a lil Op de grenzen van Bolivia Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 75.000 gezinnen Het stadion te Amsterdam toegedekt. ÉRE AKKERTJES ilÜ EEN MEER OP 4000 M. HOOGTE „HERMANN HEEST ER BRIGITTE HELM DINSDAG 29 JANUARI 1935 ÜH Bakerrqat van het ras der Inca's Humor in het Derde Rijk iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Een warm kleed. - Met het oog op de komende wedstrijden is Maandag het Olympisch stadion te Amsterdam met stroo afgedekt. Het stroo wordt over het veld uitgespreid IS eeuwen geleden werden aan de oevers de eerste teekenen der Amerikaansche bescha ving merkbaar Winter in het buitenland >r Een ongelukkige, die een bekenden naam was vergeten Neem straks een "AKKERTJE" voor Uw beginnende verkoudheid, wanl overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. AKKER„CACHETS =5 FOTOREPORTAGE r - .s Nederland op de schaats. De M E.T.S.- banen te Scheveningen werden Maandag geopend. Tot de eersten, die een baantje maakten, behoorde de Nederlandsche tenniskampioen Timmer De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond hield Maandag in het Concertge bouw te den Bosch een buiten gewone vergadering. De heer H. Ruyter, lid der Eerste Kamer, tijdens zijn rede V De Weensche Ingenieur dr. Karabacek, wien het gelukt zou zijn, langs weten schappelijke» weg diamanten te ver vaardigen Op de Vughtsche brug te den Bosch kantelde een zware vrachtwagen vol geladen met appels en ander fruit. De appeltjes rolden over de brug Mr. M. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer In buitengewonen dienst van H M de Koningin, oud kantonrechter te Beesterzwaag en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Is In den ouderdom van 70 jaar te Beesterzwaag overleden Met bezoek van dr. W de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, aan Rusland. - De burgemeester tijdens een conferentie op het bureau van de „Woks', de vereeniging voor cultureele verbinding met het buitenland, te Moskou Het meer Titicaca, dat op de grens van Bo livia en Peru is gelegen, is het hoogste meer ter wereld: 4000 meter hoog! Het is wellicht niet overbodig even de geo grafische ligging van Bolivia, dat naar den Zuid-Amerikaanschen vrijheidsheld Simon Bo livar genoemd is, na te gaan. De oppervlakte van Bolivia bedraagt 1.332.803 KM.2, zoodat dit land, wat zijn oppervlakte betreft, het derde land van Zuid-Amerika is. Bolivia is een binnenstaat, het is gelegen tusschen Peru. Brazilië, Chili, Argentinië en Paraguay; het heeft dus geen directen uitweg naar de zee, evenmin b.v. als in Europa Hon garije. In West-Bolivia verheffen zich reus achtige bergen, steil en hoog, bedekt met eeuwi ge sneeuw en ijs; in Oost-Bolivia strekt zich een groote jaagvlakte uit met een tropisch kli maat en plantengroei. Midden-Bolivia tenslotte is een meer gematigd gebied en bestaat uit vruchtbare dalen en valeien: „Yngas" gehee- ten. Het hooggebergte, dat zich in West-Bolivia verheft, behoort tot de z. g. Cordillera de los Andes. Het plateau, dat tusschen de bergen gelegen is, bevat rijke mijnen, zoodat dit gedeelte één van de grootste economische bronnen van het land mag genoemd worden. Bolivia is sedert de crisis het grootste tinland ter wereld, naast groote tinlagen bevat het land ook belangrijke lagen lood, koper, zilver, zink en eenige zeld zame metalen. Dit alles even ter inleiding, om zooveel mogelijk een idee te geven, in welke omgeving het meer Titicaca gelegen is, dat „bet hoogste meer der wereld" genoemd wordt. Het Titicaca-meer ligt op het Collaophateau, dit plateau ligt als een soort tafel 4000 meter bove het zee-niveau en het ligt tusschen de toppen van de Cordillera, een bergketen, die een onderdeel is van het groote Andes-gebergte, dat langs de Westkust van Zuid-Amerika loopt. Daar de hoogste bergen van deze bergketen met eeuwige sneeuw en ijs bedekt zijn, ontsprin gen daarop vele riviertjes, die in dit plateau ineenstroomen, dat dus als het ware een ver gaarbak is van al het water, dat vanaf de ber gen stroomt. Hier vormen zich rivieren met zeer helder water en ook meertjes. Het Collaoplateau is dus een zeer waterrijke streek. Het Titicaca-meer nu, dat op de grens tusschen Bolivia en Peru gelegen is, en dac het grootste meer van Zuid-Amerika is, is 8000 K.M.2 groot. In het meer liggen verschillende eilandjes, grootere en kleinere. De kust is zeer onregelmatig: nu eens baaien en schiereilan den, dan weer kapen en golven en talrijke kre ken. Het water van dit meer is steeds in be weging en wanneer het slecht weer is, wordt 't vaak door hevige stormen geteisterd. Zooals reeds gezegd, ligt het Titicacamear voor een groot gedeelte ook in Peru. Tusschen het gebergte en het meer ligt een glooiend vlak, waarin vele meertjes en moerassen sa menvloeien. Aan de kust van het Peruaansche gedeelte van het Titicacameer groeit overvloe dig gras, waarop de Indianen hun vee weiden en welk gras ze gebruiken voor het vervaar digen van vlotten en langwerpige prauwen. Vooral in de kuilen aan de kust groeit dit gras zeer veel, zoodat alles een soort slijkmas- sa wordt, dat onder den naam, „totorales" be kend is. Daar het water van het meer niet al te veel zout bevat, is het goed drinkbaar; het water is verder zeer helder en doorzichtig, zoo dat men zonder moeite den bodem van niet al te diepe plaatsen kan zien. Vanaf de bergen stroomen vele riviertjes in 't uitgestrekte Collao-plateau samen, daar op de hooge toppen van de Cordillera rondom het meer steeds ijs en sneeuw liggen, zoodat zich steeds rivieren kunnen vormen, die in het Titi- oaca-meer uitstroomen. Onnoodig te zeggen, dat zich op het Collao plateau veel water verzamelt en 't eigenaardige is, dat dit heelemaal niet beïnvloed wordt door het kustwater of door het water, dat in de ber gen van Peru ontstaat. Zooals we in het begin van deze beschrijving zeiden, is het klimaat in Midden-Bolivia gematigd en dit is te danken aan het feit, dat midden in deze streek het Ti ticaca-meer gelegen is. Hierdoor wordt de tem peratuur zeer gestadig en is dus niet aan vele beïnvloedende factoren onderhevig. Het Titicaca-meer heeft ook een grooten invloed uitgeoefend op de Inca-beschaving. De Indianen immers meenden, dat dit meer de bakermat was van hun ras, ja zelfs van geheel het menschdom en daarom werd dit meer als heilig beschouwd. Op één van de eilandjes in het meer ligt de heilige rots, die over het water heen hangt en w'aarheen gedurende vele eeuwen geslachten na geslachten gepelgrimeerd hebben om daar zekere ritueele diensten te verrichten. Vijftien eeuwen geleden werden aan de oevers van dit meer de eerste teekenen van de Ame rikaansche beschaving merkbaar; er werd een stad gesticht: Tiahuanuco geheeten. De stad is later in verval geraakt, doch de reusachtige ruïnes van deze stad geven ons nog een vaag idee van de geweldige steenmassa's waaruit deze stad eens opgebouwd moet zijn. geweest En dit is voor ons een bewijs, dat vijf tien eeuwen geleden rond het Titicaca-meer groote voorspoed en welvaart heerschten. Deze stad Tiahuanuco moet een groot aantal vestingen, tempels, rechtszalen, paleizen en graf monumenten geteld hebben, daar thans nog vele overblijfselen daarvan teruggevonden wor den, zooals steen, graniet en porphyreblokken, hetgeen alle buitengewone monumenten zijn. Het meest eigenaardige monument is wellicht dat van Saxahuaman, een op Indiaansche ma nier ingerichte vesting, waarvan de eene helft voor de militairen, de andere helft voor de pro viandeering bestemd was. Men heeft de juiste plaats weergevonden waar deze vesting gestaan heeft en men heeft precies de afmetingen kunnen nagaan. Boven vanaf deze vesting kan men alle kleine steden in de dalen overzien; verder kan men de sporen van de wtegen nog zeer goed onderscheiden. De Aimaras en de Guechas, die rond dit groo te meer leefden, hadden een reusachtig rijk gevestigd, dat zeer machtig was, zoodat zij hun beschaving over een zeer groot gedeelte van het land konden verspreiden. In het plateau waarin het Titicaca-meer gelegen is, liggen nog eenige kleinere steden, wier stichting tot de eerste tijden van de Inca-beschaving te ruggaat, of welke door de Spanjaarden ge sticht en bezet zijn. Aan den Westkant van het Andesgebergte ligt op 2000 M. hoogte de stad Arequipa, de witte Peruaansche stad, tusschen drie vul kanen. De stad heeft nog een echt Spaansch aspect en men staat verwonderd over haar groot aantal kerken. Ze bezit ook een ka thedraal, welke reeds meerdere malen ge restaureerd is en men vraagt zich af, hoe deze kerken alle zijn blijven staan en gespaard gebleven zijn, daar in de onmiddellijke nabij heid van deze stad immers de Misti-vulkaan gelegen is. die niet minder dan 5.640 M. hoog is. Deze vulkaan is reeds verschillende malen opengebarsten; toch is zij nog even prachtig als vroeger. Meent echter niet, dat deze reus van een vulkaan dood is! Integendeel! Aan houdend laat zij een kort, doch hevig ge rammel hooren en ontelbaar zijn de schok ten, die zij deed ontstaan, waardoor dikwijls huizen en monumenten verwoest zijn. In de onmiddellijke nabijheid van deze vulkanische bergen is alles zoo verwoest en vernield, dat alle levend wezen er vreemd is, zelfs geen grassprietje kan er groeien. In de haven van Puno, dat aan de oevers van het Peruaansche gedeelte van het Titi caca-meer ligt, liggen ontelbare visschers- bootjes. Deze scheepjes zijn uit riet vervaar digd. Dit riet groeit aan den oever van het meer. De vorm van deze bootjes is dezelfde ais eeuwen en eeuwen geleden: zelfs ook de Uros, een wilde, oude stam, waarvan reeds de Inca's dezelfde opvatting hadden als wij thans, maakten hun bootjes op dezelfde manier. Wanneer men van de toppen der bergen naar de dalen afdaalt, komt men langs eenige dorpen, bestaande uit huizen, die uit leem zijn opgetrokken, met een rieten dak bedekt. Deze huizen staan alle rondom eenige z.g. „haciendas". Hoe meer men afdaalt naar de dalen, hoe meer men de beschaving bemerkt, die hier heerscht en deze cultuur teekent zich meer en meer af. De Indiaansche boeren be ploegen hun land nog met zeer primitieve ploegen, een gewoon stuk hout, dat omgebo gen is om de vore te trekken. Deze ploeg wordt getrokken door kleine koppige runderen. Tegenwoordig dient het Titicaca-meer tot handelsweg tusschen Bolivia en Peru. Van daar het groot aantal stoomers, die nu over „het hoogste meer ter wereld" varen. Gelijk dus lang vóór de ontdekking van Amerika het Titicacameer diende voor de handelstransacties der Inca's, zoo dient het ook in de 20ste eeuw tot verbindingsweg van twee landen en aan dit meer is het te danken, dat er een levendige handel gedreven wordt tusschen de twee grootste Oceanen. De „Bericht'-erstattung der couranten is in het Derde Rijk overgenomen door de „Ge- rüehf'-erstattung van de vox populi. Wat de kranten moeten verzwijgen, verbreidt veelal de volksmond. Een paar kostelijke van zulk soort „geruchten" vinden we in 't „N. Wiener Journ." Claire Waldoff is, om haar met één woord te karakteriseeren, de vrouwelijke Buziau van Berlijn. Alleen houdt zij meer van politiek in haar grollen en grappen. Sedert maanden zingt zij liedjes met een altijd weerkeerend refrein: „Hermann heest er." In deze liedjes strooit deze Berlijnsche spe cialiste in Berljjnschen volkshumor op aller- devootste wijze haar gloeiende vereering ten toon voor een zeldzaam ideaal van 'n man, die Hermann en altijd weer Hermann heet. Een paar weken geleden sloot zij haar lied af met het volgende refrein: Und der Bauch wird fett und fetter Und die Brust hangt voll Lametta Und von Pest zu Feste reest er Hermann heest er! Het refrein werd met stormen van gelach door het publiek ontvangen. „Lametta" is de Kerstboomversiering van staniol en zilver- rommel. Hier werden natuurlijk Hermann's tientallen van blikkerende ridderorden bedoeld. Een agent, vol dienstijver en Derde Rijksgeest, arresteerde Claire op 't tooneel. Een heelen dag bleef zij in preventief. Toen hoorde Hermann Goering er van en gaf bevel haar vrij te laten met de motiveering: „men kon wel een grapje NedeHandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- Product __rr_ r7e±- V Product pjjnj KieSpijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont verdragen, maar het mocht niet te ver gaan. De artisten durven, naar het schijnt, nog wel eens wat aan. In een Münchener bier cabaret trad onlangs de komiek Kurt Valentin met opgeheven rechterhand op het tooneel en brulde „Heil.... Donnerwetter, jetzt habe ich den Namen vergessen." Vier weken verbod van optreden kreeg de man. Het publiek had zich krom gelachen. En intusschen doet nog een ander verhaal over Vallentin de ronde. Men vertelt dat Adolf Hitler niet lang geleden in München onder de bewonderaars van den populairen humorist ver scheen en plots verrast werd door een knieval van den niet op z'n mond gevallen komiek, ge paard gaande met de koddige smeekbede: „Führer, lieber Führer, sei gnadig und schenk uns eine Zeitung für Erwachsene!" De filmster Brigitte Helm was wegens roe keloos rijden met haar auto te Berlijn, waar door een oude vrouw werd gedood, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Geld boete kon niet worden opgelegd, wijl het reeds de tweede maal was, dat deze roekelooze rijd ster wegens een dusdanig delict terechtstond. Het „N. Wien. Journ." verneemt, dat Brigitte veertien dagen in de gevangenis heeft doorge bracht. Na interventie van hoogere zijde werd de resteerende straf veranderd in geldboete.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4