Felle protesten in Amerika en Canada tegen Mexico's Kerkvervolging ÏË:g^ ft De Londensche besprekingen 1 Het nieuws van heden WAAROM BLIJFT MEN IN EUROPA ZWIJGEN? DEN GEHEELEN DAG GECONFEREERD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 Ochtendblad Sovjet-Mexico dreigt! Het Weer Onderhandelingen met België Verduistering aan het Zweedsche Hof De econ. crisis in China Russische opdracht voor Cockerill R:X, gp Duitschland niet voor een fait accompli Tunnel onder Mont Blanc? Wild zwijn verwondt drie menschen Nieuwe leden van het Politbureau De auto-code verlengd De ontwapenings conferentie BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per 'post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANC No. 19168 Een leger van 35.000 goed gewa~ pende revolutionnairen zou klaar staan om in te grijpen Nieuw voorstel der Belgische regeering betreffende den invoer van steenkolen Kamerheer van Prins Karei gearresteerd Banken hebben geen geld meer Hooge ambtenaren van 't Foreign Office werden voortdurend bij de besprekingen betrokken Flandin De buitenlandsche deelnemers aan de ruiterfeesten te Berlijn hebben een krans in den wereldoorlog gelegd bij 't gedenkteeken /der gevallenen Vacatures van Kirov en Koeibisjev bezet NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek en plechtige verklaring van de acht- H en-zeventig Kardinalen, Aartsbis- schoppen en Bisschoppen der Veree- nide Staten van Noord-Amerika heeft de moorden en de ontheiligingen, de dwang maatregelen en heiligschennissen veroor deeld waarmee een bende godloozen welke wordt gesteund en aangemoedigd door de half-bolsjewistische regeering van Mexico, poogt den godsdienst uit te roeien. Deze verklaring vond een diepen weerklank, niet alleen bij de Amerikaansche katholieken, doch ook by de protestanten en de joden die in groote getale deelnamen aan verga deringen en optochten, en die door rede voeringen en gemeenschappelijke of per soonlijke brieven aan de regeeringsautori- teiten, meededen aan de groote protest actie tegen het schrrikbewind der gods dienstvijandige regeering van Mexico. Radio en pers hebben deze protesten ver spreid tot dat ze zelfs doordrongen in de Kamer van Afgevaardigden en in den Senaat te Washington waar geëischt werd dat de Ame rikaansche Gezant te Mexico-City zou worden teruggeroepen en dat de Vereenigde Staten de Mexicaansche regeering niet langer errkennen zouden. Ook Canada kwam in beroering. Op een protestvergadering te Quebec welke door acht duizend personen werd bijgewoond, spraken ook de burgemeester der stad, Grégoire, en Z. Em. Kardinaal Villeneuve, die door hun hooge tusschenkomst nog eens bijzonderen nadruk legden op de goed gedocumenteerde rede van den officiëelèn spreker. Deze vergadering werd door den staatszender uitgezonden. Verder wijdde de pers vele kolommen aan de gebeur tenissen in Mexico en dit geldt niet alleen voor de katholieke en protestantsche blaaden als de „Baltimore Catholic Review," „America", „Pilot," „Universe" en „Catholic Times," maar zelfs voor de joodsche als „American Hebrew." In vergelijking daarmee zegt „La Croix" waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen moet men zich verwonderen over het bijna al gemeen stilzwijgen der pers aan dezen kant van den Oceaan, dat slechts nu en dan onder broken wordt door een kort telegram, waarin de allerergste Mexicaansche gebeurtenissen niet belangrijker lijken dan een gewoon berichtje en verdrinken in de zee van tendentieuse me dedeelingen der regeering. Zoo wijdden de nieuwsbureaux nauwelijks eenige regels aan de heiligschennis van Cuer- navaca welke niet alleen de katholieke bevol king zoo zeer in beroering bracht, dat er ern stige ongeregeldheden dreigden uit te zullen breken, doch bovendien de hevige verontwaar diging van heel het Mexicaansche volk op wekte. In het Noorden van Cuernavaca in den staat Morelos, dicht bij Mexico-City, staat een eenvoudig monument dat, naar men gelooft, het stoffelijk overschot omsluit van Don Martin Cortes, den zoon van den „Conquistador." Dit monument wordt bekroond door een beeltenis der Madonna van Guadeloupe. Midden in den nacht verscheen ter plaatse een roode auto, de bende welke er in zat, wierp een touw om het Mariabeeld en rukte dit van zijn voetstuk, waarna het op den grond in stukken viel. Het hoofd heeft men nooit meer teruggevonden. Zoodra de laffe wandaad verricht was, ver dween de auto in volle vaart in de richting van Mexico-City. De autoriteiten lieten soldaten aanrukken om het monument te bewaken en om de joelende menigte op een afstand te houden. De man schappen werden echter al spoedig met stee- nen bekogeld en men moest gebruik maken van de vuurwapenen en versterkingen laten aanrukken om de orde te herstellen. Men meent dat de vandalen, die hier aan het werk waren, leden zijn der bende godloozen die de Minister van Landbouw, Tomas Garrido Canabal, bij voorkeur op dergelijke onderne mingen uitstuurt, en dat de Kamerleden Rios en Jacinto Ley va er de leiding bij hadden. Het was dezelfde bende die op het feest der Ma donna van Guadeloupe voor het Ministerie van Landbouw de beelden en schilderijen verbrand de welke zij uit de kerken van de H. Clara en van den H. Ferdinandus gestolen had. Half Januari vaardigde president Lazaro Cardenas een aantal reglementen uit welke ten doel hebben de bepalingen welke voor de openbare scholen gelden, ook toe te passen op de bijzondere. Een „United Press"-telegram gaf er de volgende samenvat ting van: „De bijzondere scholen zullen onder streng regeeringstoezicht gesteld worden. Ten minste 75 pet. der onderwijzers moeten Mexicanen zijn. Elke godsdienst wordt geheel uitgebannen en het is verboden in de scholen godsdienstige zinnebeelden te dulden als beelden, platen en- zoovoorts. Alle bij examens te stellen vragen moeten minstens veertien dagen voor het hou den der examens bij het departement van On derwijs ter goedkeuring ingediend worden. Men kan zonder toestemming van hetzelfde depar tement het onderwijzend personeel niet veran deren. Onderwijzers die de Mexicaansche ge schiedenis, aardrijkskunde en de Spaansche taal onderwijzen, kunnen slechts gekozen wor den uit de lijsten welke de regeering heeft op gemaakt." Merkwaardig is het dat ondanks de socialis tische schoolwetgeving, in de reglementen geen enkele toespeling op het socialisme wordt ge maakt. Op het atheïsme trouwens al evenmin. .Vermoedelijk acht men het om een of andere reden goed, officieel den schyn te bewaren, want in de practijk vreest men deze termen allerminst. Een voorbeeld? Onder de bizondere scholen welke door bui tenlanders bezocht worden, is het Amerikaan sche College de grootste. Eenig godsdienston derricht werd er nooit gegeven. Doch dat was niet voldoende. De directeur kreeg een keurig briefje in goed Engelseh: dat hij twee nieuwe vakken op de lesrooster moest plaatsen, name lijk socialisme en atheïsme. De directeur gaf er de voorkeur aan om zijn school te sluiten. Wanneer het voorts wettelijk onmogelijk is om een bizondere school niet alleen te sluiten, maar ook nog te onteigenen, dan zorgt de po litie voor een voorwendsel. Dit was althans de ervaring van het Fransch College. Daar dit met sluiting bedreigd werd, hielden een groot aantal vrienden dezer instelling er dag en nacht de wacht. Op een goeden morgen lieten de autoriteiten officieel door de radio omroe pen dat het college onteigend werd, daar men in strijd met de wet in de vroegere kapel, welke reeds eenigen tijd tot gehoorzaal omgevormd was, een godsdienstige plechtigheid gehouden had. Wat er gebeurd was, wat er gebeurd kon zijn in de kapel, welke geen kapel meer was en waarvan men de deuren verzegeld had? Omwonenden zagen een afschuwelijk tooneel. Een aantal politie-agenten zagen spottend en schreeuwend toe, terwijl een hunner, met de priesterlijke gejnd'den omhangen, een heilig- schennende parodie pleegde. Dat was de gods dienstige plechtigheid waarom het college ont eigend moest worden! Wij hoeven hier niet uitvoerig terug te komen op de droeve gebeurtenis sen van Coyoacan, De „roode Mis" welke de bende van Tomas Garrido Canatal vierde, door het bloed te ver gieten der geloovigen die uit de kerk kwamen, bewijst wat de officieele verzekeringen waard zijn dat de regeering alle openbare betoogingen tegen den godsdienst verboden heeft en dat er in het land vrijheid van gedachte en van propaganda bestaat. De feiten hebben hier wel een te duidelijke taal gesproken om nog eenige weerlegging dier leugens noodig te maken. Nog in de eerste week van Januari konden de god loozen ongestraft aanvallen plegen op de ker ken van Mexico City en daarbij tien menschen vermoorden. Vurige bolsjewieken als de Rood- hemden van den Minister van Landbouw zijn, kunnen nog altijd doen wat zij willen. Vier Mexicaansche staten hebben de kerken op hun gebied gesloten en Bisschoppen en priesters uitgewezen. De geloovigen die aan de grens der Vereenigde Staten wonen, overschrij den die grens zoo dikwijls als zij kunnen om de H. Sacramenten te kunnen ontvangen. Zoo wisten de bewoners van Juarez verlof te krij gen van de regeering van Noord-Amerika om vrijelijk de H. Mis te komen bijwonen te El Paso in Texas. In twee weken tijds trokken zoo 861 katholieken over de grens, lieten 70 kin deren doopen, 6 huwelijken inzegenen, terwijl het aantal biechten niet bekend is. (Waaruit dus blijkt dat de Mexicaansche katholieken nog altijd vrij zijn om naar de kerk te gaan... in het buitenland.) Het gerucht gaat en wordt met steeds meer nadruk herhaald dat de Mexicaansche regee ring een nieuw program van actie wil uitvaar digen waarin de bepaling, dat de godsdienstige gevoelens van het Mexicaansche volk geres pecteerd moeten worden. Is de regeering in staat om een dergelijk besluit door te voeren? Hoopt ze de waakzaamheid der katholieken te verslappen? Of vreest ze de reactie van het nationaal bewustzijn? Intusschen heeft Mgr. Diaz, Aartsbisschop van Mexico, een ieder met excommunicatie bedreigd, die zich aan gods dienstvijandige propaganda schuldig maakt. Maar er zijn ook andere geruchten: Aan de grenzen der Vereenigde Staten wordt een levendige wapenhandel bedreven. Een leger van meer dan 35-000 goed gewapende mannen zou daar klaar staan om een einde te maken aan de tirannie. Deze opstande lingen zijn geen katholieken, al worden steeds de katholieken voor rebellen uitge kreten, doch koraalroode revolutionnairen, communisten en vijanden van Calles. Hun doel is een Sovjet-Mexico. Valt daaruit misschien af te leiden dat voor de huidige regeering de vrees het begin der wijsheid is? Verwachting: Stormachtige tot krach- tigen, later afnemende Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar- schjjnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. =j Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk li H afnemende wind en iets kouder. H Onze Brusselsche correspontent seint ons d.d. 1. Februari: In verband met de Donderdag gehouden ver gadering onder voorzitterschap van den eersten minister, waarover wij reeds een en ander heb ben medegedeeld, is de heer Suetens, directeur van de handelsaccoorden van het departement van buitenlandsche zaken, Vrijdag weer naar Den Haag teruggekeerd, om er opnieuw de Ne- derlandsche delegatie te ontmoeten. Hij heeft o.a. opdracht van de Belgische re geering, te Den Haag een nieuw voorstel in te dienen betreffende de contingenteering van den invoer van Nederlandsche kolen in België en zal te Den Haag ook een bijeenkomst hebben met den heer Walrun, Deensch afgevaardigde, om den huidigen stand van de betrekkingen tusschen België en Denemarken te onderzoeken. Deze besprekingen met den Deenschen afge vaardigde te Den Haag houden echter ook ver band met de eischen van Nederland tegenover België inzake land- en tuinbouwproducten. STOCKHOLM, 1 Febr. Een verduisterings affaire van grooten omvang is ontdekt bij het Hofbestuur van Prins Karl, een broeder van Koning Gustaaf van Zweden. Een kamerheer van den Prins, Freiher von Stiemstedt is in den afgeloopen nacht gearresteerd. Uit het in gestelde onderzoek is gebleken dat de gearres teerde kamerheer zich zoowel aan het ver mogen van den Prins als aan dat van de on der diens leiding staande Seraphynen Orde heeft vergrepen. De verduistering zou- een be drag van 62.000 Kronen bedragen. Kamerheer Stiernstedt is 51 jaar oud en was reeds tien jaar in dienst van den Prins. SJANGHAI, 1 Febr. (Reuter) Op het einde van het Chineesche jaar bevindt het land zich in een ernstige financieele crisis. De kooplieden kunnen niet meer leenen en kunnen het geld, dat onder de menschen staat niet meer innen, doordat de inlandsche ban ken gebrek hebben aan kasgeld, terwijl talrijke banken reeds gesloten zijn. Ook de buitenland sche banken hebben gebrek aan geld en ren ten van 10 tot 30 pet. worden betaald. De goederen liggen te wachten op export, doch kunnen by gebrek aan geld niet worden uit gevoerd, terwijl om dezelfde reden de invoer- handel stil ligt. Winkeliers, grossiers en allen, die handel drijven hebben op gelijke wijze van de crisis te lijden. ANTWERPEN, 1 Febr. De scheepswerven John Cockerill te Hoboken bij Antwerpen, die zooals bekend, gesloten waren, hebben van de Russische regeering opdracht; gekregen voor den bouw van drie vrij groote schepen. De wer ven zullen dehalve heropend worden. De Engelsche omnibussen worden voortdurend op hun evenwicht beproefd. Bij een helling van ongeveer 30 gr. valt de bus niet om, doch keert vanzelf in de normale positie terug LONDEN, 1 Febr. (Reuter). De bespre kingen tusschen de Britsche ministers en hun Fransche collega's in Downingstreet hebben, slechts onderbroken door de lunch, welke Baldwin den Franschen gasten aan bood, den geheelen. dag geduurd. Na de welkomstrede van MacDonald en het antwoord van Flandin, dat een alge- meene uiteenzetting van het Fransche stand punt bevatte, ging men onmiddellijk over tot bespreking der hoofdpunten, waarbij de deskundigen van beide zijden een belang rijke rol speelden. Hooge ambtenaren van het Britsche Foreign Office werden voort durend bij de besprekingen betrokken. Laval heeft den wensch uitgesproken met den ochtendtrein Zondag naar Parijs terug te kee- ren. Volgens een nader bericht werd heden in Engelsche kringen een zeker optimisme over de besprekingen aan den dag gelegd. Men ver wacht echter niet, dat de gedachtenwisselingen reeds te Londen tot tastbare resultaten zullen leiden. Men acht het waarschijnlijk, dat Mac Donald en zijn collega's hedenmorgen den Fran schen ministers er op gewezen hebben, dat het volgens de meening der Britsche regeering de belangrijkste eisch is wegen te vinden om de erkenning der Duitsche rechtsgelijkheid door de Geneefsche verklaring van December 1932 prac- tische uitwerking te geven. Men neemt aan, dat de Britsche ministers bij de Franschen aan dringen op een nieuwe toenadering tegenover de Duitsche regeering. Deze zou in die rich ting kunnen gaan, dat Duitschlands eischen in zake rechtsgelijkheid en de Fransche wensch betreffende veiligheidswaarborgen van den kant van Duitschland in een verdrag overeengekomen zouden kunnen worden. Tot dusverre was het standpunt van Frankrijk dat Duitschland eerst naar den Volkenbond moest terugkeeren. Een communiqué over den stand der heden gevoerde onderhandelingen wordt niet ver wacht. Eerst na beëindiging der onderhande lingen, dus waarschijnlijk Zaterdagavond, zal een officieele mededeeling over het resultaat der conferentie gedaan worden. Van bevoegde zijde bepaalt men er zich hedenavond toe de te bespreken onderwerpen algemeen aan te duiden. Wederom werd er op gewezen, dat ongeacht het definitieve resul taat van de onderhandelingen tot niets zou worden besloten, dat den schijn zou kunnen wekken, dat Duitschland voor een fait accom pli werd gesteld. Flandin en Neville Chamberlain zullen ge durende het weekend de gast zijn van den krantenmagnaat Sir Gomer Berry in zijn wo ning te Famham in Buckinghamshire. Nader seint Reuter nog, dat de Fransche ministers om 18.45 Downingstreet hebben ver laten. Bij aankomst in hun hotel werden zij belegerd door journalisten uit Frankrijk, Enge land, Duitschland, Nederland, Japan en Oosten rijk, doch de Fransche ministers weigerden inlichtingen te verstrekken. De besprekingen zijn tot morgenochtend uitgesteld. Flandin en Laval schenen goed gehumeurd en de glimlach op de gezichten der deskundigen scheen ook een bewijs van tevre denheid aan Fransche zijde. Morgen zal waar schijnlijk in het gebouw der Fransche ambassade een lunch worden aangeboden. Laval moet Zaterdagmiddag naar Parijs terugkeeren. PARIJS, 1 Febr. (Reuter). Het denkbeeld on der den Mont Blanc door een tunnel te graven die Frankrijk met Italië verbindt, is een stap nader tot zijn verwezenlijking gekomen door toedoen van drie Fransche Kamerleden, die een motie hebben ingediend, waarbij de regeering wordt verzocht, deze aangelegenheid onver wijld ter hand te nemen en met de Italiaansche regeering officieele onderhandelingen aan te knoopen. De ontworpen tunnel zou 12 K.M. lang worden en het plaatsje Courmayer in Italië zou worden verbonden met Chamomx in Frankrijk. Voor het grootste deel zou zy onder gletschers doorloopen. Voorgesteld wordt om na vorming van een Fransch-Italiaansche maatschappij een leening van 225.000.000 francs aan te gaan, te garan deeren door de regeeringen van Frankrijk en Italië. Er wordt op gewezen dat de bouw van dezen tunnel aan een groot aantal werkloozen langen tijd werk zou verschaffen, terwijl het touristenverkeer tusschen beide landen door de tunnel zou worden bevorderd. BAD KREUZNACH 1 Febr. (DNB). Een wild zwy'n, dat tijdens een jacht was aangeschoten, is woedend een dorp binnengerend. Een drietal mannen, die het dier met knup pels te lijf wilden, konden zich slechts redden door in een boom te klimmen, vervolgens ver nielde het dier de ramen van een broeikas, waarna het achtereenvolgens twee wielrijders en een voetganger tegen den grond wierp. Ten slotte is het dier door arbeiders van een fabriek gedood. Drie personen zijn door het wilde zwijn gewond. Vrijdag hebben de Britsche en Fransche minis ters te Londen den geheelen dag druk gecon fereerd. Minister Beck over Polens buitenlandsche politiek. Nieuw voorstel van België betreffende den in voer van steenkolen. Onder de gemeente Zuidhorn is een autobus in brand gevlogen; de inzittenden konden zich redden. Aandeelhoudersvergadering der N.V. K.E.M.A. te Arnhem heeft ingevolge de wenschen der regeering besloten tot verplaatsing der labora toria naar Delft. „Uiver"-post-dief is gearresteerd. In de Paleis voor Volksvlijt-kwestie is ook een onderzoek in Duitschland ingesteld. Tc Londen is de loting gehouden voor het lawn- tennis-tournooi om den Davisbeker 1935: Ne derland moet in de eerste ronde tegen Japan spelen. New-Yorksche beurs: Stille handel, overwegend aanbod. Slot op het laagste punt van den dag. Grapjas Het is prettig in zijn gezélschap iemand te hébben, die bij tijd en wijle een geslaagde mop weet te plaatsen en in de grauwheid van het werk van allen dag een oogenblïk leut brengt. Humor is een kostelijk bezit zoowel voor dengeen die er over beschikt als voor dengenen die zulk een mensch in hun midden hebben. Maar humor is een teere zaak, hu mor niet goed gehanteerd ontaardt al spoedig in zuren spot of in wrang sarcasme. Humor dient ook in doses te worden opgediend en de humorist moet zich voor overdaad wachten. Helaas kan niet ieder dit en ver wateren velen, die werkelijk zin voor humor hebben in flauwe grapjassen, iie bij tijd en ontij met hun „bakken" komen aandragen, bakken, waarom ze zelf al bij voorbaat grinnéken en grijnzen. Een humorist is aangenaam in het gezelschap, een grapjas wordt heel gauw onuitstaanbaar. MOSKOU, 1 Febr. De centrale executieve van de Russische communistische party heeft heden besloten den volkscommissaris Mikojan en den plaatsvervangenden voorzitter van den raad van volkscommissarissen Tsjoebar te be noemen tot leden van het Politbureau. Daar mede zyn de vacatures, die ontstaan zijn door den moord of Kirov en den plotselingen dood van Koeibisjev, bezet. WASHINGTON, 1 Febr. President Roosevelt heeft heden de geldigheid van de code voor de automobielindustrie tot 16 Juni as. ver lengd. Tegelijkertijd bracht hij in de code twee wijzigingen aan, waardoor het aantal in deze industrie te werk gestelden verhoogd moet worden. Deze wijzigingen bepalen, dat in den vervolge de nieuwe automodellen in den herfst in plaats van, gelyk tot dusverre, in Januari op de markt zullen worden gebracht en dat voor overwerk boven de 48 uur - per week een loon moet worden uitbetaald groot anderhalf maal het gewone uurloon. GENEVE, 1 Febr. Volgens een door het Volkenbondssecretariaat gepubliceerde mededee ling zal op 18 Februari een commissie van de ontwapeningsconferentie, nl. de commissie voor algemeene bepalingen bijeenkomen. De commis sie zal zich bezig houden met het voorstel van Litwinof tot omzetting van de ontwapeningscon ferentie in een der permanente vredesconferen tie. INj I V V 1 I I i 1 I I I 1 I I 1 i 4/ÏO IÏÏTJT/ Stand op Zaterdag 1 unr van.: 754.? Vorige stand: 757-8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1