I IN EN OM HAARLEM I Overwinterende dieren I DONDERDAG 31 JANUARI 1935 Burgemeester Rambonnet De gemeenteraads verkiezingen Stofwisselingsproblemen li R. K. MIDDENSTAND S- VEREENIGING Geanimeerde jaarvergadering Retraite Jaarverslagen Jaarfeesten Eigenaars en houders van paarden ExcelsiorD. O. S. In Haarlem op 26 Juni KRUISVERBOND J aarvergadering Gevonden dieren en voorwerpen GOUDEN ECHTPAAR TE BEVERWIJK Wat is winterslaap? Oud volksgeloof Bijzondere afscheidingen DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas afd. Zuid Wedstrijd H. R. K. D. 2—T. E. P. 2 Haarl. R. K. Damgenootschap De W. L.-competitie SIMULTAANSEANCE J. W. VAN DARTELEN In de stichting „Meer en Bosch" Competitie Nederl. Dambond (district Noord-Holland) WIELRENNEN R. K. W. V. „ACHILLES" Jaarfeest op Zondag a.s. 3 Febr. in de St Josephs-Gezellen BlIlllllllllllllHIIIilllllllllllKIIIIMIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllIlllllllllllllllllllllllllllllllIlUIIlllllillllllllllllllllllllllUllllt! [iiiiiuiiiiiiiiiiimiiHiifiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimitiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiii: Onverwacht spoedig is mr. Rambonnet, na nog maar drie jaar burgemeester van Velsen te zijn geweest, aan zün vrucht- dragenden arbeid onttrokken. Rouw is er in de gemeente aan de monding van het Noordzee kanaal. Maar niet Velsen alleen dient te treu ren om het verscheiden van dezen magistraat, want het verlies van dit toonbeeld van krach tige bewindvoering, dat zoo aanstekelijk en stimuleerend werkte op allen, die genoeg had den van den geest van lamlendigheid en ge zagsondermijning, waaraan wij dreigden ten onder te gaan. het verlies van dezen goeden bewindsman is voor deze geheele omgeving groot. Burgemeester Rambonnet had zich in de rij der burgemeesters van Velsen reeds een geheel eigen plaats veroverd krachtig en voortva rend, met een juisten kijk op de toekomstmo gelijkheden welke de plaats biedt en hij had zich een mooie reputatie verworven in den tijd van slechts drie jaar, een periode, die voor anderen nauwelijks ruim genoeg is om zich in een nieuwe functie in te werken. Toch was zijn taak niet gemakkelijk. Velsen aan de monding van het Noordzee kanaal, zooals wij reeds opmerkten is een moeilijk te besturen gemeente. Haar ontwik keling, hoewel in de laatste crisisjaren ietwat geremd, is Amerikaansch. De snel groeiende bevolking, uit alle streken van ons land saam- gebracht, is zeer heterogeen van karakter en voor een burgemeester moeilijk te peilen en te begrijpen. Zij mist b.v. gemoedelijkheid, die bij den Amsterdamschen burger past, de deftigheid van den Hagenaar, de rommelige doortastend heid van den Rotterdammer. Velsen zoekt naar zijn eigenaardig karakter, dat waarschijnlijk wat zal hebben van den ruw-openhartigen Be- verwijkejr, van de goedlachsche, hoofdstede lijke gijn en van den deftigen provinciaal. Een eigen karakter heeft Velsen, heeft de Velsenaar nog niet en daarom is het moeilijk voor een nieuwen, vreemden burgemeester, te weten hoe hij zijn pappenheimers moet aanpakken. Fei telijk zou hij zijn gemeentenaren stuk voor stuk moeten kennen, zooals in een kleine ge meente dikwijls het geval is. Maar Velsen is daar te groot voor geworden. Burgemeester Rambonnet wist die moeilijk heden keurig te omzeilen. Geboren regent en man van fijne beschaving, wist hij zich, zon der aanstoot te geven, boven zijn gemeentena ren te verheffen en toch door zijn gemoedelijk heid den indruk te vestigen alsof hij tot ieder afdaalde alsof tot iederen gemeentenaar, die tot hem kwam, zijn speciale belangstelling en sympathie uitging. Dat maakte zijn overwicht groot. Hij had geen moeite ook de felste on ruststokers baas te blijven, doordat zijn be schaving, eruditie en gevatheid meters boven hen uitging. Hij liet dat nooit merken, doch maakte er slechts, wanneer noodig, een gepast gebruik van om zijn tegenstrevers op hun num mer te zetten. Groote schreeuwers in Velsen en IJmuiden zijn onder zijn handen tam als lammeren geworden. Ongetwijfeld hebben daar aan ook de sinds een jaar of twee veranderde tijdsomstandigheden deel aan. Die waren het echter zeker niet alleen en het persoonlijke overwicht van burgemeester Rambonnet, die herhaaldelijk fel van zich af wist te bijten en met strenge hand de wet hanteerde, heeft er veel toe bijdragen, dat, onder den bijzondere moeilijke tijden, de rust in Velsen in de laat ste jaren maar weinig verstoord is geworden. Is de bevolking van Velsen niet gemakkelijk te leiden, de snelle uitbreiding van het econo misch leven stelt den burgemeester voor niet minder .grote problemen. Pas later, als er aan de monding van het Noordzeekanaal een groote stad zal zijn verrezen, zal blijken of de stede lijke ontwikkeling logisch is geweest. Voor dien groei worden in dezen tijd de grondslagen ge legd. Daarvoor is een scherp vooruitziende geest hoodig. In Amerikaansche steden, die snel gegroeid zijn, vindt men niet zelden één of enkele par ticulieren, die den vooruitgang geleid hebben. Zoo is Chicago een product van één of enkele vleeschmagnaten, die er hun ontzaglijke ex portslagerijen hebben gevestigd. Een voorbeeld vinden wij ook hier te lande in Eindhoven, Waar het de heer Philips is, die, geholpen door zijn staf van helpers, de ontwikkeling der stad beheerscht, zoodat het gemeentebestuur weinig anders te doen overblijft dan regelend op te treden. Wanneer echter zoo'n op den voorgrond dringend particulier ontbreekt, zooals in Vel sen het geval is, dan is het hoogst gewenscht, dat de overheid voor dien krachtigen leider zorgt in den persoon van een bij uitstek kun- digen burgemeester. En daarom mag de keuze, die de Regeering drie jaren geleden deed met den heer Rambon net tot burgemeester van Velsen te benoemen, zeer gelukkig heeten. Hij was de man, die in staat was, de gemeente groot te maken en de verschillende bedrijven in het goede verband te brengen, te steunen waar dat gewenscht was en te kortwieken, waar het evenwicht dreigde verloren te gaan. Zijn pogingen om het vis- scherjjbedrijf te helpen zijn tot nu toe zonder zichtbaar resultaat gebleven. Hij trachtte een Paar jaar geleden het bedrijf te helpen door de leuze te propageeren: eet meer visch! Dat hielp niet, maar zijn actie heeft toch tot ge- Volg gehad, dat de ware oorzaak van de décon fiture van het visscherijbedrijf waarschijnlijk gevonden is en dat de volle nadruk is gevallen op de achterlijkheid en het gemis aan moderne outilleering van de visscherij en de nevenbe- drijven. De heer Rambonnet had met zijn veld heersblik al aanstonds bemerkt van welk in tensief belang de visscherij voor de gemeente Velsen was en, blijk gevende van meer zaken- inzicht dan menig burgemeester en wethouder Van sociale zaken in andere steden, sloeg hü zelf de handen aan den ploeg om te trachten Verbetering daarin te krijgen, wijl hij begreep, dat daarmede indirect ook de belangen van de gemeentekas werden gediend. Zijn poging moge dan al niet bij den eersten aanloop zijn ge slaagd, de weg voor nieuwen bloei van IJmuiden ligt nu open. Burgemeester Rambonnet was een bekwaam bewindvoerder. Hij wist precies wat zijn ge meente noodig had en beheerschte elke situa tie volkomen. Hij gaf leiding aan het burgerlijk en economisch leven in zijn gemeenten en zon der despoot te zijn, wist hij zich door iedereen te doen eerbiedigen en ieder aan zijn wil te onderwerpen. Voor Velsen is dit tragisch overlijden dan ook een groot verlies en het is hartelijk te hopen, dat de regeering er in zal slagen een opvolger te vinden, die de gelijke van wijlen burgemeester Rambonnet is in kordaatheid, breed inzicht in de ontwikkelingsmogelijkheden van Velsen en liefde voor de gemeente. Onder voorzitterschap van den heer Th. S. J. Hooy Jr. hield de R. K. Middenstandsveree- niging gisteravond haar jaarvergadering in het café-restaurant Gebr. Brinkmann. De opkomst der leden was zéér groot. Mede waren aanwezig de Geestelijk Adviseur kapelaan P. Poppen en de raadsleden Klein Schiphorst en v. Teteiing. Op deze eerste vergadering van het jaar wierp de voorzitter in zijn openingswoord een terugblik over 1934, dat aaneengeschakeld is geweest door tegenslagen voor het geheele be drijfsleven. Het optimisme, door spr. in zijn vorige Nieuwjaarsrede getoond, is niet verwe zenlijkt. Hoopvolle verbeteringen zijn voor den middenstand, op een enkele uitzondering na, uitgebleven en werden al eenige maatregelen door de overheid genomen, dan bleken die een doode musch te zijn: Ook in Haarlem is de toestand wanhopig. Een groot aantal zaken is ten onder gegaan. Stille armen zijn in vele win kels, waarin niets meer te verdienen valt. In alle standen is het erg, maar de middenstand heeft het wel heel zwaar te verantwoorden, zeker even erg als de arbeidersstand. Spr. oefende daarbij scherpe critiek uit op de groot warenhuizen, de economische vijanden van den middenstand, volgens spr. Tegenover dit alles staat, dat de ordenings gedachte meer en meer ingang gevonden heeft. Op enkele starre liberalen na is men ervan overtuigd, dat ordening moet worden doorge voerd, al verschilt men van meening over het hoe en het tempo. In krachtige bewoordingen wekte spr. op om de onderlinge samenwerking te verstevigen en de organisatie te versterken. Samen moeten wij bidden, lijden en vechten als goede katholieken! Dan behoeven wij het nieuwe jaar niet zoo somber in te zien. (Ap plaus.) Hierna was het woord aan pater Peters C.s.s.R., directeur van het Retraitehuis te Ber gen, die een korte en duidelijke toespraak hield over de gesloten retraite. Spr. nam aan, dat allen overtuigd zijn van het nut en de nood zakelijkheid van een retraite en sprak daarom André v.d. Burght„Ons dagelijksch brood." (Expositie ,,'t Center", den Haag) slechts over de bezwaren, die tegen een retraite door Middenstanders geopperd worden. Het is buitengesloten, aldus spr., dat men niet de drie dagen van een retraite in de zaak gemist kan worden. De practijk wijst uit, dat het wel gaat. De retraiteprijs, een ander bezwaar, is verlaagd en zou men dan dat weinige geld niet kunnen missen? Dat de middenstander zich niet thuis gevoelt in een retraite is ook door de practijk gelogenstraft. Er zijn middenstanders, zoo vervolgde spr., die nog niet veel door de crisis geleden hebben. Mogen die God daarvoor niet eens gaan be danken in een retraite? Ook voor de midden standers, die heel veel door de crisis te lijden hebben, is een retraite noodzakelijk. Zij zullen daar opdoen geduld om het lijden te dragen en energie om den moeilijkheden 't hoofd te bie den. Tenslotte zette spr. uiteen, dat een retraite ook van groot belang is voor de organisatie. Spr. achtte het zeer goed mogelijk, dat- ieder jaar een gedeelte van de R. K. Middenstands- vereeniging te Haarlem op retraite gaat en gaf daarbij eenige richtlijnen aan hoe eventueele moeilijkheden opgelost kunnen worde* (retrai te-fonds b.v.). De voorzitter deelde hierna mede, dat inzake de retraite samenwerking zal worden gezocht met de middenstandsvereenigingen in den ver ren omtrek van Haarlem. De eerste secretaris, de heer H. Th. Fibbe, bracht vervolgens zijn overzichtelijk en goed gestyleerd verslag uit, waarin eveneens uiteen gezet werd wat voor 'n moeilijken tijd de mid denstand te doorworstelen heeft. Het jaar 1934 heeft wel veel nieuws, maar weinig goeds ge bracht! De secretaris memoreerde vervolgens den feestavond, die uitstekend slaagde, het tri duüm, de massale acties, die mislukcen, even als de actievergadering, het gedeelte van het winterprogram in 1934, dat vrij goed geslaagd is, enz., enz. Het ledental is achteruitgegaan. Ook deelde spr. mede, dat uit een gehouden enquête inzake de concurrentie door personen en instellingen, die een nevenberoep uitoefenen, geconcludeerd kan worden, dat het euvel van nevenberoepen niet zoo ernstig is. De secretaris besloot zijn verslag met op het' groote nut en de noodzakelijkheid van de organisatie te wij zen. Bij de bespreking van de begrooting voor 1935, welke eveneens goedgekeurd werd, deelde de voorzitter mede, dat de regelfng met den nieu wen rechtskundig adviseur, Mr. Schreurs, zeer voldaan heeft. Allen zijn erover tevreden en er zijn nog nooit zooveel adviezen mgswonnen als in 1934. Voorts bracht de voorzitter dank aan den secretaris en den penningmeester voor hun jaarverslagen en speciaal voor alles wat zij in 1934 voor de vereeniging hebben verricht. (Ap plaus.) De heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de regelingscommissie, deelde hierna mede, dat de jaarlijksche feestavond gegeven zal worden op Maandag en Dinsdag a.s. De belangstelling voor den feestavond was zóó groot, dat er twee. keer op den Stadsschouwburg beslag gelegd moest worden. Op beide avonden zal de R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" opvoeren het tooneelstuk „De Lijfrente". Degenen, die weten, hoe de feestavond van het vorig jaar geslaagd is, twijfelen niet aan het succes van deze avonden. De plaatsbewijzen worden den leden toegezonden naar volgorde van binnenkomst der aanvragen. Mocht men een plaats op Dinsdagavond toegewezen krijgen en liever Maandagavond wenschen (of omge keerd), dan zal op Zondag a.s. tijdens de plaats bespreking van 122 uur gelegenheid bestaan te ruilen. Nadat uitvoerig de actie tegen de grootwaren huizen was besproken, wérden benoemd tot le den van de kascommissie de heeren Koskinski, Bosse en Spruyt. Bij acclamatie werden de hee ren Joh. F. Lamp en H. Habraken ais bestuurs leden herkozen. Bij de rondvraag deelde de heer Nieuwendijk namens de kascommissie 1934 mede, dat de boe ken en bescheiden van den penningmeester in uitstekende orde waren bevonden. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank voor de groote opkomst en de geanimeerde besprekingen en huldigde hij kapelaan Poppen en zijn medebestuursleden voor al hetgeen door hen ten behoeve van de vereeniging is gedaan. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is ge legd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel 17 van het in- kwartieringsBesluit. De eerste wedlstrijd tusschen Excelsior I, kampioen van den Fed. Haarl. Biljart Bond, en D.O.S. I uit Voorschoten is geëindigd in een groote overwinning voor de kampioenen. Excelsior (Lisse) speelde zeer fraai en wist alle partijen te winnen. De uitslag luidt: Excelsior 600 carb., D.O.S. 413 carb. Een hoekje van de tentoonstelling van Religieuze Kunst in het Stedelijk Museum te Amsterdam: paramenten van Joanna Wichmann op handgeweven stoffen van mevrouw Neter-Köhler, rechts een Kruisiging van Lambert Simon De datum waarop de stemming voor den Gemeenteraad zal worden gehouden, is door Burgemeester en Wethouders van Haarlem bepaald op Woensdag 26 Juni as. In het gebouw van de R.K. Militairenver- eeniging hield het Kruisverbond onder voor zitterschap van den heer H. B. van der Sande zijn jaarvergadering. Er waren weinig leden opgekomen, waaraan, zooals later bleek, een verzuim bij het bezorgen der convocaties niet vreemd was. Onder de ingekomen stukken was een aan sporing om het bouwen van een bescheiden schooltje dooor het R.K. Woonwagenliefdewerk te steunen. Voor dit doel werd in de vergade ring een inzameling gehouden. De heer W. M. Rijbroek bracht als secretaris het jaarverslag uit, dat niet zeer optimistisch klonk. Al valt er over ledenverlies niet te kla gen, er kon weinig actie ontwikkeld worden, omdat het aan de vereischte medewerking ontbrak. Het vergaderingbezoek laat veel te wenschen ovct en er worden weinig jonge krachten gevonden, die zich nog daadwerke lijk voor de katholieke drankbestrijding inte resseeren. De jecretaris besloot zijn overzicht met de opwekïcing, ijverig voort te gaan, om dat na dezen moeilijken tijd, ook voor het lief dewerk der drankbestrijding wel betere dagen zullen aanbreken. Waarop de voorzitter den penvoerder der vereeniging dankte voor zijn arbeid in het afgeloopen jaar, die den jongeren Tót voorbeeld kon strekken. Het verslag van den penningmeester, den heer G. van Kleef, luidde vrij bemoedigend, hetwelk, zooals de voorzitter opmerkte, aan de activiteit van genoemden functonaris en van den bode, den heer Spee, is te danken. Vervolgens hield de heer G. v. d. Hoek, voor zitter van de Reddingsbrigade „St. Francis- cus van Assisië", zijn aangekondigde causerie over „Ervaringen bij het reddingswerk". Het was jammer, dat er niet velen aanwezig wa ren om te luisteren naar de markante bele venissen, die hier in eenvoudigen, maar kleu- rigen toon werden verteld. Er waren humoris tische trekjes bij, zooals dat van den verstok ten drinkebroer, die met zijn omvangrijk lichaam in een bijeenkomst van geheelonthouders zat geperst, omdat hij meende dat de Reddings brigade er een ten bate van drenkelingen was! Er waren staaltjes van tragiek, opgedaan bij het vele huisbezoek. Bitter leed en groote ar moede gaat veelal met alcoholism^ gepaard. Toch mag de bestrijder van het drankkwaad niet aan zijn gevoel toegeven; hij moet voor zichtig zijn met het verleenen van materieelen steun, want hierop wordt door onoprechten al te veel gespeculeerd. Ondank is daarbij aan de orde van den dag, maar deze treurige ervaring wordt weer vergoed door enkele verheugende resultaten. Niet altijd zijn deze openlijk te be merken. Het kwam voor, dat de familie van een overledene het bestuur van de Reddings brigade een dankbrief schreef voor hetgeen aan de ziel van den oogenschijnlijk hopeloozen patiënt was gedaan: zijn einde was daardoor goed geweest. Het reddingswerk vraagt groo te toewijding en doorzettingsvermogen en deze vroeg de spreker van allen, die om de eer van God en het heil van den beklagenswaardigen alcoholist zich aan deze zielszorg geven. Het hartelijk applaus van de vergadering op de boeiende causerie werd door den voor zitter met een waardeerend dankwoord onder streept. Na rondvraag en gebed werd dan de bijeenkomst gesloten. Reticule, Vintgens, Eikenstr. 43. Streng wol en gedeeltelijk afgewerkt kleedje, Eshuis, Ber- kenstr. 34. Duimstok, Maas, Kritsingerstr 45. Kinderhandschoen, Heyboer, Elzenpl. 24. Da mesdas, Riepen, J. Haringstraat 1. Autoslinger, bur, v. pol., Smedestr. Bril, v. Aken, Diepen- brockstr. 25. Bril, bur. v. pol., Smedestr. Etui met schrijfbehoeften, idem. Gordijn, idem. Dameshandschoen, v. Egmond, B. Huetstr. 36. Linker handschoen, Bosveld, Zuiderstr. 11. Halsketting, Schuylenburg, Kleverparkweg 15. Handschoen, v. Roode, Midden Tuindorplaan 9. Paar dameshandschoenen, Asten, Hagestr. 39. Honden, kennel Fauna. Katten, kennel Fauna. Knipmes, Blom, Thorbeckestr. 60. Oorhangertje, Meyer, Nagtzaampl. 4. Portemonnaie, bur. v. pal. Smedestr. Parapluie, ten Cate, Coomhert- str. 26. Portemonnaie m.i. ten Cate, Koom- hertstr. 26. Portemonnaie, bur. v. pol., Smede- straat. Ring, Peetoom, O. Ind. str. 36. Rjjwiel- belastingmerk, Waleveld, v. Zompelstr. 3rd. Kinderwantje, Kamer, Amulfstr. 2. Zeildoek, Duif, Feithstr. 6. Zakkammetje, v. Dijke, Allan-* str. 78. Op 12 Februari zal het vijftig jaar geleden zijn dat het echtpaar H. DuijnStam in het huwelijk trad. De gouden bruidegom is een geboren Bever- wijker en heeft thans den 72-jarigen leeftijd bereikt, terwijl zijn echtgenoote in April a.s. 70 jaren wordt. Beiden genieten nog een uitstekende gezond heid. Van de dertien kinderen, welke uit dit huwelijk geboren werden, zijn er thans nog negen in leven. Voorts kan het gouden echt paar met trots wijzen op een kring van vier en dertig kleinkinderen en één achterkleinkind. Ongetwijfeld zal het den heer Duijn en zijn trouwe echtgenoote, die aan de Baanstraat 58 wonen, op 12 Februari niet aan belangstelling ontbreken. Als wij zien hoe de mensch in vele landen des winters zijn beslaan alleen kan handhaven door een dikke kleeding, die zoo weinig mogelijk van de lichaamswarmte verloren laat gaan en door zich in huis een kunstmatig klimaat te scheppen dat overeen komt met een gematigde zomertempieratuur, begrijpen we ook iets van de problemen waar voor vele dieren des winters worden gesteld. Vooral de warmbloedige zoogdieren loopen ge vaar van koude om te komen, omdat hun tem peratuur in het algemeen niet dalen kan be neden de gewone lichaamswarmte zonder dat levensgevaar optreedt. Maar ook koudbloedige dieren, zooals slangen en kikvorschm, die zich gewoonlijk aanpassen aan de temperatuur der omgeving, mogen hierbij niet te zeer afkoelen omdat anders de bevriezingsdood intreedt. Nu is het bekend hoe de natuur men kan ook zeggen: de liefdevolle Voorzienigheid van Hem die zelfs de leliën en musschen niet ver geet hier te hulp komt door aan de zoog dieren in koudere streken een wintervacht te geven waarmee zij beter de koude kunnen trot- seeren. Zelfs huisdieren als kat en hond maken een periodieke haarwisseling door welke hen beter in staat stelt den winter door te komen. Maar daarnaast ziet men hoe in de rijk geva rieerde levende natuur ook andere middelen worden gebezigd om een overwintering te door staan. Ik bedoel hier vooral het verschijnsel van den winterslaap, dat wij hier aan een na dere beschouwing willen onderwerpen. Een kikvorsch bijvoorbeeld zoekt bij het na deren van den winter een sloot, beek of plas op en kruipt weg in den modderigen bodem. De longen kunnen onder water natuurlijk niet werken, zoodat alleen de huidbloedvaten zuur stof aan het omringende water onttrekken. Nu treedt langzamerhand een soort verdooving in en in vrijwel roerloozen toestand blijft het dier weken en maanden op dezelfde plaats, bij een temperatuur die bij strenge vorst tot dicht boven het vriespunt nadert. Het dier vertoont geen of slechts zeer weinig beweging; alleen het hart klopt langzaam door, en de kleine hoe veelheid zuurstof die het bloed in de huid op neemt is juist voldoende om in ue lichaams cellen een zwakke voedselverbranding te onder houden. De lichaamsmotor loopt op een mini mum aan brandstof, juist voldoende om het leven te onderhouden. Dat het in deze maan den voor het dier van groote beteekenis is om aldus de voedselverbranding te beperken spreekt vanzelf. Alleen zóó kan een kikker zonder te eten maandenlang teren op het reservevoedsel dat in de spieren, lever en andere organen aanwezig is. Toch ontbreekt in den modderbodem niet zel den zelfs de geringe hoeveelheid zuurstof, die het dier tijdens den winterslaap noodig heeft. Ook hiertegen echter is een kikvorsch bestand, tenminste gedurende eeriigen tijd. In dit geval wordt het voedsel gesplitst zonder toetreding van zuurstof; een volledige verbranding tot koolzuurgas vindt natuurlijk niet plaats. Door deze „anaërobiose" (leven zonder zuurstof) kan dan de kikker, ofschoon dit een onvoordee- lige vorm van voedselverbranding is, toch in het leven blijven ook al ontbreekt hem gedu rende eenigen tijd de zuurstof voor de adem haling. Dit is door proeven, waarbij men kik- vorschen gedurende 24 uur en langer in zuivere stikstof bracht, duidelijk aangetoond. Volgens het oude volksgeloof brengen ook sommige vogels den winter in de modder sla pende door. Zoo zegt Luther in een zijner wer ken over de zwaluwen: „das Wunderwerk von den Schwalben ist aus der Erfahrung bekannt, dass sie namlich den Winter hindurch im Schlamm für tot liegen und im Sommer wieder aufleben." Het schijnt echter dat deze aan trekkelijke, maar niet te verdedigen fanta sieën thans aan het uitsterven zijn. Een echten winterslaap daaren tegen vindt men bij ver schillende zoogdieren zooals vleermuizen, beren en egels. Deze laatste verbergen zich in den herfst op een beschut plekje in het bosch, terwijl de vleermuizen zich met den kOD naar beneden vasthaken aan balken e.d. De dieren gaan hierna een toestand van verdooving in. Adembewegingen en polsslag zijn daarbij sterk vertraagd; als gevolg daarvan bevat het bloed een abnormaal hoog percentage koolzuurgas. Toch wekt dit verhoogde koolzuurgehalte niet zooals bij een normaal dier een versnelde adem haling op, omdat de zenuwen die de adembe wegingen opwekken veel van haar prikkelbaar heid hebben verloren. De verdoofde toestand van het dier tijdens den winterslaap kan men tot op zekere hoogte vergelijken met een flauw te zooals die bij ipensch en dier door zuurstof gebrek optreedt, en waarbij ook een verhoogd koolzuurgehalte in het bloed wordt gevonden. De lichaamstemperatuur is intusschen ge daald tot zij ongeveer gelijk is aan die der om geving, en gaat met deze op en neer: het zoog dier is tijdens den winterslaap „koudbloedig" geworden. De voedselverbranding is sterk ver minderd; het is juist een der voordeelen van den winterslaap dat de „brandstofrekening" van het dier daardoor lager wordt. Verbrand wordt in deze periode vooral vet, terwijl het glycogeen, de reservestof uit lever en spieren, zooveel mo gelijk wordt gespaard. Als het dier ontwaakt neemt de verbranding toe, de lichaamstempera tuur stijgt, ademhaling en polsslag worden snel ler en in den tijd van enkele uren functionee- ren alle organen weer als vóór den winterslaap. Het dier gaat vermagerd, maar gezond den nieuwen zomer in. Verder is gebleken dat bij al deze verschijn selen een rol wordt gespeeld door de zooge naamde klieren met inwendige secretie, welke bepaalde stoffen of hormonen aan het bloed afgeven. Door bij een overwinterenden egel schildklierextract in te spuiten kon men dezen gedurende enkele uren wakker maken. Door in spuiting van een extract der alvleeschklier daarentegen kon het optreden van den winter slaap worden versneld. De beschreven ver schijnselen staan dus wel zeker in verband met de werking van genoemde klieren. Terwijl bij de genoemde zoogdieren de tem peratuur daalt tijdens de overwintering zien we bij sommige insecten hoe juist in deze periode een grootere lichaamswarmte aanwezig is dan des zomers. Dit kan men waarnemen bij een overwinterend bijenvolk. Een bij is des zomers „koudbloedig", wat zeggen wil dat de lichaams temperatuur weinig verschilt van die der om geving en met deze rijst of daalt. Hierdoor kan weliswaar een bij, die in de felle zon op de bloemen rondzwerft, een vrij hooge lichaams warmte bezitten, maar in het algemeen zullen de bijen des zomers terecht koudbloedig heeten. De warmte die zij zelf produceeren wordt bui ten den korf al spoedig aan de omringende lucht afgestaan; in den korf echter stijgt door 't groote aantal bijen en haar snelle bewegingen de temperatuur vaak sterk. Wie zijn hand legt op den glazen wand van een observatiekast, waarachter men het wriemelende bijenvolk aan den arbeid ziet, voelt een warmte die slechts weinig verschilt van onze lichaamswarmte, en welke wordt voortgebracht door de warmteont wikkeling in de afzonderlijke dieren. Van deze warmte nu maken de bijen ook ge bruik tijdens de overwintering. In den herfst trekken de overlevende arbeidsters met de ko ningin zich geheel in den korf terug. Zoodra nu hierin de temperatuur daalt beneden een ze kere grens kruipen de bijen bij elkaar en vor men een dikken „tros", juist als bij het zwer men. De warmte welke de dieren ontwikkelen blijft aldus zooveel mogelijk bewaard; het ge volg is dat de temperatuur in den tros vrij con stant op 3233 Celsius blijft. Naarmate het in den korf kouder wordt neemt ook de warmte productie der dieren toe. Het geheele volk ge draagt zich dus als één enkel warmbloedig dier en vertoont een overeenkomstige warmterege- ling. De bijen wijken hierdoor belangrijk af van andere insecten, die steeds de temperatuur der omgeving aannamen en daardoor tijdens ie overwintering groot gevaar loopen van door be vriezing om te komen. M. B. Te Noord wij kerhout had de ontmoeting „Ons Genoegen 2"„St. Bavo 2" plaats en bezorgde OG 2 een verrassende overwinning. De gede tailleerde uitslag is als volgt: ONS GENOEGEN 2—ST. BAVO 2 J. vi Gij ls wij aB. v. d. Weijden 02 H. v. d. BergF. Broekman 11 C. v. d. BergH. v. Rooden 02 J. de WinterG. Hesselman 20 N. v. LieropJ. Prins 11 C. WarmerdamB. Willemse 20 M. OetelaarA. Broekman 20 A. JansenA. Kersten 20 10—6 Eerstgenoemd tiental schijnt kampioensaspi raties te hebben. Mocht het haar j.l. gelukken het sterke GS 2 te kloppen, thans werd TEP 2 het kind van de rekening. Het resultaat aan de diverse borden was als volgt: HRKD 2—TEP 2 W. BesselinkJac. v. d, Kroft 20 Th. BandsmaJ. Valk 20 A. v. RossumP. de Raad 20 A. HerbenH. Essenberg 20 F. v. RossumW. Lips n.o. 20 M. HerbenJ. Overtoom 02 F LucasJ. Dyt 02 J. RuigrokLoogman 20 E. BourgonjeBonfrer 20 B. GoedemansJ. Klein 20 16—4 Men verzoekt ons van het volgende mededee- ling te doen. In verband met den wedstrijd H. R. K. D. 1T. E. P. 1 op Dinsdag 5 Febr. aan staande, zal ook de clubavond op dienzelfden da tum plaats hebben. Sinds 1 Jan. "35 lieten zich de heeren E. Bourgonje, B. Goedemans, G. Kraak en W. Dams als lid inschrijven. Zondag 3 Febr. zal H. R. K. D. 2 een wedstrijd spelen tegen „St. Joseph I" in het R. K. Vereenigings- gebouw aan de Koningsteinstraat Aanvang 8 uur. Hieronder laten wij den eindstand volgen van dezen kamp: G. Elzing 22 18 4 40 J. J. van Kesteren 22 18 4 40 G. Roet 22 17 4 1 38 P. van Putten 22 16 3 3 35 C. Heesakker 22 16 3 3 35 G. v. d. Mey 22 12 6 4 30 E. Bourgonje 22 13 3 6 29 W. Besseling 22 14 1 7 29 J. van Zilt 22 13 2 7 28 M. Herben 22 13 I 8 27 F. Nouwens 22 10 5 7 25 A. Herben 22 9 1 12 19 Timmermans 22 8 2 12 18 G. Kraak 22 7 2 13 16 Vaars 22 7 2 13 16 Meyntjes 22 5 5 12 15 M. Goedemans 22 7 15 14 Hoven 22 6 1 15 13 Dreijer 22 4 4 14 12 B. Goedemans 22 5 1 16 11 G. Rapenburg 22 4 18 8 Jonkman 22 3 1 17 8 Momenteel heeft de nieuwe competitie een aanvang genomen. Hieraan wordt door niet minder dan 32 spe lers deelgenomen. Dit moge wel een frappant bewijs zijn, van de animo op heden voor het mooie damspel. Woensdagavond jJ. gaf de heer J. W. van Dartelen uit Heemstede eene simultaan-seance voor de Damvereeniging „Meer en Bosch" in het Boschhuis dezer stichting te Heemstede. Aan deze seance namen 33 spelers deel. Na 3 uur spelen won de simultaanspeler 29 partijen, speelde 2 partijen remise en verloor 2 partijen. Gemiddelde dus plm. 5minuut per partij. De beslissing inzake het 2de klasse clubkam pioenschap 1934/1935 van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) is Maandagavond Ji. geyallen. De Haarlemsche Damclub II behaalde ongeslagen den titel! De Haarlemsche Damclub n zal nu in den eindstrijd om het nationaal 2de klasse club kampioenschap uitkomen. Hieronder volgt de stand dezer competitie. 1. Haarl. Damclub II 6 5 1 2. Damclub „IJmuiden" II 5 4 0 3. Castrie. Damclub I 6 3 1 4. Damclub „Haarlem" n 5 2 1 5. Damclub „Zaandam" H 6 11 6. Beverwijksche Damclub I 4 10 7. Heldersche Damclub I 6 0 2 0 73—39 11 1 62—38 8 2 58—58 7 2 10—56 5 4 55—65 3 3 35—45 2 4 49—71 2 Voor belangstellende leden en donateurs dee- len wij hierbij mede dat Zondag a.s., 's morgens om 9 uur, een H. Mis in de St. Josephkerk Jans straat, zal worden opgedragen en verzoeken wij al onze leden en donateurs onder deze H. Mis ter H. Tafel te naderen. Voor leden buiten Haarlem behoeft dit geenszins een bezwaar te zijn, daar dezen na afloop der H. Mis uitgenoo- digd borden ten huize van den voorzitter te komen ontbijten. Het Jaarfeest vangt des avonds om 8 uur pre cies aan en is alleen toegankelijk voor leden en donateurs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5