S TA D S N I E U W S Waar de filmband rolt LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen Mr. F. L. J. S. Rambonnet begraven Hevige koude in Spanje De besprekingen te Londen |i»iiiiniiiiiintiiiiinin!iinninniiiitiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!nntiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii!iimni!i!!i£ ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 AVOND-CONCERT H.O.V. Solist Cor Kint Viola d'amore PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Firma J. van Dam Graalagenda voor volgende week De Don Kozakken komen Personalia BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL Donderdag is te Utrecht de oude Nocrder brug voor het verkeer afgesloten en de noodbrug in gebruik genomen. Het eerste verkeer passeert de noodbrug. Vrienden en bekenden prezen een stemmig zijn buitengewone hoedanigheden Vele bloemstukken LUXOR-THEATER Helden der golven PALACE-BIOSCOOP De Zesdaagsche REMBRANDT-THEATER Het meisje met de blauwe hoed S0 procent van sinaasappeloogst in Valencia vernield Een communiqué van het Foreign Office Thomas Morus en Kard. John Fisher H. Vader hecht zijn goedkeuring aan de canonisatie Het proces-Hauptmann Oostenrijks minister te Rome De protestactie der medische studenten Botsingen in het Quartier Latin te Parijs Studentenbetoogingen te Belgrado Een doode Zesdaagsche te Brussel 19 koppels gestart; het voorprogramma De eerste sprinti BILJARTKAMPIOENSCHAP Van Belle ongeslagen Sweering Domingo siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiniiiiiin; HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiifiiiiiiuiiiuiiiiiiig - Het feit aat dit aanvankelijk voor Zondag 3 Februari vastgestelde concert onverwachts naar Vrijdagavond werd verzet, moet velen hebben gedupeerd. Zoo weinig bezoekers als gisterenavond hebben we nog nimmer op een H. O. V.-concert gezien. Dat was jammer, want al was zeker de eerste helft van het program ma niet overweldigend van samenstelling, on der twee der uitgevoerde werken na de pauze prijkte toch het praedicaat „Op veelvuldig ver zoek" en dat waren de Ouverture „Guillaume Tell" van Rossini en de Hongaarsche Rhap- sodie no. II van Liszt. Déze veelvuldige „ver zoekers" zullen dan zeker gisterenavond via de radio geluisterd hebben naar de verklan king dier beide geliefde werken, waarvan men de vlotte en verzorgde uitvoering door het Haarlemsche Orkest kent en waarop we hier dus wel niet nader behoeven in te gaan. Belangwekkender in zuiver muzikaal opzicht, zij het dan minder in waarde, was in elk geval de eerste concerthelft, met twee eerste uit voeringen. Geopend werd dan met de Böhmi- sche Sinfonie van Anton Filz (17301768), die 'n leerling was van Johann Stamitz, van wiens zoon Carl, tijdgenoot van Filz, ook een con cert voor viola d'amore werd uitgevoerd. Anton Filz, hü werd slechts 38 jaar, schreef ondanks z'n korte leven niet minder dan 41 sympho- nieën, wel niet van bijzonder grooten omvang, maar dan toch werken, die zeer geliefd zijn, vooral in Duitschland en zeker getuigen van oorspronkelijke vinding, origineele thematiek, frappante contrasten en krachtige uitdrukking. Ook deze Boheemsche Symphonie bezat in haar nog vóór-klassieken vorm deze bijzondere kwaliteiten. De kleine bezetting voerde haar over t algemeen vrij accuraat uit, we zouden bijna zeggen, ook van den kant van dirigent Schuurman „con alcuna licenza". Het concert voor Viola d'Amore van Carl Stamitz, door den solist Cor Kint zelf opnieuw bewerkt en georkestreerd, is eigenlijk geen werk voor de concertzaal. Als kamermuziek zou deze compositie, die in het Andante Grazioso en in het Rondo (met het jachthoommotief) wel geestige dingen bevat, het zeer zeker beter doen. Nu kwam alleen in de cadenzen en solo trekjes de uiteraard fijne en teere klank der Viola d'Amore tot zijn recht, hoe verdienstelijk de solist het weinig gebruikelijke instrument ook bespeelde. Het middendeel was 't meest boeiend, het slotdeel het geestigst. De begelei ding door het kleine orkest goed, zonder ver dere bijzondere kwaliteiten. Het applaus der weinige aanwezigen hartelijk en waardeerend. Fijn en geestig was het orkestspel daarente gen weer in de drie fragmenten uit „Céphale et Procris" van André Grétry, de „groote ope ra" zooals ze heet, van 1775 van dezen uiterst vruchtbaren opera-componist, die niet minder dan 50 groote en kleinere opera's en operettes op zijn actief heeft staan. Pittige muziek met in het Menuetto en in de snelle Gigue een bijna schalksch en humoristisch tintje, dat door het ensemble geraffineerd werd weergegeven. Vermelden we volledigheidshalve nog de Scènes Alsaciennes van Jules Massenet, de vier stemmingsstukjes, die de middenmoot vormden van de tweede programmahelft. J. S. Ged. Staten schrijven aan de leden der Staten: Bij besluit van 29 November 1934 werd be paald, dat door de leden van Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Januari 1935 een pensioenpremie zou worden betaald van 10 pet. hunner jaarwedde. Bij kantbeschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen op 28 Ja nuari d. a. v., gewerd ons het Koninklijk Be sluit van 19 Januari 1935, waarbij aan dit be sluit de goedkeuring wordt onthouden. Het komt ons raadzaam voor, dat door Uwe Vergadering nog in haar aanstaande Buiten gewone Zitting een besluit wordt genomen omtrent het gevolg, dat aan bovenvermelde Koninklijke beslissing zal worden gegeven. Gedeputeerde Staten hebben zich nimmer met het bedrag hunner jaarwedden ingela ten. Voorstellen dienaangaande zijn steeds uit den boezem van de Provinciale Staten ge komen. Ook thans meent ons College zich zijner zijds van het doen van een voorstel te moeten onthouden. V De coupeur van de fa. van Dam, Ged. Oude Gracht 78, heeft een model uitgevonden, spe ciaal voor maatkleeding, waardoor het moge lijk is geworden dat ieder persoon, die een modem costum wenscht, dit gemakkelijk kan verkrijgen, ook al heeft deze persoon een min der goed gevormd figuur. De talrijke cliënteele van de firma, die ge durende het jaar nadat zij heropende toch reeds sterk vooruitgegaan is op het gebied van maatkleeding, zal ongetwijfeld met voldoening van deze perfectie kennis nemen. Graalhuis Rijksstraatweg Zondag: 11.30 uur Groepleidstersvergadering; 12 uur Dadenclub de Elfen12.30 uur Dadenclub De Populieren; 4 uur Spreekkoorclub. Maandag: 7 uur begint de nieuwe leerbewer kingsclub. Hierbij kunnen zich nog eenige leden aansluiten. Woensdag: kwart voor acht Inwijdingscursus. Vrijdagavond: 8.30 uur Leidstersvergadering. Graalhuis Spaarne Zondag: 12.15 uur Dadenclub van de Kadet- tenvan 2 tot 6 uur Repetitie voor de uitvoering in Heemstede. Niemand ontbreekt natuurlijk! Donderdag: 8.15 uur Uitvoering in het Ver- eenigingsgebouw te Heemstede. Alle medespe lenden zijn om 6 uur in de zaal aanwezig. Vrijdag: Wie overdag vrij heeft, kan mee op bouwen aan de fancy-fair. Alle hulp is welkom, maar.... geef je van tevoren even op het kan toor op. Zaterdag en Zendag 9 en 10 Febr. staat het St. Jozefsgezellengebouw aan de Jansstraat open voor iedereen! Daar wordt 'n gezellige ba zar gehouden, komt U ook? 'n Griezeltent, 'n waarzegster enmaar ik verklap niet alles! U moet zelf maar 'ns komen kijken! Mogen we daarop rekenen? Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur mogen alle schoolkinderen komen en is er nog een ver rassing. Leden, alle soort prijzen worden nog steeds gaarne ingewacht. Graalhuis Emmastraat i Zondag. Kwart voor acht Alg. H. Communie voor de leden van de St. Bavo-parochie. Graal- leden, weest paraat! Om 11 uur Inkleedings- cursus. 's Avonds geen dadenclub. Maandag. 7.30 uur Inwijdingscursus. Dinsdag: 7.30 uur Dadenclub. De andere ver valt. Woensdag: 7 uur De Erica's; om 7.30 uur Dadenclub. Donderdag: Geen dadenclubs. Zaterdag van 8 tot 9.30 uur is een boekbind- club opgericht. Wie hier voor voelt, kan zich opgeven. EXCELSIOR Onder auspiciën van impresario Ernst Krauss zal het Don Kozakken Koor „Platoff", dirigent Nicolas Kostrukoff vanaf 6 Februari een tournée door ons land maken en o.a. con certeeren te Haarlem. Het Don Kozakken Koor „Platoff" had kort geleden overweldigend succes te Parijs, waar o.a. een concert in de „Notre Dame" door 8000 bezoekers werd bijgewoond, daaronder bevond zich de hooge geestelijkheid van Parijs, Kar dinaal Verdier, die na afloop van het concert zijn ingenomenheid betuigde met het prach tig zingen der Kozakken. De sergeant H. Ouwerkerk van de 4e Comp. Hosp. Sold., gedetacheerd bij den militairen ge neeskundigen dienst in het garnizoen Haar lem, heeft voldaan aan het examen voor ser geant majoor instructeur. Geboren: 30 Jan.: G. J. SchagenStaken burg d.; G. M. VreenegoorDuivenvoorden z.; M. KlepScheenaard z. 31 Jan.: G. J Hul- seggev. d. Putte z.; J. E. Overesv. d. Geest z.; C. BurgersHeeremans z.1 Febr.: S. J. v. d. Reepde Zwart z. Overleden: 30 Jan.: E. A. v. Pellecom 73 j., Badhuisstraat; A. F. 10 mnd., d. v. J. Kensen, Camphuysstraat. 31 Jan.: T. de Moed 72 j., Resedastraat; J. Koelemeijer 72 j., Jan Steen straat. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: T. A. Kramer, Zijlweg 8, Overveen, een schooltasch; B. Korstjens, Prins Hendriklaan 120, Overveen. een kinderhand schoentje en een ceintuur; P. Tuilenaar, Zijl- weg 10, Overveen, een geruite sjaal; A. v. Dam, Veldlaan 5, Aerdenhout, een kindermutsje; Zs. Lingeman, Noorder Stationsweg 6, Bloemen- daal, een vulpenhouder; J. Valster, Boschlaan 6a, Bloemendaal, een kinderbrii; Van Roode, Bloemenüaalscheweg 200, Overveen, twee riet matten en een linnen doek; Zwaan. Kleverlaan 121, Bloemendaal, een paar wantenHeems kerk, Vogelenzangscheweg 334, Vogelenzang, 2 wollen dekkleeden; R. Wildschut, Rijks straatweg 49, Haarlem, een rijwieibelasting- merk; aan den politiepost te Aerdenhout, een padvindersmes; een cpeelgoedhonüje; een grijs wollen das; een gebreide handschoen; aan het bureau van politie te Overveen. een rozenkrans; een portemonnaie; een bruin glacé handschoen; een kinderschoen; een oud heeren rij wiel. Vrijdagmiddag heeft te Elburg onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van wijlen mr. F. L. J. S. Rambonnet, in leven burgemeester van Velsen. De teraardebestelling geschiedde vanuit huize „Putten," het buitengoed van mr. Ram bonnet, waar het stoffelijk overschot lag op gebaard, omringd door een schat van bloemen. De talrijke genoodigden en belangstellenden hadden hier nog gelegenheid een laatsten groet aan den overledene te brengen. Nadat prof. van Mourik Boekman, uit Utrecht, een korten rouwdienst had geleid, ver trok de stoet, voorafgegaan o.m. door den ge meente-bode, getooid met het gemeente-insigne, naar de begraafplaats. Achter den lijkauto volgde een detachement van de Vrijwillige Burgerwacht van Velsen onder leiding van den commandant, den heer A. Kipp en den heer A. ten Broeke, benevens een aantal manschappen van het politie personeel. Dan volgden twee auto's met bloemen en kransen, waarachter de rouwauto's der familie en genoodigden reden. Vele leden van het amb tenarencorps en het gemeentepersoneel en ver schillende deputaties van vereenigingen sloten den stoet. Omstreeks half drie kwam de stoet op de begraafplaats aan. Behalve de reeds in ons be richt van gisteren genoemden, merkten wij op, den heer R. G. Rijkens, oud-burgemeester van Velsen; een deputatie van raadsleden, bestaan de uit vertegenwoordigers der fracties; het ge- Dit „sensationeele en imposante filmwerk der Metro Goldwyn Mayer" is voor gemoederen, die nog graag openstaan voor sensatie en oor logsgriezel, werkelijk zeer goed te savoureeren. Het gaat er in de film, die vervaardigd werd met medewerking van de Amerikaansche ma rine en luchtvaart, geweldig aan toe; soms is men bang „des Guten zu viel" te krijgen. Een nachtelijke luchtaanval; zeegevechten met als slachtoffers groote mijnenleggers, slag schepen en vliegtuigen; een U-boot op den zeebodem, waarin stoere kerels met den dood worstelen; ten slotte de explosie van de groote fortificaties bij de haven van Durazzo; lief hebbers kunnen er van smullen. Tusschen al deze scènes een liefdesgeschiedenis met een vreemde, luchthartige moraal. Om de bevre digende oplossing, die men aan dit precair ge val tenslotte heeft weten te geven (al is het niet dè oplossing, het is er toch een) meenen we echter deze film aan volwassenen, die ge noeg onderscheidingsvermogen bezitten om de juiste oplossing te kunnen zien en die bijzonder gesteld zijn op dit soort van sensationeele en imposante films, niet te kunnen ontraden. Als voor-programma vertoont Luxor een be renvangst in Arizona (voor die het niet zouden kunnen volgen, is er een ampele explicatie, ge geven door een nasalen Amerikaan), een dwaze geschiedenis van de fa. Nul en Geenderwaarde en een bijzonder aardige teekenfilm. Eén lach-, gier- en bruifilm noemt de ad vertentie deze flm en werkelijk, er is gelachen, gegierd en gebruld gisteravond in Palace om de dolle streken van Joe E. Brown, den grootsten Amerikaanschen komiek, als rijder in den zes- daagschen wielerwedstrijd, waarin hij de eene buiteling na de ander maakt, waarbij soms wel zijn rijwiel, maar nooit hij zelf in stukken valt, zoodat hij steeds weer verder kan rijden. Niet tegenstaande tal van ongelukjes weet hü toch tenslotte zijn felsten tegenstander, die er alles behalve faire manieren op na houdt en meer malen met opzet Joe Brown laat vallen, achter zich te laten en den wedstrijd te winnen. Het gaat er wel een beetje zonderling toe op dezen wedstrijd en al hebben we er nooit een gezien, we gelooven toch niet, dat alles wat hier passeert op een echte zesdaagsche door de jury maar ongestraft zou zijn toegelaten, maar dat doet er voor een film en vooral voor een filmklucht als deze, natuurlijk weinig' toe. Zonder die onregelmatigheden toch zou het pu bliek nooit zoo hebben kunnen lachen, gieren en brullen, ook al is Joe Brown dan ook op zichzelf reeds een komiek, zooals er maar weinig zijn. De inhoud vertellen gaat niet, gewoon ver teld zou u er niets lachwekkends aan vinden, men moet Joe zien in zijn wonderbaarlijke evolu ties op het rijwiel. Natuurlijk krijgt hij, na zijn schitterende overwinning de „haar" die eerst niets van hem wilde weten, maar dat spreekt wel vanzelf. En dan heeft deze film nog iets goeds. Zij, die nooit een zesdaagsche hebben bijgewoond en ook niet van plan zijn dat ooit te doen, omdat zij het in den grond een dwaasheid vinden, daar zes dagen achtereen rond te tollen, omdat zij het een „Sport" vinden, die met Sport niets te maken heeft, kunnen hier tenminste eenig denkbeeld krijgen hoe het bij zoo'n vertooning toegaat, zonder zich te hoeven ergeren. Dat is toch zeker ook een verdienste! Het bijprogramma geeft na het nieuws-van- de-week nog een aardige teekenfilm en een gekleurde namaak-Wild-Westfilm, die beide in hun soort wel aardig zijn. Op het tooneel een acrobatisch danspaar. Het meisje met het blauwe hoedje is gepro longeerd. Niet omdat het hoedje blauw was, want hetzelfde zou waarschijnlijk gebeurd zijn, indien het geel, groen, of paars geweest was, maar men savoureert nog steeds met graagte Hollandsche versche waar. In ieder geval zijn we er nog steeds van overtuigd, dat het succes voornamelijk in het gebruiken van de eigen taal ligt want een andere reden is er toch zeker niet aanwezig. Dat men ook kan lachen om de soldatengijntjes hebben we de vorige week reeds opgemerkt. We volstaan er dan ook mee er thans pro memorie even op te wijzen. Het voorprogramma heeft, zooals bij prolon- geeren gebruikelijk is een vernieuwing onder gaan en zoo krijgt men deze week de frissche journaals van Fox en Polygoon met de plaats gehad hebbende nieuwe gebeurtenissen. Het teekenfilmpje met een allergeestigsten inhoud is gelukkig ook nog een week verlengd, want men had werkelijk wat gemist, indien dat achterwege was gebleven. Het tooneelnummer toont ons een ouden baas die met ongeloofelij ke handigheden behept is. Het is een jongleur van de bovenste plank. Dit nummer en de teekenflim is alleen reeds een gang naar het Rembrandt-theater waard. Dus neemt men het kind met den hoed maar op den koop toe. meentebestuur van Schoonhoven, vertegen woordigd door den burgemeester en den se cretaris, den burgemeester van Elburg, jhr. Feith; mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk; jhr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal; generaal R. G. Doorman en kol. C. J. Daniels, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten en den heer Har- togh Heijs van Zouteveer, gewestelijk inspec teur der Burgerwachten in Noord Holland. Voorts waren aanwezig de heer Becking, commandant van de Haarlemsche Burgerwacht en de heeren Boeree en Geertsema Beckering, respectievelijk commandant en ondercomman dant van de Hoofdstedelijke Burgerwacht. Verder commandant de Pau, van het schiet veld te Oldenbroek; de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui- den, de heer Joan A. Kruimel, directeur van de Kon. Papierfabrieken v. Gelder Zonen; ir. B. F. Spies, van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, deputaties van verschillende vereenigingen en anderen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, strooiden familieleden bloemen in het graf. Vervolgens trad de waarnemend burgemees ter, wethouder J. C. Dunnebier naar voren, om in een gevoelvolle rede, de nagedachtenis van burgemeester Rambonnet te eeren. Wanneer ik heden aan de groeve van onzen beminden burgemeester enkele oogenblikken zal spreken, aldus de spr., dan weet ik mij de tolk van bijna alle inwoners der gemeente Velsen. Het is juist drie jaar geleden, dat bekend werd, dat burgemeester Rijkens tegen 15 April aan H. M. de Koningin ontslag had gevraagd. Vanzelf werd men nieuwsgierig wie de op volger zou worden, en naarmate de datum van ontslag naderde, werd de spanning grooter, totdat met April het bericht kwam, dat H. M. mi-. Rambonnet, toen nog burgemeester van Schoonhoven tot burgemeester van Velsen had benoemd. Voor velen wel een bekende naam, doch een onbekend persoon. Op 22 April 1932 had de installatie plaats en reeds in die eerste raadszitting werd een band van vertrouwen gelegd tusschen burgemeester en raad. Zijn eenvoudige en vriendelijke manier van optreden, zijn pittige en toch gemoedelijke in stallatierede gaven hem al dadelijk een goede plaats in het hart van alle leden. Was dan ook de persoon bij zijn intrede voor allen een vreemde, heel spoedig was hij alom een bekende en geziene, ja ik mag wel zeggen geliefde burgemeester in alle kringen onzer be volking. Met vaste hand zorgde hij voor orde en ge zag. Dat ook zijn gezin in de genegenheid der ge meentenaren deelde behoef ik niet te zeggen. De vriendelijke wijze, waarmede hij altijd be reid was raad of voorlichting te geven blijft onvergetelijk. Wij zullen in het vervolg voort moeten gaan zonder hem. Toch durf ik te verzekeren, dat hij zich in dien korten tijd in onze gemeente een naam heeft gemaakt, die in dankbare herinnering onder ons zal blijven voortleven. Met de bede, dat God zijn vrouw en kin deren moge bijstaan, eindigde spr. Namens de ambtenaren der gemeente Velsen gaf hierna de gemeente-secretaris, de heer K. Hofstede, uitdrukking aan zijn gevoelens van waardeering en achting. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer D. de Ridder, commissaris van politie, die met groote waardeering en dankbaarheid her dacht al datgene, wat de overleden burgemees ter voor de politie in het algemeen en voor het politiepersoneel in het bijzonder heeft ge daan. Nadat de heer Bosman namens den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hulde had gebracht aan de nagedachtenis van den over ledene, die eere-voorzitter van dezen bond was, sprak de heer Kipp, namens de Velser Burger wacht. Spr. noemde het een zware taak om af scheid te nemen van den burgemeester, die voorzitter van de Burgerwacht was en haar een goed hart toedroeg. Diep ontroerd legt de Vel ser Burgerwacht hier de belofte af, dat zij het werk, door burgemeester Rambonnet be gonnen, getrouw zal voortzetten. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Polderman, namens de Reedersvereeniging, de Vischhandelvereeniging en de Vereeniging v. Vischexport te IJmuiden. Spr. herinnerde er aan welk een rol van be- teekenis de overleden burgemeester tn vis- scherij-aangelegenheden heeft gespeeld. Hij heeft de vrucht van zijn werk niet kunnen zien rijpen. Maar hij heeft den goeden weg gewe zen en zijn werk heeft diepe sporen achterge laten. Dankbaar herdenkt de visscherij het vele goede, dat de overledene voor haar deed. Hierna werd nog gesproken door den heer Nieuwenhuizen, burgemeester van Schoonho ven en den heer Slager, directeur van den Vleeschkeuringsdienst aldaar, die namens de ambtenaren dier gemeente sprak. Daarna voerde het woord de heer Renssen, beheerder van het buiten „Putten" en de heer Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Drente, die, met en kele andere sprekers den overledene als vriend een laatsten groet bracht. Kapitein A. den Hertogh, zwager van den overledene, dankte hierna voor de betoonde deelneming en belangstelling, in het bijzonder de gemeente Velsen, voor de hartelijke en sym pathieke wijze, waarop zij den overleden burge meester had geëerd. MADRID, 1 Febr. De buitengewone koude, welke sedert meer dan acht dagen in geheel Spanje heerscht, heeft volgens de voorloopige schattingen ongeveer 80 pet. van den sinaas appeloogst in de provincie Valencia vernie tigd! De schade, welke ook andere plantages heb ben geleden, wordt geschat op tientallen mil- lioenen peseta's. Aangezien de oogstwerkzaamheden zijn stop gezet, waardoor ook de transport- en verpak kingsindustrie worden stilgelegd, komen 150.000 a 200.000 arbeiders zonder werk. De misère is groot, daar reeds in de beide vorige winters groot nadeel werd ondervonden door de buitengewoon hevige koude. In de buurt van Lerida werd een tempera tuur geregistreerd van 26 graden beneden het vriespunt. Bij Segovia is een goederentrein ontspoord. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Bij Santander werd een werkman door een lawine verrast en bedolven. LONDEN, 1 Febr. (Reuter). Hedenavond pu bliceerde het Foreign Office het volgende com muniqué in verband met de Fransch-Engelsche besprekingen, die vandaag te Londen werden gevoerd. Minister-president MacDonald, Baldwin, Sir John Simon en Eden hebben heden in Dow- ningstreet 10 met den Franschen minister- president Flandin en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken geconfereerd. De conferentie werd gehouden in den voor- en den namiddag en zij gold een algemeen on derzoek der belangrijkste kwesties der Euro- peeschê politiek. De ministers zullen de bestu deering van deze verschillende problemen in de volgende ontmoeting, welke Zaterdagmiddag zal plaats vinden, voortzetten, zoodat des och tends particuliere besprekingen zullen kunnen plaats vinden. Zij waren verheugd over den geest van vriend schappelijk vertrouwen, waarin de gedachten- wisseling geschiedde en verder zal geschieden. Hedenavond was in het departement van Buitenlandsche Zaken een diner aangericht ter eere van Flandin en Laval. MacDonald presi deerde de tafel, waaraan ongeveer zeventig gas ten waren aangezeten. In politieke kringen verluidt, dat bij de Fransch-Engelsche besprekingen ook de kwestie van een ontwapenings-overeenkomst op lucht vaartgebied door de Fransche gedelegeerden aan de orde is gesteld. VATICAAN-STAD, 1 Febr, (Reuter). Z. H. de Paus heeft hedenavond officieel aangekondigd, dat Hij aan de canonisatie van Thomas Morus en Kardinaal John Fisher Zijn goedkeuring hecht. De H. Vader zal den 6en Febr. bij de voorlezing van het decreet tegenwoordig' zijn. FLEMINGTON, 1 Febr. De schriftkundige Trendley gaf als zijn meening, dat Hauptmann geen enkelen losgeldbrief kan hebben geschre ven. Hij betoogde, dat de experts van de aan klagers tal van woorden in de brieven hebben genegeerd. Reilly verklaarde, dat de verdediging be weert, dat Isidor Fisch de losgeldbrieven heeft geschreven of het kind van Lindbergh heeft ontvoerd. Zij beweert slechts, dat Fisch het losgeld heeft ontvangen. ROME, 1 Febr. (Reuter) De Oostenrijksche minister van onderwijs, dr. Pernter, is voor een kort bezoek in Rome aangekomen. Hij zal Zaterdag het door Schuschnigg en Musso lini overeengekomen Italiaansch-Oostenrijksche cultuuraccoord onderteekenen. In het accoord worden voorzieningen getroffen betreffende ontwikkeling van de Italiaansch-Oostenrijksche cultureele betrekkingen o.a. door uitwisseling van studenten, concertreizen en radiouitzen dingen. PARIJS, 1 Febr. (Reuter). In het Quartier Latin is het heden tot incidenten gekomen, die beschouwd moeten worden als een gevolg van de protestactie die de medische studenten op touw hebben gezet tegen de te groote concur rentie van buitenlanders, die in Frankrijk het medische beroep uitoefenen. Stakende medische studenten hebben heden stakingsposten geplaatst voor den ingang van de universiteit. Teneinde incidenten binnen het gebouw te voorkomen werden de deuren geslo ten en werd een vrij groot aantal agenten van politie samengetrokken in de studentenwijk. In de verschillende straten is het herhaal delijk tot botsingen gekomen tusschen Fran sche en buitenlandsche studenten. Twee buiten landers werden bij deze vechtpartijen gewond en moesten in een naburige apotheek worden verbonden. Een Fransche student, die slaags raakte met agenten, werd gearresteerd. De politie verhinderde telkens weer herhaalde po gingen om een optocht te formeeren. De Parij- sche medische studenten hebben contact ge zocht met de juridische studenten om ook hen te doen deelnemen aan de protestactie. Dit zou reeds zijn toegezegd. Onder deze omstandigheden verwacht men Zaterdag een voortzetting van de heden be gonnen onregelmatigheden. BELGRADO, 1 Febr. Een groep studenten had zich in het universiteitsgebouw gebarrica deerd, ten einde het houden van colleges te verhinderen. Ook door de sommaties van den rector en de professoren lieten de betoogers zich niet weerhouden. De rector riep in verband hiermede de hulp in van de politie. Toen deze arriveerde, kwam het tot ernstige botsingen, waarbij een agent ernstig, eenige andere beambten licht worden gewond. Een student kwam in den strijd om het leven. Voor het herstel van de orde be hoefde de politie toen niet verder meer van de wapens gebruik te maken. Vrijdagavond precies 10 uur heeft de Belgi sche filmster Lily Bourget het sein tot vertrek gegeven voor den Zesdaagschen wielerwedstrijd te Brussel, waaraan niet minder dan 19 koppels deelnemen. Een uitgebreid voorprogramma hield de talrij ke aanwezigen de uren voor den strijd op aan gename wijze bezig. Een achtervolging achter motoren over maximaal 10 K.M. werd in den eersten rit gewonnen door Blanc Garin in 8 min. 16 sec., die Seynaeve na 9.6 K.M. inhaal de. In den tweeden rit won Ronsse in den tijd van 8 min. 52 sec. met 75 Meter verschil van Grassin. Een 40 K. M. wedstrijd achter motoren had tot uitslag, dat Ronse won in 36 min. 20 sec. 2. Seynaeve op 210 Meter. 3. Blanc Garin op 1 ronde. 4. Grassin op 3 ronden en 200 Meter. Uitslag: 1. België 4 punten. 2. Frankrijk 5 punten. Hierna werden de 19 koppels voorgesteld en reden allen een rondje. In het eerste uur van de Zesdaaagsche werd er een flink tempo ingezet en het resultaat van de jachten was dat CharlierDeneef, Hae- merlynckDe Bruycker en EhmerBonduel met 1 ronde op kop kwamen te liggen. De sprints van 11 uur hadden het volgende resiiltaat: lste sprint: Buysse, Smets, Schön, Verreycken. 2e sprint: Charlier, Piemontesi, Aerts en Billiet. 3e sprint: Charlier, Piemontesi, Schön en Baiwir. 4e sprint: Hamerlynck, Ippen, Verreycken en Ehmer. 5e sprint: Vroomen, Hagelsteen, Loncke en Smets. 6e sprint: Loncke, Deneef, Baiwir en Magne. De stand om middernaacht, dus na twee uur rijden was als volgt: 1. CharlierDeneef, 13 punten; 2. Haemer- lynckDe Bruycker, 6 p.; 3. BonduelEhmer, 1 punt. Met 1 ronde achterstand: 4. AertsSchön, 6 p.; 5. DipacoPiemontesi, 6 p.; 6. SmetsMartin, 6 p.; 7. HiirtgenIppen, 3 p.; 8. HaezendonckxVerreycken, 3 p.; 9. Van Vlockhovenvan Buggenhout 0 p. Met 2 ronden achterstand: 10. MagneBuysse, 6 p.; 11. Pijnenburg Wals, 0 p.; 12. Slaats—Van Kem pen, 0 p.; 13. Braspenninx—Anhes, 0 p.; 14. De Pauwvan Nevele, 0 p. Met 3 ronden achterstand: 15. LonckeHuys, 7 p.; 16. HaegelsteenBai wir, 6 p.; 17. Gebr. Vroomen, 5 p. Met 4 ronden achterstand: 18. Vlugge nDuray, 0 p. Met 6 ronden achterstand: 19. GurinckxMortier, 0 p. Van Belle, de titelverdediger van het wereld kampioenschap 7 1/2 is na den derden dag van het tournooi nog de eenige speler, die geen enkele partij verloren heeft. Onze landgenoot Sweering, die Vrijdagmiddag van De Gasparin won en daarmede zijn vierde winstpunt boekte, verloor 's avonds echter van den Belg De Doncker met 18 punten verschil. Sweering, Cöte, Davin hebben thans allen drie 1 partij verloren. De resultaten waren: pt. brt. h.s. gem. Van Belle 300 16 90 18.75 Domingo 123 16 22 7.68 De Doncker 300 44 61 6.81 De Gasparin 290 44 60 6.51 Van Belle 300 28 35 10.71 Van Vliet 192 28 38 6.85 De Mulder 239 32 38 7.46 Domingo 300 32 35 9.37 Sweering 300 26 46 8.33 De Gasparin 250 26 32 6.94 Cóte 300 27 52 11.11 De Doncker 254 27 37 9.40 282 29 55 9.72 De Doncker 300 29 43 10.43 Davin 300 26 65 11.53 168 26 40 6.46

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4