Toetreding der V.S. tot het Haagsche Hof Japans optreden aan China's Noordelijke grenzen Het nieuws van heden BEARBEID VAN DEN VOLKENBOND Warschau-Berlijn Het bloedbad in Somaliland Japan en Rusland De nieuwe koers in België DE ACTIE GEËINDIGD VERKLAARD DE BAROMETER VEREEN EGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 27 JANUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19158 Voorwaarde voor samenwerking universaliteit en handhaving van den wereldvrede Amerika en Europa Het Weer Verklaring van minister Beck over de samenwerking met Duitschland De schipbreuk van de „Mohawk" DE OPVOLGER VAN KOEIBYSJEFF GEEN WITBOEK OVER DEN MOORD OP KIROF Een lezing der gebeurtenissen welke veel minder eervol is voor Bernard Besprekingen over beveiligings maatregelen aan de Mand- sjoerijsche grens Na de mijnramp te Luik Het zoeken tenslotte beloond Zullen de socialisten hun plannen voor een mijnstaking thans misschien opgeven? In Chineesche kringen te Peking vreest men echter nieuwe vijandelijkheden De staat van beleg te Moekden Elect r icit eitspri j zen Staking te Brusselwelke voor- loopig niet doorgaat Kanton en Nanking DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het geval-Koetjepof Nieuwe verklaring Storm boven 't Kanaal Lading goud uit een vliegtuig in zee gestort Influenza in Duitsche steden Vuurwerk vergt drie dooden Corruptie in de V.S. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Het staa tthans wel vast, dat de Vereenigde Staten van Noord-Amsrika binnenkort tot het Hof van Internationale Justitie te Den Haag als lid zullen toetreden. President Roosevelt is van die toetreding een overtuigd voorstander en de Senaat zal ditmaal geen spaak in de wielen steken. De bekende reserves blijven uit den aard der zaak gehandhaafd, maar de vereischte meerderheid van twee derde vóór het voorstel is verzekerd. Van de 89 senatoren toch, van wier opinie het Wicte Huis kennis draagt, zullen er zeker 62 voor het wetsontwerp stemmen, vier andere hebben zich principieel voorstander verklaard en van slechts 19 is de oppositie onwrikbaar. De rest der senatoren aarzelt, maar beslissenden in vloed kan de wijze, waarop deze ten slotte hun stem zullen uitbrengen, op het lot van het Wetsontwerp niet hebben. Dat de groote Noord-Amerikaansche repu bliek er eindelijk toe over zal gaan adhaesie aan het Haagsche Hof te betuigen is een feit van groot internationaal belang en een heug lijk feit bovendien. Het levert er opnieuw het bewijs van, dat de V. S. niet langer wantrouwend tegenover den Volkenbond en zijn wereldom vattende werkzaamheden staan en dat de Monroe-leer niet langer wordt uitgelegd in den imperialistischen zin, dien de repblikeinschs presidenten en hun ministers daarin meenden te moeten vinden. Van verschillende zijden is beweerd, dat de adhaesie-betuiging der V. S. zou moeten be schouwd worden als een eerste stap op den weg, die naar Genève leidt. Sommigen Ame- rikaansche opposanten hebben in dat voor uitzicht een argument gevonden om Roose velt's initiatief te bestrijden, anderen hebben daartegenover gemeend in de toetreding dor Amerikanen tot het Hof te Den Haag een „gelukkig voorteekeri" te moeten zien. Zoo wel vrees als hoop zijn evenwel ongewettigd Er is geen sprake van, dat de regeering der V. S. er aan denkt binnen afzienbaren tijd naar toetreding tot het Haagsche Hof door een tweeden nog belangrijker stap doen volgen. De dag is ver als hij ooit komt waarop de voorzitter van de vergadering van den Vol kenbond een Amerikaansche delegatie zal kunnen mededeelen, dat de V. S. met alge- meene stemmen als lid tot den Geneefschen Bond zijn toegelaten. De weg, dien Amerika volgen zal om tot nauwer en vruchtbaarder samenwerking mot Europa en Genève te komen is een andere. En daaromtrent tast men volstrekt niet in het duister. Zooals men zich herinneren zal heeft de Vol kenbond bij gelegenheid van zijn vijf:iende jaarlijksche vergadering een resolutie aangenomen, krachtens welke op de agenda van de in 1935 te verrichten werkzaamheden de coördinatie van het Handvest met het Statuut van de Pan-Amerikaansche Unie zal worden ingeschreven. Dit geschiedde op voorstel van de Columbiaansche gedelegeerde, senor Yepes, die bij deze gelegenheid een rede uitsprak, waarin hij nauwkeurig de opvattingen ver tolkte, die de 77e Pan-Amerikaansche Confe rentie, in 1933 te Montevideo gehouden, tot de hare had gemaakt. Deze conferentie heeft besloten, dat in de volgende bijeenkomst te Lima in 1938 te houden uitvoerig zal ge sproken worden over de wenschelijkheid en mogelijkheid van samenwerking tusschen de Pan-Amerikaansche Unie en de staten van de Nieuwe Wereld met niet-Amerikaansche orga nisaties en rijken, waarmede men in de eerste plaats natuurlijk den Volkenbond op het oog had. Deze laatste resolutie rechtvaardigde het op treden van den Columbiaanschen gedele geerde en evenzeer de tegemoetkomende hou ding van den Volkenbond. Senor Yepes ken met te meer vrijmoedigheid spreken, omdat de Latijnsch-Amerikanen steeds voorstanders van de universaliteit der Geneefsche organisatie zijn geweest en tegenstanders van de theorie, volgens Welke de werkzaamheid van den Bond halt Zou moeten maken voor de grenzen van de rijken, die Noord-, Zuid- en Midden-Amerika vormen. Dezelfde gevoelens zijn trouwens dooi de afgevaardigden naar de conferentie te Montevideo aan den dag gelegd, toen de Com missie van Onderzoek en Verzoening, die dooi den Volkenbond met het oog op een spoedige bijlegging van het Chaco-conflict benoemd Werd, plechtig en met groote hartelijkheid door de vergadering ontvangen werd. Cordeli Hui.-, Noord-Amerikaansche staatssecretaris voor Buitenlandsche Aangelegenheden, greep toen de gelegenheid aan om zich met warmte ais te spreken ten gunste van een permanente samenwerking tusschen de Pan-Amerikaansche Unie en den Volkenbond om recht en wet op den geheelen aardbol te doen zegevieren. Het scheppen van een band tusschen deze beide groote organisaties kan niet anders dan als een nastrevenswaardig doel van wereld- Wijde beteekenis beschouwd worden. De Pan- Amerikaansche Unie, die sinds een halve eeuw bestaat, heeft op den Volkenbond haar er- Varing voor, maar kan niettemin van samen- Werking met de instelling van Genève groot Voordeel verwachten. De bezwaren tegen de Voorgenomen samenwerking zijn volstrekt niet onoverkomelijk. Er bestaat geen Amerikaansch Volkenrecht, waarvan de beginselen strijdig toet het Europeesche of Aziatische zouden zijn; or bestaan slechts Amerikaansche vraagstuk ken. die beter door de landen der Unie tot een gelukkige oplossing kunnen gebracht worden dan door rijken, die op het andere halfrond liggen. Is de gewenschte samenwerking reeds voor eenige jaren haar beslag gekregen bad, zou de ongelukkige en eindelooze Chaco- Oorlog vermoedelijk reeds lang tot het verleden behooren. Nu hebben de oorlogvoerende mo gendheden, dank zij het feit, dat twee organis men zich met het conflict bemoeiden telkens Voorwendsels kunnen vinden om dwingende be slissingen op de lange baan te schuiven. Het Chaco-conflict toont zonneklaar aan, dat het voor beide internationale organisaties dringend noodzakelijk is tot een coördinatie van het vre deswerk te geraken en daarbij tot een codifi catie van het internationale recht, waaraan de Pan-Amerikaansche Unie reeds lang werkt. Deze codificatie staat gelijk met het scheppen van een rechtsbasis, waarop het gebouw van den wereldvrede zal kunnen worden opgetrok ken. De verwezenlijking van dit groote ideaal blijft in laatste instantie het doel van den Volkenbond. Zoolang overtreders van de inter nationale wet van straffeloosheid vrijwel ver zekerd zijn en weten dat „sancties" in de prac- tijk toch niet toegepast worden, vertoont het kuras van de internationale rechtsorganisatie een zwakke plek. Coördinatie van de werkzaamheid der beide groote organismen, die in vele opzichten een zelfde doel hebben, waarborgt ook Genève en de daar genomen besluiten een maximum van efficaciteit. Deze besluiten toch vforden niet genomen zonder dat ook verscheidene staten, die tegelijkertijd leden van de Pan-Amerikaan sche Unie zijn, daaraan hebben medegewerkt Is nu eenmaal het terrein der jurisdictie van beide lichamen duidelijk omgrensd, dan zullen daarmee vele moeilijkheden uit den weg ge ruimd zijn. Voor besluiten zonder nuttig effect behoeft dan niet meer te worden gevreesd. De noodzakelijke coöperatie zal alléén te ver krijgen zijn als men zich'in Europa voor ooger. houdt dat zuiver-Amerikaansche aangelegenhe den in de eerste plaats aan de goede zorgen van de Pan-Amerikaansche Unie zullen moe ten worden toevertrouwd. De Volkenbond kan zijn hulp en steun bieden, maar moet niet de eerste rol verlangen te spelen. Op deze enkele maar niet te ontkomen voorwaarde is de medewerking van het Pan-Amerikaansche blOK een werkelijkheid van morgen. Op deze enkele voorwaarde verwezenlijkt de Volkenbond nage noeg zijn ideaal van universaliteit, want het spreekt vanzelf dat nóch de Vereenigde Sta ten nóch Brazilië daarna nog reden zullen hebben zich aan de samenwerking met Genève te onttrekken. Want, al zijn deze beide groote rijken geen lid van den Bond, zij ijzn wèl leden der Unie en dat komt dan op hetzelfde neer De coördinatie van het werk der beide orga nisaties is een voor de hand liggend en machtig middel om te komen tot den gelukkigen tijd, waarin de oorlog als middel om tot beslechting van internationale geschillen te komen, geen rol meer spelen zal. H Verwachting: Krachtige tot matigen N-NO wind, zwaar H bewolkt met opklaringen, wellicht nog S eenige sneeuwbuien, kouder. S Verdere vooruitzichten: lichte tot matige vorst 's nachts. WARSCHAU, 26 Jan. Ter gelegenheid van den jaardag der onderteekening van de niel- aanvals-verklaring tusschen Polen en Duitscn- land heeft een vertegenwoordiger van de „Völ- kischer Beobachter" een interview gehad met den Poolschen minister van Buitenlandsche Za ken, Beek. In dit interview verklaarde Beek, dat de 36e Januari een keerpunt zal blijven aangeven in rte betrekkingen tusschen Polen en Duitschlard. welke in den vervolge gegrondvest zullen zijn op wederzij dsch begrip en respect, hetgeen reeds in staat gesteld heeft tot afsluiting van econo mische overeenkomsten en zijn invloed heeft uitgeoefend op de vorming van de openbare meening. Alleen positieve daden, aldus minister Beck, die er toe strekken het wantrouwen tus schen de volkeren te verdrijven, zullen in staat stellen een uitweg te vinden uit de impasse, waarin zich op het oogenblik de wereld bevindt. De verklaring, die een jaar geleden onderteekend werd, is kort en duidelijk. Heldere beslissingen, duidelijk geformuleerd, leiden zekerder tot h't doel dan methodes, die door hun gecompliceer- den vorm dikwijls hun werkelijken inhoud ver liezen. Polen en Duitschland zijn den weg op gegaan, die door regeling van onderlinge ge schillen leidt tot stabilisatie van den wereldvrede. SEAGIRT, 26 Jan. Het zoeken naar de doo- den van de „Mohawk" is tot laat in den nacht voortgezet. Er zijn thans 34 lijken geïdentifi ceerd. Twaalf personen worden nog vermist en wel 3 vrouwen en 9 leden der bemanning. De kan sen om de „Mohawk" te lichten worden gering geacht. De kapitein van de „Talisman" geeft de „Mo hawk"' de schuld van het ongeluk, hetgeen door de Ward-Line wordt tegengesproken. Roosevelt verklaarde, dat hij binnen 48 uur zal besluiten of hij den Senaat zal aanraden toe te treden tot de Zeevaart-conventie van Lon den van 1929 tot beveiliging van de levens op zee. De assistent van Molotof, Tsjoebar, vroeger voorzitter van den Raad van Volkscommissa rissen van de Oekraine, zal worden benoemd tot opvolger van Koeibysjeff. Tsjoebar zal tevens voorzitter worden van de commissie der Sovjet-controle. In welingelichte kringen wordt tegengespro ken, dat de Sovjetregeering voornemens is een Witboek te publiceeren, waarin bewezen zcu worden, dat Trotsky de eigenlijke aanstichter is van den moord op Kirof. PARIJS, 26 Jan. De ontdekkingsreiziger en auteur Henry de Monfreid publiceert in de „Intransigeant" een beschouwing over den dood van den kolonialen ambtenaar Bernard en zijn troep in Fransch-Somaliland. Hierin zet hij o.m. uiteen, dat Bernard, ondanks het bevel van den gouverneur, om nooit in te grijpen in twis ten tusschen inboorlingen, begeleid door 17 man Oostwaarts opgerukt is om den Abessinischen rooverstammen den weg af te snijden. Na een nachtelijken marsch door een woestijnachtig ge bied, kwamen zij in contact met den tegenstan der, die veel sterker was dan zij. Bernard's be geleiders, aldus vertelt de Monfreid verder, tel den hun patronen en deelden mee niet uitgerust te zijn voor een aanval. Bernard weigerde ech ter terug te trekken. De Assimaras ondernamen daarop 'n omsingelingsbeweging en sloten den kleinen troep in. Daarop geeft Monfreid een be schrijving van den strijd van man tegen man. Nadat de laatste patronen verschoten waren en Bernard reeds zwaar gewond was en hij zag dat bijna al zijn begeleiders gedood waren, riep hij: „Sauve qui peut". De nog overlevende So mali weigerden echter hem in den steek te la ten en zijn met hem tezamen onder de mes steken van de tegenstanders gevallen. De totale verliezen, met inbegrip van de bij den inval der Assimaras om; het leven gekomen inboor lingen, berekent de Monfreid op 150 man. De echtgenoote van den Maharadjah van Travancore (Br. Indië) heeft een bezoek gebracht aan een meisjespensionaat. Naar 's lands gébruik bedekken de meisjes het aangezicht met de handen Amelia Earhart werd na haar vliegtocht over den Stillen Oceaan voor haar prestatie gehuldigd TOKIO, 26 Jan. (V. D.) Naar verluidt zijn tusschen Japan en de Sowjet-Unie onderhan delingen aangevangen met het doel, alle be veiligingsmaatregelen aan de Mandsjoerijsche grens te verwerkelijken en later vast te leggen in een niet aanvalspact. Wat dit pact betreft wordt bekend, dat Sow- jst-Rusland zekere beveiligingen van militai ren aard eischt voor de Amoer-spoorlijn, het geen echter moeilijkheden oplevert voor het plan inzake een van verdedigingswerken ont dane of gedemilitariseerde zóne. Van Sowjet- Russische zijde is men voorts van meening, dat ook de toestand van het onbeschermde en dunbevolkte Oost-Siberië tegenover het militair sterke Japan en tegenover Mand- sjoekwo in het oog moet worden gezien. In politieke kringen te Tokio verwacht men echter, dat de sterke vredeswil van de Sowjet- unie een overeenstemming vergemakkelijken TOKIO, 26 Jan. (V. D.) Er is een officieele commissie gekozen, teneinde de overeenkomst te ontwerpen betreffende de overdracht van den Oost-Chineeschen spoorweg. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Januari: In de mjjn bij Luik, waar tengevolge van een instorting negen mijnwerkers werden be dolven, waarvan er na drie dagen reddingswerk vier werden naar boven gehaald en een vijfde, terwijl hij naar de liftkooi werd gebracht, over leed, werd de vorige dagen het opruimings- en reddingswerk onder moeilijke omstandigheden voortgezet. Terwijl het zware en levensgevaarlijke op- ruimingswerk van het puin dag en nacht werd voortgezet had de mijn haar bedrijvigheid her vat. Na zeven dagen opruimingswerk vond men Zaterdagochtend het vreeselijk verminkte lijk van een der verstikte mijnwerkers, den 22- jarigen René Damblier. De familie werd, van wege den gruwelijken aanblik van het vermink te lichaam, niet meer bij het lijk toegelaten. Op last van de mijndirectie werd de arbeid ge durende eenige oogenblikken gestaakt ten tee- ken van rouw. Een uur later werden de beenen bloot gelegd van een ander slachtoffer, waarin men Paul Marie Decerf meent te herkennen, die vader is van twee kinderen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Januari: Het gevaar voor ministerieele verwikkelingen schijnt te Brussel geweken te zijn, nu de regee- ring-Theunis al haar volmachtsbesluiten. welke de sociale wetgeving en de steunverleening raken, heeft herzien en gewijzigd volgens de eischen van de christelijke arbeidersorganisa ties. Dat ontspanning is ingetreden werd Zaterdag bevestigd zoowel van de zijde van de betrok ken organisaties als van de regeering. Zaterdagavond heerschte zelfs de indruk, dat wegens de nieuwe regeling inzake de mijnwer- kerspensioenen, welke de regeering zoo pas be kend heeft gemaakt, de bedreiging met alge- meene staking zal ingetrokken worden In ieder geval is er aarzeling te bespeuren bij de socia listische leiders. Men zegt, dat ook van de zijde van den koning pogingen worden aangewend, om een algemeene staking te vermijden. De heropening van het Parlement, welke vastgesteld is op Dinsdag as., zou dus in een vreedzamer politieke atmosfeer kunnen ge schieden, dan aanvankelijk verwacht werd. TOKIO, 26 Jan. In tegenstelling tot andere berichten, volgens welke de militaire actie der Japanners in de provincie Tsjahar nog niet beëindigd zou zijn, heeft de opperbevelhebber van het Japansche leger in de provincie Kwan toen, generaal Miniami, aan de Japansche re geering medegedeeld, dat de actie inderdaad beëindigd is. De Japansche strijdkrachten heb ben alle door de Chineesche troepen bezet ge weest zijnde gebieden in hun bezit genomen. Deze mededeeling werd heden in een pers conferentie te Tokio gedaan door den woord voerder van het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken. In de mededeeling van generaal Minami werd er verder op gewezen, dat in de provincie Tsjahar anti-Japansche organisaties en krach ten samenkwamen, die zich tot taak stelden de betrekkingen tusschen Japan en China te bemoeilijken. De Japansche militaire attaché te Peking onderhandelt hierover momenteel met de Chineesche autoriteiten te Peking. Van Japansche zijde houdt men vast aan de uitvoering van de volgende maatregelen: Bijeenroepen van een conferentie in Februari te Kalgan voor gedachtenwisselingen over den toestand in Tsjahar, ontruiming van 1600 vier kanten Kilometer land door de Chineezen. sta king der militaire operaties aan beide zijden. Te Moekden is inmiddels de staat van beleg afgekondigd. Des avonds na 7 uur moet het geheele verkeer gestaakt worden. Deze maatregelen zijn genomen uit vrees dat vrijscharen de stad zouden overvallen. PEKING, 26 Jan. In Chineesche kringen te Peking vreest men een spoedige hervatting der vijandelijkheden. Het Chineesche telegraaf- agentschap „Central News" publiceert berich ten over verdere concentraties van Japansche troepen in het omstreden gebied. De Japansche onderhandelaar kapitein Mat- soei is Zaterdag uit Kalgan in Peking aange komen. waar hij een bespreking had met den Japanschen militairen attaché, overste Taka- hasji. Na deze bespreking vertrok hü naar Tientsin voor besprekingen met het opperbevel van de Japansche troepen in Noord-China. Te genover een vertegenwoordiger van „Central News" verklaarde hij. dat de onderhandelingen over de vreedzame bijlegging van het conflict in Tsjahar gevoerd zouden worden in het hoofd kwartier van het Japansche frontcommando De Japanners zijn niet voornemens verder op te rukken, verklaarde hij. In de Japansche bladen verschijnt een inter view. dat de president van de Chineesche exe cutieve Joean. Wang Tsjing Wei. aan de Ja pansche journalisten te Nanking heeft toege staan Wang Tsjing Wei. aldus de vrslagen van dit interview, heeft daarbij zijn vastbesloten heid tot uiting gebracht, om krachtige pogin gen in het werk te stellen ten behoeve van df verwerkeliiking van een Chineesch-Janansche samenmortHnqr ter overwinning van de bestaande moeilijkheden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 26 Januari: Te Brussel werd dezer dagen een algemeene lichtstaking voorbereid als protest tegen de overdreven electriciteits-tarieven. Het eenheidsfront voor de verdediging van de belangen van handels- en ambachtslieden en van de kleine nijverheid heeft thans besloten, voor het oogenblik de aangekondigde algemeene lichtstaking niet te doen doorgaan. Dit besluit is genomen in verband met het feit, dat tegenover de bedreiging met algemeene staking de electriciteitsmaatschappijen zich be reid hebben verklaard te onderhandelen over een aanzienlijke verlaging van de electriciteits- prijzen. SJANGHAI, 26 Jan. De geestelijke leider van Zuid-West China, Hoe Han Min. neefi zijn vertegenwoordiger te Sjanghai, Lioe Loe Jin. instructie gegeven onmiddellijk onderhandelin gen te openen met de Nankingregeering, ten einde definitieve voorstellen inzake de toenade ring tusschen Nanking en Kanton op te stel len. De toegevendheid van Hoe Han Min vindt zijn oorzaak in de critiek, die door overzeesche Chineezen en door de leidende Kanton-gene raals wordt uitgeoefend op de z.g. oudere Zuid- West-kliek. Men zou Hoe Han Min zelfs geadviseerd heb ben naar het buitenland te vertrekken, wan neer de door zijn persoon ontstan° moeilijk- neöen niet uit den weg werden geruimd. De drie eischen van Hoe Han Min nJ. on derdrukking der communistische beweging, be grenzing van de bevoegdheden van eentrale en provinciale regeering en waarborging van de vrijheid van spreken, zijn door de Nanking regeering aanvaard. Japans actie aan China's Noordgrens geëindigd verklaard. Te Peking vreest men echter nienwe vijandelijkheden. Staat van beleg te Moekden. Voorbereidende besprekingen tusschen Neder land en België over juridische kwesties. Rede van minister Coljjn over het bedrijfsleven in de crisis. New-Yorksche beurs: Stemming gemakkelijk. O PARIJS, 26 Jan, (Reuter.) „Le Joir" publi ceert een artikel van den Russischen revolu- tionnair en emigrant Burzew over generaal Koetjepof, die, zooals men zich zal herinneren, cp 26 Januari 1930 spoorloos uit Parijs is ver dwenen. Volgens Burzew is Koetjepof door G.P.Oe-agenten ontvoerd. Zij wilden hem ver- dooven; de dosis van het verdoovingsmiddel was echter te sterk, waardoor Koetjepof aan een hartverlamming overleed. Om den dood aan de opdrachtgevers te Moskou te bewijzen, werd het lijk in een koffer heimelijk derwaarts ge zonden. LONDEN, 26 Jan. (Reuter.) Uit Engeland komen nieuwe berichten binnen omtrent door den storm aangerichte schade. Een vliegtuig uit Parijs, dat ondanks den storm de route over het Kanaal ondernam, bleek bij de landing in Engeiand zijn kostbare lading te hebben verloren Het vliegtuig ver voerde staven goud ter waarde van 6000 pond sterling, welke tijdens de vlucht in zee zijn ge vallen. Het bagageruim was ni. door de wind vlagen opengescheurd. Ook de bagage was ver dwenen. BERLIJN, 26 Jan. (Reuter) Het vochtige en koude weer, dat den laatsten tijd in Duitsch land heeft geheerscht. is oorzaak van een kleine influenza-epidemie. Volgens het „Berliner Tageblatt" bedraagt in enkele steden in Saksen het schoolverzuim vijf tig procent en moesten te Odenkirchen de scholen tot Maandag gesloten worden, om uit breiding van de epidemie te voorkomen. Volgens de gemeentelijke ziekenfondsen te Berlijn zijn 5900 ziektegevallen onder de ver zekerden aangegeven. MADRID, 26 Jan. In een vuurwerkfabriek in de nabijheid van Zaragossa zijn bij een ont- de nabijheid van Saragossa zijn bij een ont ploffing drie technici gedood en twee levens- wordt aan onachtzaamheid geweten. WASHINGTON, 26 Jan. (Reuter.) Heden is de Groote Jury bijeengeroepen ter behandeling van beschuldigingen wegens corruptie, welke bij de administratie van de publieke werken tot een bedrag van verscheidene millioenen dollar zou zijn gepleegd. De Jury was voor het laatst bijeen voor de behandeling van het groote Teapot Dome- schandaal in 1929. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 745i> Vorige stand: 74L1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1