S TA D S N I E U W S Wij schrijven voor U ft op advertentiën! Laatste Nieuws Men óc&tifft om: Staatsbegrooting Haarlem, 6 Febr. Het resultaat van Londen WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 R.K. ORATORIUMVEREE- NIGING Gecostumeerd feest op 3 en 4 Maart AUTOBOTSING OP DEN HEERENWEG Door de gladheid van den weg SUIKERZIEKTE EN ALCOHOL R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING „De lijfrente", opgevoerd door „Alberdingk Thijm" En daarnaast nog het besturen van een auto OOSTENRIJKSCHE AVOND Film, zang en dans 50 jaar in den echt verbonden Weet u het al? Personalia TREIN 808 TE ZANDVOORT Electrificatie der spoorlijn DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De ciubcompetitie 2e klas afd. Noord Vergadering bondsbestuur De clubcompetitie le klas Clubkampioenschappen Haarl. Damclub SIEtME HAARLEMSCHE COURANT BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTR. 2e Klasse, Klein Biljart UIT DEN OMTREK BURGEMEESTER RAMBONNET Herdacht in „IJmuidens Bloei" Het jaar 1934 ZANDVOORT De ,Volkische Beobacher" eischt thans „diplomatieke rechts gelijkheid'* EERSTE KAMER Algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer begonnen AGENDA 7 Februari INSTELLINGEN SCHORSING DER C.H.V. Boeren blijven vertrouwen behouden TWEE TON AAN ZEGELS VERVALSCHT Tegen beklaagde twee en een half jaar geëischt De R. K. Oratoriumvereeniging geeft, mede om te voldoen aan den van vele zijden geuiten wensch, op Zondag 3 en Maandag 4 Maart op Vastenavond dus een gecostumeerd feest, dat zooveel mogelijk zal gelijken op het ge slaagde dansfeest van verleden jaar. Het zal •wederom toegankelijk zijn voor alle katholie ken uit Haarlem en daarbuiten. Voor het „Oratoriumbal" is ook nu, evenals verleden jaar, de Gemeentelijke Concertzaal afgehuurd, die wederom fraai versierd zal zijn en ook de heer Herman Moerkerk heeft zich bereid verklaard als adviseur voor den artis- tieken kant van het feest op te treden, terwijl zeer waarschijnlijk ook dit jaar den heeren Mar tin de leiding van het dansen zal worden op gedragen. Waar echter verleden jaar gebleken is, dat zonder gevaar voor de goede stemming de „bü- attracties" gemist kunnen worden en deze zelfs door de deelnemers aan het feest niet op prijs weiden gesteld, heeft de commissie besloten deze te laten vervallen. De feestgangers worden uitgenoodigd zooveel mogelijk gecostumeerd te verschijnen, hoewel ook niet-gecostumeerden natuurlijk welkom zijn. Reeds kwam de commissie ter oore, dat door clubjes Ijverig gewerkt wordt om als leuke groep op het feest te verschijnen. Indien er aanleiding voor is zullen prijzen voor fraaie costuums worden uitgeloofd. Voor vele katholieken, die zich ongetwijfeld m den Vastenavondtijd dikwijls hebben afge vraagd, waar zij eens voor ontspanning zouden kunnen heengaan, is dit een welkome gelegen heid om feest te vieren. Van verschillende zij den hebben wij vernomen, dat het verleden jaar door de R. K. Oratoriumvereeniging gegeven feest, tot de keurigste en gezelligste behoort, die in Haarlem, door wie ook, gegeven zijn. Hedenmorgen om ongeveer half 9 had op den Heerenweg hoek v. Merlenlaan een bot sing plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto. Uit de richting Bennebroek naderde de luxe auto, bestuurd door den heer C. B. H. uit Den Haag. Hij moest plotseling remmen voor een uit de v. Merlenlaan komenden autobus. Door de gladheid van den weg slipte de luxe wagen en botste tegen den uit de richting Haarlem komenden vrachtauto. De schok was zoo hevig, dat de luxe auto vrijwel geheel is vernield. De carrosserie werd gedeeltelijk van het onderstuk afgeschoven. D vrachtauto werd licht beschadigd. De in houd van den auto werd gedeeltelijk vernield. Wonder boven wonder kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De vrachtauto werd licht beschadigd. De in- verbaal op. af gingen als duiven in een duiventil. Overigens was het een opvoering, die te apprecieeren was. Het stuk van J. v. Moser telt eenige traditio- neele rollen: een lieftallige dochter, die uitgehu welijkt wordt, twee Joodsche zakenlieden en een boekhouder, langzaam in al zijn daden en zoo langs zijn neus weg droog vele gestigheden lan- ceerend. Jeanne Rubeling. J. Teas v. Dijk en Joop Kruijver waren resp. de goede vertolkers. Gerard Nielen als de landeigenaar bracht bij zijn komst op het tooneel wat meer samenhang in het samenspel, dat een enkele maal weinig verband had en vlotheid miste. Jacob Henne- man zette den monteur keurig in de verf en Her. man Elferink toonde als het jongmensch met de lijfrente dat tooneelmatige zenuwachtigheid lang niet zoo gemakkelijk is als ze wel lijkt. De dames, mevr. M. NielenVlekke en mej. Tony Telman als de costuumnaaisters, kwamen in de twee laatste bedrijven meer op dreef. Dat ze in het eerste geschrokken waren door de ruwe komst van den monteur hadden wij nooit geweten als ze het niet verteld hadden! Cor Campfens en Joh. v. d. Putte vervulden de bijrollen van resp. taxateur en bediende. De aanwezigen toonden in veelvuldig en lang durig applaus htm waardeering voor het gebo- dene. Den actrices werden bloemstukken aange boden door den heer Icas v. Dijk, die namens de regelingscommissie een kort woord van dank na afloop der voorstelling tot de optredenden sprak. Vervolgens was er onder leiding van den heer v. Aken en met muziek van het orkest van den heer J. Nibbering (het orkest verdient lof voor zijn uitstekend spel!) een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen, als slot van de prettig verloopen en voortreffelijk geslaagde avonden! F. K. Onze R.K. georganiseerde middenstanders heb ben zich de vorige twee avonden onbezorgd ver maakt door de leuke klucht (wat euphemistisch met den naam „blijspel" aangeduid) in vier bedrijven „De lijfrente", opgevoerd door onze nationale R. K. Rederijkerskamer .Alberdingk Thijm" (nationaal ditmaal in de beteekenis van: „de" R. K. amateur tooneelvereeniging voor Haarlem). Vergeten waren crisis en malaise, vergeten onbetaalde en onbetaalbare rekeningen, vergeten de winkelwaren, die niet verkocht wor den en dus niets opbrengen of wel verkocht maar niet betaald worden. Men heeft zich kostelijk geamuseerd en har telijk gelachen, een verfrisschende ontspanning genoten in den besten zin van het woord. Het voorgaande wil nu weer niet zeggen dat er met geen woord van commercieele dringen gerept werd. Alleen al de titel van het tooneei- stuk wijst uit dat er over finaneieele zaken niet gezwegen werd. Voorts wees de voorzitter van de regelings commissie, de heer J. P. A. Nelissen, in zijn pit. tig en joviaal welkomstwoord even op de kas der vereeniging, die een opvoering door het be- roepstocneel, zooals verleden jaar, niet toeliet, waarom men .Alberdingk Thijm' uitgenoodigd had. (Dit laatste zal wel niemand betreurd heb ben! De voorzitter van de vereeniging, de heer Th. Hooy Jr. legde er nog een schepje op door met klem de echtgenooten der leden, die 80 pet. van het gezinsinkomen besteden, aan te sporen alléén te koopen bij middenstanders, die maar al te vaak dergelijken verkoop hard noodig hebben. Spr. betreurde het dat er nog zoovele midden standsvrouwen zijn die haar inkoopen doen in warenhuizen en coöperaties en hoopte dat zij de actie tegen de warenhuizen en coöperaties zullen onderstrepen door dit voortaan na te laten. De vrouwelijke aanwezigen kregen nog een andere aansporing van den heer Hooy nj. om hun echtgenooten op te wekken de vergaderingen van den R. K. Middenstand te bezoeken of om in den stijl van den heer Hooy te blijven (het volgende is dan ook voor zijn rekening!) om hun echtgenooten naar deze vergaderingen te sturen. Spr. toonde aan dat de animo der leden wel eens gehaperd heeft en vertelde zoo stiekumweg dat daarom het bestuur de feestavonden niet alleen georganiseerd heeft omdat de boog niet altijd gespannen kan zijn, maar ook omdat het bestuur wel eens gaarne een drukbezochte bij eenkomst wilde zien. Wat dit laatste betreft heeft het bestuur zijn zin gehad. De belangselling voor den feestavond was zóó groot dat ze tweemaal gehouden moest worden Tenslotte gaf de heer Hooy een fiksche, ver diende pluim aan de regelingscommissie' (die evenals verleden jaar weer bestond uit le heeren J. P. A. Nelissen, J. W. M. Rijbroek, J. Icas v. Dijk en P. J. Janssen) voor de organisatie der avonden en bracht hij dank aan .Alberdingk Thijm" voor haar spel. De „lijfrente", die wij als lest best voor na het verwerken der toespraken bewaard hebben, is niet het sterkste stuk dat Alberdingk Thijm ooit gespeeld heeft. Bovendien voerde zij het gisteravond niet voor de eerste maal op, zoodat zij er niet veel moeite mee had. Toch lijkt ons dat in de détails der opvoering nog wel het een en ander verbeterd kan worden. Zoo b.v„ om enkele te noemen, had de land. eigenaar (hoe eigengereid ook toch steeds 'n man van standing is) moeten groeten toen hij 't ate lier voor het eerst binnentrad. En waarom de boekhouder die alles op zijn elf en dertigst deed, eenige malen vlug de kamer inliep, was ons een raadsel. De regie wist in het vierde bedrijf niet over weg met de vele personen, die het tooneel op en Hedenmorgen stond voor den Haarlemschen Kantonrechter een 40-jarige man terecht. In den nacht van 19 op 20 November 1934 om streeks drie uur was hij bij de Amsterdamsche poort aangehouden daar hij over den weg, die zeven meter breed is, slingerde van links naar rechts. Een agent constateerde dronkenschap. Een hoofdagent, die in den bewusten nacht vanaf de Amsterdamschebrug, het heele geval aanschouwd had, bevestigde dit. Een deskun dige bracht een geheel ander licht in de zaak. Hü verklaarde dat verdachte zeer veel last van suikerziekte heeft en daarvoor ingespoten wordt met insuline. De inspuitingen kunnen, aldus getuige, tot gevolg hebben: zwakte, tril ling, oogstoomissen, duizeligheid, bewusteloos heid, desoriëntatie en geestesstoornissen. Hierop vroeg de kantonrechter den verdach te, wanneer hij zulke inspuitingen had gehad, en wat hij dien dag aan alcohol gebruikt had. Verdachte zeide dat hij zich dien avond om half acht ingespoten had, twee borrels, een glas wisky, twee glaasjes cognac en twee kop pen koffie gebruikt had. De verdediger vroeg aan den deskundige of hü wilde verklaren wat hü bü het onderzoek «•an verdachte geconstateerd had. Deze ant woordde dat hij aceton had gevonden. De ver dediger zei, dat hij zoo juist bij den drogist een fleschje aceton gekocht had en vroeg den kan tonrechter hieraan te willen ruiken. De kan tonrechter zeide. dat hü indertijd een klap op den neus gehad had en dat zoodoende zün reuk zenuwen niet meer geheel in orde zün. De ambtenaar van het O. M. mocht toen aan het fleschje ruiken. De verdediger vroeg of de reuk van de aceton op den reuk van al cohol geleek, hetgeen de ambtenaar bevestig de. De deskundige verklaarde, dat indien iemand zware aceton-vergiftiging heeft, dit aan den adem te ruiken is en dat het wankelen ook een gevolg kon zün geweest van zulk een ver giftiging. De ambtenaar van het O. M. meende dat verdachte zeer zeker onder den invloed van drank had verkeerd. Mocht echter blüken dat verdachte aceton- of insulinevergiftiging heeft, dan mag een dokter zeker niet toestaan dat zoo iemand een auto bestuurt. In ieder geval had verdachte het verkeer in gevaar gebracht op een ernstige wüze. De ambtenaar eischte 200 boete subs. 20 dagen hechtenis met ont zegging van het besturen van een motorrijtuig voor den tijd van zes maanden. De verdediger memoreerde de verschünselen die zich konden voordoen bü zware suikerziek te en wees er op dat verdachte door verschil lende doctoren was aangeraden een twee borrels vóór het eten te gebruiken. PI. zeide dat de ambtenaar van het O. M. had laten doorschemeren, dat, indien verdachte niet dronken was geweest, maar zware suikerziekte of acetonvergiftiging had, deze evenmin den auto had mogen besturen; maar er is geen wet die in dergelijke gevallen het besturen van een auto verbiedt. Spr. pleitte vrijspraak. De ^kantonrechter zal op 13 Februari schrif- telük vonnis wüzen. Woensdag 27 Februari zal onder auspiciën van het Oostenrijksche Ministerie van Handel en Verkeer een zeer belangrijke avond gegeven worden in de gemeentelüke concertzaal alhier. Allereerst zullen er enkele films over Oosten rijk gedraaid worden. Een Weensche opera-zangeres zal eenige Oostenrijksche liederen zingen. Frau Prof. Pfundmayer, eerste solo-danseres aan de Weensche staatsopera zal met 14 harer pupillen Oostenrüksche Nationale dansen laten zien, met als hoogtepunt de beroemde „Donau- walzer." De leden van de Nederlandsche Reisver- eeniging voor Katholieken hebben reductie op den entree-prüs. Op Maandag 18 Februari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het echtpaar J. v. d. Munnink- Sas, wonende Zwaluwstraat 17 alhier, in den echt werd verbonden. De oudjes zün beiden de 75 jaar gepasseerd en verheugen zich nog in een tamelük goede gezondheid. Het feest wordt in huiselijken kring gevierd. A.s. Zaterdag en Zondag 9 en 10 Februari wordt er een gezellige fancy fair gehouden. En waar? In het St. Jozefsgezellengebouw aan de Jansstraat. Zij is geopend Zaterdag van 5 tot II uur en Zondag van 12 tot 11 uur. Knoopt u het in uw oor? Vrijdag 1 Februari slaagde de heer J. Hoek, leeraar aan het R. K. Lyceum, voor het doc toraal examen in de sociale aardrijkskunde. Dinsdag 5 Februari slaagde de oud-Lyceist F Hokkeling voor het doctoraal examen in de Duitsche taal en letterkunde. Beiden studeer den aan de gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. De heer Hokkeling is de eerste oud-leerling die thans als leeraar aan het R. K. Lyceum verbonden is. De Vereeniging tot Bevordering van een be tere treinverbinding met Zandvoort-Bad, co mité trein 8.08 hield Dinsdagavond een belang rijke vergadering in gebouw Monopole te Zand- voort. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter over het behaalde resultaat in de vijfjarige periode, welke de vereeniging achter zich heeft en waarvan de eerste vier jaren büna vruch teloos waren voorbijgegaan ondanks het üverig pogen. Verblijdend was het, dat hij nu bon me- dedeelen, dat er succes was behaald. Stond de directie der Ned. Spoorwegen tot voor korten tüd geheel afwijzend tegen de van bestuurszijde gevraagde verbetering, thans juist twee dagen geleden is er van de directie bericht binnen gekomen, waarin werd gevraagd, welke verbe teringen dringend noodig werden geacht. Uit de gevoerde correspondentie bleek, dat de di rectie geen kans zag nog eenige verbetering aan te brengen in de nu komende zomerdienst- rgeling die echter aan redelijke eischen voldoet. Verwacht mag dus worden, dat in de winter- dienstregeling 19351936 eenige treinen zul len worden ingelegd, terwül van den kant der Ned. Spoorwegen nog werd gemeld, dat een eventueele electrificatie niet eerder gereed kon zijn dan Mei 1936. Er zijn teekenen, die wijzen op de werkelijke totstandkoming der zoo vurig begeerde electri ficatie. Ten eerste zijn alle bovengrondsche te- lefoonlünen reeds weggehaald (een der voor naamste eischen voor electrische tractie) Daar enboven zijn de rails versterkt met dat mate riaal (dwarsliggers, verbindingen e.d.) noodig voor dit doel, terwül het station Overveen ver hoogd en verlengd is. Vorig jaar is gedurende drie maanden een onderzoek ingesteld door een ingenieur der Ned. Spoorwegen met het oog op eventueele veranderingen, die voor electri ficatie noodzakelük waren. Aan het slot der besprekingen wordt de volgende motie aange nomen: Comité trein 8.08 in een openbare jaarverga dering bijeen op 5 Febr. in gebouw Monopole, gehoord de besprekingen, gehoord de corres pondentie, besluit, de onderhandelingen met de Ned. Spoorwegen voort te zetten en bü onbevre digend resultaat die maatregelen te nemen, die het bestuur noodig acht en gaat over tot de orde van den dag. In het bestuur werden herkozen de heeren J. Hendriks, Swaab-Hooreman, terwül de va catures werden aangevuld door de heeren Ra- felowitch en D. van Praag. In het R. K. Vereecigingsgebouw aan de Ko- ningsteinsti'aat te .Haarlem had een ontmoe ting plaats tusschen „St. Joseph" en H. R. K. D. 2. Ongetwüfeld werd deze kamp een van de spannendste, welke er tot heden in deze af- deeling heeft plaats gehad. „St. Joseph" weer de zich kranig. Jammerlijk kwam bü H. R. K. D. 2 bord 9 niet op, wat dit tiental terstond 2 kostbare punten kostte. Vanwege het late uur, moest de partij aan bord 2 worden afgebro ken en zal arbitrair worden beslist. Vermoe. delük zal genoemde partij remise worden ver klaard, waardoor H. R. K. D. 2 een benauwde overwinning kan boeken. De gedetailleerde uitslag is als volgt: St. Joseph 1—H. R. K. D. 2 A. ZegwaardW. Besselink 0—2 Th. SchuitTh. Bandsma xx W. v. LeeuwenA. v. Rossum 0—2 SpringveldA. Herben 2—0 J. LuitenF. v. Rossum 0—2 Th. Schy'venaar—M. Herben 0—2 H. RooseF. Lucas 2—0 H. TeeuwenJ. Ruigrok 2—0 1?. KampC. Bourgonje n. o. 2—0 W. Keyzer—B. Goedemans 0—2 8—10 Volgens het wedstrijdrooster heeft de retum- wedstrüd plaats op Maandag 11 Febr. a.s. in het clublokaal van Haari. R. K. Damger.oot- schap aan het Soendaplein, Haarlem-ïToord. Deze zal plaats hebben op Vrijdag 8 Febr. en wel ten huize van den heer G. Warmerdam, Borneostraat 10, Heemstede. Aller opkomst dringend gewenscht. Dinsdagavond had tn het clublokaal van Haari. R. K. Damgenootschap de wedstrijd H. R. K. D. 1—T. E. P 1 plaats. Tegen alle verwachting in, had deze ontmoeting een on gewoon spannend verloop. De T. E. P.'ers lie ten zich thans van hun beste züde zien, waar door H. R. K. D. 1 alles in het werk moest stellen om een overwinning te behalen. Het re sultaat aan de diverse borden was als volgt.: H. R. K. D. 1—T. E. P. 1. G. ZeeuweP Hollenberg P MulH. de Reus C. StijnmanA. Bronstring W. HopstakenB. v. d. Kroft G. J. v. KesterenG. v. d. Kroft J. LucasP. Klaver W. MulN. Romen C. Mul—C. Koek W. BesselinkAlb. Klein A. v. RossumJac. v. d. Kroft 2—0 0-2 0—2 1—1 20 2—0 0—2 1—1 1—1 2-0 11—9 In „Royal" te Haarlem werden Maandag avond j.l. de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder publiceeren wü de uitslagen: Hoofdklasse. P. G. van Engelen remise met P. J. Bürij; J. B. Sluüter Jr. wint van F. W. de Pater; J W. van Dartelen wint van H. van Lunenburg Jr.; P. J. van Dartelen remise met J. B. Sluiter Jr.; H. G. Teunisse wint van F. W. de Pater; Ph. G. Amelung Jr. remise met H. G. Teunisse Tweede klasse. P. H. Meure wint van A. Smit; Chr. Ger ritsen wint van Th. C. v. d. Sluüs; G. Bakker— T. Kerkman afgebroken; A. Kiel wint van K. Olij; J. Otter wint van J» Wielenga; I. Ris- seeuwC. Kool afgebroken. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem bet nummer van de annonce, waarop O wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaak* Dinsdagavond werden de wedstrijden voor bovengenoemd kampioenschap in „Gentral Bar" a.d. Krui5werf voortgezet. Oosthuis (Excelsior) debuteerde goed door tegen v. d. Hoek (D.E.S.) zijn achterstand in te loopen en nog met flinken voorsprong te winnen. De match Meeuwenoord (Haarl. Noord)v. Noort (BI. Krijtje) was spannend van begin tot eind. Tenslotte won de Beverwijker nog met 7 car. verschil. Nadat de strijd geruimen tijd gehjk opgegaan was nam C. v. d. Berg (Haarl. Noord) met een fraaie 31 tegen Ronde (D. E. S.) de leiding om ze niet meer af te staan. Hieronder de volledige uitslagen: pnt. brt. h.s. gem. C. v. d. Hoek 109 35 19 3.11 S. Oosthuis 150 35 18 4.29 H. Meeuwenoord 143 34 22 4.21 Th. v Noort 150 34 19 4.41 J. D. Ronde 144 27 20 422 C. v. d. Berg 15° 27 31 5.56 Het programma voor hedenavond luidt: V/2 uur: P. Langendijk—S. Oosthuis. 9 uur: H. Meeuwer.oordJ. D. Ronde. 10uur: P. Langendijk—O. v. d. Berg. In de Dinsdagavond gehouden jaarvergade ring der vereeniging „IJmuidens Bloei" heeft de voorzitter, notaris W. A. Dolleman, deze ge opend met een rede, waaraan wü het volgende ontleenen. Op mü rust de plicht, een woord te wij den aan de nagedachtenis van onzen hoogge- achten eere-voorzitter, burgemeester Rambon- net, die ons helaas te vroeg, veel te vroeg, ont vallen is. Burgemeester Rambonnet is niet meer. Welk een hooge opvatting van plichtsbetrach ting was in hem geïncarneerd. Niets was hein te veel, waar het ging om de oelangen onzer gemeente. Dat hij onze eere voorzitter is geweest, was voor onze vereeniging een groote eer; wü gedenken daarbü dankbaar, hoezeer hij in de belangen onzer vereeniging medeleefde; herhaaldelük Is hlerbü ook ge bleken, dat hij het groote ïut var het bestaan van eene vereeniging als IJmuidens Bloei in zag en meermalen verzocht hij ons bestuur in de personen van haar voorzitter en secretaris om adviezen in het belang der gemeente Een burgemeester met de capaciteiten van mr. Rambonnet te moeten missen, is een groot, zeer groot verlies. Helaas heb ik mij moeten beperken tot het brengen van een laatsten groet op het plechtige oogenolik bü het Raad huis te Velsen, toen het stoffelük overschot van den beminden afgestorvene daar voor het laatst gedurende eenige oogenblikken verwülde; niet verstelbare ambtsbezigheden hebben mü tot mijn zeer groot leedwezen belet om de begrafe nis van onzen Eere-Voorzitter bü te wonen. Had ik met de velen anderen uit onze ge meente bij zün graf mogen staan, dan voor zeker had ik ook namens onze vereeniging een woord van groote waardeering gesproken voor hetgeen hü voor de gemeente Velsen heeft mogen zijn. Ik had daarbij ook getui genis afgelegd van onzen dank voor den steun, welke onze vereeniging steeds van hem mocht ondervinden en had daarbü de bede geuit, dat züne diepbedroefde weduwe en kinderen troost mogen vinden in de gedachte, dat Burgemees ter Rambonnet zich in de enkele jaren, dat hü in Velsen Burgemeester was, groote liefde en vriendschap in zeer wüden kring veroverd heeft. In dankbare herinnering zullen wij hem bly- vend gedenken. Wat zegt ons het afgeloopen jaar 1934, als vüfde in de serie van malaise-jaren te IJmui- den? Met onzen minister van sociale zasen Prof Dr. Slotemaker de Bruine, zoude ik hier op willen antwoorden „dat lager levenspeil aanvaard moet worden". Het gaat in het bij zonder om het „aanvaarden"; wü moeten onaf- er ten volle indenken, dat wü op het punt van het normale zün aangeland en dat al hetgeen ons in de komende jaren wordt toebedeeld, winst is. De contingenteering van vreemden vischaan- voer is iets, wat men verkregen heeft; men moge hiermede in IJmuiden niet allerwegen tevreden zün, tenslotte is het een ontwijfel baar voordeel gebleken voor het visscherübe- drijf; de gemiddelde besommingen per schip in 1932, 1933 en 1934 mogen hiervan een bewüs opleveren, deze bedroegen n.l. respectievelük voor die jaren f 36787.f 23212.en f 41534. terwül ook het gemiddeld aantal reizen per schip in 1934 gunstiger was dan in 1932 n.l. 19 tegen 15.2; het jaar 1933 moet wegens de in dat jaar plaats gehad hebbende staking voor de laatste gemiddelde cüfers buiten beschouwing blüven)en hierbü moeten wü ook overwegen hoe de toestand zoude zün, zoo er geen contingenteering geweest, ware, ik meen te mogen vermoeden, dat het er dan thans nog slechter zoude hebben uitgezien. Trachten eenige verbetering te krijgen, moet onze leus zün. Daarbü zien wij vragend op naar onze regeering. Wat zal zü verder doen? Zü heeft thans weer een zeer belangryk rap port over IJmuiden verkregen. Welk effect zal dit hebben? De visscherü-controle is hieruit reeds geresulteerd; zoo dit instituut met de noodige kracht bekleed wordt kan het onder bekwame en sterke leiding wat goeds voor IJmuiden tot stand brengen. Ik zie hierbü in de eerste plaats naar de opruiming van een groote party oud roest, welke zich in de haringhaven bevindt. Hier is volgens mijn oordeel met regeeringssteun wat te bereiken. De regeering koope de verdere on bruikbare schepen voor een behoorlijken prijs op onder conditie dat de opbrengst wordt aan gewend voor in Nederland te bouwen nieuw materiaal voor de visscherij. Het Rijk heeft op deze wüze het voordeel, dat er werkgelegenheid geopend wordt voor afbraak der oude schepen benevens voor nieuw bouw van de vervangende schepen, waarvan het type in overleg met deskundige adviezen zal moeten worden vastgesteld. Ook hypotheek houders op de uitsluitend voor afbraak be stemde schepen, zullen, zoo zü er althans nog zijn, in zoodanige regeling gaarne medewer ken. Het spreekwoord „beter een half ei dan een leege dop" blüft nog altüd gelden. De sterke man aan het hoofd van de visscherücon- trole kan hier veel goed werk verrichten mits hü den stok achter de deur heeft, want ook te IJmuiden is dit wel noodig. Aan de toekomst van IJmuiden kunnen wü werken door al het mogelijke in het werk te stellen om hier een vrije los- en laadhaven te krijgen. Waar men tegenwoordig in alles wil economiseeren, zal ook de vrüe los- en laad haven in IJmuiden, als in vele gevallen een groote besparing bréngen, eenmaal komen. Het oog hierop gericht komt men tot de overtui ging, dat er aan de zuidzijde van de visschers- haven een voldoende haven voor dit doel aan wezig moet zün. De plannen voor zoodanige haven .bestaan; men zie hiervoor slechts de geëgaliseerde vlakte, thans weer min of meer duinterrein geworden, aan de zuidzijde van het visschershavencomplex; wat ligt hier geen werkgelegenheid open en nog wel een zooda nige waarvoor geen andere kosten dan ar beidsloon in aanmerking komen. Ook hier kan de zegenbrengende arbeid door het Ryk be vorderd worden en menige werklooze in de ge meente Velsen aan arbeid worden geholpen. Dat eene staking in het jaar 1935, welke ons reeds weken voor de beëindiging van het oude jaar bedreigde, ons is gespaard geworden, stemt tot groote dankbaarheid. Spr. eindigde in het vertrouwen dat de Regeering in de naaste toe komst ook voor IJmuiden iets zal blijken te zün. In zijn welkomstwoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom de afgevaardigden van de vereeniging „Santpoorts .Bloei" en van de kampeervereeniging „Ons Buiten" te Amster dam. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B. G. Schuitenmaker, lokte een warm ap plaus uit, terwül de voorzitter hem dankte voor dezen belangrijken arbeid. Uit het financieel verslag bleek, dat de con- tributiën het bedrag van f 800.— niet konden bereiken, een gevolg van het vele bedanken bij het aanbieden der kwitanties, wat een verlies opleverde van f 135.De reserve der vereeni ging is dan ook ingeteerd. Gelukkig traden er 39 nieuwe leden toe. De inkomsten bedroegen f 1223.15, waarbü f 246.65 uit de reserve. Er zou feitelijk een te kort zijn, als enkele posten niet op het nieuwe boekjaar waren gebracht en de secretaris niet een bedrag van f 70.— in de kas had gestort. De begrooting voor 19341935 werd vastge steld op f 1089. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden, de heeren D. Bais Jz„ vice- voorzitter en G. Carst, D. Geus en A. de Wit bü acclamatie werden herkozen, terwül in de vacatures wegens het overlüden van de heeren K. van Pel Jr. en A. F. C. Bückmann werden gekozen de heeren A. P. Bakker te IJmuiden en I. S. Hagen, directeur der N.V. Melkinrichting Velsen. Ingesteld werd een permanente propaganda- commissie, waarin benoemd werden uit het be stuur de heeren D. Geus, G. Heükoop en G. Fennell en uit de leden de heeren Jac. Gorter, Joh. Meüer Jr., K. de Waard, G. van Telgen en Engel. By de rondvraag bracht een afgevaardigde van de vereeniging Santpoorts Bloei dank voor de uitnoodiging en hoopte op een verdere pret tige samenwerking. V. V. V. Op de in bodega Mustert gehou den buitengewone ledenvergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is tot voorzitter gekozen de heer G. Steil, terwijl de heer H. A. Klein werd herkozen. BERLIJN, 6 Febr. De „Völkische Beob- achter" publiceert een beschouwing over de Fransch-Engelsche voorstellen van Londen. Het blad verklaart, dat men te Londen de vei ligheidsgedachte verbonden heeft met een reeks pact-voorstellen, terwül de volken, die zich niet terstond bij deze pacten aansluiten als kwaadwilligen worden bestempeld. Het nat - soc. hoofdorgaan merkt op, dat het begrip vei ligheid verschilt naar gelang de bijzondere positie van een bepaald volk. In dit verband wordt een diplomatieke rechtsgelükheid ge- eischt, om de andere naties het eigen begrip van veiligheid te kunnen voorleggen. Tenslotte verklaart de „Völkische Beobach- ter", dat regelingen tusschen twee volken by wederzijdschen goeden wil wel tot stand ge bracht kunnen worden, doch dat besprekingen over „kettingpacten" te wüdloopig en tegen strijdig zün. De „Diplomatische Korrespondenz" ver klaart, dat de wüze, waarop de problemen te Londen behandeld zün, in staat is, om anders dan vroeger overal vertrouwen te kunnen wek ken. De Eerste Kamer is heden begonnen met de algemeene beschouwingen over de rijksbegroo- ting 1935. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) brengt hulde aan de werkkracht van het ka binet. Wij moeten het dankbaar zijn voor zün voorzichtig beleid. Spr. en zün vrienden scha ren zich achter de monetaire politiek der re geering. Spr. critiseert den .Minister van On- derwüs inzake diens optreden ten opzichte van het spellingvraagstuk. Spr. dringt er op aan dat het kabinet op de beslissing van den mi nister terugkome. Spr. is het eens met de hou ding van de regeering, wat betreft de toetreding van Rusland tot den Volkenbond, al acht spr. Gebouw „St. Bavo" Christelijk Filmbureau 8 uur Proza 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur Bestuur Spoorweg personeel half negen Jaarvergadering Bak kers half zeven Fabrieksarbeiders 8 uur Voorstelling voor kinderen van werkloozen 2 u. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Voordracht van père Paul Doncoeur S. J. over „le jeune génération ca- tholique en france: élites intellectuelles et pro grammes sociaux," kwart over 8. Clubgebouw Oosterspeeltuin Zomervaart Tentoonstelling van goede en goedkoope voe ding 25 en 79 uur. Waaggebouw Spaarne Tentoonstelling- werken van Cor Visser, 105 uur. Jeugdwerk „St. Jan" Teylerplein 2 Fancy Fair, 411 uur. Gem. Concertgebouw N.V. Nationale Re vue „Dat zou je wel willen," 8 uur. Luxor-Theater „Helden der golven". 3.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Het meisje met de blauwe hoed Op het tooneel Bert Wright en Partner, Engelsche jongleurs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Zesdaagsche Op het too neel Lion en Lindey, acrob. dansen, 2.30, 7 en 9.15 uur. J. H. Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Ten toonstelling 9—5 uur. Gebouw ,,St. Bavo" L. T. B. tuinders, haïf elf Ledenvergadering R. K. Volksbond, 3 uur R. K. Rechtskundig bureau, 78 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Café-Kestaurant Brinkmann K. J. M. V „St. Augustinus", half 9. Clubhuis, Raadhuisstraat 11 R. K. Kies- vereeniging Haarlem-Noord, kwart over 8. Clubgebouw Oosterspeeltuin Zomervaart Tentoonstelling van goede en goedkoope voe ding 25 en 79 uur. Waaggebouw Spaarna Tentoonstelling werken van Cor Visser, 105 uur. Gem. Concertgebouw N.V. Nationale Re- vul „Dat zou je wel willen", 8 uur. Luxor-Theater „Helden der golven", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Het meisje met de blauwe hoed Op het tooneel Bert Wright en Partner, Engelsche jongleurs, 7 en 9.15 u. Palace „De Zesdaagsche Op het too neel Lion en Lindley, acrob. dansen, 7.00 en 9.15 uur. J. H. Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Ten toonstelling 95 uur. St. Ellsabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. de Zwitsersche motiveering zuiverder. Spr. be toogt, dat er ten opzichte van de defensie grooten achterstand is in te halen en dat dit nauw ver band houdt met onze economische kracht. De heer MENDELS (S. D. A. P.) noemt het kabinet een kabinet van burgerlijke concen tratie. Spr, bepleit ordening van het bedrijfs leven in modernen zin. De actie van Brabantsche en Limburgsche burgemeesters tot versterking van het veldlegerï acht spr. ontoelaatbaar. Spr. chritiseert de houding van de rechter- züde ten opzichte van de bezuinigingen bü het onderwijs alsmede de monetaire politiek der regeering. Spr. zegt, dat de Regeering van den nood der crisis heeft gemaakt de deugd der reactie. De vergadering wordt geschorst. In verband met de schorsing van de CHV van den NCB, vernemen wy iog nader, dat deze schorsing, die alleen betrekking heeft op het denatureeren van rogge en tarwe, geen na- deelige consequenties voor de boeren zal heb ben, die bij de CHV zün aangesloten. Zy heeft immers alleen betrekking op die producten, waarvan de oude oogst reeds is verwerkt en waarvan de nieuwe oogst nog niet binnen is. Als, zooals met reden mag worden verwacht, de schorsing binnen niet al te langen tijd zal zijn opgeheven, zal deze heele affair' geen enkel gevolg hebben voor de boeren. De boeren houden zich heel nuchter tegen over het geval. Zü hebben vertrouwen in hun leiders en deelen met dezen de overtuiging, dat de zaak in niet geringe mate overdreven is, vooral door den tendens, die uit verschillende publicaties naar voren is gekomen. De kans bestaat, dat voor enkele filiaalhou ders de gevolgen minder aangenaam zullen zün omdat als eisch kan worden gesteld, dat zü als zoodanig moeten worden ontslagen. Over de opheffing van de schorsing is thans nog niets te zeggen. BATAVIA, 6 Febr (Aneta). De Officier van Justièie eischte tegen den beklaagde R. van E. terzake van vervalsching van handelszegels tot een bedrag van f 200.000.twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Over: de Winterhulp-actie Vrijdagavond 8 Februari wordt een laatste bij eenkomst gehouden van het groote comité „Win terhulp", dus van alle dames en heeren die zich reeds opgaven als medewerkers (sters) voor den te houden bazar, welke wordt geopend Vrijdag 15 Februari. Vooral voor de dames geldt deze oproep. Aan heeren-medewerkers heeft het comité op heden geen gebrek, doch het betreft speciaal de dames. Met dank aan de velen, die hun toezegging reeds deden, om mede te werken het groote doel te verwezenlijken, n.l. het welslagen van de ba zar, verzoeken wij de dames a.s. Vrijdag nog eenige dames mede te nemen. Ge weet het zelf wel, een vrouwenhand verkoopt makkelijker, en daar gaat het maar om. Komt dus in grooten getale opzetten, werkt allen mede, en gezien de voorbereidingen zal en moet dit liefdewerk slagen. Allen op het appel: Vrijdagavond 8 uur. DE COMMISSIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2