Louisiana in opstand tegen zijn dictator „Makreel" Huey Long Fiandin en Laval te Londen Het nieuws van heden Strijd om de provincie Tsjahar NA ROOSEVELT IN U.S.A. DE MACHTIGSTE MAN DE ACHTERGROND DER GEBEURTENISSEN AMERIKA 'S LUCHTVAART- POLITIEK DE BAROMETER PERS VRIJDAG 1 FEBRUARI 193 VEREENIGDE KATHOLIEKE „Bcmd van het fatsoen" De strijd om Birmen- Mongolië Het Lindbergh-proces Laval Zaterdag weer naar Parijs Verbetering opleiding reserve-piloten mm mm u mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent OACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling Koks en kellners hebben te St. Moritz een partijtje ijshockey gespeeld Louisiana practisch een vrijstaat en bijna onafhankelijk van de centrale regeering Kindervreugde in den winter, Tracht Japan een politieke mis- rekening met de wapens te herstellen? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| immuunui Huis van vrouw, die tegen Haupt- mann wilde getuigen, in brand gestoken De Fransche ministers door MacDonald en Sir Simon verwelkomd Regelmatige luchtverbinding over Atlantischen en Stillen Oceaan te verwachten Brieven schrijven SPECIAAL VOOR U DAMES i. w. r-brick WAT DE TONG STREELT (P*9. 4) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In Hueytopia dat ook wel Huey- siana wordt genoemd, is een revo lutie uitgebroken. De opstandelin gen die zich hadden vereenigd in een organisatie met den eenigszins zonderlingen naam van „Square Deal" wat men zou kunnen ver talen door „bond van het fatsoen" pleegden een aanval op het re- geerïngsgebouw en slaagden er in dit te veroveren, daarbij vermoe delijk niet weinig geholpen door de omstandigheid dat er niemand voor stond en er ook niemand in was. Natuurlijk werden de troepen in het geweer geroepen die de rebellen aanvielen en spoedig tot overgave dwongen. Plotseling laaide echter de revolutie opnieuw op. De troe pen echter oordeelden dat er dit maal geen sprake was van revolutie, doch van een vechtpartij. Dies trok ken zij zich terug, opdat de politie haar werk kon doen en een einde maken aan de vechtpartij. Hueytopia dat ook wel Hueysiana wordt ge noemd, is niet de vondst van een man die draaiboeken schrijft of operettes componeert, neen, men vindt het op de kaart, in het Zuiden der Vereenigde Staten, onder den naam van Louisiana, pat daar een revolutie uit kon bre ken en dat daar twee partijen luide jammeren over een burgeroorlog die dreigt, is natuurlijk heel erg. Maar nog erger lijkt het dat de re volutie en de burgeroorlog onafwendbare ge volgen waren van den heerschenden toestand, en dat, zoo men zich ergens over verbazen wil, men er zich alleen over verbazen kan dat het zoo lang duurde eer het tot een botsing kwam. Want Louisiana heeft twee regeeringen. Deze staat toch wordt wettelijk bestuurd door gouverneur Allen. Maar tevens heerscht er de machtige dictatuur van een grooten, krachtigen man met donkere oogen, een geweldigen donkerrooden haardos en een breede kin, senator Huey Long, die on danks dat zijn naam nogal Chineesch aan doet, de spruit is eener familie van Neder- landsche emigranten. Huey Long met wiens naam zelfs de Ameri kanen eenige moeite schijnen te hebben en dien zij in den regel dan ook „Kingfish" (ma kreel) noemen, kan in het Zuiden der U. S. A. zoo ongeveer doen wat hij wil en tot in Washington is men er van overtuigd dat, na Roosevelt, geen mensch zoo veel macht en in vloed heeft als hij. Hij staat dan ook lang' niet alleen in de overtuiging dat hij Roosevelt's opvolger in het Witte Huis zal worden. Hij werd geboren te Winnfield in Louisiana, bezocht de eenige school van zijn geboortedorp waar hij practisch alleen den bijbel leerde ken nen, volgde een schniftelijken cursus in de rechtswetenschappen en kreeg daarna een baantje als ambtenaar. In 1924 deed hij zijn intrede in de politiek, doch op een weinig eer volle wijze. Zijn poging om zich tot gouverneur van Louisiana te doen verkiezen, liep uit op een zware nederlaag. Vier jaren later bereikte hij echter zijn doel en in 1930 werd hij zelfs senator. Een merkwaardiger volksvertegenwoordiger dan deze wild gesticuleerende, kouwende en spuwende Baptist, die meer heeft van de crea tie van een clown dan van een politicus, deed in tie Hooge Kamer nooit zijn intrede. Onze senator die democraat is en de leider van den linkervleugel der Roosevelt-partij, diende dade lijk een voorstel in om alle inkomsten die een millioen dollar te boven gingen en alle erfe nissen die een som van vijf millioen dollar overschreden, in beslag te nemen. De rede voeringen welke hij tot dit doel hield, waren, evenals de redevoeringen tijdens zijn verkie zingscampagnes uitsluitend lange vertoogen over een eindelooze opsomming van bijbelteksten. Een voorstel tot verkorting van de werkweek verdedigde hij met aanhalingen uit Osias en uit het Deuteronomium. Hij ageerde fel tegen hooge rente en vloekte alle woekeraars met lange citaten uit Joel, zijn lievelingsprofeet, dien hij geheel uit zijn hoofd kent. Ofschoon hij zoo volmaakt onkundig is op financieel terrein dat hij eens toonde het verschil niet te kennen tusschen inflatie en bimetallisme, achtte hij zich toch geroepen om de voorstel len van den financieelen deskundign senator Glass op alle mogelijke manieren te bestrijden. Eenmaal hield hij voor dit doel een rede welke veertien dagen lang al de uren dat de senaat bijeen was, vulde. Natuurlijk kon hij onmoge lijk zoo lang spreken over financieele aangele genheden waarvan hij niets afweet. Hij preekte eenvoudig! Wanneer Huey Long te Washington is, houdt hij eiken morgen een persconferentie. Hij ont vangt de journalisten op zijn kamer in pyama's en badmantels van de meest opzichtige kleuren. In een kwartier tijds dicteert hij eenige kolom men vol, terwijl een radiotoestel zooveel mo gelijk lawaai moet maken, daar de „Kingfish" een hekel heeft aan stilte. Hij heeft een vol komen minachting voor eiken vorm van cul tuur, doch houdt niet op te beweren dat elke man Dumas', „de Graaf van Monte Christo" gelezen moet hebben. Als de goede huisvader die hij is, belt hij alle dagen zijn gezin op. Daar een telefoon gesprek van Washington naar Louisiana echter nogal prijzig is, heeft hij de gewoonte om de bureaux van zijn collega's in het Witte Huis binnen te sluipen, hun telefoontoestellen te gebruiken en hen op die manier de kosten van zijn gesprekken te laten betalen. Senator Huey Long regeert in Louisiana als een ongekroonde koning. Reeds eerder leidde zijn optreden tot een conflict met de centrale regeering en hij werd toen openlijk in het on gelijk gesteld. Daarna echter was hij voorzich tiger; hij maakte gebruik van al de mogelijk heden der Amerikaansche wetgeving' welke den verschillenden staten een groote mate van zelfbestuur toestaat, en door een eindelooze reeks van wetsdecreten welke hij, net zooals het behoort, met algemeene stemmen liet aan nemen door den plaaselijken senaat van Louisiana, heeft hij dezen staat practisch zelf standig weten te maken- De toestand is op het oogenblik zoo, dat Louisiana vrijwel onaf hankelijk is geworden van Washington. Huey Long doet wat hij wil. Hij erkent de vrijheden niet welke de wet het Amerikaansche volk waarborgt, hij verbiedt vergaderingen en betoo gingen, oefent censuur uit op de pers en laat zelfs zijn zeer linksche economische opvattin gen onderwijzen op de scholen. Vrij algemeen wordt de „Kingfish" als een socialist beschouwd. Zelf gelooft hij daar niets van. Aan een journalist verklaar de hij: „Ik heb nog nooit een regel van Marx gelezen. Maar ik verzeker je dat ik kans zie om het land in zes weken weer op de been te helpen. Met den bijbel en een beetje neger-filosofie kom je verder dan met alle economische stelsels te zamen." Het huidige conflict vond zijn directe aan leiding in een door Huey Long verdedigd wets ontwerp dat particuliere ondernemingen wil dwingen om ontslagen employé's een pensioen uit te keeren, wanneer zij ten minste een vier- (Bijzondere correspondentie) De Japansche vijandelijkheden in hst Oostelijk gedeelte van de provincie Tsja- har zijn als een phase te beschouwen van den strijd om het enorme gebied van Mon golië, dat Rusland en Japan ieder voor zich aan de Chineesche souvereiniteit trachten te ont trekken. De Japansche aspiraties voor Mongolië zijn niet van den jonasten tijd. Sedert tal van jaren al reeds worden de Mongoolsche morsten door Japansche politieke en militaire agenten be werkt. Als romantische episode moge in her innering gebracht, dat eenige jaren geleden de dochter van den Japansche aristocraat, gene raal Fukushima, zich met levensgevaar onder de nog barbaarsche Mongolen van Tushiyeh begaf en er in slaagde de vertrouwelinge en raadgeefster van den vorst van dezen stam te worden. Het is den Jopanschen legerauboriteiten steeds een ergernis geweest, dat Sovjet Rusland in tiet westwaarts gelegen Buiten Mongolië veel grootere politieke successen behaald heeft, dan Japan in het oostelijk gelegen Binnen Mongolië. VERWACHTING: Matige, in het Noorden H tijdelijk krachtige Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaringen, enkele regen- of hagelbuien, H iets kouder. H Verdere vooruitzichten: Iets kouder met afnemenden wind. i STORMWAARSCHUWINGSDIENST i Geseind heden te 19.50 aan de posten H tusschen Delfzijl en Hoek van Holland: Ëj „Weest op uw hoede!" de van den op pensioen recht gevenden dienst tijd bij de onderneming hebben gewerkt. Een der grootste vijanden van den senator, de Standard Oil Company, welke in het olieland Louisiana bijna even machtig is als Huey Long zelf, beschouwde dit wetsvoorstel als tegen haar gericht en de gewapende botsing was spoedig een feit. De „Square Deal" waar personaliteiten als de burgemeester van New Orleans en een oud-gouverneur van Louisiana lid van zijn, staat onder het bevel van een 28-jarigen elec- tricien, Ernest Bourgeois, en heeft ook een vrouwelijke afdeeling onder het bevel van mrs. Roussel. Zoodra de revolutie een feit was, liet Huey Long de federale troepen het „vuile" werk doen. Met traangasbommen en machinegewe ren werden de rebellen bedwongen. Daarna trad Long's particuliere politie op welke evenals de leden van zijn senaat bestaat uit goede voetballers die hij zelf uitkiest, en welke een muziekcorps rijk is van 125 man dat den dictator te pas en te onpas feestelijk moet ver gezellen en maakte veertig gevangenen. Omgeven door zijn lijfwacht, een garde van 25 tot de tanden gewapende mannen, ensce neerde Huey Long een rechtzitting waarbij hij de overwonnen opstandelingen weliswaar niet strafte, maar ze toch onthaalde op een „toe spraak" welke ze voorloopig wel niet zullen vergetBn. Thans is Huey Long op reis naar Washin- ton. Hij heeft een heelen wagon afgehuurd van den trein die hem van New Orleans naar het Noorden brengt, en wordt vergezeld door zijn vrouw en zijn dochtertje, terwijl zijn lijfwacht er voor zorgt dat de portieren van zijn rijtuig niet door onbevoegden geopend worden. De „Gingfish" is van plan President Roosevelt er van te overtuigen dat hij gelijk heeft en dat hij den steun der centrale regeering verdient. En Roosevelt die het vermoedelijk heelemaal niet met hem eens is, maar aan den anderen kant in hem een van zijn meest op den voor grond tredende medeleiders der democratische partij en misschien zelfs zijn opvolger moet zien, vraagt zich waarschijnlijk bezorgd af hoe hij het Salomonsoordeel zal inkleeden dat er van hem verwacht wordt. NEW-YORK, 31 Jan. De 23-jarige Fannet- te Rivkin, eigenaresse van een kapsalon in Bronx, die den procureur had aangeboden te getuigen tegen Hauptmann, is door de brand weer bewusteloos in haar brandende woning gevonden. Zij lag buiten bewustzijn, geboeid en gekneveld op den grond. De overvallene kon gered worden en is naar een ziekenhuis over gebracht. Zij zal later daar worden verhoord. Van oorsprong is Buiten Mongolië een zgn. theocratische staat, waar de Boedhistisclie la ma's de lakens uitdeelden, evenwel onder eer biediging van de Chineesche souvereiniteits- rechten. In 1913 kwam tusschen Rusland en China een verdrag tot stand, waarbij de positie van Buiten Mongolië werd geregeld. Het land kreeg auto nomie binnen het kader der Chineesche sou vereiniteit en bovendien het recht, om met het buitenland commercieele verdragen af te slui ten. Uitdrukkelijk werd echter bepaald, dat die verdragen geen politieke of territoriale kwesties mochten raken. Na de Bolsjewistische revolutie in Rusland hebben de Mongoolsche lama's uit vrees voor het roode gevaar hun autonomie prijsgegever en zich vrijwillig weer geheel on der het Chineesche regime &tgroepeerd. Deze toestand duurde maar kort. In 1921 viel de be faamde Russische avonturier baron Von Ungern met zijn roode troepen in Buiten Mongolië binnen en het gevolg was, dat in Oerga, het Boedhistisclie centrum in Noord-Azië, een zelf standige revolutionaire regeering gevormd werd, welke door Moscou erkend werd. Na herhaalde Chineesche protesten kwam tenslotte in 1924 een nieuw verdrag met Rusland tot stand, waarbij de Sovjets de Chineesche souvereiniteit over Mongolië onbetwist lieten en hun troepen uit Mongolië beloofden terug te trekken. In het voorjaar van 1925 werd Buiten Mongolië in derdaad door de Russische troepen geëvacueerd In de afgeloopen jaren is dit gebied echter op nieuw onder Sovjet Russischen invloed geko men. De roode cavaleriegeneraals van Moskou zijn in dit gebied als kind in huis en richten bij feestelijke gelegenheden of bijzondere ge beurtenissen manifesten en vertoogen tot de be volking, alsof er geen grenzen zijn tusschen Rusland en Mongolië. De herhaalde protesten van Nanking zijn vruchteloos gebleven en de vele ernstige politieke en militaire moeilijkheden van binnen en buitenlandschen aard hebben de Chineesche regeering verhinderd aan die pro testen meer kracht bij te zetten. Binnen Mongolië bestaat uit de drie Chi neesche provincies Dzjehol (door Japan bij Mandsjoekwo ingelijfd), Tsjahar en Soei-yoean, resp. met 4.500.000, 1.997.000 en 2. 134,000 inwoners. Van deze gezamenlijke be- PARIJS, 31 Jan. (Reuter). De Fransche minister-president Flan-* din en de minister van buitenland- sche zaken Laval, die Donderdag middag naar Londen waren vertrok ken, zijn des avonds om zeven uur aldaar gearriveerd. Bij hun aan komst werden zij door MacDonald en Sir John Simon verwelkomd. De Fransche gezant en een ver tegenwoordiger van de Engelsche regeering waren de Fransche mi nisters tot Dover tegemoet gereisd. Volgens het prograrÉ zullen Vrijdag en Za terdag officieele besprekingen worden gevoerd. Van Engelsche zijde zal behalve MacDonald en Sir John Simon ook Baldwin aan de onder handelingen deelnemen. Het is zoo goed als zeker, dat Laval reeds Zaterdagavond of Zon dag weer naar Parijs zal terugkeeren. De Fran sche premier zal het geheele weekend in Engeland doorbrengen, om, naar men veron derstelt, met de Britsche ministers en andere autoriteiten financieele en economische kwes ties te bespreken. Voor alles gaat hem de kwestie der valuta stabilisatie ter harte, ofschoon hij toch in deze nauwelijks op groote tegemoetkoming van Britsche zijde kan rekenen. Zoowel in Londensche als Parijsche officieele kringen wordt verklaard, dat de in de pers ver schenen berichten, volgens welke reeds een vaste volking bestaat 20 pCt. uit Mongolen en 80 pCt. uit Chineezen. Van de 1.400.000 Mongolen van deze drie provincies wonen er ruim 1.000.000 in gebieden, welke nog niet door Japan of Mandsjoekwo op China veroverd zijn. Speciaal onder dit volk hebben de Japansche egenten een bijzonder groote activiteit ontwikkeld en aanvankelijk niet zonder succes. Zij kregen het zoover, dat de vorst der Silingol-Mongolen, prins Teh, zich met andere Mongoolsche leiders naar Tsjants- joeng, de hoofdstad van Mandsjoekwo begaven. Zij werden door Japansche autoriteiten bii Poe Nji geïntroduceerd en verklaarden Binnen Mon golië onafhankelijk van China. Tenslotte is deze opzet toch mislukt, hetgeen te danken was aan de bemoeiingen van den Pantsjen Lama, het geestelijk hoofd van Thibet, die de Mon golen tenslotte heeft weten te bewegen, de su prematie van China te blijven erkennen. Daar op had in September 1931 onder leiding van prins Teh te Paillingmiao een conferentie van Mongolen plaats. Het resultaat was, dat aan de Nanking regeering autonomie verzocht werd, terwijl de Mongolen tergelijkertijd uitdrukking gaven aan hun loyaliteit t.o.v. de Centrale Chi neesche regeering. Dit telegram werd te Nan king zeer gunstig ontvangen. Tengevolge van de vele bekende moeilijkheden had de Chinee sche regeering eohber geen gelegenheid, het Mongoolsche probleem terstond te regelen. Eerst enkele maanden geleden kon Maarschalk Tsjang Kai Tsjek zich naar Kalgan, de hoofd stad van Tsjahar begeven. Het doel van deze inspectiereis was, om persoonlijke instructies te geven aan den gouverneur van Tsjahar, ge neraal Soeng Tsje Yoean. en verder om in nauwer contact met de Mongoolsche voreten te komen. Na een ontmoeting met dezen werd de maarschalk uitgenoodigd zich nog verder in Mongolië te begeven, doch hij heeft deze uit- noodiging af moeten slaan, aangezien dringen de staatszaken hem weer elders riepen. Intus- schen heeft Tsjang Kai Tsjek een vertrouwd en bekwaam gevolmachtigde met de bespre kingen met de Mongoolsche leiders belast. basis voor de besprekingen zou gevonden zijn. niet juist zijn. Wat den society-kant van het bezoek betreft, morgenavond zal in het departement van bui- tenlandsche zaken een diner aangeboden wor den, dat zal worden voorgezeten door Mac Donald. Zaterdag zullen de besprekingen worden voortgezet, waarna Laval, zooals boven reeds gemeld, tijdens het weekend naar Parijs zal terugkeeren en Fiandin nog eenigen tijd voor een kort particulier bezoek aan enkele per soonlijke vrienden in Engeland zal blijven. WASHINGTON, 31 Jan. President Roosevelt heeft het Congres heden in een speciale bood schap het rapport toegezonden van de vorigen zomer door hem ingestelde luchtvaartcommis sie, dat een belangwekkend overzicht geeft van de Amerikaansche luchtvaartpolitiek. De com missie heeft zoowel bij het transport van lucht post door particuliere luchtvaartmaatschappijen aan den dag getreden misstanden als ook de ontwikkeling van het Amerikaansche lucht vaartwezen in het algemeen bestudeerd en ver gelijkingen getrokken met Europa en Midden- Amerika. In het rapport wordt vastgesteld, dat in de nabije toekomst een regelmatige vliegverbinding over den Atlastischen en Stillen Oceaan met watervliegtuigen en luchtschepen verwacht kan worden en recommandeert het beschikbaar stel len van federale gelden ter voorbereiding van de lijnen. Dezen moeten op doelmatige wijze allereerst van staatswege worden ingericht, doch later in particuliere handen overgaan. Als ver vanging voor het buiten dienst gestelde lucht schip „Los Angeles" wordt de bouw aanbevolen Het is waar, dat er in het grensgebied tus schen Dzjehol en Tsjahar al reeds geruimen tij cl met afwisselend succes schermutselingen plaats hebben gehad tusschen Chineeche troepen eenerzijds en Japansche en Mandsjoekwo- troepen anderzijds. Het hoofdkwartier van de Japansche en Mandsjoerijsche troepen is de grensstad Dolon-Nor (tusschen Dzjehol en Tsja har). Het Chineesche hoofdkwartier is Kalgan. Dolon-Nor en Kalgan zijn door een autoweg verbonden. De laatste weken hebben de japan sche militaire operaties een omvang genomen, dat men niet meer kan spreken van een actie tot beslechting van grensgeschillen. Van Ja pansche zijde wordt de zaak zoo voorgesteld, of er slechts sprake is van een verdrijving van Chineesche troepen uit een gedeelte van Dzjehol, dat deze troepen in gevolge de in 1931 te Tangkoe gesloten wapenstilstand al reeds lang hadden moeten ontruimen. De Japansche troepenconcentraties zijn echter van dien aard, dat men vreest, dat zij inderdaad de geheele provincie Tsjahar willen trachten in te lijven. Daarbij kan aangeteekend worden, dat Tsjahar op de Japansche kaarten al reeds als Mands- joearijsch gebied staat aangegeven. De Japansche voorstelling, dat zij niet anders doen, dan Chineesche troepen uit Dzjehol ver drijven is onjuist. Het betreffende gebied behoort niet tot Dzjehol doch ressorteert onder Tsjahar. Het gaat hier om het land. dat gelegen is tusschen de westgrens van Dzjehol en den zich door Tsjahar kronkelenden Grooten Muur. De Ja panners beweren, dat de grens gevormd wordt door den Grooten Muur en willen de grenzen van Dzjehol dus meer in Westelijke richting opschuiven. Indien men de van zeer recenten datum zijn de Japansche kaarten, welke pour besoin de la cause gemaakt zijn, buiten beschouwing laat. Fiandin en Laval te Londen. De besprekingen tusschen Nederland en Bel gië, invoer van steenkool en cokes in België voor Februari op hetzelfde contingent bepaald. Goering confereert lfi uur met Pilsoedski. Weer een mijnongeluk in België; een dood^ verscheidene gewonden. Boodschap van Roosevelt inzake de luchtvaart- politiek van Amerika, Japansche actie tegen Mongoolsche benden. Het stoffelijk overschot van den bij den brand te Den Haag omgekomen timmerman is ge vonden. Dinsdag a.s. zal de Utrechtsche rechtbank de zaak behandelen tegen een chauffeur uit Zeist, die bij een huiselijken twist zijn beide kinderen gedood heeft. Aan tuinders in Nieuwveen en omgeving kal voor in 1934 vernielden oogst een maximum vergoeding van 17-500 worden verleend. Zeer aanzienlijke inkrimping van het bedrijf van den Kon. Hollandschen Lloyd; overgroot deel van het personeel zal worden ontslagen. Te Tilburg heeft prof. Aalberse gesproken over de taak van den Staat op sociaal-eccnomisch terrein. Ruim gebruik van recht van voorkeur bij de 8 millioen conversieleening der Bank voor Ned. Gemeenten. New-Yorksche beurs: koersstijging bij verbe terde stemming; omzetten echter gering. 3 van een marineschoolluchtschip. Ook verder wordt een grootsch opgezette uitbreiding van de landsverdediging door vliegtuigen en lucht schepen gevraagd. Het aantal vliegtuigen bij leger en marine is in den loop van de laatste 5 jaar met ongeveer 80 pCt. gestegen. Voorts wordt gevraagd een verdere ontwikkeling van de Dieselmotoren en het bouwen van militaire vliegtuigen met motoren van 1200 P. K. en meer, benevens een uitvoeriger en dieper gaande opleiding van reservepiloten. De reserveofficieren moeten in den vervolge een opleiding van drie achtereenvolgende jaren doormaken bij de staande luchtvaarttroepen. Le ger en marine moeten ten slotte nog nauwer dan tot dusverre bjj de verdeeling van hun taken op het gebied der luchtverdediging sa menwerken. De militaire commissie uit het Huis van Af gevaardigden heeft het voorstel-Thomassen aangenomen, waarin een verhooging van de ïegersterkte met 50.000 man en 400 officieren bepaald wordt. De uitbreiding van het aanta! manschappen moet woraen uitgevoerd traps gewijze in de eerstvolgende vijf jaren. Het Ame- riKaansche leger wordt daarmede gebracht op 12.400 officieren en 165.000 man. We hebben al eens vroeger een ru briekje gewijd aan den wensch dat bij de jeugd de kunst van het brie venschrijven beter worde verzorgd. Een aparte kunst. En een kunst, die de vrouw beter, véél beter verstaat, dan de man. Eigenlijk kunnen mannen geen brieven schrijven, een enkele uitzon dering misschien daargelaten. Ze zijn er te zakelijk voor, of wat men zakelijk noemt. Hun stijl is, of wordt houterig; het geheel zwaar op de hand. Ze hebben er te veel moeite mee. Een man zit aan een plechtige schrijftafel langen tijd te tobben over een simpelen verjarings-brief, die dan, figuurlijk gesproken, nog on leesbaar is. Een vrouw pent aan een hoekje van de tafel het eene episteltje na het andere neer, en ze zijn alle even vlot en onderhoudend. En wat voor het dagelijksch leven geldt, is eveneens waar voor de hoo- gere schrijfkunst, voor de literatuur. De geschiedenis kent dan ook wel beroemde briefschrijfsters, maar ge nietbare briefschrijvers zijn schaarsch, indien zij al bestaan. En denk eens aan de romans van Betje Wolf, Aagje Deken, en zoovele andere vrouwen, die den briefvorm hanteerden. De man is op dit terrein onbetwist baar de mindere van de vrouw. En 't is niet het eenige! Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 760 Vorige stand: 760.2 Deze onverwachte ontwikkeling van de bin- nenlandsche politieke situatie van Binnen Mongolië was natuurlijk een streep door de re kening van Japan. In Chineesche kringen heeft men den indruk, dat de Japansche leger-auto- riteiten zich thans opmaken voor de bezetting van Tsjahar, voordat het naar hun meening te laat is. dan geven alle kaarten te zien, dat het Zuide lijk gedeelte van de westgrens van Dzjehol, waar het om gaat, oostwaarts van den Grooten Muur gelegen is en niet door den Grooten Muur gevormd wordt. Dit blijkt zoowel uit de oudste als uit de nieuwste kaarten en is nimmer aan twijfel onderhevig geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1