisstraf Uitspraak 7 Februari. Voor het Amsterdamsch gerechtshof heeft Donderdag in hooger beroep terecht gestaan de 23-jarige tuinder H- V. uit Huizen, die door de Amsterdamsche rechtbank wegens doodslag op zijn meisje is veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. Het O.M. had tien jaar gerequireerd. Het geldt hier de tragische gebeurtenis in de Bonairestraat in Januari 1934. De jongeman schoot, volgens de dagvaarding, het meisje in de keuken neer. Evenals in eerste Instantie werd verdachte verdedigd door mr. N. Kappeyne v. d- Cop- pello. Verd. verklaart in beroep te zijn gegaan, om dat hij op „onjuiste getuigenverklaringen" is veroordeeld. Pres.: Voelt U zich ten onrechte veroordeeld? Verd.: Ja! Pres.Vindt U dat U er geen schuld aan hebt?, Verd-: Geen directe schuld! Hij geeft toe dat het meisje door een schot uit zijn revolver is gedood, maar de schoten zijn per ongeluk afgegaan. Pres.: Dat is niet aan te nemen, die kogels gaan er niet vanzelf uit. Er is vier keer afge trokken. Verd.: Misschien door een mankement aan het wapen. Getuige Kruime inspecteur van politie en wapendeskundige acht het niet aannemelijk, dat verd. het wapen in de heide heeft ge vonden. De haan moet krachtig zyn overgehaald om het schot te doen afgaan. Verd- komt op tegen de verklaring van ge tuige, dat de revolver vlak bij het lichaam van het meisje is gehouden. Het lichaam zou dan geschroeid zijn en daarvan was geen sprake. Vervolgens wordt de moeder van het slacht offer gehoord, die verklaart hoe zij de keuken in haar woning aan de Bonairestraat binnen kwam, toen verd. vlak achter haar dochter stond met de hand, waarin hij zyn revolver hield, vlak tegen de borst van het meisje aan. Toen getuige binnenkwam keerde verd. zich om, richtte de revolver op zichzelf, schoot zich in de borst en daarna richtte hij op zijn hoofd. Dat laatste schot ging niet af en toen zei verd.: „O, God, er zit niets meer op." Getuige heeft den verdachte toen de revolver afgenomen. Zij riep: „O, jongen, wat heb Je gedaan?" waarop verd- zei: „Nu heb ik haar niet meer; nu zal ik me aangeven bij de politie Getuige was naar de keuken geloopen op het geroep van haar dochter en op het geluid van schoten. Hoeveel schoten precies, weet ze niet meer. Uit het verhoor van de zuster van den ver- slagene blijkt, dat verd. wel steeds rustig en vriendelijk was, doch hij was wel jaloersch. Inspecteur Glasius heeft den verdachte, die ernstig was gewond, aan een verhoor onder worpen. Verdachte had toen reeds dezelfde houding aangenomen als thans voor het Hof: eerst zou hij op zichzelf hebben geschoten en toen hadden de kogels buiten zijn wil het meisje getroffen. Pres.: Hebt U tot een broer van verd. ge zegd: „Die man is geen moordenaar!" Dat heeft die broer nj. onder eede verklaard! De inspecteur ontkent dit te hebben gezegd. Pres.: We zullen dien broer eens vragen, of hij dat nu nog volhoudt. Er wordt in deze zaak stemming gemaakt. De eerste getuige a décharge is mr. P. A. v. d. Loeff, raadsheer in het Gerechtshof, bij wien zoowel verd. als het meisje vroeger in dienst zijn geweest. Naar get.'s meening heeft verd. een open en eerlijk karakter. In den loop van het getuigenverhoor blijkt voorts, dat de verloving eenige keeren „af" is geweest. De bron van conflicten tusschen de verloofden zag deze get. in de verschillende milieu's. Verd. kwam uit een gereformeerd gezin; het meisje komt ook wel uit een degelijk gezin, maar zelf was ze meer „mondain", ze hield van dansen Nadat nog eenige getuigen a décharge zijn gehoord, wordt verd. aan een verhoor onder worpen. Hij houdt vol, dat hij eerst op zichzelf geschoten heeft; het meisje heeft toen zijn hand gegrepen, waardoor de volgende kogels een andere richting namen. Pres.: „Maar U hebt den haan toch overge haald?" Verd. is zich van deze handeling niet bewust geweest. Het reclasseeringsrapport, dat over verd. is uitgebracht, luidt uitstekend. De procureur-generaal, mr. Bauduin neemt dan requisitoir. De verklaring van verd-, dat hij de revolver heeft gevonden en later toevallig mee naar Amsterdam heeft genomen, is tamelijk onaan nemelijk. Integendeel wijst het erop, dat verd. kwade bedoelingen tegen het meisje had. Hoe heeft verd. zich gedragen, toen hij de schoten had gelost. Direct zegt hij tegen den agent: „Ik heb m'n meisje doodgeschoten." Hij herinnerde zich alles precies en hij heeft dus met bewust heid gehandeld. Opzet? Het meisje is door vier kogels getroffen. Vlak onder het hart hebben de kogels haar geraakt en de wonden bevinden zich dicht bij elkaar. Van een worsteling is geen sprake geweest. Als een verschrikte vogel in een kooi heeft zij in een hoek gestaan en welbewust en kalm heeft verd. gemikt en de doodelyke schoten afge vuurd. Dat hij wist een misdrijf te hebben gepleegd, blijkt ook al uit het feit, dat hij zelf naar de politie is geloopen. In koelen bloede heeft ver dachte haar van het leven beroofd. Den voorbedachten raad acht spr. niet be wezen. Of hij na rustig overleg en kalm beraad heeft gehandeld, kan moeilijk worden gezegd. Hij zal dus niet wegens moord het primair ten laste gelegde kunnen worden veroordeeld. Dat verd. in een soort bewusteloosheid heeft gehandeld, sluit niet met de gebeurtenissen na het afvuren der schoten. De moeilijkheid van het tragische geval ligt in de strafmaat. Er is een zeer goed rapport over verd. uitgebracht, maar er is hier het erg ste gebeurd, wat denkbaar is. Er is een kind vermoord, dat nog alles van het leven te wach ten had. Er gebeuren den laatsten tijd vele ge vallen als het onderhavige. Met het oog ook op de algemeene preventie, meent spr., dat de straf door de rechtbank opgelegd, te laag is. Spr. requireert wegens doodslag een gevan genisstraf van tien jaren, evenals de Offi cier had geëischt. Het woord was vervolgens aan den verde diger mr. Kappeyne van de Cappello, volgens wien geen betrouwbaar bewijs aan te voeren is dat verd. op het meisje heeft geschoten. Gezien de reclasseeringsrapporten kan niet worden aangenomen, dat verd. zoo iets ernstigs heeft gedaan. De mogelijkheid bestaat, dat een he vige gemoedsbeweging verlies van bewustzijn tengevolge had. PI. dringt aan op vrijspraak, daar z.i. het bewijs niet is geleverd- Arrest 7 Februari. De volgende wijzigingen zijn gebracht in het reisprogramma van de K XVIII: vertrek Pernambuco 24 Januari; aankomst Rio de Paneiro 31 Januari; vertrek Rio de Ja neiro 12 Februari; aankomst Montevideo 18 Fe bruari; vertrek Montevideo 22 Februari; aan komst Buenos Aires 23 Februari; vertrek Buenos Aires 2 Maart; aankomst Mar dal Plata 3 Maart; vertrek Mar dal Plata 7 Maart. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zonen en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips H.V.A. Holl. Bank Nisu U. S. Steel 144 y,—% 228%—227% 169 41%—42 81% 23 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Unilever H.V.A. Adj. Milwaukee 144%—143% 88% 168% 4% AMSTERDAM, 24 Jan. Eieren. Hoogste prijs 3.15. middelprijs 2—2.30, laagste prijs 1.80, eend eieren 2.dagaanvoer 140.000 stuks. Weekaan- voer 280.000 stuks. Onze Brusselsche correspondent te Brussel seint ons d.d. 24 Januari: De Kamercommissies zijn Donderdag voor het eerst sedert het Kerstreces weer bijeenge komen voor het onderzoek van de begrooting van buitenlandsche zaken en van economische zaken. In verschillende commissies is van Waalsche en Brusselsche zijde een offensief losgekomen ten gunste van een nauwe economische ver standhouding met Frankrijk, zelfs werd een tolunie aangeprezen vooral door Waalsche socialistische Kamerleden. Hiertegen is echter verzet tot uiting gekomen vanwege de Vlaam- sche Katholieke Kamerleden, die het onhebbe lijk economisch egoïsme van Frankrijk hebben aangeklaagd. Ook de Vlaamsche socialisten hebben zich tegen een tolunie uitgesproken- De heer Hymans, minister van buitenland sche zaken, zeide o.a. dat bij economische on derhandelingen zelden rekening wordt gehou den met gevoelskwesties. Alleen de economische toestand van de betrokken landen zelf werpt gewicht in de schaal. Het is volkomen waar, zeide minister Hymans, dat wij ons vaak van wege Frankrijk met mooie woorden tevreden moeten stellen. Door den Waalschen socialist Bouilly is de vraag gesteld of het waar is, dat de forten van de Maas met Fransch geld wer den betaald en of de Minister van Defensie weet, dat Frankrijk ook zijn Noordgrens dit is de Fransch-Belgische begint te ver sterken. Minister Devèze antwoordde met veront waardiging, dat er geen cent Fransch geld aan de Belgische forten is gebruikt. Wat de verdediging van de Fransche Noord grens betreft, dit acht de minister een ver heugend feit. Grensverdediging beoogt geen an der doel dan een inval te beletten. Van Duit- sche zyde hebben wij zoo veel te minder te vreezen, daar men weet dat, indien onze ver dedigingsmiddelen falen, ook aan de zijde van 'de Fransche grens een nieuwe weerstand zal worden ontmoet. In alle commissies, waar het te pas kwam, werd door de socialisten het vraagstuk van de handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie ter sprake gebracht. Zij waren van meening, dat niets zich er tegen verzet, dat de hervatting van de diplomatieke betrekkingen zou worden voorbereid. Hierop is echter geantwoord, dat de kleine landen terecht vrees koesteren, dat een Sovjetlegatie in hun land een centrale van communistische propaganda zou worden en een oorzaak van allerlei politieke en sociale misères. NEW YORK, 24 Jan. (Part.) Wallstreét schonk heden veel aandacht aan het gerucht, dat het Hooggerechtshof vóór op reces te gaan, in een voorloopige stemming zich met 5 tegen 4 stemmen zou hebben uitgesproken tegen de an nuleering der goudclausule. Dit heeft evenwel geen einde kunnen maken aan de bestaande onzekerheid, met het gevolg, dat by minimale omzetten gedurende het eerste beursuur wer den slechts 100.000 shares omgezet de koer sen opnieuw een overwegende neiging tot reac tie vertoonden. Aandeelen U. S. Steels verkeerden lichtelijk in reactie en zagen zich een fractie ontgaan. Ook de overige staalwaarden golden iets lager. Spoorwegwaarden waren ongeanimeerd en lie pen algemeen een kleinigheid terug. Koper fondsen en mijnaandeelen waren nauwelijks prijshoudend en waren meerendeels iets luier. Automobielaandeelen daarentegen boden weer stand en verkeerden hier en daar zelfs iets in herstel, dank zij de berichten, dat de automo bielfabrieken hun schema's hebben gebracht op 1.000.000 wagens voor het eerste kwartaal. Pe- troleumfondsen werden in geen enkei opzicht beïnvloed door de gunstige cijfers dei Humble Oil Co., die in de eerste negen maanden van 1934 meer verdiend heeft dan in de volle vijf jaren, aan 1934 voorafgaande. Warenhuisaan- deelen waren eenigszins verdeeld. Public-utili ties kwamen meerendeels een fractie lager; Amer. Tel. Tel. daalden ongeveer 1 collar. Industrials lagen zwakker in de markt, doch de nadeelige verschillen bleven gering American Can, die exdividend werden genoteerd, verloren ruim één punt. Tabaksaandeelen, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, equipment- shares en electriciteitsaandeelen stelden zich een fractie beneden de vorige slotkoersen. De felle koude, gepaard gaande met een sneeuwstorm, was oorzaak, dat een groot aantal beursbezoekers heden hun doel niet konden be reiken, zoodat de handel, die de laatste dagen toch al niet veel te beteekenen had, inkromp tot zeer bescheiden afmetingen. De meeste fondsen zetten hun benedenwaart- sche koersrichting in langzaam tempo verder voort, waarbij mijnen (Homestake Mining ver loren meer dan 10 punten), electriciteits-, che mische en kunstzijdewaarden het meest van aanbod te lijden hadden. De spoorwegsbares, automobiel-, warenhuis- en tabakswaarden ga ven kleine nadeelige verschillen te zien. Daar entegen waren diverse industrials, oliewaarden en Steels goed prijshoudend, laatstgenoemde op de verwachting, dat op de a.s. Dinsdag te houden vergadering van de U. S. Steel3 Corp. besloten zal worden tot de uitkeering van 0.50 op de pref. aandeelen, waarna het achterstal lige dividend op deze waarden 11.25 zal be dragen. De noteering, die aanvankelijk een da lende richting had gevolgd, evenals die der ove rige staalfondsen, kon nadien ruim een half procent aantrekken. Het koersverloop gaf ook laatbeurs geen noemenswaardige veranderingen te aanschouwen, zoodat het slot, dat opnieuw meerendeels beneden dat van den vorigen dag terechtkwam, verliezen van 1 pet. a 1% pet. deed registreeren voor Amer. Celanese, Air Re duction, Amer. Tel. Tel. en U. S. Smelting. De omzetten bedroegen slechts 440.000 shares. Slotkoersen Januari 24 23 22 Allied Chemical American Can Col American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Col Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock isL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Col General Electric General Gas Electric General Gas EL cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. TeL Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin FL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil ol N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building 1341fs 114 s 17% 35% 104% 81% 12% 107/g 48% 23% 12Vs 31 13Vs 55% 25% 43% 3% 2 37% 1% 19% 177/s 44% 34% 371/4 94 114 135% 134% 1153/g 115 18 18% 35% 105% 82 13 11 5/ '16 48% 24 123/g 31% 13% 55% 25% 43% 3% 2 37% 1% 19Va 17% 44 34% 37 94% 113% 6% 6% 23s/4 24% 313/s 311/a 14% 143/s 10% 10% 14% 14% 41 41 23% 23% 9% 9s/4 16% 17 31% 32 5.30-40 5.32-42 93 93% 5% 5% 2 2 3% 3% 26% 27 16% 163/4 221/4 218/4 16 16% 49% 49% 18% 18 12% 123/g 173% 173% 22% 22% 223/4 22% 44%§ 44% 26 261/4 5% 5% 343/4 35% 73/g 7% 137/s 14 15% 153/g 131/4 13% 173/4 173/4 42 41% 8% 9 105 104% 137/g 14% 2% 2% 14% 15 373/4 373/g 1% 1% 388/4 39% 53 533/8 35% 105% 82% 13% 11% 491/4 24% 12% 31% 13% 56 25% 43% 37/8 2 38 1% 19% 17% 44% 34 38 947/g 113% 6% 233/8 31% 14% 101/2 14% 41 23% 9% 167/s 313/4 94% 51/i 2 3% 27 167/g 211/4 163/g 493/4 18% 12% 1727/s 22% 44 26% 5% 35% 71/8 14 157/8 131/4 177/s 41% 9 105 14 2% 6 15 38 lS/4 38% 53% S exdiv. t ex coupon ex claim. bieden 1 gedaan en laten. Dit zyn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. 24 Jan. 23 Jan. NEW-YORK, 24 Jan. 24 Jan. 23 Jan. Brussel Rome Madrid Bern 23.18 8.49 13.59 32.18 Weenen 18.72 23.27 8.50 13.63 32.26 18.80 Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 24.55 24.57% 67.20 67.33 4.88% 4.89 6.553/g 6.573/g 39.93 40.02 24 Jan. 23 Jan Suiker Mrt. 1.90-91 1.93 Mei 1.94-95 1.97 JuJU 1.99-200 2.01 NEW-YORK, 24 Jan. 24 Jan. 23 Jan. Sept. Oct. Dec. CtCuba Suiker (nieuw contract) slot 2.03-04 2.05-06 2.09-10 2.12-13 2.82 2.80 1 90-92 1.95-96 1.99-200 12.84 12.94 13.05 13.21 Mrt. 1.87-89 Mei 1.92-93 Juli 1.97-98 Rubber Standaard Jan. 12.75 Mrt. 12.90 Mei 13.05 Juli 13.17 Katoen Locö 12.65 Jan 12.48 Febr 12.49 Mrt. 12.50-51 Apri) 12.52 Mei 12.55 Juni 12.55 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Sept 2.02-03 Dec. 2.07-08 Jan. 2.06-07 Sept. 13.3 Oct. 13.40 Dec. 13.58 12.65 Juli 12.45 Aug. 12.46 Sept 12.48-49 Oct 12.51 Nov 12.54-55 Dec. 12.54 12.55 12.53 12.51 12.49 12.52 12.55 1073/8 1163/g 2.05 2.10 2.08-09 13.41 13.50 13.68 12.55 12.53 12.51 12.48 12.51 12.55 107% 116% Tin Loco 51.15 51.00 Febr. 51.00 51.00 Koffie (Rio) (Santos) Mrt 6.46 6.46 Mrt 9.74 9.71 Mei 6.62 6.62 Mei 9.80 9.77 Juli 6.73 6.73 Juli 9 81 9.81 Sept 6.85 6.85 Sept 9.83 9.84 Dec. 6.95 6.95 Dec 9.88 9.87 CHICAGO 24 J 24 Jan. 23 Jan 24 Jan 23 J Tarwe Haver Mei 963/4-7/8 96%-97 Mei 511/8 51% Juli 886/8-8/4 886/e-3/8 Juli 441/a 443/g Sept 87 867/8-87 Sept 42 413/4 Mais Rogge Mei 847/8 84Vs Mei 667/g 67% Juli 805/s 8OV2 Juli 66% 66% Sept. 771/4 77 Sept 657/g 66 Reuze) Duluth Lijnzaad Loco 12.75 12.75 Jan. 12.75 12.72% Mei 1.88 1.88 Me) 12.90 12.90 Juli Juli 13.07% 13.05 Sept. 13.171/2 13.12% 24 Jan. 23 Jan. Tarwe Mei 825/a WINNIPEG, 24 Jan. 24 Jan. 23 Jan. Gerst Juli 82% Oct. - Rogge Mei 55% Juli 556/s Oct. Haver Mei 42% Juli 417/g Oct. - 82% 81% 55% 56% Mei 517/g Juli 50% Oct. - Lijnzaad Mei Juli Oct. - 3Z72 513/g 1.44% 42% 42% GRAAN'NOTEERING LIVERPOOL, 24 Jan, Tarwe. Maart 4.11 54, Mei 5.1 Juli 5.3 Zondagochtend bemerkte de echtgenoote van den aannemer B. te Veur, dat zich in haar thee een wit poeder bevond, dat, bij het drinken, op de lippen bleef kleven. Zij vertrouwde de zaak niet en nam den voorzorgsmaatregel aanstonds een groote hoeveelheid warme melk te drin ken, terwijl zij zich den volgenden dag onder medische behandeling stelde Tevens vond zy, aldus „Het Volk", in haar ervaring aanleiding tot het doen van aangifte bij den burgemees ter, die den echtgenoot der vrouw, onder ver denking van poging tot vergiftiging, in verze kerde bewaring deed stellen. De echtelijke ver houding is reeds lang zeer ongunstig en de vrouw had zich reeds meer dan eens beklaagd over de bedreigingen en mishandeling van den kant van den man. B. is naar de marechausseekazerne te Wasse naar overgebracht en daar aan een uitvoerig verhoor onderworpen, 's Avonds is hij weder op vrije voeten gesteld. Naar de hoedanigheid van het poeder is een onderzoek gaande. De Zusters Franciscanessen van Heythuizen zullen 1 Mei e.k. het honderdjarig bestaan hunner congregatie vieren. Zondag 27 Januari zal Mgr. Hopmans, in de kapel van de paters van het Goddelijk Woord te Teteringen, de volgende heilige wijdingen toe dienen: Het Subdiakonaat aan den eerw. frater A. Reijers van de paters van de H. Familie ie Oudenbosch. Het Diakonaat aan den eerw. frater Rich. Knaap van de orde van de Cisterciënsers te Zundert. Het Priesterschap aan de eerw- fraters J. van Asten, Nic. Beyer, P. de Boer, J. Drost, Phil, van Engelen, H. Gierlings, H. van der Hulst, Gul. Jans, J. van Keulen, P- Larneloye, Gov. de Leeuw, Franc. Mensen, Nic. Poort, J. van Schie, J. Swinkels, Rud. van der Velden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2