Een congres der katholieke Fransche jeugd I Katholieke arbeiders steunen het kabinet-Theunis W erkverschaff ing in België Het nieuws van heden VISSCHER EN TROOS TE RENNES De schipbreuk van de „Mohawk" SOCIALISTISCHE ACTIE GEÏSOLEERD DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNE5TAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 26 JANUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19156 De verdiensten zijn geheel onvol doende en het leven is hard Adhaesie-betuiging uit Nederland Japan en Volkenbond Behalve op politiek gebied blijft, Japan deelnemen De Stavisky-enquête Oud-minister Renoult ernstig belast Het Weeri Italië contra Abessinië Een voorstel tot gemeenschappe lijke actie? De zaak-v. Cauwelaert Eerste commissie-vergadering Nog een 45-tal opvarenden wordt vermist. Oorzaak der botsing nog een raadsel LUCHTPOST wr mm Vorming van een groot aantal kleine landbouwbedrijven. Werk aan gemeente wegen Katholiek journalist uitgewezen Goering toch naar Warschau Rente-verlaging voor hypotheken Tevoren had Theunis aan de ka tholieke organisaties verschil lende concessies gedaan Geert deelneming aan de mijnstaking Het zevende congres der Sovjets Delegatie van Roode Leger uit het Verre Oosten te Moskou Tegen italianiseering - der Dodekanesos Grieksche protesten Duitsche Dieseltreinen Thans komt er ook een „Vliegende Frankfurter" De tweede verjaardag der Nat. Soc. revolutie Moet zonder veel luister gevierd worden Amerika en het Perm. Hof Ersatz en Smaragd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie). Enkele weken geleden schreven we een en ander over de activiteit van de „Jeune., .ie Catholique" in Frankrijk, een activiteit welke vooral gericht is op de sociale toestan den, waarin de huidige generatie zich tracht te handhaven. Een prachtig bewijs van het élan, waarmede de jeugdorganisaties hun zaak aanpakken, is het zooeven gehouden congres der „Jeunesse Martitme Chrétiemne" te Rennes. Het was al durf, een congres te willen be leggen, daar de J. M. C.'s verspreid zijn over alle Fransche kuststeden en vele zeeën boven dien. Maar dank een perfecte organisatie is men er in geslaagd, vanuit 62 verschillende ha vens verscheidene honderdtallen leden bijeen te brengen. Uiterst belangrijk waren de rapporten, die op net congres te Rennes werden uitgebracht en die illustreeren, hoe de Fransche Jeunesse Ma ritime, niet enkel de aankomende matrozen en mariniers, maar ook de visschers, die voor eigen rekening of voor groote firma's wei-ken, er practisch voorstaan, wat hun arbeid en toe komst betreft. Doch helaas, de berichten luid den niet aanmoedigend. De handelsscheepvaart blijkt steeds minder in staat, het aantal werklooze matrozen nog op te nemen. Er moet van een absoluut teveel aan werkkrachten gesproken worden. Het totale aantal der werkloozen bedraagt hier tusschen de 12 en de 15.000. Er zijn matrozen, die een half jaar varen, om weer twee jaar aan wal te staan; en anderen, die een vaste plaats heb ben, kleven daar angstig aan vast c.i blijven soms jaren achtereen uit, vreezend anders bui ten werk te raken. Deze langdurige afwezigheid soms tot vijf jaar toe, werkt natuurlijk ver nielend op het familieleven der matrozen-ge zinnen. En intusschen zijn de scheepvaartscholen vol bezet met leerlingen, die him toekomst op het water zoeken en waarvan toch een groot aantal a priori veroordeeld is, dien droom op te géven. Deze jonge menschen, die klaar ge maakt worden voor een beroep, dat zij nooit zullen kunnen uitoefenen, vormen, het is dui delijk, een goote zorg voor de leiders. En de visschers? Zijn hun uitzichten beter? „In het afgeloopen jaar hebben wij visschers," aldus een hunner vertegenwoordigers op het congres, „door elkaar 3000 francs verdiend! En daarbij zijn de meeste visschersgezinnen kin derrijk! Er heerscht, dat durf ik gerust zeggen, drukkende armoede, onze ouders hebben schul den bij de leveranciers en onze patroons zien zich niet in staat om hun bedrijfsschulden af te lossen. Zeker, in de industrie-vischvangst gaan de zaken iets beter. Daar kan men met een jaarlijksche verdienste van SOOO tot 9000 francs rekenen, maar men heeft onkosten voor de uitrusting en het is een zwaar beroep boven dien. Wie in de industrie-vangst gaat, wordt een slaaf van de zee. Het water en het sleep net en anders niet. Geen Zondag, geen familie leven. De verdienste is geheel onvoldoende, het leven hard. Is het een wonder, dat de visschersjeugd, die in het traditioneel beroep geen bestaan ziet, en in de scheepvaart geen plaatsen vrij, die eraan twijfelt, of zij ooit de mogelijkheid voor het stichten van een familie zal krijgen, zich door de maatschappij bedrogen voelt, en revo- lutionnair wordt? Het Congres, overtuigd, dat de „Jeunesse Maritime" wel de meest onterfde is in heel het land, ten eerste door den aard van haar beroep, en dan vooral omdat zij slecht of in het geheel niet in vakvereenigingen ge organiseerd is, heeft verschillende richtlijnen Uitgestippeld, om met name aan dit laatste euvel tegemoet te komen. Men denke niet, dat de plannen van vandaag of gister dateeren; reeds vijf jaar lang hebben de J. M. C.-leiders de toestanden bestudeerd, mehodes getoetst, teleurstellingen ondervonden en eenige succes sen beleefd, zoodat de thans vastgelegde plan nen op ondervinding gebouwd zijn. Het is hier niet de plaats, daar naders over mee te deelen, daar de arbeids- zoowel als de sociale verhou dingen in de zoo verschillend samengestelde J. M. C. overal onderscheiden zijn en dus overal andere tactiek vereischen. Een groote moeilijkheid blijft echter, dat ter wijl ongeveer 85 pCt. van de Jeunesse Maritime in katholieke jeugdorganisaties vereenigd is ge weest, daarvan slechts 2 pCt. bij een organi satie blijft, wanneer zij eenmaal in hun beroep zijn. Als dan de moeilijke economische periode voor hen aanbreekt, die doorgaans tegelijk het tijdstip is, dat de godsdienst op den achtergrond geraakt, heeft men hen uit 't oog verloren en kan hun geen hulp meer bieden. Daarom heeft het Congres aan alle kustparochies en aan alle overige parochies in Frankrijk, waarvan leden op zee gaan, verzocht, hiervan boek te houden niet alleen, maar ook aan het secretariaat van de J. M. C. dat te Saint Malo gevestigd is, van de namen, het vertrek en adres kennis te geven. Het was voor de Congressisten, die met veel enthousiasme beraadslaagd hebben, een groote voldoening, zooveel adhaesiebetuigingen te ont vangen; er waren er uit Duitschland. Engeland, Spanje, België en ook Nederland. Tenslotte had ook de Paus, daar dit Congres van Rennes het eerste nationale congres der Jeunesse maritime is, zich niet tevreden gesteld met een kort telegram, doch door Kardinaal Pacelli een schrijven doen zenden. In de Westminster Abdy is een congres der Engelsche geestelijkheid gehouden. Beschut door hun cape hegeven de con gressisten zich naar de openings plechtigheid. TOKIO, 25 Jan. (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld, zal Japan op grond van een speciale overeenkomst blijven deelnemen aan de werkzaamheden van den Volkenbond, voorzoover deze niet van politieken aard zijn, doch zich bepalen tot sociale, economische of verkeerstechnische kwesties. PARIJS 24 Jan. De parlementaire Sta- visky-commissie heeft heden een politieinspec- teur getioord die in 1926 opdracht had gekregen Stavisky en zijn vriend Hayotte te arresteeren. De arrestatiebevelen werden op instructie van den toenmaligen rechter van instructie Grébauit niet uitgevoerd. De inspecteur van politie be weert, dat Grébauit het intrekken der arresta tiebevelen had gemotiveerd met de verklaring, dat achter Stavisky en zijn vrienden invloed rijke personen stonden en het nogal netelig was hun beschermelingen aan te grijpen. De vroe gere minister René Renoult zou een der voor naamste beschermers van Stavisky zijn geweest. Raadsheer Grébauit en de vroegere minister van justitie René Renoult stellen zich te weer tegen deze verklaringen. Renoult kondigt aan, dat hij zijn belasteraars gerechtelijk zal weten te vinden. De vroegere inspecteur van politie Bonny is opnieuw aangeklaagd wegens afpersing. Het gaat hier om de zaak van een mej. Cotillon, die beweert door Bonny voor vele duizenden bena deeld te zijn. H Verwachting Krachige tot matige Wes- telijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk buien van regen, hagel of natte sneeuw, kouder. Verdere vooruitzichten: Guur weer. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt Vrijdag te 19.55 uur aan alle posten: Storm sein neerhalen. Blijft op Uw hoede! ROME, 25 Jan. (VD) Naar verluidt heeft de Italiaansche regeering contact gezocht met de regeeringen van Frankrijk en Engeland, voor een gemeenschappelijke actie tot herstel van de grensveiligheid der Oost-Afrikaansche ko loniën. Van Italiaansche zijde heeft men gewezen op den anarchistischen toestand, die in de in terne verhoudingen in Abessinië heerscht. Wel iswaar versterkt en moderniseert Keizer Hail Salassie zijn leger, doch de stamhoofden heb ben hun eigen leger en onderlinge twisten zijn aan de orde van den dag. In het geheele land heerscht een algemeene vreemdelingenhaat, die zich speciaal tegen Italië en Frankrijk richt. Er is geen centraal gezag, dat tegenover de aangrenzende koloniale mo gendheden verantwoordelijk blijft voor de uit voering der met de Keizerlijke regeering ge sloten verdragen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 Januari; De commissie van onderzoek, samengesteld door het bestuurscomité van de Katholieke Unie, om het geval van den heer van Cauwe laert te onderzoeken, heeft Vrijdagmorgen haar eerste vergadering gehouden en kennis geno men van de uiteenzetting door den heer van Cauwelaert in antwoord op de hem gedane ver wijten. Zij heeft aan den heer Sinzot, Kamerlid, en aan den heer Moyersoen, Senator, opdracht ge geven de ingediende documenten te bestudee- ren en het dossier in te leiden. De officieele mededeeling, verstrekt na af loop van de bijeenkomst, herinnert eraan dat de commissie van onderzoek samengesteld werd op verzoek van den heer van Cauwelaert. De heeren Delvaux en De Schrijver hebben op dracht gekregen de kwestie van de betrekkingen tusschen politiek en financiën in het algemeen te bestudeeren. NEW YORK, 25 Jan. (Reuter). Het stoom schip „Champlain" is met een passagier en 21 leden van de bemamiing van de „Mohawk' welk schip nabij de kust van New Yersey schip breuk heeft geleden, hier aangekomen. Verscheidene schipbreukelingen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, daar zij veel geleden hadden van de ontzettende koude. Men veronderstelt, dat het meerendeel van de 45 opvarenden, die nog vermist worden door an dere schepen gered zijn. De bemanning van de „Champlain" delde mede, dat zij twee leege booten van de „Mo hawk" op open zee had waargenomen. Een der booten was half met water gevuld. Verscheide ne kustwachten zoeken de met ijs bezette kust af naar de overige vermisten. Een lid van de bemanning van de „Mohawk" deelde mede, dat twee van zijn kameraden bij de aanvaring met het Noorsche vrachtstoom schip in het voorste deel van het schip den dood gevonden hadden. Het Noorsche stoom schip „Talisman" is slechts licht beschadigd Het heeft eveneens deelgenomen aan het red dingswerk. Het s.s. „Alconquin" zoo wordt nader ge seind heeft 37 passagiers en 58 leden der bemanning van de „Mohawk" aan boord ge nomen. Aan het zoeken naar de nog vermiste opvarenden wordt ook door twee vliegtuigen deelgenomen. De oorzaak van de scheepsbotsing blijft een raadsel, daar het een heldere nacht was en de „Talisman", welke veel minder snel vaart dan de „Mohawk", een uur later New-York had verlaten. Donderdag kwam de met de Kerstvlucht van de „Snip" naar de West verzonden philatelisten-post in Patria terug. Hierboven een fraai gefrankeerde enveloppe BERLIJN, 25 Jan. De Berlijnsche correspon dent van het Spaansche dagblad „El Debate", Antonio Bermudez-Canete, is uit Duitschland uitgewezen. Ter regeling van zijn particuliere en beroepsaangelegenheden is hem een termijn toegestaan van acht dagen. Het motief luidt: maandenlang lasterlijke en kwaadwillige be richtgeving. WARSCHAU, 25 Jan. (Reuter). Volgens een bericht uit particuliere bron zal minister Goe ring op 27 Januari hier aankomen voor het houden van particuliere besprekingen met Pool- sche staatslieden. Van gezaghebbende zijde, meldt Reuter na der, wordt het bericht van Goerings bezoek bevestigd. Hij zou naar Polen komen om te ja gen en de gast zijn van het bestuur der doma- niale wouden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 25 Januari: Belangrijke besluiten werden genomen in den Belgischen ministerraad van Vrijdagmorgen, met name de verlaging van de interesten voor hypotheken. Voor de eerste hypotheek, op vas ten termijn aangegaan vóór 1 Februari 1935, wordt de rentevoet b.v. beperkt op 6 pCt. Eer- Generaal Georges, die bij den aanslag op koning Alexander 1 ernstig werd ge wond, heeft zijn ambtsbezigheden hervat Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 25 Januari; Gewichtige onderhandelingen werden Vrij dagnamiddag gevoerd tusschen den eersten minister den heer Theunis en de delegatie van de Katholieke arbeidersorganisaties in België, n.l. het algemeen christelijk mijnwerkersver- bond en het algemeen christelijk vakverbond. Ook de twee democratische katholieke minis ters, de heeren Hubbens en van Isacker, na men aan deze onderhandelingen deel. Na afloop der onderhandelingen werd be kend gemaakt, dat de regeering belangrijke con cessies heeft gedaan aan de christelijke arbei dersorganisatie en bereid werd gevonden gron dige wijzigingen te brengen in de volmachtsbe- sluiten inzake de tewerkstelling van de werk loozen en het algeheel werkloosheidsregiem, en inzake verlaging der salarissen der staats beambten en gezinstoeslag. Hierna hebben de gedelegeerden van de christelijke arbeidersorganisaties verklaard, dat zij over de geheele linie voldoening hadden gekregen en dus van verder verzet kunnen afzien. Het gevolg hiervan is, dat de onwet tige socialistische actie, welke vooral in de Borinage en elders in Waalsch-Bel- gië voortduurt, thans geïsoleerd wordt en de Katholieke partij in haar geheel de regeering tegenover deze socialisti sche bedreiging zal steunen. Ook het volmachtsbesluit betreffende de mijnwerkerspensioenen wordt op zes punten gewijzigd en het staat reeds vast, dat de chris telijke mijnwerkers niet zullen meedoen aan de algemeene mijnwerkersstaking van 4 Fe bruari a.s. Intusschen hebben de socialisten nog een werkloozenmanifestatie opgeroepen, welke Dinsdag a.s. in de straten van Brussel zal plaats hebben, maar waaraan de christelijke arbeiders evenmin zullen meedoen. Het zoo juist door het Belgische ministerie van arbeid en sociale voorzorg gepubliceerde indexcijfer van de levensduurte op 15 Januari is met 11 punten gedaald vergeleken met net indexcijfer voor het geheele land op 15 De cember. Een vergelijking met het indexcijfer van een jaar geleden beteekent dus een verlaging van 53 punten. lang zullen ook de bankinteresten worden ver laagd. De ministerraad heeft tevens besloten een plan uit te voeren tot landelijke „opslorping" van de werkloosheid, o.m. door de inrichting van een groot aantal kleine landbouwbedrijven, welke naar gelang van de behoefte in het leven zullen worden geroepen in de nabijheid van de nijverheidscentra. In verband hiermede zou worden voorzien in de oprichting van een nationale credietmaat- schappij voor den kleinen landeigendom. Voorts zijn in dezen ministerraad de plan nen goedgekeurd van minister van Isacker omtrent werkverschaffing door het uitvoeren van werken aan de gemeente-wegen, waardoor men hoopt de werkloosheid te kunnen inkrim pen met een 10.000-tal werkloozen. Deze werken zullen door de regeering finan cieel worden gesteund tot een beloop van 65 pCt. van de kosten op voorwaarde, dat er mede aangevangen wordt vóór 1 Juni a.s. Tot 1 Juni as. zullen de gemeenten voor schotten kunnen bekomen, om die 65 pCt. aan te vullen. Men raamt de kosten van de uitvoering van werk aan de gemeentewegen op een som van 150.000.000 francs. MOSKOU, 25 Jan. (Reuter). Een delegatie van het Roode Leger uit het Verre Oosten is heden uit Wladiwostok te Moskou aangekomen om deel te nemen aan het zevende Congres van de Sovjets, dat hier heden wordt geopend. De leider van de delegatie, commandant Gonsjarow, verklaarde aan journalisten, dat het Roode Leger thans sterk genoeg is om elk of fensief het hoofd te bieden. ATHENE, 25 Jan. In strijd met het officieele Italiaansche dementi worden de gebeurtenissen op de Dodekanesos en in het bijzonder op het eiland Kalymnos in de Grieksche pers en door den Griekschen consul te Rhodos bevestigd. Terwijl de tot nog toe Italiaansch-gezinde bladen thans in heftigen taal tegen de Italiaan sche politiek op de Dodekanesos protesteeren, hoopt de regeeringspers op een wijziging in de houding van Italië. Zij verwacht de erkenning van het Grieksche karakter der Dodekanesos en het opgeven van alle pogingen tot Italiani seering. In protestbetoogingen tegen de hou ding der Italiaansche autoriteiten worden volksstemmingen op de Dodekanesos, Cyprus en in Noord-Epirus geëischt. BERLIJN, 24 Jan. Nu men voldoende erva ring heeft met de Diesel-electrische sneltreinen tusschen Berlijn en Hamburg, de z.g. „Vliegen de Hamburger", hebben de Rijksspoorwegen besloten met ingang van Mei as. eenzelfden dienst te openen tusschen Berlijn en Frankfort aan de Main. Met een gemiddelde snelheid van ongeveer 110 KM. per uur hoopt men de reis te kunnen volbrengen, het oponthoud aan en kele tusschenstations medegerekend, in 5 uur. De snelste stoomtrein doet over dezen afstand tot nog toe ongeveer 8 uur. Overigens is het traject naar Frankfort lang niet zoo gunstig als dat naar Hamburg, hetwelk erootendeels door verlaten heideland loopt. De katholieke arbeiders in België stennen de regeering tegenover de socialistische; actie. Werkverschaffing in België door het vormen van eqn groot aantal kleine landbouwbedrijven Werk aan gemeentewegen. Verlaging van hy potheekrenten. De schipbreuk van de „Mohawk". Nog een 45. tal vermisten. Handelsbesprekingen met België te Den Haag begonnen. De heer H. Stulemeyer heeft ontslag gevraagd als burgemeester van Schiedam. De verdachte van het Chinee zen drama te Rot terdam in vrijheid gesteld... De fabrieksbrand in Den Haag; onzekerheid over het lot van een ouden timmerman. Clandestien gasverbruik te Soesterberg. Twee goederenwagens te Oudenhoorn op drift geraakt en met tegemoetkomende tram in bot sing gekomen. New-Yorksche Beurs: Handel beperkt, koersen meerendeels lager, slot onregelmatig. W interkwalen We kwakkelen bijna allemaal in dezen winter. O die verkoudheid wat moeten in dezen crisistijd de zakdoekfabrikanten nog behoorlijke zaken maken. Hoed u voor de hoest. Het water loopt iemand de oogen uit. Jk ben grieperig" is 't gewone ant ivoord als men naar iemands gezond heid vraagt. uaum'n rugm'n beenwe krijgen Slecht weer!" Wat zou toch die rheumatiek zijn? AsperineI Som mige menschen zijn onuitputtelijk in goede raadgevingen en probaat hel pende middeltjes. Geen apotheek is groot genoeg om ze ons te kunnen leveren. Geen vraag is sterk genoeg om ze te kunnen verdragen. Wanneer we den raad van den een opvolgden zouden we ons een stuk in den kraag drinken probatum. Wanneer we den zin van een ander deden hielden we ons bij water met suiker. Zoo kwabbelen we met den kwabbelwinter. Gezondheid! HatsjiBrrr. BERLIJN, 25 Jan. (Reuter). Dr. Goebbels heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij verboden wordt den tweeden verjaardag van de Nationaal-Socfalistische revolutie op 30 Januari a.s., met veel vertoon te vieren. Beter kan men dezen dag vieren door een milde hulp aan de behoeftige volksgenooten. De Winterhulp-actie zal een extra bedrag van 23 millfoen aan de behoeftigen uitkeeren in den vorm van levensmiddelen en steenkolen. WASHINGTON. 25 Jan. (Reuter). De Senaat heeft de door den senator Van den Berg ge maakte reserve ten aanzien van het voorstel tot toetreding der Ver. Staten tot het Haagsche Hof van Justitie aangenomen, hetgeen een nieuwe stap is in de richting der aansluiting. Bedoelde reserve houdt in, dat de toetreding niet beteekent, dat Amerika afziet van het uit sluitend recht om zuiver binnenlandsche quaesties te behandelen. BERLIJN, 24 Jan. CV. D.) Het traditioneele Berlijnsche persbal, dat dit jaar op 2 Februari zal plaats vinden, heeft als bijzondere attrac tie, dat de eerste langs synthetischen weg sa mengestelde smaragd als prijs voor de tom bola zal worden uitgereikt. Twee Duitsche chemici, dr. Jaeger en dr. Es- pig, zijn er bij hun werk in de laboratoria der IG Farben in geslaagd dergelijke edelsteenen samen te stellen. Eenige dezer steenen zijn in een ring gezet, welke verloot zal worden. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 733.3 .Vorige stand: 740.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1