Engelsche bankpresidenten aan 't woord De onrust in het Verre Oosten Het nieuws van heden ENGELAND IS DE CRISIS TE BOVEN Roosevelt 53 jaar Complot ontdekt in Mexico ECKHARDT NIET MEER NAAR GENÈVE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 31 JANUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yöor Haarlem en Agentschappen per y/eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19164 Met treffende eenstemmigheid voorspellen de bankiers te rugkeer van „betere tijden" Herstel zal zich voort zetten 7000 dooden op Ceylon Tengevolge van malaria Vrouw moet te Moskou terecht staan Omdat ze kinderen had aange spoord naar de kerk te gaan Heel Amerika viert feest Roosevelt Het Weers Leiders vertoeven in de V. S. Het Fransche bezoek aan Londen Bijzonder nauwkeurig voorbereid Raadszitting Internat. Arbeidsbureau Werktijd-kwesties aan de orde ln verband met de dreigende mijnwerkersstaking in de Borinage heeft een arbeidersdelegatie een onderhoud gehad met Koning Leopold III Het Lindhergh-proces Hauptmann zou in den nacht der ontvoering thuis zijn geweest Tibor von Eckhardt In de haven van Tsjing Wang Tau is een Japansch officier doodgeschoten Anti-Japansche actie in Noord-China? Hij legt het ambt van Volken bondsgedelegeerde neer, in verband met de binnenlandsche politiek Besluit baart groot opzien Geen oorlog meer Een wachter bij uw mond Berucht bandiet ge arresteerd In Zuid-R hodesia België en de Sovjet-Unie Regeering weigert diplomatieke betrekkingen met Rusland aan te knoopen k\\\\\V\\\\\Vil III HI II N!'/l/////%U, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen SO cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Londenschen correspondent) In de afgeloopen week hebben de presidenten van eenige groote banken hun redevoeringen gehouden op de jaarlijksche vergaderingen der aandeelhouders. Deze toespraken behooren steeds tot de be langrijkste gebeurtenissen van Januari. Men ziet ze met zekere spanning tegemoet, vooral in tijden van economische crisis. De groote ban ken der City staan in contact met alle samen stellende deelen van het economische leven des lands, met groot- en kleinhandel, met nijver heids- en verkeersondernemingen. Zij zijn het centrale zenuwstelsel van de nationale econo mie. Zelfs wanneer de bankpresidenten zich in hun jaarlijksche toespraken ertoe beperkten een zakelijk overzicht te geven van de ontwik keling van hun eigen bedrijf in den loop der vorige twaalf maanden, zouden hun mededee lingen van groot gewicht zijn ook voor diegenen die bij dit bedrijf geen onmiddellijke belangen hebben. Maar zij doen meer dan dat. Zij be spreken den algemeenen economischen toe stand Als mannen van de praktijk lichten zij, aan de hand van de uitkomsten van hun eigen bedrijf, het Engelsche publiek voor zoowel om trent de beteekenis van de ontwikkeling in het jongste verleden, als omtrent hetgeen de natie in de toekomst waarschijnlijk te wachten staat. Zich van hun verantwoordelijkheid bewust, spreken zij steeds met groote omzichtigheid; zij zullen nimmer overdrijven, noch in de richting van het optimisme, noch in die van het pessi misme. En ofschoon niemand hen voor alwe tend of onfeilbaar houdt, algemeen stelt men toch in hetgeen zij zeggen het grootste ver trouwen, temeer omdat men weet dat de leiders der banken, welke politieke richting zij ook mogen aanhangen, als City-leiders buiten de politiek staan, en nooit zullen pogen hun jaar lijksche referaten te „kleuren" in overeenstem men met de electorale belangen eener partij Of regeering. Deze referaten zijn van nationale beteekenis. Zij zijn zelfs van internationale beteekenis. Wanneer Mr. Tuke, die den in 1934 overleden Mr. Goodenough als president van Barclays Bank opgevolgd heeft, verklaart dat „de wereld geleidelijk oprijst uit de depressie", dan ver dienen deze woorden alom de aandacht. Want het hoofd van Barclays zegt iets dergelijks niet wanneer hij niet over de gegevens beschikt Welke zulk een uitlating wettigen. Wat bijzonderen indruk in Engeland gemaakt heeft, is de eenstemmigheid waarmede de bank presidenten, de een voor, de ander na, hun ver trouwen uitgesproken hebben dat de verbete ring, welke zicji het laatste jaar in den Brit- schen handel voorgedaan heeft, geen voorbij gaand verschijnsel is, maar dat zij zal voort duren. Zij is het begin van een gestadige en progressieve beweging. Zooals de depressie, toen zij in 1929 een aanvang nam, niet door kunst matige middelen kon worden tegengegaan, en zich ondanks kortstondige opflikkeringen zou „uitvieren" tot het bittere einde toe, zoo zal ook het herstel geregeld voortschrijden, on danks de perioden van inzinking, welke ons stellig nog te wachten staan. Dit is wel de sterkste indruk, dien wij uit de redevoeringen der bankpresidenten gekregen hebben. Veel van wat zij gezegd hebben is uit den aard der zaak ongeschikt om ook maar aan gestipt te worden in een brief, die op de eerste plaats bestemd is voor den gemiddelden lezer die van financiën geen „verstand" heeft, maar die er toch belang bij heeft te weten hoe de leiders in het centrum van den wereldhandel Want dezen rang heeft Londen op New-York Volkomen heroverd denken over wat wij „den toestand" plegen te noemen. Wij gaven de belangrijke uitspraak van mr. Tuke weer. Dat hij deze deed zonder zich aan eenig opgeschroefd optimisme te buiten te gaan, blijkt hieruit, dat hij volmondig erkende „dat er nog veel gebeuren moet alvorens wij kunnen terugkeeren tot het peil van voorspoed, dat door wetenschap en vindingrijkheid moge lijk gemaakt wordt." Mr. Beaumont Pease, de president van Lloyds Bank, die voornamelijk de algemeene begin selen ter sprake bracht, welke de bankpolitiek met betrekking tot het commercieel herstel moeten beheerschen, gaf een belangwekkend exposé van den „kringloop", welke valt waar te nemen zoowel in den algemeenen handel als in het bankbedrijf. De vorige eeuw heeft crises gekend van geweldigen omvang; na ontzet tende verwoestingen aangericht te hebben wer den zij gevolgd door een langzaam intredend herstel, dat voerde tot een grooter economischen bloei dan de wereld ooit gekend had. Zulk een „cyclus" doet zich ook thans voor, en Mr. Pease constateerde dat „wij opnieuw omhoog gaan, ofschoon wij nog ver zijn van het hoogtepunt Waarop wij redelijkerwijs mogen hopen." Hij was voldaan zij het dan ook op zeer Sobere wijze over de resultaten van het af geloopen jaar, evenals Sir Christopher Nedeham, de president der District Bank, die zich meer ertoe beperkte bepaalde industrieën ter sprake te brengen, maar op dezen grondslag eveneens zijn tevredenheid over de uitkomsten van 1934 te kennen gaf en motiveerde. Beiden evenwel legden er den nadruk op dat de binnenlandsche markt alleen niet voldoende is om den indus- trieelen voorspoed te doen terugkeeren. Dit werd ook erkend door Mr. Reginald McKenna, den president der Midland Bank de grootste particuliere bankinstelling ter we reld. Mr. McKenna, die kanselier van de schat kist geweest is, wordt door velen beschouwd als de scherpzinnigste praktische econoom van on- zeti tijd. Engeland, dat voor zijn levensmiddelen en grondstoffen bijna geheel op het buitenland aangewezen is, kan zonder een grooten export natuurlijk niet bestaan, maar Mr. McKenna verwekte niet gering opzien door zich te keeren tegen diegenen, die beweren dat de binnen landsche markten verzadigd zijn, of het weldra «Uilen zijn, en dat dus het herstel alleen dan kan voortduren, indien er eên krachtige her leving intreedt in den buitenlandschen handel. Dit standpunt verwierp Mr. McKenna. Van een verzadiging der binnenlandsche markten is nog geen sprake, en volgens dezen financier is er geen enkele reden om aan te nemen dat de binnenlandsche vraag binnen afzienbaven tijd niet verder zal toenemen. Zoolang een groot aantal bekwame werk krachten geen arbeid vinden (er zijn nog steeds ruim twee millioen werkloozen in Engeland!) en aan zooveel elementaire behoeften geen voldoe ning kan worden geschonken, kan de binnen landsche vraag zich ook voortdurend blijven uitbreiden. Herstel brengt herstel met zich. Er zijn bijna 1.000.000 werkloozen minder dan drie jaar geleden, maar die 1.000.000 hebben niet alleen werk gevonden, zij geven ook meer werk aan hun medeburgers, doordat zij meer geld kunnen uitgeven. Zij verdienen niet alleen meer, zij laten ook meer verdienen. Hiervan ondervindt niet alleen de arbeidersstand den sti- muleerenden invloed. De kleinhandel, en bijge volg ook de industrie trekken voordeel uit de toegenomen koopkracht. Die koopkracht is ook toegenomen door het oploopen van de noteeringen aan de effecten beurs. Zij, die eenige jaren geleden beweerden dat een herstel aan de effectenbeurs niet zou volgen op, maar voorafgaan aan het herstel van handel en nijverheid, zijn door de gebeurtenis sen in het gelijk gesteld. Overigens nemen wij die voortdurende wisselwerking waar tusschen alle economische en financieele factoren welke, toen de depressie aanving, het onmogelijk scheen te maken deze in haar loop te stuiten, maar welke stimuleerend werkt op het herstel, en het nadrukkelijke optimisme van Mr. Mc Kenna volkomen schijnt te wettigen. Deze bankpresident liet zich, zonder aan de noodige omzichtigheid te kort te doen, op zeer ondubbelzinnige wijze uit. Hij stelde vast dat van vele zijden de bewijzen kwamen van een commercieel herstel, en dat de crisis definitief overwonnen is. Het vertrouwen in de zaken wereld neemt voortdurend toe. Hij, en ook andere presidenten, brachten na tuurlijk nog tal van hoogst-belangrijke punten ter sprake; wij hebben ons evenwel beperkt tot die, welke onmiddellijk betrekking hebben op den terugkeer der „betere tijden", welken zij met zoo treffende eenstemmigheid voorspeld heb ben. COLOMBO, 30 Jan. (Reuter). In de afgeloo pen twee maanden zouden in het district Ke- galla 7000 personen aan malaria zijn bezweken. De geneesheeren verklaren, dat deze personen opnieuw door muskieten zijn geïnfecteerd. Men vreest dat de insecten wanneer het regent nog in aantal zullen toenemen. MOSKOU, 30 Jan. (Reuter.) Alhier moet een vrouw terechtstaan, omdat zij de 300 kinderen, die in haar pension woonden, er toe heeft gebracht, naar de kerk te gaan, en der halve als een „klassevijandin" wordt beschouwd. Zij had aan de kinderen verteld, dat zij in het kerkkoor zong, en hen uitgenoodigd eens naar haar te komen luisteren. Volgens den open baren aanklager heeft zij echter met voorbe dachten rade het atheïstische streven der Sovjets getart, en de kinderen naar de kerk gelokt, waar hun kapitalistische ideeën zouden worden bijgebracht. Volgens de autoriteiten waren enkele kinderen pioniers, (padvinders) en dezen, getrouw aan hun devies „Waakt" klaagden ze de „vijandshand die zich naar de kinderen had uitgestrekt" aan. WASHINGTON, 30 Jan. Heden viert geheel Amerika den 53sten verjaardag van president Roosevelt. De in het Witte Huis binnenkomen de telegrammen, brieven en geschenken zijn zoo talrijk, dat het Witte Huis veel weg heeft van een groot postkantoor in den Kersttijd. In het geheele land worden feesten georgani seerd. Roosevelt zal het Witte Huis niet verla ten, maar zooals gebruikelijk met zijn vrienden zijn verjaardag vieren. De dag is echter tevens een jubileum van zijn politieke loopbaan, die hij thans 25 jaar geleden als senator van den staat New York is begonnen. VERWACHTING: Matige Zuidweste- S üjkc tot Westelijken wind, betrokken H tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer- slag, lichte dooi in het Zuiden, in het =j Noorden matige dooi. Verdere vooruitzichten: weinig ver. andering MEXICO, 30 Jan. (Reuter). De militaire politie heeft de laatste dagen een uitgebreid complot ontdekt, waarbij talrijke personen be trokken zijn. Reeds konden achttien samen zweerders gearresteerd worden. Het complot is, naar het schijnt, georgani seerd door lieden, die zich in ballingschap in de Vereenigde Staten bevinden en die een op stand in verschillende deelen van het land trachten te verwekken. In den staat Durango maakt de regeering gebruik van haar gevechtsvliegtuigen om de rebellen aldaar te bestrijden. De vroegere candidaat voor het president schap Villareal en de oud-minister van onder wijs José Casconcelos, die in de Vereenigde Sta ten verblijf houden, zijn de leiders van het complot. Volgens een communiqué van het ministerie van Oorlog zou de revolutie, dank zij den steun van 300.000 dollar van een Amerikaanschen fi nancier in Februari hebben moeten uitbreken. PARIJS, 30 Jan. De minister van buitenland- sche zaken, Laval, heeft Woensdag nogmaals den Engelschen ambassadeur ontvangen. Of schoon officieel niets verluidt over den inhoud van het besprokene, is toch wel zeker, dat de besprekingen ook ditmaal weer gediend hebben ter voorbereiding van de Londensche reis van Flandin en Laval. Het nieuwe bezoek van den Engelschen am bassadeur schijnt er voorts op te wijzen, dat de beide regeeringen het nog niet eens zijn over het werkprogram. De bijzonder nauwkeurige voorbereiding van de reis schijnt voorts wel te beteekenen, dat het hier niet zal gaan om wat men in de Fransche diplomatie een „tour d'horizon" noemt, maar dat men tevoren tot overeenstemming zou willen komen op een vast program, waarvan de onderdeelén dan te Lon den punt voor punt zullen worden besproken. Ook de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Isidor Jesse Strauss heeft heden een bezoek gebracht aan Laval. GENÈVE, 30 Jan. De Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft zich gisteren en vandaag voornamelijk bezig gehou den met de eventueele wijziging van de con ventie inzake de arbeidstijden in de kolenmij nen. Zooals men weet is deze conventie, die reeds in 1931 tot stand kwam en die den werk tijd bepaalt op 7% uur, door geen der belang rijke steenkool produceerende landen geratifi ceerd. Men hoopt thans door bepaalde wijzi- gingen de regeeringen tot aanvaarding ervan te brengen en de in werking treding mogelijk te maken. De Raad van Beheer heeft, gesteund door het initiatief van eenige regeeringen, besloten op de internationale arbeidsconferentie dit jaar aan de orde te stellen de wijziging van de be palingen betreffende den Zondagsarbeid, het werken in ploegen en den arbeidstijd van ma chinisten. Omtrent het vooral door de arbei dersgroep verdedigde initiatief om bij verande ring van een conventie een verderstrekkende al gemeene verlaging van den werktijd in het oog te houden, werd geen beslissing genomen. De Raad van Beheer hield zich verder bezig met de 40-uren week. Nu op de vorige internatio nale arbeidsconferentie een algemeene invoe ring van de 40 uren week onmogelijk bleek, wil de Raad van Beheer onderzoeken of in voering van een dergelijken maatregel in en kele industrieën meer perspectief biedt. Het ligt in de bedoeling de arbeidsconferentie dit jaar voorstellen te doen omtrent de keuze van deze industrieën, waarbij vooral wordt gedacht aan de ijzerindustrie, de glasindustrie en de uit voering. FLEMINGTON, 30 Jan. (Reuter). In de zit ting van Woensdag verklaarde mevrouw Haupt mann, dat haar man in den nacht van de ont voering van baby Lindbergh en in den nacht, waarin het losgeld overhandigd was, bij haar geweest was. Ook den 26sten November 1933, den dag, waarop haar man in een bioscoop bankbiljetten, afkomstig vaan het losgeld zou hebben gewis seld, is hij thuis geweest. Ten slotte verklaarde Hauptmann's vrouw nog, dat zij met haar schoomnoeder naar Duitschland was gereisd óm den terugkeer van haar man naar Duitschland voor te bereiden. MOEKDEN, 30 Jan. (Reuter). In de haven van Tsjing Wang Tau is Dinsdagavond een Ja pansch officier doodgeschoten. Ondanks alle nasporingen is het tot dusverre nog niet ge lukt den dader te vinden. Van officieele Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat deze moord een gevolg is van de anti-Japansche hetze, die op het oogenblik in Noord-China wordt gevoerd. Op instructie van het Japansche oppercom mando zijn heden verscheidene kanonneerboo- ten in Tsjing Wang Tau binnengeloopen. Inge val de anti-Japansche stemming niet veran derd zijn de Japanners voornemens uit Sjan- haikwan troepen naar Tsjing Wang Tau te zenden. TOKIO 30 Jan. Inzake de Japansch-Chinee- sche besprekingen te Nanking meldt het tele- graafagentschap Sjimboen Rengo, dat de vol gende problemen zullen worden behandeld: De kwestie van de bestrijding van den anti- Japanschen boycot in China, de bestrijding van het bandietendom in China, het tot herleving brengen van den Chineesch-Japanschen han del, de opheldering van de kwestie der terug betaling van de Japansche leeningen door Chi na en de consolideering van de cultureele sa menwerking van beide volken. Begin volgende week zullen de besprekingen te Nanking worden voortgezet. Volgens een persbericht uit Nanking heeft de Japansche zaakgelastigde Ariyosji heden morgen een bespreking gevoerd met maarschalk Tsjang Kai Sjek en Hoeang Foe. Na deze be sprekingen verklaarde Ariyosji aan journalis ten, dat Tsjang Kai Sjek zijn hartelijke goed keuring had gehecht aan dat gedeelte van de redevoering van Hirota in het parlement, dat betrekking had op de Japansche politiek jegens China. Ariyosji voegde hieraan toe, dat Tsjang Kai Sjek hem had verzekerd dat hij een stren gere controle zal uitoefenen op de anti-Japan sche agitatie in China. De minister van oorlog, Hajasji, heeft heden in de plenaire begrootingscommissie op een vraag van den Seyoekai-vertegenwoordiger Tosjio Sjimada betreffende de incidenten op de grens van buiten-Mongolië, verklaard, dat noch Mandsjoerijsche, noch Japansche troepen de grens naar China overschreden hadden en dat zij ook nooit zullen trachten dit te doen. De inval; waarover de interpellant sprak, is voorgevallen op twee punten, n.l. op de grens van Tsjahar en Jehol en op de grens van Mandsjoekwo en buiten-Mongolië, nabij Halha. De pogingen om het incident te regelen zijn spoedig ter hand genomen, nadat Chineesche troepen Mandsjoekwo waren binnengetrokken. De actie is aangevangen, toen de Chineesche troepen de Japansche verzoeken volkomen over het hoofd zagen. Het tweede incident kwam voor, toen Japansche troepen beschoten werden door een afdeeling Mongoolsche troepen. De Japansche troepen hebben getracht met vreed zame middelen ook dit incident bij te leggen. Hajasji voegde hieraan toe, dat de Japansche en Mandsjoerijsche troepen geen andere be doelingen-hebben dan Mandsjoekwo te zuiveren yan Chineesche of Mongoolsche troepen. BOEDAPEST, 30 Jan. De leider der partij der onafhankelijke kleine landbouwers, Ti bor von Eckhardt, heeft heden den minis ter-president Goemboes een schrijven ge zonden, waarin hij de vertegenwoordiging van Hongarije bij den Volkenbond neerlegt en tegelijkertijd den premier verzoekt de overeenstemming, die tusschen hen tot stand was gekomen, te beschouwen als niet be staande. Tibor von Eckhardt legt er den nadruk op, dat bij de herhaalde besprekingen tusschen Goemboes en hem de eensgezinde opvatting naar voren was gekomen, dat de onontbeerlijke voorwaarde voor iederen vooruitgang en voor een de rustige ontwikkeling van de natie verze kerende hervormingspolitiek het geheime en eerlijke kiesrecht was, teneinde den toegespitsten partijpolitieken strijd te kunnen afschaffen. Op grond van dit inzicht was toen met betrekking tot het nieuw in te stellen kiesrecht een volle dige overeenstemming tusschen hen tot stand gekomen. De besprekingen van gisteren in de regeeiïngspartij hebben hem er echter van over tuigd, dat de tusschen hen bestaande overeen komst de toestemming van de regeeringspartij in de hervorming van het kiesrecht essentieel moeilijker maakt. Tibor von Eckhardt zet na drukkelijk uiteen, dat hij ook thans nog vol ledig vertrouwen heeft in de voornemens en besluiten van den minister-president. Hij wil alleen bereiken, dat de regeeringspartij zich in de toekomst niet meer op de door hem geleide partij der onafhankelijke kleine landbouwers als voorwendsel beroepen kan, war.neer de ver werkelijking van het kiesrecht aan de beurt komt. Inzake het neerleggen van zijn vertegen woordiging bij den Volkenbond wijst hij er op, dat hij daarmede verdere aanvallen wil voor komen, die wegens zijn persoon gericht worden on de door den premier gevoerde politiek. Het schrijven van Tibor von Eckhardt, die in de laatste maanden tengevolge van zijn ondubbelzinnige houding in de groote binnen- en buitenlandsche politieke problemen zeer op den voorgrond was getreden van de openbare belangstelling en vaak genoemd was als toe komstig minister van buitenlandsche zaken, heeft uiteraard groot opzien gebaard. Uit kringen van de door Von Eckhardt ge leide partij verluidt, dat de party der onaf hankelijke kleine landbouwers haar verdere houding ten opzichte van de regeering Goem boes er van afhankelijk zal stellen hoe de kies- rechtvoorstellen der regeering in hun defini tieven vorm er zullen uitzien. Het besluit van Von Eckhardt wordt be schouwd als een direct gevolg van de buiten gewoon scherpe aanvallen, die in de laatste zit ting der regeeringspartij gericht werden tegen Tibor von Eckhardt. Met bovengenoemd schrijven is tusschen de regeeringspartij en de party der kleine land bouwers een breuk ontstaan. In ieder geval be- teekent dit feit een verscherping van den binnenlandschen politieken toestand van Hon- garye. NEWARK (New Jersey), 30 Jan. (Reuter). Senator Nye, de voorzitter van de Senaats commissie voor onderzoek naar de wapen-in dustrie, heeft in een hier gehouden vergadering het volgende plan voorgesteld om den vrede te bevorderen en den oorlog uit te bannen; 1 Beperking van de bewapening in Amerika tot de behoeften voor verdediging; 2 Een door de V. S. af te leggen verklaring, nooit in eenigen oorlog wapengeweld te gebrui ken, behalve voor de verdediging van de grens tegen een buitenlandschen inval. 3 Het aan schepen, die onder Amerikaansche vlag varen, by de wet te verbieden, munitie te vervoeren naar landen, die in oorlog zyn. 4 Uitschakeling van oorlogswinst door het heffen van 98 procent belasting op oorlogsin komens boven 15-000 dollars en controle op of volledige nationalisatie van de wapenindustrie. Senator Nye betoogde, dat de wereldoorlog met twee jaar was verlengd om de wapenfa brikanten aan grootere winsten te helpen. Tibor von Eckhardt legt de vertegenwoordiging van Hongarije bij den Volkenbond neer. Heel Amerika viert den 53sten verjaardag van president Roosevelt Onrust in het Verre Oosten neemt toe; Ja pansch officier in de haven Tsjing Wang Tau doodgeschoten Duitsch-Fransche overeenstemming inzake de valuta- en douanekwesties in het Saargebied Samenzwering ontdekt in Mexico Contingenteerings-wetsontwerpen ingediend, in hoofdzaak verlenging van bestaande invoerbe perkingen omvattende Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van defensie Minister Steenberghe over de zuivelpolitiek der regeering Burgemeester Lambooy van Hilversum, heeft in het ziekenhuis te Utrecht, een operatie onder gaan Plannen van Fokker tot stichting van een mo derne vliegtuigenfabriek op Schiphol New-Yorksche beurs: geringe handel met wei nig koersverschillen Wees toch voorzichtig met losweg iets over iemand te vertellen. Nog dezer dagen ervoeren we hoe onrecht vaardig iemand daardoor in zijn po sitie en zijn toekomst werd geschaad. Men meent het niet kwaad doch zegt iets over iemand dat door anderen wordt gehoord en overgenomen, aan gedikt of verdraaid. En al spoedig krijgt iemand absoluut ten onrechte een verkeerden naam, wordt hem iets in de schoenen geschoven waaraan hij part noch deel heeft. En 't ergste is: zoo iemand weet 't niet, hij hoort het niet en kan zich dus niet eens verdedigen. Laten we daarom voor zichtig zijn. We bedoelen niet eens lasteren, we bedoelen zelfs niet eens kwaad spreken. We doelen slechts op een ietwat hatelijk karakteriseer en van iemand zooals hij in werkelijkheid niet is. Te velen worden daardoor ge schaad. We hebben een geval voor oog en. Stel daarom een wachter bij uw mond. BULAWAYO (Zd. Rhodesia), 30 Jan. (Reu ter) Men is er na veel moeite in geslaagd den meest beruchten bandiet van Zuid-Rhode- sia, den inboorling Mabfuno te arresteeren. Mabfuno heeft een tijd lang de dorpen der inboorlingen geterroriseerd en vele kraals uit geplunderd en verwoest. Hij ontsnapte eenige maanden geleden uit de gevangenis, waarna op zijn aanhouding een belooning werd gesteld. De inboorlingen waren echter zoo beducht voor zijn wraak, dat zij weigerden de verblijfplaats van den ge vreesden bandiet te noemen. Een blanke, die Mabfuno geruimen tijd vergeefs had gezocht, heeft hem tenslotte opgespoord. Men vernam, dat de bandiet wilde trachten zich op Portugeesch grondgebied te begeven. Er werden daarop langs de grens verschillende wachtposten geplaatst en toen Mabfuno by het aanbreken van den dag in de nabijheid van de grens opdook, werd het vuur op hem ge opend. Hij werd in de heup getroffen, en kon daarop gearresteerd worden. De Politie zit thans zijn medeplichtigen op de hielen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 30 Jan.: De Belgische Kamer heeft heden een door de katholieken en liberalen ingediende motie aangenomen, waarin zij haar goedkeuring hecht aan de houding, welke de Belgische re geering tegenover de Sovjet-Unie wordt inge nomen. Minister Hymans verklaarde, dat de regee- ring eensgezind weigert diplomatieke betrek kingen met Sovjet-Rusland aan te knoopen. De socialisten verzetten zich zeer scherp tegen de motie. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 759 Vorige stand: 765.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1