Groote stormschade in Polen Goering in Polen Man doodgestoken De moord te Oss Eindelijk vorst? VELE BOORTORENS OM GEWORPEN Mississippi eischt vele dooden Het nieuws van heden De gouden regen China in porties opgegeten Na den opstand in Catalonië HET FRANSCHE BEZOEK AAN LONDEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 28 JANUARI 1935 Avondklad Sneeuw aan de Middel- landsche Zee Jachtterrein streng afgezet Bij zijn binnenkomen verrast Nationale veiligheid in Brazilië De doodenbalans van de „Mohawk" BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19159 Van zeer vele huizen werden de daken afgerukt. Sneeuw soms 5 M. hoog Circus vernield Ook de vrouwelijke Japansche jeugd loop t tegenwoordig in uniform. Parade voor het keizerlijk paleis te Tokio Zondagochtend te Warschau aan gekomen, 's middags doorge reisd naar Bialowicz Regeeringsambtenaar spreekt van een verschrikkelijk lijden der bewoners H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Residentie De familie van zijn meisje was niet op hem gesteld iana maakten in de omgeving van de fietstocht DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Men weet nog niet, of het lang zal duren Zijn de goudstaven in een Engelsch groentetuintje gevallen of is misdaad in het spel? Lloyd George acht ingrijpen van Engeland en Amerika hoog noodig 46 slachtoffers De zwarte standaard der S. S. uit het Saargebied is naar Duitsch land overgebracht. Hitier ontving de standaardcompagnie te Ber lijn. Daarop werd de standaard naar Potsdam gebracht, waar (hierboven) regeeringspresident Kube voor het standbeeld van derik den Grooten het saluut bracht. Wie zal de B. verdedigen? 176 deelnemers tot korte gevange nisstraffen veroordeeld Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Goering op jacht in Polen Zal het komen tot een pact met of een pact tegen Duitschland? HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Uit Parijs wordt gemeld, dat ook in Noord- Afrika veel sneeuw is gevallen; het plaatsje Ibane in Marokko is geheel ingesneeuwd. De levensmiddelen-voorziening zal per vliegtuig in stand gehouden worden. PORTO ALEGRE, Brazilië. Zaterdagavond omstreeks 5 uur werd Porto Alegre door een hevigen wervelstorm geteisterd. Groote schade werd aangericht aan een circus waar juist een voorstelling aan den gang was. De tent werd totaal verwoest, maar dank zij het doortastend optreden van het personeel werd een paniek voorkomen. Uit Tegucigalpa wordt gemeld, dat het Noor den van Honduras Zaterdag door heftige stormen is geteisterd. De schade bedraagt 4 millioen dollar. WARSCHAU, 28 Jan. De volgende bijzonder heden worden bekend over den geweldigen sneeuwstorm die in den nacht van 25 op 26 dezer gewoed heeft in het Poolsche petroleum- gebied van Boryslew. In Midden-Chili daarentegen heerscht op het oogenblik een hittegolf. Te Chilian steeg de temperatuur tot 111 graden. WARSCHAU, 28 Jan. (V.D.). Er heerscht groote geheimzinnigheid met betrekking tot het bezoek van generaal Goering aan Polen, waar hij als gast van den President der Poolsche Republiek deelneemt aan een jachtpartij. De geheele omgeving van het jachtterrein wordt door sterke afdeelingen van politie en leger bewaakt. De Pruisische minister-president is Zondag ochtend in gezelschap van den chef van het staatsboschbeheer en van de Pruisische jacht- domeinen te Warschau aangekomen. Op het station werd hij verwelkomd door den vice- pre sident van de jachtvereeniging, generaal Fabrycy, en vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Na een kort bezoek aan het Duitsche gezant schap maakte Goering een autotocht door de stad, waarna hy de lunch gebruikte by den Pool- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek. Om 4 uur zette Goering met zijn gezelschap de reis naar Bialowicz voort. De byeenkomst te Bialowicz en de besprekin gen, welke vervolgens met maarschalk Pilsoeds- ki zullen plaats hebben, worden van verstrek kende politieke beteekenis geacht. Zoowel Duitschland als Polen zijn principieel tegen het door Frankrijk en de Sovjet-Unie voor gestane Oost-Pact. Duitschland zou de neiging hebben ten slotte In te stemmen met een compromis, terwijl Polen in vele opzichten wantrouwend blijft. MARKS (Missouri), 27 Jan. (Reuter). Door de regeering is een ambtenaar naar de overstroom de streken langs den Mississippi gezonden, ten einde den toestand in oogenschouw te nemen. Deze ooggetuige geeft een beschrijving van het verschrikkelijke lijden der duizenden bewoners der ondergeloopen gebieden. Hy gelooft niet, dat ooit het aantal slacht offers dezer catastrophe bekend zal worden. Hun aantal is echter zeer groot. Duizenden stuks vee zyn omgekomen. De ver plegers en verpleegsters werken zonder zich eenige rust te gunnen voort, om de ellende te lenigen en te voorkomen dat besmettelijke ziek ten zullen uitbreken. Zaterdag breidde de overstrooming zach uit naar het Zuiden, waardoor de woningen van 5000 menschen in de Beneden-Mississippidelta in ge vaar werden gebracht; 25.000 menschen zijn ge vlucht. Intusschen werd het reddingswerk be gunstigd door helder weer en een stygende tem peratuur. Het anders zoo rustige plaatsje Zoeter- woude Is Zondagavond in beroering ge bracht door een moord, welke te ongeveer negen uur gepleegd werd in een woning aan den Hooge Rijndijk. Het slachtoffer, de ongeveer 25-jarige lo6- werkman uit Leiden, van Polanen, werd door een broer van het meisje van K., met wie hij sedert eenigen tijd tegen den wil van haar familie omgang had, op beestachtige wijze in den gang der woning van de familie v. K. door een twaalftal messteken zóó ernstig gewond, dat hy tijdens het transport naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, aan de gevolgen i:- overleden. Te ongeveer negen uur vervoegde v. P. zich aan de woning van zyn meisje, dat hy te Lei den, waar zij als dienstbode in betrekking is. had leeren kennen. Zijn kloppen aan de deur werd eerst niet beantwoord, v. P., die wist, dat de familie thuis Was, bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenige malen toe gang tot het huis te krijgen. Inmiddels had de familie v. K. van zich laten hooren en nadat over en weer scheldwoorden waren gewisseld, werd v. P. toegelaten. In de gang van de woning werd hy evenwel door den 23-jarigen broer van zijn meisje ver rast. Deze man had zich, gewapend met een slagersmes achter de deur opgesteld en toen v. P. binnenkwam, weru hy overvallen. Door een groot aantal messteken Dr. de Bruyn uit Lei derdorp, die spoedig gewaarschuwd was, con stateerde er twaalf Werd hy onschadelijk gemaakt. Hevig bloedend zeeg de Leidenaar ineen. Dr. de Bruyn gelastte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, doch on derweg stierf de man aan de bekomen wonden v. K. Jr. en zyn vader, een 52-jarige los- werkman, zijn door de politie gearresteerd en naar Leiden op transport gesteld. De Officier van Justitie in Den Haag is van het gebeurde in kennis gesteld. Voor zoover kan worden nagegaan, bestond tusschen den dader en zijn slachtoffer alleen vanwege diens omgang met het meisje v. K. oneenigheid. Indertijd was het ook reeds tot handtastelykheden gekomen. Groote schade aangericht door een sneeuwstorm in Polen. Koudegolf aan de Middellandsche Zee. Het aantal dooden bij de ramp van de „Mo hawk" bedraagt 46. Goering in Polen. Het terrein van de jacht door sterke militaire en politieafdelingen afgezet- De Mississippi-overstrooming eischt vele slacht offers. Bij een mijnstaking in China zijn 86 arbeiders doodgeschoten. Nog geen overeenstemming over de uitvoering der Utrechtsche spoorwegplannen. Minister van Staat Jhr. Mr. Ch. Ruvs de Bee- renbroeck door Mussolini ontvangen. Het Engelsche stoomschip „Asiatic'' met gebro ken schroef te Den Helder binnengebracht. Ernstig motor-ongeluk te Maarssen; twee doo den. Moord te Zoeterwoude. O - Voor hedennacht is ten onzent lichte tot matige vorst waarschijnlyk, morgen over dag kan men temperaturen om het vries punt verwachten, met kans op mist. Of de vorstperiode van langeren duur zal zyn, is nog niet te zeggen, aangezien een hierna ge noemde secundaire bij Schotland een be dreiging van de vorstkansen inhoudt. De diepe depressie, welke Zaterdag het weer in het geheele Oosten van het waarnemingsge bied beheerschte, trok Oostwaarts af. Ze werd gevolgd door krachtige drukstijging, zooaat ty- delijk het geheele Westen onder invloed van de hooge drukking kwam. Koude luchtmassa's uit het Poolgebied over stroomden byna geheel Europa en brachten al- lerwege afkoeling. De vorst deed over vrijwel het geheele vasteland weer haar intrede. Over Duitschland, Denemarken, ons land, Frankrijk en ook over Engeland en Zuid Schot land is zij nog slechts licht, doch over Zweden en Noorwegen buitengewoon streng. Uit Lap land meldde men hedenmorgen 38 graden Cel sius. Uit Zuid-Zweden 36 graden. Over Duitsch land sneeuwt het nog, terwyl er zich plaatseiyk reeds een flinke secundaire gevormd heeft. Zaterdagavond is de barometer over IJsland weer gaan dalen, een vrij uitgebreid lage druk- gebied ligt thans voor de Noorsche kust. waar het vry krachtig uit het Zuid-Westen waait. Een uitlooper daarvan reikt tot over Schotland. Op het oogenblik stijgt de barometer over IJs land weer. LONDEN, 28 Jan. Men vraagt zich af, waar de goudstaven ter waarde van 6000 pond sterling, die tydens den storm uit een van Frankrijk naar Engeland vliegend toestel zijn gevallen, zich be vinden. In zee, of in een der kweekeryen van Zuid-Engeland, welker bezitter zich misschien in het geheel niet bewust is van den gouden regen? Vele gemoederen worden door deze vraag in beweging gehouden. De bladen noemen de verschillende plaatsen, welke het toestel van Le Bourget naar Abridge (Essex) heeft gepasseerd. Duizenden menschen zijn op zoek naar het kostbare metaal, terwijl aan den anderen kant reeds het vermoeden wordt uitgesproken, dat mogelijk een inter nationale bende het goud reeds gestolen had voor het vertrek van het vliegtuig. Zoodra de vermissing bekend werd, begaven ambtenaren van Scotland Yard zich naar ge legenheden te Londen, om daar de bewegingen na te gaan van zekere verdachte lieden. De Parysche geheime politie werkt in nauw con tact met ambtenaren langs de kust van Zuid- Engeland, om een scherp toezicht te houden op kleine booten, die de dorpen langs deze kust aandoen. Bovendien zijn waarschuwingen gericht aan goudhandelaars, leenbanken en andere mo- gelyke koopers van goud. LONDEN, 28 Jan. (Reuter.) In een rede te Birmingham uitte Lloyd George zijn bezorgd heid over de situatie in het Verre Oosten. In denk, aldus de oud-premier, dat de ge beurtenissen in -dat werelddeel geleideiyk een stadium bereiken, waarin de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië niet langer afzijdig kunnen blyven. Ik lees niet graag, dat China in porties wordt opgegeten, welke eiken keer duizenden vierkante mijlen bedragen. Daar moet zeer zeker een ein de aan komen. TOKIO, 27 Jan. Uit Peking wordt gemeld, dat Takahasji en Matsoei, de Japansche vertegen woordigers te Peking en Kalgan. met Chinee- sche gedelegeerden hebben onderhandeld. Over eengekomen is, dat op 10 Februari te Kalgan officieele onderhandelingen zullen worden ge voerd ter beslechting van het Jehol-incident. HSINK1NG, 28 Jan. Naar aanleiding van de botsingen tusschen Mongoolsche en Mandsjoe- rijsche troepen wordt officieel medegedeeld, dat de Mandsjoerysche regeering een speciale com missie van onderzoek naar het gebeurde heeft ingesteld. Hetzelfde is geschied door de Mongoolsche regeering, welke een geheel andere lezing geeft van de gebeurtenissen. SJANGHAI, 28 Jan. (Reuter.) In verband met den derden verjaardag van de beschieting van Tsjapei door de Japanners wordt heden in geheel China halfmast gevlagd De Kwo Min Tang houdt overal rouw-vergaderingen. In totaal werden 20 boortorens omgeworpen en vernield. Van zeer veel huizen werden de daken afgerukt, een menigte fabrieksschoorsteenen stortten in, telegraaf- en telefoonverbindingen werden in wijden omtrek vernield. In Drohobycz werden de electriciteitswerken beschadigd, zoo dat de stad in duisternis werd gehuld. Op vele plaatsen werd de sneeuw tot 5 meter hoog op gejaagd, zoodat het verkeer tusschen verschil lende dorpen onmogelyk is. De aangerichte schade wordt ruw geschat op een half millioen. By Synowodzko liep tengevolge van den storm een personentrein op een goederentrein. Hierbij werden 2 personen zwaar en 14 licht gewond. Ook aan de Middellandsche Zeekust heeft een koudegolf, gepaard gaande met sneeuwval, veel schade toegebracht aan den sinaasappelen- en olyvenoogst. NEW YORK, 27 Jan. (Reuter) Het zoeken naar de 16 nog vermiste opvarenden van de „Mohawk" is opgegeven, nadat de autoriteiten hebben uitgemaakt, dat het onmogeUjk is. dat zij in het koude, door den wind opgezweepte water aan de kust van New Jersey in leven hebben kunnen blyven. By het vergaan van de „Mohawk" zijn dus 46 personen om het leven gekomen, 117 men schen werden gered. De „Echo de Paris" eischt, dat Laval te Lon den in de eerste plaats het program der ver sterking van het Fransche leger en het sluiten van een steun-pact tersprake zal brengen. De opzet van dit pact zou zijn de Kleine Entente, de Balkan-entente, Sovjet Rusland en mogelyk ook Italië met Frankryk samen te brengen ter verdediging van de verdragen. Laval heeft den Duitschen ambassadeur mede gedeeld, dat, indien de Rijksregeering de ver plichting tot wederzydsche hulpverleening tegen een aanvaller niet zou aanvaarden, Frankryk zonder Duitschland een verdrag zal sluiten. De staten, welke met Frankryk samenwerken weten dat Frankryk te Londen niet zal afzien van zyn vrijheid van handelen, aldus het rechtsche blad. LONDEN, 28 Jan. (Reuter). De .Daily Te legraph" publiceert een interview met Lord Allen of Hurtwood na diens terugkeer uit Duitschland. Lord Allen verklaart hierin, dat indien men Duitschland wil erkennen als een gelijkgerech tigden souvereinen staat op een moment dat hierin wegens de geringe bewapening in Duitscn- land geen gevaar ligt, Duitschland zyn rol in de internationale samenwerking weer zal op nemen. Over enkele jaren zal het te laat zyn. Naar wy thans vernemen, zal de zaak tegen P. de B., die door de Bossche Rechtbank wegens moord op zyn neef G. de B. te Oss veroordeeld is tot een gevangenisstraf van vyftien jaar, door het Hof te Den Bosch behandeld worden op Woensdag 20 Februari. Mr. Roobol te Arnhem heeft den verdediger van P. de B., mr. Schipperyn te Den Bosch, aan geboden te zamen de verdediging van De B. verder te voeren. Mr. Schipperyn heeft dit aanood afgewezen. Mr. Roobol heeft daarop aan den vader van de B. aangeboden de verdediging van zyn zoon over te dragen. Hangende de beslissing van De B. Sr. is mr. Roobol in Oss reeds bezig, getuigen te zoeken, die ontlastend voor P. de B. zullen getuigen. Wie nu de verdediging verder zal voeren, de raadsman in eersten aanleg of mr. Roobol, is in tusschen nog niet bekend, daar De B. Sr. tot op heden nog niet beslist heeft. RIO DE JANEIRO 28 Jan. (Reuter). De re geering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend tot bescherming der nationale veilig heid, waarbij met zware straffen worden be dreigd degenen, die revolutionnaire actie voeren of voorbereiden. De marxisten en de fascistische integralisten zullen tegen het wetsontwerp stemmen. BARCELONA, 27 Jan. (Reuter). De krijgs raad heeft uitspraak gedaan in het proces tegen 215 Catalanen, die 6 October jJ. op den oproep van den Catalaanschen minister van binnenlandsche zaken, Dencas naai Barcelona waren opgerukt. Van de beklaagden werden er 39 vrijgesproken en 176 veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 tot 6 maanden. Oud-mi'nister Santaio, beschuldigd van het aansporen van de menigte te Gcrona, tot het steunen van de revolutionnaire beweging van Companys, fs vry gesproken. De beschuldiging werd als onjuist erkend. g VERWACHTING: Meest zwakke wind g g aanvankelijk uit Oostelyke richtingen, g later mogelyk veranderlyk, nevelig tot g g half of zwaar bewolkt, aanvankelyk g weinig of geen neerslag, lichte tot ma- g tige vorst des nachts, overdag lichte g g vorst tot om het vriespunt, g Hoogste stand: 772.3 te Valentia. g Laagste stand: 749.6 te Jan Mayen. g g Zon op 7.50, onder 4.36. Licht op 5.16. g g Maan op v.m. 1.51, onder van. 10.11 g g Nieuwe Maan 3 Februari 4.47 n.m. g mill1111111 Stand op Maandag 1 uur a.m.: 767.6 Vorige stand; 767.3 Uft Oviedo wordt gemeld, dat het vooronder zoek tegen den socialistischen afgevaardigde Menendez, die beschouwd wordt ais een der hoofdleiders van de revolutionnaire beweging in Asturië, is geëindtgd. Het proces zal half Februari plaats hebben. Tegen Menendez zal worden geëischt de doodstraf benevens een schadevergoeding van 100 millioen pesos. PARIJS, 28 Jan. De voorbereiding voor de reis van Flandin en Laval naar Londen wordt voortgezet. In officieele kringen legt men er den nadruk op, dat de besprekingen te Londen al leen ten doel hebben, de wederzijdsche stand punten uiteen te zetten inzake de actueele vraagstukken der internationale politiek, waar onder ook begrepen is de kwestie der bewa pening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1