i IN EN OM HAARLEM I ■n Kindertoeslag in de practijk „De magere man" DINSDAG 29 JANUARI 1935 STATENKIESKRING VELSEN Politiek advies TOONEEL ZESTIEN JAAR Spel in drie bedrijven van Aimee en Prilip Stuart. De Hagespelers voor „Kunst aan het Volk" Gevonden voorwerpen UIT DEN OMTREK BENNEBROEK William, Powell en Myrna Lor in „De magere man" HEEMSTEDE Feestvergadering Wijlen burgemeester mr. F. L. J. E. Rambonnet ÏOO jaar fotografie Een foto uit 1835 ZANDVOORT Een spannende detective-filmdie binnenkort in roulatie komt W. H. Fox Talbot, die gelijktijdig met Daguerre fotografische proeven nam 1800—1877 uiiiiitilliiifiiiiliiilliliiiiiliiiiiiliiilliiiilililiiilliililiilillllllilllllllllilllilliiililltlllllilllllllllilllllilllllilliliiiilillllililiiilillllliiliiiiiuiililliilllilliiii IiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: Vanwege het bestuur van het kindertoe slagfonds in het Bloembollenbedrijf ontvingen wij een dezer dagen de mede- deeling, dat vanwege dit fonds midden Februari de tweede uitkeering in dit windterseizoen zal plaats hebben. In verband met het voor-ont werp van een wettelijke regeling inzake ver plichten bedrijfskindertoeslag, dat door den Minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van arbeid aanhangig is gemaakt, mag daarom deze gelegenheid worden aangegrepen om op dit fonds bijzonder de aandacht te ves tigen, daar het, naar ons beste weten, een der weinige is, die hier te lande bestaan en om dat dit fonds den Minister voor den geest moet hebben gestaan toen hij in zijn Memorie van Toelichting tot het voor-ontwerp schreef: „Wanneer men in een bedrijf de handen ineenslaat om tot een kindertoeslagrekening te komen, dan verdient die daad van solida riteit toejuiching. Kan hier echter ook een taak liggen voor de overheid? Of moet deze afzijdig blijven, ook thans nu de groote ge zinnen meer dan in normale tijden den steun der kindertoeslagen noodig hebben? Ik acht het alleszins verdedigbaar, dat de overheid door ten dezen een grens te stellen aan de individueele vrijheid van den werkgever, er toe medewerkt, dat hetgeen de groote meer derheid van een bedrijf tot nu toe op het ge bied van kindertoeslag vrijwillig in stand hield, niet in gevaar gebracht wordt door het afzijdig blijven van een minderheid in het bedrijf." Het kindertoeslagfonds in het bollenbedrijf werkt sinds enkele jaren krachtens een bepa ling in de collectieve arbeidsovereenkomst, tot tevredenheid van de landarbeiders, die op het behoud grooten prijs stellen en met instem ming van de patroons, die het echter als een onbillijkheid aanzien, als er collega's zijn, die zich aan het storten van premies in het fonds op de een of andere wijze kunnen onttrekken. De regeling geldt niet voor de landbouwers in geheel Nederland, doch slechts voor het bloembollenvak, maar dit is voldoende om voor een wettelijke regeling in aanmerking te komen. Wil er van wettelijke regeling sprake zijn, dan zal een beteekenend aantal werk gevers in een bedrijf de handen ineengesla gen moeten hebben en een voor hen gezamen lijk geldende regeling in het leven moeten heb ben geroepen, zegt de Minister. Aan dezen eisch voldoet het fonds in de bol lenstreek. Volgens artikel 2 van het voor-ontwerp zal de Minister kunnen verplichten kindertoeslag in een bedrijf in te voeren, indien er naar zijn oordeel voor een voldoend groot deel van het bedrijf een kindertoeslagregeling geldt, waar bij primair is de eisch, dat een vrijwillige re geling bestaat, zij het dan, dat die vrijwillige regeling een uitvloeisel is en zijn bestaans grond vindt ni de collectieve arbeidsovereen komst. Instellingen als het kindertoeslagfonds ko men in den regel tot stand bij welvaart in een bedrijf. Dat was ook het geval in de bollen streek. Maar het is juist in tijden van depres sie, zooals de Minister opmerkt, dat er steun noodig is, om ze in stand te houden. In normale jaren keerde het fonds f 16.000, f 17.000 en zelfs f 18.000 uit. Thans is dat geslonken tot f 8.000 a f 9000. Dat houdt verband met de regelingen van het fonds. De patroons betalen een premie naar het in het voorafgaande ka lenderjaar door hen in totaal betaalde loon en de arbeiders krijgen een toeslag naar het aan tal dagen, waarop door hen is gewerkt. Wel nu: niet alleen wordt door de patroons min der loon uitbetaald, maar ook is door de cri sis in het bedrijf de werkloosheid grooter ge weest en zijn dus vele arbeiders, die anders voor een uitkeering in aanmerking zouden ko men, geheel werkloos geworden, als losse krachten in dienst geweest, althans geen vol jaar in vasten dienst zijn geweest, zooals een der bepalingen luidt om voor kindertoeslag in aanmerking te komen. In de art. 3 en 4 wordt in de eerste plaats bepaald, dat tot invoering van verplichten kin dertoeslag alleen kan worden overgegaan op verzoek van den bedrijfsraad, of, bij het ont breken daarvan op verzoek van een vakveree- niging, waarvan leden bij een kindertoeslagre geling betrokken zijn. Niet op eigen gelegen heid moet de overheid in deze ingrijpen. In diezelfde lijn ligt ook het voorschrift, dat, zoo het verzoek tot invoering is uitgegaan van een vakvereeniging, de voornaamste der overi ge betrokken vakvereenigingen in de gelegen heid gesteld moeten worden, haar eventueele bezwaren in te dienen, alsmede de bepaling van In de veragdering van de afgevaardigden der R. K. Kiesvereenigingen in den Statenkieskring Velsen werd het politiek advies als volgt sa mengesteld: No. 1. Dr. Droog te Heemstede (aftr.). No. 2. P. Heilker te Hoofddorp (aftr.). No. 3. J. P. Nijssen te Velsen. No, 4 P G van Wees te Nieuwer-Amstel. No. 5. C. J. Maas te Velsen. No. 6. H. J. Kuiper te Haarlem. No. 7. H. H. Meyer te IJmuiden. No. 8. J. A. Straman te Ouder-Amstel. De heer H. J. Kuiper zal vermoedelijk wor den afgevoerd; wijl hij te Hoorn op no. 2 staat. Verder was Dr. Droog in 15 kiesvereenigingen gesteld, P. Heilker in 15, J. P. Nijssen in 6, evenals de heer Maas, P. G. van Wees in 8 kiesvereenigingen en de heeren Meyer en Stra man beiden in 5 kiesvereenigingen. Door een onduidelijkheid in de statuten had den de kiesvereenigingen te Aalsmeer en Am stelveen niet opgegeven hoeveel stemmen de candidaten hadden verkregen. Anders had de heer P. G. van Wees 61 stemmen meer gehad en zou hij op no. 3 zijn geplaatst. Ook de vorige statenverkiezing stond de heer R. G. van Wees no. 3 op de lijst der R. K. Staatsparty. De groslijststemming wordt Zondag 3 Fe bruari in alle R. K. kiesvereenigingen in den Statenkieskring Velsen gehouden. art. 4 dat tot invoering niet mag worden over gegaan, indien een aanmerkeiyk deel van het georganiseerde bedrijf zich daartegen verzet. Uit deze bepalingen blijkt, dat de Minister de grootst mogelijke vrijheid wil waarborgen. Het is eöhter de vraag of de invoering van kinder toeslagfondsen op deze wijze niet een langdu rige geschiedenis zal worden. Slechts bij de landarbeiders, zijn we wel ingelicht, in de siga- reninöustrie en de textielnijverheid bestaan ze. Het is niet te verwachten, dat ze in andere be drijven spoedig vrywillig zullen worden inge voerd en ook wat bestaat is nog voor groote verbetering vatbaar. v. pol., Smedestraat; bos sleutels, bur. v. pol., Smedestraat; steekwagentje, bur. v. pol. Sme destraat; sleutel, Kievit, Delfstr. 36; vulpen, v. Riet, v. 't Hofstraat 111; heerenhced, de Vries, le Hoogerwoerddwarsstraat 5; porte- monnaie m. i., Bosch, Kloosterstraat 44 zw. Irene Lawrence viert haar zestienden ver jaardag. Ze is dus op den moeilijken leeftijd, als eigen ervaring nog te weinig beteekenis heeft en de jonge geest tracht vast te houden aan het levensbeeld, dat goeddeels door de fantasie werd gevormd, terwijl de onbegrepen werkelijkheid zich steeds sterker opdringt. Voor het oogenblik is die werkelijkheid deze, dat haar moeder gaat hertrouwen. Het over gevoelige meisje kan dat feit niet aanvaarden. Moeder is immers nog altijd het eigendom van haar vader, die stierf toen Irene nog geen drie jaar en haar zusje een zuigeling was, en vader, die overdreven vereerde en geïdealiseerde man, wacht aan de overzijde op zyn vrouw. En nu is daar die andere man, sympathiek in zijn op treden, maar een vreemdeling en toch en aan hem zal moeder zich wegschenken? Dat Jennifer Lawrence, de moeder, nog jong is, dat zy John Corbett heeft liefgekregen, en dat zij in een huweiyk met den goeden en ver mogenden man tevens een uitkomst ziet voor de kinderen en de inwonende grootmoeder, die nu van haar eenvoudig salaris moeten leven, och, dat dringt tot de zestienjarige nog niet door. zy zal immers zelf spoedig voor de anderen kunnen zorgen.... Deze houding van het kind, dat in haar liefde onbewust egoïstisch is, wordt voor haarzelf een kwelling en voor haar omgeving een obsessie. Jennifer zou haar trouwplannen zeker hebben opgegeven, had zij kunnen begrijpen, hoezeer Irene daar onder leed. Maar „Grootje" staat er tusschen en de wyze oude vrouw laat haar dochter het geluk niet ontgaan, dat zij door een leven van zelfopoffering wèl heeft verdiend. Op den ochtend van het huwelijk komt de crisis. Irene begaat by na een wanhoopsdaad, maar wanneer ze daarna, in'dien kring van hartelijke menschen, weer tot bewustzijn komt, is er de brave dokter Sloane, de grijze vriend van de familie, die het overspannen meisje de oogen opent voor de goede werkelijkheid. Het lijkt zoo wel een thema en dan geen nieuw voor een bakvisschenboek, maar de Stuarts hebben het verwerkt tot een deels ge noeglijk en deels ontroerdend spel, waaruit heel jonge menschen kunnen leeren, hoe zij het leven moeten zien, en dat velen ouderen duideiyk kan maken, wat er soms, op den critieken leeftijd, in hun kinderen omgaat. Waarmee we toch ook weer niet willen zeggen, dat het een spel voor de jeugd in het algemeen is, want er wordt op menig punt wel zóó aan het teere leven geraakt, dat voor een goed verstaan een dieper inzicht niet gemist kan worden. Het zou misschien met succes omgewerkt kunnen worden tot een ver tooning voor het jonge publiek zooals het nu is, blijve het bestemd voor volwassenen. Nadat het stuk elders geruimen tijd veel bij val heeft genoten, werd het gisteravond in Haarlem opgevoerd en de vereeniging „Kunst aan het Volk" liet het spelen voor een uitste kend bezetten stadsschouwburg. De Hagespelers hebben over een aandachtig gehoor bij de eerste rustige bedrijven niet te klagen gehad en by de laatste tafereelen was er een bewogen meeleven, dat aan het slot tot een ovatie voor de execu tanten leidde. Maar de vertolking was, onder de uitmuntende regie van Eduard Verkade, dan ook voortreffe- lyk. Iedere rol werd met veel zorg, kunde en toewijding gespeeld: Rika Hopper was de waar dige, begrijpende grootmoeder; Tine Medema de sympathieke jonge vrouw; Adrienne Canivez in zeer zuivere uitbeelding de gevoelige zestien jarige; Corry Kan-Vonk met een verrassend goede creatie het vroolyk-materialistische zusje; Eduard Verkade de rustige echtgenoot; Marie van Westerhoven de goedhartige oude huis houdster; Jacques van Hoven de bejaarde, ver standige, met het gezin innig meevoelende dokter; en zy allen gaven wat men wenschen kon en ook nog wel eens wat meer. Er zat sfeer in deze voorstelling bij ieder tafereel; men kreeg by wylen duidelyk het gevoel, zelf deel uit te maken van deze recht uit het leven gegrepen familie en dat was in het aangrijpende derde bedrijf wel zeer sterk het geval. Wij gelooven dat tooneelavonden als deze, met eenvoudige, oprechte kunst, méér dan grootsch opgezette vertooningen, den schouwburg aan trekkelijk maken. H. B. v. d. S. Autodop, Raadt, v. Marumstraat 26; notitie boekje, Verwey, K. v. Manderstraat 107; lees- beek, v. Zalen, Rijksstraatweg 459; ceintuur, v. d. Laan, Bakkerstraat 57 rd.; handschoen, v. Delden, Lindenstraat 28; handschoen, de Vos, Walstraat 9rd.; kinderhandschoen. Lei stra, Geweerstraat 46; kinderhandschoen. Schouten, Jansstraat 44; portemonnaie m. i„ de Zwager, Hoogerwoerdstr. 13; jongenspet, bur. Raadsvergadering. Voor een korte verga dering kwam de Raad Gisteravond byeen onder voorzitterschap van Burgemeester K. J. G. Baron van Hardenbroek. De voorzitter memo reerde op den eerste vergadering van het jaar de goede samenwerking in het afgeloopen jaar en spr. hoopte dat de samenstelling ook voor het vervolg zoo zou mogen blijven. Spr. wensch te wederkeerig het oudste raadslid, de heer J. Dubbis namens de raadsleden aan den Burge meester en zijn gezin veel goeds toe. Spr. zeide dat het hem had getroffen zooals de uitbrei ding in het laatste jaar was toegenomen, waar voor 'n woord van lof en dank aan B. en W. toe komt. Spr. hoopte dat ook in de naaste toe komst onze gemeente zal blyven groeien en bloeien. Uit de ingekomen stukken bleek dat in de gemeenterekening 1933 een wijziging moest worden aangebracht en dat de huurverlaging van de onderwijzerswoning door Ged. Staten was goedgekeurd. Aanstelling van een gemeente-werkman-nacht waker. De voorzitter deelde mede dat B. en W. het oogenblik gekomen achten om tot het aanstellen van een gemeente-werkman-nacht waker over te gaan, ter versterking van de politie. Hierby bracht spr. hulde aan den ge meente-veldwachter W. Kranenburg, aan den Ryks-veldwachter van der Tang en aan den Volontair, voor de zware en gewichtige diensten door hen bewezen, 't Is naar aanleiding van tal van inbraken in den laatsten tijd dat B. en W. tot de conclusie zijn gekomen dat het noodza kelijk is om een flink persoon aan te stellen, die de politie kan versterken. De voordracht van B. en W. was als volgt: No. 1 C. Duivenvoorde uit Noordwykerhout, no. 2 A. van Kesteren te Hil- legom. Voorgesteld werd om het salaris vast te stel len op ƒ20.per week en de aanstelling op arbeidscontract te regelen. Voor verschillende sollicitanten van hier en uit den omtrek zal de voordracht een tegenvaller zijn doch B. en W. zijn er principieel tegen om voor de politie iemand aan te stellen uit de omgeving, hetgeen wel voor andere functies zou kunnen geschieden. Dr. de Blinde vroeg waaruit de nieuwe uitgave zou moeten worden bestreden. De voorzitter ant woordde dat voor dezen post in 't loopende jaar wel iets gevonden kan worden. De heer J. Dubbis vond het eveneens nood zakelijk om de politie met een man uit te breiden, maar een salaris van 20.achtte spr. te weinig voor hetgeen 's nachts door den functionaris moet worden verricht. Ook zal de nieuw aangestelde een uniform moeten dragen voor de handhaving van het gezag. De voor zitter antwoordde dat bij het vast stellen van het salaris, de verdiensten in het bloemistvak als maatstaf zyn genomen die 18 en 19 gulden be dragen. De heer Dubbis stelde nu voor om het salaris op, 25.— te brengen welk voorstel geen onder steuning vond. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht waarvan de uitslag was dat C. Duivenvoorde werd gekozen met 6 stem men en 1 stem op A. van Kesteren. Vervolgens werd goedgekeurd de huurverla ging, aangevraagd door de wed. Lamboo, en werden 2 woningen in de schoollaan onbewoon baar verklaard. Een verzoek van den heer Ooievar werd in handen van B. en W. gesteld. Rondvraag: De heer Dubbis wenschte eenige inlichtingen aangaande het baggerwerk in de Bennebroekervaart, en zeide dat er gaten in den walkant waren gekomen die gevaar opleveren. De voorzitter antwoordde dat de gaten zullen worden voorzien en dat de baggermolen in huur is genomen voor ƒ90.per week, waarbij 9 mannen te werk zijn gesteld. De heer Otte verzocht inlichtingen omtrent de nieuwgebouwde huizen aan den Meerweg, die aan verzakking onderhevig zijn. De voorzitter zeide dat de grond aldaar op vele plaatsen verzakt en dat voortaan aan den Meerweg alleen op palen zal mogen worden gebouwd. Hierna sluiting. St. Josephs Gezellen-Vereeniging De afdee- ling Heemstede van de St. Josephs Gezellen- Vereeniging vierde Zondag haar tienjarig be staan. Op echte R. K. wijze werd het feest ingezet met een H. Mis met algemeene H. Communie van de leden en den Raad van bestuur. Daarna vereenigden zich de Vice-Praeses ka pelaan Oudt, de leden van den Raad van bestuur en alle gezellen aan een gemeenschappelijk ontbijt in het R. K. Verenigingsgebouw. De vice-praeses feliciteerde onder het ontbijt de leden met het tienjarig bestaan en dankte de leden van den raad van bestuur voor hun mede werking. Het moet onze leuze zijn, naar volmaaktheid te streven, aldus spr. De Eerw. spreker wees er op wat Kolping be doeld had met de stichting der vereeniging, n.l. de vorming van een gezinsverband. In de Ge zellen-Vereeniging worden de leden godsdienstig, maatschappelijk en cultureel opgevoed en ge vormd, daarom verwerpt spr. het standpunt van sommige leden die, omdat zy zich verloofd heb ben, de vereeniging den rug toekeeren. Ook de verloofden van de leden behooren tot ,het groote gezin. Spreker wees op de nuttige lessen die hij aan de verloofden zou kunnen geven door het geven van cursussen. Zij zullen dan kennis medenemen. waarvoor zij in hun verder leven zeer zeker dankbaar zouden zyn. Hij hoopte het vertrouwen der leden te winnen. Alleen door vertrouwen te stellen in den pries ter-leider is samenwerking te bereiken. Met medewerking van eenige Eerw. Broeders werd door de Gezellen de Hoogmis gezongen, op gedragen door den oprichter der afdeeling Heemstede, den Zeereerw. heer H. Nieuwenhui- zen, thans pastoor te Vijfhuizen. Des avonds acht uur had er in het R. K. Vereenigingsgebouw een feestvergadering plaats, waarbij ook eenige Eerw. heeren geestelijken te genwoordig waren. O.a, de Centraal Praeses Rector Van de Ven, de pastoor van beide paro chies te Heemstede, de kapelaan van Heemstede en eenige vice-presidenten uit den omtrek. De senior A. v. d. Nes deed uitkomen dat het zoo moeilijk was te Heemstede een goede ver eeniging in stand te houden omdat de plaats zoo dicht bij een groote stad gelegen is. De leden loopen weg om elders vermaak te zoeken. Na eenigen tijd zien wij deze leden weder te rug omdat zy geen bevrediging gevonden heb ben. Degenen die trouw bleven vormen de kem- Eenige dagen 'geleden was in verschillende dagbladen en tijdschriften 'n berichtje opgenomen dat men in de Lacock Abbey in Wilt, Engeland, 'n foto gevonden heeft, die voorloopig wel voor de oudste der wereld zal blijven gelden. Op het negatief staat de datum aangegeven: 1835. Dit berichtje is aanleiding om de verba zend snelle ontwikkeling der lichtkunst in de verloopen honderd jaar 'ns te beschouwen. Men ontdekte dat de maker van de foto was W. H. Fox Talbot, die reeds zeer bekend was om zyn latere vindingen op fotografisch ge bied. De „Camera Obscura", waarmede Talbot reeds in 1830 proeven deed, was geen uitvinding van die dagen. Wanneer en door wie deze camera werd uit gevonden is niet bekend. De eerste beschrijving, welke men ervan aantreft, is van Giambatlista della Porta (1538—1615), die bekend is als de uitvinder van de „laterna magica", de toover- lantaarn. In 1694 kwam Robert Hooke op het denk beeld de camera obscura te gebruiken als „tee kencamera". Het matglasbeeld werd op dun pa pier overgetrokken; zoo werkten de „portret fotografen" van dien tijd, waardoor het posee ren wel heel wat meer tijd in beslag nam dan tegenwoordig! Fox-Talbot en Daguerre Gelijktijdig met Talbot deed Daguerre proe ven om het beeld, dat in de camera obscura ge vormd werd, voorgoed vast te leggen op een lichtgevoelige plaat. Talbot gebruikte 'n laag waarin zilverzouten gebracht waren, maar hij kon eerst geen che mische stof vinden die het beeld voorgoed zou „fixeeren". Worden n.l. de zilverzouten langen tyd aan licht blootgesteld, dan ondergaan ze een verandering: ze worden door iicht ontleed. Het kleurlooze zout wordt gereduceerd tot zil ver dat donker gekleurd is. Hoe meer licht 'n bepaald punt van de zilverlaag heeft getrof fen, hoe donkerder het daar wordt. Op de plaatsen waar weinig of geen licht gevallen is, zal dus veel zilverzout onveranderd achterblij ven: door dit onveranderde zilverzout op te los sen, wordt het beeld „gefixeerd". Talbot moest zijn gevoelige plaat zeer lang belichten, tot de donkerkleuring had plaatsge vonden. Pas veel later ontdekte men dat ook 'n kort stondige blootstelling aan licht reeds 'n ver andering in de zilverzoutlaag teweegbrengt. De belichting leidt dan 'n reactie in, en door re- duceerende stoffen wordt dan later deze reactie voortgezet: het beeld wordt „ontwikkeld". Talbot en Daguerre wisten niets van el kanders gelijktijdige proefnemingen. Begin 1839 werden door de Académie des Sciences te Parijs de proeven van Daguerre be kend gemaakt. Terstond haasttte Talbot zich om ook zyn proefnemingen te publiceeren. Ofschoon de Daguerre-type's veel beter waren, bleek toen toch, dat het werk van Talbot meer practische waarde had. Hij patenteerde zijn vindingen en begon te werken aan het eerste met foto's ge- illustreerde boek, dat in 1844 uitkwam. Toch is Daguerre steeds blijven gelden als de alleen-uitvinder van het fotografisch proces- Zijn Daguerrotypie, die tegenwoordig geen praktische waarde meer heeft, berustte in korte trekken op 't volgende: Daguerro-typie, de eerste foto's 'n Vlakke koperplaat werd met 'n fijne zil verlaag bedekt en zoo liet men er jodium-aam- pen op inwerken. Er ontstond nu een verbinding van 't jodium met 't zilver van de plaat; deze verbinding, 'n zilverzout dus, was gevoelig voor licht. Zoo geprepareerd werd de plaat in 't donker in de Camera obscura gebracht. Na de belich ting werd de plaat aan dampen van kwik bloot gesteld: de door licht getroffen plaatsen werden door kwikdampen mat. Al spoedig werden de metaalplaten vervangen door glasplaten waarop 't zilverzout gegoten werd met collodium als bindingsmiddel (Scott Archer) Deze nog primitieve fotografische plaat moest terstond na het maken, dus in natten toestand, worden belicht. Daarna slaagde men erin de platen voor enkele dagen te conserveeren. 'n Groote omwenteling bracht Maddox met zijn Broom-gelatine-platen. Deze „emulsie" heeft enkele zeer bruikbare eigenschappen: eenigen tyd by hoogere temperatuur bewaard, heeft 'n eigenaardigen groei van de zilverzoutkorrel ten gevolge, en tegelijk neemt de gevoeligheid voor lichtindrukken in hooge mate toe. Dit proces, dat aangeduid wordt met „rijping" van de ge voelige stof, is sindsdien steeds in de photo- industrie van toepassing gebleven. De aldus „rijp" geworden emulsie wordt op 'n glasplaat gegoten en is na drogen lang houdbaar. Met al deze ingrijpende veranderingen ten goede hield gelijken tred een verregaande verbe tering der lenzen en camera's. Had de camera obscura van omstreeks 1900 nog 'n zeer primitieve enkelvoudige lens, al spoedig ging men over tot 't gebruik van een lenzenstel, in eenvoudigsten vorm uit twee len zen bestaande, waartusschen 'n diafragma: sy- metrische doubletten. L. Daquerre werkte reeds met een achroma tische lens, 'n combinatie van de glassoorten flint- en crownglas: lens van Chevalier. In 1841 werd deze lens verdrongen door het objectief van Petzval. Daarna werden er nog kleine veranderingen aangebracht, tot in 1868 de aplanaat van Stein- heil 'n tijdlang dè fotografische lens is gebleven, die ook tegenwoordig nog in de goedkoopere camera's gemonteerd is. Vooral- door het ontdekken van veel nieuwe glassoorten in de glassmelterijen van Jena werd het „oog van de camera" steeds beter en ont wikkelde zich geleidelijk tot de tegenwoordige „anastigmaat", die door Rudolph berekend werd- groep. Met eén beroep op de leden steeds trouwe zonen van Kolping te blijven eindigde hy. De secretaris las daarna een verslag voor over de afgeloopen tien jaar, waarna de feestrede naar pastoor Nieuwenhuizen het woord kreeg. Met blijde herinnering aan den tijd dien hij als kapelaan te Heemstede had doorgebracht en als oprichter was aangewezen om het jeugdwerk te beginnen, voerde spr. het woord. Hij schetste de moeilijkheden warmede men aanvankelijk te kampen had, en dat er spoedig redding kwam door den bouw van het jeugdhuis op de funda menten van het oude posthuis. Laten wij tot Óen goeden ouden en godsdien- stigen tijd terugkeeren, alleen dan kunnen wij geluk en vrede vinden. Gezellen moeten vast houden aan de leer en bedoeling van Vader Kolping en naar diens oude, maar degelijke en ware opvattingen leven. Dan is ons leven mooi en gelukkig. Laten wij niet de menschen benij den, die het beter hebben dan wij, maar mede lijden hebben met degenen die het minder heb ben. Daarna wendde de Eerw. spr. zich tot pastoor van Mierlo en wenschte hem toe dat de leden der Gezellen-Vereeniging mogen worden goede sterke mannen tot steun van zijn parochie. Verder vroeg hij hulp en steun van de ouders. Zich tot de leden richtende zeide hij dat zij steeds dankbaar moesten zijn voor hetgeen voor hen gedaan wordt. Dat de Gezellen-Vereeniging moge groeien en bloeien was sprekers vurige wensch. Vervolgens werd nog gesproken door den Zeereerw. heer van Mierlo, den Zeereerw. heer van Noort en ten slotte door den Centraal Praeses. Daarna had de opvoering plaats van het too- teelwerkje „Het Duivelsbruggetje" door de on- derafdeeling „Amicitia". Dit stukje, geschreven door Henri Ghéon, werd allerkeurigst vertolkt. De aankleeding van het tooneel, de grimee ring en de regie verdienen veel lof. De aanwezi gen hebben genoten en gingen zeer voldaan huis waarts. Verlaging rente woningbouw B. en W. stellen voor te bepalen, dat de rente, waarnaar zullen worden berekend de annuïteiten van de stichtingskosten komende ten laste van de ex ploitatie der 33 woningen op Insulinde; 48 woningen aan Kadijk en Talmastraat en 58 woningen aan de Bankastraat, te rekenen van de laatste vervaldata der an nuïteiten in 1934 af, zal bedragen 4 pet. 'sjaars. Opbrengst speldjesverkoop De hier Zater dag gehouden speldjesverkoop ten bate van het algemeen comité tot Ontwikkeling en Ontspan ning van de werkloozen heeft opgebracht 328,27. Gevonden voorwerpen W. Hazevoet, Lieven de Keijlaan 12, fluit; Bureau van Politie, Raad huisstraat, kous, das, portemonnaie met inhoud, kindertaschje met inhoud, dameshandschoen, rol teekeningen, handschoen en bos sleutels; Th. Jansen, J. v. d. Bergstraat 31, handschoen; Wed. Wiersma, Raadhuisstr. 15, bankbiljet; J. Sloof, Lindenlaan 18, hond D.H.; J. S. Hom, Kerklaan 62, damesarmbandhorloge; v. Bakel, Timorstr. 59, vulpotlood; H. Rot, Postlaan 15, parapluie. Postduivenvereeniging „Gevleugelde Vrienden" Bovengenoemde vereeniging hield "een onder linge hoktentoonstelling, waarvoor ieder lid vijf duiven had ingezonden. Keurmeester was de heer Kercklem uit Amsterdam. Ingezonden werden 70 duiven. De uitslag was als volgt: 1. Gebr. Nieuwen- huis 224Y» pnt. 2. K. G. Sijtsma 224 pnt. 3. L. J. Kramer 923 pnt. 4. W. van Huis 223 pnt.. 5. G. Verdonschot 221*4 p. 6. E. D. de Bouvrie 22114 pnt. 7. A. van Zadel 221)4 pnt. 8. N. Leu ven 221 pnt. 9. G. van Zanten 220*4 pnt. 10. R. de jong 219 pnt. 11. H. A. Bouwmeester 217 pnt. Schoonste oude duif 46 *4 pnt. G. Verdonschot idem oude doffer 46 */2 pnt. Gebr. Nieuwenhuis idem jonge duif 45*/2 pnt. G. D. Bouvie idem jonge doffer 56 pnt. Gebr. Nieuwenhuis De agenda der vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Donderdag 31 Januari a.s., des avonds acht uur, vedmeldt o.a.: Vaststelling rente verstrekt kapitaal ge meente-bedrijven; Verkoop grond van terrein .Heemsteedsche Dreef" en van terrein „Meer en Berg"; Aanvaarding strookje grond Jan van Goijenstraat en Johannes Verhulstlaan; Uit voering Motor- en Rijwielreglement; Verminde ring personeele belasting voor koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen; Aanleg speelplaats door jeugdige werkloozen nabij den Meerweg; Verordening houdende verbod tot het uitoefenen van winkel- en andere bedrijven; Verordening ter uitvoering van de Winkel sluitingswet;. 2e Wijziging voorwaarden beheer en exploitatie van wqningen en verlaging rente voorschotten; Steun R.K. Middenstandswoning - bouwvereeniging „Het Oude Posthuis". Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 21 tot en met 26 Jan. genomen 627 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 44 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 64 volwassenen gebruik gemaakt. Verlaging melkprijs Met ingang van Maan dag is de prijs van de melk met een cent per liter verlaagd. Jaarvergadering Stille Omgang Maandag avond hield het Genootschap van den Stillen Omgang te Zandvoort zijn jaarvergadering in het patronaatsgebouw. Bij de opening memo reerde de voorzitter het overlijden van den voor zitter van het Gezelschap te Amsterdam, als- mede van het trouwe lid, den heer J. van Zelf, Dat het scenario van de film „De magere Man" bij een wedstrijd in Amerika met den tweeden prijs bekroond werd, behoeft ons natuurlijk niet te overtuigen van de groote verdiensten die in deze film schuilen. Doch na de film gezien te hebben, kunnen we de des betreffende jury een compliment niet onthou den. Zoo oud als de film is, dat is veertig jaar, zoo oud is ook de detectivefilm. Dit genre is wellicht het meest beoefende en steeds heeft trouwens niet alleen in de film de geheim zinnige politiefilm de aandacht gehad van het lezend en bioscoop bezoekend publiek. Geen wonder dus, dat de film zich on deze soort ge worpen heeft met 'n succes, dat niet minder dan verbijsterend is. Herinnert u slechts gij oudere bioscoopbezoekers de befaamde films met den beroemden detective Joe Deebs. vijftien jaar ge leden gespeeld door Max Landa, die sinds lang van hettooneel verdwenen is. Dit was ten tijde van de nog stumperende filmtechniek. Hoe heel anders zet men thans de detectivefilm in elkaar. Hoe vernuftig wordt een scenario ge bouwd en hoe geraffineerd wordt het uitge werkt. Ongetwijfeld is niet iedere detective film geslaagd, de meeste zijn het zelfs niet, maar relatief gezien maken deze films meer kans, erndat er veel handeling in voorkomt en omdat het betrekkelijk gemakkelijk is de span ning op te drijven. In het begin van de geluidsfilmperiode waren het vooral de Dultschers, die ijverig werkten met het dankbare voorwerp, dat revolver heet en dat op een donker bioscoopdoek zoo alar- meerend kon knallen. Thans zijn het voornamelijk de Amerikanen, die op de crimineele film beslag hebben gelegd en hun vergevorderde techniek komt hun daar bij ter hulp. En zoo behoeven we ons niet te verbazen over het ontstaan van een vernuftig geval als „De magere man", die inderdaad den toets der critiek kan doorstaan. „De magere man" is een detectivegeschiede nis, niet meer, niet minder. De oplossing van het ingewikkeld geval blijft tot de laatste meters bewaard en de moordpartijen, die in de film worden gepleegd, geven aanleiding tot een meer dan dubbele oplossing, die plaats heeft in het huis van den detective, waar alle verdachten, waarvan de daders niemand bekend zijn, aan een feéstdisch aanzitten. Stuk voor stuk zijn zij min of meer bij de affaire betrokken en rillend ondergaan zij de uiteenzetting van den speur der, die zelf nog niets weet, doch die in aller bijzijn 't probleem ontrafelt en de dames en heeren zelf de conclusie laat trekken. Tot ein delijk de hoofddader in zijn wanhoop een revol ver te voorschijn peutert, maar op hetzelfde oogenblik een „linksche" in ontvangst krijgt te nemen, waardoor het pleit definitief wordt be slecht. Deze film is niet zonder humor in elkaar ge zet. Daar is de detective (William Powell) die met zijn vrouw omspringt als met een assistent en geen minuut van den dag of den nacht zon der een glas whisky doorbrengt, die louter ten pleiziere van zijn vrouw moordgevallen oplost en haar gezellig getuige laat zijn van de meest sensationeele ontmaskeringen; die alle gangsters van zijn stad als gasten in zijn huis ontvangt en met niemand ruzie maakt, doch tenslotte zoo sportief mogelijk de schurken inrekent. Deze geschiedenis, uit honderden détails sa mengesteld, rent in een vliegend tempo voorby en wordt tenslotte tot een prettig verteld ver haal, waar men geïnteresseerd naar kijkt en waarbij men zich geen oogenblik verveelt. Dat ook deze eigenschappen een film niet tot een meesterwerk maken, we geven 't gaarne toe, maar noem ons de films, die althans de taak verrichten van deze „Magere Man". Zij zijn weinig in getal. voor wier zielerust vyf Onze Vaders en Weesge groeten werden gebeden. Met geestige woorden werd hierna kapelaan Commandeur geïnstalleerd als de geestelijke leidsman van het genootschap. Het jaarverslag werd zonder opmerkingen en onder dank goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester wees uit, dat de inkomsten bedroegen 91.25 en de uitgaven 89.30, hetgeen met het banksaldo opleverde een tegoed van 32.68. De periodiek aftredende penningmeester werd bij acclamatie herkozen. Nadat de aanwezige voorbidders van het vorig jaar opnieuw benoemd werden, volgde rond vraag en sluiting. Voor de zangers Een ingezetene had ver zocht een standplaats te mogen innemen met een haring- en zuurwarenwagen nabij het Ca sino gedurende den tijd, dat alhier het natio naal zangconcours zal worden gehouden. B. en W. stellen naar aanleiding van dit ver zoek aan den raad voor hen te machtigen bij openbare inschrijving onder de in den regel geldende voorwaarden op het parkeerterrein achter het Casino op de Zondagen van het con cours te verpachten: Een standplaats voor den verkoop van haring en zuurwaren en een stand plaats voor een fruitkar, waarbij ook chocolade verkocht mag worden. Stembureaus Door vertrek van de raadsle den N. Padt en L. Geers en bedanken van den heer D. H. P. Forrer, zijn drie vacatures ont staan in de bezetting der stembureaux. Voorge steld worden ter aanvulling de raadsleden D. Vader en J. van Sluisdam en de heer A. L. D. Damen. Maatschappelijk Hulpbetoon. B- en W. stellen voor den post voor onvoorziene uitgaven van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon voor het jaar 1934 te verhoogen met f 1250. Deze verhooging zal dienen voor commissie A van dien dienst (ziekenhuisverpleging).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5