Europa in de steigers visas®, Liefdewerk arme parochiën HEESCHE KEEL HET RESULTAAT VAN LONDEN HANDELSONDERWIJS DE TOLTARIEVEN tt v-O MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 Duitschland onder ver hoogden druk Calles in Katholiek gasthuis Molen uitgebrand Fraude te Doesburg? Zilveren jubileum der R.K. Veree- niging van Leeraren STEUN AAN DEN TUINBOUW En de bevroren vorderingen in Duitschland R.K. GROENTEHANDELAREN BIJEEN Stichting van een Bondsbureau voorgesteld HOESTBONBOMSJ Veel pluimvee omgekomen Café afgebrand Brandweerlieden gewond EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Strenge controle op toepassing gewenscht WEER EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ Thans te Hengelo ontdekt VERDRONKEN Joannes, Dominicus, Joseph Aengenent, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem. U ST IT IA* ET-PAX- Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Zaligheid in den Heer! KOLONISATIE IN INDIË Geen paleisconferentie DRIE MODERNE OPERA'S Bij de Italianen Nadere onderhandelingen met dé Regeering De C.A.O. en de Waalbrug DE VLAG IN TOP Bij de Waalbrugwerken te Nijmegen MOTORSCHIP LEK GEVAREN VALLENDE BOOM DOODT ARBEIDER WIE IS DE GELUKKIGE? Ruben Gradmann het Niettegenstaande de verzekering van Flandin en Laval, dat hun besprekin gen te Londen slechts een informato- risch karakter zouden dragen en geenszins be oogden direct een overeenkomst tot stand te brengen, heeft de conferentie in de Engelsche hoofdstad toch oogenschijnlijk een tastbaar resultaat opgeleverd. Engeland heeft zich toe schietelijker getoond dan verwacht werd en is bereid gebleken zijn Locamo-verplichtingen uit te breiden met een pact van wederkeerigen bij stand ingeval van een niet geprovoceerden luchtaanval, eventueel te sluiten tusschen En geland, Frankrijk, België, Italië en Duitschland. Het is symptomatisch voor de motieven, welke Engeland daaütoe hebben gebracht, dat sir John Simon in zijn radiorede in het bijzonder over dit deel der te Londen gemaakte afspra ken heeft uitgeweid. Sinds Baldwin's verklaring, dat Engelands grenzen aan den Rijn liggen, is het heel de wereld duidelijk geworden, hoe doodsbang het Angelsaksische eilandenrijk is voor een onverhoedschen aanval uit de lucht, en van welken kant het veronderstelt, dat dit gevaar kan dreigen, blijkt eveneens uit Bald win's mondelinge grensverlegging naar den grootvorst van Europa's stroomen. Frankrijk koestert dezelfde vrees. Beide mogendheden hopen nu door een verdrag van wederkeerigen bijstand tegen niet geprovoceerde luchtaanval len dit gevaar te bezweren. Doet Duitschland ttiee, dan is althans op papier dat gevaar uit geschakeld. Doet het niet mee, dan zal het afgeschrikt worden door de wetenschap, dat een luchtaanval op een der aan het pact deelne mende landen de onmiddellijke samenwerking der luchtvloten van de andere ten gevolge zal hebben. Aldus heeft men te Londen gere deneerd. Het vertrouwen in Duitschlands vre delievendheid is dus niet groot, ondanks de zeer nadrukkelijke verklaringen, welke de machthebbers in het Derde Rijk tot in den treure hebben afgelegd. Gaat Duitschland niet op het te Londen bekokstoofde plan in dan zal men dat in Engeland, en Frankrijk beschouwen als een teeken, dat Duitschland het niet op recht met den vrede in Europa meent. Duitsch land zal dan volkomen geïsoleerd blijven staan, doch zijn practische vrijheid om te doen wat bet wil behouden. Laat het zich in het net werk der geprojecteerde overeenkomsten vangen dan zal het gelijke rechten en gelijke behande ling genieten als de andere, maar die vrijheid moeten prijsgeven. De druk op Duitschland Uitgeoefend om het tot den Volkenbond te. be- keeren is door het resultaat der Engelsch- Fransche besprekingen verhoogd. Behalve op het punt van een luchtdefen- sieverdrag heeft Engeland niet zoo heel veel toegegeven. Dat het zich bereid ver klaart aan een beraadslaging deel te nemen, Wanneer de Oostenrijksche zelfstandigheid mocht worden bedreigd, lag feitelijk al opge sloten in de bekende verklaringen, waarin die onafhankelijkheid als de hoeksteen van den iu-ede in Midden-Europa werd gedetermineerd, bie bepaling, dat het verleenen van rechtsge lijkheid aan Duitschland of wel schrapping van öe militaire clausules van het Verdrag van Ver sailles gepaard moet gaan met een organisatie tier veiligheid ook in Midden- en Oost-Europa en met als onderdeel dezer organisatie de te rugkeer van Duitschland tot den Volkenbond, tracht listiglijk de controverse tusschen Duitsch land en Frankrijk over de prioriteit van rechts herstel aan Duitschland of veiligheidswaarbor gen aan Frankrijk te overbruggen door gelijk tijdigheid. Het is Engelands en Frankrijks be- tioeling geheel Europa in een papieren veilig- heidshamas te steken en dan de kwestie der bewapeningen onderling en op voet van gelijk-/ beid te regelen. Frankrijk heeft door de over eenstemming met Engeland betreffende een eventueele legalisatie van Duitschlands herbe wapening onder bepaalde voorwaarden toegege- ven, dat het tot nog toe „sacro-sanct" verklaar- tie verdrag van Versailles in onderling overleg °P bepaalde punten herzien kan worden. Wij hebben nu eigenlijk deze figuur. Het op het ge- tiicteerde verdrag van Versailles gebaseerde po litieke Europa behoeft dringend restauratie en Verandering. Daart&e worden er alsmaar nieuwe steigers gebouwd, naarmate de reeds geplaatste duitschland te weinig hecht en betrouwbaar bleken om er een voet op te durven zetten. We hebben nu een vrijwel waardeloos vier- mogendheden-verdrag, een door Frankrijk en Rusland ontworpen Oost-pact, een door Italië en Frankrijk geprojecteerd non-interventie-ver- tirag betreffende Oostenrijks onafhankelijkheid, en de projecten van Londen. Het steigerwerk is langzamerhand zoo gecompliceerd en onderling Verbonden geworden, dat men het vrije uitzicht °P het te restaureeren gebouw zelf nagenoeg Verliest. Hoe ingenieus dit steigerwerk ook mag zijn, het levert het groote nadeel op, dat, wan neer er één paal losraakt, het in zijn geheel in elkaar kan storten, nog vóór het beklommen is. Een algemeen heel Europa omvangende vredes organisatie is heel fraai, maar brengt groote risico's met zich mee. Duitschland heeft dan ook in het belang van denzelfden vrede, waar voor Frankrijk en thans ook Engeland zich zoo druk maken, betoogd, dat het wenschelijke is de zwakke plekken in Europa stuk voor stuk door bilaterale verdragen en niet allemaal tegelijk met multilaterale overeenkomsten te trachten te herstellen. Maar als men niet op bilaterale verdragen wil ingaan en alleen maar bij een pan-Europeesch systeem wenscht te zwéren, zal Duitschland ófwel daaraan mee moeten doen, ófwel ervaren, dat heel het staketsel van balken en planken bovenop zijn fier geheven hoofd kan terechtkomen. De komende dagen zullen moeten leeren, welk standpunt Duitschland onder de gegeven om standigheden het meest dienstig acht voor zijn toekomst. De R. K. Vereeniging van Leeraren tot be vordering van het Handelsonderwijs, gevestigd te 's-Hertogenbosch zal 10 Februari a.s. den dag herdenken dat zij voor 25 jaar werd opge richt. Dien dag zal te 1 uur namiddags een feest- vergadering worden gehouden in het Oranje hotel, Verwerstraat, te 's-Hertogenbosch, in den voormiddag voorafgegaan door een plechtige H. Mis in de kapel van de R. K. Kweekschool, waarna Brabantsche koffietafel in de Bossche Raadskelder, en ontvangst door het gemeente bestuur ten stadhuize. Na de feestvergadering staat op het program bezoek aan de Kathedrale Basiliek van St. Jan onder leiding van den Hoogeerw. Heer Deken Brekelmans, Plebaan van St. Jan, gevolgd door een feestdiner aan te bieden aan leden en ge- noodigden in het Oranjehotel. De Provinciale Commissie van veilingveree- nigingen in Zuid-Holland heeft eenigen tijd geleden een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin gewezen werd op den nood waarin speciaal de intensieve cul tuur, welke in deze provincie in sterke mate wordt beoefend, verkeert. Gevraagd werd zoo mogelijk steun te verhoogen tot den productie prijs. Voorts werd gevraagd te bevorderen, dat de z.g.n. bevroren vorderingen van de exporteurs op Duitschland, zoo spoedig mogelijk geliqui deerd worden. Naar aanleiding van dit adres heeft thans de Minister bericht, dat de aandacht van de Re geering ten volle gevestigd is op den toestand van den tuinbouw in het algemeen, en van den intensieven tuinbouw in Zuid-Holland in het bijzonder. Voorzoover mogelijk is, zal aan de moeilijkheden tegemoet worden gekomen. Wat betreft de bevroren vorderingen in Duitschland, vestigt de Minister er de aan dacht op, dat in het nieuwe Clearingverdrag in December j.l. afgesloten een poging is gedaan om de nog uitstaande gelden, voorzoover dit in het kader der op de clearing binnen komende gelden mogelijk is, weer liquide te maken. Plutarco Ellas Calles, de beruchte leider van tie Katholiekenvervolging in de jaren 1926 *927 en die ook in den jongsten Kultuurkampf in Mexico een groote rol speelde, heeft in het St. ^incentiushospitaal te Los Angeles (V.S.) een ernstige operatie ondergaan. Het St. Vincentiusziekenhuis is een Katho lieke instelling en wordt bediend door de zusters van Liefde. Generaal Calles Üwam per vliegtuig haar Los Angeles en liet zich terstond in be handeling nemen. Hij is lijdende aan een gal- kwaal. De Ned. R. K. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, zal zijn vierde jaarlijksche congres houden Donderdag 7 Fe bruari a.s. des morgens half elf, in hotel Noord-Brabant" op de Markt te 's-Hertogen- bosch. Des morgens te half 10 zal een H. Mis wor den opgedragen voor dé levende en overledene leden door den Geest. Adviseur der afdeeling 's Hertogenbosch, den Weleerw. heer J. Pij nenborg, in de kerk van de parochie H. Bar bara en St. Antonius, aan den Graafscheweg. De agenda vermeldt o.m. voorziening in de vier bestuursvacatures, ontstaan door de perio dieke aftreding van de heeren J. Baltus en J. H. Broekhoff, en het bedanken van de heeren W. van Gulik en H. Meulendijk. Te ongeveer half een zullen het bondsbestuur, geestelijke adviseurs, afgevaardigden en genoo- digden door het gemeentebestuur van 's-Herto genbosch officieel worden ontvangen op het stadhuis waarna in het hotel „Noord-Brabant" gelegenheid zal zijn voor het middagmaal. Konden het vorig jaar op het Congres nog beloften worden gedaan, dat het bestuur de werkzaamheden aan hun functies verbonden zoo mogelijk pro deo te zullen verrichten, in den loop van het jaar bleek al zeer spoedig dat de diverse bemoeiingen zoodanige afmetingen aan- Vlug en aan genaam ver holpen met ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOED namen, dat dit redelijkerwijs niet meer van voor zitter en secretaris mocht worden verwacht. Het bestuur heeft daarom een voorstel inge diend tot het stichten van een Bondsbureau, dat, naar het hoopt, aan de moeilijkheden te gemoet zal komen. Omstreeks acht uur Zaterdagavond is brand ontstaan in den molen van den heer Antoon Arts te Volkel (N.-Br.). De ijlings ontboden brandweer kon slechts weinig tegenover de vuurzee uitrichten. De molen was in een mi nimum van tijd geheel uitgebrand. Over de oorzaak van den brand is niets be kend. De molen is verzekerd. In een kleinen aanbouw bevond zich eenig pluimvee, waaronder 110 kippen, 6 hanen en 6 kalkoenen; hiervan is niets gered. Te Kiel Windeweer is Zaterdagavond brand uitgebroken in het café, dat tevens tot winkel dient, van den heer W. Sloots. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stond het café in lichter laaie. Het café brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedékt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij de nablussching van den brand, welke te Rosmalen heeft gewoed en waarbij vier wo ningen in de asch zijn gelegd, twee brandweer mannen gewond. Bij het inslaan van een ruit liepen namelijk K. van Grinsven en v. d. Eist verwondingen aan de handen op. Te Raamsdonkveer is een vergadering ge houden van Brabantsche en Zuid-Hollandsche schippers. De opkomst was zeer groot. De heer C. Jansen, voorzitter van de afdeeling Dongestroom van Schuttevaer, maakte in zijn openingsrede er gewag van, dat de goede be doeling der regeering ten volle wordt erkend, doch dat de inmenging der Kamers van Koop handel een fout is. Het komt nu voor, dat win keliers en andere met het schippersvak niet op de hoogte zijnde kringen beslissingen in de be trokken commissie moeten nemen. De evenre dige vrachtverdeeling behoort in deskundige handen te worden gelegd. De Kamers van Koophandel zijn hiertoe niet de geëigende orga nen. Op de beurs te Geertruidenberg is het geen uitzondering, dat communistische elementen aan de schippers hun diensten aanbieden. Een uitvoerige gedachtenwisseling leidde ten slotte ertoe, dat de vergadering niet op ophef fing der evenredige vrachtverdeeling zou aan dringen. Er dient h.i. echter strenge controle op hare toepassing te worden in het leven ge roepen. Bij de regeering zal worden aangedron gen op verbetering der ernstige gebreken, die thans de evenredige vrachtverdeeling aankle ven. De Hengelosche politie heeft Zaterdagmiddag in samenwerking met de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen, een inval gedaan in een perceel aan de Deldenerstraat aldaar, be woond door het gezin M. Na eenig zoeken werd een compleet in wer king zijnd distilleertoestel aangetroffen en in beslag genomen. De bewoner, alsmede zijn 4wa- zer R., werden gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht, waar zij aan een ver hoor werden onderworpen. M. werd na verhoor weer op vrije voeten ge steld, doch R. is in voorloopige bewaring ge houden en naar Almelo overgebracht, waar hü ter beschikking van de justitie is gesteld. Te Wansum is Zaterdagavond de 13-jarige schippersjongen De Reyer uit Rotterdam, ver moedelijk tengevolge van den hevigen wind van een voor den wal liggend schip in het water gevallen en verdronken. Het lijk is na eenigen tijd opgehaald. Capablanca speelt te Berlijn een simultaanseance tegen dertig tegenstanders Wij komen vandaag tot U met een kort woord in betrekking tot de collecte voor de noodlijdende paro chies, die op Zondag 13 Januari in alle ker ken van ons Bisdom heeft plaats gehad. Wij kunnen Ons namelijk niet weerhou den, uiting te geven aan Onze overgroote dankbaarheid voor de bewonderenswaar dige edelmoedigheid, waarmede Gij aan onze smeekbede om hulp hebt willen be antwoorden. Wij gevoelen behoefte U mede te deelen, dat de opbrengst der collecte Onze verwachtingen ver heeft overtroffen. Wij weten bovendien, dat velen Uwer er naar verlangen het cijfer te vernemen; en omdat dit verlangen een nieuw bewijs is van Uw innig medeleven met de zorgen van Uwen Bisschop, vinden Wij daarin een reden te meer om U van het schitterende resultaat in kennis, te stellen. Welnu, de opbrengst der collecte in het Bisdom heeft bereikt de kapitale som van vier en zeventig duizend gulden. Vooral met het oog op de uiterst moei lijke tijdsomstandigheden is dat resultaat- eenvoudig overweldigend. En dan spreken Wij nog niet eens van de honderden inteeke- ningen op het Liefdewerk voor onze arme parochies, die nu reeds spontaan, zonder dat een intensieve actie in de parochies is begonnen, zijn binnen gekomen. Ook dat is een resultaat van groote beteekenis en het wijst er op, dat wanneer de actie voor dat Liefdewerk binnenkort krachtig zal worden ter hand genomen, er nog duizen den inteekeningen zullen bijkomen. Zooals U bekend is, levert iedere inteekening (die geschieden kan tegen een gulden per kwar taal) jaarlijks drie gulden zuivere winst op voor de noodlijdende kerken. Wat heeft U Ons dus op heerlijke wijze geholpen! En wanneer U dit in de volgende jaren blijft doen waarop Wij, gezien het resul taat van 13 Januari, veilig mogen blijven vertrouwen dan zullen lang geen twintig Dezer dagen werden 35 leden der bemanning van de K. XVI en K. XVII, op weg naar Indië, door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. De bemanning op het San Damasoplein met in het midden Mgr. Eras jaren noodig zijn om uit de moeilijkheden te geraken, maar zullen Wij in veel korter tijdsbestek de geheele overtollige schuld hebben afgelost. Dank dus, duizendmaal dank voor de overgroote edelmoedigheid, waarmede U Onze zorgen hebt willen verlichten. Uit die daad spreekt niet alleen Uw groot geloof, maar ook Uw ontroerende aanhankelijk heid aan Uwen Bisschop, waardoor U hem in staat stelt om niet alleen met groot ver trouwen maar zelfs met blijheid de toe komst te gemoet te zien; een blijheid, die zijn grond vindt in de verheugende om standigheid, dat Wij in staat zullen zijn den schuldeischers der noodlijdende paro chies te gemoet te komen op krachtiger wijze dan Wij meenden te kunnen ver hopen. Voor al mijne dierbare diocesanen bid ik dagelijks tot God, om Zijn Zegen over hen allen af te smeeken. Van nu af zal dat gebed nog vuriger wor den, nu Gij opnieuw en wel op zoo treffen de wijze hebt getoond, mijn aanhankelijke en hartelijke medelevende diocesanen te willen zijn. En zal dit Ons dankbaar schrijven in alle kerken en kapellen van Ons Bisdom, waar over een Rector is aangesteld, onder alle H.H. Missen worden voorgelezen op Zondag 3 Februari a.s. Gegeven te Haarlem, 26 Janu|fi 1935. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Op last van Zijne Hoogw. Excellentie. H. W. AGTEROF, Secretaris. BATAVIA, 2 Febr. (Aneta). Het denkbeeld dat kort geleden werd geopperd om een paleis- conferentie te houden ter bespreking van diverse onderwerpen, de kolonisatie betref fende, is voorloopig losgelaten. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage gaf jJ. Zondag avond de Italiaansche Opera de première van een drietal voor Holland nieuwe opera s. De eerste daarvan was „Maria Egiziaca" (Ma ria van Egypte), een werk van Ottorino Respi- ghi, opera in drie tafereelen, waarvan het laatste in alle opzichten dominant was, zoowel wat den inhoud betreft als de uitvoering. Het gegeven van deze opera stemt in vele opzichten overeen met de novelle, die Antoon Cooien schreef „Maria van de zondige vrouwen", de bekeering van een Egyptische schoonheid, die haar leven in de woestijn aan God wijdt als boete en ter heiligmaking. Het décor van dit stuk, een drieluik, gaf gelegenheid om de tafereelen achter elkaar te spelen, waarbij deze door koorgezang verbonden werden. De eenigszins gedrongen opstelling van de solisten, gaf aan de compositie der tafereelen iets onevenwichtigs en was mede oorzaak dat de uitbannings-actie van den priester in het tweede tafereel voor een groot deel van de sterkbezette zaal niet te zien was. Van de drie hoofdpersonen was de kluizenaar Zosimus de sterkste in voordracht en zang. Uiteraard was deze „Maria Egiziaca" de rijkste wat inhoud en verwerking der stof aangaat, al was de be zetting der rollen een zeer sobere. Het volgende stuk „La Favola d'Orfeo" (De fabel van Orpheus) is een moderne opera van Alfredo Casella, en werd opgebouwd cp motie ven uit de Grieksche mythologie. In vergelijking met het voorgaande werk le verde deze opera een teleurstelling op, zoowel in zang-technischen als in dramatischen zin. De met élan uitgevoerde maagdendansen door Darja Collin's ballet konden den indruk, dien de zwakgespeelde hoofdfiguren achterlieten, niet herstellen. „II finto Arlecchino" (De valsche harlekijn) van G. Fr. Malipiero stond wat het gezongene aangaat op beter peil. Het gegeven dezer opera verplaatst de toeschouwers in het Venetië der 18e eeuw, na zijn bloeitijdperk. Een zangconcours, door een rijke Venetiaanscbe uit geschreven om den prijs van haar liefde, doet den Harlekijn, dien men minacht, de ongedach te minnaar worden. De Donna ontstelt hevig, maar ziet tot haar verrassing hoe de harlekijn zijn masker afrukt en zich ontpopt als een harer vrienden. Ook dit werk is evenals de beide vorige in so- beren stijl gehouden, zij het romantischer van allure. Wij kunnen na de breede aankondiging, die deze première voorafging, niet verhelen, dat het succes minder groot was, dan verwacht mocht worden. De betrekkelijk kleine omvang en beperkte bezetting dezer stukken, geven er een artistieke begrensdheid aan, die door de ge slaagde fragmenten niet overwonnen werd. Met stukken van grooteren omvang en rijkere bezetting zou zeker een effect van meer be teekenis verkregen zijn. Het publiek betoonde zich echter met bloemen en applaus hoogst dankbaar en deed de dirigenten VoUto en Arduina, die elkaar aflosten, in de hulde deelen. v. O. Gelijk gemeld, is het resultaat van het onder houd dat de Commissaris der Koningin van Gelderland en de burgemeesters van Arnhem en Nijmegen met Z.Exc. den Minister van Water straat a.i. dr. Colijn hebben gehad, dat een der hoofdambtenaren van Waterstaat in nadere onderhandeling zal treden met de betrokken Geldersche autoriteiten voor een eventueele wijziging in de tarieven op de bruggen in Gel derland, n.l. Arnhem, Nijmegen, Westervoort en Katerveer. In deskundige kringen verwacht men, dat in geen geval voor Arnhem en Nijmegen een uit zondering zal gemaakt worden betreffende de tariefheffing. Men overweegt, dat de Regeering of alle tariefheffingen op de bruggen zal doen verdwijnen, of wel Nijmegen en Arnhem ook een tolbrug schenken, maar dan beide ge meenten zal toegemoet komen in de finan- cieele bezwaren, te meer waar Arnhem en Nijmegen en ook de Staten van Gelderland eenige tonnen gouds hebben gefourneerd voor den bruggenbouw. Intusschen gaat de actie in beide gemeenten tegen de toltarieven onverdroten voort en zal binnenkort ook een deputatie van de R. K. Staatspartij, afdeeling Nijmegen met eenige vooraanstaande ingezetenen een conferentie houden met de Katholieke Kamerfractie om de belangen van Nijmegen te bepleiten. Een tweede kwestie, annex de Waalbrug, houdt Nijmegen nog bezig. In weerwil van net feit, dat de gemeente Nijmegen voor een paar honderdduizend gulden deelneemt in de werk zaamheden voor de afritten te Nijmegen en Lent, staat Nijmegen voor de moeilijkheid, voor de Waalbrugwerken eigen stadgenooten ge plaatst te krijgen. De aannemer van de grond werken neemt niet in acht de C. A. O.-voor- waarden op de bouwwerken, welke in Nijme gen gangbaar zijn, zoodat met 36 cent uurloon beneden de norm van de contractloonen, welke in de gemeente Nijmegen gelden, wordt geble ven. Door vreemde arbeiders worden nu loonen verdiend, welke nauwelijks 20 gulden per week uitmaken. Onderhandelingen tusschen gemeen tebestuur, organisatievertegenwoordigers, en den aannemer hebben nog tot geen resultaat mogen leiden. Men heeft nu den Waterstaat in het gedink gehaald en hoopt nu op een voor Nijme gen gunstige oplossing. Intusschen telt Nijme gen bijna 4000 werkloozen en werkt er Dijna geen Nijmeegsche werkman aan de Waalbrug. Naar wij vernemen, zou de burgemeester van Doesburg zich vandaag in verbinding stellen met den officier van justitie te Arnhem, om te overwegen of een vervolging wegens verduis tering moet ingesteld worden tegen een wet houder dier gemeente. Het betreft hier een be drag van f 55, dat niet uitgekeerd zou zijn bij de steunverleening. Sinds Zaterdag wappert aan den laatsten pijler, welke nog aan den Nijmeegschen oever moest voltooid worden, de driekleur. Deze pij ler, welke volgens bestek 1 Maart as- klaar moest zijn, staat nu gereed om de grootste brug- spanning van Europa te kunnen dragen. Zondagochtend 7 uur is het m.s. .Maasbode" te Rotterdam tegen een boei gevaren. Het schip was geladen met 185 ton balen jute en is in lekken toestand omhoog gezet om zinken te voorkomen. De pompboot „Ideaal" van Van der Graaf en Koelman's Bergings Maatschap pij is direct ter hulp gesneld en het is gelukt het schip met pompen boven water te houden. Het schip was tegen den avond voor de helft gelost. Indien mogelijk zal het lek worden gedicht. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 30- jarige landbouwer Ter Avest te Notter bij Nij- verdal, terwijl hij zijn vader hielp een boom te vellen, welke door den storm op diens huis dreigde te vallen, hieronder geraakt en zwaar gewond opgenomen. De ontboden geneesheer constateerde, dat naast andere verwondingen het slachtoffer een rib door de longen was gedrongen. De man is te elf uur aan de gevolgen over leden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De prijs van f 15.000 in de Ned. Staatsloterij is vandaag op nummer 4072 gevallen. De zanger Ruben Gradmann, die op 5 Fe bruari een Joodschen Liederenavond zou geven in het Muziek-lyceum te Amsterdam, is door omstandigheden verhinderd dit concert te la ten doorgaan. GEOPEND vam 10 V.H.-5 «n tam 8 10»* SLUITING ZONDAG 10 FEBR. 5*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5