De besprekingen te Londen Positie der arbeiders in 't nieuwe Oostenrijk Uit Vaticaanstad China en Japan Het nieuws van heden HET BRITSCHE KABINET BIJEEN P. A. M. KAT NEDERLAND—BELGIË DE FEBRUARI-OPSTAND VAN 1934 XERKEL. KUNST DE BAROMETER (Bi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 3 FEBRUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19170 Flandin zou den Britschen minis ter inzage hebben gegeven van een geheim dossier inzake Duitschlands bewapening Ook heden nog drukke onderhandelingen Albert-kanaal niet vóór 1937 voltooid? Vragen aan de regeering gesteld Het Weeri ACCOUNTANTSKANTOOR Vulkaan op N.-Zeeland in werking Maria Lichtmis P!fii Kans op bevredigenden afloop der ond er hand elingen Naar beëindiging der conflicten? De commissie van Drie De Saarvluchtelinjgen Wat Frankrijk met de emigranten zal doen Staking in België van de baan Soci's wachten thans het onder zoek van het Nat. Comité van den Arbeid af De nieuwe staat wil absolute ge lijkgerechtigdheid voor alle volksgenooten Weg van Dollfuss wordt voortgezet DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Maria Lichtmis Lawines in Stiermarken Treinen hebben veel vertraging Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren Communiebanken TKEOD. JORNA Zn. SP >^9 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 2 Febr (Reuter). Sir John Simon en Eden hebben heden een belangrijke bespre king in het Foreign Office met den onder staatssecretaris Vansittard gehad. Voorwerp van bespreking waren een reeks kwesties, die giste ren door de Fransche staatslieden zijn opge worpen en door de experts van het Foreign Office vannacht tot in bijzonderheden zijn be handeld. Het resultaat van dit onderzoek is den Brit schen ministers vanmorgen vroeg voorgelegd, toen zij bijeen kwamen voor een kabinetsraad in Downing Street voor de behandeling van de verklaringen, die op de zitting van Vrijdag morgen door Flandin en Laval zijn afgelegd en die zoo belangrijk geacht werden, dat een kabi- hetszitting was aangekondigd vóór de nieuwe besprekingen met de Fransche ministers. Naar verluidt was deze kabinetsraad bijeen geroepen, omdat de Fransche ministers giste ren hun Engelsche collega's het reeds dikwijls genoemde geheime dossier van den Franschen generalen staf over de Duitsche bewapening hebben overhandigd. De bijeenkomst tusschen Laval en Henderson Was gisteravond tijdens het diner, dat MacDo- nald aanbood, reeds vastgesteld. In tegenwoor digheid van Laval bevond zich de ontwapenings- deskundige van den Quai d'Orsay, Massigli. De ontmoeting zou ten doel gehad hebben, de kan sen van een nieuwe bijeenkomst van het Bureau der ontwapeningsconferentie te bespreken. Er is echter nog geen tijdstip voor een zitting van het Bureau vastgesteld. Wel zullen twee com missies der ontwapeningsconferentie deze maand bijeenkomen. Aan de kabinetszitting nam ook Lord zegel bewaarder Eden deel. De economische adviseur van de Britsche regeering Sir Frederick Leith- Ross en de Fransche gezant hadden Zaterdag morgen met de Fransche ministers in het Savoy- hotel een onderhoud. Reuter meldt uit Genève, dat het Secretariaat van den Volkenbond naar aanleiding van het onderhoud, dat den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, heden met den president der ontwapeningsconferentie had, het volgende communiqué heeft uitgegeven: „Hedenmorgen heeft Laval, vergezeld van Massigli, een bezoek gebracht aan Henderson in het Londensche bureau van het Volken bondssecretariaat. De Fransche staatslieden be spraken met Henderson den tegenwoordigen toestand in het licht der gebeurtenissen, die sinds de laatste zitting van den Volkenbonds raad zijn voorgevallen en of in verband hier mee een wijziging in de destijds vastgestelde richtlijnen noodig was. Het resultaat van de gedachtenwisseling was, dat men het er over eens was, dat, daar de commissies voor den wapenhandel en andere commissies weldra zullen bijeen komen, er geen reden is verandering te brengen in de proce dure, die thans gevolgd wordt." De besprekingen tusschen Engeland en Frank rijk zijn vanmiddag te half vier hervat. Ook de Fransche ambassadeur was daarbij aanwe zig. Van Fransche zijde wordt verwacht, dat de Engelschen bij deze besprekingen het stand punt van hun regeering hebben uiteengezet met inachtneming van de Fransche verklaringen van gisteren. Tegen alle verwachting in werden de be sprekingen te negen uur onderbroken en in White Hall werd bekend gemaakt, dat de zit- Onze Brusselsche correspondent seint ons. d.d. 2 Februari: Wij vernemen, dat men in socialistische par lementaire kringen bevreesd is, dat, in strijd met de herhaaldelijk uitgesproken beloften, door verschillende opeenvolgende ministers van Openbare Werken afgelegd, het Albertkanaal eerst in 1937 zal voltooid zijn. In verband met deze vrees werden door ver tegenwoordigers van de Antwerpsche belangen aan de regeering drie vragen gesteld: Is het waar, dat ondanks de formeele beves tiging van verschillende ministers het Albert kanaal niet klaar zal zijn vóór 1937? Is het waar, dat de regeering geen beslissing Wil nemen voor de teekeningen der dijken van de middelste sectie van het kanaal? Is het waar, dat de oorzaken van deze vertra ging van financieelen aard zijn? Wij vernemen uit goede bron, dat, zelfs in dien de regeering nog in Februari de werken zou aanbesteden voor de sectie-Hasselt, het ge- heele kanaal inderdaad niet meer vóór 1937 zou kunnen voltooid zijn. ting hedenavond om 10.30 uur zou worden voortgezet. Op de publicatie van een officieel commu niqué valt vanavond niet meer te rekenen. Het viel op dat de Engelsche en Fransche minis ters na de onderbreking der zitting de ambts woning van den minister-president afzonder lijk verlieten. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon zeide aan eenige ver tegenwoordigers der pers: „de onderhandelin gen zijn nog niet geheel beëindigd, zij heb ben echter een bevredigend verloop." Naar verluidt, zal Flandin gedurende het weekend de gast van Sir Gomer Berry zijn. Ook de minister van Financiën Chamberlain zal dan Flandin ontmoeten. In welingelichte Engelsche kringen démenteert men alle berichten, vol gens welke Flandin den Britschen minister plannen zou willen voorleggen voor een aan passing van het pond sterling aan den franc. Men legt er den nadruk op, dat de houding der Engelsche regeering in deze kwestie reeds on dubbelzinnig vast staat. Chamberlain zou van meening zijn, dat een stabilisatie niet beproefd kan worden, zoolang er disharmonie bestaat tusschen franc en dollar. MacDonald zal zich nog vanavond naar Che quers begeven, vanwaar hij morgenmiddag naar Hamham zal vertrekken om daar Flandin te ontmoeten. S VERWACHTING: Krachtige, later afne- §j mende Noord-Westelijke wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaringen, waar- EE schïjnlijk nog regen- of hagelbuien. Aan- vankelijk veel kouder. Verdere, vooruitzichten: tijdelijk op- H klarend, kans op nachtvorst. Ëj OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM TEL. 53931 LONDEN, 2 Febr. (V.D.) Naar uit Welling ton op Nieuw-Zeeland wordt gemeld, is de vulkaan Ngauruhoe in heftige werking. De rook- en aschkolommen hebben reeds een hoogte van meer dan 1300 M. bereikt. Men vreest voor nieuwe uitbarstingen van den vul kaan, die sedert 1925 niet in werking is ge weest. Aan de huidige werking ging een heftig onweer met buitengewoon sterke ontladingen vooraf. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Februari: De Heilige Vader heeft Zijn goedkeuring ge hecht aan het besluit van de Congregatie der Riten van 29 Januari 1.1., waarin het marte laarschap erkend wordt van den Zaligen Kard. John Fisher en Thomas Morus. De voorlezing van het decreet zal in tegenwoordigheid van den Heiligen Vader op Zondag 10 Februari a.s. plaats hebben. De heiligverklaring wordt ver wacht in Mei, als zijnde het gunstigste seizoen voor de Engelsche pelgrims, die in grooten ge tale, ook uit de dominions, worden verwacht. Heden heeft de aanbieding plaats gehad van de kaarsen aan den Heiligen Vader ter gelegen heid van het feest van Maria Lichtmis. Onder de colleges, die, zooals gebruikelijk is, deelnemen aan deze aanbieding, was ook het Pauselijk Nederlandsch College vertegenwoor digd door den rector Mgr. dr. B. Eras. De gezant van Hongarije bij den Heiligen Stoel heeft aan Kard. Pacelli het groot-kruis en aan Mgr. Pizzardo het groót-officierskruis overhandigd van de hun verleende Hongaar- sche orde van verdienste. In Hannover is een sneeuwsmeltmachine in gebruik, genomen De Fransche minister-president Flandin (met bolhoed) en den minister van buitenlandsche zaken Laval (zonder hoed), werden bij hun aankomst te Londen verwelkomd door hun Engelsche collega's Simon en MacDonald Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 2 Februari: In het kabinet van den eersten minister is Za terdag nog opnieuw een bijeenkomst gehouden, waarop de Ministers van Financiën, Buitenland sche Zaken en Economische Zaken aanwezig waren en waar andermaal is beraadslaagd over de economische onderhandelingen vooral met Nederland en met de Vereenigde Staten. Van den heer Suetens, leider van de Belgi sche delegatie, die te Den Haag is voor de on derhandelingen met Nederland, was nog een te legram ontvangen met de samenvatting van enkele desiderata, welke van Nederlandsche zij de nog waren medegedeeld. Wij meenen te weten, dat uit Brussel een be vredigend antwoord is gegeven. Er werd ons althans na afloop van deze ver gadering van ministers verzekerd, dat de heer Suetens de onderhandelingen te Den Haag Za terdagmiddag op bevredigende wijze zou kunnen eindigen en Maandag voor handelsbesprekin gen naar Bern zal vertrekken. ben de Chineesche vertegenwoordigers een ver klaring afgelegd, waarbij zij zich verplichten in den kortst mogelijken tijd die streken te ont ruimen, waarvan de grens nog niet in vastge steld. De conferentie zal Zondag met de ondertee- kening van een bijzonder protocol worden ge sloten. SJANGHAI, 2 Febr. (Reuter)Volgens berich ten uit Tsjangtsjoeng heeft de commandant der Mandsjoerijsche troepen, die bij het Boir- meer staan, van de Mongoolsche autoriteiten geëischt, dat ?ij het gebied ten Noorden van den rivier Khalga ontruimen. De Mandsjoerijsche troepen zouden dan de ri vier niet overtrekken en de kans bestaat, dat al le vijandelijkheden worden gestaakt, indien de onderhandelaars aan beide zijden het incident zouden kunnen regelen. Indien dat niet zou ge lukken, zouden de Mandsjoerijsche troepen, al dus het ultimatum, geweld moeten gebruiken. MOEKDEN, 2 Febr. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansch-Chineesche ge delegeerden Zaterdag te Tatan hun eerste bij eenkomst hebben gehouden, welke ten doel heeft de incidenten in de provincie Dachehol bij te leggen. Het telegraafagentschap Sjimboes-Rengo publiceert een communiqué, waarin gezegd wordt, dat tusschen de vertegenwoordigers der Chineesche en Japansche regeering na dit on derhoud een overeenkomst tot stand is gekomen om verdere militaire incidenten te voorkomen. Ten einde de grensconflicten definitief te re gelen zal een bijzondere grenscommissie wor den ingesteld, die uit Chineesche en Japansche vertegenwoordigers zal bestaan. Bovendien heb- ROME, 2 Febr. De commissie van Drie voor de Saarkwestie komt Dinsdag as. te Rome bijeen voor de uitwerking van haar slot-rap- port aan den Volkenbondsraad en dus niet, zooals oorspronkelijk gemeld, te Napels. SAARBRÜCKEN, 2 Febr. Naar verluidt zijn thans richtlijnen vastgesteld voor de behan deling der Saarvluchtelingen in Frankrijk. Allen moeten Frankrijk binnenkomen via Forbach of Saargemiind. Franschen zullen na eenigen tijd zich in de streek van Rennes kun nen vestigen of elders in overeenstemming met hun beroep. Duitschers worden allereerst te Straatsburg bijeengebracht. De overige vluchtelingen zul len gevestigd worden in de streek van Tou louse. Onbemiddelde vluchtelingen zullen zoo veel mogelijk in overeenstemming met hun be roep aan arbeid worden geholpen en wel in de eerste plaats bij den landbouw of bij open bare werken. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 2 Febr.: Het gevaar voor een gedeeltelijke staking in de Borinage blijkt thans geweken. Zaterdagmiddag zijn de socialistische mijn werkersorganisaties uit de Borinage te Hornu bijeengekomen en hebben besloten voorloopig van een staking af te zien tot na het onderzoek dat door het Nationaal Comité van den Arbeid zal worden ingesteld naar het vraagstuk der mij n werkerspensioenen. (Bijzondere correspondentie) De twaalfde Februari is voor Oostenrijk een droevige gedenkdag. In het jaar 1934 bleven op dezen dag tegen 10 uur in den ochtend plotseling alle trams van Wee- nen staan en het electrische licht ging in een deel van de stad uit. Dit was het signaal voor den opstand, die de leiders van de sociaal democratische partij gebruikten als laatste middel om hun machtspositie te behouden. Versch liggen ons de détails van dit oproer in het geheugen, de strijd om de als forten ge bouwde gemeente-woningcomplexen, waarin de republikeinsche „Schutzbund" zwaar bewapend verblijf hield, maar ook de vele slachtoffers, welke deze opstand aan beide zijden heeft ge- eischt. Deze droevige gedenkdag geeft den naar Tschecho-Slowakije gevluchten marxistischen leiders Otto Bauer en Julius Deutsch gelegen heid om in hun in Brünn verschijnend prooa- gandablad te verkondigen, dat de austro- marxisten. socialisten en communisten ter ge legenheid van den eersten verjaardag van den opstand in Februari een revolutionnair een heidsfront zouden gevormd hebben om den strijd tegen Oostenrijk door middel van illegale organisaties verder te voeren. Deze aankondi ging is in het buitenland uitgelegd alsof men in Weenen op den 12den Februari a.s. het uit breken van nieuwe onlusten te verwachten zou hebben. Van bevoegde zijde wordt hieromtrent medegedeeld, dat er geen aanleiding bestond om aan te nemen dat er op genoemden datum ongeregeldheden te verwachten zijn. De groote massa der arbeidersbevolking heeft reeds in de Februaridagen haar trouw en oprechtheid getoond en heeft geweigerd het parool van het geweld tè volgen. Intusschen is ook bij die ar beiders, die in de Februaridagen niet van deze meening waren, in verband met de houding van de regeering tegenover de arbeiders ongetwij feld een verandering gekomen; het zijn slechts nog de communistische elementen, die nog steeds een radicale houding aannemen. Er is geen gevaar voor de verstoring der rust aan wezig, en de veiligheidsmaatregelen, die voort durend genomen worden, zijn ruim voldoende om eventueele pogingen in de kiem te smoren. Het is geen toeval dat juist nu de Februari dagen in aantocht zijn, de leidende per soonlijkheden van het bondsbestuur ver klaringen afleggen betreffende het arbeiders vraagstuk. Bondskanselier von Schuschnigg en vice-kanselier Prins Starhemberg hebben in groote vergaderingen van arbeiders en beamb ten het woord gevoerd en hun houding ten op zichte van de arbeiders nauwkeurie omschre ven. In geen van deze massa-betoogingen, die zonder de geringste controle voor iedereen toe gankelijk waren, zijn incidenten voorgevallen, men heeft de leiders soms met rustige belang stelling aangehoord, soms ook levendig toe gejuicht, een feit, dat, alleen van den buiten kant bezien, reeds bewijst hoe de arbeiders zich verhouden ten opzichte van de verzoenings politiek van de regeering met de tegenstanders van het régime, een politiek, welke reeds door dr. Dollfuss begonnen werd, doch thans met ijver wordt voortgezet. In de dagen na den 12den Februari heeft dr. Dollfuss dadelijk ver klaard, dat hij geen wraakzuchtige politiek wilde bedrijven, maar dat hij bereid was aan ieder de hand te reiken, die zich op Oosten- rijksche wijze voor Oostenrijk verklaarde. Ook na den putsch in Juli heeft het bondsbestuur gelijkluidende verklaringen gegeven en mede gedeeld dat het de verzoeningspolitiek wilde voortzetten. Deze betrof voornamelijk de ar beiders; hun vertrouwen te winnen is sedert den dood van Dollfuss het hoofddoel van de regeering. Daarom werd, niettegenstaande den Februari-opstand, een werkelijk storend ingrij- Pe nln de organisatie van de arbeiders verme den, en slechts daar maakte men groote ver anderingen, waar het het uitroeien van radicale Marxistische tendenzen betrof. De nieuwe Oos- tenrijksche grondwet waarborgt den arbeiders volkomen gelijke rechten, in den „Gewerkschafs- bund" bezitten zij een grootsche organisatie ter behartiging hunner belangen. In de regeering bevindt zich de uit arbeiderskringen stam mende staats-secretaris Grossauer. aan wien men de behartiging van de arbeidersbelangen heeft toevertrouwd, en wiens optreden tot nu toe, ook door de arbeiders die verder weg staan, niet wordt gecritiseerd. Het is gebleken dat de groote rechten der arbeiders onaange tast zijn gebleven. Pogingen van werkgevers, om arbeiders uit te buiten werden radicaal on derdrukt. Een proclamatie van de werkgevers organisatie heeft tenslotte stelling genomen tegen dergelijke pogingen. Bondskanselier von Schussnigg heeft in het Weensche arbeidersdistrict Floridsdorf in een groote redevoering aan de arbeiders medegedeeld, dat de nieuwe staat de oprechte en eerlijke bedoeling koesters om aan alle volks genooten een absolute gelijkgerechtigheid te geven. Er waren, zoo sprak de kanselier, in Oostenrijk menschen, die meenden het volk te kunnen dienen door den staat te ondermijnen en door zich met krachten van buitenaf te ver binden om tot een dictatuur van het proleta riaat te komen. Zulke leuzen, die ook thans nog gehoord worden, zouden leiden tot een dwang- régime, en tot een toestand van isolatie in Europa en in de wereld. En ook voor de arbei ders zou het gevolg een débacle zijn. Het is een geweldige vergissing, wanneer men beweert dat het het belang van de arbeidersklasse is den strijd van allen tegen allen te voeren. Want juist het tegendeel is waar, want slechts door de samenwerking van allen kan de staat bloeien en gedijen. Overigens stonden de onruststokers nooit in de werkplaats of in de fabriek als eer lijke arbeiders. De kanselier bedoelde met deze elementen de kliek van leiders, waarvan thans een deel buiten Oostenrijk tegen het land werkt. De kanselier verzekert met nadruk dat er geen sprake is van een terugkeer tot de sterk geprononceerde kapitalistische methoden. De nieuwe Oostenrijksche staat heeft den vas ten wil om gerecht te zijn tegenover iedereen, want de christelijke Duitsche standenstaat zou ondenkbaar zijn zonder een breed opgevat so ciaal fundament. In dezen staat zijn de arbei dersbescherming en het arbeidersrecht onaan tastbaar, beide moeten gehandhaafd en ver sterkt worden. Dollfuss, zoo sprak de kanse lier, is in zijn boerschen eenvoud en in zijn heroïsme ons voorbeeld, het is onze eerzucht hem na te volgen. Hij heeft tot vrede en ver zoening opgewekt, en één van de mooiste her inneringen van zijn leven was de dankbaarheid van de arbeiders, die op den Alpenstraatweg in de hooge Tauern werkten en hem de hand drukten, omdat hij hun deze mogelijkheid om te werken had verschaft. Ook wij willen niets anders. De kanselier zegt dat er ook in den nieuwen staat een arbeidersbeweging zal zijn, in elk geval 'n vaderlandsehe, en hij roept den arbeiders toe: „Wü willen jullie harten ver overen!" De regeering wil de arbeidersklasse, waarin zij één van de voorname dragers van het tegen woordige Oostenrijk ziet, voor zich innemen. De arbeidersklasse heeft tot nu toe nauwelijks aan leiding gehad om aan de oprechtheid van deze verklaringen van den staatsleider te twijfelen. De Londensche besprekingen: Flandin zon den Britschen ministers inzage gegeven hebben van een geheim dossier betreffende Duitschlands bewapening. Zaterdag vond een buitengewone kabinetszitting plaats. Naar beëindiging der conflicten tiKschen China en Japan? Lawines in Stiermaken. Albert-kanaal niet voor 1937 voltooid. De heer Lieven Gevaert, leider van de bekende foto-industrie in België, is Zaterdag te Den Haag overleden. De studenten-onlusten te Belgrado; politie moest met traangas de studenten terugdringen. In de moordzaak-Born heeft de Raad van Justitie te Semarang de doodstraf tegen drie schuldigen uitgesproken. Memorie van antwoord inzake de Indische be. grooting voor 1935, alsmede voor die van Suriname. Opnieuw brand in de sigarenfabriek der firma Van der Tak te Culemborg; brandbluschma- teriaal onbruikbaar gemaakt. Bij een grooten brand te Rosmalen zijn vier huizen totaal verwoest. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Ka mer hebben vele leden bezwaar tegen het wets ontwerp tot wijziging der Vleeschkeuringswet. Gunstig einde wordt verwacht van de onder handelingen tusschen Nederland en België. Protestvergadering te Arnhem van den Bond van Bedrijfsautohouders tegen de voorgestelde Geraffineerde inbraak in de hoofdstad; brand kast met behulp van dvnamietpatroon geopend: 5000 gestolen. We hebben weer het leest van Maria Lichtmis gevierd en ons gebed is met onze fantasie opgericht naar de Maagd en Moeder die bezongen werd als stralend gelijk de zon en blank ge lijk de maan. Een litanie vól lofprij zingen bezitten we van haar en geen dichter noch schilder is bij machte haar heerlijkheid te malen. Zij is de lichtende Sterre der Zee die ons, va rende op de levenszee, voorlicht en den weg wijst. Zij is de Moeder van het Licht der wereld en haar macht is groot door haar Zoon. Geen vrouwe zoo stralend en lieflijk, zoo hoog ver heven en toch zoo nabij en toeganke lijk voor allen. Omdat we weten dat door haar niemand verstooten wordt nemen we hoopvol onze toevlucht tot haar, al is de last van onze tekort komingen en laakbare daden ook nog zoo groot. Maria is de klank van hoop en vertrouwen, van bemoediging en redding. WEENEN, 2 Febr. De dooi en de zware stormen hebben niet alleen in het gebied van Arlberg tot ernstige verkeersstoringen door lawines ge leid. Uit andere streken komen dergelijke be richten. Van den Reichenstein in Stiermarken zijn twee lawines neergekomen, waarvan een 200 M. breed en 3 M. hoog was. De spoorbaan in de streek van Erzberg is bedolven. Het vrijleg- gen zal acht dagen vereischen. Ook de straat weg over den Praebiohl-Pas is door sneeuw val versperd. De treinen komen met groote ver tragingen te Weenen aan. HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 i I Stand op Zondag 1 uur van.; Vorige stand: 749.4 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1