Het gouden Waagstuk Nieuwe tarief wet Extra-hulp aan werkloozen Sluwe oplichters Op drift geraakt ZATERDAG 26 JANUARI 1935 Buitenlanders in het hotelbedrijf Landelijke C.A.O. in de bouwvakken Nederland - België BUZIAU VERTELT 40 JAREN Duister Chineezen- drama door j Groote stagnatie De positie van onze industrie dient versterkt Een bepaald aantal mag blijven OVERLEG GEWENSCHT Over verlaging der richtprijzen INDISCH EN NEDERLANDSCH RECHT Beslissing van den Hoogen Raad Bespreking van de nieuwe regeling Besprekingen hebben nog geen resultaat opgeleverd HET WONINGOVERSCHOT Beperking van hypotheken wenschelijk geacht H. STULEMEIJER Ontslag gevraagd als burgemeester van Schiedam Besprekingen te Den Haag begonnen HET HOOGERE POLITIE PERSONEEL Nieuwe regeling van hun rechts positie binnenkort te verwachten Voor een der verdachten zijn on geveer alle grenzen gesloten wegens gepleegde straf bare feiten OMZETBELASTING VOOR DE GEMEENTEBEDRIJVEN Gunstige beschikking omtrent verlaging te wachten? INVOER VAN HARING HET SLIPGEVAAR Verdachte weer in vrijheid gesteld INHOUD VAN VERPAKTE ARTIKELEN Paard en kar door vrachtauto aangereden STEUN GRIENDCULTUUR FLETCHER Nieuw wetsontwerp over aan duiding mogelijk SNIPHOL BIJ PARAMARIBO K. J. V.-PELGRIMSTOCHT NAAR ROME NEDERLAND—JAPAN Goederenwagens in botsing met tegemoetkomende tram VLOERKLEEDEN GESTOLEN En daarna beleend DE ZOOVEELSTE SMOKKEL- AUTO Vrouw verdronken UIT DE STAATSCOURANT Dezer dagen is door alle Kamers van Koop handel van Noord-Brabant en Limburg ge zamenlijk aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal 'n adres gericht inzake 't nieuw tarief van invoerrechten, waarin o.m. wordt bepleit in de nieuwe Tariefwet een bepaling op te Heipen, die, naar analogie van artikel 37 der Omzetbelastingwet 1933, vrijdom van invoer- rceht mogelijk maakt voor machines en bedrijfs- hulpmiddelen. welke naar het oordeel van de Kroon hier te lande niet of niet noemenswaard ■Worden voortgebracht. Verder wijzen genoemde Kamers er op, dat zij behoudens enkele zeer gewaardeerde uit zonderingen, in het nieuwe tarief eenigen weer klank missen van den zoo herhaaldelijk naar Voren gebrachten wensch, om door tariefmaat regelen de positie van de Nederlandsche indus trie op de binnenlandsche markt te versterken. Andermaal verzoeken adressanten daarom het daarheen te leiden, dat, afgezien van de tariefmaatregelen, die voor de, instandhouding, resp. het herstel van zwaar getroffen Neder landsche bedrijfstakken noodzakelijkerwijze zul len moeten worden genomen, het algemeen ta riefniveau voor afgewerkte producten op mini mum 15 pCt. van de waarde wordt gebracht. In Verband echter met de groote nadeelen aan het systeem van waarderechten verbonden, ach ten de Kamers het van het allergrootste belang, dat aan het stelsel van specifieke rechten in het tarief zoo ruim mogelijk uitbreiding wordt gegeven. Ten opzichte van een groot aantal artikelen Zou door het instellen van specifieke rechten de beteekenis van het tarief zeer veel grooter Worden, terwijl dit bovendien het voordeel heeft, dat meer stabiele inkomsten voor den fiscus, ook in tijden van sterk wisselende prijsverhou dingen, worden verzekerd. De nood is in tal van bedrijven uiterst hoog gestegen, zoodat adressanten een spoedige door- Voering der geuite desiderata van het aller grootste belang achten. Waar reeds thans, vooral in de grensstreken, een levendige smokkelhandel bestaat en ook al te vaak particulieren aanschaffingen over de grenzen plegen te doen, welke euvelen bij ver hooging van invoerrechten in omvang zullen tcepemen, zal een verscherping van de douane controle niet achterwege mogen blijven. In verband met de beperkende bepalingen Voor in Nederland werkende vreemdelingen, Verneemt het „Volk", dat niet alle vreemdelin gen in het hotel- en restaurantbedrijf zullen moeten worden ontslagen. Onderdanen van een land, waar Nederlan ders in het hotelbedrijf werkzaam mogen zijn, zullen in Nederland faciliteitenondervinden. Dit geldt bijvoorbeeld Zwitserland. Onder dagteekening van 24 Januari hebben de drie Centrale landbouworganisaties het vol gende telegram aan den Minister van Econo mische Zaken gezonden: ..Drie Centrale Landbouworganisaties hebben heden tot haar verbazing in de dagbladpers ge- ïezen het belangrijke besluit tot verlaging richt prijzen van tarwe en peulvruchten. Buiten beschouwing latende al dan niet be staande noodzaak dezer verlaging, gevoelen zij zich gedrongen, er krachtig tegen op te komen, dat een dergelijke belangrijke beslissing is ge- homen, zonder haar hierin op eenigerlei wijze te kennen." De Ned. Handel Maatschappij heeft op 22 Juni 1931 door haar bijkantoor Soerabaja ten hehoeve van den Amsterdamschen koopman P. '3800 ontvangen. Op denzelfden dag legde echter een Chineesche koopman onder de Ned. Handel Maatschappij conservatoir derdenbeslag Voor f3200, ter verzekering van zijn vordering °P P. Nadat de Raad van Justitie te Soerabaja Vonnis had gewezen, betaalde de Ned. Handel Maatschappij de f3200 aan den Chineeschen hoopman. Op 26 Februari 1932 is P. failliet verklaard. De curator in zijn faillissement vorderde toen '3800 van de Ned. Handel Maatschappij op grond dat door de faillietverklaring het beslag was vervallen. De Handel Maatschappij meen de echter, dat zij het bedrag van f 3200, dat zij reeds aan den Chineeschen koopman had be taald, niet nogmaals had te voldoen, thans aan den curator. De rechtbank te Amsterdam wees echter de vordering van den curator toe, welk vonnis door het Gerechtshof te Amsterdam werd be krachtigd. De Handel Maatschappij voerde in cassatie o.m. aan, dat de openbaarmaking van een vonnis van faillietverklaring voorschrijft juist omdat zoodanig vonnis tegenover derden ge volgen doet intreden en de curator niet een beroep kan doen op het vervallen zijn van het beslag, nu hij als curator niets deed om de faillietverklaring in Indië openbaar te maken. Vrijdag arrest wijzende heeft de Hooge Raad dit verweer, en daarmee het beroep, verworpen. In het gebouw voor K. en W. te Utrecht ver gaderde Vrijdagmiddag de Adviescommissie voor algemeene en sociale zaken (Instelling van den NederL bond van gemeente-ambtena. en), ten einde de circulaire van den Minister te bespre ken betreffende de extra-hulp aan werkloozen. In zijn openingswoord wees de heer G. H. J. Bonke, Almelo, erop, hoe er inzake der steun een zekere mate van aanpassing is gekomen en een beter begrijpen, ook bij de werkloozen, van den nood. Het bestuurslid, de heer C. J. van As, leidde het onderwerp van deze vergadering in en be gon met een overzicht te geven van het tot stand komen der steunregeling, erop wijzend, hoe uniformiteit noodig was. De grenzen naar boven werden aangegeven, hetgeen veel strijd voorkomen heeft en waardoor de ambtelijke be handeling in een rustige sfeer is gekomen. De nieuwe circulaire besprekend, noemde spr. eenige moeilijkheden, die hieruit voortvloeien. De voorschriften hierin gelden ook voor de burgerlijke armbesturen en daarin schuilt een gevaar. De heer G. W. F. van Hoeven, referenda ris op het departement van Sociale Zaken te 's Gravenhage, die de vergadering bijwoonde, zei ten volle overtuigd te zijn, dat de nieuwe taak, die door de circulaire aan de betrokkenen wordt opgelegd, een zeer zware is. Het depar tement zal daarbij gaarne allen steun verleenen. Zoo zal de particuliere liefdadigheid zich altijd op een hoogere instantie kunnen beroepen om excessen van gemeentebesturen te voorkomen. Ook op het departement zit men voor vele moeilijkheden, omdat men voor een geheel nieu we regeling staat. Spr. gelooft niet, dat door deze circulaire de particuliere liefdadigheid een grooteren omvang zal nemen. Er zal veel meer te doen zijn voor de burgerlijke armbesturen en daarnaast voor de kerkelijke. De particuliere liefdadigheid, zooals de heer Aalberse ook in de Tweede Kamer heeft gecon stateerd, is op het oogenblik nog niet voldoende georganiseerd. Het verband tusschen een ge meente en de particuliere liefdadigheid zal langzaam moeten groeien. Het orgaan is het lichaam, dat er voor te waken heeft, dat er goede armenzorg is. Ten slotte zijn B. en W. verantwoordelijk voor een juiste toepassing van de voorschriften. Spr. verwacht, dat vooral de Armbesturen van deze regeling gebruik zullen maken. Naar aanleiding van beide voordrachten werd van gedachten gewisseld. In verband met het op 28 Februari eindigen van het landelijk collectief contract in de bouw vakken, werden te Amsterdam sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd, die thans een einde hebben genomen. Door de verschillende mee ningen, die werkgevers en werknemers hebben over de loonregelingen, heeft het overleg niet tot een definitief resultaat geleid. De werk nemersorganisaties zullen na beraad hun stand punt schriftelijk mededeelen. De R. K. Patroonsorganisatie zal dan naar aanleiding van dit antwoord zijn standpunt op 5 Februari vaststellen. In verband met het groote overschot van middenstandswoningen is op de vergadering van directeuren van Hypotheekbanken de wen- schelijkheid uitgesproken om de verstrekking van hypotheken voor nieuwbouw van wonin gen, die huren van omstreeks ƒ40 hebben, te beperken. Elk lid zal hieromtrent een eigen be slissing hebben te nemen, daar de vergadering geen bindend besluit heeft genomen. De burgemeester van Schiedam, de heer H. Stulemeijer, heeft in de Vrijdagmiddag gehou den Raadszitting medegedeeld, dat hij tegen 1 Maart als zoodanig ontslag heeft aangevraagd bij H. M. de Koningin. De heer Stulemeyer, die 68 jaar is, is ge durende zes jaar burgemeester van Schiedam. Voordien was hij burgemeester van Bergen op Zoom, daarvoor wethouder te Rotterdam. Tij dens zijn wethouderschap had de heer Stule meijer voor de R. K. Staatsparty zitting in de Tweede Kamer. Nadat Woensdag en Donderdag j.l. sub-com missies van landbouw en industrie hadden ver gaderd, zijn Vrijdagochtend op het Departe ment van Economische Zaken de besprekingen tusschen de Nederlandsche en Belgische han delsdelegaties aangevangen. Binnenkort is een algemeene maatregel van bestuur te verwachten, waarin de rechtpositie van hoofdcommissarissen en de commissarissen van politie uitvoerig wordt geregeld. Bedoelde functionarissen worden, aldus het „Vad." eenerzijds aangemerkt als „ambtenaar" in den zin van het Algemeen Rijksambtenaren reglement, zoodat dit reglement dus op hen van toepassing is, terwijl zij in verschillende andere opzichten onder het gemeentepersoneel worden gerangschikt. Om hieraan een einde te maken, wordt thans dé bewuste algemeene maatregel van bestuur uitgevaardigd, die in afwijking van het Rijks ambtenarenreglement afzonderlijke bepalingen in het leven roept voor het hooger politieper soneel, terwijl op verschillende punten de ge meentebesturen vrij worden gelaten aanvullen de regelingen te maken. van zijn veelbewogen leven. Een boeiende schets met veel foto's. Verkrijgbaar a 10 cent bij boekhandel en kiosken of door betaling in postzegels of op postrek. 60092 Romanboekhandel, Lt'idscliegraclit 72, Amsterdam. Leest deze levensrevue na een succes-carrière van De Rijkspolitie slaagde er in October van het vorige jaar in een man en een vrouw van der H. en mevrouw R. genaamd te arrestee ren. De man noemde zich publicist, journalist, speelde voor particulier detective en gaf zich nog voor veel meer uit. Het heeft gsruimen tijd geduurd, alvorens voldoende bewijsmate riaal tegen van der H. en mevrouw R. was verzameld. Ten slotte konden zij te Gent, als verdacht van valschheid in geschrifte, worden gearresteerd en uitgeleverd aan de Nederland sche Justitie. Deze arrestatie hield verband met zeer gecompliceerde oplïchterspractijken. Hierbij zou het tweetal als volgt te werk zijn ge gaan: er werden gefingeerde schuldbekente nissen in elkaar gezet, waarbij mevrouw R. ook wel als „opdrachtgeefster" optrad. Het bedrog was zoo geraffineerd opgezet, dat het eenigen tijd kon worden voortgezet, alvorens het twee tal werd ontmaskerd. Met groote brutaliteit werden handtee- keningen nagemaakt van te goeder naam faam bekend staande personen, van wie de twee gearresteerden die voor de Vijfde Kamer der hoofdstedelijke rechtbank terecht stonden wisten, dat zij over een flink banksaldo beschikten. De valsche schuldbekentenissen werden van een endos sement voorzien, waarvan de handteeke- ning wè] echt was en dan werden zij een deurwaarder ter hand gesteld, teneinde be slag te doen leggen op een deel der bank gelden. De practijken van van der H. en mevr. R. liepen ten slotte vast, doordat degene, wiens handteekening weer eens was nagemaakt en die in het buitenland vertoefde, inmiddels aldaar was overleden. Mevr. R. is, nadat zij eenigen tijd in voor arrest heeft doorgebracht, vrijgelaten. De man staat bekend als internationaal oplichter en spi&n, voor wien de grenzen van ongeveer alle landen zijn gesloten, wegens aldaar door hem gepleegde strafbare feiten. Uit zijn strafregister blijkt, dat hij in botsing is gekomen met vrijwel alle arti kelen van het Wetboek van Strafrecht. De man legde een bekentenis af, doch de vrouw zeide niet den opzet te hebben gehad om valschheid in geschrifte te plegen. De Officier van Justitie wees op de buitengewoon listige wijze waarop verdach ten te werk zijn gegaan. Spr. requireerde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van twee jaar. Verscheidene gemeenten hebben bezwaar ge maakt tegen de opvatting der regeering, dat de heffing van de omzetbelasting voor de gas bedrijven en electricitevtsbedryven moet ge- schijden naar de prijzen, waarvoor gas en electriciteit aan de bevolking worden geleverd Naar de „Telegraaf" verneemt, zouden de bezwaren der gemeenten aan het departement van Financiën nogmaals zijn onderzocht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de minister een beslissing zal nemen, welke voor de gemeenten voordeeliger is, in dien zin n.l., dat slechts be lasting zal behoeven betaald te worden, be rekend naar de fabricage. De Minister van Economische Zaken heeft den datum tot en met welken haring zonder vergunning kan worden ingevoerd bepaald op 28 Januari a.s. De Regeeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij maakt bekend, dat het in het voornemen ligt, rietlanden, die te ge bruiken zijn voor een andere cultuur, voor den GOgst 1934-1935 voor de laatste maal te steunen. In verband hiermede zij gewezen op de toe zegging van den Minister van Sociale Zaken, dat verzoeken tot verkrijging van subsidie voor het in werkverschaffing doen omzetten van griend- en rietlanden in andere cultuurgron den, in welwillende overweging zullen worden genomen. Eigenaren van voor omzetting geschikte gTiend- en rietlanden worden derhalve aange raden, zich voor een en ander te wenden tot de besturen van de gemeenten waarin de gron den zijn gelegen. 13 December van het vorige paar is in de Delistraat- te Rotterdam een Chinees door een anderen Chinees neergeschoten. De getroffene, de 36-jarige Bo Teng Soi, werd zeer zwaar ge wond naar het ziekenhuis overgebracht, waar zijn toestand de eerste dagen hopeloos was. Een dag later hield de politie als vermoedelijken dader aan den 22-jarigen Chinees Wen Sjin. Dit geschiedde op aanwijzing van de vrouw van het slachtoffer. De aangehoudene werd dade lijk in het ziekenhuis met den gewonde gecon fronteerd, omdat men vreesde dat deze het niet lang meer zou maken. Pertinent heeft Bo Teng Soi toen den verdachte als de dader aan gewezen. Een paar dagen later werd deze con frontatie herhaald, ditmaal in tegenwoordig heid van den Officier van Justitie en den rech- ter-commissaris. Met dezelfde zekerheid werd de verdachte wederom aangewezen. De toe stand van het slachtoffer was evenwel van dien aard, dat men hem geen verklaring meer kon laten teekenen. Langzamerhand is de Chinees echter in het ziekenhuis gaan herstellen, en daarmee onder ging zijn houding tegenover den verdachte een wijziging. Donderdag is Bo Teng Soi als ge nezen ontslagen en onmiddellijk is hij de in het ziekenhuis afgelegde verklaringen gaan herroepen. Wen Sjin is volgens hem volstrekt niet de man die hem heeft neergeschoten en van de verklaring, afgelegd in de eerste dagen in het ziekenhuis, zegt de herstelde zich thans niets meer te kunnen herinneren. Het gevolg is geweest dat de politie thans geen aanleiding meer had om den gearresteer den Cihnees nog langer in arrest te houden. Hij is dan ook Vrijdag op vrije voeten gesteld, maar door dit alles is het Chineezenraadsel, dat men reeds opgelost dacht te hebben, weer zoo duister als in het begin. Vrijdagmiddag tegen half vier is op den Rijks weg 's HertogenboschNijmegen een bakkers wagen van den heer Van Wittem uit Heesch, waarvoor een paard was gespannen, aange reden door een vrachtauto van den varkens handelaar Tijs uit Tilburg. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de auto kwam te slippen. Beide voertuigen sloegen om. De kar werd geheel vernield en het paard kreeg ernstige vleeschwonden. De vrachtauto werd ook ernstig beschadigd, doch de bestuur der bleef ongedeerd. Zijn zoontje, dat naast hem zat, werd door glasscherven in het ge zicht gewond en moest onder medische behan deling worden gesteld. De auto is per takel wagen naar Tilburg vervoerd. De marechaussee van de Brigade te Geffen was spoedig ter plaatse en heeft een onderzoek ingesteld. De Regeeringscommissaris voor den Akker bouw en de Veehouderij maakt bekend, dat zeer spoedig een beslissing kan worden verwacht ten aanzien van de verdere steunverleening aan de Griendcultuur, oogst 1934-1935. Voor zoover dit betreft steun aan geschilde griendproducten, worden belanghebbenden drin gend aangeraden vooral geen minderwaardige kwaliteit stokken of teenhout in het water te zetten, met het doel deze te schillen, daar dit slechts op teleurstelling zal uitloopen. De eischen, die aan geschilde stokken en ge schild teenhout gesteld zullen worden, zullen zoodanig zijn, dat alleen het product van wer kelijk goede kwaliteit voor steun in aanmerking kan komen. Waar gebleken is, dat reeds meerdere par tijen stokken van inferieure kwaliteit te water zijn geplaatst, met het doel deze te schillen, worden betrokkenen langs dezen weg dus nog gewaarschuwd, ten einde later teleurstelling te voorkomen. Hy stak vlug de straat over en liep het trapje fan het bordes op. De geestelijke zag hem en stak hem de hand toe. Laurence begon onmiddellyk zijn verontschul digingen te maken voor het gemaakte verzuim. Maar mynheer, zei hij, ik heb inderdaad 6en goede verontschuldiging. In de eerste Kaats was ik terecht gekomen in een buitenge woon bekoorlyke, ouderwetsche echt Engelsche Uitspanning en vervolgens beleefde ik daar zoo'n opwindend avontuur, dat de avond om was, fóórdat ik er erg in had. U zou me hier 'och niet aangetroffen heb ben, mijn vriend, viel de geestelijke hem in de rede. Ik kon gisterenavond niet meer naar Canterbury vertrekken en ben hier vanmorgen Das gearriveerd. En u heeft zeker al het een en ander van deze schoone stad gezien, niet waar? Slechts oppervlakkig, mynheer. Ik had oigeniyk gehoopt, onder uw leiding meer te ge nieten van de rondwandeling door de stad, dan Wanneer ik alleen zou gaan. Dan spilt het me heel erg, u te moeten teleurstellen. Ik moet namelijk vandaag nog Canterbury verlaten en mij begeven naar het landgoed van een oud vriend van me, mijnheer Herbert Armadale, die my dringend wenscht te spreken, hoewel ik er geen flauw vermoeden van heb Herbert Armadale! riep Laurence uit. Lieve hemel! Dat is vandaag nu al de tweede keer! Ik heb een aanbevelingsbrief by me voor mijnheer Herbert Armadale en die is geschreven door zijn broer bij wien ik reeds eenige jaren in betrekking ben. By die woorden wendde de heer, met wien de geestelyke eerst had staan praten en die zich tijdens het gesprek afzijdig had gehouden, zich vlug om en keek den jongen ingenieur scherp in het gelaat. Ook de geestelijke keek hem met nieuwe belangstelling aan. Inderdaad, mijn vriend? Wel, deze heer is een intiem vriend en compagnon van mijnheer Herbert Armadale. Wij waren van plan, van middag samen naar Hurstdene Manor te reizen. Mijnheer, zei Laurence, ik ben in vele jaren niet in Engeland geweest en u weet beter dan ik wat hier gebruikelijk is. Zou het mogelijk zyn, dat ik mijnheer Armadale dien aanbeve lingsbrief kom overhandigen op zijn landgoed of moet ik er mee naar zyn kantoor in Londen gaan? De man in het grijze tweed costuum voorkwam een antwoord van den geestelyke. Hy had Lau rence al dien tijd met scherpe blikken opgeno men en Laurence beek nu ook toevallig zijn kant uit. Hij zag onmiddellijk, dat dit geen ge woon mensch was. Hy had een meer dan middel matige lengte, was breed van schouders en in het benijdenswaardige bezit van een krachtig ontwikkeld lichaam, dat sprak van groote vita liteit en uitstekende gezondheid. Maar het won- derlykst van alles was zyn gelaat. Dat was een van die gezichten, waarvan men wel beweert, dat zy uit marmer gehouwen zyn. Het was eigen lijk geen gelaat, doch een masker. Het gelaat was bijna kleurloos, de mond was breed en grim mig; zyn oogen waren hard en scherp. Ik zal zoo vrij zyn die vraag te beantwoor den, zei deze man. Ik ben niet alleen com pagnon van Herbert Armadale, maar tevens zyn boezemvriend en als u mynheer Workman is, zooals ik vermoed, dan zal u welkom zyn op Hurstdene Manor. Ja, ik(ben Laurence Workman, antwoordde de jonge ingenieur een beetje verwonderd. Mijn naam is John Bedford. U zult mijn naam misschien wel eens hebben hooren noemen. Neem nu maar een goeden raad van my laan en ga vanmiddag met mij en mijnheer Brémond in den auto naar Hurstdene Mnor. Maar Laurence aarzelde. Hij zag Charity aan den overkant van de straat staan en voelde, dat hy haar eigenlyk al veel te lang had laten wach ten. Ik zou liever tot morgen in Canterbury biy- ven, zei hy, en als u van meening is, dat mynheer Armadale me zou willen ontvangen. Ik geef u nogmaals de verzekering, dat u welkom zult zyn, mynheer Workman. Ik weet zeker, dat mijnheer Armadale met groot verlan gen naar uw bezoek uitziet. Goed, morgen dan, zei Laurence, waarop hij zich verwijderde en zich weer bij Charity voegde. Hij was verrukt over het geluk, dat hem ten deel was gevallen en, na haar zyn verontschul digingen te hebben aangeboden, omdat hij haar zoo lang had laten wachten, vertelde hij haar van dat onderhoud. Wat denkt u van John Bedford? vroeg zy en er lag in haar stem een klank, welke Lau rence vlug deed opkyken. O, kent u hem en houdt u niet erg van hem? Ja, natuurlijk ken ik hem, antwoordde zij. Daar hy compagnon is van Herbert Armadale kom ik vrij dikwyls met hem in aanraking. Neen, ik houd inderdaad niet erg van hem en ik ge loof, dat er in de heele zaak niemand is, die hem erg goed kan zetten. Waarom niet? Charity schudde het hoofd. Waarschijnlyk om dezelfde reden, waarom de man uit het bekende gedicht niet van Dok ter Feil hield. Ik zou heusch geen reden kunnen noemen. Hij schijnt my een schrander man toe. Dat is hy ook en als u de firma Armadale beter leert kennen, zult u bemerken, dat hij eigenlijk de groote stuwkracht van de heele zaak is. Herbert Armadale laat zich sterk door hem beïnvloeden en het is eigenlyk een pubhek ge heim, dat John Bedford de zaak drtjft. Hierop keerden zij naar „De drie reizigers" terug, waar Laurence nog een heerlijken dag en nacht doorbracht. Den volgenden morgen nam hy hartelyk afscheid van Waple; zijn afscheid van Charity was een beetje stroef, daar haar oom Wij lezen in het „Ned. Weekblad voor Krui denierswaren": „Zooals bekend heeft oud-Minister Verschuur tydens zijn bewind een wetsontwerp ingediend, waarbij werd voorgesteld, dat op de verpakking van artikelen, gewicht, stukstal of inhoudsmaat moet worden vermeld. De Tweede Kamer heeft destyds over dit ontwerp een voorloopig ver slag uitgebracht. Naar wij vernemen, zal de Memorie van Antwoord niet verschijnen, zoodat dit wets ontwerp als ingetrokken kan worden beschouwd. In de plaats daarvan bestaat de mogelijkheid, dat in den loop der maand Maart een geheel nieuw wetsontwerp, dat deze materie behan delt, zal worden ingediend". De K.L.M. heeft bericht uit West-Indië ont vangen, dat de landingsplaats in de Zanderij by Paramaribo, waar de Snip den 20sten De cember neerstreek, Sniphol gedoopt is. Gevolg gevend aan de uitnoodiging van het Federatiebestuur der K.J.V-, zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen den aanstaanden pelgrimstocht dier Federatie van 22 April tot 1 Mei naar de Eeuwige Stad medemaken. De reis zal met twee, wellicht drie, extra- treinen gemaakt worden. BATAVIA, 25 Jan. (Aneta). De Nederland sche delegatie beëindigde de uiteenzettingen voor vertegenwoordigers van Europeesche en Chineesche bedrijven, welke uiteenzettingen ten doel hadden den stand van de Nederlandsch- Japansche onderhandelingen te verklaren. In den laten middag zijn Vrijdag twee goe derenwagens van den stoomtramdienst Rotter dam—Hellevoetsluis. welke op het emplacement te Oudenhoorn stonden, door den storm in be weging gebracht en aan het ryden gegaan. De wagens werden over een afstand van ongeveer 5 K.M. meegevoerd over de trambaan, die dwars door de weilanden van den Zuidlandschen Pol der loopt. Het tramstel passeerde nog eenige stopplaatsen, doch werd door niemand opge merkt. Het gevolg hiervan was, dat de tram, die om 18.15 uur uit Zuidland was vertrokken in volle vaart tegen de twee „op drift" geraakte wagons opbotste, waardoor deze omsloegen en geheel werden vernield. De locomotief van de stoomtram werd ernstig beschadigd, doch ver der liep het zonder ongelukken af. Het tramverkeer ondervindt groote stagnatie, aangezien de beide wagons dwars over de rails liggen en er slechts enkel spoor ligt. Voor de passagiers was een en ander verre van aangenaam, daar zij in het donker over hekken en sloten heen moesten, teneinde een naar de plaats van de botsing gezonden tram te kunnen bereiken, waarmede zij de reis naar Hellevoetsluis konden voortzetten. Ruim een half jaar geleden werd ontdekt, dat uit een opslagplaats van den Franschen Bazar aan de Heerengracht te Amsterdam, vloerklee- den waren ontvreemd. Bij onderzoek werd een twintigtal tapijten in banken van leening te ruggevonden. Het bleek, dat de 22-jarige maga- zynmeester K. A. S., samen met den 27-jarigen metaalbewerker H. v- M„ in Juni j.L 7 a 8 Ax- minster tapijten had ontvreemd; de maga- zynmeester had ze klaargelegd, de metaalbe werker laadde ze op een bakfiets en bracht ze naar de Bank van Leening. Eenigen tijd geleden stond het tweetal voor de rechtbank terecht; na het getuigenverhoor schorste de rechtbank de zitting om een reclas- seeringsrapport over de verdachten in te win nen. Beide verdachten hadden volledig bekend; ieder had veertig gulden van de opbrengst ge kregen. De rapporten, over de verdachten ingebracht, luidden gunstig. De Officier, Mr. De Blécourt, requireerde te gen beide verdachten een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Vonnis 8 Februari. Op den weg tusschen Nederweert en Some ren hebben commiezen een gepantserden smok kelauto achtervolgd en ingehaald. Op een muilen zandweg moest de auto blyven steken, en de kommiezen maakten bij deze gelegenheid 2000 K.G suiker en 200 K.G. margarine buit. De bestuurder, een chauffeur uit Boxtel, werd gearresteerd. Vrijdagmiddag is de veertigjarige vrouw van L. uit Berlikumerheide onder Berlikum in den Wetering geraakt en verdronken. Het lijk is opgehaald. Het slachtoffer was moeder van tien kinderen. Met 1 Februari 1935 is aan den referendaris by het Hoofdbestuur der P., T. en T., A. W. J. Muysken, op verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig onder dankbetuiging. De ontvanger der directe belastingen enz- H. C. van Riemsdijk is verplaatst van het kantoor der dir. bel. en acc. te Veendam naar het kan toor dier middelen te Velp; de ontvanger der dir. bel. enz. J. M. Noordijk van het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Temeuzen naar het kantoor dier middelen te Meppel; de ontvanger der dir. bel. enz. D- P. Lemo van het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Delfzijl naar het kantoor der inv. en acc. te Zutphen en de ont vanger der dir. bel. enz. R. W. P. de Vries van het kantoor der dir. bel. en acc. te Medemblik naar het kantoor der dir. bel., inv. en acc. te Hulst. Benoemd tot werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Leiden W. Schrandt te Leiden, zulks in verband met het tusschentijds uittreden als zoodanig van ir. F. H. E. Guljé, aldaar. er by tegenwoordig was, maar in zyn zakboekje stond haar adres te Londen genoteerd. Nog dienzelfden middag reed Laurence door een typisch Engelsch park naar een echt En- gelsch landgoed. Hurstdene Manor, het buiten verblijf van Herbert Armadale, was een van de meest aantrekkelijke lustoorden van Kent., een in Elisabeth-styl opgetrokken gebouw, midden in een prachtige omgeving. Die plekken van de roode baksteenen, welke niet door het klimop waren bedekt, waren door weer en wind aan getast en hadden teere, lichtgele en rose kleuren aangenomen. De uitgestrekte tuin, die onmiddel lyk grensde aan het zuidelyke terras, stond al om bekend om zyn prachtige flora, terwyl men van het terras zelf een van de mooiste verge zichten genoot, welke men zich maar wenschen kan. Laurence, kwam geheel onder den indruk van dat statige buitengoed. De Armadale, dien hij kende, Robert Armadale, stelde zich tevreden met een eenvoudig huis in Belgrado, maar dit.... dit was een kasteel en hij verlangde er naar, kennis te maken met den eigenaar van al dat schoone. Het bleek, dat de baronet hem verwachtte, want onmiddellyk, nadat hy zich had laten aandienen, werd hij door een indrukwekkender» bediende naar het studeervertrek van Herbert Amadale gebracht. Met eenige nieuwsgierigheio keek Laurence naar den man, dien hy een be zoek kwam brengen. Hij zag een langen gryzen man met een vriendelijk gelaat en een ietwat slappe, zwakke uitdrukking in de oogen, die vriendelijk tegen hem glimlachte, en hem de hand drukte op een weinig energieke, maar niet temin hartelijke wijze. Laurence kon zich by na niet voorstellen, dat deze man een broer zou zijn van den handigen, schranderen, doortas tenden zakenman in Servië en fcfy vroeg zich af hoe zoo'n man zijn zaak ooit een wereldnaam bezorgd zou kunnen hebben. Maar toen herin nerde hij zich, wat Charity hem van John Bed ford verteld had. Herbert Armadale was één en al beleefdheid voor zyn bezoeker. Het was hem een groot ge noegen geweest, van zyn compagnon te mogen vernemen dat Laurence in Engeland was aange komen en hy stelde het buitengewoon op prijs, dat hij hem zoo spoedig na zijn aankomst in 't vaderland met een bezoek vereerde. Hy had heel dikwyls van Laurence gehoord door zyn broer Robert, die hem ook had verteld, tot welke groote dingen de jonge ingenieur in staat was. En nu hy eenmaal op Hurstdene Ma- nor was, zou de baronet het als een groote eer beschouwen als Laurence eenige dagen wilde blyven. Laurence protesteerde: hij had geen koffers bij zich. Zyn bagage was al doorgezonden naar Londen en hij had alleen maar wat linnengoed meegebracht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3