INCASSO-BANK N.V.- HAARLEM S TA DSNIEUWS w Haarlem, 2 Febr. Sint Vincentiusbifrliotheken SAFETY FIRST! vooral als het uw RADIO MOORSn v. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 GEZONDHEID BETREFT! WAAG GEEN EXPERIMENTEN ROOK ALTIJD Kruisweg 59 CREDIETEN - EFFECTEN - DEPOSITO'S SAFE-DEPOSIT RIVE AGENDA M. T. S.-CORPS JUBILEERT Lustrum-revue in den Stads schouwburg G. D. VAN WENGEN t COMITÉ VAN KATH. ACTIE INBRAAK TE SANTPOORT Belangrijk bedrag aan geld en sieraden gestolen VERKEERSONGEVALLEN IN HAARLEM Statistiek over het jaar 1934 ST. JOSEPHSGEZELLEN Weekagenda afd. Haarlem I Jansstraat Districtsverband Haarlem Concert Han Jessurun en Jan Odé HET GENADEOORD TE HEILOO Nieuw beeld van St. Willibrord ALS GE EEN HOOGER ZEE DIER VINDT.... Denk dan aan het Leidsche museum Lustrum-nummer „De Knor" PATER HENRICUS Voor den R. K. Volksbond te Velsen Een stukje program Tentoonstellng Waaggebouw UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE VELSEN VELSENNOORD IJMUIDEN ESPERANTO Weeklijst der R. K. Esperanto- cursussen van 311 Februari Volapük en Esperanto Esperanto-examens in 1935 Een boek over Hitler in het Esperanto ZAANDAM STAAT VAN BESOMMINGEN 3 Februari 4 Februari Apotheekdiensten INSTELLINGEN RIJKSVISCHAFSLAG CHIEF WHIP Het corps van leerlingen der M.T.S. bestaat vyfien jaar en het spreekt vanzelf, dat dit feit op feestelijke wijze herdacht dient te worden. Het vorige lustrum ligt velen nog versch in het geheugen en de revue, die bij die gelegen heid opgevoerd werd was zóó af en verzorgd, dat wij er vol lof over hebben kunnen en mogen schrijven. En opnieuw zijn de semie-studenten van den Kleverparkweg gaan wandelen op het glibbe rige pad der zooveel eischende, moeilijke revue. En even opnieuw moet gezegd worden, dat de kersversche show onder den titel „Sla den spij ker op den kop" volkomen geslaagd is. De op roep tot clementie van den voorzitter der lus trum-commissie was dan ook overbodig! Op dezen gala-avond was de Schouwburg na tuurlijk geheel gevuld met heeren tusschen 18 en 30 in keurige smokings of deftige rokken en dames in de nieuwste avondtoiletten, naast de revue een sublieme show op zichzelf. Aanwezig waren o.m. de beschermheer van 't corps, burgemeester C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom. de heer A. G. Boes, wet houder van Onderwijs en dr. ir. G. de Gelder, directeur der M.T.S., eere-voorzitter van het corps. De avond werd geopend door den voor zitter, den heer L. Giebels, die in de eerste plaats dank bracht aan ir. Hofstede, oud-direc teur der M.T.S., die zeer veel voor het corps heeft gedaan en die verhinderd was aanwezig te zijn. Vergeleken met de lustrumfeesten in 1924 en 1929 is er wel veel veranderd; dezelfde feiten, die toen reden gaven tot vreugde zijn nu totaal verdwenen door de crisis, doch ondanks de slechte tijdsomstandigheden moest en zou het derde lustrum luisterijk worden gevierd. Het corps is vijftien jaar lang nauw verbonden ge weest met de school, het heeft steeds 'n hech ten band gelegd tusschen de leerlingen onder ling. „Wij weten," aldus spr„ „dat na het beëin digen van onze studie de moeilijkheden begin nen en wij zullen onze loopbaan van onder af aan moeten beginnen! Doch ons jeugdig en thousiasme zal ons helpen, niet bij de pakken neer te zitten. Voorwaarts dus! Laten de moei lijkheden slechts prikkel voor ons zijn, om door te gaan!" De heer W. Ellens, voorzitter van de lustrum commissie, deed enkele mededeelingen over den gang van zaken en sprak een uitgebreid dank woord aan allen, die medehielpen het lustrum te doen slagen. Dan ging het doek omhoog en zaten we in eens midden in een revue. Aardig was die vondst van den heer Edison uit 'n groeten automaat alle ingrediënten voor een revue te laten trek ken voor een paar ..kwartjes. Binnen vijf minu ten was het tooneel kleurig en fleurig gevuld met een rijkdom van girls en knapen, soubret tes, step-dancers, humoristen etc. Een feest van wonder en geweld! Na den proloog een lange pauze, die noodig was om oude vriendschaps banden aan te knoopen of nieuwe te smeden. De eigenlijke revue begon om 10 uur, maar werd daarna dan ook met een heerlijk tempo uitgevoerd. Een beslist geslaagde vondst was de scène waarin acht wit-geveste heeren de oudst-denkbare kinderwagens op het tooneel re den, waarop de kooper van een „wagen" in R.A.I.-termen werd toegesproken. Niet alle ta- freelen muntten uit door originaliteit en vlot heid, maar men moet er toch respect voor heb ben, dat jongelui in de studiejaren zóó goed voor den dag zijn gekomen. De twintig meisjes hebben een groot aandeel in het succes gehad; zy fleurden de tooneelen op door goeden dans (de zang wat te bedeesd!) en bekoorden het oog door de smaakvolle (en ook decente) costumes. De carioca was best, het décor was suggestief, een compliment voor dit Uit artistiek oogpunt wel het meest geslaagde tafereel. Er waren natuurlijk ook scènes over 't school leven. De zitting van den raad van „beroerte", die over het lot der konijnen (groentjes) oor deel moest vellen was geestig en interessant en de konijnendans die daarop volgde verhoogde 't succes. Och, er was zooveel waarover wij zou den willen schrijven, maar dat gaat nu eenmaal niet bij een revue. Namen noemen? Liever niet. Allen hebben hun best gedaan, allen dragen 'n pluim van den criticus! Misschien even 'n tip. Als jullie weer eens een revue opvoeren, M.T. S.-ers, verzorg dan je entre-actes vóór 't pros cenium iets beter. De twee baard-dwazen aan het eind maakten héél veel goed, ze hadden ge rust het meerendeel van de nu eenmaal nood zakelijke vóór-besprekingen kunnen verzorgen. Enmisschien had men school-geschiedenis- jes wat meer kunnen uitbuiten; het publiek hunkerde er naar en was dan ook niet meer te houden, toen de ode aan de leeraren op z'n Speenhoff's werd voorgedragen. Aan het slot: lichtende letters rondom de studietakken der school, vroolijke gezichten, trippelende voetjes en een frisch gezongen corps, lied. Toen ging het naar Brinkmann, waar deftig en studentikoos gesoupeerd werd. Vandaag en morgen zullen de M.T.S.-ers nog flink den spijker op den kop slaan. v. W. Te Haarlem is overleden de heer G. D. van Vengen, directeur van Kremer's koffie- en thee handel. De overletfene kwam als jongste bediende bij de firma en wist zich op te werken tot procu ratiehouder. Het personeel was in dien tijd van 11 tot 50 tean gestegen. 19 Juni 1933 vierde de thans overledene on der groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum. Kort daarna trad de heer Kremer uit de directie van de zaak en toen deze in een N. V. werd omgezet, werd de heer Van Wengen tot directeur benoemd. Maandag: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 5 Febr. 8 uur: Repetitie „St. Cae- cilia", in gebouw „St. Bavo". Woensdag 6 Febr. 8 uur: Sociëteitsavond Ned. Reisv. v. Katholieken in „De Leeuwerik". 8.15 uur: Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken voor leden van den R. K. Vrouwenbond in bet St. Elisabethshuis, Jansstraat 49. 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Jansschouwburg. Donderdag 7 Febr., 's morgens 9 uur verga dering van het Armbestuur der parochie St. Bavo-Noord in de Pastorie. 2.30 uur: Vergadering van de St. Marthaver- eeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8 uur: Vervolgcursus Esperantisten „Abbé Ri chardson" bij prinkmann. 8.15 uur: Repetitie van het R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Th al ia" in den Schouw burg-Jansweg. Repetitie R.K. Oratorium bij Brinkmann. 8.15 uur: Sopranen. 9.30 uur: Tenoren en Bassen. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met 't Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Klever laan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Tn den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den heer W. J. M. woonachtig in de Watervlietstraat te Santpoort-dorp. Door het uitsnijden van een ruit in de ach. terkamer hebben de ongenoode gasten zich toe gang verschaft. Alle kasten en laden waren ge forceerd, terwijl daaruit een belangrijk bedrag aan geld, goud en voorwerpen van waarde, werd medegenomen. In den vroegen morgen heb'oen de inwoners de Inbraak bemerkt. De politie heeft de zaak in onderzoek. De heer M. woont sedert eenige weken te Santpoort en is niet tegen in braak verzekerd. N.Vk In het afgeloopen jaar hebben in Haarlem niet minder dan 1484 verkeersongevallen plaats ge vonden. Daarvan werden er 761 veroorzaakt door fouten van bestuurders van vervoermiddelen. Slechts in 94 gevallen werd de schuld van voetgangers vastgesteld, terwijl 23 keer het onge val aan een of ander gebrek van een voertuig te wijten was. Het aantal dooden bedroeg 11, het aantal gekwetste personen 441. In 1238 gevallen werd materieele schade aangericht. Het meest belangwekkend deel der statistiek Is de opsomming van de by de ongevallen be trokken voertuigen. Hieruit biykt dat de per sonenauto's het grootste aantal voor hun reke ning nemen. Met tramwagens kwamen ze 52 maal in aanraking, met mede-personenauto's 155 maal en met rywielen 350 maal. Dat Haar lem een „stad" begint te worden, bewijst het feit, dat er slechts 2 stuks vee werden aange reden. Zondag: 12.3013.15 spreekuur van den Prae- ses, Paul Krugerstraat 43; 8.30 uur onderlinge wedstrijden van dammen enz., behalve biljarten. Maandag: 8 uur vergadering Tooneelclub. 8 uur Damclub T.E.P. Dinsdag: 8 uur samenkomst van nieuwe as- pirantleden. Woensdag: Maria-congregatie in de verschil lende parochies; 9.15—10.30 Gezellenhuis ge opend. Donderdag; 8.30 uw Ontwikkelingsclub: 8.45 zelatricenvergadering. Vrijdag: 9 uur Schola Cantorum voor 17 Fe bruari in Kolpingszaal. Zaterdag: 6—8 uur U.D. repetitie: 8.30 uur Ping-Pongclub. Zondag: 8 uur competities Haarlem V—Haar lem III biljart. Maandag: 8.15 uur opening cursus van com missarissen voor aspirant-opleiding door nieu wen Oetttraal-Praeses. Vrydag: 3.15 uur samenkomst van commis sarissen van locaalverband met K.J.W.V, in Jeugdhuis „Domi" te Overveen. Dinsdag 5 Februari geven onze oud-stadge- noote mej. Han Jessurun en de Amsterdamsche pianist Jan Odé een concert in den Stads schouwburg. Mej. Jessurun ontving haar opleiding te Am sterdam aan het Muziek-Lyceum, waarna zy ook eenige contrölelessen van mevr. Noorde wier kreeg. Jan Odé ontving zyn opleiding onder Textor en Wagenaar. Later ging hy naar Parys en Beriyn, waar hy langen tyd werkzaam was en met groot succes verscheidene malen concer teerde. Het programma van dien avond bevat be halve de werken van Gluck, Strauss en Mahler, ook onbekende werken van Voormolen, Joh. den Hertog en Caplet. De pianist speelt Chopin en Debussy. Op de vergadering van den R. K. Volksbond te IJmuiden-Oost, deelde de geestelijk adviseur van deze afdeeling de Weleerw. pater Gracia- nus (O. Cap.) mede, dat het initiatief dat hy vier jaren geleden genomen had na zijn ergernis over het leelijke beeld van St. Willibrord in het Genade-oord te Heiloo, thans zoover is uitge groeid dat tot aanschaffing van een nieuw beeld kan worden overgegaan, te vervaardigen door een vooraanstaand Nederlandsch beeldhouwer. De benoodigde gelden zijn gefourneerd door den Volksbond afdeeling Velsen. Het bestuur van de stichting „genade-oord" zal 'n bijpassend voetstuk voor zyn rekening nemen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen schrijft aan den Burgemeester van Zandvoort het volgende: Herhaaldeiyk komt het voor, dat hoogere zee dieren op de kusten van ons land aanspoelen. Terwyi hiervan voor de wetenschap voordeel zou kunnen worden getrokken, blijft dit vaak achterwege, doordat een mededeeling den di recteur van de Centrale Ryksinstelling op dit gebied, het Ryksmuseum van Nat. Historie te Leiden, niet of te laat bereikt. In het belang der wetenschap noodig ik TJ uit om, wanneer TJ het ter oore komt dat een walvisch, vinvisch, dolfyn, zeerob of ander groot zeedier binnen het gebied uwer gemeente is aangespoeld, hiervan steeds aanstonds telefo nisch of telegrafisch kennis te geven aan den directeur van dat museum (telefoon Leiden 616) en hem of den door hem met de behande ling belasten ambtenaar bij onderzoekingen, die naar aanleiding daarvan mochten worden in gesteld, zooveel mogeiyk behulpzaam te zyn. Een dergeiyke mededeeling kan achterwege bly- ven by aanspoeling van zeehonden (Phoca vi- tulina L), bruinvisschen (Phocaena phocaeno L) en tuimelaars (Tursiops tursio F), waarvan het museum reeds voldoende materiaal bezit. Tevens zou ik gaarne door TJ zien bevorderd, dat het aangespoelde dier voorloopig in onge schonden staat wordt bewaard, waartoe U b.v. de vinders opmerkzaam zou kunnen maken op het daarmede mogeiyk voor hen te behalen voordeel. Stand wil zeggen: verschil in beschaving: dat zal er altyd biyven. Iedereen streve naar hoogere beschaving en dit moet ook mogelijk worden gemaakt. Al ons sociaal werken moet echter rusten op de basis van den godsdienst- Als ik geloof, dan beiyd ik: God, ik zal niet kankeren, als het moet dan zal ik yzer kau wen; ik klamp my om Uw hals!" Wat wy katholieken alléén hebben, is de een heid van beginselen. Die alleen zal ons doen zegevieren. Wij ontvingen thans het fraai-uitgevoerde. met vele illustraties versierde lustrum-nummer van „De Knor", het officieel orgaan van het corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem. Op interessante, smakeiyke wyze wordt in de vele bijdragen het een en ander verteld over het wel en wee van de M. T. S„ haar leerlingen en des zelfs corps. O.a. troffen wy artikelen in het nummer aan van de hand van den beschermheer van het corps, den heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, van den eere-voorzitter, dr. ir. G. de Gelder, directeur der M. T. S„ van den voorzitter van het lustrum-eere-comité, ir. A. G. de Koningh, voor zitter van de Vereeniging van Nyverheidsonder- wijs, enz. enz. De hoop, uitgesproken in het „Voorwoord" van de redactie, dat het lustrum-nummer in aller smaak zal vallen en een mijlpaal zal zyn in het bestaan van het blad, lykt ons wel in vervulling gegaan. Als propaganda voor den RK. Volksbond ln de afdeeling Velsen sprak Vrydagavond de be kende redenaar Pater Henricus, O. M. Cap., in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost voor een auditorium van naar schatting ruim 400 man. Nadat de spreker was ingeleid door den heer J. P. Maas, den R K. fractie-leider van den ge meenteraad van Velsen, ving de spreker zijn rede aan. Ik kom niet om te kankeren, maar om te bouwen aan de kathedraal van een nieuwe we reld, aldus spr. Ik ken misschien beter dan wie ook de toe standen onder de werklooze scharen: ik weet dat er zijn die parasiteeren, maar nog zekerder weet ik, dat er nóg helden en heiligen onder hen zijn, wien de eerste vloek nog over de lip pen zal moeten komen en wier kracht het ge loof is. De laatsten zou ik op 'n voetstuk willen zet ten als de lichtende bakens van onzen tijd. Het spant tusschen alle geledingen van het volk. Veler „morgengebed" is samen te vatten met een: hoe slacht Ik vandaag mijn concur rent af, of hoe misleid ik de groote massa. Wat we reeds tien jaar terug dachten den kop te hebben ingedrukt, rijst nu weer fier omhoog: het liberalisme waagt weer zijn kansen. Al is men een adelaar, die hoog uitvliegt, iets verder zal men neerstorten als men alleen blijft. Men hoede zich daarom voor verraad aan onze Roomsche vanen. De nobel voelende massa wil niet drijven op de charitas, maar roept om ordening. Wat staat ons te doen om uit den chaos te raken? Velen roepen my op deze vraag toe: Pater, blijf eraf: een wespennest! Maar is afbiyven geen gevaar van doorrotten en doorkankeren? Ik kan er niet afblijven; een stem zegt in mii: „Priester, in de vuurlinie!" Het katholicisme moet wezen de kruistochter die den Turk van kapitalisme, liberalisme en terreur het land uitjaagt. Myn politiek Credo begint met „Leve Oran je!" We hebben ons land lief te hebben. Maar niet minder moeten we gelooven in Rome, in on zen Paus Pius XI. Al ben ik geen „vakman", een leek kan ook wel voelen of een huis tocht of lekt. Maar voor wy gaan critiseeren vragen wij: Heb ik myn volle 100 pot. gegeven? Wü allen zyn de bou wers van de wereld. We moeten aanpakken, niet afwachten. We moeten op tijd komen, niet altijd te laat. Ons volk is warm te krijgen, als het maar vertrou wen heeft. Dat geschokte vertrouwen moet de Kerk terug zien te geven. We moeten niet meedoen aan kritiek, maar positief zelf bouwen. Meedoogenloos streng zal het oordeel der ge schiedenis over onze hoofden nederdalen: men zal ons verachten of kronen. Men heeft spreker al zoo vaak gevraagd om een program. Al is de onloesin? aldus spre ker geenszins aan my, enkele middelen kan Ik toch wel geven. We schrijden door den mist en zien niets: enkel voelen we elkanders bijzyn; onze soli dariteit is onze kracht. Wij katholieken zitten nog tot over de ooren in een conservatisme. We moeten eeriyk durven zien. Zwart moeten we zwart durven noemen. We moeten bannen dat ziekelijke vrome: er zijn zooveel katholieken, die zich zóó met den hemel bezighouden, dat zij de aarde niet zien. Wij moesten niet kunnen slapen, met op ons geweten een gebrek aan sociale rechtvaardig heid. Eerste programmapunt: schrap het woordje „down"! Tweede Dunt: een voorbeeld. Ons katholicisme zy een baken, maar laat ons ervoor waken, dat het niets krijge van opge blazen deftigheid. By Christus' leven kwamen de armen tot Hem: nu dreigen de armen van Christus' Kerk weg te loopen. Er moet een vuur in ons branden: een offer vuur. De liefde is vindingrijk: laat de liefde haar mooie spel spelen! zyn er tekorten in de wetgeving, dan zyn U en ik daaraan mede schuldig: het volk fcrygt de wetten die het verdient. Ieder hebbe liefde voor zijn stand. Men schame zich niet voor zyn eeltige handen: ook Christus heeft gewerkt. Weg met den klassenstryd! Wel standen, geen klassen, De tentoonstelling van werken van Cor Visser, welke in het Waaggebouw wordt gehouden, zal worden verlengd tot 10 Februari. N.V. Boerderij Bronstee. De N.V. Boerderij Bronstee alhier, is in de vergadering van aan deelhouders op 25 Januari ontbonden en in li quidatie getreden. DE WONINGMARKT IN DEZE GEMEENTE Evenals vorige jaren legden B. en W. den raad wederom een staat over omtrent de woning markt in deze gemeente. De stand op 1 Januari 1935 was; Aantal gewone woningen 9601; woningen 656; aantal woningen bedryf 1209. Totaal aantal 11466. Het aantal diverse gebouwen, woning, bedraagt 1440, Aantal gezinnen op 1 Januari 19. Eén onbewoonbaar verklaarde wc» thans nog bewcond; deze is echter m bovenstaande aantallen begrepen. Er zou woningoverschot moeten bestaan van Ui. 10777 689 stuks. In werkeiykheid is dit over schot door dubbele bewoning e.d. grooter. Om te kunnen aantoonen, hoe groot dit wer- kelyke overschot is, werd op 12, 13 en. 14 Dec. 1934 een telling van de leegstaande woningen over de geheele gemeente verricht. Op deze data stonden in totaal 697 woningen ledig, waarvan 632 woningen en bovenwoningen, waarby be grepen zijn:„Beeckenstein", „Waterland", „Roos- wijk", „Kennemergaarde" en de villa aan den Duin- en Kruidbergerweg. Voorts 65 woon- en winkelhuizen. Bovendien zyn nog 52 woningen gereed, waar voor nog geen bewoningsvergunning is afge geven. Burgerlijke stand Geboren: A. Rom—Ak kerman, d; J. Jonkmanvan Heerden, z; G. Slager—van Eerde, z; A. Kansen—Bultje, z; D. KeurVlieland, d; J. P. M. Lagerberg—Lub bers z; C. M. C. VrijhoefZwanenburg d. Overleden: W. van Heusden, 65 jaar, echtge noot van M. C. de Neef; A. de Boer, 52 jaar, echtgen. van J. de Jong; M. Rijks, 73 jaar, wede. van H, ten Kate; A. van Ballegoyen, 3 d., zoon van M. G. v. Ballegoyen; J. Louwens, 88 jaar, echtgen. van H. Mars; C. Rustemeyer, 74 jaar, echtgen. van J. Kamp; E. F. P. Neuhaus, 63 jaar, echtgen. van H. C. van Bugnum; F. L. J. E. Rambonnet, 49 jaar, echtgen. van M. M. Speet; H. Gorter, 77 jaar, wede. van H. Dier- dorp; E. Kruger, 62 jaar, echtgen. van F. Kaan. Inbraak Donderdagmorgen kwam de werf- knecht van de N.V. Velser Bouwmaterialenhan- del aan de Kanaalhaven tot de ontdekking, dat inbrekers een bezoek aan het kantoor hadden gebracht. Een ruit was uitgesneden; in het kan toor was alles overhoop gehaald. Hy stelde den directeur, den heer A. W. Brug man, hiervan in kennis. De dief heeft niet veel van zyn gading gevonden, alleen een 100-tal postzegels van 5 en 6 cent, wat sigaren en een party potiooden, ter waarde van 10. Van een en ander is aangifte by de politie gedaan. Scheepvaart Voor de havens in de gemeente Velsen zijn in de maand Januari aangekomen 34 zeeschepen, waarvan 22 bestemd waren voor de Hoogovens, 2 voor de papierfabriek en 10 voor IJmuiden, dat is 7 schepen minder dan verleden jaar in dezelfde maand. Verkooping By de door notaris Dolleman gehouden verkooping te IJmuiden-Oost werd een woonhuis aan den Velserduinweg gekocht door G. v. d. Kolk voor 2800; een woon- en winkelhuis aan den Velserduinweg door A. P. Kochx voor 3326 en een perceel land achter het perceel Velserduinweg 89, groot 33.67 A„ door G. v. d. Kolk voor 3011. Verwisselen van stoomtrawlers By de Vts- scherij-Mij. „De Vem" zyn vier stoomtrawlers, nl. de IJm 34 Ommering, IJm 35 Wilhelmina. IJm 142 Balder en de IJm 143 Frya, uit de vaart genomen, omdat zy grondig gerepareerd moesten worden. Men heeft ter vervanging var; deze schepen eenige stilliggende schepen uit de Haringhaven gehaald, nl. de IJm 118 Bea trice, IJm 165 Martha en de IJm 125 Derika, die nu, na jaren te hebben stilgelegen, weer ter trawlvisschery zullen uitvaren. Maandag 7 uur: Josephsgezellen (Parochie O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans) Woensdag 5 uur: Jeugdcursus (Parochie H.H. Elisabeth en Barbara) Donderdag 7 uur: Jeugdcursus (Parochie H- Hart van Jezus) 8.15 uur: Begincursus volw. in Rest. Brink mann 10 uur: Gewyzlgde Cseh-methode (conver satie) voor beginners Dr. A. de Jong, uit Zeist, meent dat, naast Esperanto, ook weer eens de gelegenheid moet worden opengelaten voor Volapük, de eenige kunstmatige taal, die vóór Esperanto kwam. Hij heeft daartoe een verzoek gericht tot het Gemeentebestuur van Den Haag, om ook op de scholen, bij eventueele verplichte invoe ring van Esperanto-onderwijs, de mogelykheid tot het onderwyzen in Volapük onder de oogen te zien. Deze gedachte, die door dr. de Jong a! eenige jaren geleden naar voren is gebracht, geeft ons aanleiding om een en ander over Volapük te schrijven. Volapük werd op het einde van 1880 uitgevon den door een Duitsch Katholiek geesteiyke, J o- hann Martin Schleyer geheeten. De verdienste van dezen priester, als maker eener internationale wereldhulptaal, is door velen erkend, óók door dr. Zamenhoff, den ma ker van het Esperanto! Ofschoon wy den pionier van deze gedachte zeker onze waardeering niet mogen onthouden, moeten wy toch het gebruik van Volapük als onbruikbaar in de practijk van de hand wyzen en waarom? Het woord „Volapük" komt van twee Engel- sche woorden: „world" en „speak'. Het bezwaar daarvan is echter, dat men zulks in 't geheel niet meer herkennen kan, in te genstelling met b.v. Esperanto, dat dadelijk doet denken aan het Fransche „espérer'. Nu heeft pastoor Schleyer verder de „r" in zyn taal verworpen, omdat hy meende, dat deze letter voor bepaalde groepen van menschen als de Chineezen, verder voor menschen op hoogen leeftijd, ja zelfs voor kinderen moeiiykheden in de uitspraak met zich brengt. In plaats daarvan laschte hy in de a, o en u (alle drie let ters met trema's). In de practyk bleek, dat deze klanken zéér moeiiyk zijn uit te spreken en voor vélen bovendien verwarrend werken. Opmerkelijk is in het Volapük, het groote aantal éénlettergrepige woorden. Men ziet b.v. woorden r»" aar als fad en fad (waarvan de a mr an)Bovendien komen daar- ->4as "oor als; bad, jad e.d., die iter van elkaar verschilden! oetreft: dit valt in het Vola- a 1 t s t e n lettergreep, ter- nto t'e klemtoon der woorden aatsten lettergreep. De prac- ■zen: dat het laatste de wel- jotte. Van een opbouw der .t Volapük géén sprake en ook ,.c gebruik van voor- en achtervoeg sels niet voldoende rekening gehouden met de natuuriyke talen! De drie congressen in 1884, 1887 en 1889, waar van de laatste te Parys werd gehouden, slaagden er niet in de moeiiykheden te overwinnen en het gevolg daarvan is geweest, dat Volapük vrij wel wegens gebrek aan belangstelling is ver dwenen! Op gèèn schitterende litteratuur, op gèèn krachtig vereenigingsleven, op gèèn 2 6 druk bezochte congressen als by het Esperanto, kan men t.a.v. het Volapük wyzen! J. E. De Esperanto-examens voor diploma A zullen dit jaar gehouden worden in Den Haag, Gro ningen, Amsterdam, Nymegen en Breda, ter- wyl die voor diploma B slechts worden gehou den in Den Haag en Groningen. Door een wyziging in het examen-comité zal dit comité dit jaar bestaan uit 11 leden. Eere lid biyft de heer Dreves, Uitterdyk, te Hilver sum. Als secretaris van het examen-comité fungeert in 1935 wederom de heer Bulthuis, Kamillestraat 37, Den Haag. J. E. De „Morgen" deelt mede, dat dr. Otto Dietrich een boek over Adolph Hitier geschreven heeft in het Esperanto. J. E. Verkeersaanwyzingen. Opdat geen twijfel besta over de manier, waarop de bocht wordt genomen van Dam naar Westeinde, heeft de Afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. aan den directeur van Gemeentewerken het verzoek gedaan, het midden van den ryweg in die bocht door verkeersspykers aan te geven Aanleiding tot dit verzoek is gevonden in 't feit, dat de politie dikwyis proces-verbaal op maakt tegen bestuurders van motorrytuigen, die genoemde bocht verkeerd zouden nemen, zonder zich daarvan bewust te zyn Door de bocht in he midden met verkeersspykers te markeeren, zou een einde kunnen komen aan de herhaalde meeningsverschillen tusschen po litie en autobestuurders over het al dan niet juist nemen van deze bocht van de Zaterdag aan den Ryksvlschafslag aan gekomen STOOMTRAWLER Jenny Elsa 65 manden 1430.—. LOGGERS Sch. 297 785.—, K.W.: 35 638.—, 62 328.—, 43 770167 78051 1191.—, 40 847.—. VERSCHE HARING VI. 97 297—, VI. 16 95.—, K.W. 176 369 RADIO Gebouw „St. Bavo" Jeugdgroep Grafische Bond 4 uur; Provinciale Kieskring half 3. Schouwburg Jansweg Pianorecital R. Rip- hagen, kwart over 8. K. J. C. St. Jan, Teylerplein 2 Fancyfair, 411 uur. Stadsschouwburg „De avonturen van Bruin tje Beer en Wim Das", 2 uur; Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel: „Het eeuwige Kind", 8 uur. Luxor-tehater „Helden der golven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Het meisje met de blauwe Hoed"; op het tooneel Bert Wright en Partner, Engelsche jongleurs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Zesdaagsche"; op het too neel: „Lyon en Lindey", acrob. dansen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Kinderfeest Spoorweg personeel 2 uur; Congregatie parochie Groen markt 8 uur. Jeugdwerk „St. Jan" Teylerplein 2 Fancy-Fair, 1211 uur. Gem. Concertgebouw N. V. Nationale Re vue „Dat zou je wel willen", 8 uur. Luxor-Theater „Helden der golven", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace „De Zesdaagsche" Op het too neel Lyon en Lindey", acrob. dansers, 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „De wonderen der Natuur,", half 12 „Het meisje met den blau wen hoed", Op het tooneel Bert Wright en Partner", 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 10— 4 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbur. 8 uur, Bestuur Trampersoneel 8 uur, Be stuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Jeugdwerk „St. Jan" Teylerplein 2 Fancy-Fair, half 811 uur. Gem, Concertgebouw Nv V. Nationale Re vue „Dat zou je wel wülen", 8 uur. Café-Rëstaurant Gebrs. Brinkmann" Ned. Nattiurhist. Vereeniging, kwart over 8. Luxor-Theater „Helden der golven", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Het meisje met den blauwen hoed Op het tooneel Bert Wright en Partner, Engelsche jongleurs, 7.00 en 9.15 u. Palace „De Zesdaagsche" Op het too neel Lion en Lindey, acrob. dansen, 7.00 en 9.15 uur. J. H. Bols' Kunsthandel, Kruisweg 68 Ten toonstelling, 95 uur. De nacht- en Zondagsdiensten van de apo theken worden van Zaterdag 2 Februari des av. om 8 uur tot en met 8 Februari waargenomen door Apotheek Loomeyer, Barteljorisstraat 11, Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, W. P. Wou- tersen, Koninginneweg 3. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. k. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. TeL 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat L Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. wykverpleging, Magazyn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wykver pleging en Magazyn Parklaan 75 (te,jf. 16391). Leesgeld 3 cent per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagsmid dags van 1.30—2.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 uur voor ouderen. HAGESTRAAT 49, Woensdagsmiddags van 23.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.308.30 uur voor ouderen. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Woensdags middags van 3.305 uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.30— 9.30 uur voor ouderen. JONGENSSCHOOL, EEMSTRAAT, Woens dagsmiddags van VA3A uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 uur voor ouderen. IJMUIDEN, 2 Febr. Rijksvischafslag. Tarbot 5285 cent per kg. Griet 1.50—25.00 per 50 kg. Tong 0.80—1.30 per kg. Groote Schol 9.00—12.00, middel Schol 10.00—13.00, Zetschol 11.50—16.50, kleine Schol 8.00—13.00, Bot 3.60—6.00, Schar 6.00—8.00 per 50 kg. Vleet 1.70 per stuk. Kabel jauw 31.00—46.00 per 125 kg. Gullen 7.50—18.00, Wijting 4.70—5.50 per 50 kg. Versche Haring 5.255.90 per kist. (Deze pag. is gedeeltelyk gecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2