Het Fransch-Britsch accoord m Het nieuws van heden BERLIJN BEREID TOT MEDEWERKING Zal Japan China helpen? 12000 dooden op Ceylon DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19172 Het was niet meer mogelijk nieuwe denkbeelden te formuleeren Verklaring van Simon in het Lagerhuis Vragen in het Lagerhuis Lawines in Oostenrijk Zestig personen ingesloten Het Weer In zijn strijd tegen de communisten Mclotov heeft Hirota's rede verkeerd begrepen Hoog water in Duitsch land Drie menschen verdronken In Schotland zijn bij Stevenston twee goederentreinen op elkander gereden. De schade was zeer groot - Tengevolge van malaria De onlusten op de Dode- kanesos-eilanden Memorandum over het optreden der Italianen Alleen Hitier heeft het recht van gratie De hoogere rijks- en landsambte- naren worden door den Führer benoemd Belgische koningspaar naar Nederland? Eind April naar Parijs, dan naar Londen De Maandag vrij kalm verloopen In het Belgische mijngebied Rumoerige vergadering van legitimisten Politie moest ingrijpen DOUANE-GRENS IN HET SAARGEBIED Geen irredenta-veld- tocht Berliner Boersenzeitung" tegen de „Echo de Paris" NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 4 Febr. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz" schrijft over de overeenkomst van Londen dat het een breed pro gram is tot gemeenschappelijke re geling der bewapenings- en veilig heidskwestie in Europa. Het stelt twee standpunten op den voor grond, die ook in Duitschland weer klank zullen vinden, omdat zij steeds de voornaamste zorg der Duitsche politiek zijn geweest: ver mijding van een bewapeningswed strijd en uitschakeling van oorlogs gevaar. Daarbij behooren de kwes ties van gelijkberechtigdheid en veiligheid. Het was niet meer mogelijk nieuwe denkbeel den te formuleeren. Pas na onderzoek van de hesluiten van Londen zal men met zekerheid kunnen zeggen, welke draagwijdte en welke innerlijke samenhang de verschillende punten hebben. Van belang is echter thans reeds, dat er sprake is van een algemeene regeling, die vrij tusschen Duitschland en de andere be langhebbende mogendheden zal worden ge troffen. Wat de bewapeningskwestie betreft herinnert °ok de Londensche overeenkomst aan het com muniqué van Rome van 7 Febr., waarin gecon stateerd wordt dat een eenzijdige wijziging der bewapeningsbeperking volgens de verdragen on toelaatbaar is. Men bedoelt hier echter blijk baar geen onvruchtbare theoretische discussie mee te heropenen zooals die jarenlang gevoerd is Duitschland heeft overeenkomstig het Ver lag van Versailles altijd zijn eenzijdige ont wapening als in afwachting van een algemeene ontwapening beschouwd. Van belang is daar om, dat ditmaal niet slechts Engeland, doch Ook Frankrijk den wil tot een algemeene wape- hingsconventie uitspreekt. Duitschland is be- reid daaraan mede te werken. Belangrijk en interessant tevens is de solidaire houding van Engeland tot acttveering van Locarno door een bijzondere luchtovereenkomst der Locarno-mo- gendheden. Indien de geest van Locarno den doorslag geeft bij de onderhandelingen over de veiligheid van andere deelen van Europa, zou een belangrijk resultaat zijn bereikt. Onze Brusselsche corr. seint ons, dat in den Maandagavond gehouden ministerraad de heer Hymans, Minister van Buitenlandsche Zaken, ^n overzicht heeft gegeven van het Fransch Engelsche accoord, dat te Londen is gesloten. De Belgische regecring verklaarde zich bereid deel te nemen aan de onderhande lingen, welke door de Europeesche mogend heden zullen worden gevoerd op basis van het accoord van Londen, o.m. met het doel °m een onmiddellijke militaire tusschen- komst te garandeeren in geval van een ge- wapenden aanval op het grondgebied van o«n der betrokken staten. Het te Londen bereikte wordt trouwens in ®okeren zin ook beschouwd als een succes voor öe Belgische diplomatie. Sedert de gerucht makende rede van den heer De Broqueville in ■ten Belgischen senaat op 7 Maart 1934, heeft bet departement van Buitenlandsche Zaken hnmers onophoudelijk gestreefd naar afschaf- ïing van de militaire bepalingen van het ver lag van Versailles, naar het verkrijgen van Engelsche bevestiging van het accoord van bocarno, naar het legaliseeren der Duitsche herbewapening om deze herbewapening te kun- beperken en aan den wedloop der bewa pening een einde te stellen. Verder heeft de Belgische diplomatie er even eens naar gestreefd om ter aanvulling van het ®ccoord van Locarno een defensieve lucht overeenkomst te verkrijgen, welke op niets an ders neerkomt dan op een aan België en de ®hdere overeenkomende Staten verleende nieu- We militaire garantie. Men toont zich te Brussel dan ook zeer te- reden en men verwacht dat de heer Laval eer- ahg een bezoek aan Brussel brengt. De leider der oppositie, Lansbury heeft he denmorgen in het Lagerhuis vragen gesteld betreffende de FranschEngelsche besprekin gen. Voor Simon echter kon antwoorden nam bet conservatieve lid Hannon het woord en wees op de groote verwarring, die in de Engel se openbare meening was ontstaan, Zon dagmorgen vroeg, tengevolge van de berichten in de Zondagsbladen, waarop hij vroeg, of het b'et passend was tegenover het land een dui delijke mededeeling te doen. Sir John Simon antwoordde hierop, dat er htderdaad een aantal misleidende berichten dver den aard van de officieele mededeeling in °mioop gekomen zijn. Voortgaande zeide hij, dat de tekst van het officieeie communiqué dat het resultaat van de besprekingen tusschen de Britsche en Fransche ministers bevat, zoo juist in een witboek gepu- 'iceerd was. Dit bevat een volledig rapport de besprekingen, de bereikte conclusies en ds voorstellen, die ter verdere overweging ge daan zijn. Het was spr. niet mogelijk dit rap port op dit oogenblik nog aan te vullen. Het huis moet weten, dat stappen gedaan zijn, voor het officieele communiqué gepubliceerd werd, om de andere Locarnoregeeringen in te lichten over de richting der besprekingen en uiteen te zetten, gelijk het officieele communiqué dit doet, dat wij haar thans uitnoodigen zich aan te sluiten bij ons en de Fransche regeering in gelijkgerechtigde beraadslaging. Wat betreft het plan inzake in het leven roepen van een afschrikwekkend middel tegen een niet uitgelokten luchtaanval in West-Europa aldus Sir John Simon ver der zou ik hireaan willen toevoegen, dat tusschen de Fransche ministers en ons overeengekomen is, dat, wanneer het plan wordt aangenomen, onze eigen verplichting niet zal worden uitgebreid tot gevallen, die uitgaan boven die gevallen, welke reeds vastgelegd eijn In het verdrag van Locarno. Lansbury vroeg daarop of Simon eenigerlei inlichtingen had gekregen over het standpunt, dat de Duitsche regeering waarschijnlijk zal in nemen tegen deze voorgestelde overeenkomst en voorts wanneer het Lagerhuis zonder benadee ling van de onderhandelingen in staat zou zijn het plan te bespreken, aangezien zeer veel vra gen zijn opgekomen met betrekking tot dit plan. Simon antwoordde: „wat het eerste deel van de vraag betreft,, zou het te vroeg zijn een de finitief officieel antwoord te verwachten. Op het tweede deel van de vraag antwoordde Mac- donald door op te merken, dat het zeer duide lijk was, dat een bespreking in het Lagerhuis moest plaats vinden over dat, wat gisteren is gedaan en wat ten gevolge van die besluiten moet volgen." Onder bijval van 't Lagerhuis wenschte daar op de leider der liberale oppositie in het Lager huis, Sir Herbert Samuel, den minister van Buitenlandsche Zaken geluk met het tot dus verre bereikte resultaat en drukte de hoop uit, dat dit zou leiden tot nuttige resultaten. Spr. verzocht Simon de verzekering te geven, dat het nastreven van de in de officieele mededee ling vervatte doeleinden niet zou leiden tot een verslapping van het streven der regeering een algemeene ontwapeningsovereenkomst tot stand te brengen, waarvoor deze voorstellen natuurlijk geen vervanging zijn. Simon antwoordde: „Uit naam der regeering aarzel ik niet deze verzekering te geven". Daarmede waren de besprekingen ten einde. PARIJS, 4 Febr. (Reuter) Toen Laval te Calais aan wal stapte, verklaarde hij aan eenige journalisten goede hoop te koesteren, dat Duitschland gunstig zou antwoorden op de door Frankrijk en Engeland ondernomen poging voor de consolidatie van den vrede in Europa. Bij zijn aankomst te Parijs werd hij door een vertegenwoordiger van den president der Re publiek en den premier, alsmede door den Britschen gezant en tal van autoriteiten en af gevaardigden verwelkomd. Toen hij in zijn auto stapte, werd hij luide toegejuicht. Reuter verneemt nog, dat Sir John Simon Vrijdag a.s. naar Parijs zal gaan, waar hij bij het jaarlijksch banket van de Britsche Kamer van Koophandel een rede zal houden. WEENEN, 4 Febr. Op de Planerhuette in de Ennstaler bergen in Stiermarken zijn gisteren een veertigtal skiloopers, grootendeels uit Wee- nen en Graz en 20 soldaten, door in den nacht van Zaterdag op Zondag naar beneden geko men lawines, ingesloten. Gistermiddag probeer den de ingeslotenen onder leiding van een ka pitein, naar het dal door te breken, wat echter verhinderd werd door nieuwe lawines. Alleen de kapitein en een soldaad slaagden er in na 'n tocht op leven en dood het dal te bereiken, en de reddingsploeg te waarschuwen, die vandaag op weg gaat om te trachten een weg te vinden waarlangs de ingeslotenen bevrijd kunnen worden. Op de lijn SalzburgInnsbrueck is een trein door een lawine gegrepen, de locomotief en een aantal wagens werden ernstig beschadigd. De machinist en een conducteur werden gewond. Een groot aantal bergwegen is door lawines on begaanbaar gemaakt. Nabij Salzburg zijn twee boerderijen met be woners en vee door lawines bedolven. Een red dingsexpeditie is georganiseerd. Verwachting: Meest zwakke lot mati gen wind uit Westelijke richtingen, be trokken lot zwaar bewolkt, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. TOKIO, 4 Febr. Het verluidt, dat de Nissjin Kisen Kaisja, de Japansche stoomvaartmaat schappij van de overheid te Nanking, het ver zoek heeft ontvangen Chineesche troepen de Jangtse-rivier op te vervoeren ter onderdruk king van het communisme in het binnenland. Gelijkluidende verzoeken zijn reeds aanvaard door de Ardine en de Butterfield-maatschap- pijen. TOKIO, 4 Febr. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft heden commentaar geleverd op de redevoering van Molotov op het Sowjet-congres. Hij zette in dit commentaar uiteen, dat Molotov de rede, die Hirota in het Japansche parlement had uitgesproken, verkeerd had begrepen. „Toen Molotov over de rede van Hirota sprak, deed hij het voorkomen, alsof Hirota Sovjet-Rusland had beschuldigd van een schending van het verdrag van Portsmouth en een automatische uitbreiding had voorgesteld van de niet-ver- sterkingsclausule. In feite heeft Hirota alleen verwezen naar de vroegere bittere ervaringen van Rusland en Japan, die later, ten einde een grensconflict te voorkomen, het verdrag van Portsmouth sloten, dat voorzag in neit-ver- sterking langs de Russisch-Japansche grens in Sachalin en langs de Koreaansche grens. Hirota gaf ook uiting aan de meening, dat het een goed idee zou zijn den geest van het verdrag van Portsmouth uit te breiden tot de grens van Mandsjoekwo en Rusland." Inzake het verwijt van Molotov, dat Japan zelve het verdrag van Portsmouth heeft ge schonden door spoorwegtroepen in Mandsjoe- rije te houden, terwijl Rusland dit recht heeft afgestaan langs den Oost-Chineeschen spoor weg, zeide de woordvoerder voorts, dat het de zaak van Rusland was vrijwillig van een dus danig recht afstand te doen. Bovendien is Ja pan door een protocol jegens Mandsjoekwo ver plicht, de beveiliging van dit gebied te waar borgen. OFFENBURG (Baden), 4 Febr. De Kanzig is tot een geweldige rivier gewassen. De hooge waterstand heeft reeds slachtoffers geëischt. Eenige personen trachtten, ondanks het voort durende stijgen van het water, eenige voorwer pen uit de golven op te visschen. De boot, waar in zij zaten, sloeg om en werd meegesleurd. Drie personen verdronken. Hun lijken zijn nog niet geborgen. STUTTGART, 4 Febr. De weersverandering van de laatste dagen heeft geleid tot een snel smelten van den gevallen sneeuw, terwijl bo vendien veel regen is gevallen, hetgeen in het geheele land overstroomingen heeft veroor zaakt. Het ergste schijnt het dal van de Rems getroffen te zijn. Bij Gross-Heppach staat de geheele omgeving onder water. Het verkeer is volkomen stopgezet. Met een gelige modder ver mengd golven de watermassa's door de straten van het dorp. Tal van kelders zijn reeds on- dergeloopen. Ook op andere plaatsen tusschen Schorndorf en Waiblingen is de Rems buiten zijn oevers getreden. Op vele plaatsen moest het vee in veiligheid worden gebracht. Het Neckardal is er tot dusverre betrekkelijk goed afgekomen. Weliswaar is de waterstand van de rivier zeer gestegen, doch tot overstroo mingen is het nog niet gekomen. De Mississippi is buiten haar oev ers getreden. Uitgestrekte lan derijen staan onder water. LONDEN. 4 Febr. (V.D-) Naar wordt mede gedeeld zijn op Ceylon totnogtoe reeds 12.000 menschen gestorven tengevolge van malaria, die in totaal reeds minstens een milliöen men schen, of een zesde deel der bevolking heeft aangetast. De overheid heeft alle mogelijke maatregelen genomen en op reusachtige schaal de muskieien- bestrijding ter hand genomen, poelen droogge legd, rivieren en meren ontsmet, doch totnogtoe zonder resultaat. Naar thans wordt verklaard, zou de malaria een buitengewoon karakter heb ben, afwijkend van de gewone malaria en ge heel nieuw voor de medische wetenschap. Zij zou veroorzaakt worden door een groenen bacil, die totnogtoe vruchteloos in de laboratoria is onderzocht om een bestrijdingsmiddel te vinden. Thans hebben de autoriteiten van Ceylon zich tot den leider van het Britsche ministerie voor Volksgezondheid, luitenant-kolonel Sydney Price James, een der meest gezaghebbende deskun digen op het gebied van tropische ziekten, ge wend met het verzoek om ten spoedigste naar Ceylon te willen komen, teneinde mede te wer ken aan de pogingen tot bestrijding der malaria epidemie. Het Fransche leger wordt geleidelijk gemotoriseerd. Winter-manoeuvres in Savoye ATHENE, 4 Febr. (Reuter) De voorzitter van het Nationaal Bureau voor de Dodekan^sos- eilanden heeft het Duitsche, Engelsche en Fran sche gezantschap een memorandum doen toe komen over het optreden der Italianen op de Dodekanesos-eilanden met het verzoek dit me- randum ter kennis te brengen van de Duitsche, Engelsche en Fransche regeering. BERLIJN, 4 Febr. Zoo juist is bekend ge worden, dat Hitler 1 Februari drie verordenin gen heeft onderteekénd, waarin het recht van gratie en het recht van benoeming van ambte naren principieel worden gewijzigd. Wat het recht van gratie betreft, in de belangrijkste zaken, vooral wanneer het doodstraf betreft en bij vrijheidsstraffen van meer dan zes maanden tegen leden van de weermacht, komt de be slissing in den vervolge voor rekening van Hitier. Ook wat ophehffing van disciplinaire straffen betreft en toekenning van tot dusverre niet ingewilligde pensioenen etc. neemt Hitier in den vervolge zelf de beslissing. Overigens zijn de rijksministers binnen hun ressorten be voegd, doch ook hier blijft Hitier het recht houden zelf gratie te verleenen. De twee andere verordeningen betreffen het benoemen van rijks- en landsambtenaren. Hierin in bepaald, dat Hitier het recht heeft tot benoeming en ontslag van genoemde ambtenaren, voor zoover zij hooger gesalarieerd zijn dan een zekere groep. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 4 Februari: Binnen enkele dagen zal de rouw van de Belgische Koninklijke familie teneinde loopen en de passende diplomatieke onderhandelingen zijn thans ingezet voor de gebruikelijke bezoe ken van goede nabuurschap, welke de nieuwe koning moet brengen. Parijs zal eerst aan de beurt komen, vervol gens Londen en naar ons van welingelichte zijde is bevestigd, zou het Belgische hof eraan denken na Parijs en Londen, allereerst Ko ningin Wilhelmina te bezoeken en wel direct, nadat de hofrouw in Nederland zal zijn ge ëindigd. Het bezoek van koning Leopold III en Ko ningin Astrid aan Parijs zou vastgesteld zijn op een der laatste dagen van April. Het tegen bezoek van president Lebrun aan Brussel op begin Juli. De Fransche president zal dan te vens een bezoek brengen aan de Brusselsche wereldtentoonstelling. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 4 Februari: Voor zoover Maandagavond kon worden na gegaan is de dag vrij kalm in het gansche mijngebied verloopen. In strijd met de beslissing van de socialisti sche mijnwerkerscentrale had nochtans een tweetal plaatselijke groepen onder communisti- schen invloed tot staking besloten, n.l. tq Qua- regnom en te Flenu. Hier en daar werden Zondag communistische betoogingen gehouden. Hoe zeer het communis me in de Borinage is verslapt, bleek Maandag middag uit den zoogenaamden hongermarsch, welken de communisten vanuit Bouffu hadden op touw gezet. Deze stoet zou optrekken naar Bergen. Bij het vertrek waren slechts vijf en zeventig arbeiders of werkloozen aanwezig. Bij aankomst te Bergen circa vierhonderd. Hier en daar hebben bij enkele kolenmijnen kleine voorvallen plaats gehad; nergens echter hebben politie of troepen moeten ingrijpen. Alleen in een mijn te Cuefmes werd door een tachtigtal communistische arbeiders tot staking overgegaan. BUDAPEST, 4 Febr. (D.N.B.) Tijdens een be tooging van legitimisten te Moskolc, waaraan de leidende persoonlijkheden der beweging en de afgevaardigden der legitimistische partij deelnamen, is het tot stormachtige tooneelen gekomen. Nog voor dat de bijeenkomst begon werden in de zaal stinkbommen gevonden. Toen de legitimistische afgevaardigde Grieger in een groote rede verklaarde, dat de legitimistische beweging met groot wantrouwen tegenover minister-president Goemboes en den afgevaar digde Tibor von Eckhardt stond, werd hevig geprotesteerd. Stinkbommen vlogen door de zaal, een groot aantal aanwezigen protesteerden onder de scherpste bewoordingen en brachten heilwenschen uit voor den Rijksregent Horthy. Tijdens de rede van Markgraaf Pallavicini kwam het tusschen de legitimisten en de an dere aanwezigen tot handtastelijkheden. De politie zag zich genoodzaakt in te grijpen en arresteerde eenige personen, zoodat de verga dering onder groote opwinding uiteenging. De douane-grens tusschen Duitschland en het Saargebied zal 18 of 20 Februari worden od- geheven en naar de Fransche er ens worden verplaatst-. Belgisch Koningspaar naar Nederland? Twaalfduizend dooden op Ceylon tengevolge van malaria. Hoog water in Duitschland. Alleen Hitier heeft het recht van gratie. Memorandum over het optreden der Italianen op de Dodekanesos-eilanden. Het Fransch-Britsch accoord; Duitschland be reid mede te werken; groote tevredenheid in België. De verkoudheid van Prinses Juliana is beterende. Prof. H. Campendonk volgt prof. Roland Holst op als hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake wijziging van de wet tot regeling der Staatsloterij. „Houtrust" te Den Haag blijft sportterrein. Minister Coljjn beantwoordt de vragen van het Kamerlid Bongaerts betreffende het doorlekken van het Julianakanaal. Voorgestelde loonsverlaging in de metaalindus trie te Rotterdam aanvaard. In verband met den sluisbouw bij Wijk bij Duur stede wordt thans een nader onderzoek inge steld. New-Yorksche beurs: Handel gering, koersen meerendeels lager, slot ongeanimeerd. Waarheid Wat is waarheid?" Men kent de lugubere vraag van den rampzaligen twijfelaar, die haar stelde, terwijl de eeuwige Waarheid voor hem stond. Maar was die vraag op dat oogen blik waanzinnig en misdadig, en is zij het ook heden nog in den zin, zooals Pïlatus haar bedoelde, iets heel anders is de vraag, wélke men zoo dikwijls moet stéllen in het dage- lijksche leven, of er waarheid wordt gesproken? En dan wijst de ervaring uit in véle, in tallooze geval len, dat dit niet het geval is. Op allerlei manieren en bij alle mogelijke en onmogelijke gelegenheden wordt de waarheid gewéld aangedaan, wordt de werkelijkheid gemaskeerd, of scheef getrokken, worden de feiten verdraaid en de bedoelingen valsch voorgesteld. Het is verbijsterend met welk een gemak en zonder de minste aarzeling of zélfcritiek véle menschen onwaarheid sprékenin zaken, in het maatschappelijk verkeer, uit eigenbelang, uit conventie, uit men- schelijk opzicht, uit wat al niet! Men schijnt daar in 't geheel geen kwaad in te zien, doet ten minste alsof. Maar een kwaad is het en een ernstig kwaad ook, zelfs al geschiedt het zoogenaamd „om bestwil". De waarheid zoo redeneert, men behoeft niet altijd en onder alle omstandigheden te worden gezegd. En voor dit standpunt kan men som wijlen motieven aanvoeren. Mits en hierop komt het aan men haar niet vervangt door onwaarheid, of de halve waarheid als de heel e waarheid geeft. Want daardoor be driegt men anderen, en, ten slotte, ook zich zélf. BERLIJN, 4 Febr. (D.N.B.) De „Echo de Paris" publiceert een document, volgens het welk op bevel van Hitier nu, na de Saarstem- ming, een nieuwe „irredenta-veldtocht" ge opend zou moeten worden. De „Berliner Boer senzeitung" schrijft in verband daarmede o.m.: ..Het spreekt vanzelf, en officieele bevestiging is niet eerst noodig, dat het bij dit „document" gaat om zuiver verzinsels met het doel het Fransche volk op te ruien tegen Duitschland." Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 757.6 .Vorige stand 757.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1