NATIONALE DISCUSSIE mmm mm safe w'mmm Medische kroniek Kerkelijk Leven BUZIAU DE ONWEERSTAANBARE wmmm Boziau s lach me dood!3 ge heden doen kent, morgen uit dat niet tot ZONDAG 27 JANUARI 1935 Wêm mmê. MS 1 I M u De „Uiver"-mail Rijksbegrooting 1935 De sluisbouw nabij Wijk bij Duurstede Wind, sneeuw en hagel Spiritisme IDEEËN MGR. W. PANIS M.S.C. Op bezoek bij het Kath. Indisch bureau Pastoorsbenoeming te Oudenbosch MËMÈm mm ft r -i '2 vr e Waarschuwing tegen lage prac- tijken van postdieven Woensdag 6 Febr. algemeene be schouwingen in de Eerste Kamer Vragen van den soc.-democraat Van den Tempel PROFDR. J. A. VERAART Lijstaanvoerder voor de Kath.- Dem. Partij DIOCESAAN MISSIECOMITé R. K. STAATSPARTIJ Gestadige groei van het aantal leden REGEERING EN LIBERALEN Eendrachtig met andere partijen de handen ineen slaan Verstrekking van certificaten Wij moeten beginnen met het verbeteren van een drukfout in ons vorig artikel, de drukfout van één letter, waardoor tneer opschudding is verwekt dan door het fou tief zetten van tien woorden. Als een der doel einden van het verbond van Dietsche nationaal- solidaristen noemden wij de vereeniging van Noord- en Zuid-Nederland tot één saamhoorig- heid, genaamd Dietschland. De zetter maakte er „Duitschland" van, een dwaasheid in het ge- heele verband. Elk scherpzinnig lezer heeft dat dan ook begrepen. Niet echter eenige aanhan gers van het Verdinaso, die, in plaats van dank baar te zijn voor de uitvoerige uiteenzetting, Welke wij objectief van hun doel en streven gaven, ons in de taal van een achterbuurt met Zoodanige schimpscheuten en hoon overlaadden, dat, afgescheiden van alles, dit alleen reeds tot de verzuchting voert: de Heer behoede ons voor Zulke „leiders!" En dat meent dan de „Dietsche cultuur" te zullen brengen! Alvorens wij nu verder een vergelijking tus schen den „volksstaat" en den corporatieven staat eenerzijds en den „partijenstaat" ander zijds trekken, moeten wij nog twee dwalingen Weerleggen. Ten eerste: het ontaarden van den beginselstrijd in een belangen- en personenstrijd te den „partijenstaat" is niet een noodzakelijk gevolg van den democratischen regeeringsvorm. Tal van landen en Engeland zelfs gedurende eenige eeuwen, hebben bewezen, dat een Rarle- hientair staatsbestuur, waarbij de regeering steunt op een of meer partijen in de volksver tegenwoordiging een zegen kan zijn voor een land. Maar zooals in alle menschenwerk en in alle bestuursvormen schuilen ook in het parle mentarisme gevaren, even goed en zeker niet grootere dan in den autocratischen regeerings vorm van den absoluten monarch en van den alleen verantwoordelijken Leider. Ieder volk beeft de regeering die het waard is, is een oud cn wijs woord. Wanneer bij een volk de groote Rplitieke beginselen vervagen en het stembiljet Wordt misbruikt voor persoonlijke en groepsbe langen, dan ligt het in de historische lijn, dat de Volksinvloed door de regeering te niet wordt ge daan en een krachtig centraal bestuur de lei ding neemt. Deze waarheid kan aan het volk hooit duidelijk genoeg worden voorgehouden. Een tweede dwaling is de bewering, dat par lementaire democratie zou beteekenen regeeren haar den volkswil, dus het toegeven aan de be ginselen der Fransche revolutie, het sanctionee- ren van de volkssouvereiniteit. De verwarring van begrippen, welke uit deze bewering spreekt. Is hieruit ontstaan, dat de voorloopers der Fran sche revolutie, met <J. J. Rousseau aan het hoofd, 8.11e gezag, ook het staatsgezag, in laatste in stantie tot het volk terugvoerden, dus den vólks- Wil als het hoogste gezag erkenden. Eeuwen ouder echter dan Rousseau was de leer van St. Thomas over de democratie. Op die leer grondde later Paus Leo XIII zijn uitspraken over de de mocratie als geoorloofden staatsvorm tegenover de andersluidende opvattingen der Fransche mo narchisten van die dagen. Al kan men dus toegeven, dat de Fransche revolutie den stoot heeft gegeven aan de in voering van het parlementaire stelsel in vele Nuropeesche landen, daarom zijn de valsche be ginselen omtrent het gezag daarmee nog niet overgenomen. De bestuursvorm bepaalt niet het gezagsbeginsel. Zelfs bij ver gaanden volksin vloed op de regeering behoeft het gezag niet bet minst schade te lijden; integendeel. Wan- heer kinderen volwassen worden blijft het ou derlijk gezag in een gezin in wezen onveranderd. Alleen de vorm der verhouding wijzigt zich; men behandelt een zesjarige anders dan een twintig jarige. De volksstaat of totale staat nu, welken wij hier en daar over de grenzen zien groeien en Waarvoor overal ter Wereld thans propaganda Wordt gemaakt, dankt zijn opkomst aan de re actie tegen de fouten van den zoogenaamden Partijenstaat, welke een product van het libera lisme genoemd wordt. Men kan eenerzijds weinig Voor het moderne, fascistische streven voelen en tech anderzijds open oog hebben voor de grove teuten, waarin de politieke democratie vervallen 1®. Het is niet moeilijk aan de hand van de Voorbereiding, het verloop en den uitslag eener Sroote, algemeene Kamerverkiezing een lach wekkend caricatuur te teekenen van wat dan ge- hoemd wordt de volksinvloed. Wat komt daar van in de practijk terecht? In theorie is er al gemeen kiesrecht, voor mannen en vrouwen. Een leder kan dus voor zijn deel bepalen, welke per tenen de volksvertegenwoordiging, dus het col lege van wettenmakers zullen vormen. Maar hoe Sering is die invloed in de practijk! Welk een lange weg ligt er tusschen de plaatselijke kies- Vereenigingen en de lijst, zooals deze uiteinde lijk door het centrale bestuur der partij wordt Vastgesteld! Het wordt toch feitelijk door de •.partijbonzen" uitgemaakt wie er in 't parlement tellen komen. Vandaar dat het overgroote deei <Ier kiezers aan de voorbereiding van de stem lijsten geen deel neemt, doch slechts uit sleur cn plicht op den officieelen verkiezingsdag zijn stem op den candidaat van zijn partij uitbrengt, liet volk in zijn geheel staat dus feitelijk los van Sjjn zoogenaamde vertegenwoordigers. In het Parlement ziet men voorts een weinig verhef- tend spel van politieke partijen drijven. Heel vaak wordt de vergaderzaal van de volksver tegenwoordiging met een theater of een arena Vergeleken. Er moeten er zijn die winnen en die verliezen. Een elk heeft zijn rol. De partijbon ten kiezen zooveel mogelijk de beste praters, de teeest slagvaardige debaters uit. En heel de ac- tee binnen den ring is gericht op het behalen ten een zoo groot mogelijk succes voor de party ^'e onder politiek verstaat het verzorgen van bet algemeen belang, dat is het belang van den 8teat, die kan op den duur met zulk regeeren haar partijbelang geen genoegen nemen. Mee- htegsverschillengoed! Maar uiteindelijk teoet regeeren en wetten maken zijn het dienen ten het landsbelang. En wat komt daarvan te- techt, wanneer iedere volksvertegenwoordiger zijn ftezers naar de oogen moet zien en bij iedere teslissing allereerst zich moet afvragen, wat de ^Paalde groepsbelangen vergen van den kring, daaruit hij zijn stemmen moet halen?.... Ziedaar de meer en meer gangbare meening van hen, die het parlementarisme van den slechtsten kant bekijken en uitkomst verhopen van den totalen staat. De kerngedachte van de totale-staats-idee is deze: het volk is door 't partijwezen versplinterd, Het moet weer opgevoed worden tot een natio nale eenheid, zóó dat de idee van de staats- eenheid uitgroeit tot het gemeenschapsgevoel van een groot, harmonisch gezin. Daarvoor is een sterke, centraie leiding noodig, die alle afwijken de meeningen op politiek, nationaal en sociaal gebied onderdrukt en gelijkschakelt tot één na tionale opvatting. Daarom moet voornamelijk de opvoeding van de jeugd in handen komen van de vertegenwoordigers der centrale regeering, op dat het opgroeiend geslacht inderdaad na tien of twintig jaar één natie, één volk zal vertoo- nen! De nuchtere beschouwer zal in deze beelden een felle caricatuur tegenover een wazige uto pie ontdekken. Eenerzijds zijn de hier en daar inderdaad voorkomende fouten van de politieke democratie overdreven aangedikt. Het moge zijn dat de vaststelling der kiezerslijsten door een betrekkelijk klein getal burgers geschiedt, voor een groot deel komt dit uit de zeer gezonde overweging voort, dat de geschiktheid van be paalde personen gemakkelijker door een klein college dan door de massa is te beoordeelen en dat de doorsnee kiezer wel zijn stem voor een partij kan bepalen, waarvan hij de leidende be ginselen kent, maar moeilijker de waarde van den persoon van den afgevaardigde kan afwe gen. Voorts is ieder individueel gewoon het landsbelang naar eigen inzicht en beginsel en heel vaak naar eigen persoonlijk belang af te meten. Geen wonder dus, dat een politieke par tij, vertegenwoordigende een groote groep der be volking, dat landsbelang eveneens naar eigen politieke beginselen ziet. Heel vaak zal dan ook het partijbelang met het landsbelang samen vallen en zal, bij meeningsverschillen tusschen andersdenkende groepen, uit de wrijving het beste voortkomen. Zoo worden groote spanningen in het volk zelf vaak vermeden. Zeker, er kleven aan het stelsel groote ge varen. Wanneer in een parlement een scherpe scheidingslijn loopt van twee groepen van par tijen, die in getalsterkte weinig verschillen en er worden voortdurend belangrijke besluiten met de befaamde meerderheid van „de helft plus één" genomen, of wel het jagen naar kie zersgunst drijft groote groepen er toe, tegen elkander op te bieden en onverantwoordelijke uitgaven te doen, dan kan het parlementarisme inderdaad staatsgevaarlijk worden. Maar zijn de gevaren van den „totalen staat" minder groot? Wie garandeert, dat de ééne lei der het landsbelang altijd juist ziet? Wie kan bewijzen, dat een uiterlijk gelijkgeschakelde massa ook innerlijk eensgezind is? En, wanneer de leider zich vergist, is zijn besluit onherroe pelijk; hij is niet, zooals de regeering in een democratischen staat, ter verantwoording te roepen. Bovendien, hoeveel aantrekkelijks er ook schuilt in de bewering, dat in den Volks staat de beste krachten van de natie worden samengetrokken op één einddoel, n.l. het heil van de gemeenschap, het onderbrengen van alle geestelijke en stoffelijke Waarden, van de poli tiek zoowel als van de maatschappelijke func ties, van de kunst en de wetenschap, ja zelfs de opvoeding der jeugd en den godsdienst in de machtssfeer van den staat bergt zulke ont zaglijke gevaren in zich, dat er de mogelijke excessen van den democratischen staatsvorm gering bij lijken. Daarom is, wie de practijk van den „totalen staat" in uiterste consequen tie ziet, geneigd te zeggen: ze is alleen aan vaardbaar, wanneer de bevordering van het algemeen welzijn op geen andere wijze meer te bereiken is. Deze overweging houdt voor de democratisch geregeerde landen intusschen de ernstige ver maning in, om in het partijwezen alles te ver mijden, w'at het volk onnoodig versplintert en de volksgenooten van elkander verwijdert. En evenzeer voor de parlementaire actie de waar schuwing om zuiver partijbelang, om groeps- en personenbelang met kracht naar den ach tergrond te dringen en den politieken strijd zoo deze noodig is te heffen op wat de leider der Engelsche regeering onlangs noemde: het plan der nationale discussie. LIBRA Zaterdagmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. Wal ter Panis M.S.CApostolisch Vicaris van Ce lebes, een bezoek gebracht aan het Katholiek Indisch Bureau, aan de Schenkkade te 'sGra- venhage. Mgr. Panis was vergezeld van Pater H. Geurtjens M.S.C., oud-missionaris van Nederl. Nieuw-Guinea. Z. H. Exc. werd ontvangen door den directeur van het K. I. B., den heer P. J. A. Schnebbelie, met wien Mgr. zich ge- ruimen tijd onderhield. Naar wij vernemen is als opvolger van den Zeereerw. heer J. de Wit, die zijn emeritaat in de Abdij van Bornhem (B) gaat nemen, be noemd tot pastoor der Basiliek-parochie de Zeereerw. heer Jos. Dirckx, die sedert 1904 reeds kapelaan was van deze parochie. Als opvolger van den Hoogw. heer H. Inde- weg, den nieuw benoemden Prelaat van Born hem, is tot kapelaan te Oudenbosch benoemd de Weleerw. heer Jansen, die thans kapelaan is te Oud-Gastel, welke parochie eveneens door de Norbertijnen uit Bornhem wordt be diend. v-u t •vasx/s W/V- a BaaSas J -'A'" 8Sfi8»g;K'. M J9 >99 99 99 De commissaris van politie der afdeeling B te 's-Gravenhage maakt het volgende bekend: Gebleken is, dat eenige poststukken, welke deel uitmaakten van de mail, vervoerd door het verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Uiver", in handen zijn geraakt van onbevoegden. Vermoe delijk heeft iemand zich noemende Philip W. Ireland, thans verblijvende te Londen, die om streeks het tijdstip van de ramp te Rutbah Wells vertoefde, op de plaats van het ongeluk die poststukken verzameld en niet overgegeven aan de bevoegde instanties ter verzending aan de rechthebbenden. Vast is komen te staan, dat hij thans tracht die poststukken hier te lande te verkoopen. Eventueele koopers worden echter gewaar schuwd, dat deze door hen van Ireland te be trekken poststukken waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. Tevens verzoekt voornoemde commissaris van politie in gevallen verband houdende met deze mededeeling, hiervan ten spoedigste in kennis te worden gesteld. De Eerste Kamer is ter openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 5 Februari as. des avonds te half negen, ter behandeling van de wetsontwerpen: Regeling van den invoer van veekoeken en van de Nieuwe Regeling van de Surséance van betaling, de gelegenheid tot ae- coord openende. Voorts zal de Eerste Kamer in de vergadering van Woensdag 6 Februari te elf uur o.m. een aanvang maken met de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1935. Het Kamerlid Van den Tempel heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd, of de minister wil mededeelen, welke overwegin gen de regeering hebben geleid by haar besluit om niet over te gaan tot de gunning van het bestek der nieuw te bouwen sluis bij Wijk by Duurstede, behoorende tot de in voorbereiding zijnde nieuwe scheepvaartverbinding Amsterdam Boven Rijn en of deze overwegingen verband houden met voornemens om dezen sluisbouw, althans voorloopig, geen voortgang te doen hebben. Verder wordt gevraagd, of thans ook de uit voering van de overige werken op het baanvak JutphaasWijk by Duin-stede zal worden op geschort en dientengevolge het tot stand komen van de nieuwe hoofdverbinding met den Boven Rijn zal worden vertraagd. Zoo redenen van technischen aard tot dezen gang van zaken hebben geleid, zou vrager met het oog op het groote belang van economisch- verantwoorde werkverruiming willen weten, of er krachtig naar zal worden gestreefd, dezen sluisbouw en de overige werken zoo spoedig mogelijk voortgang te doen hebben. De depressiekern heeft zich Oostwaarts bewo gen en bevindt zich thans boven de bothnische Golf. De depressie-invloed drong tot diep in Centraal- en Zuid-Europa door. Over Zuid- Frankrijk en Zwitserland verdween de vorst. Gisteren stormde het over West-Europa, thans is over ons land en Duitschland de wind wat af genomen, doch over Frankrijk waait het nog flink uit het Westen tot Noord-Westen. Over de Britsche Eilanden en Zuid-Noor- wegen, waar de barometer sterk stijgt, stormt het hier en daar uit het Noorden. De ruimende wind bracht sterke afkoeling, vooral in onze omgeving. Over Scandinavië werd de vorst weer strenger, terwijl over IJs land, waar zich thans een hooge drukgebied bevindt, eveneens de temperatuur daalde. Vrijwel overal viel neerslag, in ons land had Vlissingen met 11 mM. de grootste hoeveel heid. Ten onzent moet op wind uit Noordelijke richtingen met verdere afkoeling en sneeuw en hagelbuitjes overdag gerekend worden. Donderdagavond vergaderde de afd. Den Haag van de Katholieke Democratische Party. Op de groslyst voor de Provinciale Staten werden ge plaatst prof. dr. J. A. Veraart, dr. ir. E. Beek man, mr. A. Peters, F. E. Evers en C. D. Wisse ling. Naar wij vernemen is prof. Veraart bereid gevonden als lijstaanvoerder op te treden en in de Staten zitting te nemen. Tot leden van het Diocesaan Missiecomité in het Aartsbisdom Utrecht zijn benoemd: E. Hol (pastoor Terborg), J. Schoemaker (pastoor Overdinkel), A. Mulder (pastoor Langeveen). G. Pelgröm (pastoor Roodhuis), W. Boelens (pastoor Terwolde), J. Kroon (kapelaan Ab coude), F. Koning (kapelaan Montfoort). Werd vorige week gemeld, dat het ledental van de R. K. Staatspartij, Afdeeling Heerlen, in één maand met 1000 nieuwe leden vermeer derde, ook in andere Afdeelingen is een groote toename van het ledental waar te nemen. Zoo leverde een goed georganiseerde huisbezoek- actie in de Afdeeling Oldenzaal 364 nieuwe le den op, terwyl in de Afdeeling Sittard het ledental van 853 tot 1563 steeg. Op een te Alphen aan den Rijn gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond" en den Bond van Jonge Liberalen, heeft mr. W- C. Wendelaar, voorzitter van den Vrijheids bond, by een beschouwing over de politieke situatie van dit oogenblik o.m. de vraag ter sprake gebracht, of het gewenscht is, dat de liberalen van het kabinet deel blijven uitmaken. De situatie eischt, zoo zeide de heer Wen delaar, dat wy met de andere partijen de handen ineen slaan en door eendrachtig achter de regeering te staan trachten „to make the best of it". Ook in den Vrijheidsbond zyn er op het oogen blik velen, die zich met de maatregelen der re geering niet kunnen vereenigen en meer dan eens is dan ook de vraag geopperd of het niet beter was, dat de liberalen uit het kabinet tra den. De consequentie daarvan zou echter zyn, dat de liberale invloed in het ministerie verlo ren zou gaan en dat men in de opposite zou worden gedreven in gezelschap van sociaal-de mocraten en communisten. Een dergelijke posi tie is in dezen tyd allerminst gewenscht. Wy moeten, aldus spr., ongetwijfeld een steun voor de regeering blijven met volledige handhaving van ons recht van critiek. En van dit laatste zal, wanneer dat moet, een ruim gebruik wor den gemaakt. Van officieele zijde wordt belanghebbenden in herinnering gebracht, dat certificaten door het Crisis-Uitvoer-Bureau alléén op schrifte lijke aanvrage worden verstrekt. Modellen voor deze aanvragen worden gratis ter beschikking gesteld door het Crisis-Uitvoer- Bureau, Mauritskade 55, te 's Gravenhage. Aan telefonische aanvragen kan niet meer worden voldaan. H Er worden over het spiritisme verschillende denkbeelden gekoesterd. Ten eerste zyn daar de spiritisten, die zeggen, dat deze verschijnselen door de geesten der afgestorve nen worden veroorzaakt. Vraagt men hun, hoe 'n geest stoffelijke werkingen kan teweegbrengen, dan antwoorden zij, althans velen vari hen, dat de geest een astraal lichaam heeft; ook de levende mensch heeft volgens hen een astraal lichaam, dat bij den dood niet sterft. Deze theorie van het astrale lichaam komt mij per soonlijk zoo dwaas voor, dat ik er nu althans geen woord aan wijden wil. Daarom is echter de theorie, dat de afgestorvenen zulke ver schijnselen zouden veroorzaken, nog niet weg geredeneerd. Wat de katholieken hierover leeren, is be kend. De katholieken, die over deze zaken ge schreven hebben, zyn met alle onbevooroor deelde lieden van meening, dat er in het spi ritisme enorm veel bedrog is. Maar zij beweren niet a priori dat alles bedrog is; indien er wer kelijkheid bij is, d. w. z. indien er dingen ge beuren, die de krachten van den mensch te boven gaan, en uit de geestenwereld voortko men, dan schrijven de katholieken dit toe aan inwerking van den duivel. Velen kennen onge twijfeld den interessanten roman van Mgr. Ro bert Hugh Benson over het lot van een spiri- tiste, die te ver ging in deze kunst (The Necro mancers). Het is ook bekend, dat sommige personen door te diep in het spiritisme binnen te dringen, krankzinnig geworden zijn; ande ren hebben alle teekenen van bezetenheid ver toond. Zeker is, dat iemand die serieus tracht met de afgestorvenen in aanraking te komen, een gevaarlijke onderneming begint. Hij wordt daarvoor zelfs vaak door de ingewijden ge waarschuwd. Persoonlijk heb ik wel eens ge merkt, dat iemand die niet zonder ernst tracht te met een doode in aanraking te komen, daar van toch wel eenige moeilijk te definieeren kenmerken droeg. Althans ik ried, dat de per soon aan spiritisme deed. Op mijn aanraden zag deze persoon er toen van af. Na ongeveer een half jaar vroeg ik haar, bijna zonder te weten waarom, of zij nog naar een séance gegaan was. Den avond te voren was zy er voor de eerste maal weer heengegaan! Maar verreweg de meeste spiritisten nemen het in dezen zin niet zoo serieus op. Wel zyn zy overtuigd en meenen zij zelfs daarmee een goed werk te doen. Voor velen is het ook een interessante bezigheid. Een ander denkbeeld over het wezen van het spiritisme is dat van de materialisten, en van min of meer materialistische en ook van sceptische menschen. Zy beschouwen doodeen voudig alles als bedrog. In die meening worden zy gesterkt door de wetenschap, dat zelfs de beroemdste mediums wel eens ontmaskerd zyn, en dat er dan ook verschillende trucs nu al gemeen bekend zyn. Prof. van Rijnberk, die een ernstige studie van de spiritistische verschijnse len heeft gemaakt, noemt enkele van deze trucs op. De spiritistische séance wordt meestal ge houden in een half of driekwart donkere ka mer, aan een langwerpige tafel; aan het hoofd zit het medium. Achter het medium zijn twee gordynen. Achter deze gordijnen bevindt zich dan een afgescheiden ruimte, die het magisch kabinet heet. Daar bevinden ^ich b.v. een ta feltje, een tambourijn, die vaak met een phos- phoresceerende stof bestreken is en dus in don ker licht geeft, en andere voorwerpen. Ter rechter en ter linker zijde van het me dium zit een persoon, die haar controleert. De linker buurman houdt zijn rechterhand onder 's mediums linker hand,, zijn rechtervoet op !s mediums linkervoet. De rechterbuurman an dersom. Alle aanwezigen houden elkaar zoo met handen en voeten vast. Daardoor ontstaat de z.g. magische cirkel. Nu begin het wachten. Het medium steunt, wringt en kronkelt zich, men hoort wat kraken, deze of gene slaakt een uitroep, en na een half uur of langer is ieder een in spanning of men moet er al heel lang aan gewend zijn. Plotseling ziet men de lich tende tambourijn tusschen de gordynen te voorschijn komen, boven het hoofd van het medium en hoort men de tambourijn ram melen. Dit heeft het medium met een hand gedaan, terwyl haar huurlieden meenen, ieder een hand vast te hebben. Het medium heeft haar twee handen voorzichtig naar elkaar toe gebracht. Dan liggen er vier handen op elkaar, de bovenste en onderste van de controleurs, de middelste twee van het medium. Nu trekt zy haar rechterhand weg. De rechter buurman merkt wel iets, maar merkt ook dat zyn hand op een hand van het medium ligt en bemerkt dus het bedrog niet. De rechterhand van hef medium schiet tusschen de gordijnen en achter haar en verwekt een bovennatuurlijk ver schijnsel. Het medium kan door een truc ook het ta feltje met alle vier pooten tegelijk van den grond oplichten. Zy begint aan de tafel te du wen en te trekken. Omzittenden nemen deze beweging gemakkelijk onbewust over. Er gaat een poot de hoogte in. Zy weet nu snel de punt van haar rechtervoet onder den poot te brengen, drukt tegelijkertijd zoo krachtig mo gelijk met haar rechterhand op de tafel boven den poot, licht den linkervoet op, en wanneer zy sterk genoeg is, gaat de geheele tafel de hoogte in. Zoo zyn er nog vele andere trucs, die men elders kan nalezen; maar ik wilde slechts zeg gen, dat de twijfelaars reden genoeg hebben voor hun twijfel. Een derde denkbeeld omtrent het wezen van het spiritisme is dat van de psychologen, zoo als b.v. Pierre Janet. Met hun uitgangspunt kan men het eens zyn. Professor Grasset schryft, dat hy altijd een groot voorstander geweest is van de scheiding der wetenschap pen. Laat de theologen uitmaken, of er bo vennatuurlijke dingen in het spel zyn, maar Iaat de man van de wetenschap trachten te achterhalen, hoe de psychologische feiten kun nen worden verklaard. Hoewel dit uitgangs punt ook weer tot discussie aanleiding kan geven, zit er een groote waarheid in; en wel deze dat hy niet van uit zijn psychologisch we tenschappelijk standpunt als een recht opeischt, als eenige deskundige gehoord te worden. Hy laat de theologie op haar eigen gebied meester. Maar met behulp van psychologische onder zoekingen is het wel mogelijk om verschillende feiten, die bij de spiritistische séances voor den dag komen, beter te begrijpen; en vooral over de rol van het onbewuste, zooals dat genoemd wordt. Daarop wil ik iets nader ingaan, want het blijkt hoe langer zoo meer, dat deze psycho logische onderzoekingen ook voor het practi- sche leven de paedagogiek van belang zijn. Im mers men leert daaruit de natuur van de ziel beter kennen; vóór alles leert men beter ken nen het centrum, de kern van de ziel, d. w. z. den zetel van de bewuste en doelbewuste han deling. Juist door de studie der ziekelijke af wijkingen, die immers voor een goed deel daar in bestaan, dat ons leven gevuld wordt met half bewuste, en met helder doelbewuste han delingen, leert men inzien, wat het doel moet zijn van de paedagogiek in den ruimsten zm van het woord, de opvoeding van den mensch tot een volkomen bewust en doelbewust mensch, om kort te zeggen, tot een inner'ijk vrijen mensch, een koning. Iemand, die zonder door zijn onbewuste neigingen meegesleept te worden, weet wat hij wil, bewust leeft, is eerst vol komen den naam van mensch waardig. En daarom moet men elke wetenschap, die ons de wegen tot dat doel duidelijker toont, van harte begroeten. TH. H. SCHLICHTING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5