S TA DSNIEUWS T Laatste Nieuws Haarlem, 27 Jan. ZONDAG 27 JANUARI 1935 R. K. METAALBEWERKERS „ST. ELOY" J aar vergader ing BLOEMENTENTOONSTELLING FLORA" Wijziging winkelsluiting in Heemstede BLOEMEN EN ZANG „Meimaand" HAARL. R.K. DAMBOID &.K. Damclub Gezellig Samenzijn Verbod tot het uitoefenen van winkelbedrijven WONINGBOUWVEREENIGING „HET OUDE POSTHUIS" Voorstel tot voorschots verleening RESTAURANTS EN CAFE'S IN HEEMSTEDE Vermindering personeele belasting DE SALARISSEN VAN HET PROVINCIAAL PERSONEEL GROOTE FANCY-FAIR BURGERLIJKE STAND Genootschap van den Stillen Omgang Hondenbelasting 1935 Fabrieksbrand te Hillegom Werk van Cor Visser aangekocht Haarlemsche Zweefvliegclub B.C.H.Haarlem-Noord BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse Sanchez Guerra ACADEMISCHE WERELD WINTERSPELEN Vier Nederlandsche deelnemers De Noordooster-storm Buitengaats zijnde schepen konden niet worden geloodst ZWEMMEN Rie Mastenbroek zwemt te Groningen SCHAATSEN Son ja Henie kampioene Europeesche kampioenschappen kunstrijden KARL SCHaFER EUROPEESCH KAMPIOEN Maxie Herber en Ernst Baier Duitschland kampioenen paar-rijden BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP- PEN 71/2 Definitief negen deelnemers EEM GOEDE 6 R.HO UTSTR. 166 Auto-importeurs be grijpen hun publiek Ruime aanvrage om ruimte op R. A. I.-tentoonstelling De Effectendiefstal te Amsterdam Twee arrestaties; een daarvan kon niet worden gehand haafd BEELDENDE KUNSTENAARS Voordracht prof. Huib Luns AGENDA 28 Januari Apotheekdiensten Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer De ex-keizer heden 76 jaar Verkeersfonds 1935 Na den brand te Den Haag In het gebouw „St. Bavo" had de jaarver gadering plaats van de afdwaling Haarlem van de r. K. Metaalbewerkers. Vice-voorzltter, de heer H. A. Meeuwenoord, opende de vergadering (wegens ontstentenis van den voorzitter, de heer De Bie) en hield een korte inleiding; hij deed enkele mededeelingen. Hierna waren aan de orde de jaarverslagen Van secretaris en penningmeester. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren P. J. A. Bos, S. J. P. Kort hoven en H. A. Meeuwenoord, herkozen. In de plaats van den heer A. A. J. Aandekerk werd gekozen de heer A. Ruig. Er waren twee voorstellen ingekomen voor de in Mei te houden bondsvergadering. Een hiervan hield in de bondsvergadering te houden op Vrijdag en Zaterdag en niet, zooals het bonds- bestuur voorstelde, op Zaterdag en Zondag. Dit voorstel werd toegelicht om het doel van Zon dagsheiliging te bevorderen en dat dan de afge vaardigden den Zondag in den huiselijken kring kunnen doorbrengen. Het tweede voorstel hield in den gepensionneer- den van 65 jaar, die minstens 25 jaar lid zijn van de organisatie, een bijdrage te geven bij hun ouderdomsrente en pensioen. Hiervoor zul len dan eenige centen per week van de leden gevraagd worden. Beide voorstellen werden door de leden goed gekeurd, zij zullen worden ingediend bij het bondsbestuur, opdat deze ze zal plaatsen op de agenda van de bondsvergadering. In verband met de komende bloemententoon stelling hebben B. en W. van Heemstede aan den raad een wijziging van de Winkelsluitings wet voorgesteld, welke zou gelden van 15 Maart tot 20 Mei. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten Verkoop aanwezig zijn tabaksartikelen en kleine consumptieartikelen, zooals belegde broodjes, croquetten, slaatjes, wafels, pofiertjes e. d.. Visch, fruit, alcoholvrije dranken, melk, zuivel producten, brood, koek, banket, nougat, suiker- Werk of chocolade, al dan niet tezamen met consumptieijs, mogen buiten de gewone tijden hitsluitend voor den verkoop van deze waren Voor het publiek geopend zijn: a. op Zondag van 10 uur des voormiddags tot 10 uur des namiddags; b. op de eerste vijf dagen der week van 8 uur des namiddags tot 10 uur des namiddags. Deze wijzigingen, welke nog aan de goedkeu ring van de Kroon zijn onderworpen, zullen *eker niet kunnen worden uitgebreid. Wel kan het gemeentebestuur enkele afzonderlijke da- Sen aanwijzen, waarop de winkels nog langer fieopend kunnen blijven. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereeniging voor Bloembollencultuur, geeft deze vereeniging op Donderdag 14 Maart as., den dag vóór de opening van de groote bloemen tentoonstelling, een receptie in het Krelage- «uis. Aan het mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" en „Haarlems Vrouwenkoor", beide onder lei ding van Lieven Duvosel, Is de eervolle taak te beurt geevallen deze receptie te mogen opluis teren met de uitvoering van het werk ,,Mei- hiaand" een compositie voor mannen- en vrou wenkoor van den dirigent. Op de laatst gehouden repetities der beide koren is hiervan aan de leden mededeeling ge daan en werd ze met groote instemming door de vden ontvangen. Beide vereeniglngen stellen het op hoogen brijs zich bij deze gelgenheid te kunnen doen hooren. De onderlinge wedstrijden van deze IJmui- densche R.K. Damclub zijn thans in vollen Sang. Over het algemeen wordt er door de leden hiet veel animo gespeeld. Hierdoor hebben de °hderscheidene competities een vlot en sportief Verloop. In de 1ste af deeling vooral wordt er fel om de punten gestreden. Hiervan geeft on derstaande ranglijst, zooals deze momenteel is, duidelijk blijk. gesp. gew. rem. verl. pnt. 7 5 1 1 11 8 9 7 8 9 6 7 5 1 1 2 2 3 4 2 2 3 1 3 5 4 3 3 V. Buuren G. Haver "h Gomes f- Heilig h. Haver Balm Berkhout r; Speet Da. Smakman De stand op heden van de 2e klas is: Meyssen 4 3 1 J*- Jasperse 3 2 1 Gomes 2 1 1 Gjertsen 3 12 Nooy 1 X De 2e klas B: Nanne Heilig Haver Dl. Keet £h- Zonneveld v. Gooi 11 11 10 8 5 4 4 2 7 5 1 1 11 7 4 1 2 9 6 4 2 8 7 3 4 6 6 2 4 4 7 2 5 2 S. en W. van Heemstede hebben voor de ®erstkomende raadsvergadering een voorstel ?edaan tot wijziging van de geldende regeling eu aanzien van het inrichten van nieuwe énkels. h. en W. zijn van oordeel, dat door de wille- £ehr, waarmede op verschillende punten win- £els en andere bedrijven worden uitgeoefend, bet karakter van sommige straten onnoodig verstoord wordt. Daarom hebben zij een nieu- v® verordening ontworpen, waarbij het ver fden zal zijn, het winkelbedrijf of eenig ander oftfrtif uit te oefenen in andere perceelen dan c Welke zijn gesticht op plaatsen bij een goedgekeurd uitbreidingsplan voor het oprich ten daarvan aangegeven. Dio verbod zou echter niet gelden ten aan zien van bedrijven, die op het tijdstip van in werkingtreding dezer verordening worden uit geoefend in een gedeelte der gemeente, waar van geen goedgekeurd uitbreidingsplan van kracht is. B. en W. behouden zich echter het recht voor, om onder bijzondere voorwaarden ont heffing van dit verbod te verleenen. In verband met de financieele moeilijkheden, welke gerezen zijn bij de exploitatie van de wo ningen van de R. K. Middenstandswoningbouw- vereeniging „Het Oude Posthuis", stellen B. en W. aan den raad van de gemeente Heemstede voor een voorschot te verleenen ten bedrage van ten hoogste ƒ159.000. In verband met enkele adressen van desbe treffende bonden stellen B. en W. aan de Heemsteedsche Raad voor om de personeele belasting van café's, restaurants en soortge lijke instellingen te verlagen tot twee derde van de geldende belastingregeling. Een verdere verlaging achten B. en W. in verband met den financieelen toestand der gemeente ongewenscht In druk is thans verschenen de ontwerp- herziening van het salarisreglement in de Pro vincie Noord-Holland, welke door Gedeputeer de Staten aan de Statenleden zal worden voor gelegd in de buitengewone zitting van 5 Fe bruari a.s. Een der bepalingen luidt, dat de amb tenaren, wier bezoldiging door de nieuwe rege ling met meer dan 5 pCt. daalt, een tijdelijke toelage zullen ontvangen van: in het eerste jaar 75 pCt., in het tweede van 50 pCt. en in het derde jaar van 25 pCt. van het bedrag der verlaging. Het Jeugdwerk in de parochie van St. Jan, in de Amsterdamstraat, organiseert een groot- schen bazar in het gebouw op het Teylerplein. Voor iedereen zal er wel wat van zijn gading zijn te vinden. Zaterdag 2 Februari, om vier uur, geschiedt de plechtige opening; dan blijft het gebouw geopend tot elf uur. Zondag is het van 1211 uur geopend. Maandag en Dinsdag van half 8 tot 11 uur en Woensdag van 4 tot II uur. Er wordt gerekend op een druk bezoek. Annex aan deze groote fancy-fair- Wordt een verloting, gehouden. Aan deze verloting zijn prachtprijzen verbonden. De eerste prijs bestaat natuurlijk uit een eerste klas dames- of heeren- rijwiel. De andere prijzen zijn een ontbijtservies en nog veel andere nuttige dingen. Trekking op 31 Maart a.s. Geboren 23 Jan.: M. M. Hesselman—Terhorst, zoon; 24 Jan.: E. Koppen—Sindorf, zoon; 25 Jan.: M. M. C. NunninkVissers, zoon. Geboren: 25 Jan. J. KuiperKuik z.: A. M. Vogelv. d. Hoek z. 26 Jan. P. OkxBoor- sma z. Overleden: 24 Jan.: H. C. Ploeg, 65 jaar, Ged. Oudegracht; F. Kuijper, 64 jaar, Eikenstraat; J. P. van Eeden, 84 jaar, M. van Heemskerk straat; C. Roskam, 73 jaar, Olivierstraat; A- van Damv. d. Voort, 67 jaar, Bosch en Vaart- straat, K. E. Hoekstra, 69 jaar, Linnaeuslaan; 25 Jan.: J. B., 11 maanden, zoon van A. H. Al ders, Rijksstraatweg. Overleden: 24 Jan. J. G. Goedhart, 34 j„ M. v. Heemskerkstraat; A. M., 8 j., z. van A. M. N. Vestering, Zwaluwenstraat; F. HoetmerLot- ten, 67 j., Rijksstraatweg; G. v. d. Leekde Graaf, 51 j., Uit den Boschstraat; H. Roelofsen, 63 j., Iordensstraat. Bovengenoemd Gezelschap in de parochie van den H. Bavo, Haarlem (N.), noodigt alle R. K. mannen en jongelingen uit tot bijwoning van de jaarvergadering, welke zal gehouden worden op Dinsdag 20 Jan. a.s., des avonds te acht uur, in café „Suisse", Rijksstraatweg 191, De termijn voor het inleveren van de in het begin van het jaar uitgereikte aangiftebiljetten voor de hondenbelasting 1935 is reeds ver streken. Hiervoor bestaat nog enkele dagen de ge legenheid ter gemeente-secretarie, 4e afd. Ko ningstraat 2, kamer no. 1. Houders van honden, die nóg niet aan hun verplichting tot inleve ring hadden voldaan, worden in hun eigen be lang aangeraden, dit ten spoedigste te doen, omdat zij anders de kans loopen, beboet te worden. Men zij dus op zijn hoede. In de timmerfabriek van de firma v. d. Jagt te Hillegom is Vrijdagavond brand uitgebroken. Alleen de werkplaats en de verdieping daar boven zijn uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Door het Teylers Museum is aangekocht een werk van Cor Visser, voorstellende een haven gezicht in Zeebrugge en voorkomende op de tentoonstelling van werken van genoemden schilder in het Waaggebouw. Vrijdag hield de Haarlemsche Zweefvliegclub een propaganda-avond in Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt. Onder de aanwezigen waren o.m. de heer Camphuis, sport- en zeilvlieger, tevens zweef toestel-constructeur en de heer ir. Jöm Brandt van de Bramafabrieken uit Amsterdam. Paardendressuur in Duitschland in verband met de groote landbouwtentoonstelling, welke binnenkort te Berlijn zal worden gehouden De voorzitter A. J. D. Sips deelde mede, dat in Mei van dit jaar de eerste vlucht zal wor den gedaan. Alle voorbereidingen hiertoe zijn getroffen. Eind Febr. begin Maart wordt voor het leggen van een financieele basis voor de club een fancy-fair gehouden. De spreker van den avond, de heer Fransen, die na hem het woord verkreeg, gaf een begrip van de sport zweefvliegen. Hij wees erop, dat het beginstadium het moeilijkste is om door te worstelen. De start met den gummikabel, waarbij men met een aanvangs-snelheid van 40 tot 50 K.M. het luchtruim wordt ingescho ten, maakt een verwarrenden indruk. Hier komt zuiver evenwichtsgevoel bij kijken. Voor men zich realiseert wat er gebeurd is, glijdt men reeds weer naar den rond. Dit zijn de aanvangselssen, waarbij ieder mee moet werken en zwoeeng om één persoon te leeren vliegen. Straks krijgt dan een ander een beurt en moe ten allen weer hèm helpen om de zweef-kunst machtig te worden. Dan de ongelukkige lan dingen! Het toestel wordt gedeeltelijk gekraakt en dan moet men er niet tegen op zien een nacht te werken om het toestel den volgenden ochtend weer start-klaar te hebben. Het valt niet mee om wanneer men andere menschen aan het strand ziet luieren, zelf in de heete zon te staan zagen en werken. De heele Zweef- vliegsport wordt gedragen door groote sporti viteit, kamaraderie. Na de aanvangslessen volgen de overgangs- vluchten, het zweven langs het duin op den windrug, die bü Westenwind gevormd wordt. Dan kan men zich gaan oefenen in het boch ten-draaien, iets wat met de groote traagheid van een zweefvliegtuig niet meevalt. Spr. wees op de neigingen van het afglijden, iets waar mede de aanvanger veel te kampen heeft. Als hoogste trap geldt het prestatie-vliegen, het opstijgen in thermische luchtstroomen, waardoor men kilometers ver kan uitzweven over ons kleine land. Wat is romantischer dan het zich aanpassen aan de natuur? Juist als de Roof vogels, op zoek naar stijgwind. Werkelijk al leen al om deze hoogste sport te bereiken, is het de moeite waard door de begln-moeilijk- heden heen te worstelen. Het bestuurslid Verwaal hield een aardige rede voor de ophanden zijnde Fancy-fair. De heer Bouvie bood zijn medewerking aan om een terrein te vinden aan de Noordzijde van Zandvoort. Het bestuur was reeds in on derhandeling met de Duinwaterleiding voor een terreintje aan den Zuidkant van Zandvoort. De terrein-plannen zullen zoo gauw mogelijk worden uitgewerkt. Er gaven zich 8 nieuwe leden op. Door verhindering- van den heer Javaux (B.C.H:) werden Vrijdag slechts 2 partijen ge speeld voor bovengenoemde vriendschappelijke ontmoeting. De uitslagen zijn: Haarlem Noord B. C. H. Bennikv. d. Loo 60—75 F. v. d. BorgL. J. Metz 172200 Totaal 232—275 Vorige stand 787—647 Voorloopige eindstand 1019—922 Maandag voortzetting bij „Haarlem-Noord". De inschrijvingen voor bovengenoemd kam pioenschap zijn gesloten en er hebben zich 8 deelnemers aangemeld, zoodat er geen voor- wedstrijden behoeven te worden gespeeld. De gegadigden voor den titel zijn: C. v. d. Hoek en J. D. Ronde (B.V.D.E.S.)H. Meeuwenoord en C. v. d. Berg (Haarl. Noord); N. N. (Vrien denkring) S. Oorthuis (B. V. Excelsior, Velsen- Noord); Th. v. Noort en J. P. A. Langendijk (Blauwe Krijtje, Beverwijk). De regelingscommissie zal ten spoedigste de wedstrijddata vaststellen, terwijl de partijen wederom 150 car. cadre Klein Biljart, groot zullen zijn. Het toumooi vindt plaats in het clublokaal van „Vriendenkring", Centraal Bar a. d. Kruis weg. MADRID, 26 Jan. (Reuter), Sanchez Guerra, die minister-president is geweest tijdens het Spaansche koningschap, waarvan hij later een heftig bestrijder werd, is heden overleden. Van 3 tot 10 Februari a.s. worden te St. Moritz de Acedemische Wereldwinterspelen gehouden. In het kader dezer spelen vinden ook wedstrij den in het hardrijden op de schaats plaats. Op 6 Februari wordt de 500 en 1000 Meter verreden, op 7 Februari de afstanden over 1500 en 5000 Meter. Hieraan nemen deel de Nederlandsche rijders Luutzen Dijkstra uit Amsterdam, Ben Blaisse uit Amsterdam en Anton Koreman uit Leiden. Aan de wedstrijden in het kunstrijden wordt deelgenomen door onze landgenoote Olga Lam ping, een Nederlandsche studente, die in het buitenland studeert. Tengevolge van den zwaren Noord-Ooster- storm die Zaterdagavond, gepaard met enkele hagelbuien woedde, konden de zich op zee be vindende schepen, die op weg waren naar IJmuiden, niet worden geloodst, zoodat zij in het barre weer buitengaarts moesten blijven. In den laten avond is het s.s. „Helder" van de K.N-S. van Amsterdam vertrokken, doch het was vrijwel zeker, dat het schip in IJmuiden zou vastmaken. Zaterdag werden te Groningen nationale zwemwedstrijden gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door Rie Mastenbroek van de O.D.Z. uit Rotterdam. Zij zwom de 100 M. rug slag tegen den Groningschen zwemmer P- Kerk stra, die ze met klein verschil won. De tijd van Rie Mastenbroek bedroeg 1 min. 16,6 sec., dat is dus 0,2 sec. beneden haar eigen wereldrecord, dat zij op 25 November te Düsseldorf vestigde. (Intusschen is dit wereldrecord juist Zaterdag door Eleanore Holm tot 1 min. 16,3 sec. terug gebracht, zooals elders in dit nummer wordt gemeld.) Zaterdag werd te St. Moritz de Europeesche kampioenschappen kunstrijden voortgezet met het verrijden van de figuren naar keuze voor dames. De beslissing voor de heeren en het paarrijden was Vrijdag reeds gevallen. Sonja Henie kwam bij he>r uitvoering te vallen en over het geheel genomen was zij lang niet zoo op dreef als gewoonlijk. Zij had echter Donder dag j.l. bij het rijden der verplichte figuren zoo'n grooten voorsprong verkregen, dat de overwinning haar niet meer kon ontgaan en zij wederom in het bezit van den Europeeschen titel kwam. Op de tweede plaats eindigde de Engelsche Colledge, terwijl Liselotte Landbeck waarschijn lijk de derde plaats zal innemen. Zooals te verwachten was is Karl Schafer (Oostenrijk) bij de wedstrijden te St. Moritz wederom Europeesch kampioen geworden met flinken voorsprong op zijn jeugdigen landgenoot Felix Kasper. Bij het paarrijden werden Marie Herber en Ernst Baier Europeesch kampioen, een nogal verrassend resultaat ten aanzien van de titel verdedigers Ida Papez en Karl Zwack. De resultaten waren: Heeren: Kampioen van Europa: Karl Schafer (Oostenrijk) 418.54, pl.- cijfer 8. 2. Felix Kasper (Oostenrijk) 391.32 pt. pl.cijfer 18. 3. Jack Dunn (Engeland) 385.43 pt., pl.cijfer 26. 4. Ernst Baier (Duitschland) 391.42 pt., pl.cijfer 32. 5. Markus Nikkanen (Finland) 361.82 pt. pl.cijfer 41. 6. Erick Erdös (Oostenrijk) 356.56 pt. pl.cijfer 44. Paren: Europeesche kampioenen: Maxie Her ber en Ernst Baier (Duitschland) 10.75 pt. pl. cijfer 11. Aan de wereldkampioenschappen 71/2 cadre welke Woensdag 30 Jan. a.s. te Marseille be ginnen en tot en met Zondag 3 Febr. zullen duren, zullen in totaal negen spelers deelnemen. België wordt vertegenwoordigd door den titel houder G. van Belle en voorts door W. de Mul der en G. de Dorcaer. Frankrijk is eveneens met drie spelers van de partij n.l. C. Cóte, J. de Gasparin en J. Davin, terwijl Spanje ver tegenwoordigd wordt door J. Domingo. N e- d e r 1 a n d tenslotte heeft twee spelers in deze wereldkampioenschappen, n.l. J. Sweering (Am sterdam) en C. van Vliet (Den Haag). Het is merkwaardig met den opbouw van een tentoonstelling als die welke Amsterdam be gin Februari wacht. Er wordt langdurig gepraat over de wensche- lijkheid om er al dan niet een te houden. Het plan wordt tenslotte met een kleine meerder heid aangenomen. En men verbeeldt zich, dat er dan wel weinig althans bescheiden gebruik zal worden gemaakt van de gelegen heid om te exposeeren. En wat ziet men ge beuren? Dat er zich een groote levendigheid ontwikkelt onmiddellijk na het bekend worden van de beslissing: dat men haast niet kan wachten en zoo spoedig mogelijk zijn aanvrage om plaatsruimte op de tentoonstelling indient. Waar wijst dat op? Dat, nu de tentoonstelling eenmaal toch een feit geworden is, de importeurs ook alle zoo goed mogelijk voor den dag willen komen. Geen wonder overigens, want allen erkennen zonder uitzondering, dat de tentoonstelling als kijk- gelegenheid ideaal is en dat nergens anders het pubhek zoo goed op de hoogte komt van de verscheidenheid van wagens als juist in die tien dagen aan de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam. Zoo zullen op de as. R.AJ.-tentoonstelling derhalve weer een zeer groot aantal en ver schillende automobielen te bewonderen zijn: de auto-importeurs dragen zonder twijfel zorg voor een behoorlijke vertegenwoordiging van hun merken. En gegeven het feit, dat de groo ten toch ook dit jaar weer eenige honderden vierkante meter te hunner beschikking willen hebben, kan men er zeker van zijn, dat de collectie die van andere jaren misschien nog wel zal overtreffen. Voor de stad Amsterdam is het een feit van beteekenis, dat de tentoonstelling doorgaat. In alle mogelijke opzichten profiteert de groote stad daarvan: vele bedrijven vertoonen gedu rende die tien dagen een opleving, waartoe men ze onder andere omstandigheden niet meer zou hebben in staat geacht. Tegenover deze groote prestatie van de auto mobielhandelaren en importeurs om, met op offering van veel moneten en van veel arbeids tijd toch de tentoonstelling door te laten gaan, moge een prettige houding van het publiek komen te staan. Het is inderdaad te hopen, dat het publiek, evenals het vorige jaren altijd zoo trouw gedaan heeft, ook nu weer blijk geeft warme belangstelling te hebben voor den vooruitgang in de auto-industrie. En daarvan door zijn bezoek getuigenis zal af leggen. In den nacht van 11 op 12 Januari werd in gebroken in de kantoren van een grossicrderjj op de Keizersgracht te Amsterdam. Er werden twee brandkasten geforceerd, waarin zich dertien diverse effecten en een bedrag van 435 bevonden. De recherche van het bureau Raampoort heeft daarna onmiddellijk in deze zaak nasporingen gedaan, en van een en ander is het gevolg geweest, dat de politie op den 17den van deze maand twee mannen heeft gearresteerd in verband met dezen diefstal. In het belang van het onderzoek, dat door de justitie werd ingesteld, kon aan deze anestatie geen ruchtbaarheid worden gegeven. De eene man, die werd aangehouden, was geen onbe kende van de politie en heeft al meer in deze buurt inbraken gepleegd. De politie heeft in zijn woning een huiszoe king verricht en er is daar een klein deel van de gestolen effecten terug gevonden. De man is reeds in het Huis van Bewaring ingesloten. De tweede aangehoudene kon zijn alibi vol doende bewijzen en is dan ook op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Voor de Hilversumsche Vereeniging van Beel dende Kunstenaars heeft Prof. Huib Luns uit Amsterdam in het gebouw „De Vereeniging" een lezing gehouden over Leonardo da Vinei. De grootheid van Leonardo, den eersten vol komen mensch, vervult ons, aldus prof. Luns, in de allereerste plaats met ontzag. Wij gevoe len diepen eerbied voor den veelzijdigen man, die in zijn zoeken naar eenheid en in zijn uni versaliteit verwantschap vertoont met Goethe. Leonardo, die zich zelf voor alles als uitvin der beschouwde, was de grondlegger der experi- menteele methode in de mechanica. Tal van uitvindingen, waarop onze tijd recht matig trotsch is, zijn door hem voorbereid. Hij was waterbouwkundige en veldheer even zeer als musicus, schilder en beeldhouwer. De kunstbeoefening vormde slechts een klein ge deelte van zijn werkzaamheid, doch hij bereikte daarin de hoogste toppen. In 1452 werd Leonardo geboren te Vinci, ten Noorden van Empoli in Toscane, als onwettige spruit van een notarissengeslacht. Reeds op 11-jarigen leeftijd kwam hij in de leer bij den kundigen, doch niet genialen Verrocchio. Aan de hand van fraaie lichtbeelden toonde Prof. Luns aan, hoe de jongeman zijn leermeester beïnvloedde, en hoe reeds in zijn eerste zelf standige werk, „De aanbidding der Koningen", het verhalende element van een vroegere perio de door het dramatische werd vervangen. Ook Leonardo's belangstelling voor paarden trad reeds zeer vroeg aan den dag. Waarom de jonge kunstenaar zich naar Milaan begaf, is nooit geheel duidelijk geworden. Zeker is, dat hij daar zijn aandacht wijdde aan den bouw van den Dom en dat hij talrijke artistieke op drachten ontving van Lodovico il Moro. Aan Leonardo's „Avondmaal" wijdde spr. vervolgens een beschouwing, waarin h}j dit dramatische werk vergeleek met de meer decoratieve opvat tingen van hetzelfde onderwerp bij de voorgan gers van den kunstenaar. Groot is de invloed van dit werk geweest op de schilders, die later kwamen. Na zijn verblijf te Milaan bleef de kunstenaar zwerven, o.a. als opperofficier bij Cesare Borgia, totdat hij tenslotte als beroemd man te Florence terugkeerde. In deze stad ont stond toen het portret der portretten, de beel tenis der Gioconda, waaraan de schilder met tusschenpoozen een zestal jaren heeft gewerkt. De handen op dit meesterwerk zijn de schoon ste, die ooit in Italië zijn geschilderd. Prof. Luns liet door middel van lichtbeelden zien, hoe in de werken van tal van andere schilders, Gebouw „St. Bavo" Feestavond R. K spoorwegpersoneel „St. Raphael", 8 uur. Stadsschouwburg Amsterd. Tooneelvereem- ging, „De Revisor", kwart over 8. Schouwburg Jansweg „De Rozenkrans", kwart over 8. St. Josephgezellenhuis Jansstraat 59 Weldadigheidsuitvoering tooneelclub „St, Gene- sius", 8 uur. Gem. H. B. S. Santpoorterplein Tentoon stelling Historische Diorama's, 25 uur. Rembrandt-theater ,,Het meisje met de blauwe hoed" Op het toooneel „Ranora- reniette", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater Malle Gevallen", 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling werken Cor. Visser, 105 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel, Kruisweg 88 Tentoonstelling, 95 uur. Kunstzaal „Reeker," Wagenweg Tentoon stelling, 24 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 104 uur. Gebouw ,,St Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Rembrandt-theater „Het meisje met de blauwe hoed" Op het toooneel „Ranora- remette," 7, en 9.15 uur. Frans Halstheater .Malle Gevallen" 2.30. 7 en 9.15 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling werken Cor. Visser, 105 uur. J. H. de Bois" Kunsthandel, Kruisweg 68 Tentoonstelling, 95 uur. Kunstzaal .Reeker*', Wagenweg Tentoon stelling, 107 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 10i uur. Deze week worden de Zondags- en avond dienst van de apothekers waargenomen door firma Klinkhamer, Koninginneweg 68, frima Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14. Marnia- apotheek, Marnixstraat 65 en W. P. W. Wouter - sen, Koninginneweg 3. ook van Rembrandt, de invloed van deze wijze van portretten is na te speuren. Nadat Frans I Leonardo naar Frankrijk had meegenomen, heeft de kunstenaar niet veel meer gemaakt, doch zijn arbeid werd door leerlingen voort gezet. Dit enorme genie, aldus besloot Prof- Luns zijn lezing, is van decisieve beteekenis geweest voor de ontwikkeling der kunsten en der wetenschappen, waarvan slechts iemand van zijn formaat het geheel kan overzien. De voorzitter, de heer Jelle Troelstra. be dankte den spreker voor zijn gloedvolle voor dracht. Vandaag viert de ex-keizer van Duitschland zijn 76sten verjaardag. Het bekende weekblad „Friderlcus", dat zijn naam ontleent aandien vereerden Hohenzollem- telg Frederik den Grooten, wijdt den „banne ling van Doom" de volgende vetgedrukte regels: „Wat Keizer Wilhelm II presteerde, daarover zal de wereldgeschiedenis beslissen. Wij eeren hem als den laatsten drager van de Duitsche Keizerskroon en als hoofd van het geslacht Hohenzollern, dat in arbeid en plicht eeuwen lang voor Pruisen en Duitschland gestreden heeft. En daar wij noch in de dagen van geluk, noch in de dagen van ongeluk aan den zuiveren wil van den Keizer getwijfeld hebben, daarom danken wij hem voor al het goede, dat hij ens tijdens zijn regeeringsperiode geven kon en wen- schen hem van harte een gelukkigen en gezon den levensavond." Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over het Verkeersfonds 1935 is nog ont leend, dat verschillende leden het dringend noodig achtten, dat met den bouw van de IJsselbruggen bij Deventer en Doesburg spoe dig een aanvang zal worden gemaakt Eenige leden meenden, dat met het oog op de verbin ding met Twente en Duitschland. asm de brug bij Deventer meer behoefte bestaat dan aan die bij Doesburg. Het streven tot afkoop van wegtolien gaarne ondersteunende, achtten eenige leden het vreemd, dat er straks toch weer tollen zullen worden geheven op nieuw te bouwen bruggen. In elk geval meenden zij. dat de bruggen bij Arnhem en Nijmegen daarvan dienen ver schoond te blijven, wijl deze bruggenbouw is mogelijk gemaakt door financieele samenwer king tusschen Rijk en de Provincie en Gemeen ten, zoodat reeds langs dezen weg het Rijk in de kosten is tegemoet gekomen. Sommige leden betreurden het, dat een sterk gesubsidieerd lichaam als de K.LJU. 14 Douglasvliegtuigen in het buitenland heeft besteld met voorbijgaan van de Ne derlandsche industrie. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent de beteekenis van het vliegterrein te Schelling- woude voor de burgerlijke luchtvaart. Gisterochtend te half tien was de polltie- brandweer nog steeds in de weer om de smeu lende massa van het gebouwencomplex te be spuiten, waartoe de motorspuiten uit de v. d. Vennestraat en den Rijswjjkscheweg waren achtergebleven. Omtrent het lot van den vermisten timmer man Kamp was nog niets met zekerheid be kend; tot nu toe heeft de man zich nergens aangemeld, zoodat de vrees grooter wordt, dat deze het slachtoffer van den brand is gewor den. De toestand waarin het interieur van het ge bouw zich bevindt, maakt een onderzoek dien aangaande zeer moeilijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3