Een Russisch Mandsjoekwo Verstopping/1 Door zelfhulp tot zelfstandigheid De kerkbrand te Rhenen Steekpartij na een kermisavond PU ROL JAPANSCHFANA TISME Het a.s. Pausfeest te Berlijn HET SPARA-SYSTEEM ...if1Gesprongen Wi/? nanoen NEDERLAND—JAPAN MAANDAG 28 JANUARI 1935 Opheldering gevraagd door Engeland Moeilijkheden voor de Duitsche katholieken Goedkoope zomer- biljetten Inplaats van goedkoope treinen Salariskorting in Den Haag Voorstel tot kindertoeslag door den gemeenteraad aanvaard Japan en onze export Opmerkingen in den Raad van Helmond Niets beter dan DIESELMOTOR WINT VELD Conflict dreigt te Apeldoorn Vijf gulden loonsverlaging per week DERTIG JAAR MENSCHEN- REDDER Succesvolle invoering ook in Indië DE NIEUWE TIJDREGELING Schipper Visser van de Redding maatschappij gaat heen FRANCIS KOENE OVERLEDEN Gevierd Violist Voordracht van dr. Paul König uit Berlijn voor den Twentschen handeldrijvenden middenstand Een studiecommissie benoemd Doel en werkwijze Individueele beoordeeling Warme sympathie Stud iecommissie Onvoorzichtig loodgieter een maand gevangenisstraf opgelegd Na de Saar-stemmïng Dank van de plebisciet-commissie aan Nederland DE ZILVEREN DUDOK DE WIT-MEDAILLE MINISTER DE WILDE TERUG OPENING NIEUW RAADHUIS Verdachte in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof Vijf wonden Ve&zjCLcikt e+i, ^teesó Taai-moeilijkheden bij de scheep- vaartconferentie te Kobe Engelsche tekst? Ivanow overleden NEDERLANDSCH DRUKWERK Tentoonstelling te Leipzig Versch spek Aan de gevolgen overleden Het grensincident tusschen Mongolië en Mandsjoekwo heeft de aandacht geves tigd op de eigenaardige positie, welke de Mongoolsche republiek inneemt. Zooals Mandsjoekwo een vazalstaat is van het impe rialistisch Japan, zoo is Buiten-Mongolië, zij het ook in losser dienstverhand, de onderge schikte van het roode Sovjet-Rusland. Vroe ger heerschten een aantal vorsten volgens een feodaal systeem over Mongolië, maar na de bolsjewistische revolutie in het rijk der Tsaren, werd ook in Buiten-Mongolië aan de heer schappij der vorsten een einde gemaakt. Een Mongoolsche republiek werd gesticht met een grondwet, welke naar het voorbeeld van Sovjet- Rusland werd ontworpen. Officieel erkende Rusland de Mongoolsche republiek als een on derdeel van China, maar in werkelijkheid speel de het toeziende voogd over den van feodalisme tot communisme omgetuimelden staat. En wei zoo, dat China geen kans kreeg zich ook maar eenigszins met de binnenlandsche aangelegen heden van Buiten-Mongolië te bemoeien. Een kleine Russische minderheid o^erheerscht er een groote Mongoolsche meerderheid. De zgn. autonome nationale republiek Mongolië is prae- tisch een verlengstuk van de Sovjet-Unie. Het handjevol Chineezen, dat er gevestigd is, heeft er niets te vertellen. Dit dient men zich goed voor oogen te houden om de beteekenis van het Mongoolsch-Mandsjoekwbosch grensincident ten volle te kunnen begrijpen. Immers dit Mon- goolsch-Mandsjoekwoosch geschil is in werke lijkheid een Russisch-Japansch geschil, hoezeer Rusland en Japan zich ook beijveren dit te ont kennen. Over het ontstaan en verloop van dit Incident bestaan natuurlijk geheel verschillende en met elkander lijnrecht in strijd zijnde lezin gen, maar feit is, dat Mandsjoekwo aanspraak meent te moeten maken op het uit economisch en strategisch oogpunt belangrijke meer Poeir- nor, terwijl Mongolië aan de hand van een ge schiedenis van meerdere eeuwen en van kaar ten aantoont, dat dit meer rechtens en feite lijk tot zijn gebied behoort. Er zijn nu onder handelingen gaande tusschen de plaatselijke autoriteiten om de ontstane grenskwestie te regelen, een grenskwestie, welke tengevolge van het gewapend conflict is gecreëerd. Japan wil den vrede, d.w.z. het wil zijn machtspositie zóózeer uitbreiden en versterken, desnoods met wapengeweld, dat niemand meer het hart heeft een oorlog tegen Japan te beginnen. Het hoopt, dat Rusland zich zal laten vinden voor een non-agressie-pact, ofschoon Japan zelf indertijd een dergelijk aanbod van Rusland als volkomen overbodig van de hand heeft gewezen. Nu de verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg zoo goed als een feit is geworden, meent Japan, dat Rusland wel tot meer con cessies bereid zal zijn ter wille van den vrede en het grensincident met de daarmee gepaard gaande aanspraak van Mandsjoekwo op het meer Poeirnor wekt den schijn eventueel uitge buit te moeten worden als een pressie-middel om Sovjet-Rusland murw te maken. Al is Sovjet-Rusland ook van een alleen door zijn binnenlandsche moeilijkheden te verklaren lankmoedigheid jegens Japan, murw is het nog lang niet. Dat heeft Molotows rede over de paraatheid en weerbaarheid van het Roode Leger ook in het Oosten duidelijk bewezen. Japan is echter evenmin murw. Het is zelfs niet eens geduldig, maar aanmatigend. Sterker dan door het in naam zoo goed als geliquideerde geschil tusschen Mongolië en Mandsjoekw'o, komt dit aan het licht door het Japansche optreden in de Chineesche pro vincie Tsjahar, welke Japan als een integree rend onderdeel van Jehol beschouwt. Toen Mandsjoekwo gesticht was, werd Jehol inge palmd, omdat het zoogenaamd bij Mandsjoerije Dehoorde. Nu Mandsjoekwo Jehol bezit, begeert het ook Tsjahar. JapanMandsjoekwo doet als "nroover, die successievelijk steeds meerwaarde volle voorwerpen van zijn weerloos slachtoffer afneemt en zich daarbij beroept op een zon derling recht, dat hq aan het bezit van het reeds geroofde meent te mogen ontleenen. Hij steelt een horloge en eischt dan op grond van het feit, dat hy het horloge heeft, ook den daar bij behoorenden ketting. Een wonderlijke redenee ring, welke alleen door een overmachtige posi tie in de practijk geldend kan worden gemaakt- En Japan maakt deze geldend, doordat China niet in staat is zich voldoende te verweren. Met welk een nationalistisch fanatisme Japan bezield is, blijkt weer uit de rede, welke Osoemi, de minister van Marine, in het Hoogerhuis heeft gehouden. Hij verzekerde, dat Japan niet bang is voor een wilde bewapingswedloop ter zee, zelfs al zou deze ten gevolge hebben, dat de Japanners zich met verdunde rijstsoep zouden moeten voe den. Deze verklaring heeft kennelijk de bedoe ling Amerika en Engeland de illusie te ontne men, dat Japan om economische en financieele redenen eventueel van zijn pariteitseisch inzake de vlootverhoudingen zou willen afzien, en vormt een kernachtig militair antwoord op de uitlating van den civielen minister van Finan ciën, Takahasji, die gewaarschuwd heeft tegen de ruïneuze gevolgen, welke de Japansche mili taire politiek voor de economische structuur van het land zou kunnen hebben, indien deze rücksichtslos" wordt voortgezet. Intusschen heeft Engeland te Tokio opheldering gevraagd omtrent de Japansche voornemens ten opzichte van China en de jongste incidenten. Deze diplo matische stap van den „vroegeren bondgenoot" is natuurlijk niet meer dan een „geste", maar een „geste", welke tochtoont, dat de groote mogendheden met scherpe belangstelling toezien op hetgeen Japan uitvoert, en er aan herinnert, dat Japan in het Verre Oosten vooralsnog niet geheel alleen op de wereld is. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Ztg." noemt den 17den Februari a.s. een „kritieken dag", die van groote beteekenis zal zijn voor de betrekkingen tusschen de ka tholieke kerk en den staat. Op dien dag toch heeft Z. H. Exc Mgr. dr. Bares, bisschop van Berlijn, de katholieken opgeroepen tot het pausieest in het Sportpalast, ofschoon er nog steeds een beschikking van Goering bestaat, welke het houden van openbare katholieke plechtigheden buiten de kerkgebouwen verbiedt Mgr. Bares heeft echter de uitnoodigingen onder zijn diocesanen reeds verzonden en wacht nu af of er een verbod zal komen. De bijeenkomst is dus om zoo te zeggen een toettsteen voor de verwachting dat de houding van de katholieke geestelijkheid bij het Saarplebisciet den Duit- schen katholieken wat meer vrijheid van be weging zal schenken. De groote moeilijkheid voor de katholieken is nu om naast Mgr. Bares, die 17 Februari zelf het woord wil voeren, een redenaar uit den lee- kenstand te vinden. Bij het vorige pausfeest hield ministeral direktor dr. Klausener de offi- cieele rede, maar het treurige lot dat hem een paar maanden later heeft weggevaagd is nog zoo in de herinnering van allen dat niemand Zich opgeeft voor een mogelijke martelaarsrol. Er zijn reeds bedankjes ingekomen en de feest redenaar is nog niet gevonden. Behalve in Pruisen beklagen de katholieken Zich ook in Beieren over belemmering van hun vereenigingsrecht. De kardinaals Faulhaber en Bertram hebben zich schriftelijk bij Hitier be klaagd maar voorloopig slechts ten antwoord ontvangen, dat hun bezwaarschriften aan Goe- ring!s departement doorgezonden zijn. Naar „Spoor- en Tramwegen" meedeelt, zul len de Nederlandsche Spoorwegen in 1935 een aantal goedkoope treinen laten uitvallen, omdat zij niet meer loonend zijn. Het voornemen be staat om in de plaats hiervan voor verbindingen, waarvoor dit met kans op succes geschieden kan, in het tijdvak van 2 Juli t/m 10 Septem ber op één of twee dagen der week goedkoope eendaagsche retourbiljetten 2e en 3e klasse af te geven. De prijs dezer biljetten zal gelijk zijn aan den gewonen enkele reis-prijs, zoodat een reductie van 50 pCt. genoten wordt. De heenreis, welke onderweg niet onderbro ken of geëindigd mag worden, moet afgelegd worden in een voor 10 uur vertrekkenden trein, de terugreis in een op 16 uur of later vertrek kenden trein. De verkoop der plaatskaarten sluit telkenmale den voorafgaanden dag om 16 uur. De goedkoope eendaagsche retourkaarten zullen in hoofdzaak afgegeven worden tusschen een aantal plaatsen in het noorden, oosten en zuiden van het land eenerzijds en een aantal plaatsen in het westen van het land anderzijds en omgekeerd. De afgifte zal niet steeds op denzelfden dag plaats hebben; zoo zullen bijv. op Woensdag goedkoope eendaagsche retourbiljetten afgege ven worden van Groningen naar Amsterdam, Haarlem en Zandvoort, op Vrijdag van Gronin gen naar Utrecht, Den Haag, Leiden en Rot terdam; enz. Maandag vergaderde de Haagsche gemeente raad, ter bespreking van de door B. en W. voor gestelde salariskorting van 5 pCt. vast, en 1 pCt. tijdelijk. Als compensatie stelden B. en W. voor, kinderbijslag te verleenen. Na langdurige discussies werd de korting van 5 pCt. goedgekeurd met 27 tegen 15 stemmen. De tijdelijke korting van 1 pCt. evenzoo. Het geheele voorstel van B. en W. (loonsver laging met kinderbijslag) werd aangenomen met 27 tegen 15 stemmen. Het voorstel inzake de salarisverlaging van de politie werd z.h-s. aanvaard. In den gemeenteraad van Helmond zijn bij de algemeene beschouwingen over de gemeente- begrooting 1935 eenige opmerkingen gemaakt over de concurrentie, welke onze Nederlandsche export-industrieën van de zijde der Japansche nijverheid ondervinden. (De Helmondsche tex tielindustrie is hierbij ten zeerste betrokken). De heer van Vlissingen betoogde, dat de ex portbedrijven vooral werden getroffen door den val van het pond sterling en door de concur rentie van Japan (het gele gevaar). De voorzitter, burgemeester van Hout, merkte in zijn repliek op, dat de Engelsche textiel industrie blijkbaar de moeilijkheden heeft weten te overwinnen. Zij heeft de Japansche concur rentie met succes bestreden door tegenover het minderwaardige product van Japan een voort brengsel van hoedanigheid te plaatsen. Wethouder van Wel noemde het onmogelijk hier op het Japansche loonpeil te komen. Beter ware dan nog maar in het geheel niet aan export te doen. Hiertegenover vestigde de heer van Vlissin gen er de aandacht op, dat moet worden ge dacht aan het algemeen wereldprijs-niveau. VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. De stoomboot „Paul Kruger I", welke door den mist misleid bij Kampen aan den grond liep, en waarvan de opvarenden met moeite konden worden gered Bij de N. V. Machine-nettenfabriek en weve rij v.h. van Zeppelin en Co. te Apeldoorn dreigt een conflict uit te breken, daar de directie een loonsverlaging van circa 25 pet. wenscht in te voeren. De pogingen die de besturen van de textielarbeidersbonden „St. Lambertus", „Uni- tas" en de „Eendracht" in het werk stellen om besprekingen te voeren, bleven zonder resultaat. Volgens „Het Volk" zouden de loonen van ƒ21 tot 16.per week worden teruggebracht. De hoofdbesturen hebben den arbeiders aan geraden, zich niet met deze invoering te ver eenigen, welk advies door de arbeiders is aan vaard. Wü lezen in „Spoor- en Tramwezen"; Reeds geruimen tijd geleden heeft de Probo- linggo Stoomtram Maatschappij voor het per sonenvervoer op haar lijn naar Phaeton op Java, drie automotrices. Thans is er een auto- motrice bijgekomen welke is uitgerust met een 4-cylinder 60 parrdekrachten Kromhout-dieSel- motor. Een proefrit, waarbij de pers was uitge- noodigd, heeft zeer goed voldaan. Op Sumatra loopt reeds een dieseltrein van de Delispoor, welke is uitgerust met een Saurer- dieselmotor, welke motor van Zwitsersch fabri kaat is. De Bond Westland, de organisatie in het V/estland, waarbij de twaalf veilingen zijn aan gesloten, heeft besloten aan de Eerste Kamer een adres te richten waarin verzocht wordt het wetsvoorstel tot invoering van den Middel- Europeeschen tijd niet te aanvaarden. Het wetsvoorstel werd niet in het belang ge acht van den tuinbouw, en de oplossing van het tijdvraagstuk in dezen zin is nog een verslech tering, vergeleken bij den zomertijd die gedu rende een gedeelte van het jaar gold. Op 1 April a.s. Zal aan H. D. Visser te Hollum, schipper van de beide op het eiland Ameland gestationneerde roeireddingbooten van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, eervol ontslag worden verleend. De heer Visser heeft thans den leeftijd van 68 jaar bereikt en is reeds van 1905 af bij de Maat schappij in dienst; sinds 1922 in de functie van schipper. In zijn loopbaan heeft hij veertig menschenlevens gered, o. a. de veertien opva renden van het in 1928 gestrande Zweedsche houtschip „Malmö", wier redding in buitenge woon moeilijke omstandigheden geschiedde. Voor zijn dapper optreden werd hij door den Koning van Zweden begiftigd met een gouden medaille. Voorts is de heer Visser in het bezit van de zilveren medaille van de Reddingmaat schappij. In den afgeloopen nacht is in het Wilhelmi- na Gasthuis te Amsterdam, waar hij een ern stige operatie had ondergaan, op 35-jarigen leeftijd overleden de bekende violist Francis Koene. Francis Koene is op 11 Maart 1899 te Wel tevreden geboren. Reeds op vijfjarigen leeftijd begon hij met de vioolstudie en toen hij negen jaar was maakte hij een groote toumée door geheel Nederlandsch-Indië. In het moederland nam hij les van Louis Zimmerman en begon ook hier 'n jaar of achttien geleden met reci tals in het openbaar op te treden. Na aanvan kelijk aan de tweede lessenaar gezeten te heb ben van het Utrechtsch Stedelijk Orchest werd hij in 1920 tot eerste concertmeester benoemd, toen Hendrik Rijnbergen als zoodanig heen ging. Voor zijn verdere artistieke vorming had hij veel te danken aan den tcenmaligen diri gent van het U.S.O., Evert Cornells. Met Cor nells samen gaf hij een aantal fraaie concer ten, waarop uitstekende vertolkingen werden gegeven van vioolsonates van Mozart en Beet hoven en van de sonate van César Franck. Ook als solist op de Abonnements- en Volks- Dr. Paul König, directeur van het ,,Ede- ka-Verband Deutscher Kaufmannischer Gencssenschaft V." te Berlijn, heeft Maandagavond te Enschedé In een bijeen komst, welke was belegd op initiatief der plaatselijke R. K. Middenstandsvereeniging voor een groot en belangstellend auditorium uit den handeldrijvenden middenstand een uiteenzetting gegeven over de werking van het z.g. Spara-systeem in Duitschland. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den heer J. P. de Brabander, directeur van het Cen traal Hanzebureau te Utrecht, den heer A. F. A. Oostermeyer te Almelo, voorzitter van de afd. kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente enz. Na een korte inleiding van den heer W. A. H Bervoets ving Dr. König zijn voordracht aan met het schetsen der algemeene ontwikkelings tendensen in den detailhandel en van de wet ten, u'clke door den Duitschen Staat zijn uit gevaardigd om dezen handel te beschermen. De maatregelen der Staatshulp moeten echter aldus spr. ophouden aan de grens, waar ach ter het persoonlijk initiatief, intellect, de werk kracht en ondernemingsgeest van het individu beginnen. Aan deze grens begint de zelfhulp waarvan de handeldrijvende middenstand geen afstand kan doen. Onder het devies: „Door zelfhulp tot zelf standigheid" is op 22 Juli 1930 in Duitschland op den grondslag en onder leiding van het Edeka-verband een spaar- en werkvereeniging voor jonge kooplieden van den Duitschen kolo niaalwaren- en dellcatessenhandel in het leven geroepen, kortweg genoemd ,,Spara". Door deze vereeniging worden jonge kooplieden in de ge legenheid gesteld een spaarovereenkomst met de Edeka-bank te sluiten, om op die manier een gezamenlijk kapitaal bijeen te brengen, dat noodig is om zelfstandige bestaansmogelijkhe den te stichten. De Edeka-bank heeft zich be reid verklaard haar geheele inrichting en ser vice kosteloos in dienst te stellen van de Spara. Zij neemt de spaargelden van de jonge koop lieden op, op grond van een speciaal afgesloten spaarverdrag. De jonge koopman is verplicht aan dit contract door storting van een van te voren overeengekomen maandelijkse!^ bijdrage te voldoen. De op die manier gespaarde gelden worden in een fonds, het Spara-fonds bijeen gebracht. Wil nu een jonge koopman 'n zelfstandige zaak oprichten, dan vraagt hij bij de Edekabank een crediet aan, welke aanvrage vergezeld moet gaan van alle gevraagde inlichtingen over aan vrager en op te richten zaak. Men kan eerst dan zulk een crediet-aanvrage inzenden, wan neer door den aanvrager minstens twee jaar het spaarverdrag plichtsgetrouw is nageleefd Deze termijn van twee jaren is opzettelijk in gevoerd, om de jongelui op hun doorzettings vermogen te kunnen beoordeelen. De zelfstandig geworden zSkenlui moeten het ontvangen crediet in hoogstens vijf jaren te rugbetaald hebben. De maandelijksche terug betalingen vloeien weer in het Spara-fonds, en verhoogen daarmede de betalingsmogelijkheid voor volgende aanvragers. Niet iedere aanvrage voor een Spara-leening Wordt ingewilligd. Ieder geval wordt individueel onderzocht op ontwik kelingsmogelijkheden naar persoonlijken en zakelijken kant. Het Spara-systeem heeft een sociale beteeke nis, omdat een nauwe samenwerking tusschen ouderen en jongeren wordt bewerkstelligd. De tegenstelling van werkgever en werknemer is overwonnen en vervangen door een vriend schappelijke samenwerking. De spaarders zijn bijeengebracht in plaatselijke afdeelingen, welke door middel van cursussen hare leden zooveel mogelijk cultureele ontwikkeling en technische vaardigheid trachten bij te brengen. Het hoofdprobleem voor de stichting van een Spara-beweging ligt in de kwestie der bank instelling. Deze kwestie was in Duitschland zeer gemakkelijk op te lossen, toen de Ed ika- bank in dienst der beweging kon worden ge steld. Zij die dit systeem willen navolgen, heb ben tot eerste taak te trachten een inkoop combinatie of een bankinstelling te vinden, die bereid en tevens in de gelegenheid is, om zich op dezelfde manier als de Edeka-bank in dienst der Spara te stellen. Zal deze kwestie in ieder land afzonderlijk op gelijke of soortgelijke wijze kunnen worden afgelost, zooals de hulp van de Edeka-bank in Duitschland mogelijk was, dan is, volgens spreker, de weg tot oprichting van „Spar- und Arbeitsgemeinschaften' 'in Alle lan den gebaand. Dr. König eindigde zijn gedocu menteerde voordracht met de hoop uit te spre ken, dat het ook in Nederland zou gelukken, een Spara-fonds in het leven te roepen in 't belang van den middenstand van het heden en de toekomst. Na deze inleiding bestond gelegenheid tot ge- dachtenwisseling. waarvan door meerdere aan wezigen een dankbaar gebruik werd gemaakt De heer A. F. A. Oostermeijer uit Almelo be tuigde en als voorzitter van de afd. kleinbedrijf der Kamer van Koophandel in Twente, èn als voorzitter der federatie van R. K. midden- standsvereenigingen in Twente èn als voorzit ter van de contactcommissie der drie midden standsorganisaties zijn sympathie met het door Dr. Paul König ontwikkelde plan en hoopte dat door onderlinge samenwerking op dit gebied ook hier iets zou '«torden bereikt, dat er toe kan bijdragen om deh middenstand meer ener gie te schenken. Na de pauze brachten eenige K. J. M. V.'ers ter eere van den Duitschen gast het Spara- lied en een potpourri van bekende Duitsche lie deren ten gehoore. De heer Bervoets bracht dank aan Dr. König voor zijn overkomst naar Enschede en zijn leer rijke voordracht, waarna hij het voorstel deed om een studiecommissie in het leven te roepen die tot taak heeft het Spara-systeem op haar levensvatbaarheid voor ons land te toetsen. In deze commissie zullen zitting nemen twee le den van de katholieke, christelijke en neutrale middenstandsvereeniging, twee leden uit de K J. M. V., twee leden uit de neutrale Jonge Mid denstandsvereeniging en voorts de heeren Meyerink, directeur der Middenstandsbank _en C. Otten. Tegen het middernachtelijk uur ging de ver- gadering uiteen. concerten was hij zeer-geliefd. Van het U.S.O. ging Koene in 1926 naar Dresden, waar hij benoemd was tot concertmeester en ook in het orchest der Saksische opera speelde. Later is hij naar ons land weergekeerd, om opnieuw successen te oogsten. Het verscheiden van de zen talentvollen musicus, van wien bekend is dat hij zich met grooten ernst gaf aan zijn taak, komt naar menschelijke berekening zeker te vroeg. Als Koene's naam te Utrecht op het pro gramma stond als solist bleef geen plaats on bezet en hij oogstte steeds groot succes. Hij heeft verder o.m. geconcerteerd met Karl Muck (Concertgebouw Orkest), Hermann Abendroth (Keulen, Scheveningen)Fritz Busch (Dresden, Leipzig, Praag); verder te Londen met Sir Henry Wood, en in Parijs. Milaan, Breslau, Chemnitz en vele andere steden in het buitenland. De laatste twee jaren trad hy veel op met de pianiste Henriette Bosmans, met wie hy voorts tezamen met Carel van Leeuwen Boomkamp 'n trio had gevormd. Het plan bestond om dezen zomer met dit trio een toumée van eenige maanden door Ne derlandsch-Indië te maken. Het heengaan van Francis Koene beteekent een zwaar verlies voor het Nederlandsche en Internationale muziekleven. Hedenmorgen heeft de Arnhemsche rechtbank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 46-jarigen loodgieter W- F. van H. te Rhenen, door wiens roekeloos en onvoorzichtig handelen tijdens het verrichten van loodgieterswerkzaam- heden aan den toren der St. Cunerakerk te Rhe nen brand ontstond. Het dak der kerk verbrand de, waarbij groot gevaar bestond, dat ook de waardevolle, monumentale Cuneratoren verlo ren zou gaan. De Officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van twee maanden, terwijl de verde diger, mr. Hogerzeil, vrijspraak pleitte. De rechtbank veroordeelde van H. tot een ge vangenisstraf van een maand. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft een schrijven ontvangen van den voorzitter van de Volksstemmings-commissie in het Saarge- bied, den heer Rohde, waarin deze aan de Nederlandsche Regeering dank betuigt voor de medewerking verleend bij de aanwijzing van de Nederlandsche voorzitters der stemburaux. D commissie heeft tevens van haar waardee ring getuigd voor de nauwgezetheid waarmede genoemde voorzitters him taak hebben vervuld. Bij de aankomst hier te lande van 't vlieg tuig de „Uiver", heeft het Comité ter herden king vsn wijlen „Kees de Tippelaar" de zilveren Dudok de Witmedaille toegekend aan de eenige vrouwelijke reizigster, welke den retourtocht van Melboum naar Nederland had medegemaakt, n.l. aan Lady Beckett Moulden uit Melbourne. Lady Moulden, die op het oogenblik nog in Engeland vertoeft, heeft dezer dagen aan den hoofdleider dezer jaarlijksche herdenking, den heer wm. Sutherland, haar dank uitgesproken- voor deze toeristische onderscheiding. In hetzelfde schrijven geeft zij haar diep leed wezen te kennen over de ramp, welke de „Uiver op zijn tweede reis is overkomen en groet zij het sportieve Nederland. Als zy eenigszins kan, hoopt zy op haar te rugreis naar Australië nog een bezoek aan Nederland te brengen. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A de Wilde, is Maandagavond van zijn verlof uit het buitenland in de residentie terugge keerd en heeft Dinsdagochtend zijn ambtsbezig heden aan het departement hervat. Het nieuwe Raadhuis der gemeente Nootdorp zal op 7 Februari as. door den waamemenden commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, jhr. mr. L. vón Fisenne worden ge opend. By den bouw van dit Raadhuis, die in Sep tember van het vorig jaar is aangevangen, heeft het Gemeentebestuur van Nootdorp den eisch gesteld, dat Nederlandsch fabrikaat zal worden gebruikt. Het geheel is dan ook voor 97 pCt. Nederlandsch fabrikaat. Ter gelegenheid van de plechtige opening zal aan de weridoozen en de armen in de gemeente een extra-uitkeering worden verstrekt. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde vandaag in hooger beroep de strafzaak tegen den landbouwer M. W. K., te Aalsmeei, die er van wordt verdacht in den nacht van 5 op 6 September 1934, na afloop van de kermis in de Kwakel, den 23-jarigen Verdegaal te hebben neergestoken. K. en V. hadden ruzie gekregen. K. trok een mes en stak er V. mee in de buik; de dikke darm werd getroffen, er trad buikvlieyntste- king op en korten tijd later overleed het slacht offer. Wegens zware mishandeling, den dood tenge volge hebbende, veroordeelde de rechtbauk te Haarlem den landbouwer tot drie en een half jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie had vier jaar gerequireerd en verd.'s onmiddel lijke gevangenneming gevraagd, aan welk ver zoek de rechtbank voldeed. Het Hof werd gepresideerd door Mr. J. Jolles; de procureur-generaal mr. D. Reilingh neemt het A. M. waar. Als verdediger treedt op Mr. W. Loeb. In totaal zyn twintig getuigen opgeroepen; de publieke tribune is dicht bezet, vele dorpelin gen zijn hoofdstadwaarts gekomen om de laatste scène" in dit landeiyk drama by te wonen. „Waarom bent U in hooger beroep gekomen?" „Omdat ik onschuldig ben, meneer de presi dent". „Je hebt to toch gestoken?" „Ik weet niet of ik dat gedaan heb".. „Je bent zeker ook vergeten, dat je een mes hebt gekocht en het geslepen hebt! We zullen de getuigen hooren! Het eerst komt de deskundige Dr. Hulst voor het hekje. Desk. heeft de sectie verricht. Ver degaal had vyf snij- en steekwonden. Een steek in de lendenstreek heeft den dikken darm ge raakt, waardoor buikvliesontsteking is opgetre den. Verdediger Mr. Loeb: „Kan het zyn dat een deel van de wonden is ontstaan, doordat ze, al vechtende, over den weg rolden en V. in het mes terecht kwam?" Pres.„Och, och Deskundige meent dat dit onmogeiyk is. Mr. Loeb stelt nog enkele vragen over den aard der verwondingen. Dr. Hulst constateert, dat de dood niet door verbloeding is ingetreden, doch door de infec tie als gevolg van den steek. Doos 30 en 60ci Bij Apoth en Drogisten. BATAVIA, 28 Jan. (Aneta.) Blijkens berich ten, welke hier te lande zyn ontvangen, konden de scheepvaartbesprekingen tusschen Japan sche en Nederlandsche kringen te Kobe nog niet aanvangen, daar een van de Japansche deelnemers het uitsluitend gebruik van de Ja pansche taal had geëischt. Vermoedel.jk zal beslist worden, dat zoowel de Japansche als de Engelsche taal kunnen worden gebezigd. Naar aanleiding hiervan kan nog worden medegedeeld, dat van Nederlandsche zydt de eisch is gesteld om den EngeTchen tekst bin dend te verklaren, terwijl van Japansche zyde aangedrongen wordt op teksten in bei-Je talon. Deze laatste eisch kan echter niet worden in gewilligd, aangezien zulks slechts tot verwar ring zou leiden. Op 76-jarigen leeftyd is plotseling overleden Michel Ippolititov Ivanow, de bekende Russi sche musicus, die behoorde tot de school van Tchaikovski. Hij was musicus van groot formaat, die zich in een aanzienlijke populariteit ver heugde. Men schrijft ons uit Leipzig: In byzijn van den Nederlandschen Consul, dr. C. Haschke, werd fn het gebouw van de ..Meisterschule für das graphische Gewerbe" te Leipzig een tentooonstelilng geopend van modem Nederlandsch drukwerk. In den herfst van het vorig jaar werd te Utrecht het 42e internationale congres van druk- kerijbezitters gehouden, waaraan een grooisc'n opgezette internationale tentooonstelling op grafisch gebied was verbonden. De Duitsche deelnemers waren zoo voldaan over de Holland- sche drukkunst, dat niemand minder dan de heer „Hofrat" Weber de Nederlandsche pa- troonsvereeniging verzocht, hem eemg mate riaal ter beschikking te stellen, om zoodoende in Duitschland eenige tentoonstellingen te kun nen organiseeren. In de imposante hall van de .Meisterschule", waar ook regelmatig Hollandsche jongelui studeeren, heette ..Hofrat" Weber de gasten welkom en wees hy er op. dat deze tentoon stelling de gelegenheid biedt met de smaakvolle en hoogstaande kunst van een bevriend land kennis te maken. Het materiaal is op voorbeeldige en over zichtelijke wijze in vitrines en op schermen geëxposeerd. De belangstelling overtreft elke verwachting. Voor onze Nederlandsche drukkers s dit een zeer groot succes, wat niet genoeg naas voren gebracht kan worden. Leipzig is immers de drukkers-stad by uitnemendheid. De tentoonstelling bewyst, dat wü geenszins voor het buitenland behoeven onder te doen. Iedereen staat versteld by het zien van het heerlyke reclame-drukwerk dat onze Neder landsche bedrijven vervaardigen. Het meest vallen de vroolijke kleuren van papier en druk op. Naast de producten van kleinere en grootere bedrijven exposeert de stad Amsterdam eenige prachtbanden van boeken, welke bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Amsterdamsche Universiteit werden uitgegeven. De Nederlandsche Veehouderycentrale maakt bekend, dat de prijzen voor het door haar in te nemen versche spek tot 9 Februari 1935 onge- wyzigd biyven. v. d. S., die vorige maand in de gemeente Brunssum by een botsing een schédelbreuk be kwam, is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9