Minister Colijn over den toestand Het overleg met België Doodstraf voor sluipmoord VERBROKKELD EUROPA Wekeli jksch beurs- overzicht ZONDAG 27 JANUARI 1935 De minister vindt, dat hij veel te veel ordent Wat moeten en kunnen wij doen? De oorzaak der crisis Wat te doen? De ordening JiéloskV, het nieuwste snufje voor de wintersport. Met voetbeweging ivordt het voertuig op gang gebracht Reclasseeringsdag Comité van aanbeveling samen gesteld Bevordering van de gerstcultuur Brouwerijen staan een gedeelte van de restitutiegelden af Feest op „Huize Doorn" De gasten van den jarigen ex- keizer aangekomen Staten-verkiezingen De R. K. Staatspartij Voorbereidende besprekingen over juridische kwesties Na de aanvaring van de „Orania" Uitspraak van de Portugeesche haven-autoriteiten EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Ontevredenheid onder de schippers JOS. MEYRING GAAT HEEN Als voorzitter van den N. R. K. M. Bestrijding van nachtvorst Werkloozen dobbelden Met geld, dat zij kregen om sigaretten te koopen Het zuivelpotje De bevroren credieten van de vee- voed er-molenaars HARING VERVOERD OVER NIEUWE MAAS EEN ORDONNANTIE OP DE VERPAKKING K XVI en K XVII te Napels Bekrachtigd Italiaansche Opera Zware eisch tegen echtgenoote en haar handlangers Axel Holst overleden Droevige gebeurtenis bij het con cours hippique te Berlijn De roofmoord te Oyen Het vooronderzoek gesloten LONGPEST NABIJ MAGELANG INBRAAK TE ROTTERDAM Geen spreekuur EEN NIEUWE „SPAARBANK" De postvluchten Zaterdagmiddag hebben de Sociëteiten „De Groote Club" en „De Industrieele Club" te Amsterdam voor hunne leden een koffiemaaltijd gehouden in de Schouwburgzaal van hotel „Krasna- polsky" te Amsterdam. Aan het slot van den maaltijd nam de heer Colijn het woord, om allereerst het onderwerp aan te kondigen, waar over hij spreken zou, en dat tot dat oogenblik nog niet bekend was. In dit milieu achtte de Minister het aange wezen onderwerp: Wat kunnen wij doen, wat kunnen wij laten om onze ingezonken volkswelvaart te verhoogen. Op herstel van de welvaart als die vroeger bestond, hoeft men niet te rekenen, aldus de Minister, slechts ver hooging van het thans bereikte niveau is mogelijk. Omtrent de oorzaken der slechte tyden, die Wij thans beleven, bestaat veel verschil van meening. En elke verklaring bergt een korrel waarheid in zich, maar evengoed lijden alle theorieën aan eenzijdigheid. De gevolgen van den oorlog en de vredesverdragen, de gewone conjunctuurbeweging, de speculatieve productie en de credietinflatie van 1925 tot 1929 zijn alle factoren die tot de crisis hebben medegewerkt, doch haar niet geheel verklaren. Dr. Colijn vestigde de aandacht op de fun- damenteele veranderingen in de wereldeconomie die reeds voor den oorlog zichtbaar waren en thans met kracht doorbreken. Reeds vóór den oorlog kon men waarnemen, hoe de buiten- Europeesche gebieden, vooral Amerika, aan be langrijkheid toenamen en zelf zich tot industri eele centra en tot uitvoerlanden ontwikkelden. Japan vormde later van deze ontwikkeling nog een veel sprekender voorbeeld. De Europeesche landen zagen hun uitvoer naar de overige Aziatische landen althans ten deele verloren gaan aan den nieuwen Japanschen mededinger. Een der meest in het oog vallende oorzaken van deze expansie der buiten-Europeesche ge bieden is de uitvoer van productiemiddelen machines e.d. uit Europa naar die gebieden. Reeds vele jaren geleden, in 1922, zoo zeide dr. Colijn, heb ik in de Staten-Generaal op deze omstandigheid gewezen en op de noodzakelijk heid van aanpassing aan die omstandigheid. Thans doet zich deze aanpassing als een dwin gende noodzakelijkheid voor. In verschillende landen van Europa heeft men getracht aan deze ontwikkeling te weerstaan door autarkische maatregelen. Daardoor heeft de wereld opge houden te zijn wat zij te voren was: een eco nomisch geheel. Economische groepen en in vloedssferen hebben zich gevormd, zooals Rus land, het Britsche Imperium, en het Aziatische gebied onder leiding van Japan, en men heeft rekening te houden met de vorming van een vierde groep onder leiding van de Vereenigde Staten. Daartegenover staat Europa verbrokkeld en onmachtig. Tegenover dezen toestand rijst de vraag: wat kunnen en moeten wij, Nederlanders, nu doen? Spr gaf als inleiding eenige cijfers betreffende de industrieele productie om aan te toonen dat de toestand in Nederland nog altijd beter is dan die in de ons omringende landen, wanneer men hem vergelijkt met dien in 1913, doch dat sedert 1928 de toestand bij ons zeer snel is achteruitgegaan. Vervolgens behandelde dr. Colijn drie midde len, die in aanmerking komen om de den toe stand te reageeren. In de eerste plaats: protectie. Inderdaad zijn ook wij, ook al verzet ons hart zich daartegen, nu en dan verplicht E»?er aandacht te wijden aan de binnenland- sche markt. Maar daarnaast staat, dat wij zonder uitvoer niet kunnen leven. De regeering heeft boven invoerrechten een systeem van contingenteering gekozen omdat dit minder gevaar oplevert voor het ontstaan van econo misch niet-verantwoorde industrieën in ons land. Een tweede punt dat in deze' dagen druk be sproken wordt, is de ordening van het bedrijfs leven. „ik doe den heelen dag niets anders dan ordenen", riep de minister uit, „ik order veel te veeL Ik wou, dat ik die ordening tot een tiende «.V beperken kon." Maar een zekere mate van pro ductieregeling is noodzakelijk met Jiet oog op de zich vervormende toestanden in de productie. De ordening in een corporatieve maatschappij is echter volgens den minister nog niet goed door te voeren, aangezien de daarin te vormen groepen nog niet voldoende gemeenschapszin hebben om in organisch verband autonoom de regeling van hun productie ter hand te nemen. Daartegenover verklaarde de minister zich ten sterkste afkeerig van regeling der productie van staatswege. Dit zou ontaarden in staatsslavemy van het bedrijfsleven, waarvan spr. nog nooit iets goeds heeft gezien (applaus). Ten derde besprak dr. Colijn nog devaluatie, waarbij hij in het kort nog eens zijn bezwaren, zijn ongeloof aan uitbreiding van den export, zijn vrees voor duurderen import en voor afwen teling der lasten op den consument, uiteenzette. „Van al wat hierover verschenen is, acht ik het geschrift van den Nijmeegschen hoogleeraar Raaymakers het beste," zei de minister, en be streed aan de hand van dit geschrift nog en kele voordeelen van devaluatie. Dat het in Engeland thans beter gaat dan hier, ligt veel eer aan de uitbreiding van de binnenlandsche markt dan aan monetaire maatregelen. Thans nogmaals de vraag stellende: „wat te doen," antwoordde spr. we moeten doorgaan, zoo noodig in iets sneller tempo. Spr. achtte het niet onmogelijk, dat de regeering dit Jaar nog kans zou zien, met de verlaging van enkele publieke lasten een aanvang te maken, welke mededee- ling met applaus werd ontvangen. Maar men moet vooral niet alles verwachten van de regeering. Voor redding *van het bedrijfs leven is niet alleen noodig de inspanning van tien ministers, maar samenwerking van alle Nederlanders, „van den eersten tot den acht- millicensten toe." Daarin ligt de grens van wat we op nationaal gebied kunnen doen. Dat is niet alles, maar veel. Duurzame verbetering kan slechts komen uit herstel van een vrijer ruilverkeer onder de volken. Nog altijd is van kracht de gedachte van het thans niet bruik bare Ouchy-verdrag, dat de Europeesche staten eikaar moeten helpen door een groep te vormen, waarbinnen de handelsbelemmeringen zooveel mogelijk zijn opgeheven. Dan is er weer kans op een toestand, waarin een redelijk bestaan mogelijk is voor alle evenmenschen. Aan het slot brachten de aanwezigen staande den eersten minister een langdurige en geest driftige ovatie, waarna de heer D. Goedkoop een kort dankwoord tot dr. Colijn sprak. Wij maakten reeds melding van het voorne men der Reclasseeringsinsteilingen om geza menlijk te komen tot de organisatie van een Nationalen Reclasseeringsdag, waarvan de da tum is vastgesteld op 18 Mei a.s. Teneinde deze collecte, die op dien eenen dag door het geheele land zal worden gehouden, aan te bevelen, is er thans reeds een uitvoerig Comité van Aanbeveling samengesteld, waarin o.a. de volgende geestelijke en wereldlijke auto riteiten hebben zitting genomen: Mr. J. H. R. van Schalk, Minister van Justitie; Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haar lem; Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van De fensie, Eere-Voorzitter R. K. Reclasseerings- vereeniging: Mgr. A. P. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch; Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda; Mr. E. O. J. M. Baron van Htyvell tot Westerflier, Commissaris der Koningin in Limburg; Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht; Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond; mej. Annie Meyer, Lid v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaa)Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Commissaris der Kmingin in Noord-Brabant; Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Sociale Zaken; J. B. Vesters, Voorzitter Ned. R.K. Jour nalisten Vereeniging; Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Kcningin in Overijsel; Mr. J. A. de Wilde, Minister van Binnenlandsche Zaken. Het Comité van Uitvoering bestaat uit: Ds. P. M. de Jong, voorzitter; Prof. Mr. W. P. J. Pompe, vice-voorzitter; J. Henri Ledeboer, se cretaris-penningmeester; Joh. He'merhorst, adj.-secretaris; J. E. van Eeken, Ds. T. J. Hagen en Mr. Dr. N. Muller. Op de ingevoerde granen, ook op gerst, wordt een z.g. monopoliewinst ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds geheven en wel ten be drage van 1.50 per 100 K.G.. Dezer dagen is een begin gemaakt met de restitutie aan de brouwerijen van een gedeelte van de tot dusver betaalde monopolierechten en de door haar ge bruikte grondstoffen. Het „Handelsblad" verneemt, dat de door de brouwerijen ingestelde brouwgerst-lmportcom- missie heeft besloten, om een gedeelte der resti tutiegelden te reserveeren voor ultkeerlng aan de nationale brouwgerst-commissie, ter bevor dering van de inlandsche brouwgerstcultuur. Dit bedrag zal komen boven de subsidies, welke de commissie ontvangt van de brouwers- en landbouworganisaties. Ter gelegenheid van den 76sten verjaardag van ex-keizer Wilhelm van Duitschland zijn Zaterdag te Doorn verschillende familieleden en gasten aangekomen. Het zijn de ex-kroonprins met zijn vrouw en zijn twee zoons en dochters, prins Eitel Frie- drich, prins August Wilhelm, de eenlgste doch ter van den keizer, de hertogin van Brunswijk, de zuster van den keizer, Landgraefin von Hes sen en de groothertog en groothertogin van Mecklenburg. De gasten namen hun Intrek in „Huize Doorn" zelf en in de bijgebouwen. De meeste gasten zullen Maandagmorgen weer vertrekken. De ex-kroonprins en zijn vrouw en kinderen zullen echter nog eenige dagen langer blijven. Hedenochtend zal op „Huize Doorn" door pastor Schneller uit Berlijn een dienst worden gehouden. Des avonds zal een diner gegeven worden, waaraan ook een aantal Nederlandsche autoriteiten en intieme kennissen van den ex- keizer zullen aanzitten. De R.K. Staatspartij vereenigde bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten in 1931 op haar lijsten 996.580 stemmen, als volgt ver deeld over de elf provincies: Men telefoneert ons uit Brussel: Volgens loopende geruchten zouden er thans besprekingen plaats vinden tusschen Neder land en België betreffende een hervatten van de onderhandelingen tusschen beide landen met betrekking tot alle tusschen beide naties hangende kwesties. Naar wij van een goed ingelichte zijde ver nemen, is van hervatting der onderhandelingen voorloopig geen sprake. Slechts hebben voorbereidende besprekingen plaats ter preciseering van de juridische ver houdingen tusschen beide landen. Dit heeft ten doel, dat men straks, wanneer de onderhandelingen zullen worden hervat, reeds eenstemmigheid zal hebben bereikt over de wederkeerige juridische aanspraken in de verschillende kwesties. Inzake de aanvaring van de „Orania" door het Portugeesche schip „Loandra", dat zonder loods de haven van Leixous trachtte binnen te komen, met het bekende droevige gevolg voor het Nederlandsche schip, hebben, volgens een Lloyd-bericht uit Oporto, de havenautoriteiten uitspraak gedaan. Hun conclusie is, dat de „Loandra" geheel voor de aanvaring verant woordelijk is. Het Kamerlid Vervoorn vraagt aan den mi nister van Economische Zaken of het hem be kend is, dat de toestanden in de Binnenscheep vaart in de laatste weken voortdurend slechter zijn geworden en dat onder de schippers groote ontevredenheid bestaat over de toepassing der wet op de evenredige vrachtverdeeling, welke tengevolge van de vele uitzonderingen en de middelen, die worden gebruikt om deze wet te ontduiken, geen voldoende hulp aan de bin nenschippers kan bieden. Wil de minister bevorderen, vraagt hij, dat de uitzonderingen welke thans op de verplichte vrachtverdeeling bestaan, worden ingetrokken, of indien dat niet mogelijk is, andere maat regelen worden genomen, om hulp aan de kleine schippers te verschaffen? Provincies Stemmen R.K.S.P. Zetels R.K. Ge- RK.S.P. deput. Groningen 8.868 3 van de 45 geen Friesland 11.815 3 van de 50 1 Drente 4.122 1 van de 35 geen Overijssel 57.170 13 van de 47 2 Gelderland 113.898 20 van de 62 2 Utrecht 46.076 11 van de 41 2 Noord-Holland 144.986 17 van de 77 2 Zuid-Holland 158.528 16 van de 82 2 Zeeland 19.404 8 van de 41 2 Noord-Brabant 274595 53 van de 64 7 Limburg 157.118 36 van de 45 7 996.580 De heer Jos. Meyring te 's Hertogenbosch heeft, om redenen van gezondheid, ontslag ge nomen als voorzitter van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. In het verslag van de causerie, gehouden door den heer ir. A. K.Zweede voor de Pomolo- gische Vereeniging, geplaatst in ons vorig num- AMSTERDAM, 25 Jan, 1935 Door een ongelukkigen samenloop van om standigheden zijn onze lezers de vorige week verstoken gebleven van het hun toekomende financieele nieuws, welk gemis wij nu zullen trachten aan te vullen door in ons overzicht een periode van 14 dagen te betrekken. Deze twee weken zijn rijk geweest aan emotievolle gebeurtenissen, welke een zeer gunstigen in vloed hebben gehad op de lokale markt. Onge twijfeld heeft de definitieve oplossing van de Saar-kwestie als een sterke hausse-factor ge fungeerd en de uiterst correcte wijze, waarop deze beslissing door beide landen werd aan vaard, geeft den indruk, dat, zoowel Duitsch land als Frankrijk, streven naar een politieke toenadering, welke van onschatbare waarde zal blijken te zijn voor den vrede in Europa. Naast dezen politieken factor had de ontwikkeling op sommige goederenmarkten een stlmuleerenden invloed en de wind is komen waaien uit een richting, waaruit wel niemand hem had ver wacht. Het product suiker, waarover wij ge- Wend waren maar liever niet of met een zekere minachting te spreken, is plotseling in het mid delpunt der belangstelling komen te staan en de verbetering van de marktpositie van dit product is dan ook buitengewoon merkwaardig. De ver- koopen van de Nivas bedroegen in 1934 maan delijks gemiddeld 90.000 tons, terwijl voor deze maand de 300.000 tons reeds werden over schreden. Ook het prijsverloop is meer dan be vredigend en steeg in den loop van de laatste twee maanden voor Oost-Britsch-Indië van 2.95 tot 3.35 per quintal. De prijslimites worden momenteel dagelijks met 5 tot 10 cent verhoogd. De Java-suikervoorraden bestaan nog Uit een onzalige hoeveelheid van 2 millioen tons, welke echter reeds deze maand met meerdere tonnen tons zullen verminderen. Een blijvende verbetering zal echter afhankelijk zijn van de volgende factoren: a. Britsch-Indië zal op den duur als produ cent tegen moeten vallen. b. De Indische Regeering moet er in sla gen in Japan 'n redelijken afzet voor onze suiker te verkrijgen. <J. Een opheffing, althans beperking, der sub sidies aan de bietsuikercultuur. Als gevolg van 'n mislukking van den katoen - pittenoogst is er in Amerika een tekort aan oliën en vetten, waardoor de prijzen van deze producten en de daarmee samenhangende grondstoffen sterk zijn gestegen. De aandeelen van deze maatschappijen, welke in mindere of meerdere mate bi) deze situatie zijn betrokken, boekten groote koerswinsten en bevorderden zoo doende de willige stemming op de locale markt. Een sensationeele stijging van den dollar bracht de gemoederen opnieuw in beweging en men zal nu wel langzamerhand gaan begrij pen, waarom beursmenschen stalen zenuwen behooren te bezitten. Deze stijging van den dollar heeft op het Damrak weinig, althans geen ongunstigen invloed gehad, in tegenstelling met New-York, waar dit feit de oorzaak was van een weifelende, onzekere lustelooze stemming. Een proces tusschen het „Supreme Court" te Washington en den Staat over de al of niet geldigheid van de opheffing der goudclausule, waarbij de kansen van den Staat niet gunstig werden beoordeeld, was voor velen een aanlei ding om de meest fantastische consequenties te gaan trekken, welke uit een eventueel ongun stige uitspraak zouden voortvloeien. Deze spe culatie in dollars wordt waarschijnlijk door Engelsche zijde nog aangemoedigd, waar men reeds eenigen tijd van meening is, dat de voor- loopige stabilisatie van den dollar op een te laag niveau heeft plaats gehad. Berichten uit Washington melden echter, dat de Regeering er niet aan denkt haar monetaire politiek te veranderen, dat zij rustig 35 dollar voor een ons goud blijft betalen en dat zij hoogstens de Grondwet zal veranderen, als zij door 'thooge Gerechtshof in het ongelijk zal worden gesteld Toch durft de arbitrage niet op de gebruikelijke wijze groote hoeveelheden goud naar Amerika te sturen, waardoor de onrust op de wisselmarkt blijft voortduren. Niettegenstaande deze gere serveerdheid bij de arbitrage, verloor de Neder landsche Bank deze week 20 millioen goud en zal zij in de komende dagen nog menig staaf je moeten afstaan. In Amerika blijven de berichten uit het be drijfsleven gunstig en maken melding van een grooter electriciteitsverbruik, een toename van het aantal wagonladingen en van een grooter wordende staalproductie, welke op meer dan 50 pet. van haar capaciteit werkt en daarmede op rentabiliteitsbasis is gekomen. Nu de prijzen der staalproducten ook neg geregeld aantrekken, verwondert het ons, dat de animo voor deze papieren niet grooter is. De stemming in Wall- street blijft echter gedrukt en de omzetten on gekend klein, als gevolg van de monetaire on zekerheid, de vrees, dat Washington te royaal met 's landsmiddelen zal blijven omspringen en dat de gebruikelijke seizoensachteruitgang dit jaar eerder zal plaats vinden dan gewoonlijk, omdat de stijging op het oogenblik zoo buiten gewoon sterk is. Over de locale aandeelenmarkt kunnen wij in verband met de inleiding kort zijn. Het is begrijpelijk, dat er een ruime handel werd ge voerd in suikeraandeelen tegen voortdurend aan trekkende prijzen. Aandeelen H.V.A., die zoo wel profiteeren van de verbeterde suik:rsituatle als van de hoogere prijzen voor palmolie, stegen in deze twee weken bijna 20 punten. Unilever en Calvé, Delft, als producenten van oliën en vetten, plukken de zoete vruchten van de hoogere prij zen van deze producten, waarvan sommige in den loop van enkele weken In prijs konden ver dubbelen. Er loopen geruchten, dat het slot- dividend der Unilever 3 pet. zal bedragen (v. j. 2 pet.). In minder courante binnenlandsche in- dustrieelen werd ruimer gehandeld, waarvan aan deelen Van Berkels Patent een uniek voorbeeld vormden. Een typisch verschijnsel is, dat som mige trouwe klanten van de beleggingsmarkt, afgeschrikt door den lagen rentevoet, die daar heerscht, hun heil komen zoeken in bankaan- deelen en preferente aandeelen, welke ten min ste regelmatig dividend zijn blijven betalen, waardoor ook de handel in deze waarden ruimer is geworden. Voor Koninklijke Olies is de stemming op gewekt en worden de petroleumvooruitzichten in Londen gunstig beoordeeld. Een benzineprijsver- hooging schijnt in de lucht te hangen. Wat zich op het oogenblik op de beleggings markt afspeelt, zal terecht met verbazing wor den gadegeslagen. Hier wordt 't VA pet. rente type geïntroduceerd door de Provintie Zuid- Holland en een particuliere instelling, terwijl de Staat, die hier toch practisch als gangmaker moest optreden, nog geen stap in deze richting heeft gezet. Men zal de oorzaak wel moeten zoeken bij de tegenwerking van diverse Rijks- en particuliere fondsen, welke alle zijn inge steld op 4 pet. rendement van hun kapitaal. Toch is het te betreuren, dat de Staat hier de natuurlijke ontwikkeling van den rentevoet en de verlaging van een belangrijk kostenelement verhindert en daardoor het aanpassingsproces vertraagt. Blijft nog over te vermelden de ei- lende in de goudclausulefondsen, welke door een uitspraak van het Haagsche Gerechtshof hun goudkarakter zoo goed als verloren hebben, Slotkoersen II Jan. 18 Jan. 25 Jan. 4% Nederland 1934 102% 102 101% 4% Ned. Indie 1934 A101% 1017/g IOIV4 3)4 pet. Engeland 67»A 67% 67% 5 A pct.Youngl. m. verkl. 37 Va 38 37V4 A. IC. U 31 311/2 31% 242Vj 2371/3 2431/3 223Vo 2351/3 225% 801/2 86 88 Ned. Scheepv. Unie 311/4 311/4 371/3 Koninkl. Olie 1371/* 139 146 Redjang Lebong 171 166 169 Amsterd. Rubber 97 IOOI/3 IOIV4 1541/2 165 1721/4 133 139 137 1381/2 144 14)1/3 20% 191/4 191/4 231/2 23 231/4 7% 6% 6% 14% Mi/* 14% 7.25% 7 24% 7.27% 147% 1.43% 1 49% 59 36 59 37 59.37 J 1 pCt 1 pCt 1 pCt. mer, is een hinderlijke fout geslopen, die ver betering behoeft. Sprekende over de toepassing van de ka cheltjes bij de nachtvorstbestrijdmg staat: „voor een algeheele nachtvorstbestrijdmg heeft men 2 a 3 kacheltjes per H.A. noodig." Hiervoor gelieve men te lezen: „men heeft 300 a 300 kacheltjes per H.A. noodig!" Voor den Rotterdamschen kantonrechter heeft zich, wegens dobbelen om geld, een elftal werk loozen te verantwoorden gehad. Bewoners van de Achterhaven hadden bij de politie van het bureau Voorstraat herhaaldelijk geklaagd, vertelt „Het Volk", over het dobbelen door werkloozen aan die haven, doch de politie ondervond bij het betrappen van de schuldigen groote moeilijkheden. De' inspecteur van politie van het bureau Voorstraat gelastte twee agen ten zich zoo sjofel mogelijk gekleed naar de Achterhaven te begeven, ten einde te trachten zich onder den kring van spelenden te mengen. Deze twee agenten van politie deelden nu mede, dat er drie personen op den uitkijk ston den, die zoo nu en dan naar den bankhouder kwamen, die hun wat geld in de hand stopte. Er waren ongeveer twintig personen bijeen en er zijn verschillende spelen geweest, waarbij de pot tot vier a vijf gulden en nog hooger opliep. De bankhouder kreeg van den inzet tien procent. Verschillende van de verdachten hadden aanvankelijk ontkend, doch toen hun bleek, dat de agenten bij de spelen tegenwoordig waren geweest, vielen zij door de mand. De kanton rechter stelde aan de verdachten, die toegaven te hebben gespeeld, de vraag, hoe zij aan het geld gekomen waren. Verschillende der werk loozen, die ondersteuning genoten, beweerden, dat zij van hun vrouw een paar dubbeltjes in de week kregen om sigaretten te koopen. Dat geld hebben zij verdobbeld. De ambtenaar van het O. M. achtte zich ver plicht in dezen 'n zware straf te eischen. In alle gevallen op één na, eischte het O. M. een prin cipale hechtenis van zes dagen. In één geval schuldigverklaring zonder oplegging van straf. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis, dat de spelen onder de werkloozen een grooten omvang hebben aangenomen, waarom hij het gewenscht achtte een hooge straf op te leggen. Hij veroordeelde twee van de verdachten oij verstek tot zes dagen, één tot vier dagen, vier tot ieder drie dagen, één tot twee dagen en twee tot schuldigverklaring zonder oplegging van straf. (Ingezonden door de Spaame-Bank N.V. Amsterdam) De Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond heeft zich nogmaals gewend tot den Minister van Economische Zaken naar aanleiding van het bericht in de pers, dat overwogen wordt uit het Crisis-Zuivelpotje uitkeeringen te gaan verstrekken. De Bond herinnert aan zijn schrij ven van 24 November 1934, waarin wordt mede gedeeld, dat de veevoeder-molenaars millioenen bevroren credieten aan de boeren hebben ver strekt. Hij protesteert er tegen, dat de boeren coöperaties steeds meer debiet aan deze mole naars pogen te onttrekken en den landbouw steun dus in den kring der boeren geheel ple gen te houden, ten nadeele van groepen, die mede dezen steun opbrengen. Ten slotte wordt verzocht uit 't Crisis-Zuivel potje de noodige millioenen ter beschikking te willen stellen, om aan de molenaars de bevro ren credieten terug te betalen. De Haagsche kantonrechter mr. Ferguson heeft Zaterdag schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den Scheveningschen reeder J. J. v. d. T. Aan v. d. T. was ten laste gelegd, dat hij door den schipper M. P. heeft doen vervoeren onge veer 100 vaten haring, over de Nieuwe Maas, van Scheveningen naar Vlaardingen, zonder dat dit geschiedde krachtens een overeenkomst, ten aanzien van welke door de Bevrachtings commissie te Rotterdam tusschenkomst of goedkeuring was verleend. Overwegende evenwel dat het bevaren van de Nieuwe Maas door een van buitengaats ko mend schip, de vaart niet maakt tot binnen vaart, doch de geheele vaart als een zeereis moet worden beschouwd, heeft de kantonrech ter den verd. ontslagen van alle rechtsvervol ging. BATAVIA, 28 Jan. (Aneta) Bij den Volksraad is een ontwerp voor een ordonnantie op vev- pakking ingediend. Door dezen maatregel kan de Justitie optreden tegen personen die op handelswaren zoodanige aanwijzingen opne men, dat de ware aard of de oorsprong van die handelswaar voor het publiek verborgen wordt gehouden en daardoor het koopende publiek op een dwaalspoor wordt gebracht, terwijl men zich toch niet schuldig maakt aan vervalsching van handelsmerken. H. Ms. onderzeebooten K XVI en K XVII, onder bevel van de luitenants ter zee der le kl. J. A. de Gelder en A. H. I. Kramers, zijn 25 dezer te Napels aangekomen. De commandant van de K. XVIII seinde 26 Januari aan het Departement van Defensie: „Ware plaats 13 gr. 40 min. Zuid, 35 gr. 40 min. West. Alles goed. Geen bijzonders". Bij K. B. is de benoeming van ir. G. B. van de Werfhorst tot bijzonder hoogleeraar van wege het Ütrechtsch universiteitsfonds bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de verlichtingskunde, bekrachtigd. Gezien het feit, dat de voorbereiding van de opvoering der drie moderne opera's door de Italiaansche Opera veel tijd eischt, is de première vastgesteld op Zondag 3 Februari te Den Haag en Woensdag 6 Februari te Amsterdam. Alle eerder genoemde data betreffende de ten too- neele voering van „Maria Egiciazi" eeFavola d'Orfeo" en „Finto Arlecchino" wodren met deze aankondiging dus herroepen. SEMARANG, 26 Jan. (Aneta.) De Officier van Justitie, mr. Jonkers, eischte heden, na een indrukwekkend requisitoir, in de moordzaak-B., de doodstraf tegen de vier moordenaars van wijlen B. en tegen N., de vrouw van wijlen B., die als uitlokster zelfs door den Officier maatschappelijk en mo reel meer schuldig werd geacht dan de wer kelijke moordenaars Mr. Jonkers ving zijn requisitoir aan met woorden van hulde aan de recherche, in het bijzonder aan den chef daarvan, den heer Smith, alsmede aan den Raad van Justitie. Hierna sprak hij eenige woorden van deernis over den vermoorde „die in zijn woning, in zijn vredigen slaap door gehuurde handen van sluipmoordenaars was geworgd, terwijl hij de huurster dier handen, zijn vrouw, met wie hij 17 jaren had samengeleefd, eenige maanden tevoren bij testament als universeel erfgename van zijn niet onbelangrijk vermogen had aan gewezen." De Officier ging verder in zijn requisitoir de opzettelijke uitlokking door de vrouw van wij len B. na, alsmede het aandeel van ieder der moordenaars bij den moord, in vereeniging en met voorbedachten rade gepleegd. Verder con cludeerde hij, dat tijdens het proces bovendien is gebleken, dat de politie-inspecteur J. W. J. een zeer gevaarlijk en minderwaardig spel speelde door zich in de huwelijksverhouding van het echtpaar B. in te dringen, weshalve hij in het politiecorps niet langer gehandhaafd kan blijven Ds beklaagden hoorden den eisch onbewogen aan. Een zeer ongelukkige gebeurtenis heeft Za terdag op den tweeden dag van het interna tionaal concours te Berlijn plaats gevonden. Bij het jachtspringen in den Veelzijdigheids- proef kwam Axel Holst, de bekende S.S.-ruiter, met zijn paard Troll" zoo ongelukkig te val len, dat hij kort daarna aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Nader vernemen wij nog, dat twee paarden reeds over het middelzware parcours waren ge gaan. Als derde startte Axel Holst met de tien jarige „Troll". Bij een der hindemissen, een muur, nam het paard zijn sprong te kort, met het gevolg, dat het paard letterlijk over den kop ging. Met het volle gewicht kwam het paard terecht op den op den grond gevallen ruiter. Holst bekwam een schedelbreuk en een breuk in een der halswervels. Spoedig na het ongeval is luitenant Holst overleden. De verder op het programma staande demon straties werden in verband met het ongeval afgelast. Het springen zelf was fraai. Acht paarden legden het parcours zonder fouten af, waar onder als eenige buitenlandsche deelnemer de Franschman kapitein Durand met „d'Artignan". De beste tijd maakte het paard „Immerglück" onder luitenant Huck. De dressuurproef om den Prijs van den Kai- serdamm werd gewonnen door „Goldregen" met A. Stacek, terwijl „Erica" met mevr. von Gott- berg den tweeden prijs won. In de zaak tegen de verdachten van den roof overval te Oyen, in Mei van 't vorig jaar, waar bij van twee oude broers er een gedood en de andere zwaar gewond werd, is dezer dagen net vooronderzoek gesloten, zoodat binnenkort de behandeling ter openbare terechtzitting is te vehwachten. Terecht zullen staan De B. uit Oss, een jongere broer van den wegens doodslag op zijn neef veroordeelden P. de B. en v. O. De moord op G. de B. De behandeling ter terechtzitting in hooger beroep van de zaak tegen P. de B. zal door het Bossche Hof eind Februari worden gehouden- MAGELANG, 26 Jan. (Aneta). In de dessa's Seneng en Mertojoedan nabij Magelang. is primaire longpest voorgekomen. Bij zes sterf gevallen werd positief longpest vastgesteld. Vier en veertig contact-personen zijn in het hospitaal te Magelang opgenomen. Uit den winkel van een opticien in de Zwart- janstraat te Rotterdam werd Zaterdagnacht een partij brilmonturen, welke een groote waar de vertegenwoordigde, gestolen. Bovendien werd uit de cassa een bedrag van ƒ60 ontvreemd. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd op Vrijdag 8 Februari a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur te hóuden. De recherche te Groningen heeft een 23-jari gen handelsreiziger aangehouden, die een voor- deelig spaarsysteem had uitgevonden. Zijn cliën ten plakten spaarzegels in boekjes, waarvoor ze dan bij gepaalde winkeliers goederen konden krijgen. De jongeman had echter vergeten om de betrokken winkeliers te waarschuwen, en ook had hij verzuimd, om het afgedragen gein op de Twentsché Bank te zetten. De nog weinige spaarders maakten hiertegen be zwaar, met het bovengemelde gevolg. Bovendien had de vernuftige jongeling centen tot- kwartjes gepromoveerd, door ze te verzwaren om dan zijn nieuwe munt aan automaten te toetsen. Hij was overigens geen nieuweling f* het vak, want op het politiebureau meende men hem al eens meer gezien te hebben. De „Kwartel" op de thuisreis is uit Calcutta vertrokken en te Karachi aangekomen. De „Havik" op de uitreis is te Cairo aange- komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6