S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen Schietpartij te Amsterdam SNEEUWSTORM IN DE VS. DUURT VOORT DE SCHIPBREUK OP HET IJSELMEER |(iiHimiii!iiiiiiiiiniiimiinniiiininiiiHiiiiiiniiii!fiiiiniHiiiiu!iiifiiiiiiiiiiiiiiii!iii!H!iii!nuiiii!!!i[iiiiiiig ZATERDAG 26 JANUARI 1935 fiiiiiiiiiiiiiiifiifnnmiiiiiiiiiiiiitiiiimiiimniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiinnuiinnmiiiiiig PRO AUSTRIA CATHOLICA De toekomst der Kerk in Oostenrijk GYMNASTIEK Uitvoering van S. S. H. LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Adolf Steiner, cello K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" HAARL. R.K. DAMBOND Oprichting R.K. damclub te Velsen De clubcompetitie le klas De W,L.-competitie H.RK.D. 2—T.E.P. 2 Competitie Nederl. Dambond (district Noord-Holland) Competitie Nederl. Dambond (district Noord-Holland) REMBRANDT-THEATER Het meisje met het blauwe hoedje Zondagmorgenvoorstelling „Kris" Scheldpartij tusschen communis ten en fascisten was het begin van dit relletje ONVEILIG KERKRADE Diefstallen met braak wat de klok slaat NA EEN AFSCHEIDSFU1F Indisciplinair optreden van luitenant Canadeesche ijshockey- ploeg naar Amsterdam? Interessante wedstrijd te wachten Heffing vervoer op boter LondenRotterdam in 62 minuten Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Reeds honderd tachtig menschen zouden tengevolge van de koude om het leven zijn gekomen Mississippi wast nog steeds AUTO IN WIN SCHOT ERDIEP Nog een auto te water Onderhoud met den kapitein van de Paul Kruger I" Steeds ernstiger Het schip valt om Oliestaking in Mexico geëindigd Midden-Europeesche pact RALLYE MONTE CARLO ^IIUIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllillllllilHIIIll^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjiiiiiiiiiiiiiig Onder de auspiciën der vereenigingen Pro Austria Catholica en Geloof en Wetenschap, houdt Dinsdag 29 dezer in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, Mgr. Dr. Jos. von Tongelen, de bekende Garitas Direktor voor Oostenrijk, een lezing over de toekomst der katholieke kerk en dezer invloed op het sociale en cultureele leven. Mgr. von Tongelen is door Kardinaal Innitzer, Aartsbisschop van Weenen aangezocht, om dit prachtige werk van toenadering tusschen de Nederlandsche en Oostenrijksche katholieken, vooral door een wederzijdsch begrijpen en waardeeren, te bevorderen. Wij behoeven niet te zeggen, dat de lezing van Mgr. von Tongelen een volle zaal met be langstellende toehoorders verdient. Ook niet- leden der genoemde vereenigingen zijn welkom. Aanvang der lezing kwart over acht. Onder groote belangstelling gaf de gymnas- tiek-afdeeling van S. S. H. (Velsen-N.), onder leiding van den heer H. v. Wijnen Donderdag avond een uitvoering in „De Prins". Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Roggeveen, werd een afdeelings-vlag uitgereikt door den heer Ir. A. H. Ingen-Housz, directeur van de Kon. Ned. Hoogovens. De heer Ingen-Housz liet deze aanbieding vergezeld gaan van een rede. waarin hij het nut van de gymnastiek-beoefening in vereenigingsverband duidelijk liet uitkomen. S. S. H. bleek ons sinds de vorige uitvoerin gen sterk in aantal te zijn vooruitgegaan, een gevolg blijkbaar van den geest, die in deze vereeniging heerscht. Geen wonder was het dan ook. dat ook nu S. S. H. haar uiterste best deed, goed voor den dag tekomen. Er bleek dan ook duchtig door alle afdeelingen te zijn gestudeerd. Toch was het resultaat aan een en ander niet evenredig. De nieuwe leider is n.l. nauwe lijks een half jaar aan den gang, en bovendien is een wisseling van leider althans aanvankelijk nooit in het voordeel. Maar er zal toch in elk geval hard door de vereeniging moeten worden gewerkt, om de oude hoogte te bereiken. Want al staan de gymnastiek-uitvoeringen in Ken- nemerland steeds op een behoorlijk peil, de S. S. H.-uitvoering van Donderdag maakte daarop helaas een uitzondering. Gelet op de omstandigheden, was leiders routine inzake uitvoeringen niet te verwachten. Maar ook de keuze van de oefenstof en de af werking bleven in de meeste nummers al te ver achter bij het gemiddelde. Vooral woog dit zwaar bij het toesteltumen en het springen van de adspiranten. Overigens schijnt de kracht van S. S. H. te gaan liggen in het toesteltumen. maar nu was deze kracht door bovengenoemde oorzaken speciaal door te hoog grijpen in de oefenstof nog latent. In alle afdeelingen schuilt merk waardig veel en goed materiaal, maar dit kon dezen avond in slechts enkele gevallen tot de technisch gewenschte uiting komen. Wordt de koers verlegd, dan kunnen wij dus volgend jaar rekenen op een uitvoering, die de vorige in menig opzicht in de schaduw zal stel len. De goede geest in S. S. H. staat daar borg voor. Revanche dus in 1936! 3ijna gelijktijdig met Rusland verwierf ook de daarmee verwante Boheemsche school de zelfstandigheid eener nationale kunst. Daarom was het ook zoo goed gezien van Frits Schuurman om tegenover de beste der Rus sische school, tegenover enkele werken van Moussorgsky en Tschaïkowsky, de grootste ver tegenwoordigers van Tschecho-Slowakije, Sme- tana en Dvorak op het programma te zetten, zij het dan, dat de keus van Dvoraks cello-con cert en van Tschaïkowsky's Variaties op een Rococo-thema waarschijnlijk die van den solist Aeolf Steiner zelf zal zijn geweest. In ieder ge val: de sfeer voor al deze Slavische muzieken werd al meteen geschapen door de brillante, pittige uitvoering van de Ouverture „Die Ver- kaufte Braut", (1866), die Smetana's beste opera was, in den lichteren nationalen trant. Bij Dvorak keert deze nationale muziek tot in de klassieke sfeer terug, al blijft ze ook in zijn Cello-concert „angehaucht" met een zekere romantiek. Het was ons een voorrecht deze compositie van Dvorak te hooren verklanken door Adolf Steiner, die, zooals we reeds berichtten, geheel belangeloos voor het spelen van dit concert, zijn medewerking had aangeboden, om het Haarlemsche Orkest te steunen in zijn strijd tegen aen ondergang. Nog zelden hoorden wii een cellist van zulke schitterende kwaliteiten. Hier past louter be wondering voor een fabelachtige techniek en een muzikaliteit van de gaafste en volkomen- ste sfllure. Een pracht-instrument, dat zingt van den laagsten tot den hoogsten toon, een feilloos grijpen in de snaren, een tot in het uiterste verzorgde klank en een raffinement van voor dracht, ziedaar evenzoovele factoren, welke ons in den ban sloegen bij het luisteren naar dezen waarlijk grooten cellist. En zoowel het Cello concert als de Variaties werden voorgedragen zonder een zweem van effectbejag, doch met een puur aanvoelen van den stijd en een ver dieping, welke bewonderenswaardig waren. Een ware ovatie werd voor en na den grooten kun stenaar gebracht, die vereerd werd met bloe men in de Haarlemsche kleuren. Vermeld zij nog dat na de pauze op verzoek werd gespeeld het symphonische gedicht van Moussorgsky „Une nuit sur le mont Chauve," terwijl de overigens ook door het ensemble keu rig gespeelde tweede programmahelft werd be sloten met de Ouverture fantasie van Tschaï- sowsky „Roméo et Juliette." J. S. Prof. Steger over „Leekenapostolaat" Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de K.J.M.V. „St. Augustinus" om prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Ka mer en Algemeen Secretaris van het leeken apostolaat, uit te noodigen een inleiding te houden over „Leekenapostolaat en Pauselijke Kath. Actie," twee begrippen waarvan velen zich geen duidelijk beeld kunnen vormen. En dat deze goede gedachte ook door de leden op prijs werd gesteld bewees wel de groote op komst. Prof. dr. Steger zette uiteen dat men onder scheiden moet: Katholieke Actie (d. i. het stel len van daden) en Pauselijke Kath. Actie, waar onder Z.H. Paus Pius XI verstaat: Het deelne men van de Katholieken aan het Hiërarchisch Apostolaat. Op Hollandsch-duidelijke en tevens op Chi- neesche wijze (nJ. met het laatste deel begin nende) ontleedde spr. vervolgens deze definitie. Apostolaat wil zeggen: leven volgens Gods Geboden, daarbij gebruik makend van de Kerk en Haar middelen, Gods geboden, de Kerk en Haar middelen zijn voor iedereen, dus ook voor niet-katholieken. Het Apostolaat moet dus ook onder niet- katholieken werken. Daarbij zijn de eigenlijke kerkelijke functies natuurlijk aan de priesters voorbehouden. Het Apostolaat moet hiërarchisch zijn, d. w. z. volgens de hiërarchie: Paus, Bisschoppen, Pries ters, leeken. De Bisschoppen ontvangen de richtlijnen van den Paus, de priesters van de Bisschoppen en de leken van de priesters (pas toors). De priesters hebben in het leekenapos tolaat een tweevoudige taak. De Apostelen vormen, een controle op hun werk ais leeken- apostel uitoefenen. Ook beteekent hiërarchisch, dat het leeken apostolaat moet geschieden naar de kerkelijke indeeling: in iedere kerkprovincie, diocees en parochie moet een leekenapostolaat zijn. Zoo ver is het in Nederland echter nog lang niet, maar zoover moet het toch komen. Aangezien de priesters zich in hun parochie ook de niet-katholïeken moeten aantrekken, geldt dit evenzoo voor de leekenapostelen. Dit is een zeer belangrijke consequentie! Het leekenapostolaat moet dus gevormd wor den door leeken. Dit is voor hen een zware taak, doch tevens ook een buitengewoon groo te eer. Breedvoerig zette spr. vervolgens uiteen, dat leekenapostolaat niet zoodanig moet zijn, dat de priesters het uitvoeren en de leeken hen daarbij helpen. Integendeel de leeken hebben de uitvoering zelf in handen volgens de richt lijnen door de priesters gegeven en met as sistentie van de priesters, een assistentie die door den Paus verplichtend is gesteld. Wanneer men klaagt dat er nog zoo weinig leekenapostelen zijn, dan komt dit doordat de leeken niet de plaats krijgen, die Z.H. de Paus voor hen bestemd heeft. Tenslotte schetste spr. nog de taak van de kernen in de standsorganisaties, die moeten medewerken aan de zedelijke verbetering van de volksgemeenschap. De puntige, duidelijke rede van prof. Steger werd met groote aandacht gevolgd. De secre taris, de heer A. v. d. Erf, sprak bij verhin dering van den voorzitter een kort maar har telijk openings- en slotwoord. Hoewel reeds een geruimen tijd in Velsen- Noord een R. K. schaakvereeniging D. D. O. be staat, is men thans ook van plan om tot oprich ting van een R. K. damclub te geraken. Tot dit doel hebben zich reeds verschillende spelers ver- eenigd. De datum waarop de oprichtingsvergade ring zal plaats hebben is bepaald op Woens dag 30 Jan. aanstaande. Op deze bijeenkomst zal een propagandawoord worden gesproken door den deer W. A. Hopstaken lid van het hoofdbe stuur van bovengenoemden bond. Een en an der zal plaats hebben in het R- K. Vereeni- gingsgebouw aan den Rijksstraatweg en aan vangen om 8 uur. Men verwacht dat vele R. K. damliefhebbers dezen avond zullen bijwonen. Sinds jaren heeft er nog niet zulk een span nende competitie voor deze afdeeling plaats ge had. Op een enkele uitzondering na was het altijd „St. Bavo" dat het kampioenschap met sprekende cijfers wist te behalen. T. E. P. 1 mocht zich menigmaal verheugen door de 2e plaats te bezeten. Hierin schijnt thans een al- geheele verandering te zijn gekomen. Dit moge overduidelijk onderstaande ranglijst bewijzen. Het tiental dat o.i. voor een groote verrassing heeft zorg gedragen is „Ons Genoegen 1" uit Noordwijkerhout. Dit tiental werd eigenlijk als „hekkensluiter" gedoodverfd, maar het heeft in de afgeloopen wedstrijden voldoende getuigenis gegeven om voor de sterkste niet onder te doen. Hier weet „St. Bavo" en „Ontwikkeling I" stellig van mee te spreken. T. E. P. I zal het ditmaal wel niet zoo ver brengen als vorige jaren, daar de „staart" borden minder sterk zijn. Toch behoeft men dit tiental geenszins te onderschatten, daar vooral de eerste borden door zeer goede krachten worden bezet. Op 4 Februari a.s. speelt Haarl. R. K. Damgenoot- schap tegen T. E. P. I. Gelukt het eerstgenoemd tiental dezen wedstrijd te winnen, dan zal het na de le ronde de eereplaats op de ranglijst in nemen. Dan wachten wij maar weer met pure belangstelling af hoe de ontmoetingen voor de 2e ronde zullen verloopen. De stand c p heden is als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. St. Bavo 4 2 115 Ontwikkeling 4 2 115 H. R. K. D. 3 2 14 Ons Genoegen 4 3 13 T. E. P. 3 1 2 1 Deze competitie is ten einde Binnenkort ho pen wij een eindstand hiervan te kunnen plaat sen. De eerste plaatsen werden bezet door G. Elzing, G. J. v. Kesteren en G. Roet. De twee eerstgenoemde spelers kwamen gelijk aan, doch het lot was G. Elzing gunstig om voor den lsten prijs in aanmerking te komen. Gisteren middag had in het gebouw van den R. K. Volks bond aan de Smedestraat te Haarlem de prijs uitreiking plaats. Alvorens men hiertoe overging, had er eerst een alteneerende séance plaats, welke werd gegeven door de heeren P. P. v. Kesteren en G. Elzing. Met veel enthousiasme werd door 17 spelers aan deze séance deelge nomen. Ook mocht men zich over een voldoende belangstelling verheugen. Het resultaat was dat de simultaanspelers 10 partijen wonnen, 5 par tijen remise speelden, en wel tegen Heesakkers, A. Herben en M. Herben, Vaars en Sanders. Voorts 2 partijen verloren resp. tegen M. v. d. Putten en de Rooij. Bij de prijsuitreiking werd nog een enkel woord gesproken door den heer W. Hopstaken, die o.a. ook eenige woorden van waardeering sprak tot de heeren P .P. v. Kesteren en A. Herben voor hun organisatorischen arbeid in dezen verricht, en tct de spelers in het algemeen voor hun enthousiaste deelname aan deze schit terend verloopen competitie. Als bijzonderheid mag tot slot nog even worden vermeld, dat elk deelnemer een prijs in ontvangst kon nemen. Voor de 2e klas clubcompetitie heeft deze ont moeting Maandagavond a.s. plaats in het club lokaal van Haarl. R. K. Damgenootschap aan het Soenaaplein Haarlem-Noord. Maandagavond a,s. spelen de Haarlemsche Damclub fl en III voor de 2e en 3e klasse com petitie van den Nederlandschen Dambond (dis trict Noord-Holland) in hotel „Royal", Sta tionsplein 2 te Haarlem, tegen de Damclub „Haarlem" II en III. Dit zijn de laatste wedstrijden voor bovenge noemde competitie. Wanneer de Haarlemsche Damclub beide wed strijden mocht winnen, zal zij ongeslagen de afdeelings club-kampioenschappen 2de en 3de klasse hebben behaald en dus uitkomen in den eindstrijd om het nationaal 2de en 3de klasse clubkampioenschap. Beide wedstrijden vangen te 8 uur nm. aan. Voor de tweede klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland speel de Woensdagavond j.l. te Haarlem de Dam club „Haarlem" II tegen de Castricumsche Dam club I. De uitslag luidt: ld10. Jaren geleden bestonden qr nog domme, naïeve menschen, die meenden, dat het noodig was, voor het maken van een film, ove- een buitengewone ontwikkeling te moeten beschik ken, wat de filmfabricatie betreft. Nu wij hier in Holland ook films zijn gaan maken, komt pas aan het licht, dat die meening volmaakt ongegrond was, en dat juist de films, met een groote gaping in het benul van den maker, de meest bevoorrechte zijn. We zullen ons niet verdiepen in de vraag of dit een apenliefde is, die mettertijd uit louter genegenheid misschien zal worden doodgedrukt, doch ons thafis alleen bepalen tot het meisje met het blauwe hoedje, dat nu een triomftocht door Nederland maakt en deze week in Haarlem „optreedt". Zooals men weet werd het idee genomen uit den gelijknamigen roman van Johan Fabricius en in het Duivendrechtsche Hollywood ver filmd. Het is een soldaten-humoreske, met heel veel militaire gijn, wat practisch de kurk is van het succes dezer film. Want het is opmer kelijk te zien, dat zoodra er een droog moment komt, de film gelijk verveelt en wel zoo, dat zelfs de Hollandsche Rin-tin-tin Betsy, heele- maal niet meer opvalt. Verder springt de film met paardensprongen door het oorspronkelijke boek heen, wat op zichzelf natuurlijk niet erg is, wanneer daardoor het geheel aan kracht wint, wat hier echter niet het geval is. Enfin, we zullen maar niet dieper op het geheel in gaan, vooral niet wijl het publiek zoo brult van pleizier als het van de grapjes kennis neemt, die zoo van tijd tot tijd worden gelanceerd. Een der nieuwste aanwinsten der Neder landsche filmindustrie is Lou Bandy, die voor de note gaie moet zorgen en liedjes moet ver oorzaken. Het eerste is wel aan hem toever trouwd, maar wat het laatste betreft, daar is niets van te verstaan. Wil hij dus met filmen doorgaan (wat heusch niet onmogelijk is, daar er wel eigenaardiger sterren aan den Holland- schen filmhemel hebben geschitterd), dan zal hij zich dus eerst op filmspreken moeten oefe nen. Een verdraaid aardig rolletje speelt verder Lou Ezerman, als de burgerlijke pantoffel held, en Tony van der Berg, die debuteerde in een klein rolletje, doch daarin beloften gaf voor de toekomst. Over het geheel genomen kunnen we ons oordeel dus zoo samenvatten, dat de soldaten humor de film voor zinken behoedt en verder dat het jammer is, dat deze film zoo'n gewel dige lengte heeft. Zou men alles bekort hebben, wat gevoeglijk gemist kon worden, dan...... enfin, laten we daar niet over spreken, want twee-acters zijn uit de mode. Brillant is het teekenfilmpje van Walt Disney, dat vooraf gaat, en waarin hij een wiegenliedje „uitbeeldt". Het publiek had moeite zijn ap plaus in te houden, maar ware dat uitgebar sten, dan was dat ten volle verhiend. Er zat geestigheid, vaart, aantrekkelijkheid en verder alles in, wat men in een goede film kan ver wachten. Nog steeds zijn deze kleine filmpjes meesteresse van het programma en we geloo- ven niet, dat deze plaats spoedig aan haar zal worden ontnomen. Verder Fox- en Polygoon-nieuws en op het tooneel een dans-show met buitengewoon ge slaagde nummers. Het is afwisselend en onder houdend en met veel goeden smaak gearran geerd. Zooals steeds viel ook nu weer het too- neeldécor op, waaraan veel zorg was besteed. Tenslotte moeten we nog mededeelen, dat de hoofdfilm slechts voor volwassenen geschikt is. Zij zullen zich amuseeren, indien zij eenige handenvol lach weten te apprecieeren. Overi gens betwisten wij de kleur van het hoedje, dat naar onze meening niet blauw, maar rood was. Vergissen is echter menschelijk. Deze Balifilm behoort tot de reeks goede In dische films, die in den loop der jaren aan de markt zijn gekomen. Of liever gezegd, ook deze Bali-film is weer een kostelijk geslaagd docu ment van dat prachtige eiland in den Indischen Archipel. Want bijna alle films, die daar in de overzeesche gewesten zijn opgenomen, zijn schitterende stukjes werk, vooral wijl de onder werpen zoo uiterst dankbaar zijn. Een prachtiger, zuiverder en eerlijker decor is niet denkbaar, betere en enthousiastere filmartisten niet te vinden. Hun zeden en gewoonten zorgen voor een spannend verhaal, want alles schijnt ons anders en vreemd toe, hoewel men er aan ziet en voelt, dat het bij hen geen pose of aanstelle- Vrijdagavond tusschen tien en twaalf uur zijn incidenten ontstaan in de Borgerstraat te Amsterdam, waarbij de politie gedwongen was van de vuurwapenen gebruik te maken. Een groep N.S.B.-ers, het zullen ongeveer 50 menschen geweest zijn verspreidden in de Kinkerstraat en aangrenzende straten pam fletten: zij waren door politie begeleid. In de Borgerstraat kwam er een aantal communisten van alle kanten opzetten; onder hen bevonden zich opmerkelijk veel vrouwen. Het kwam hierbij tot een groote scheldpartij, waarbij men zich natuurlijk van weerszijde niet onbetuigd liet. Weldra werden ook de ramen opengeschoven en begon men van boven met voorwerpen als bloempotten, kopjes, hout en steenen te gooien, zelfs stoelen kwamen naar beneden. De politie gelastte toen de ramen te sluiten, waaraan men geen gevolg wenschte te geven. Het schelden en gooien hield aan. Daarop maakte de politie gebruik van haar vuurwapen en schoot in de lucht. Kort daarop verscheen een overval-auto, waarna de politie met sabel en gummistok de menigte uiteen dreef. De Borgerstraat en om geving werden geheel schoongeveegd. Tot 12 uur en later was het onrustig in deze buurt. In de gemeente Kerkrade hebben den laatsten tijd tal van nachtelijke diefstallen met braak plaats. De ontvreemde buit is in den regel niet groot. In Spekholzerheide werd Donderdagnacht weer ingebroken bij den winkelier H. Gestolen werd geld. De dieven rookten op hun gemak een sigaar en dronken een glaasje cognac op de gezondheid van de slapende, niets vermoe dende bewoners. In Spekholzerheide werden in twee weken een tiental diefstallen met braak gepleegd. Dienzelfden nacht Werd ingebroken bij L. te Terwinselen. Hier werden een gouden horloge en dertig gulden ontvreemd. Alle diefstallen geschiedde op dezelfde ma nier: zich toegang verschaffen door het uit snijden van een ruit aan de achterzijde der woningen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan de le luitenant B., destijds bij de Mariniers te Rotterdam. Ter zake van poging tot feitelijke insubordinatie is hij door den Zeekrijgsraad te Willemsoord ver oordeeld tot een boete van f 500 subs. 3 maan den hechtenis. Beklaagde was in hooger beroep gekomen, naar hij zeide, omdat hij de boete onmogelijk kon betalen. rij, maar absolute werkelijkheid is. De geheele natuur heeft zich bij den mensch aangepast of is, beter gezegd inhaerent met hem. Het zijn twee onafscheidelijke grootheden, die zoowel afzonderlijk als tezamen een wonder mooi geheel vormen. Om de verschillende gewoonten en gebrui ken zoo goed en overzichtelijk mogelijk te laten uitkomen, heeft men een romantischen draad door de film geweven, die het voor den toe schouwer bevattelijker doet zijn, wat hij voor zijn oogen te zien krijgt. Een van de voornaam ste plechtigheden, bij zoo goed als alle volkeren, is die van het huwe'ljjk, en hoewel dat in de zoogenaamde geciviliseerde staten zich tegen woordig nog uitsluitend beperkt tot een burger lijke formaliteit, zoo is het daar nog steeds een grootsche, indrukwekkende ceremonie, die zoo maar niet een, twee, drie is afgeloopen. Er zit naar 's lands wijs zoo veel aan vast, dat men respect moet hebben voor den jongeman, die zoo'n gewichtigen stap durft te ondernemen. Zij getroosten zich echter alle moeiten en alle on gemakken en het is misschien juist daarom, dat men zoo met hand en tand zijn levensbezit verdedigt, omdat men er zoo uiterst moeizaam van in 't bezit is gesteld. Het heele dopj neemt aan de ritueele plechtigheden deel en in triomf wordt het jonge echtpaar naar zijn woning ge bracht. Wee hem, die het wagen durft een andermans geluk te belagen. Dan kent de Bali nees geen genade- en ontziet hij rang noch stand. Duidelijk laat men dat bij het einde van de film zien en ziet men welke noodlottige gevolgen een dergelijk misdrijf kan hebben. Hoewel dit alles uit den aard der zaak slechts ondergeschikt is aan de film zelf, zoo neemt dat toch niet weg, dat men door het zien van deze film tevens een juisten blik krijgt op de opvattingen en men taliteit der Balineezen, die behoudens hun kunstzinnigheid en hun groot gevoel voor het schoone, zich toch aan een ongelooflijke wraak zucht kunnen overgeven en dan niets of niemand ontzien. De moordlust vaart dan in hen en ze maken „"Amok" zooals dat in den officieelen term heet. Werkelijk, degene, die iets naders van Bali en zijn bewoners wil afweten en belang stelt in dit mooie volk met zijn prachtig land, krijgt er door deze film een heel bijzondere kijk op. Om velerlei redenen lijkt hetons echter wenschc- lijk dat uitsluitend geestelijk volwassenen er nota van nemen, om te voorkomen, dat door verkeerde interpretatie, veel, van wat in zich mooi is, in onrijpe hoofden kan worden mis bruikt of verbanaliseerd. Door de geheele film loopt een gesproken Nederlandsche tekst van A. Gremmé, die in dui delijk gearticuleerde woorden laat hooren, dat hij het niet kan. Desondanks kan het publiek ër wel zijn voordeel mee doen, Uit het verhoor van den beklaagde bleek, dat er onder de officieren van de Mariniers op 31 October 1934 een afscheidslunch was in hotel Weimar, waarna men zich begaf naar de Old Dutch op den Coolsingel om daar het feest verder te vieren. Beklaagde, die veel alcohol gebruikt had, moet bij een kwestie een slaande beweging hebben gemaakt naar den kapitein der Mariniers. M. De President, mr. Schepel, merkte op, dat beklaagde zich schandelijk en hoogst indiscipli nair gedragen had. Hij is trouwens eerder we gens dronkenschap veroordeeld. De advocaat-fiscaal, mr. Vermeulen, vond, gezien den ernst van het feit, de straf niet te zwaar. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Het Hof zal later uitspraak doen. Naar wij vernemen zijn de besprekingen over de komst van de Canadeesche ijshockeyploeg naar Amsterdam in een dergelijk stadium ge treden, dat men mag aannemen, dat de Win nipeg Monarchs, die momenteel nog te Davos zijn in verband met de wereldkampioenschap pen, op hun tournee door Europa ook naar Nederland zullen komen. Als datum is genoemd 14 Febr. as. Het ligt in de bedoeling, dat de Canadeezen uit eigen spelers twee ploegen samenstellen, welke op enkele punten zal worden aangevuld door Nederlandsche spelers, b.v. doelman Ger ritsen en de beide achterspelers v. d. Stok en v. d. Vlugt. Deze ontmoeting, die op de Sport fondsenkunstijsbaan te Amsterdam wordt ge speeld, zal zeker zeer veel belangstellenden trekken. De heffing op boter en de vervoervergunning van buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 90 cent. De K. L. M.-vliegtuigbestuurder Both is Vrijdag met de Fokker F. 12 Ibis in een record tijd van 62 minuten van Londen naar Rotter dam gevlogen. Het vorige record stond op naam van den piloot Bax met 68 minuten. Op de dienstregeling is een vliegtijd van 1 uur 40 mi nuten aangegeven voor dit traject. NEW YORK, 25 Jan. (Reuter). De sneeuw stormen zijn nog steeds even hevig; sedert 50 jaar heeft men het niet meer zoo gekend. Reeds 180 menschen zouden om het leven zijn gekomen. De zuidelijke staten raken in een paniek stemming door het nog steeds wassende wa ter van den Mississippi; duizenden klemmen zich vast aan de daken en de kruinen der hoornen en bet is bijna niet mogelijk hun hulp te bieden. In New York is de temperatuur wederom ge daald; in de laatste 36 uur zijn hier 12 personen omgekomen. Drie werklieden van de Canadian Pacific Rail way zijn om het leven gekomen in een sneeuw- lawine van 50 mijl van Nelson. Zij maakten deel uit van de bemanning van een sneeuwploeg, welke de baan vrij moest ma ken na een feilen sneeuwstorm. Wanhopige pogingen worden gedaan om de gebroken verbindingen weer te herstellen. Een goederentrein van de Canadian Pacific Railway is geheel onder sneeuw bedolven. Een hulptrein is ter assistentfe vertrokken. Nader vernemen wij omtrent het auto-onge luk te Hoogezand, dat het slachtoffer is de ongeveer 40-jarige B. Bronda uit Winschoten (niet zooals oorspronkelijk gemeld uit Gronin gen) De dame, die dank zij de hulp van Dr. Blonk gered is, is de moeder van het slacht offer, de ongeveer 65-jarige mevfouw Bronda. Omtrent het auto-ongeluk bij Hoogezand wordt nader gemeld, dat mevrouw Bronda uit Winschoten tijdens het vervoer van Hoogezand naar het R. K. Ziekenhuis te Winschoten, even eens is overleden, zoodat het auto-ongeluk twee slachtoffers heeft geëischt. Gistermorgen te omstreeks acht uur is ter hoogte van het gemeentelijk gasthuis aan den Rijksweg te Ten Boer een auto bij het uit wijken voor een wielrijder in het Damsterdiep gereden. Den zwaargeladen vrachtauto, toebe- hoorende aan de gebroeders A. en B. Flikkema, kon de bestuurder bij het uitwijken niet meer op den weeken berm van den weg houden. De hevige wind was bovendien een zeer nadeelige factor. Het gelukte den beiden inzittenden het por tier van den auto te openen, waarna zij met de hulp van eenige personen op den wal werden getrokken. A. Flikkema, die naast den bestuur der had gezeten, bekwam, doordat een voorruit van den auto gebroken was, ernstige vleesch- wonden aan den linkerarm. Na voorloopig ver bonden te zijn werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De be stuurder kwam met den schrik vrij. De vracht auto is met behulp van een kraanwagen uit Groningen later op den ochtend weer op het droge gebracht. -1- Gistermiddag hebben wij met kapitein W. de Bruin van de stoomboot „Paul Kruger I", die op het oogenblik in de woning van mevr. de weduwe van der Heide te Elburg vertoeft, een onderhoud gehad. Woensdagavond omstreeks half tien was de ..Paul Kruger I", een vrachtboot van de ge broeders van der Boom te Rotterdam, uit Am sterdam vertrokken. Na eenigen tijd in de Oranje-sluizen te hebben gelegen, werd de tocht over het IJselmeer aanvaard met bestem ming naar het Keteldiep en via den IJsel naar Deventer. Gedurende het eerste gedeelte van den nacht was het goed weer en helder zicht, doch tegen het aanbreken van den ochtend was het zoo mistig geworden, dat ik aldus kapitein de Bruin nagenoeg niets meer kon zien. Donderdagmorgen om 9 uur raakten wij tusschen Elburg en den Ketel aan den grond. Tegen den middag klaarde het weer op. Een dokter, die langs den zeedijk kwam merkte ons op en hij begreep, dat wij vastzaten. Hij is toen naar Elburg gegaan, waar hij hulp voor ons is gaan halen. Tegen 5 uur in den middag kwam een motor- botter, schipper H. Broekhuizen uit Elburg bij ons langszij en nadat vastgemaakt was. wera getracht ons schip los te trekken. Dit mislukte echter. Intusschen waren onze levensmiddelen aan boord nagenoeg op en schipper Broekhui zen is toen voor ons naar Elburg gegaan om brood te halen. Waarom bent u toen niet van boord ge gaan! ,Er bestond toen, noch voor ons, noch voor het schip eenig gevaar. Het weer werd echter voortdurend slech ter en de zee werd zoo woest, dat voortdu rend de golven over het schip sloegen. De „Paul Kruger I" begon slagzij te maken naar stuurboord en toen werd de toestand steeds gevaarlijker. Wij hadden tegen middernacht geen plekje meer aan boord, waar wij droog stonden. De machinist W. Bogaerts uit Rotterdam schip per de Bruin en zijn vrouw zijn eveneens uit Rotterdam afkomstig pompte voortdurend, maar hij slaagde er nauwelijks in het water bij te houden. De toestand aan boord werd steeds kritieker. Tenslotte zochten wjj een schuilplaats in de koelkast boven de machine kamer, waar wij evenmin droog stonden, doch tenminste nog eenige beveiliging tegen de gol ven, de stormvlagen en den regen hadden. Om half vijf Vrijdagochtend het was hondenweer op dat oogenblik hoorden wij, aldus de kapitein, plotseling een ge kraak! Het schip was gebroken en toen stroomde het water met volle kracht naar binnen. Wij vluchtten uit de koelkast. Even later maakte het schip steeds meer slagzij en kantelde geheel naar stuurboord. Doornat van den regen en de golven klommen wij op de zijde van het schip en trachtten in de roeiboot van schipper van Broekhuizen te komen. Ongeveer 5 minuten hebben wij, terwijl de Zuidwestelijke storm raasde, in de diepe duisternis van den win ternacht, op de zij van het schip gezeten. Wij slaagden er gelukkig in in de roeiboot te komen en nadat wij wat water hadden uitgepomt, trachtten wij naar den wal te komen. Schipper de Bruin wachtte even voordat hij zijn verhaal voortzette. Ongeveer half acht kwamen wij bij den landbouwer Dekker, die een eind verder aan den dijk woont dan de plaats, waar wij den wal bereikten. Hier werden mijn vrouw en ik en ook de machinist Bogaerts en de knecht E. Huytema, afkomstig uit Amsterdam, eerst van droge kleeren voorzien, daarna bij de warme kachel vergast op heete koffie. Hebt u nog iets kunnen redden? Wij zijn alles kwijt: Onze geheele inboedel, al onze kleeren en bedden, kortom alles wat wy bezaten is verloren. Mijn vrouw en ik woonden aan boord en al ons hebben en houden is ver loren gegaan. Wij waren ook niet verzekerd, zoodat ik thans niets meer bezit. MEXICO CITY, 25 Jan. (Reuter). De staking van het personeel van de Aguila Petroleum Maatschappij is plotseling beëindigd. Hoewel eerst werd aangekondigd, dat de regeling van de geschillen nog wel drie dagen in beslag zou nemen, is men plotseling tot overeenstemming gekomen. PARIJS. 24 Jan. (V.D.) De laatste dagen hebben, naar semi-officieel wordt medegedeeld, de diplomatieke vertegenwoordigers van Frank rijk en Italië de in aanmerking komende re geeringen van 't Midden-Europeesche ontwerp- pact, dat op 7 Januari tusschen Laval en Mus solini ontworpen is in kennis gebracht. De K.N.A.C. meldt ons de officieele klas seering van de Nederlandsche deelnemers aan den sterrit naar Monte Carlo. De Nederlanders, die de beste praestaties le verden, waren Bakker SchutMutsaerts op Ford, startplaats Tallinn. Bij -den officieelen uitslag werden zij als no. 7 geclasseerd. Bakker Schut wist zoodoen de beslag te leggen op den door de K. N. A. C. uitgeloofden beker voor de Ned. ploeg, die de beste praestatiès leverde in de klasse met een cylinderinhoud boven 1500 c.c.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4