De veemmoord te Praag Het nieuws van heden Sneeuwstormen in Spanje Hauptmann in het nauw De revolutie in Uruguay 'N TROUWE KLANT DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 29 JANUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD» HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19161 De treinen hebben vertragingen van eenige uren Schade aan olijvenoogst Anderhalf millioen verloren Geheimzinnige kwestie Is de Volkenbond nuttig? Zonder den Volkenbond zou de toestand niet beter zijn, zegt Eckhardt De situatie in Hongarije Opmerkelijke rede van Tibor von Eckhardt Het Fransche bezoek aan Londen Frankrijks veiligheidseischen Vrouw slaat scheids rechter neer Bij een voetbalwedstrijd Morgan verkoopt van zijn schilderijen Hij wil zijn woning eenvoudiger maken Het Weeri Hij wordt door de rechtbank be trapt op een tegenstrijdige verklaring Frontstrijders bijeen te Parijs Zij zullen op 6 Februari niet deel nemen aan straatbetoogingen De overstrooming van den Mississippi Reeds 47 dooden /r. Formys zonder eenig vertoon ten grave gedragen Nieuwe détails GOERING JAAGT OP WOLVEN Hoofdkwartier der oppositie te Montevideo van regeerings- wege gesloten De Japansche invasie in Noord-China Zij beginnen met den aanleg van wegen en van een vliegveld Wilde havenstaking te New York 20.000 man in staking De Chaco-strijd duurt nog voort Betooging tegen Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kathedraal afgebrand te Milwaukee POLEN ATTAQUEERT PRAAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het proces tegen Hauptmann houdt in Amerika nog vele gemoederen in beroe ring. Onze foto geeft een eigenaardig beeld van de rechtszaal. Hauptmann's ver dediger J. Reilly reikt een briefje over aan een journalist. Voor den verdediger met de hand aan zijn kin de beklaagde Hauptmann MADRID, 29 Jan. Evenals vele andere Zui delijke landen van Europa, wordt ook Spanje dit jaar geteisterd door een kouden winter. In vele Spaansche provincies hebben zware sneeuw stormen en scherpe koude aanzienlijke schade aangericht. De treinen kwamen te Madrid met vertragin gen van eenige uren aan. De locomotieven der sneeuwploegen werken zonder ophouden, om de trajecten voor het verkeer vrij te houden. In eenige steden in de provincie is de thermo meter gedaald tot 8 graden onder nul, terwijl 't sneeuwdek een aanzienlijke hoogte bereikte. Op de buitenwegen zijn talrijke auto's inge sneeuwd. In de provincie Granada is de olijven- oogst grootendeels vernield. De schade, die de vorst hier heeft berokkend, wordt geschat op ruim 1 millioen peseta's. Ook in Madrid zelf viel gisteren tamelijk veel sneeuw en was de tempe ratuur beneden het vriespunt. Zondag vonden de verkiezingen plaats voor den Provincialen Landdag van Navarra. De uit slagen konden nog niet worden gepubliceerd, daar de verbinding met verscheidene kieskrin gen op het platteland door den sneeuwval ge stagneerd is- PARIJS, 29 Jan. (Reuter) Zoowel in Frank rijk als in Noord-Afrika is aanzienlijke schade veroorzaakt door zware sneeuwstormen. In het departement Haute Loire zijn verscheidene dor pen geheel ingesneeuwd. In Algiers is de oogst gedeeltelijk vernield. In Blida is een tot de Fransche tabaksregie behoo- rende schuur door den storm ingestort. Eenige inlandsche arbeiders werden onder het puin be dolven. Een hunner werd gedood, vier anderen ernstig gewond- Nabij Oran is een Arabisch huis onder het dichte sneeuwdek ingestort. Van de bewoners werd een gedood en een ander gewond. NEW-YORK, 29 Jan. De bank van Manhat- tam deelt mede, dat een harer kassiers gister ochtend zijn actetasch met regeeringsleeningen ter waarde van 1.456.000 dollar verloren heeft, Het verlies van de actetasch is des te onbe grijpelijker, aangezien de bode gedurende zijn geheelen tocht door twee gewapende personen begcelid werd. De politie en ook de belangheb bende verzekeringmaatschappijen zijn ijverig bezig met het onderzoek naar deze geheimzin nige aangelegenheid. BOEDAPEST 28 Jan. (Reuter). Het blad Budapestei Hirlap" publiceert een interview van zijn correspondent met den Hongaarschen gede legeerde bij den Volkenbond, Tibor von Eck hardt inzake de vraag of de Volkenbond nuttig is of niet. Deze vraag moest, aldus von Eckhardt, om gekeerd worden. Men zou moeten vragen of de internationale toestand zonder den Volkenbond beter of slechter zou zijn. Men zou dan tot de erkenning moeten komen, dat de toestand zon der den Volkenbond niet beter zou zijn. In conflicten kan de Volkenbond uitstekende diensten bzwijzen. Alleen reeds het persoonlijk contact tusschen de verschillende staatslieden beteekent een groot voordeel voor het internationale leven. De zoogenaamde Geneefsche atmospheer heeft reeds veel tot verzachting der tegenstellingen en tot vermindering der spanning bijgedragen. Ook de beteekenis die aan den Volkenbond al leen reeds uit hoofde van zijn bestaan moet worden toegekend, mag niet onderschat wor den. De Volkenbond verhindert, dat Europa in twee kampen verdeeld wordt, en dat de mogendheden terugkeeren naar het gevaarlij ke systeem van machtstegenwichten. BOEDAPEST, 29 Januari. (V. D.) Mede in verband met het verzet dat op het oogenblik in verschillende oppositiekampen tegen de regee ring van Goemboes ontstaat, heeft een rede van den bekenden leider der Onafhankelijke Kleine Landbouwpartij, Tibor von Eckhardt, die Hon garije bij den Volkenbond heeft vertegenwoor digd sterk de aandacht getrokken. Spr. eischte daarin een geordende economie, opdat het re sultaat van het werk der millioenen arbeiders niet in de zakken der kartels zou vloeien. Spr. streed voor een volledige verandering van systeem. De eenheidspartij (de regeeringspartij) heeft zichzelf overleefd en vormt een hinderpaal voor iederen nationalen vooruitgang. Een zware strjjd staat voor de deur. LONDEN, 29 Jan. (Reuter). In de voorberei dende onderhandelingen voor het bezoek van Flandin en Laval aan Londen, die nog steeds aan den gang zijn, is, naar de Parijsche corres pondent van de „Times" constateert, geen ver andering gekomen. Tegenover de Engelsche voorstellen tot opheldering der kwestie van de Duitsche herbewapening, houden de Franschen vast aan hun voorwaarden, welke zijn: 1. Duitschlands toetreding tot het Oost Pact. 2. Duitschlands instemming met het accoord van Rome. 3. Duitschlands terugkeer tot den Volken bond. 4. Uitbreiding en nauwkeuriger militaire be palingen van de Engelsche Locamowaarborgen. 5. Engeland moet uiteenzetten, hoe het de uitvoering van de te sluiten ontwapenings over eenkomsten denkt te waarborgen. Deze eischen worden door Frankrijk be schouwd als een minimum-program. Indien een enkele wordt uitgeschakeld, zou de geheele po ging doelloos worden. Echter staat de Fransche regeering niet op een snelle beslissing en zullen deze kwesties dit geheele jaar vermoedelijk het onderwerp van besprekingen uitmaken. WEENEN, 28 Jan. Tijdens een voetbalwed strijd heeft zich gisteren te Weenen een eigen aardig incident voorgedaan. Verontwaardigd over een beslissing van den scheidsrechter wierp zich een vrouw, gewapend met een stok op den scheidsrechter, en sloeg hem onverwacht tegen den grond en beet hem vervolgens totdat anderen erin slaagden de razende vrouw van haar slachtoffer te scheiden. De scheidsrechter moest in een ziekenhuis worden opgenomen. NEW-YORK, 29 Jan. (Reuter.) De bankier J. P. Morgan heeft aan het Metropolitan Mu seum of Art een schilderij van Rubens, voor stellende Fra Filippo, verkocht; hij biedt verder een aantal andere schilderijen te koop aan, o. a. twee stukken van Frans Hals. Morgan wil zijn collectie inkrimpen en zijn woning eenvoudiger maken. §j VERWACHTING: Zwakke Noord-Oos- telijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk S bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte ff vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste stand: 771.4 te Blackrod en EE Valentia. Laagste stand: 747.2 te Ingö. Zon op 7.49, onder 4.38. Licht op 5.08. Maan op v.m. 3.10, onder v.m. 10.40. Nieuwe Maan 3 Februari 4-47 n.m. FLEMINGTON, 29 Jan. (Reuter.) Het kruis verhoor van Bruno Hauptmann is gisteren voortgezet. De verdachte gaf toe, dat hij Fisch pas na de ontvoering had leeren kennen. Deze verklaring is van belang, aangezien beweerd werd dat Fisch den dreigbrief zou hebben ge schreven en daarbij Hauptmann's handschrift zou hebben nagebootst. Toen Hauptmann in tegenstelling tot een vroeger afgelegde verklaring bestreed, het te lefoonnummer en huisadres van dr. Condon op een plank van een kast te hebben geschre ven, verklaarde het O. M. dat Hauptmann ge logen had. Hierop riep Hauptmann uit: „Houdt op. Houdt op, ge hebt ook mij belogen". Het zakboekje van Hauptmann bleek teeke- ningen te bevatten van een venster en ladders, maar Hauptmann ontkende dat hij deze getee- kend had. Hij verklaarde dat hij in 1929 tien duizend dollar bezat, die hij had opgespaard, hetgeen ik echter niet aan mijn vrouw vertelde, ook niet toen ik 14.000 dollar vond in de garage. Hauptmann leek eenigszins angstig en ge agiteerd en zijn handen beefden tijdens het laatste deel van het verhoor. Mistroostig, maar niet verslagen ging hij naar zijn cel PARIJS, 29 Jan. (Reuter) De vereeniging van oud-frontstrijders „Croix de Feu" heeft gisteren in Parijs vier groote vergaderingen gehouden, die door 30.000 personen werden bezocht. Kolonel de la Roque deelde mede, dat zijn bond slechts zou deelnemen aan de godsdien stige plechtigheden van 6 Februari, niet echter aan de straatbetoogingen, teneinde elk voor wendsel voor een uitdaging onmogelijk te ma ken en de openbare orde niet te verstoren. Overigens zouden de leden van „Croix de Feu" trouw blijven aan den geest van 6 Fe bruari. Zij zijn bereid, wanneer het noodig is te handelen, zonder te letten op partijbelangen, zuiver in dienst van het land. De vergaderingen, waarvoor een sterke politie macht gerequireerd was, zijn zonder incidenten verloopen. Ook het bestuur van den nationalen bond van oud-frontstrijders, de U.N.C., heeft tot een dergelijke houding besloten. MARKS (Missouri), 29 Jan. (Reuter.) Het aantal dooden ten gevolge van de overstroo mingen van den Mississippi bedraagt thans 47. Drievierde deel van het vee in deze streek is omgekomen. Op het dorpskerkhof van Slapy, aldus meldt de Praagsche Correspondent van de „N.R.C.", is Zaterdag j.l. het stoffelijk overschot van ir. Formys ter aarde besteld. Een stille begrafenis: eer.ige officieele personen, enkele vrienden, waaronder dr. Otto Strasser, een paar journa listen, een enkele krans met zwarte linten, op het eene Het Zwarte Front en op het andere iets, dat alleen door ingewijden begrepen kon worden. Strasser sprak aan het graf een korte rede uit, die hij besloot met: Wij zullen over winnen, en gij zult met ons overwonnen heb ben. Na zijn vlucht uit Duitschland in het voor jaar van 1934 heeft Formys in Praag met de grootste materieele moeilijkheden te kampen ge had. Vaak ontbrak hem geld voor eten. Hij be taalde met een anderen emigrant, waarmede hij een klein vertrekje deelde. 30 cent per nacht voor een bed, waarin hij echter om den honger minder te voelen, ook het grootste gedeelte van den dag doorbracht. Veertien dagen ongeveer na zijn komst zeide hij zijn kostvrouw zijn ge luk in Perzië of Turkije te willen beproeven. De talenkennis, die hij als Duitsch officier in den oorlog had opgedaan, zou hem daarbij van dienst zijn. Hij en zijn vriend kwamen echter niet verder dan Bulgarije, daar men beiden voor spionnen hield en terug stuurde Eenige maanden later verschenen beiden weer in Praag. Formys nam weer zijn intrek bij zijn kostvrouw, voorloopig echter zonder betaling, daar hij geen rooden cent meer bezat. Hij was lichamelijk volkomen uitgeput en de wanhoop nabij. Later sprak hij met den zoon van de kostvrouw over den toestand in Duitschland. Hij beweerde in het algemeen, dat voo: men- schen, die voor de vrijheid vechten, er geen plaats' meer was. Hij verwachtte, dat hem het zelfde lot ten deel zou vallen als allen, die in dezen tijd voor de vrijheid streden. Maar beter een einde van de verschrikkingen dan een mar teling zonder einde. Het gesprek kwam toen op prof. Lessing. Formys zeide: mijn ernde zal eens net zoo zijn als dat van Lessing. De zoon van de kostvrouw haalde de schou ders op en mompelde iets van hysterie. Formys heeft er dan ook nooit een enkel woerd over losgelaten, dat hij ook politiek werkte. Van zijn verblijf in Duitschland had hij alleen verklaard, dat hij bij de radio in Stuttgart gewerkt had. Men kende hem niet eens onder zijn ingenieurs titel, dien hij steeds wegliet. Interessant is, dat Strasser drie weken ge leden een vertrouwelijken brief uit Duitschland heeft ontvangen, die hem waarschuwde, dat er na het Saarplebisciet een zuiveringsactie tegen hem en zijn medewerkers zou beginnen en men ried hem aan voorloopig uiterst voor zichtig te zijn vooral tegenover personen die uit Duitschland kwamen. Het voorloopig onderzoek is thans geheel ge ëindigd. Tegen de moordenaars is een inter nationaal verzoek om aanhouding en uitleve ring uitgevaardigd, dat natuurlijk ook naar Duitschland is gegaan. Ondertnsschen onder zoeken gerechtelijke chemici de verkoolde stof fen. Zij zijn van oordeel, dat de brandbom, die in kamer zes werd geworpen, nadat de ster vende ir. Formys daar was binnengesleept, niet veel anders kan geweest zijn dan een van de z.g. vuurmakers, die v. d. Lubbe bij den rijks dagbrand zou hebben gebruikt. Ook schijnt de vloeistof, die in de kamer werd uitgegoten en waarvan een heele flesch over den vermeenden zender werd uitgestort, geen benzine te zijn ge weest. Deskundigen hebben aanleiding gevon den om hetgeen zij meenen te hebben ontdekt te vergelijken met de conclusie van het memo randum, dat een Tsjechische brandweercom missie indertijd te Berlijn heeft opgesteld over haar visueel, auditief en odoratieve waarne mingen in den rijksdag. WARSCHAU, 28 Jan. Bialowieza en de Pruisische minister-president Goering, benevens een aantal andere Poolsche en buitemandsche gasten hebben heden deelgenomen aan een groote jachtpartij. Er werd gejaagd op wolven, lynxen en wilde zwijnen. Te Dordrecht nadert de eerste overspanning voor de nieuwe verkeersbrug bij Moerdijk haar voltooiing De nieuwe ministers van Mussolini. V.l.n.r. Verkeersminister Antonio Benni; minis ter van Justitie Arrigo Solmi; minister van Onderwijs Graaf Cesare de Becchi; minister van Financiën Graaf Paolo Thaon de Reval; minister van Landbouw Edmondo Rossoni en minister van Arbeid Luigi Razza MONTEVIDEO, 29 Jan. (Reuter.) De regee ring van Uruguay neemt energieke maatregelen om den opstand te dempen. In allerijl worden troepen per spoor en auto naar de bedreigde gebieden gezonden. Alle wegen, welke naar de hoofdstad leiden, zijn door troepen afgesloten. In een boodschap aan het parlement ver klaarde de regeering, dat de opstand geen en kele kans van slagen heeft. Aan de plaatselijke autoriteiten is de macht gegeven in openbare en particuliere gebouwen en woningen te zoeken naar wapens en spring stoffen, terwijl een absolute censuur is inge steld. De politie heeft het hoofdkwartier van de oppositiepartij te Montevideo doorzocht en ge sloten, talrijke arrestaties zijn verricht. Nader wordt gemeld, dat het in Colonia tot een vuurgevecht is gekomen tusschen 200 revo- lutionnairen en regeeringstroepen, welke vijf dooden telden. SHANGHAI 29 Jan. (Reuter) De Japan ners hebben, naar de Chineesche pers meldt, Toensjatze bezet. In Tsjang Liang, Tatan en Ming Sjatan hebben zij een plaatselijke militie opgericht, onder Japansch oppert>evel. Bij Tatan, het hoofdkwartier van het Japan sche frontcommando, beginnen de Japanners een militair vliegveld aan te leggen. Ook zijn zij begonnen met den aanleg van wegen in het door hen bezette gebied, onder bescherming van pantserwagens. Bijna de ge heele Chineesche bevolking van Toesjikan, Hoengnitan en Piesjatz is naar Kalgan ge vlucht. NEW YORK, 29 Jan. (V. D.) In het haven gebied van New York is Maandag een wilde staking uitgebroken. 20.000 transportarbeiders hebben het werk neergelegd om te protestee ren tegen de te werkstelling van niet-georgani- seerde collega's. De vakvereenigingsleiders zijn van meening, dat de stakingsbeweging zal kunnen overslaan op andere groepen havenarbeiders Zij wijzen er op, dat het plotselinge uitbreken van deze wilde staking het gevolg is van een actie der communisten ASUNCION, 29 Jan. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat na een hevig gevecht de Pa- raguaansche troepen Bouibe hebben bezet. Hiermede is de verbinding tusschen Villa Montes en Santa Crux afgesneden. ATHENE, 29 Jan. (V. D.- Studenten van de Dodekanesos hebben Maandag een protest-be tooging gehouden in verband met de actie van Italië. De betoogers probeerden door te dringen tot het Casa d'Italia. Zij werden in hun voor nemen door de politie verhinderd. Het is daar bij tot botsingen gekomen. Sneeuwstormen richtten ook in Spanje aan zienlijke schade aan. De revolutiepogingen in L'raguay. Regeering neemt krachtige maatrglen. Dankbetuiging aan Nederland van de Volks stemmingscommissie in het Saargebied. De salariskorting van het gemeentepersoneel door den Haagschen gemeenteraad aangeno men. De bekende violise Francis Koene te Amster dam overleden. Goedkoope zomerbiljetten ter gedeeltelijke ver vanging van goedkoope treinen. Benoemingen in het Aartsbisdom. De steekpartij in de Kwakel in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof. De loodgieter, die den brand in de St. Cunera- kerk te Rhenen veroorzaakte, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Autobestuurder, die te Ter Aar een jongetje doodreed, door de Haagsche rechtbank vrijge sproken. Hoofdgeleider te Zwolle onder een trein geraakt en gedood. MILWAUKEE, 29 Jan. (Reuter) In de St. Jans-kathedraal alhier is gisteren door onbeken de oorzaak brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en de beroemde kerk, die sedert 1853 zetel van den Aartsbisschop is. werd in de asch gelegd. De waardevolle kerkramen sprongen en ook de schilderstukken en andere kunstschatten werden een prooi der vlammen. Slechts de uit architectonisch oogpunt waardevolle klokken toren bleef behouden. De schade wordt geraamd op eenige honderdduizenden dollars. WARSCHAU, 29 Jan. (Reuter) In ver band met het verbod van het eenige dagblad der Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowakije, ,X>ziennik Polska", doen de Poolsche regeerings- bladen scherpe aanvallen op Tsjecho-Slowakije. Dit land, zoo schrijft „Gazeta Polska", dat zich graag beroemt op zijn democratische en liberale wetgeving, schijnt de uitdrukkingen democra tisch en liberaal slechts als reclamemiddelen tegenover het buitenland te gebruiken. Nietwaar, O bent "n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. Stand op Dinsdag 1 unr n.m.; 768.4 Vorige stand: 768.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1