De zesde Februari te Parijs Het nieuws van heden Vliegtuig thans gevonden Kaapstad en het Britsche Rijk Duitschland en de H. Stoel STRENGE HANDHA VING BETOOGINGSVERBOD Het resultaat van Londen Saarbesprekingen vlotten goed DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTICSTE JAARGANG No. 19175 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Een doorkijkje vanaf het hoofdgebouw op de wereldbloemententoonstelling .flora 1935" te Heemstede. Op den voorgrond: een fontein in wording. Het Weer „Zuid-Afrika zal aan geen plan tot verdediging van het Britsche Rijk deelnemen" De onderhandelingen opnieuw op het doode punt Shunichi Nagaoka op volger van Adatsji? Proces tegen 19 ban dieten Drie beklaagden ter dood veroordeeld Het buitenkansje voor Frankfort Steun-debatten in het Lagerhuis Relletje in de wandelgangen Zuid-Afrika Slecht brood in Sovjet- Rusland Verschillende dooden Oproep van de Front strijders Laval heeft griep Linksche protesten tegen Flandin's deelneming aan den dienst in de Notre Dame Bloemen op de Place de la Concorde Naar restauratie van de Habsburgers Een verklaring voor de pers Communisten gearresteerd Opstand in Uruguay onderdrukt? Verkiezingen in Turkije Aardschokken in Sovjet-Rusland zou een spaak in het wiel willen steken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Na lang zoeken in een ravijn ver pletterd ontdekt De vergadering te Rome Bestuurder nog niet terecht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per mkirrTin per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „omroepers" zie de rubriek MOSKOU, 5 Pebr. (Reuter). De Economische Raad van Groot-Rusland, welke zich met de broodvoorziening bezig houdt, verlangt ingrij pen van den staat. Te Moskou moest op een dag meer dan 3000 K.G. brood in beslag wor den genomen, dat voor de consumptie ongeschikt ^as. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg VERWACHTING: Matige, tijdelijk toenemende Noordelijke tot Noord-Ooste- lijken wind, beirokken tot zwaar bewolkt, later opklarend. Aanvankelijk nog eenige regen of sneeuw; lichte vorst in het Noorden; in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Hoogste stand: 767.6 te Thorshaven. Laagste stand: 744.9 te Isafjord. Zon op 7.36 - onder 4.53 - Licht op 5.23 Maan op v.m. 8.25 onder n.m. 9.19 jE Eerste kwartier 10 Februari KAAPSTAD, 6 Febr. (Reuter) Een merk waardige verklaring is gisteren afgelegd door den Zuid-Afrikaanschen minister van Defen sie, Pirow. BERLIJN (K. W. P.) Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, zijn de interme diaire besprekingen over de uitvoering en toe passing van het Concordaat, die in Berlijn werden gevoerd tusschen Staatsraad Mgr. dr. Berning, Bisschop van Osnabrück, en een ver tegenwoordiger van de Duitsche regeering, te gen alle verwachting in op het doode punt ge komen. Enkele dagen geleden, toen de besprekingen een aanvang genomen hadden, was men alge meen van oordeel dat er kans op een overeen komst bestond, vooral daar Mgr. dr. Berning een „persona grata" is bij de Duitsche regee ring. Thans, na enkele dagen reeds, blijkt dat de onderhandelingen vaster zijn geloopen dan ooit. De Katholieken houden hardnekkig vast aan hun eisch, om de Katholieke organisaties niet te ontbinden, maar ze in gesloten een heden in te schakelen in de Katholieke Actie. De regeeringsvertegenwoordiger bleef op het standpunt staan, dat de Katholieke vereenigin- gen zouden ontbonden worden en dat de indi- vidueele leden zich dan ieder voor zich zouden kunnen aansluiten bij de Katholieke Actie. Daardoor zou de regeering bereiken, dat de leiders der verschillende Katholieke organisa ties uit hun ambt.werden ontheven, tengevolge waarvan hun invloedsfeer zou verdwijnen. Van den anderen kant gevoelen beide partijen, zoo wel de Duitsche regeering als de Katholieke Bisschoppen, dat er een ontspanning in den toestand komen moet, anders zal de Kultur- kampf in alle heftigheid openlijk losbarsten. TOKIO, 5 Febr. (Reuter.) In tegenstelling tot een gisteren gepubliceerd bericht, volkens welk de Japansche ambassadeur te Rome, Soegimoera, benoemd zou zijn tot opvolger van Adatsji in het Haagsche Hof meldde het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken dat Shunichi Nagaoka, de vroegere ambassadeur te Parijs, thans als zoodanig wordt aanbevolen. MOSKOU, 5 Febr. (Reuter.) In een proces tegen 19 bandieten, die in den loop van het laatste half jaar tal van aanslagen op de Sov jet-Russische spoorwegen hadden gepleegd en daarbij 15 menschen vermoord hadden, veroor deelde het gerechtshof te Leningrad drie be klaagden tot den dood door den kogel. De overige beklaagden kregen gevangenisstraffen van 2 tot 10 jaar. De doodvonnissen werden reeds voltrokken. Onder voorzitterschap van den voornaam^ sten eigenaar van de Londensche „Times", ma joor Astor, is Dinsdag in Kaapstad de vijfde rijkspersconferentie geopend, waaraan uitgevers en journalisten uit alle deelen des rijks deel nemen. Lord Clarendon gaf uiting aan de overtui ging, dat de bijeenkomst zou bijdragen tot ver dere versterking van de gemeenschap der Britsche naties. Verder werd het woord gevoerd door minis ter Pirow, die verklaarde dat men in Zuid- Afrika geen anti-Britsche gevoelens koestert. Indien er echter een nieuwe overzeesche oorlog zou uitbreken en Engeland het Zuid-Afrikaan- sche volk hieraan voetstoots zou willen laten deelnemen, zouden er, gezien de ervaringen die wij in het verleden hebben opgedaan, in Zuid- Afrika wanordelijkheden op groote schaal en mogelijkerwijze een burgeroorlog uitbreken. Zuid-Afrika, aldus de minister, zal daarom niet aan welk plan ook tot verdediging van 't Brit sche Rijk deelnemen, ofschoon men in volkomen harmonie met het moederland leeft. NEW-YORK, 5 Febr. (Reuter.) In verband met de erfenis, die de in het ziekenhuis van de gevangenis te Albany gestorven Alfons Ste- phani voor de stad Frankfort heeft nagelaten, wordt nog gemeld, dat de overledene aanvan kelijk 100.000 dollar van zijn vader geërfd had. Deze som is gedurende de 45 jaar dat Stephani in de gevangenis heeft gezeten, verdriedubbeld. Het geld ligt bij de Chase National Bank te New-York, en moet volgens het testament ge bruikt worden voor de bevolking van Frankfort. Verder had Stephani nog een tegoed bij de Equitable Trust Co., Guaranty Trust Company en bij de Credit Lyonnais te Parijs en Londen, dat eveneens in het testament is genoemd. LONDEN, 5 Febr. De Minister van Arbeid, Oliver Stanley, heeft heden in het Lagerhuis geantwoord op de critiek, die uitgeoefend was op het kort geleden ingestelde comité voor werk- loozensteun. De minister zeide, dat hij erkende, dat deze critiek niet zoozeer een kwestie van partijinzicht was als wel betrekking had op de manier, waarop de verschillende regelingen in de practijk werkten en dat deze critiek niet geheel ongerechtvaardigd was. De ontevreden heid en de grieven zijn grootendeels ontstaan door de starheid en andere fouten, die den aan vang van een nieuw en reusachtig schema aan kleven. Het comité bestudeert den geheelen toestand en heeft onmiddellijk instructies ge geven, welke het tijdelijke gevaar van harde maatregelen voor enkelingen zouden opheffen. Een dertigtal mannen en vrouwen, die ver geefs getracht hadden een plaatsje te veroveren op de publieke tribune van het Lagerhuis, waar hedenavond de debatt enover den werkloozen- steun zouden plaats hebben, zijn uit de wan delgang gedreven, toen zij op de regeering be gonnen te schelden en communistische leuzen aanhieven. JOHANNESBURG, 6 Febr. (Reuter) In de streek van Germiston hebben 21 aardschokken plaats gehad. Vijf personen werden gedood door het neer storten van door de aardbevingen losgeraakte stukken rots. Vier inboorlingen kwamen om in de Witwatersrandmijnen en één in de Gelden- huismijn, waar acht anderen werden gewond. Stand op Woensdag 1 uur nan.: 756.5 Vorige stand "5741 PARIJS, 6 Febr. In aansluiting op het be sluit van den Franschen ministerraad, om het verbod van straatbetoogingen ook voor 6 Februari te handhaven, heeft de Parijsche pre fect van politie gisteravond nog eenige aan vullende mededeelingen gedaan. Hij verklaarde, dat de Place de la Concorde Woensdag het ge bruikelijke beeld moet toonen. Elke verzameling of oploop van voetgangers was verboden, ook voor vertegenwoordigers van de pers werd dit maal geen uitzondering gemaakt. Een sterke ordedienst zou zorg dragen voor de uitvoering Van dezen maatregel. Protesteerend tegen het betoogingsverbod spoort het Nationale Front zijn leden aan, zich afzonderlijk naar de Place de la Concorde te begeven, om er bloemen neer te leggen. Gisteravond om 8 uur legden een honderdtal personen Uit naam van de Royalistische Meis jesgarde een krans neer op de Place de ia Con corde. De politie dreef de betoogsters zonder in cident uiteen. In den loop van heden worden in vele Parij sche kerken bijzondere diensten ter herdenking van de bloedige straatgevechten van verleden Jaar gehouden. Minister-president Flandin en verschillende andere ministers, alsmede verte genwoordigers van het Parijsche gemeentebe stuur zullen persoonlijk den dienst in de No tre Dame bijwonen, die wordt gehouden in te genwoordigheid van kardinaal Verdier. Ver schillende nationale organisaties zullen verte genwoordigd zijn door gedelegeerden met hun vaandels. De „Echo de Paris" meent te weten, dat eenige leden der rad. soc. Kamerfractie zich naar Flandin hebben begeven met het verzoek, in zijn plaats den minister voor de pensioenen naar de Notre Dame te zenden, doch de minis ter-president zou dit verzoek beleefd, doch be slist hebben afgewezen. Ook Blum protesteert in de socialistische •.Populaire" en verklaart dat Flandin door zijn optreden openlijk gaat erkennen dat de opstand Van 6 Februari 1934 gemotiveerd was. PARIJS, 5 Febr. Naar aanleiding van de 6 Febr.-herdenking heeft de Nationale Bond Van voormalige Frontstrijders (UNC) een op roep gepubliceerd, die Woensdag in alle plaat selijke groepen van de UNC zal worden voor gelezen. De Bond herinnert eraan, dat de voormalige frontstrijders een jaar geleden de straat zijn opgetrokken en dat Parijs een jaar geleden het ontwaken der frontgeneratie heeft toegejuicht. Sindsdien zijn zeker eenige resultaten bereikt. Men heeft de politiek der concessies geremd, die zoolang doorgezet is tot zij Frankrijk ge bracht had tot aan de grens van revolutie en oorlog. De aanhangers van het Croix de Feu hebben een oproep doen aanplakken, waarin gezegd Wordt: „Wij zullen noch de politici, noch de regee ringen dienen. De machtelooze en onrustige groepen, 'de losse comité's en partijen zullen geen misbruik maken van onze onvergelijkelijke kracht. De tegenwoordige regeering, die wan kelt tusschen de roode vlag en de driekleur, inflatie en etatiseeringen veroorzaakt, zal ons niet aan haar zijde vinden. Wij willen met achting de eerste overwinning van de Fransche moraal vieren-" De Bond der Republikeinsche Oudstrijders Publiceert een mededeeling, waarin de leden Worden opgeroepen zich gereed te houden voor tegendemonstraties, wanneer mannen van den 6en Februari zich mochten laten verleiden tot hieuwe uitdagingen. PARIJS, 5 Febr. (Reuter). Naar verluidt is de Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken Laval ziek. Hij heeft de griep, echter in een Zeer lichten graad. Een kijkje op de Place de la Con corde, 6 Februari 1934. Een autobus wordt aangehóuden, die als barri cade dienst moest doen. Te Koedijk had Dinsdag een demonstratie plaats van tuinders, om den slechten toestand der tuinders nogmaals onder de aandacht der overheid te brengen. Men begaf zich naar het Raadhuis, waar een deputatie door het Gemeentebestuur werd ontvangen. WEENEN, 6 Febr. (V. D.) In zijn toespraak tot de leden der Engelsch-Amerikaansche persvereeniging heeft de leider der Oostenryk- sche monarchisten, baron Meisner, een belang rijke toespeling gemaakt op de eventueele res tauratie der vHabsburgers. Hij zeide niet bereid te zijn aan te geven, hoe of wanneer een der gelijke restauratie zou geschieden, doch de verkiezingen voor het presidentschap, welke in het najaar zullen worden gehouden, zouden de onthulling brengen. WEENEN, 6 Febr. (Reuter) De politie heeft twee communistische centrales ontdekt en een groote hoeveelheid opruiend propaganda-mate- riaal in beslag genomen. Er zijn talrijke arres taties verricht. Volgens berichten van Duitsche zijde, zouden 250 arrestaties zijn verricht. BUENOS AIRES, 6 Febr. (Reuter) Uit Mon tevideo wordt gemeld, dat de opstand in Uru guay zoo goed als onderdrukt is. Vliegtuigen der regeering wierpen bommen op het hoofdkwar tier der rebellen, waarvan de leider gewona werd. ISTANBOEL, 5 Febr. (Reuter) Voor de Vrijdag te houden parlementsverkiezingen heeft Kemal Ata Turk thans zeventien vrouwen als candidaat uitgezocht. Zooals men weet is in December j.l. bepaald, dat vrouwen, die minstens 30 jaar oud zijn, tot afgevaardigden kunnen worden gekozen. Bovendien zullen thans 380 afgevaardigden worden gekozen, tegen 315 in het vorige parlement. HET IN INDIË VERMISTE VLIEGTUIG VERPLETTERD IN EEN RAVIJN GEVON DEN; BESTUURDER NOG NIET TERECHT. LONDEN, 6 Febr. (Reuter.) De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" noemt het bericht, dat, ingeval Duitschland de En- gelsch-Fransche voorstellen van de hand zou wijzen, een defensief verbond tegen Duitsch land zou worden gesloten, onjuist en verklaart, dat dit gerucht gisteren officieel is gedemen teerd. De mogelijkheid bestaat volgens de „Mor ning Post", dat men dit bericht opzettelijk in omloop gebracht heeft, om te verhinderen, dat een accoord tot stand komt. Bij een storing in het verloop van zaken heeft, zoo vervolgt het blad, in de eerste plaats Sovjet-Rusland be lang. Litwinof wil de isoleering van Duitsch land. De politiek van Rusland bestaat daarin, aan Duitschland een wederzijdsch pact van bij stand met blijvende grensgaranties aan te bieden. Zou dit voorstel door Duitschland ver worpen worden, dan wil Sovjet-Rusland hier van gebruik maken, om hiermede een verbond met Franrijk en Tsjecho-Slowakije te recht vaardigen. Weliswaar is Frankrijk tot op ze kere hoogte op dezelfde politiek ingesteld, doch men meent te Moskou, dat Parijs zal afzien van de vriendschap met Sovjet-Rusland, inge val een accoord met Duitschland of ook slechts met Engeland tot stand zou komen. Wanneer Flandin tusschen den steun van Engeland en van Sovjet-Rusland zou moeten kiezen, wat zeker binnen het bereik der moge lijkheden ligt, dan zou hij zich ongetwijfeld voor Engeland uitspreken, aldus de „Morning Post". De Saarbesprekingen schijnen goed te vlotten. Een accoord te Bazel. De onderhandelingen tusschen Duitschland en den H. Stoel weer op het doode punt. De 6de Februari te Parijs. Strenge handhaving van het betoogingsverbod. Flandin naar de Notre Dame. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Koloniën. De handelsbesprekingen tussichen Nederland en Roemenië ondervinden eenige moeilijk heden. O WASHINGTON, 5 Febr. Naar de „Associa ted Press" uit Londen meldt, zou de Britsche regeering de Amerikaansche regeering via de Amerikaansche ambassade in Londen verzocht hebben het mogelijk te maken, dat de uit het Verdrag van Versailles in het Verdrag van Berlijn tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland overgenomen militaire bepalingen, zouden worden opgeheven. Tegelijkertijd heeft de Britsche regeering verzekerd, dat geen ge heim bondgenootschap of accoord tusschen En geland en Frankrijk bestaat. Het verzoek der Britsche regeering is tot dusverre nog niet ontvangen op het staats- departement. In welingelichte diplomatieke kringen neemt men echter aan, dat de Ame rikaansche regeering zich daar niet tegen zal verzetten, aangezien zij deze militaire bepalin gen van het verdrag van Berlijn nooit zeer be langrijk heeft gevonden. De Amerikaansche regeering zal iederen stap bevorderen, die de Rijksregeering ertoe zou kunnen brengen te rug te keeren naar de ontwapeningsconferen tie. ROME, 6 Febr. (Reuter.) De commissie-van drie voor de Saarkwestie is hedenochtend on der voorzitterschap van baron Aloisi in het Paleis Chigi bijeengekomen. De president van de regeerings-commissie van het Saargebied, Knox, was eveneens aan wezig. HU gaf opheldering van verschillende kwesties, o. a. ten aanzien van de positie der ambtenaren. Knox deelde mede, dat met Duitschland reeds een overeenkomst is gepa rafeerd, welke vermoedelijk te Rome zal wor den geteekend. De Saar-besprekingen te Bazel zijn gisteren beëindigd. De secretaris van de financieele sec tie van den Volkenbond is naar Rome gegaan, om de te Bazel onderteekende conventie, welke 100 pagina's omvat, voor te leg^fen aan het co mité van drie. De laatste instructies uit Parijs en Berlijn inzake de spoorwegen zijn nog niet ontvangen. BANDOENG, 6 Febr. (Aneta). Hedenmorgen zijn het 15de batal jon infanterie uit Bandoeng en twee compagnieën infanterie uit Tjimahi de bergen ingetrokken om 't vermis te toestel, 'n Curtissjager van 1929, bestuurd door wachtmeester Wulms, te zoeken. Ook de nasporingen vanwege de luchtvaartafdeeling werden hervat. Ten slotte is het toestel verplet terd in een ravijn gevonden. Om trent het lot van den bestuurder is nog niets bekend. De heer Wulms is lid van het hoofdbestuur van de R. K. Onderofficierenvereeniging St. Ignatius. Het zoeken naar het vliegtuig was zeer moei lijk, daar het terrein geheel met bosch over dekt is. Een commissie van onderzoek, benevens me dische hulp is naar de plaats van het ongeval vertrokken. De plaats waar het toestel gevonden is be vindt zich bü den krater Domas en niet ver van den weg over de Tangkoe ban Prahoe. Nader biykt dat de waarnemer in het Fokker toestel, kapitein Van der Eem, bij het neer storten van den Fokker CV geen arm gebroken heeft, doch dat deze slechts uit het lid is ge schoten. Luitenant Kuntzel, de bestuurder van dit toestel, vloog laag en werd in het ravijn door een luchtstroom naar beneden gezogen, hij kwam met zijn toestel op een boomtop neer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1