S TA DSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Nanking en Tokio De K.E.M.A. naar Delft ZONDAG 3 FEBRUARI 1935 Een nieuw dorp Verkiezingen Prov. Staten Een accoord te Londen? Belangrijke verklaring van Tsjang-kai-Sjek Ned. Scheepsbouw Mij. Tegen tolheffing Belangrijke schadepost Willy den Ouden te Aken Van Belle wint van Sweering Honderden nieuwsgierigen op het Teylerplein R.K. Kieskring Haarlem AUTOBUS HAARLEM- HEEMSKERK Wijziging route K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Programma voor Februari BEËEDIGING VAN RESERVE OFFICIEREN In Ripperda-kazerne ONGEVAL OP DEN WAGEN WEG Wielrijder uit Hoofddorp in ziekenhuis HET LUSTRUM DER M.T.S. Zwemfeest en receptie Receptie Revue „Dat zou je wel willen' R.K. VOLKSBOND Kring Haarlem-Noord COMPETITIE NED. BILJART BOND Gewestelijk kampioenschap Het gemiddelde aantal Jaarvergadering St. Hubrecht Autobus AmsterdamRotterdam J. J* van Scheyndel f Militaire clausules van verdrag Versailles zouden wor- den geschrapt van Bouwt een schip in voorraad Conferentie te Den Haag VOOR UW, OR. HOUTSTR.166 BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen Aandeelhouders voor de over- macht gezwicht DE K. H. LLOYD EN AMSTERDAM WIELRENNEN ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL Stand van Zaterdagavond 12 uur ZWEMMEN De Nederlandsche heeren verricht ten goede prestaties BILJARTEN De wereldkampioenschappen 71/2 te Marseille NED. VOETBAL B-ELFTAL—LUTON TOWN Definitieve samenstelling der ploegen Wij leven In een bijdonderen tijd! Zaterdag tvaren we uitgenoodigd het opgegraven dorp in het jeugdhuis op het Teylerplein te be zichtigen, dat omstreeks vier uur werd ge- cpend. Onder de aanwezigen merkten wij op den Zeereerwaarden heer pastoor P. Roovers, de kapelaans der parochie C. Verheijen, P. J. de Wit en G. W. van Diest; den Weleerwaarden heer C. Stadegaard van de Parochie H. Elisa beth en Barbara, het volledig kerkbestuur van St. Jan, het bestuur van de Haarl. K. J. C. en Verdere genoodigden. De praeses van het jeugdwerk van de pa rochie van St. Jan, kapelaan Verheijen, heette den aanwezigen allen hartelijk welkom in de nieuwe omgeving en verzocht den Zeer- eerwaarden heer pastoor P. Roovers de poor ten van het Teylerdorp te willen ontsluiten. Als mijn parochie nog niet bekend was, zou zi) het zeker nu worden, zoo begon Zijn Eerw. Men heeft gegraven en niet zooals madame Silvia, gevonden een heel dorp. Als pastoor ben ik trotsch op het kleine dorp. Laat dit huis zijn een huis van vrede, maar ook een huis om zich te amuseeren. Hierna voerde het woord de burgemeester Van het Teylerdorp. Plechtstatig en in vol ornaat, trad deze naar voren, begeleid door pen ambtenaar van orde, en zich volkomen bewust van zijn hooge waardigheid. De burgemeester zette uiteen, hoe zijn dorp ontdekt was en dat het raadhuis al bestaat van 1267. De begrooting, die dit jaar opge haakt is, wijst een groot tekort aan, en wordt h'er allen ter bezichtiging gesteld, tegen heel Mge prijzen, ten einde de begrooting sluitend maken. Nadat de thee rondgediend was, volgde een rondgang door het dorp. Vooreerst bezochten het raadhuis- De wanden zijn versierd met sllerlei kunstvoorwerpen dateerend van 1267, Voorts zijn er zetels voor bruid en bruidegom, keurig bewerkte voorzitteshamer, de por tretten van de wethouders. Ook treft men op het dorp aan een waar- Zogster, beignetskraam, vroolijke keuken, schiettent, rad van avontuur, grabbelton, touwtrekken, vischhal, enz. Wij kunnen alle parochianen van St. Jan eh velen van buiten de parochie aanraden het Prachtige werk van de jonge actieve archaeo- mgen te gaan bezichtigen. De toegang is geheel gratis. Het jeugdhuis staat op het Teylerplein en *s geopend Zondag van 12 uur tot namiddag H uur. Maandag en Dinsdag van 4 tot 11 uur avonds, waarna sluiting. De burgemeester van het Teylerdorp ver dacht heel katholiek Haarlem! De algomeene vergadering van de R-K. Pro vincialen Kieskring Haarlem, heeft Zaterdag middag, na ampele bespreking, het politiek ad- Vies voor de verkiezing der Provinciale Stater? Van Noord-Holland als volgt samengesteld: Mr. J. B. Bomans, aftr.; 2. Th. G. C- Hooij, Mtr.; 3 j. G. van Kessel; 4. P. P. Th. Rohling; C. Siegers; 6. J- Pb. Castricum; 7. A. J ^rinsenberg; 8. H- F. Heerkens Thijssen. De stemming zal plaats hebben 24 Februari Aanstaande. Ged. staten van Noord-Holland hebben be sloten: Op verzoek van de N. V. Autobusdienst fmoy te Beverwijk, om vergunning tot het uit breiden van de route van haren autobusdienst an Haarlem naar Heemskerk en terug in dien 'n, dat verschillende diensten van Beverwijk naar Heemskerk en omgekeerd zullen worden HeleiG langs den Rijksstraatweg en de Mar- SUettelaan, afwijzend te beschikken. H. De aan voornoemde N.V. verleende ver- Abnning tot 't uitoefenen van 'n autobusdienst Haarlem naar Heemskerk en terug te vnjaigen in dien zin, dat de 5e. voorwaarde van °eze vergunning als volgt komt te luiden: Door de autobussen van ondernemer *orden de volgende wegen gevolgd: -Van Haarlem (Kennemerplein) langs het f^nnemerplein, de Kennemerbrug, het Frans ~*alsplein, den Schoterweg, de Generaal Cronjé- ztraat, het Soendaplein, den Rijksstraatweg, Hoofdstraat, den Rijksstraatweg, de Velser- ?°bt, den Rijksstraatweg, de Breestraat en den rijksstraatweg en vervolgens hetzij langs den f;l*ikensweg en den Wijkerweg, hetzij langs den T^flanderweg, den Hoogdorperweg en den Oos- e*'Weg naar het Kerkplein te Heemskerk, m omgekeerde richting worden dezelfde we- sen gevolgd met dien verstande, dat in de ge rente Haarlem van het Soendaplein naar het ^cans Halsplein wordt gereden langs den cnoterweg, de Kennemerstraat en de Frans ■Halsstraat- Hijdende in de richting naar het Kennemer- ?!ein te Haarlem, worden binnen de grens :7.er gemeente geen passagiers ingelaten en '1 den de in de richting naar Heemskerk wor- eh binnen de grens der gemeente Haarlem ee®n passagiers uitgelaten, j indien door B. en W. van Haarlem voor °zen dienst vaste halteplaatsen worden aan- |®wezen, is het verboden op andere plaatsen hhen die gemeente tot het in- of uitlaten Van reizigers stil testaan. Wekelijksche bijeenkomst van de K.J.M.V. feit Weer gezellig en drukbezocht. Geen wonder hrit want 't was een kienavond! De vele of n werden schoon opgekiend en vervolgens ge]ltl den brand of in den zak gestoken, al naar d ze tot rook of andere artikelen behoor- jj b- Eenige van de prijzen waren welwillend »aa kbaar gesteld door een der leden, wiens l5l„'h we hier in het openbaar niet zullen ver- Vourf 11 om zÜn groOte bescheidenheid en een- en biet te beschadigen (nomina sunt odiosa!) Vro°°k °mclat hij de eenigste was die zich te S als prijswinnaar aanmeldde! en tusschen de bedrijven door werd het een ander medegedeeld over het Februari-pro- gramma, dat eenige noodzakelijke veranderin gen moest ondergaan. Het is thans als volgt vastgesteld: 7 Februari spreekt de voorzitter, de heer J. v. d. Bei-g; 14 Februari wordt er gedebateerd; 21 Februari houdt de bekende schrijver Anton van Duinkerken een interessante lezing. Pastoor F. v. Beukering zet op 28 Februari zijn cursus over de liturgie voort en als klap op de vuur pijl op 1 Maart de Vastenavondviering. Voorts heeft op 21 Maart de bestuursverkie zing plaats. Bestuurscandidaat is de heer K. Dieben. Willen de leden een candidaat stellen dan dienen ze dit vóór 15 Februari bij het secretariaat te doen. Een Februari-programma dat ongetwijfeld voor menige ongeorganiseerde kath. jonge mid denstander (dezulken zijn er, o schande, nog) aanleiding moge zijn eens met „St. Augustinus" kennis te maken. De K.J.M.V. recipieert eiken Donderdagavond in het café-restaurant Gebr. Brinkmann. Op het voorterrein van de Ripperda-kazerne aan de Kleverlaan had hedenmorgen de jaarlijksche plechtigheid plaats van de be- ëediging der reserve-officieren van het korps. Om 11.30 uur stonden aldaar opgesteld de manschappen van de lichting 1935 verdeeld in drie sectiën, onder commando van den len luitenant P. J. Boudewijn. De a.s. reserve-officieren stelden zich met hun familie daartegenover, in afwachting van de komst van hun commandant. De commandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst A.M.M. van Loon gevolgd door zijn kapitein adjudant C. F. A. Milders inspec teerde de troepen waarna door laatstgenoemde het Koninklijk Besluit van 29 December werd voorgelezen waarbij de vaandrigs van den Mo tordienst J. Lameris, I. Dufour, P. W. J. Joos- ten, F. S. Muller, A. G. J. Coster. H. J. Stok vis, H. Fels, J. Pouwèr, J. D. Fokkinga, H. C. Baarens, F. Holdert en de vaandrigs van de militaire administratie A. M. Cats en J. Scher- pennissen werden benoemd en aangesteld respectievelijk tot 2e luitenant en 2e luitenant bij de militaire administratie bij de School compagnie van den Motordienst. Majoor van Loon bracht den nieuwbenoem- den de belangrijkheid van den eed (belofte) onder het oog en wees hen er op wat het wil zeggen officier te zijn, waarna hij tot de plech tigheid overging. Vervolgens défileerden de manschappen voor de nieuwbenoemden en konden de jonge offi cieren de felicitaties hunner collega's en on derofficieren in ontvangst nemen, waarmede deze plechtigheid beëindigd was. Hedenmiddag kwam de 57-jarige heer E., hoofdcommies ter gemeente-secretarie te Hoofd dorp op zijn rijwiel uit de Eindenhoutstraat en wlide den Wagenweg -oprijden. Hij gaf geen voorrang aam eén auto komende uit Heemstede, werd onderste boven gereden, bewusteloos met een gapende wond aan het achterhoofd opge nomen en naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig, maar hij kon nog niet gehoord worden, zoodaX bovenstaande lezing van den chauffeur van den auto is. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem zijn gisteren voort gezet met een zwemfeest in het Sportfondsen- bad. Het programma vermeldde o. m. 33 M. school slag, te verzwemmen in series, touwtrekken, 3 x 50 M. wisselslag-estafette voor afdeelingen (Bouwkunde, Werktuigkunde), tobbevaren, de monstratie schoonspringen enz. De uitslagen luiden: 33 M. schoolslag. le serie: 1. P. Groenen dijk 26 sec.; 2. T. Kout 29 sec. 2e serie: 1. D. Boom 26 sec.; 2. F. Reyn- vaan 26.2 sec. 3e serie: 1. Blok 28.2 sec.; 2. N. de Graaf. 4e serie: 1. J. Zwart 25.4 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette voor afdeelin gen. 1. Afd. bouwkunde, met de heeren J. Rossingh, D. Boom en B. van Gelder, 1 min. 14 sec.; 2. afd. electrotechniek met de heeren H. Brand, J. Stuifmeel en J. Zwart 1 mm. 15 2/5 sec.; 3. afd. werktuigkundige met de hee ren P. Wlesterveld, P. Groenendijk en F. Reyn- vaan. Touwtrekken. 1. Boom en Leemhuis; 2. Van Duin en Middelbeek. Het was een teleurstelling, dat mej. Rie Mas tenbroek, onze nationale zwem „keie" van den Kon. Ned. Zwembond geen toestemming mocht ontvangen om een officieele poging te wagen tot verbetering van het wereldrecord 400 M. rugslag. Onder leiding van mevrouw Braun gaf het zwemwonder daarna een fraaie demonstratie, die natuurlijk door luid applaus beloond werd. Mej. H. Tholen en de heer W. v. d. Voort, kampioenen Haarlem en mej. A. Neve en de heer Denneboom, kampioenen Amsterdam, ver baasden de vele aanwezigen daarna met hun prestaties in. schoonspringen. Onder veel hilariteit vond daarna de prijs uitreiking plaats. De hockey-wedstrijd Deventer—Haarlem kon geen doorgang vinden, omdat het terrein van het Kennemer-lyceum was afgekeurd. Van 3i—5 uur recipieerde de jubileerende schoolvereeniging in de kroonzalen van restau rant Brinkmann. Een groot aantal bloemstuk ken was rondom de bestuurstafel gegroepeerd. Zij waren voornamelijk van de vereenigingen, die ook ter receptie vertegenwoordigd waren. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: den heer G. Boes, wethouder van onderwijs, den directeur der M. T. S., dr. ir. G. de Gelder, ir. A. G. de Koningh namens het Nijverheids onderwijs, den heer J. Oehtman, directeur van de gemeentelijke gasfabriek, jhr. C. J. A. Rei gersman, hoofddir. van den Prov. Waterstaat. Verder besturen der zustervereenigingen van Utrecht en Deventer (Dordrecht kwam reeds gisteren), de eere-leden der Haarlemsche ver- eeniging, het bestuur van Amicitia (Gem. Gym nasium), van de H. B. S.-Vereeniging (Gem. Lyceum), van het Deventer Landbouwcorps, van de N. J. I. S. R. I., van de Utrechtsche Tech nische Vereeniging, van Avadia (Meisjes H. B. S.), van de Ver. Nutskweekschool. Vele leeraren, oud-leeraren en leerlingen kwamen het bestuur eveneens complimenteeren. Des avonds had in alle zalen van Brinkmann een bal-masqué plaats. Lou Bandy Op Zondag 3 tot en met Donderdag 7 Febr., aanvang 8 uur, zal de N.V. Nationale Revue, Dir. Bob Peters, in de Gem. Concertzaal Haar lem eenige voorstellingen komen geven van de groote lach-revue „Dat zou je wel willen," waar. mede Lou Bandy, onze populaire revue-komiek, met de andere medewerkenden, stormenderhand Den Haag, Rotterdam en Amsterdam veroverd heeft. Deze revue is het vierde product der N.V. Nationale Revue en overtreft het succes van zijn voorgangers, waarvan de laatste „O.be doel je dat" bij de lezers van dit blad nog goed in het geheugen zal liggen. Lou Bandy toont ook in deze revue z'n groote kracht als revue-komiek en weet als geen an der zijn schlager-liedjes te lanceeren en in de dol-komische scènes den lach in de zaal te bren gen. Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé, Nol Nabarro en Frans Bogaerts staan hem daarbij talentvol ter zijde. Hetzelfde kan worden gezegd van Johnie Riscoe, die bovendien als excentriek danser in den korten tijd dat hij in Nederland vertoeft, een groote populariteit heeft verkre gen. De zang wordt op uitstekende wijze ver zorgd door Beppie Rameau en Jean du Bela, terwijl de dans in deze revue een vooraanstaan de plaats inneemt. De door balletmeester S. Dickson ingestudeerde balletten en dansen wor den uitgevoerd door de zestién Dickson-Girls, met als solo-danseres Clairette en zijn op zich zelf reeds een gang naar den Schouwburg waard. Het orkest staat onder bekwame lei ding van Julius Susan, die zijn sporen in de revue ten volle verdiend heeft. De groote finales en demi-finales, zooals „Sèvres Porcelein", „Het Bloeiende Venster", „Ons eigen mooi land" (Lente, Zomer, Herfst en Winter), „Mensch en Vuur", „De Groene Papegaaien" enz., worden afgewisseld door tal van komische scènes en dansen en maken de revue „Dat zou je wel willen" tot een genot voor ieder. De plaatsbespreking begint Zondagmorgen. Dinsdagavond 12 Februari, acht uur houdt bovengenoemde kring in café „Suisse" aan den Rijksstraatweg haar jaarvergadering. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuurs leden, de heeren J. Th. de Groot, secretaris, en J. A. Gortzak, 2«e voorzitter. Het team van de B. V. „Excelsior" te Velsen Noord heeft in de 2e ronde van de clubcompe titie tegen „Kets Niet" te Hoorn een uitstekend figuur geslagen. Hoewel hun tegenstanders eveneens afdeelingskampioen zijn, was dat voor de Wijkeroogers geen beletsel om 7 van de 8 partijen in de wacht te sleepen. De volledige uitslag is: Kets Niet P. M. v. Wijk J. Hoogland C. Timmerman der Kinderen P. M. v. Wijk J. Hoogind C. Timmermans der Kinderen Excelsior (93)93—H. Lamers (159)96 (85)49—C. Maks (99)99 (77)69—B. Groot (73(73 (77)32—C. Smit (53)53 (93)61—C. Maks (99)99 (85)56—H. Lamers (159)159 (77)53—C. Smit (53)53 (77)57—B. Groot (73)73 De geplaatste cijfers geven aan het aan tal te maken carambolas. Excelsior moet nu kampen tegen de beide andere kampioenen B. V. „Vondel" en B. V. „Rembrandt" uit Amsterdam. In de afgeloopen week werden in Haarlem 6 rijwielen ontvreemd en nog niet teruggevon den. De afdeeling Haarlem van den Brood-, Koek- en Banketbakkersbond „St. Hubrecht" houdt Woensdag 6 Februari, des avonds half zeven, in het gebouw St. Bavo haar jaarver gadering. Aftredend zijn de bestuursleden, de heeren Natman, Beekelaar en Bakker. De aftreden den stellen zich herkiesbaar. Ged. Staten van N.-Holland hebben afwij zend beschikt op het verzoek van G. van der Graaf te Rotterdam, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst (rondritten) van Rotterdam naar Amsterdam en terug, voor het traject in N.-Holland ge legen. Uit piëteit jegens den onlangs overleden Eere-Broedermeester der le Haarlemsche Pro cessie naar Kevelaer, den heer J. J. van Scheyn del zal a.s. Vrijdag om half 10 in de paterskerk een plechtig gezongen Requiemmis worden op gedragen voor de rust zijner ziel. De meeste Haarlemmers en velen uit den omtrek zullen zich, behalve zijn verdiensten voor ,,de goede zaak" in het algemeen, ook zün bijzondere prestatie voor de jaarlijksche bede vaart naar Kevelaer herinneren, zoodat vooral de leden der Broederschap van de Kevelaersche Processie het als een eereplicht zullen beschou wen bij dit plechtig H. Misoffer aanwezig te zijn. LONDEN, 2 Febr. (Reuter). De speciale verte genwoordiger van Havas is hedenavond in staat mede te deelen, dat de Fransche en Britsche ministers tot overeenstemming zijn gekomen. Het -accoord zal morgen officieel in een com muniqué worden gepubliceerd, waarvan de tekst nog vannacht zal worden opgemaakt. Volgens dit accoord zouden de vroegere ge allieerden Duitschland voorstellen de militaire clausules van het verdrag te schrappen, be halve die, welke betrekking hebben op de de militariseering van den linker Rijnoever en hiervoor in de plaats te stellen een algemeene beperking der bewapeningen op de basis van de verklaring van 11 Oct. 1932. Het Donau-pact en het Oostpact zouden ge lijktijdig moeten worden onderteekend en Duitschland zou weer naar Genève moeten te- rugkeeren. SJANGHAI, 2 Febr. (Reuter) De pre sident van den Chineeschen Staatsraad, maarschalk Tsjang Kai Sjek, publiceert in het blad „Sjenpao" een verklaring, wel ke voor de politiek in het Verre Oosten van groote beteekenis is. Tsjang Kai Sjek komt op voor staking van de anti-Japansche actie en geeft te kennen, dat de tijd voor een verbetering der Chineesch- Japansche betrekkingen gekomen is. Hij is overtuigd van de eerlijkheid van de verklaringen van Hirota over een verzoenings politiek met China; deze ver Klaringen zijn volgens hem in China met veel begrip ontvan gen. Op den grondslag dezer wederzij dsche ge lijkgerechtigdheid kan de weg worden gevonden uit de bestaande slechte relaties „naar het licht". Het denkbeeld, dat China een Japan- sche vazalstaat zou worden noemt Tsjang- Kai-Sjek kinderachtig. Naar wij vernemen is de dreigende sluiting, bij gebrek aan orders, van de Nedérlandsehe Scheepsbouw Maatschappij in April a.s. voorloo- pig afgewend. Ofschoón deze Maatschappij geen nieuwe opdracht voor den bouw van een schip heeft ontvangen, had, reeds eenigen tijd geleden, de directie na rijpe overweging besloten, een schip in voorraad te gaan bouwen, een schip dus, voor den bouw waarvan geen bestelling is ge geven, doch waarvoor men nog tijdens den bouw een gegadigde hoopt te vinden. In dit verband is een aanvang gemaakt met de constructie van een schip van de Koninklijke Shell Groep, van welke groep vandaag het motortanksehip „Rotula" te water is gelaten. Voor het in voorraad te bouwen schip was e;nd November het materiaal besteld. Dezer dagen is dit materiaal aangekomen. De bijzon dere omstandigheden waaronder dit nieuwe schip wordt gebouwd, zijn door de directie van de werf met het personeel besproken. Zaterdagmorgen heeft op 't departement van Waterstaat een conferentie plaats gehad tus schen minister Colijn, minister van Waterstaat a.i. en het college van Ged. Staten van Gelder land, en de dagelijksche besturen van de ge meenten Arnhem en Nijmegen over de tolgeld heffing op de bruggen in Gelderland. Naar wij vernemen, zou minister Colijn geen bepaalde toezeggingen hebben kunnen doen, daar Z. Exc. het oordeel der Kamer over het NAAR Geboren: 1 Februari C. G. Boukes—v. Waard, d.; 1 Februari C. G. v. Hazebroek—v. Rijn, d. Overleden: 31 Januari E. B. Casseev. Hoe keien, 66 j., Zijlstraat; 31 Januari G. Botje, 62 j„ Wilhelminapark; 1 Februari J. Hiel, 75 j., Oranjestraat. Heerenhandsdhoen, Hopman, Oranjestraat 78; handschoen, Damstra, Lekstraat 26; hand beschermer, bur. v. pol., Smedenstraat; huis sleutel, Deen, Dacostastraat 20; heerenhand schoen, Moné, Glasblazerstraat 2e rd; hond, Bierhaas, Slaohthuisstraat 27 rd; paar dames handschoenen, Willemse, Oranjeboomstraat; rechter dameshandschoen, Eskens, Atjehstraat 71/148; muts, Rienstra, Spionkopstraat 12; me daille, Brandt, Kennemerstraat 34; damesporte- monnaie m. i„ Witte, Reitzstraat 46; kinderpor- temonnaie met inh., Steenman, v. d. Hulststr. 15; rijwielbelastingmerk, v. Straaten, B. Huet- straat 18; rozenkarns, Kolderman, J. Nieuwen- huisenstraat 31 zw.; rijwielbelastingmerk, de Jong, Bakkerstraat 53; paar gymnastiekschoe nen, v. Goor, Heerensingel 43 rd.; damestaschje, Bouigonje, Janstraat 36. wetsontwerp wenscht af te wachten. Wel zou de minister de zaak opnieuw in overweging nemen. Voorts heeft de minister toegezegd, dat binnen korten tijd een hoofdambtenaar zich namens de regeering in verbinding zal stel len met de besturen van de provincie Gel derland en de betrokken gemeentebesturen, ten einde gegevens te verzamelen betref fende de bruggen te Nijmegen, Arnhem, Westervoort en Katersveer. Zooals reeds werd gemeld is Vrijdag in de aandeelhoudersvergadering van de N. V. K.E. M A. beslote tot overplaatsing van de labo ratoria naar het rayon Delft. Ter aanvulling van dit bericht herinneren wij aan de omstandigheden waaronder dit besluit is genomen. Het doel der N.V. K.E.M.A. is blij kens de statuten proeven te doen op het ge bied van electrische materialen en keuring te verrichten ten bate van economie en veilig heid. De oprichters hebben tevoren contact gezocht met het technisch wetenschappelijk centrum Delft, maar dit contact heeft er niet toe geleid, dat het werk behoorlijk te Delft kon worden verricht. De regeering liet de electriciteitsvoor- ziening over aan de lagere organen en had geen enkele regeling getroffen terzake der keuring. De N.V. betrad dus een terrein, dat de regee ring nog niet had betreden. In 1930 heeft rfe vennootschap aan de regeering verzocht sub sidie te verleenen en deel te nemen voor f 25.000 in het aandeelenkapitaal. Bedoeld was meer de moreele dan de financieele steun. De regeering heeft op dit verzoek gedurende drie jaren niet geantwoord. In 1933 antwoordde zjj met de voorwaarde te stellen, dat o.a. de laboratoria naar Delft zou den worden overgeplaatst, hetgeen toen eco nomisch niet goed mogelijk was. Verzet in de Kamer volgde. De heer Schou ten hield zijn bekende interpellatie over dit onderwerp. Bij de debatten in de Kamer werd het woord „machtsstaat" gebruikt en prof. Kamphuizen noemde in een dagbladartikel het optreden der regeering „misbruik van macht". Van den anderen kant kan men de regeering moeilijk ongelijk geven als zij op dit gebied, waarop monopolies zijn ontstaan, die niet zon der bedenking kunnen zijn, meerdere zeggen schap van de centrale Regeering noodig acht. Het gunstige tijdstip om in te grijpen heeft de regeering echter laten voorbijgaan en de pro cedure waarmede getracht werd met den finan- cieelen stok achter de deur, toch nog overplaat sing gedaan te krijgen,; was verre van fraai. Nu in de Vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders onder aandrang der regeering besloten is tot overplaatsing naar Delft (in een aparte motie gaf de vergadering te kennen, dat alleen voor overmach^ werd gezwicht) betee- kent dit een belaneripce schadepost. Niet al leen voor de stad Arnhem, die een aanzienlijk bedrijf met veel intellectueele medewerkers zal moeten missen, terwijl toch de gemeente voor het behouden van dit bedrijf financieele offers bracht, doch ook de vennootschap zelf heeft belangrijke schadeposten. Zoo is bij Arnhem het landgoed „De Brink" aan den Utrecht- schenweg aangekocht en reeds was gedeeltelijk met den nieuwbouw begonnen. Sedert verleden jaar is de bouw gestaakt en legt een groot landgoed met stukken van bouwwerken braak. In de Kamér werd bij de debatten over de interpellatie-Schouten het nadeel der overplaat sing door een Kamerlid geraamd op 8 ton. Bo vendien is het werk van de KEMA sterk gehan dicapt door de vertraging. Zonder het regee- ringsingrijpen zou de N.V. thans goede labora toria in gebruik kunnen hebben, terwijl thans nog de bouw in of bij Delft moet worden voor bereid. Het besluit van de vergadering der aandeel houders zal nog bekrachtigd moeten worden door aanneming van het desbetreffend wetsont werp, welks aanneming, na het besluit van Vrijdag, waarschijnlijker is geworden. Te Delft is men begrijpelijkerwijze over de overplaatsing zeer veheugd. Naar we vernemen hebben in de Vrijdag ge houden vergadering van Burgemeester en Wet houders van Amsterdam ook een punt van be spreking uitgemaakt de dreigende plannen rot inkrimping van het bedrijf van den Kon. Holl. Lloyd, waardoor de passagiersvaart op Zuid- Amerika zou verdwijnen. Voor Amsterdam is deze inkrimping van ern stig belang en besloten is, dat wethouder J. ter Haar nader overleg zal plegen met de regeering om te bewerken, dat de inkrimping van het bedrijf zal kunnen worden teruggebracht tot de kleinst mogelijke proporties. De eerste middag op den Brusselschen Zes- daagsche is kalm verloopen. De stand ongeveer middernacht was als volgt: 1. De Pauwvan Nevele 31 punten. Met 1 ronde achterstand: 2. AertsSchön 23 p.; 3. HürtgenIppen 22 p. Met 2 ronden achterstand: 4. CharlierDe- neef 80 p.; 5. SmetsMartin 29 p.; 6. Magne Buysse 20 p.; 7. Van VlockhovenVan Buggen- hout 11 p. Met 3 ronden achterstand: 8. Haezendonckx Verreycken 45 p.; 9. LonckeHuys 25 p;; 10. HaemerlinckBilliet 16 p.; 11. AnhesBras- pen n i n x 16 p. Met 5 ronden achterstand: 12. Di PacoPie- montesi 31 p.; 13. W als—Pij n en burg 2 p. Met 6 ronden achterstand: 14 EhmerBon duel 13 p.; 15 Slaatsvan Kempen 30 p.; 16. Gebroeders Vroom en 30 p;. 17. Haegel- steenBaiwir 22 p.; 18. VluggenDuray 10p. Met 12 ronden achterstand: 19. MortierGu- rinckx 2 punten. De Aachener Schwimmverein '06 organiseerde Zaterdagavond in het Elisabethbad te Aken een internationaal zwemfeest, hetwelk heden zal worden voortgezet. Behalve de beste Duit- sche zwemmers en zwemsters namen ook enkele Nederlandsche zwemsters en zwemmers aan de wedstrijden deel, terwijl zelf Frankrijk vertegenwoordigd is. Willy den Ouden was prachtig op dreef en won haar twee nummers de 100 Meter vrije slag en de 100 Meter rugslag zonder maar een moment bedreigd te worden. De Dortmundsche zwemster Schroeder kon het tempo, dat Willy den Ouden van den aan vang af volgde, niet bijhouden. De Rotterdam- sche zwemster lag direct voor en won in den tijd van 1 min. 6 sec. met niet minder dan 10 sec. voorsprong op de Duitsche zwemster. Op de 100 Meter rugslag was ook al geen strijd. De tegenstand van de Duitsche Zwemsters Rup- ke en Heiling bleek niet sterk genoeg te zijn en met flink verschil won Willy den Ouden in 1 min. 19,6 sec. Onze tweede Nederlandsche zwemster in de uitgezonden ploeg, Jo Stroomberg van het Y, was tegen de sterke schoolslagzwemsters niet opgewassen op de 200 Meter. Martha Genenger. de Duitsche recordhoudster werd eerste in 3 min. 5,6 sec. De tijd van Mej. Stoomberg als derde aankomende bedroeg 3 min. 16,5 sec. Bij de heeren werd Nederland vertegenwoor digd door Mooi en Kreffer. In de 100 Meter vrije slag werden twee series verzwommen. In de eerste serie was Kreffer tegen de sterke concur renten als Heibel, Haas en Lenkitsch niet op7 gewassen en hij eindigde als vierde in 1 min. 2,5 sec. In de tweede serie werd Fischer (Bremen) eerste in den tijd van 1 min. 0,4 sec. een tijd die lang zoo fraai niet was als die van den winnaar der eerste serie Heibel met 59,8 sec. Mooi werd tweede in 1 min. 2.9 sec. dus een snelleren tijd als die van Kreffer. De bepaling was, dat nummers 1 en 2 uit elke serie Zondag in den eindstrijd zouden komep, zoodat Mooi in de finale werd geplaatst, ondanks het feit, dat hij dus veel minder snel gezwommen had dan Kreffer. De nummers 3 en 4 uit elke serie zwemmen Zondag in de verliezersronde. In de 200 Meter vrije slag heeren startte Kreffer tegen Lenkitsch, Fischer, Nakache (Frankrijk), terwijl Mooi in de tweede serie uitkwam tegen Haas, Trocha en Heibel. Kreffer startte als vierde en gedurende enkele banen bleef hij laatste. Op de laatste 50 Meter echter spurtte hij fraai weg en slaagde er in na feilen strijd met Fischer nog de tweede plaats te bezetten in 2 min. 24,6 sec. Eerste werd Lenkitsch in 2 min. 20.2 sec. In de tweede serie sloeg ook Mooi een goed figuur dóór Haas en Trocha achter zich te laten en achter Heibel tweede te worden in 2 min. 27 sec. Zoowel Mooi als Kreffer komen dus In den eindstrijd. In het tournooi om het wereldkampioen schap biljarten 71/2 te Marseille slaagde Van Belle, de titelhoudeer er Zaterdag in van onzen landgenoot Sweering te winnen na een fraaie partij, waarin Sweering er in slaagde de tot nu toe hoogste serie van het tournooi te produ- ceeren, n.l. 105. Het begin was bij beiden zwak. Sweering maakte in de 4e beurt 40 waarop de Belg on middellijk 57 liet volgen Wederom volgden er bij beiden enkele zwakke beurten. Na 11 beurten had van Belle met 50 punten de leiding. Toen volgde er een mooi moment. Sweering slaagde er in het hoogste record van dit tournooi te maken ml. 105. Van Belle was tot nu toe de houder met 104, een verschil dus van 1 carambole. Sweering liet er in zijn vólgende beurt weer 25 op volgen en had toen met 50 punten de leiding. De wereldkampioen speelde echter rustig verder en de laatste 30 punten leverden voor Sweering zooveel moeilijkheden op, dat van Belle er in slaagde onzen landgenoot te pas- seeren en tenslotte deze voor den titel zoo be langrijke partij te winnen. Het dient gezegd, dat Sweering zeer nerveus speelde, terwijl van Belle vele moeilijke stootjes op fraaie wijze wist op te lossen. Van Belle heeft nu nog geen enkele partij verloren, terwijl Sweering's kans verkeken is. In den middag speelde van Vliet tegen Cóte. De Hagenaar was niet op dreef en maakte er tegen den Franschman niet veel van. Fraaie stooten wisselde onze landgenoot af met zeer slecht spel. Cóte won gemakkelijk in 21 beurten. De resultaten der partijen waren: pnt brt h.s. gem. Cóte 300 38 48 7.89 De Mulder 249 38 34 6.55 De Gasparin 183 17 37 10.76 Van Belle 300 17 69 17.64 Van Vliet 179 21 49 8.33 Cóte 300 21 72 14.28 De Gasparin 300 31 42 9.67 De Mulder 202 31 43 6.51 De Doncker 186 33 29 5.63 Da vin 300 33 56 9.09 Van Belle 300 22 57 13.63 Sweering 275 22 105 12.50 Het Nederlandsch B-elftal, dat op Woens dag 6 Febr. a.s. op het Ajaxterrein te Amster dam tegen Luton Town F. C. uitkomt, is thans als volgt definitief samengesteld: Doel: Mul (H. B. S.) Achter: Pettinga (Hermes DVS) en Calden- hove (DWS). Midden: Punt (DFC), Hermens (PSV) en Schubert (Ajax). Voor: Ten Have (Ajax), de Swart (NAC), Lungen (AFC), Boerhout (BFC) en Mijnders (DFC). De Loton Town F. C. komt met het volgende team: Doel: Ceen. Achter: Reece en Mackey (aanvoerder). Midden: Brown, Thayne en Fraser. Voor: Crompton, Bell, Ball, Roberts en Ste phenson,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3