Vast en doelbewust regeeringsbeleid De fabrieksbrand in Den Haag New-Yorksche Bears LANDSVERDEDIGING Sport en spel ZATERDAG 26 JANUARI 1935 Geen devaluatie Nederland verliest met 7-0 van Letland Kerkelijk Leven De concentratie van Openbare Scholen is niet te ver gegaan Defensie N. S. B. Bezuiniging op het onderwijs Het spellingsvraagstuk Autonomie der gemeenten Onjuiste berekeningen De salarisregelingen Geen belastingver hooging Ordening Steun landbouw Een tweede Statendam Tegen cumulatie Huurdaling te langzaam ONZE PRINSES Filmbiografie reeds vertoond CLANDESTIEN GASVERBRUIK Volkslogement afgebrand Onzekerheid over het lot van een ouden timmerman TRAGISCH EINDE IJSHOCKEY W ereld kampioenschappen ijshockey te Davos PASTOOR H. J. V. d. VEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 25 Januari Bij beperkten handel vertoon den de koersen eerder een nei ging tot reactie; de markt sloot onregelmatig MARKTNIEUWS WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT - FAILLISSEMENTEN Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer- te Kamer in zake de algemeene beschouwin gen over de Rijfesbegrooting voor 1935 wordt het volgende ontleend: Het ontsnapt aan het inzicht der regeering, hoe in het stemmen van de Vrijz. Dem. fractie tegen de begrooting van Defensie een aanwij zing ban worden gezien van een gebrek aan homogeniteit binnen het Kabinet. De loop van zaken met betrekking tot de Winkelsluitingswet heeft tenslotte tot geen ander gevolg geleid, dan dat op het stuk der Zondagsluiting de wijziging der bestaande re geling is beperkt gebleven tot een tijdelijke af wijking, geheel gelijk aan die, welke de regee ring oorspronkelijk in eenigszins anderen vorm had voorgesteld. Dat een meerderheid in de Tweede Kamer in dezen aanvankelijk verder had willen gaan, kan bezwaarlijk worden aan gevoerd als een bewijs, dat de homogeniteit van het Kabinet te wenschen overlaat. De solidaire samenwerking van de leden van het kabinet laat niets te wenschen over en zoolang die solidariteit bewaard blijft, is een vast en doelbewust regeeringsbeleid verzekerd. Dat het beleid van de regeering niet overal in het land hartelijke instemming zou vinden, heeft ook de regeering van den aanvang af verwacht. Zij kan den leden, die er op wijzen, hoe onverantwoordelijke critiek in tijden, als wij thans beleven, gemakkelijk spel heeft, de verzekering geven, dat zij zich daardoor niet zal laten beïnvloeden en voort zal gaan met haar taak te vervullen op de wijze, die naar haar overtuiging in 's lands belang geboden wordt. Van een zitting nemen der beide Vrijz. Dem. ministers in het kabinet in overleg met hun partij is geen sprake geweest. Ook de regeering betreurt het, dat de de fensie-uitgaven geen ander beeld kunnen vertco- nen, dan blijkens de thans ingediende begrooting het geval is. Zij heeft het aanvragen van een lager bedrag echter bij den bestaanden nationa- len toestand niet in overeenstemming geacht met de belangen van 's lands veiligheid en daar door niet voor haar verantwoording kunnen ne men. Zij heeft echter aan den anderen kant het vaste voornemen, om ook op de militaire uit gaven zooveel te bezuinigen als maar eenigs zins mogelijk is. De regeering moge in dit ver band nog aanteekenen, dat de meening, als zou zij de voorstellen van de commissie-Idenburg naast zich hebben neergelegd, niet in overeen stemming is met de werkelijkheid. Op de kos ten der Ned--Indische landmacht is voor 1935 een bedrag bespaard, dat overeenkomt met het cijfer, dat naar de voorstellen der commissie zou zijn te verkrijgen. De in de Millioenennota aangekondigde maatregelen met betrekking tot de Nederlandsche landmacht voor een be langrijk deel aan de voorstellen ontleend beoogen een bezuiniging van omstreeks vijf mil- lioen. Ten slotte maakt de vraag, hoe op de uit gaven voor de zeemacht zal kunnen worden be zuinigd, nog een voorwerp van onderzoek uit. Hoe men de regeering vermindering van eerbied voor de grondslagen van bestaand recht kan verwijten, is haar een raadsel. Zij doet integendeel alles, wat in haar ver mogen is, om deze grondslagen te hand haven. Het verwijt, dat de regeering te veel re kening houdt met werkgeverskringen is te ongegrond om eenigen indruk op haar te kunnen maken. De regeering betreurt dat door de ontwikke ling der internationale verhoudingen aan de aanvankelijk overwogen plannen tot bezuiniging op de defensie-uitgaven niet ten volle gevolg is kunnen worden gegeven. De regeering wenscht «enerzijds niet aan een bewapeningswedloop deel te nemen, doch anderzijds is zij van meening, dat in de huidige tijdsomstandigheden een ver zwakking van de defensieve kracht der weermiddelen niet kan worden aanvaard. Dat voor de landsverdediging niet genoeg wordt gedaan en dat het leger en de marine niet voldoende zouden zijn geoutilleerd voor het doel, dat daarmede wordt beoogd, kan de regee ring niet toegeven. Het beschikbaar stellen van bedragen van be- teekenis voor defensiemateriaal en vooral voor onze marine uit het Werkfonds zou inderdaad de toegenomen werkloosheid zoowel in de me taalindustrie als in den scheepsbouw ten goede zijn gekomen, indien o.a. meer onderzeebooten en ander klein materiaal konden worden aan gebouwd. De bedoeling van het Werkfonds is echter om ter bestrijding van de werkloosheid zooveel mogelijk productieve werken uit te voeren, die voldoen aan den eisch, dat daardoor de econo mische kracht van het land wordt verhoogd. In het algemeen kunnen uitgaven bestemd voor strijdmiddelen daartoe niet gerekend worden. Met betrekking tot het standpunt der regee- ïing tegenover de leden der nationaal-socia- listische beweging deelt de regeering mede, dat haar vooralsnog niet gebleken is van zoodanige veranderingen in de houding dezer beweging tegenover het wettig gezag, dat de uitsluiting harer leden uit het ambtenarencorps kan wor den opgeheven. De leden, die bezwaar maakten, dat de bezui niging op het onderwijs tot dusver vrijwel uit sluitend ten nadeele van het openbaar onder wijs is doorgevoerd, vergissen zich. Onjuist is, dat door de concentratie van open bare scholen, nu die van bijzondere scholen daarmede niet gelijken tred houden, dc aan de pacificatie ten grondslag liggende gelijkheid is verbroken. Die gelijkheid is geen gelijkheid van feitelijke omstandigheden, zij is een rechtsge lijkheid. Waar de feitelijke omstandigheden zich ia tegengestelde richting ontwikkelen, zou uniforme behandeling zeker geen rechtsgelijk heid waarborgen. Intusschen sluit dit niet uit, dat met het oog op de concentratie van het bijzonder onderwijs onder handhaving van ob jectieve normen, ook eenige wettelijke regelen moeten worden tot stand gebracht. Wettelijke regelen zijn reeds noodig om de gevolgen van schoolopheffing ter bezuiniging te regelen. De regeering wenscht de vrijheid van onder wijs te handhaven, zij dient echter ook aan het bijzonder onderwijs den eisch te stellen dat de scholen op de minst kostbare wijze over het geheele land worden gedistribueerd. Dat met de concentratie van openbare scho len in sommige streken des lands reeds te ver is gegaan, kan de regeering niet toegeven. Ten aanzien van het spellingsvraagstuk merkt de regeering op, dat nu de toestand onhoud baar bleek geworden, de regeering aan den strijd binnen den kring van het onderwijs een einde heeft gemaakt. Stelt men de vraag, of het geheele kabinet „ingenomen" was met de maatregelen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dan stelt men een vraag, die staats rechtelijk volkomen irrelevant is. Stelt men den eisch, die staatsrechtelijk van groote beteekenis is, dat een Minister geen maatregelen van al gemeene strekking neemt, waarmede het kabi net zich niet kan vereenigen, dan is daaraan ten volle voldaan. Intusschen moge hier worden opgemerkt, dat uit het feit van de invoering bij het onderwijs alleen niet de conclusie kan volgen van ver deeldheid in het kabinet. Dat thans op de scholen en bij de examens verwarring bestaat, is niet juist. Voor hel eerst sedert vele jaren bestaat er een eenheid, die noodzakelijk is om tot een ordelijk en doelmatig onderwijs te komen in de Nederlandsche taal. De regeering moet met nadruk stelling ne men tegen de voorstelling alsof zij, de Staten- Generaal voorbijgaande, zich langs een omweg dictatoriale bevoegdheden zou hebben aange matigd. De Staten-Generaal zijn niet uitge schakeld, de wet schakelde hen niet in. Bevoegd heden, die de wet aan de regeering verleent, kan men nimmer dictatoriaal noemen. De Regeering kan slechts opnieuw herhalen, dat van eenige belustheid harerzijds om de ge meentelijke autonomie aan te tasten. g;en spra ke is. Juist omdat de regeering alles doen wil, wat in haar vermogen is, om aantasting der autonomie te voorkomen, is zij genoodzaakt in sommige gevallen in het gemeentelijk bestuurs beleid in te grijpen. Ongetwijfeld is het juist, dat vele gemeenten in financieele moeilijkheden zijn geraakt ten gevolge van de werkloosheid. Al moge deze oorzaak haar niet kunnen worden toegerekend, dit ontslaat haar niet van den plicht, al het mogelijke te doen om desondanks ontwrichting der gemeente-financiën te voorkomen Sij kun nen zich er daarbij allerminst over beklagen, dat het Rijk haar bij de bestrijding der werk loosheidslasten niet te hulp komt. De leden, die ernstig bezorgd zijn over den toestand van 's Rijks financiën, gaven een be cijfering, waaruit zou blijken, dat het budget voor 1935 vergeleken bij dat voor 1934 met een bedrag van niet minder dan 62 millioen zou zijn gestegen. Er zijn daarbij echter zeer be langrijke factoren over het hoofd gezien. Indien men de marinebijdrage aan Indië ad 12 mil lioen uitschakelt blijkt dat van eenige stijging geen sprake is. Een onderzoek naar den aard der Rijksuit gaven leert, dat dadelijk volledig werkende besparingsmaatregelen maar in zeer beperkte mate mogelijk zijn. Belangrijke reorganisatiemaatregelen komen altijd weer neer op afschaffing van personeel, en zoolang het Rijk nog niet besluit om dit personeel zonder meer op straat te zetten een handelwijze, waartoe de regeering voorals nog niet bereid is zal de te verkrijgen be sparing zich eerst geleidelijk verwezenlijken. Dit geldt niet voor salarisverlaging van in dienst zijnd personeel, doch daaraan zijn ook grenzen. De regeering wil daarmede niet zeggen, dat op het stuk der salarisregeling niet verder zal moeten worden gegaan. Zij heeft ook deze vraag in onderzoek, doch zij maakt zich niet de il lusie, dat, ais zij tot een verdere vermindering van den salarislast zal meenen te moeten be sluiten, haar niet tegemoet zal worden gevoerd, dat bij bezuinigingen van deze soort weinig staatsmanskunst te pas komt. Ingrijpen op het stuk van het hypotheekrecht en de huur- en pachtcontracten moet met de uiterste voorzichtigheid geschieden, wil men voorkomen, dat het economisch evenwicht nog erger wordt verstoord dan reeds het geval is. De regeering moet den op haar geoefen den drang om tot devaluatie over te gaan met beslistheid weerstaan. Zij is er vast van overtuigd, dat daardoor de toestand van de gemeenschap in haar geheel slechts verer gerd zal kunnen worden, al zou deze of gene groep er eenig voordeel van hebben. Het economisch herstel zal niet verkregen worden, zoolang niet o. a. een stabiele verhou ding der belangrijkste valuta's zal zijn bereikt. Devaluatie van den Nederlandschen gulden en de schok, die daarvan het gevolg zou zijn, zal bij de vele onzekerheden, die op het monetaire terrein reeds bestaan, een nieuwe onzekerheid voegen en kan daardoor het herstel slechts be moeilijken. Daarnaast is het groote bezwaar van deva luatie gelegen in haar willekeur. Indien een regeering, ondanks de uiter ste pogingen er niet in vermag te slagen, de goudwaarde van haar munt te hand haven en deze van haar goudvlak wordt afgedrongen, hebben misschien nog hevi ger verschuivingen plaats, doch dan zijn deze niet voor de verantwoordelijkheid der overheid. De regeering acht het haar plicht alles te doen wat in haar vermogen ligt, om dit te voorkomen en zij heeft het volle ver trouwen daarin te zullen slagen. Tegenover de landen van het z.g. goudblok heeft de regeering zich tot niets gebonden, dat haar vrijheid van handelen aan banden zou leggen. De regeering heeft geen behoefte zich om trent de vraag, of .verdere belastingverhooging kan worden opgelegd, door een commissie te doen voorlichten. Haar overtuiging, dat belas tingverhooging uitgesloten moet worden geacht en men integendeel, zoodra zulks maar eenigs zins mogelijk is, tot belastingverlaging zal moe ten overgaan, is daarvoor te vast gefundeerd. Tot opheffing van het bankgeheim is de re geering niet bereid. Kan de regeering zich niet vereenigen met het standpunt dergenen, die een dwingend re gelen van het bedrijfsleven van overheidswege voorstaan, evenmin kan zij zich scharen aan de zijde van die leden, welke waarschuwen tegen iedere inmenging van de regeering op econo misch gebied. De taak van de overheid met be trekking tot het economisch leven omvat zeker het stimuleeren van en het richting geven aan hetgeen door organen uit en samenwerking in het bedrijfsleven zelf groeit. Dat groepsbelan gen hierbij den doorslag niet mogen geven en dat de Staat de leiding in handen zal moeten houden, staat voor de regeering vast. De ont wikkeling van de laatste jaren heeft wel aan getoond, dat men de regeling van de samen werking niet geheel aan het bedrijfsleven zal kunnen overlaten. De regeering kan niet erkennen, dat gespro ken zou kunnen worden van een ongewenschte werking van den steun aan den landbouw. Waar het maar eenigszins mogelijk was de steunbedragen te verlagen, is de regeering aan stonds hiertoe overgegaan. Bij herhaling neemt de regeering maatregelen ten behoeve van de kleine bedrijven, die naar evenredigheid somtijds gunstiger behandeld worden dan de grootere. De regeering heeft bovendien de moeilijkheden, waarvoor deze be drijven geplaatst zijn, opnieuw in studie ge nomen. Aanpassing aan bestaande afzetmogelijkheid door productiebeperking staat bij de regeering op den voorgrond. De regeering overweegt, waar dit mogelijk blijkt, zooals bij den steun van aardappelen, vereenvoudiging van systeem, waardoor mede met minder conröle-ambtenaren zal kunnen worden volstaan. Ten aanzien van de vraag op welke wijze aan de moeilijkheden met betrekking tot de pacht moet worden tegemoet gekomen, zal het over leg tusschen de verschillende departementen vermoedelijk spoedig zijn beëindigd. De noo- dige voortvarendheid wordt daarbij betracht. Over den eventueelen bouw van een zuster schip van de Statendam is met de directie van de Holland-Amerika Lijn nog overleg gaande. Met betrekking tot de oprichting van een centrale industriebank is da regeering het eens met die leden, die de noodzakelijkheid van de oprichting van een zoodanige instelling niet inzien. Plannen worden overwogen, welke reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, om de geheele organisatie van den arbeid voor jonge werkloozen op een breeder basis te plaatsen, waardoor het tevens mogelijk zal zijn, het kampwerk voor de jongeren met meer kracht dan tot nu toe mogelijk was, aan te rutten. Tegenóver het vraagstuk der vervanging van vrouwelijke arbeidskrachten dejor mannelijke- staat de regeering in beginsel niet afwijzend. Dit onderwerp vormt nog een punt van studie. Dat er door de ondersteunde werkloozen hon ger zou worden geleden, kan de regeering niet erkennen- Het streven van de regeering is er voortdu rend op gericht om voor zoover het dienst belang daardoor niet geschaad wordt bij benoemingen cumulatie van inkomsten zooveel mogelijk te vermijden. Met de toegezegde verdere wettelijke bestrij ding van cumulatie van ambten, wedden en pensioenen wordt de vereischte spoed betracht. Het wetsontwerp is in behandeling bij de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken. De regeering heeft in de geuite bezwaren geen voldoende aanleiding kunnen vinden, haar voornemens in zake herclassificatie van de gemeenten geheel terug te nemen. De regeering onderschrijft ten volle den aan drang tot den bouw van goedkoope arbeiders woningen. Zij is in die richting werkzaam en op het platteland worden inderdaad goedkoo pe woningen gebouwd. Op de huren van particuliere woningen kan de regeëring niet rechtstreeks invloed oefe nen; wel kan gezegd worden, dat een huurda ling in gang is, maar deze gaat, ook naar het oordeel der regeering, te langzaam. Naar wij vernemen, is de film „Onze Prin ses" welke, gelijk reeds eerder werd gemeld, door de HAVO-film is vervaardigd als film biografie van H. K. H. Prinses Juliana dezer dagen in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van Het Roode Kruis in het gebouw Prinsesse- gracht 27 te Den Haag vertoond, waarbij H. K. H. als voorzitster van dat hoofdbestuur aan wezig was. In den loop van de volgende maand zal deze film in speciaal daartoe te organiseeren bijeen komsten in verschillende plaatsen van ons land worden vertoond, waarbij de netto-opbrengst ten deele aan het Roode Kruis en ten deele aan het Sanatorium Oranje Nassau's Oord ten goede zal komen. Deze tournée staat onder leiding van den heer Jos. C. W. Thoolen te 's-Graven- hage (Trompstraat 83) met medewerking van den heer W. P. Schafer, directeur van de Havo-film te Voorburg. Vrijdagmiddag om half vijf heeft de Rijks politie in samenwerking met de gemeente-politie en den opzichter van de Gemeente Gasfabrieken te Zeist een onderzoek ingesteld in een villa te Soesterberg, staande aan den Amersfoortschen straatweg en bewoond door den heer N. D. Men vermoedde namelijk, dat hier op clan destiene wijze gas werd verbruikt. Het vermoe den bleek bij onderzoek juist te zijn geweest. Een gasmeter was clandestien aangesloten en langs dezen weg werd op onrechtmatige wijze gasverbruik mogelijk gemaakt. Er is proces verbaal opgemaakt van dit geval. De gasmeter is ten behoeve van het bewijs in beslag geno men. In de Schifferheiderstraat te Kerkrade is Donderdag het volkslogement Schmitz groó- tendeels afgebrand. Van den inboedel werd weinig gered. Een zoon, die te slapen lag, kon tijdig gered worden. Vrijdagmiddag om vier uur was de brandweer nog steeds bezig met het blusschen van den brand in de Waldorpstraat te Den Haag, Het gerucht deed de ronde, dat een 75-jarige timmerman, die Vrijdagochtend in 't gebouw was gegaan om zijn gereedschap te halen, niet meer teruggezien was. Het geheele personeel had zich gemeld, maar de oude man niet. Ook was hij niet thuisgekomen. Men verkeert dus in onze kerheid omtrent zijn lot en maakt zich ernstig ongerust over hem. Het is natuurlijk niet uit gesloten, dat de man verschrikt is weggeloopen en daardoor eenigszins van streek is geraakt. Echter wórdt het niet uitgesloten geacht, dat de man in het brandende gebouw is achterge bleven en geen kans meer gehad heeft om te vluchten. Indien dit 't geval mocht zijn geweest, vreest men het ergste. Het onderzoek wordt echter zeer bemoeilijkt door het feit, dat de brandweer het gebouw niet kan binnendringen om zich omtrent het lot van den ouden man zekerheid te verschaffen. Nader seint men ons Vrijdagavond laat uit Den Haag, dat het thans wel als vaststaand kan worden aangenomen, dat de 75-jarige timmer man den dood in de vlammen heeft gevonden. De ongelukkige had zijn werkplaats op een hooger gelegen verdieping. Te Kerkrade is de 46-jarige gehuwde vrouw D., die lijdende was aan asthma, in een stukje sinaasappel gestikt. Ook zijn laatsten wedstrijd in het troosttour- nooi van de wereldkampioenschappen yshockey te Davos heeft Nederland verloren, thans met flinke cijfers van Letland. In 't hoofdtournooi heeft ons land alle drie wedstrijden verloren met de doel- cijfers 0—16, terwijl het resultaat in het troost- tournooi nog slechter was, daar men hier im mers tegenover minder sterke tegenstanders stond en toch alle drie ontmoetingen, met de eindcijfers 018, verloor. Intusschen hebben de spelers zeer veel ge leerd en het getuigt van goed inzicht, dat men ondanks het feit, dat Nederland uitge speeld is toch nog tót Maandag te Davos blijft om de laatste wedstrijden en de beslis sing van de wereldkampioenschappen bij te wonen. Voor de finalisten Canada, Tsjecho Slowakye, Engeland en Zwitserland was het Vrijdag een welverdiende rustdag. Het troosttournooi werd echter voortgezet en zoo goed als beëindigd. In groep A speelde Duitschland tegen Roemenië. Duitschland won met 30, waarmede dit land de eerste plaats bezette. Na zes minuten had Orbanowski den Duitschers de leiding gegeven en drie minuten later doelpuntte Schoettle nog een keer. In den tweeden speeltijd werd niet gescoord, terwijl in het laatste kwartier Jaeneeke nog een maal kon scoren, zoodat de eindstand 30 werd. In den wedstrijd tegen Letland kwam Neder land uit met de spelers van der Fliet in het doel; achter: Van der Stok en v. d. Vlugt; eerste voorlinie: De Jong, Dupon en Maas, terwijl de tweede voorlinie slechts uit twee spelers bestond, n.l. uit Koeleman en De Kadt, die afwisselend invielen. In het eerste kwar tier scoorden Petrovski en Paigle voor Letland elk één maal, terwijl v. d. Vlugt in dezen eersten speeltijd op een gegeven moment dusdanig kwam te vallen, dat hij niet verdei- kon mee spelen. In den tweeden speeltijd doelpuntte Auzins voor Letland, terwijl in het laatste kwar tier nog vier goals tegen Nederland gescoord werden, n.l. door Auzins en Jessens (drie maal). De groote zwakte in het Nederlandsche téam lag Ook nu in de voorhoede, waarin alleen Du- pon goed voldeed. Over het algemeen kunnen de voorspelers niet snel genoeg terug komen, waarbij de buitenspelers der tegenpartij gemak kelijke scoringskansen krijgen. Met 70 kwam het einde van deze ontmoe ting. De toestand van den hoogeerw. eere-kanun- nik H. J. v. d. Ven, pastoor van de parochie St. Antonius Abt te 's Gravenhagé, die deze week door een ongesteldheid in Huize „Maris Stella" aan den Ouden Scheveningschen weg moest worden opgenomen, is, naar men ons aldaar Vrijdag mededeelde, weder veel verbeterd. De patiëpt zal echter nog eenigen tijd rust moeten houden en voorloopig zijn herderlijken arbeid niet kunnen verrichten. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zonen en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie 147—146% Unilever 88—88 K H. V. A. 172 Nisu 84 Cult. Vorstenlanden 22 Pref, aarid. id. 51% Action id. 16 Young met verklaring 38—37% Van 4.305 uur Kon- Olie H. V. A. Ind. Bank Cult. Vorstenlanden Pref. Banda 147 172%—173 70K 22 10% NEW-YORK 25 Jan (Part.) Van eenige uitbreiding der affaire was heden in Wallstreet geen sprake en zoowel publiek als beroepshandel hielden zich geheel afzijdig. De koersen vertoonden bij de opening opnieuw een neiging om terug te loopen, daar de onze kerheid over het goudclausuleproces nog als een schaduw over de markt blijft hangen. Aandeelen U.S. Steéls liepen aanvankelijk verder terug, doch konden zich later weer ge deeltelijk herstellen. Bethlehems Steels waren goed prijshoudend; verschillende andere staal- waarden hadden kleine verliezen te registree- ren. Spoorwegwaarden hadden een onregelma tig verloop. Atchison Topeka's en Union Pacific noteerden een fractie hooger, doch elders lag het koerspeil iets beneden de slotkoersen van gisteren. Koperwaarden deelden in de alge meene malaise en kwamen hier en daar een fractie lager te liggen, in tegenstelling tot automobielaandeelen, die meeren deels goed van toon waren op de gunstige verkoopberichten. Petroleumwaarden bleven op peil, terwijl warenhuisaandeelen iets van hun koersstand moesten prijsgeven. Public-utilities waren ver deeld, doch de koersverliezen hadden toch de overhand. Speciaal Amer. Tel. Tel. waren aan aanbod onderhevig, hetgeen een koersver lies van ongeveer één dollar tot gevolg had. Chemische fondsen waren gedrukt en gaven koersverliezen tot één punt te zien. Industrials equimentshares, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, vliegtuigwaarden en ta- baksaandeelen waren nauwelijks prijshoudend en stelden zich iets beneden het vorig slotpeil. Bij zeer kalmen handel ondergingen de no teeringen op de meest afdeelingen zeer kleine veranderingen. Na de daling, die by de opening viel op te merken, sloeg de markt weer in langzaam tempo een opwaartsche richting in, waaraan de verbeterde stemming op de produc- tenmarkten en voor den dollar ten opzichte van de buitenlandsche valuta's niet vreemd .waren. Chemische waarden en public-utilities brachten nog wat leven in de brouwerij. Kunst- zij de-aandeelen, tabakken, petroleum-, auto mobiel- en spoorwegwaarden waren eveneens goed gedisponeerd. Het aantal verladen wagons gaf in de afgeloopen week een verbetering van 9280 stuks te zien, hetgeen hooger is dan ver wacht werd. Mijnwaarden waren verdeeld; vooral de speculatieve soorten hadden flink van aanbod te lijden. Staalwaarden werden niet beïnvloed door een transactie van 25.000 ton staalschroot in het Youngstowndistrict tegen prijzen, die iets beneden de hoogste noteerin gen kwamen te liggen. Het slot, dat op eenigs zins onregelmatige wijze tot stand kwam, gaf meeren deels onveranderde noteeringen te zien, met uitzondering van Air Reduction. Consol Gas en Public Service, die 1 pet. a V/4 pCt. winst boekten en U. S. Smelting, die 1 pCt. in reactie verkeerden. De omzetten bedroegen 520.000 shares, waarvan in het eerste uur 110.000 shares. Slotkoersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. TeL American Tobacco B American Waterworks Anaconda Conner Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshin* Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleeninff Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninkliike Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin Fl. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank Natiottal Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Nova del Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building S exdiv. t ex coupon ex claim. bieden I gedaan en laten, koersen. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) 25 24 23 136 1341/2 1351/4 II41/2 114 115% 17% 17% 18 35% 35% 351/2 104V4 104% 105% 82 8U/4 82 13% 127/g 13 10% 107/g 11 48% 481/4 48% 237/8 23% 24 12 12% 12% 3IV4 31 3IV4 13% 13% 133/s 557/g 55% 551/4 25 25% 251/4 43% 43% 431/2 3% 3% 3% 2 2 2 38 371/4 37% IV4 IV4 1% 207/g 19% 191/2 17% 177/g 17% 45 441/4 44 34% 34% 34% 37% 371/4 37 94% 94 941/4 114 114 1131/2 6% 6% 61/4 237/g 23% 24% 31% 31% 311/2 14% 141/4 14% IOV4 IOV4 10% 141/2 141/4 141/3 413/s 41 41 231/4 23% 23% 91/2 91/2 93/4 161/a 16% 17 321/4 31% 32 5.30-40 5.32-42 93 93 93% 5 5% 5% 2 2 2 3% 3% 3% 26% 26% 27 I6V2 16% I6S/4 21% 221/4 21 s/i 16 16 16% 493/4 49% 49% 18% 18% 18 127/g 12% 123/s 1731/2 173% 1731/2 22% 221/4 223/4 223/4 22% 44% 44%§ 446/8 271/4 26 26% 5% Sl/4 5% 343/4 343/4 35% 71/4 73/g 7% 137/s 137/g 14 153/4 15% 153/g 136/8 13% 13V2 17% 178/1 17'% 42% 42 41% 83/4 8% 9 1057/g 105 1041/3 133/4 13% 14% 21/3 21/3 2% 14% 143/4 15 373/4 373/4 373/g 17/g 17/g 1% 383/4 383/4 39% 53 53 533/g BREUKELEN, 35 Jan. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd: 13 wagens, met, te za men 532 stuks kagen. Gewicht pl.m. 3734 K.G Prijs le soort R.M. 18—20. Idem 2e soort 1517 per 50 K.G. HOOFDDORP. 24 Jan. (Boerennoteeringen) Rogge 7.50—7.85, Ch. gerst 5.75—6.25, wintergerst 5.255.75, haver 6.506.90, duiveboonen 88%, paardeboonen 66%. bruine boonen 11.5012 per 100 K.G. Groene erwten, af boerderij, ma- chineschoon 9.5010. vale erwten 1415, gele mosterd 19—20, kanariezaad 6.257, karwijzaad 18%19, blauwmaanzaad 1415 per 100 K.G, Brussel Rome Madrid Bern 25 Jan. 23.13 8.06 13.55 32.11 Weenen 18.68 24 Jan. 23.18 8.49 13.59 32.18 18.72 NEW-YORK, 25 Jan. 25 Jan, 24 Jan. Oslo A'dam Londen Parjjs Beriyn 24.50 24.55 67.05 67.20 4.87% 4.88Vs 6.53Vi 6.55% 39.83 39.93 NEW-YORK, 25 Jan. 25 Jan. 24 Jan. 25 Jan. 24 Jan. Suiker Mrt. 1.88-90 1.90-91 Sept Mei 1.93 1.94-95 Oct. Juü 1.96-97 1.99-200 Dec. CtCuba 2.80 Suiker (nieuw contract) slot Mrt. 1 85-86 1 87-89 Sept 2.02 Mei 1.90-91 1.92-93 Dec. 2.06-07 Juli 1.95-96 1.97-98 Jan. 2.05-07 Rubber Standaard Jan. 12.72 12.75 Sept. 13.36 Mrt. 12.87 12.90 Oct. 13.40 Mei 13.03 13.05 Dec. 13.59 Juli 13.17 13.17 Katoen Loco 12.65 12.65 Juli 12.54-55 Pebr 12.44 12.49 Aug. 12.51 Mrt. 12.49-50 12.50-51 Sept 12.48 Apri] 12.51 12.52 Oct 12.464 Mei 12.53-50 12.55 Nov. 12.49 Juni 12.53 12.55 Dec. 12.52 2.02 2.03-04 2.08-09 2.09-10 2.82 2.02-03 2.07-08 2.06-07 13.36 13.40 13.58 12.55 12.53 12.51 12.49 12.52 12.55 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 50.95 51.15 Koffie (Rio) Mrt 6.51 107% 116% 107% 1163/g Pebr 50.80 51.00 Mei Juü Sept. Dec. 6.66 6.78 6.90 7.00 6.46 6.62 6.73 685 6.95 Mrt Me) Juli Sept Dec (Santos) 9.78 9.82 9.83 9.84 9.88 9.74 9.80 9 81 9.83 9.88 25 Jan. 24 Jan. CHICAGO, 25 Jan, 25 Jan. 24 Jan. Tarwe Haver Mei 973/g.i/2 96%.7/g Mei 51% 51% Juli 893/8-1/2 88%-3/4 Juü 441/2 44% Sept 877/8-3/4 87 Sept 42% 42 Mats Rogge Mei 85 847/g Me) 671/2 66% Juli 807/g 80% Juli 667/g 66% Sept 778/4 77% Sept 66% 657/g Reuzel Dulutb Lijnzaad LOCO 12.721/2 12.75 Jan. 12.70 12.75 Mei 1.88 1.88 Mei 12.871/2 12.90 Juli - Juü 13.00 13.07% Sept 1307.% 13.17% 25 Jan. 24 Jan. Tarwe Mei 83 82% Juü 82% 82Vs Oct. - Rogge Mei 55% WINNIPEG, 24 Jan. 25 Jan. 24 Jan. Gerst Juü 56 Oct. Haver Mei 42% Juli 42% Oct. - 55% So% Mei 521/2 Juli 51% Oct. - Lijnzaad Mei 1.48% Juli Oct. 51% 50% 42% 41% GRAANNOTEERING LIVERPOOL. 25 Jan. Tarwe. Maart 4.11 Mei 5.1 Juli 5.3 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Transvaalstraat 59. en aannemer. Gebr. Wier- Failliet verklaard: 11 Jan.: H. van Ostade, Tilburg. G. L. van Ewijk, timmerman Voorburg, Barbansonstr. 100. 16 Jan.: N.V. Architectenbureau, sma, Almelo. W. Sietzes Dzn., koopman, Enkhuizen. 23 Jan.: B. Richters, Enschede, Grauerbrug. A. D. Gerritse, kleermaker, handel drijvende onder den firmanaam I. Cohen Barnstyn, En schede, Haaksbergerstraat 15a. H. J. Grobben, wever, Almelo. Asterstr. 20. Fa. Triplex en Houthandel „De Volharding' in liquidatie te Dubbeldam. Jan Visser, met Kryn Verhey, vormende de firma Triplex en Houthandel ,,De Volharding" in liquidatie te Dubbeldam. Kerkstraat 43, Zwïjn- drecht. Kryn Verhey, met Jan Visser, vormende de fa. Triplex en Houthandel „De Volhrding" In li quidatie te Dubbeldam, Tollenstraat 8 te Zwijn- drecht. Aart. Stooker, koopman en caféhouder. Nieuw Beyerland. J. H. Voordendag, landbouwer, de Werken No. 291. Matheus Franciscus Wilhelmus Hemming, handelsreiziger, Den Bosch, v. Novemborghstr. 98. J. C. van Nierop, schrijver, Eindhoven, Wll- genroosstraat 47. E. ter Heegde, koopman, Den Bosch. Xe Ko renstraat 2. A. M. Schouten, kleerm., Zeist, Kerkweg 16- P. de Vilder, koopman en aannemer, Nieuw Loosdrecht (Beukenhof Nootweg) thans te Hil versum. C. C. Worrell, bouwondernemer, Bilthoven, Patzerweg 35. C. Copier, steenkolenhandelaar, Culemborg, Westerwal (de Wal). Mej. M. Frylink. Zeist, Homeruslaan 18. J. Ph. van Zegveld. Utrecht, Makasserstr. 71. N.V. Nederlandsche Kalkmergelgroeve, sta tutair gevestigd te Utrecht, doch kantoor hou dende te Hulzen, Naardersrtaat 242. P. Vos, Utrecht, Alb. Thaerlaan 35. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Auomatische Verkoopinstallaties, Amsterdam. J. C. de Dood, landbouwer, Amsterdam, Slo- térdijkermeerweg 126. N.V. Alg. Handel Maatschappij „Interma". Amsterdam, Vossiusstraat 3. J. C. Lap, Amsterdam, Linnaeusstraat 100, eerste étage, p. a. de Wit. N.V. Taverne „Louis Seize" Amsterdam, Re- guliersbreestraat 48. J. H. v d Maas. koopman, Amsterdam, Wou- wermanstraat 4 huls. R. Chr. Poster, makelaar In assurantiën. Diemen, Ouderkerkerlaan 40. C. A. J. van Wees, behanger, Amsterdam. Hembrugstraat 8, tweede étage. 24 Jan.: O. E. Korn. hotelhouder, Amsterdam. Leidschekade 92 en 93. C. Odinot, slager, Amsterdam, Oievaart- weg 14 huis. C. v. d. Berg, Amsterdam, Hudsonstraat 83. W. J. M. van Dungen, koopman en houder eener garage en automobiel-reparateur, Amster dam. Jac. van Lennepkade 171. eerste étage en 172 en aldaar handelende onder den naam Van Lennep Garage. H. Koolhaas, bouwkundige, Bussum, Von dellaan 16. Surséance van betaling: Verlenging verzocht door Georges Arthur Ma- hieu, bouwondernemer, Amstedam. Verhoor Don derdag 21 Maart 1935, des voormiddags te 1° uur 30 ln het Paleis van Justitie te Amsterdam. Prinsengracht. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fa»1- van: S. Kopult, Amsterdam. G. Koning Amster dam. D. Slager, Amsterdam. N. J, Jarlng, Am sterdam. N.V. Autotransport en Aannemersbedrijf „ATO" te Diemerbrug, Gem. Diemen. H. V. O. d- Fa. Gebrs. Verhoef en de beide leden Cornell» Verhoef en Nicolaas Verhoef. Landsmeer. L. van Brink, Amstrdam. H. Lozer, Amsterdam- N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Como" Amster dam. W. Misana, Enschede. J. Mathies, chauf feur, Utrecht, Predikheerenkerkhof 6. M. J, va" der Waals, drukker, Utrecht, Vosstaat 30. H- van Doon, winkelier in sigaren, IJsselstein. Kerk straat 8. H. Snyder, handelende o. d. firma Vedder Co., Utrecht, Oudegracht 303. J- r" Vedder, handelende o. d. firma J. Vedder c Utrecht, Croèselaan 162.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2