Berlijn houdt zich muisstil AspirlrP Auto tegen boom Te veel ordening? Maas en Waal BECK ALLEEN SPREEKT ZATERDAG 2 FEBRUARI 1935 Polens internationale positie Flora 1935 Heemstede Treinenloop gestoord KLEINZIELIG ANTI-PAPISME Bij een onderwijzersbenoeming te Zandvoort Amerikaansche en Finsche inzendingen Medailles van de Koningin STEUN AAN DEN TUINBOUW Extra-toeslagen voor gedupeerde tuinders Een der beide inzittenden, wethou der Van der Laan uit Voor hout, op slag gedood Bekende persoonlijkheid VRACHTVAART OP AMERIKA Retraite voor Dames-Zelatricen Kortsluiting in het onderstation te Schiebroek IN TIJDEN VAN NOOD Er zit geen muziek meer in de mijnen Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien! Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem AspirinDan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht I Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE APOSTOLAAT DER HER- EENIGING Jaarvergadering te Nijmegen RECLASSEERINGSDAG Vergunning voor openbare inzameling gevraagd UIT DE SCHOENINDUSTRIE Sombere klanken te Loon op Zand ZIEKENHUIS „CALVARIE BERG" Voordracht van nieuwen genees heer-directeur Nogmaals: Dr. Colijn's rede R. K. MIDDENSTANDSBOND Vergadering van het Hoofdbestuur JAARBEURSTREINEN HITLER BELEEDIGD? Geheimzinnigheden rond een rapport Op den Bennebroekerweg in de Haarlemmermeer wordt een van de vele viaducten gebouwd noodig voor den Rijksweg AmsterdamSassenheim Terwijl Flandin en Laval in de Downing- street te Londen met het Engelsche team Ramsay MacDonald, Baldwin, Simon, Eden, confereeren over Oost-pact, Oostenrijksch garantie-pact, Duitsche herbewapening, beves tiging en uitbreiding tot in de lucht van het Locarnopact, enz., houdt Berlijn zich merkwaar dig stil. Zelfs de tweede verjaardag van de nationaal-socialistische revolutie is in opvallen de stilte herdacht en de gebruikelijke fortissimi met „Feier, Feste und Fahne" zijn achterwege gebleven. Hitier heeft evenals zijn onmiddel lijke medehelpers in de regeering, zoo vaak en zoo luid het Duitsche standpunt uiteengezet, dat hij er nu verder voorloopig het zwijgen toe doet en de anderen maar laat delibereeren, tot dat zij tot een of ander resultaat zijn gekomen. Op de Fransche nota, waarin de Duitsche be zwaren tegen het Oostpact werden bestreden, heeft hij nog niet geantwoord en hij zal dat ook wel niet doen, vóór bekend is, of de besprekin gen te Londen iets tastbaars opleveren. Duitsch- land eischt vóór alles practische toepassing van zijn principieel erkende gelijkgerechtigdheid- Te Londen weet men dat heel precies. Wel heeft Hitier minister Goering, die zich tot diplomaat schijnt te moeten ontwikkelen, naar Polen ge stuurd om er te gaan jagen. Goering is uit Warschau teruggekeerd met een mysterieus ge sloten weitasch, waarin hij zelfs den meest nieuwsgierigen, gelijkgeschakelden of buiten- landschen persman geen kijkje heeft gegund. Heeft hij geen buit meegebracht? Of heeft hij wel degelijk succes gehad? Deze vragen zijn moeilijk te beantwoorden. Of moet men de ver klaring van den Poolschen Minister van Buiten- landsche Zaken Beck, in de commissie van bui- tenlandsche zaken van den Landdag beschouwen als een aanwijzing, in welke richting het ant woord gezocht moet worden? Polen kan vrijer spreken dan Duitschland op dit oogenblik, waarin quaesties worden behan deld, welke Duitschland het meest direct raken. Kolonel Beek sprak met voldoening over de aanzienlijke verbetering der betrekkingen met Duitschland sinds het tot standkomen van het befaamde Poolsch-Duitsche accoord, waarbij de corridor-quaestie voor tien jaar lang werd uitgeschakeld en beide landen elkander beloofden geen geweld te gebruiken voor de op lossing van mogelijke meeningsverschillen. Niet alleen op politiek, maar ook op economisch en cultureel gebied is dientengevolge de verhouding met Polens Westelijken buur verbeterd. Bij de bezoeken van Goebbels en Goering is dat dui delijk gebleken. Ook met Danzig, waar de nationaal-socialisten de baas zijn, botert het best. Al doet het verdrag met Duitschland ook officieel niets af aan de verdragen, welke Polen vroeger met andere landen sloot, zooals Beek nadrukkelijk verzekerde, van den anderen kant schijnt er toch geen sprake te zijn van een ver wijdering van Duitschland ten gunste van de door de andere landen voorgestane pacten combinaties. Polen ziet nu eenmaal meer heil in bilaterale- non-agressiepacten zooals die, welke het met Duitschland en Sovjet-Rusland afsloot, dan in multilaterale verdragen en zelfs in het Volken bondspact. In dit opzicht is het dus geheel de zelfde meening toegedaan als Duitschland. In het bijzonder tegen het door Frankrijk en Rus land gepropageerde Oost-pact koestert Polen ernstige bezwaren, omdat het niet voldoende rekening zou houden met den toestand in Oos telijk Europa en een bedreiging zou vormen voor het pacificatiewerk, dat Polen in dit gebied is begonnen. Blijkbaar vreest Polen, dat een toetreden tot het Oostpact zonder Duitschland de betrekkingen tusschen Warschau en Berlijn Weer zou vertroebelen, terwijl het blijkbaar weet, dat het Derde Rijk nog steeds niets ervoor voelt aan die kongsie mee te doen. Bij het verdrag van Locarno heeft men de grenzen in Oost- Europa niet als in het Westen gewaarborgd en in het Oostpact Wil men dat evenmin doen. Polen wordt door het Oostpact dus niet bevre digd en men kan er staat op maken, dat Goe ring het met Beek op dit punt volkomen eens is. Wel blijkt Polen ooren te hebben naar het plan van een non-interventie-ver drag ten behoeve van Oostenrijks on afhankelijkheid, een plan dat tot nu toe geen genade kon vinden bij Berlijn, dat na de over winning in het Saargebied zich misschien weer De Raad van Zandvoort heeft in zijn verga dering van 31 Januari een ergerlijk staaltje van anti-papisme te zien gegeven. Er moest aan de openbare ulo-school een onderwijzer worden benoemd. Zoowel de inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem als het hoofd der school wonnen uitvoerige inlichtingen in. Het hoofd der school is de in aanmerking komende sollicitanten n hun klassen gaan bezoeken. Als gevolg daar van werd door den inspecteur met volkomen in stemming van het hoofd der school een voor dracht opgemaakt, waarop als nummer 1 voor kwam de heer H. M. A. ROSKAM te Rotter dam, in het bezit van hoofdakte, Fransch, En- gelsch en Aardrijkskunde M.O. Deze was een prima leerkracht, uitstekend geschikt voor de Vacante betrekking; de school zou aan hem een eerste klas kracht hebben gehad. Hij heeft alle raadsleden bezocht, is geneeskundig goedge keurd en zou ook wel benoemd zijn. als hij niet R. K. was geweest. Nu werd hij door het meerendeel der verlichte vertegen woordigers van het vrije Zandvoort, ondanks alles, niet meer geschikt bevonden om de Zand- Voortsche jeugd te onderwijzen en op te voeden! Hij behaalde slechts 5 stemmen, terwijl no. 2, een niet-Katholiek, met 8 stemmen benoemd Werd. Hoe benepen, ondanks alle verlichting! illusies maakt over een „Anschluss" van Oos tenrijk. Het zou niet onmogelijk zijn, dat het vragen van informaties door Berlijn over het accoord van Rome een gevolg is van de be sprekingen tusschen Goering en de Poolsche diplomaten, die het non-interventie-verdrag gunstiger gezind zijn. Polen mag al goede maat jes zijn met Duitschland, een ,,Anschlusz" van Duitschland en Oostenrijk moet voor Warschau toch geen aanlokkelijke figuur zijn, omdat het als groote mogendheid tusschen al te groote vrienden dan gevaarlijk en benauwend in de knel zou komen te zitten. Uit hetgeen Beek ver klaard heeft, kan men dus wel bij benadering distilleeren, in welke richting de besprekingen van den Rijksjagermeester Goering met Polens machthebbers zich hebben bewogen, niettegen staande Berlijn zelf vooralsnog een slot op den mond houdt. Januari is verstreken. Nog maar ternauwer nood zes weken en de Internationale Bloemen tentoonstelling Flora 1935 Heemstede zal haar poorten openen om de tallooze bloemen liefhebbers liefhebbers van Flora in dub belen zin toe te laten, die uit alle oorden des lands en ook uit vele andere landen naar Heemstede zullen komen. En er komen er vele! In een onderhoud, dat wij met den voorzitter van het Uitvoerend Co mité hadden, deelde deze ons mee, dat er extra- treinen uit Zwitserland, België en Tsjecho- Slowakije zullen rijden, dat in Engeland be sloten is vele excursies te houden naar Heem stede, o.a. door de deelnemers aan het in April in Londen te houden Narcissen-congres, dat de Statendam Amerikaansche toeristen naar Euro pa zal brengen, wier hoofddoel Flora 1935 is. En wat het bezoek uit ons land betreft, men verwacht 50.000 personen per dag op de drukke Paaschdagen bijv.! De spoorwegen zullen goed- koope treinen inleggen, in de vervoerprijzen waarvan de toegangsprijs voor de tentoonstel ling begrepen is, elke drie minuten stoppen tram uit de richting Leiden en Haarlem, met haltes aan de Molenlaan, van Merlenlaan en Herfstlaan, dus vlak bij de ingangen van het terrein, en talrijke excursies zullen per bus ko men. Voor parkeerplaatsen is gezorgd. Op het terrein (om een voorbeeld te noemen) is plaats voor 400 auto's, en er vlak naast kunnen er 600 worden gezet. Dat voor dit geweldig-drukke verkeer speciale bepalingen noodig zijn, is dui delijk, maar door de politie zijn uitgebreide maatregelen getroffen om elke stagnatie te voorkomen. Behalve de reeds genoemde parkeerplaatsen zijn er in de buurt nog andere aangewezen, want men verwacht op drukke dagen niet min der dan 400 bussen en 1500 andere auto's. Als wegwijzers worden groote gekleurde tulpen op de wegen in en om Heemstede geschilderd, bijv. roode voor de bussen, witte voor luxe auto's, enz. „U ziet," zei de voorzitter van het Comité, „dat we ook hier het bloemenmotief in ge bracht hebben, zooals ook in de 75 lichtzuilen: kelken en bladen van tulpen bijv. Ze rijzen als witte gestyleerde bloemen uit het gazon op. Weet U, dat we 5 wagons gips alleen voor de lichtzuilen noodig hadden? En ziet U daar in den vijver voor het Bloemenpaleis die fontein? Dat wordt een groote glazen openbloeiende bloem, waarvoor een wagon glasafval vereischt was!" We vroegen naar dén invloed van het weer van den laatsten tijd op den groei der bollen en bloemen. „Och," werd ons geantwoord, „de zachte vorstperiode is een welkome onderbreking ge weest, een soort rem, die alle eventueele vrees, dat een voor ons doel te vroege bloei kon in treden, heeft opgeheven." Langs de Vrijheidsdreef, van den ingang tot het huis waar de regeeringsdiensten zijn on dergebracht, is een zoo volledig mogelijke col lectie Narcissen geplant, daarna volgt een Amerikaansche inzending heesters en een volks tuintje met huisje. „We krijgen ook een Finsche inzending, n.I. een week-end huisje, vertelde men ons. „Er komen op verschillende punten van die huis jes, vooral in het boschgedeelte. Voorts is men ginds bezig een Larenschp boerderij te bouwen, een zuivere copy van de origineele. De stal er van wordt ingericht als tentoonstellingsruimte voor Larensche schilders." De plaats voor de huisjes gekozen, is dus danig, dat ze een prachtige, natuurlijke afslui ting vormen van doorkijkjes. Dicht bij den in gang verrijst een zomerhuisje, waarvoor een klein zwembassin is gelegd. Het demonstreert de mogelijkheid zulks te doen volkomen in aan passing met de omgeving. Op de terrassen van het theehuis o.a. zullen vuurpotten voor verwarming worden geplaatst. Vóór het bierrestaurant, aan de overzijde van het water, dus aan de zijde van den Tulpen hof, wordt een oud-Hollandsche tuin ingericht, waarin zeer veel kleuren bloemen op een klein oppervlak worden samengebracht, inplaats van, zooals tegenwoordig gewoonte is, één soort bij elkaar. Daar staat ook al een alleraardigst oud schuurtje, waarnaast een schelf wordt opgetast. Telkens weer blijkt Met welk een groote zorg de tentoonstelling is opgezet, wat ongetwijfeld ten goede zal komen aan de resultaten. De Koningin heeft ter beschikking gesteld van de tentoonstelling, een gouden medaille, een groote zilveren medaille en een zilveren medail le. Het uitreiken van de gouden medaille is een groote zeldzaamheid. Toen in begin Mei van het vorig jaar de ex port van sla naar Duitschland werd stopgezet, doordat de hoeveelheid sla waarvoor Duitsch land consent had verleend, verzonden was, werden hierdoor tal van tuinders, die eerst la ter met him product aan de markt kwamen, ernstig gedupeerd. De prijzen daalden n.l. door het stopzetten van den export naar Duitsch land zeer sterk. Naar we vernemen zal nu zeer waarschijnlijk aan deze gedupeerde tuinders een vergoeding worden verstrekt uit het Tuinbouwfonds. Deze vergoeding zou dan binnenkort worden uitge keerd gelijktijdig met den steun, die aan de an dere tuinders nog wordt verstrekt. Ook ligt het in de bedoeling aan de kwee kers, die door verschillende omstandigheden veelal buiten de steunuitkeeringen vielen, thans eenigen steun te verleenen. Zoo zal b.v. aan de kweekers van radijs in de omgeving van Zwijm- drecht een uitkeering worden gedaan. Vannacht om 1 uur is bij de R.K. Kerk aan den Middelweg te Heer Hugowaard (N. H.) 'n vierpersoons-auto, komende uit de richting Oude Niedorp en bestuurd door v. d. K. uit Leiden, met als mede-passagier den heer W. van der Laan uit Voorhout, tegen een boom gereden, met het gevolg, dat v. d. L. een zware schedelfractuur opliep, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. De bestuurder kreeg eenige ontvellingen en inwendige kneuzingen. Hij is met een auto van de garage de Groot naar zijn woning te Lei den vervoerd. De auto, die zwaar beschadigd was is door de politie, op last van den Officier van Justitie, in beslag genomen. De oorzaak moet worden gezocht in onbe kendheid met den weg. Het slachtoffer, dat 54 jaar oud is, is wet houder der gemeente Voorhout en redacteur van het orgaan van bollenkweekers „Hobaho". Zijn kinderen werden vanmorgen vroeg naar Heer Hogowaard ontboden. Het stoffelijk over schot is in den loop van den dag naar Voor hout vervoerd. De heer W. van der Laan werd 29 Jan. 1914 tot raadslid van Voorhout gekozen, waarna hij 2 September 1919 tot wethouder werd gekozen en dit tot op heden nog was. Zijn 12 y,-jarig ambtsjubileum werd indertijd met hartelijk heid gevierd. De heer Van der Laan was loco-burgemeester, lid der Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, bestuurslid en redacteur van Hol lands Bloembollen-Genootschap, secretaris van de Vereeniging „De Narcis", oud-redacteur van het weekblad der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Onder het bestuur van den thans overledene kwamen mede tot stand de R.K. Tuinbouwwin- terschool en woningbouwvereeniging te Voor hout, de Coöperatieve Boerenleenbank en vele andere instellingen. De heer Van der Laan werkte mee aan de totstandkoming van behoorlijke verkeerswegen rondom Voorhout, de voorziening van electrici- teit en gas en de stichting van een waterlei dingbedrijf. Hij was in Voorhout een algemeen gezien en geacht burger en heeft in Voorhout zeer veel goeds tot stand gebracht. Hij bereikte den leeftijd van 52 jaar en was sinds vijf jaar aan „Hobaho" te Lisse verbon den. Dinsdagmorgen om negen uur wordt de H. Uitvaartdienst gehouden in de St. Bartholo- meuskerk te Voorhout, waarna het stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld op de R.K. begraafplaats aldaar. De oude passagierschepen van de Holland Amerika-Lijn, de „Maasdam", „Edam" en „Lerdam", die langen tijd te Rotterdam hebben opgelegen, zijn, volgens de de „Telegraaf" ver bouwd tot vrachtschepen met pasagiersaccomo- datie. Vroeger deden deze schepen dienst op de CubaMexico-Lijn, maar nu zullen zij gaan varen van Rotterdam op New-York. Heden ver trok de „Maasdam", den negenden Februari de „Leerdam" en den zes en twintigsten de „Edam". De dames-zelatricen der Retraite-penning worden er aan herinnerd, dat voor haar een retraite wordt gehouden in het Retraitenhuis te Zenderen van Vrijdag 811 Febr. Vrijdagavond omstreeks kwart voor zes is tengevolge van nog niet opgehelderde oorzaak kortsluiting ontstaan in het onderstation Schiebroek van de Nederlandsche Spoorwegen. Het gevolg was, dat de baanvakken Rotterdam Pijnacker, RotterdamSchiedam en Rotter damFeyenoord zonder stroom geraakten, waardoor een groote stagnatie in den treinen loop is ontstaan. Zoo snel mogelijk heeft men getracht door over te schakelen op andere onderstations weer stroom op het net te zetten. Tegen half zeven was men daarmee geslaagd. De treinen loop was toen weer spoedig normaal. Met ingang van 1 Februari hebben de Oranje- Nassaumijnen te Heerlen de subsidies ingetrok ken van het bekende muziekkorps, de zangver- eeniging en de sportvereenigingen. Gevolg: op heffing van deze vereenigingen. Tegelijk met de studiedagen werd te Nijmegen gehouden de jaarvergadering van het Aposto laat der Hereeniging, waarbij het hoofdbestuur bijna voltallig aanwezig was. In zijn openingswoord commemoreerde de voorzitter, pater H. van Keulen C.SS.R. de in het afgeloopen jaar overleden leden van het hoofdbestuur, wijlen Deken H. van Dam en Pastoor H. van Lokven, alsmede Pater P. G. Duncker O.P. die wegens zijn benoeming tot Professor te Rome uit het bestuur moest uit treden. Uit het overzicht van den secretaris, pastoor J. Scholtens, valt met voldoening te constatee- ren, dat in het afgeloopen jaar door het Aposto laat zeer vruchtbaar werd gewerkt, ondanks de droeve tijdsomstandigheden. De bijzondere oproep om steun voor het nood lijdend Oekraine, door het Apostolaat geplaatst in de pers werd met zulk een succes bekroond, dat een totaal bedrag van ongeveer 6000 werd ontvangen, welk bedrag gelijkmatig ter uitdee- ling aan de bevolking werd gezonden aan de Hoogw. Bisschoppen van Lemberg en Weenen. Door het groot batig saldo, dat de rekening van den penningmeester, mr. H. van Haastert aangeeft, kon aan de verschillende aanvragen om steun, welke er waren binnengekomen, be hoorlijk worden voldaan. Evenals de twee vorige jaren werd een bedrag groot 1000 gereserveerd voor bijzondere pro paganda; bovendien werd het dag. bestuur ge machtigd in den loop van het jaar in spoed- eischende gevallen nog uit te keeren tot een maximum van 1000, en eveneens 1000 aan de aanvragers van Constantinopel en Adrianopel, zoodra een juist en hoopvol inzicht is verkregen in den huidigen toestand van Turkije. In de vacature van het dag. bestuur, ont staan door het overlijden van wijlen Deken H. van Dam werd voorzien door de verkiezing van pastoor J. Schiphorst te Amsterdam; terwijl de periodieke aftredende leden, pater H. van Keulen en mr. H. van Haastert bij stemming werden herkozen. Verder werd het hoofdbestuur aangevuld en tevens besloten dat niet meer dan 25 leden daarvan lid zullen zijn. De voorzitter deelt mede een brief te hebben ontvangen van de Congregatie pro ritu irientall, waarin het werk van het Apostolaat der Her eeniging warm geprezen en aanbevolen wordt. Bij de rondvraag wordt nog eens bijzonder de aandacht gevestigd op het groote nut dezer actie voor ons Apostolaat op de Seminaries. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Naar wij vernemen heeft de Centrale Leiding van de Nationale Reclasseeringsdag aan bijna van den Nationalen Reclasseeringsdag aan bijna gevraagd tot het houden van een openbare in zameling op Zaterdag 18 Mei a.s. Het ligt thans in het voornemen in al deze gemeenten een Comité van Uitvoering op te richten. In den Haag is reeds een Comité sa mengesteld. Teneinde den bijeen te brengen personen den voorbereidenden arbeid te vergemakkelijken, heeft de Centrale Leiding te Amsterdam een Gids voor Plaatselijke Actie uitgegeven, waarin op overzichtelijke wijze alle werkzaamheden zijn behandeld. Voor belangstellenden is deze Gids te verkrij gen bij de Leiding van den Nationalen Reclas seeringsdag, Centraal Bureau, van Eeghenstraat 63, Amsterdam Z. In den gemeenteraad van Loon op Z and- Kaatsheuvel, waar de schoen- en lederindus trie van veel beteekenis is. heeft de voorzitter, burgemeester Mallens, den economischen toe stand der gemeente zorgwekkend genoemd, daaihij vooral doelende op de schoen- en le- demijverheid. De ijverige pogingen der betreffende bedrijfs- ondememingen om de resultaten zoo goed mo gelijk te houden, hebben niet het gehoopte ge volg. De werkloosheid is ernstig. Spr. beveelt de belangen dezer industrie en de daarin werk zame arbeiders dringend aan bij de landsre- geering. Op de werkgevers doet hij een beroep om zoo weinig mogelijk overwerk te doen ver richten, waardoor althans zooveel mogelijk ar beiders aan het werk kunnen worden gehou den. De door B. en W. van Maastricht opgemaakte aanbeveling voor de benoeming van een genees heer-directeur internist van het ziekenhuis „calvarieberg" vermeldt als candidaten: 1. dr. Ch. Mendes de Leon, arts te Amsterdam; 2. dr. Th. I. J. M. Deelen, arts te Amsterdam; 2. dr. A. J. M. Lohman, arts te Tilburg. In de verschillende bladen worden nog steeds nabeschouwingen gewijd aan de rede, waarin Dr. Colijn een zoo opval lend liberaal geluid deed hooren over de ordening en de handelspolitiek. Wij hebben reeds aandacht gevraagd voor de tegenstelling tusschen wat de voorzitter van den Ministerraad bij het begrootingsde- bat in de Tweede Kamer over deze vraag stukken gezegd heeft en wat hij te Amster dam in andere sfeer daarover te berde bracht. Een frappant verschil „Ons Noor den" wees erop is er ook tusschen Dr. Colijn's uitlating, dat er veel meer aan or dening gedaan wordt dan hem lief is, en de zinsnede in Minister Steenberghe's Me morie van Antwoord over het ontwerp op de ondernemersovereenkomsten, waarin deze bewindsman verklaart, „dat meer en meer moet worden overgegaan tot ordening van ons bedrijfsleven, in welke richting dit ontwerp nog maar een bescheiden stap zet." Trouwens, ook over de vraag, of contingen- teering dan wel een bijzonder invoerrecht krachtens de tariefmachtigingswet de voor keur verdient, heeft de Minister van Econo mische Zaken zich bij de behandeling zij ner begrooting heel anders uitgelaten dan Dr. Colijn in Krasnapolsky. Het spreekt vanzelf, dat dit alles van be paalde zijden weder beschouwingen uitlokt over de homogeniteit van het Kabinet. „Ka binet der nationale verdeeldheid", smaalt de sociaal-democratische Arbeiderspers reeds. Maar het wonderlijke van het geval is, dat dit schijnbare gemis aan homoge niteit zich voordoet terzake van vraagstuk ken, waarover de Minister van Economische Zaken een geluid deed hooren, dat precies klopte op wat de leider van het Kabinet zelf in de sfeer van het Binnenhof (en zoo officieel mogelijk dus) gezegd heeft. Al zal het ongetwijfeld nuttig zijn, dat de volgende week de Eerste Kamer de Amster- damsche rede van Dr. Colijn eens ter spra ke brengt en den premier beduidt, dat het psychologisch wèl zoo verstandig is, der gelijke de meerderheid des volks prikke lende betoogen voortaan achterwege te la ten, de houding van de partijen, die totnog toe het Kabinet steunden, kan, dunkt ons, ook na dit Krasnapolsky-incident geen an dere zijn dan rustig na te gaan, wat het Kabinet doet en nalaat. Het schijnt aan het Kabinet-Colijn nu eenmaal be schoren te zijn, dat af en toe een zijner le den een ongelukkige rede houdt. Dit nadert een welhaast fatalen graad van bedenkelijk heid, wanneer de premier zelf zich daaraan bezondigt terzake van vraagstukken als de ordening en de handelspolitiek. Hij vergt daarmede wel zeer veel van het verantwoor delijkheidsbesef van de grootste fractie der Kamer. Zij wenscht aan de schoorvoetend aan vaarde aanpassing aan een lager niveau de ordening gekoppeld te zien. En de minis ter-president dient zich dan niet in een liberaal milieu laatdunkend over die orde ning uit te laten. Zij weigerde indertijd mee te werken aan de vorming van een parle mentair Kabinet, dat ook in de liberale fractie zijn basis vinden zou, omdat zij met deze fractie diametraal verschilt terzake van de inrichting der maatschappij. En de minister-president moet dan alles vermijden, dat den indruk wekt als ging hij met de liberale opvatting volledig ac coord. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond kwam dezer dagen te Utrecht in vergadering bijeen, onder leiding van den heer Jos. E. A. M. Meijring, 's-Hertogenbosch. Met groot leedwezen deelde de heer Meijring mede zich bij zijn a.s. periodieke aftreding om gezondheidsredenen niet herkiesbaar te kunnen stellen voor de functie van voorzitter van den N. R. K. M., welke hij twee jaar geleden om dezelfde redenen reeds slechts tijdelijk meende te kunnen aanvaarden. Besloten werd de voorzitterskeuze aan de orde te stellen in de op Donderdag 14 Februari as. te houden vergadering van het Centraal Be stuur van den N. R. K. M. Het Congres 1935 van den N. R. K. M. zal in September te Rotterdam worden gehouden. Besloten werd de plaatselijke middenstands- vereenigingen op te wekken tot krachtige deel name aan de acties, georganiseerd door het uit de drie Ned. Middenstandsbonden gevormde Comité van Actie voor het Middenstandsbedrijf, bij voorkeur door vorming van een plaatselijk Comité van Actie voor het Middenstandsbedrijf, uit de plaatselijke middenstandsvereenigingen. Ten aanzien van de positie van den Midden stand in het huidige economisch aanpassings proces en de door deze positie vereischte maat regelen stelde het hoofdbestuur in details zijn standpunt vast, dat nader ter kennis van de betreffende autoriteiten zal worden gebracht. Tenslotte heeft het hoofdbestuur zijn stand punt bepaald ten opzichte van het rapport der Commissie, die onder voorzitterschap van prof. dr. A. B. A. van Ketel de bemoeiingen der orga nisatie op verzekeringsgebied aan studie heeft onderworpen, welk rapport ongewijzigd door het hoofdbestuur kon worden aanvaard. Naar wij vernemen zullen bij gelegenheid van de a.s. voorjaarsbeurs te Utrecht, door de Ned. Spoorwegen wederom twee extratreinen worden ingelegd, nJ. een van Groningen en een van Enschede. Het reizigerstarief zal voor deze treinen aan merkelijk worden verlaagd De heer W. de R. SD.-lid van den raad der gemeente Kerfcrade, moet zich 11 Februari voor de Rechtbank te Maastricht verantwoorden, verdacht van beleediging van Adolf Hitler, het hoofd van een met Nederland bevriencten staat. Onlangs deden marechaussee en gemeentepo litie in zijn woning een huiszoeking. Zij namen pamfletten in beslag, in de Duitsche taal ge steld en afkomstig uit Amsterdam. De inhoud werd beleedigend geacht voor den Duitschen 'Rijksleider. Het, was een verdienstelijk initiatief van het bestuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Gelder land, toen het verleden jaar besloot een commissie in te stellen om de toestanden in Maas en Waal te onderzoeken. Er kwamen ernstige klachten binnen. De ontstemming onder de kleine boeren en onder de werkloozen was tot verbittering gestegen. Er ontstond een gevaarlijke gis ting in het land tusschen de rivieren. Reeds hielden de sociale organisaties zich met het vraagstuk bezig. Terecht werd bij de instel ling van de commissie van onderzoek uit gegaan van het standpunt, dat de aange legenheid Maas en Waal behoort tot het terrein ook van de politieke organisatie der Geldersche katholieken. De commissie dan toog op onderzoek en dook weg in de diepten der geheimzinnig heid. Sindsdien werd, op de voorlaatste verga dering te Nijmegen van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen in Gelderland, door som mige afgevaardigden getracht wederom in het Maas en Waalsche vraagstuk te roeren. Aan deze afgevaardigden werd te kennen gegeven, dat zij beter deden de resultaten van het onderzoek der commissie af te wachten. Een nieuwe winter naderde. De bevolking in Maas en Waal deed luide van zich hoo-^ ren. De pers toog op onderzoek uit, en pu bliceerde in het bijzonder over de steunre geling en de werkverschaffingstoestanden in deze streek schokkende gegevens. Men herinnert zich nog de artikelen in „De Tijd." Doch wie men ook aan het spreken kreeg, niet de genoemde commissie van onderzoek. Deze verklaarde wel over gegevens te be schikken, doch diplomatieke overwegingen noopten de commissie voorloopig tot ge heimhouding. Het was beter eenige be trokken ambtelijke instanties niet door pu blicatie voor het hoofd te stooten, en langs den minnelijken weg der onderhandsche onderhandelingen tot resultaten te gera ken. Thans zijn reeds vele weken verloopen. De commissie zwijgt. De voorwinter is reeds verstreken. Wij zouden willen vragen; hééft de commissie diplomatieke successen ge boekt? Zoo ja, waarom komt zij er niet triom fantelijk mede ter tafel? Doch zoo neen, dan verlate zij het pad der geheime diplomatie. Er bestaat een gerechtigde belangstelling in de gegevens, die de commissie heeft ver zameld, en in de conclusies, waartoe zij ge komen is. De gegevens immers zullen een licht werpen op de toestanden in Maas en Waal. Overdreef de pers? Wij weten het graag. Overdreven wij niet? Dan is publicatie van het rapport der commissie te meer noodig. Dan is er dus in Maas en Waal een wanhopige toestand. Men mompelt, dat naar het oordeel der commissie bepaalde takken van nijverheid en bepaalde cultures de aangewezen mid delen zijn om den economischen toestand in Maas en Waal te doen opleven. Positieve redmiddelen dus. Waarom deze den dren keling onthouden? Zelfs aan de afgevaardigden heeft het bestuur van den Bond van R. K. Kiesver eenigingen in Gelderland het rapport niet ter kennis gebracht. Er ligt om dit rap- vport een onnoodige sfeer van geheimzinnig heid. Wat verwacht men nog van den diplo- matischen weg? De bevolking van Maas en Waal verwacht iets van de commissie. Laten wij hopen, dat het wachten niet te lang meer duurt. y. d. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5