Visschersschepen in nood I Nederland-België Uit Vaticaanstad Lawine-ongeluk in Zwitserland Het vliegongeluk in Indië De zesde Februari te Parijs Het nieuws van heden De V.S. en de Sovjet-Unie DE OPVARENDEN GERED De intern, troepen macht Vrijdag Stokvisch DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 Ochtendblad Een van de vaartuigen gezonken Duitsche trawler vergaan Het Weer, Zes dooden Mongolië en Mand- sjoerije De dag kalm verloopen Consulaat-generaal op geheven BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19176 Ankerketting vastgeraakt in de schroef van de reddingboot In de branding De „Stellendam 23" gezonken Reddingsbooten helpen elkaar Nederlandsche mariniers 16 Febr. naar huis? mi Het steenkolenvraagstuk nog steeds het struikelblok Lawines in Oostenrijk Het zoeken gestaakt Maquette van het groote Sportpark dat bij Berlijn wordt gebouwd en waar in 1936 de Olympische Spelen zullen worden gehouden Nog geen conferentie tot regeling der grensincidenten Een incident in de Notre Dame en in de prefectuur van politie VEERKAMP (geen filialen) De Nar Marine-attaché en luchtvaart attaché uit Moskou terug geroepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Woensdagavond omstreeks half zes werden te Stellendam op Goeree noodseinen waargenomen die afkomstig waren van een tweetal Goeree sche visschersvaartuigen, welke zich met averij ter hoogte van den vuurtoren van Ouddorp be vonden. Onmiddellijk werd de reddingboot van Stel lendam gereed gemaakt om zich naar de plaats des onheils te begeven. Ook een motorbotter voer uit om zoo mogelijk hulp te verleenen. De reddingboot was spoedig ter plaatse en de bemanning smaakte de voldoening de opvarenden der visschersvaartuigen te red den. Toen echter kreeg men met tegenspoed te kampen. Een tros raakte vast in de schroef van de reddingboot, zoodat assisten tie noodig was. De reddingboot „President van Heel" is daarop uit Hoek van Holland vertrokken om hulp te bieden. Omtrent het uitvaren van de reddingbooten Van Stellendam en Hoek van Holland naar het Slijkgat, waar verschillende Goereesche vis schersvaartuigen in nood verkeerden, vernemen Wij nog het volgende: Een aantal visschersvaartuigen, alle thuisbe- hoorende te Stellendam, bevonden zich ter vischvangst op zee, toen een vrij krachtige wind opstak uit het Noord-Noord-Oosten. Omstreeks Vier uur in den namiddag besloten de beman- hingen terug te keeren en te Stellendam binnen te loopen. Zij hoopten nog ongedeerd op kalmer Water te komen, doch het is anders geloopen. Terwijl de scheepjes op de kust aanhielden, werd <3e wind steeds heviger en er kwam een zware zee te staan. Althans voor deze kleine vaar tuigen, die bovendien in het algemeen lang niet hieuw zijn werd het weer te gevaarlijk. De ge volgen bleven dan ook niet uit. Van de Stellendam 41 sloeg de mast overboord, terwijl de Stellendam 6 de zeilen verloor. Ook de Stellendam 23 kwam in al lesbehalve benijdenswaardige positie te ver- keeren, doordat dit scheepje in de branding geraakte. De situatie was toen zóó dreigend, dat besloten werd assistentie te vragen, terwijl de booten voor anker gingen, nadat zij zich aanvankelijk nog eenigen tijd hadden laten drijven. Zij bevonden zich toen buiten de ..uitertonnen" (de buitenste tonnen) voor het Slijkgat. £)e bemanning® op booten van dezen aard bestaat de bemanning meestal uit drie kop pen slaagden er in, de aandacht op hun be- harden toestand te vestigen door het z.g. „sta celen". Zij staken in terpentijn gedrenkte lap- Pen in brand en zwaaiden ze rond. Zooals reeds gemeld, voer de reddingboot van Stellendam, de „Koningin Wilhelmina" onmiddellijk uit, toen deze noodseinen werden Waargenomen, terwijl ook de motorbotter Stel lendam 56 vertrok naar de in nood verkeerende scheepjes. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de ïeddingbmoot en de motorbotter de scheepjes op sleeptouw zouden nemen om ze veilig bin nen te brengen. Doch het ruwe weer heeft hier voor althans wat betreft één der visschers een stokje gestoken. „De Koningin Wilhelmina" had zich aller eerst naar de Stellendam 23 begeven, daar deze in de branding lag en dus in zeer ge vaarlijke situatie verkeerde. Toen men trachtte verbinding te krijgen, om het vaar tuig op sleeptouw te nemen, geraakte een ankerketting van het visschersscheepje, dat voor twee ankers lag, in oen der schroeven van de reddingboot. Door dit ongeluk was een botsing niet te voorkomen.. De „Koningfn Wilhel mina" voer met groote kracht tegen het lichte visschersscheepje, welks kop ge heel verbrijzeld werd. De „Stellendam 23" zonk vrijwel onmiddellijk, doch de uit drie koppen bestaande bemanning kon door de reddingboot aan boord worden genomen. Intusschen was omstreeks acht uur in den avond, het weer aanzienlijk stiller geworden, zoodat het grootste gevaar geweken was. Het manoeuvreeren werd natuurlijk veel gemakke lijker en zoo was het zelfs mogelijk, dat een der gehavende scheepjes, de Stellendam 41 op eigen kracht de haven van Stellendam kon binnenloopen. De motorbotter, die uit Stellendam was ver trokken om hulp te verleenen, nam de Stellen dam 6, die zijn zeilen was kwijtgeraakt, op sleeptouw. Ook deze beide booten zijn behou den binnengekomen. Intusschen was de reddingboot van Hoek van Holland uitgevaren, om de „Koningin Wilhel mina" hulp te verleenen, die moeilijk kon ma noeuvreeren, doordat tegen tij gevaren moest worden. Er trok een harde eb, die de redding boot, welke op één schroef voer, veel moeilijk heden veroorzaakte. Het lag in het voornemen, de boot naar Stellendam op te sleepen. SAARBRUCKEN, 6 Febr. (DNB) Het hoofd kwartier van de internationale troepen in het Saargebied heeft den Volkenbond, resp. de op het oogenblik in Rome confereerende Commis sie van Drie voorstellen doen toekomen inzake het terugtrekken van de internationale troe pencontingenten. Naar echter uitdrukkelijk uiteengezet wordt, ligt de definitieve beslissing en de regeling der afzonderlijke er mede samen hangende kwesties bij de Volkenbondsinstan ties. Volgens de tot niets verplichtende voorstellen van het hoofdkwartier zouden de Nederlandsche troepen op 16 Februari, de Zweedsche troepen op 18 Februari, de Italianen op een der daarop volgende dagen en de Engelschen als laatsten in verschillende étapes van 2027 Februari uit het Saargebied vertrekken. Men verwacht hier echter niet dat de Com missie van Drie aanleiding zal vinden wijziging te brengen in deze voorgestelde termijnen, zoo dat men een spoedige verklaring van goedkeu ring verwacht. President Knox zal waarschijnlijk te Rome gelegenheid vinden deze kwestie met de Com missie van Drie te bespreken. Men hoopt hier, dat een spoedige beslissing tot stand zal komen, opdat de voorbereidingen tijdig kunnen worden aangevangen. Reeds heeft de regeerings-com- missie een oproep bekend gemaakt om alle nog niet ingediende rekeningen voor leveranties aan de internationale troepen uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan te bieden. WESERMUENDE, 6 Febr. (D. N. B.) De trawier „Main" wordt sedert 22 Januari j.I. ver mist: men vreest, dat het schip met zijn be manning van 14 man in de stormen van de afgeloopen weken aan de Westkust van Noor wegen is vergaan. Verwachting: Meest matige, later af- H nemende N.O. tot O. wind, helder tot H licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. j§ Verdere vooruitzichten: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Onze Brusselsche correspondent seint ons, d.d. 6 Februari: In het kabinet van den eersten minister had den Woensdagmorgen nieuwe beraadslagingen plaats van ministers en hooge ambtenaren uit verscheidene departementen. De aanwezige ministers waren de heeren Theunis, Francqui, Hijmans, Gutt en Pierlot. De stand van de economische besprekingen, welke thans met verscheidene landen aan den gang zijn, werd nagegaan. Opnieuw werd aandacht geschonken wat Nederland betreft, aan het verzoek tot ver hooging' van het Nederiandsch kolencontingent naar België en aan het verzoek van Ierland om meer vee in België te mogen invoeren. België zou de verhooging van het contingent kolen uit Nederland aanvaarden, maar stelt als tegen-eisch, dat ook het kwantum kolen en cokes uit België proportioneel zou worden verhoogd. De Roemeensche troonopvolger Michael heeft een bezoek gebracht aan koning Peter II (links) van Joego-Slavië Woensdag was het dertien jaar geleden dat Z. H. Pius XI op den 6en Februari 1922, tot Paus gekozen werd. De Paus is thans 78 jaar oud en verkeert in uitstekende gezondheid. Pius XI staat thans reeds gedurende een der langste perioden in de geschiedenis van het pausdom aan het hoofd der Kerk. Van de 271 pausen, die op den zetel van Petrus hebben getroond, waren er slechts 39 wier periode 14 jaar of langer heeft bedragen. De verjaardag' van de Pauskroning' wordt den 12den Februari herdacht. In de Sixtijnsche kapel zal op dien dag een plechtigheid plaats hebben, terwijl den lOden Februari de herden king in de Sint Jan van Lateranen gevierd wordt. wsmmm f De plaats, waar de „Mohawk" zonk. De Amerikaansche kustwacht zocht dagen lang het water af BERN, 6 Febr. In St. Antonien in Praetti- gau (kanton Graubuenden) heeft zich een ernstig lawine-ongeluk voorgedaan. Van den Kuehnihorn maakte zich plotseling een ge weldige lawine los, die twee woonhuizen en een stal volkomen bedolf. Daarbij kwamen 6 personen om het leven. De plaats St. An tonien Is van alle verkeer afgesneden, daar lawines de wegen hebben geblokkeerd. Ook Davos was Dinsdag geheel van de bui tenwereld afgesneden, daar alle spoorlijnen, wegen en leidingen bedolven waren of wel ver nield. In den nacht op Woensdag gelukte het de lijn Davos-Pilieur vrij te maken, zoodat hedenmorgen de treinen ten minste op deze lijn volgens dienstregeling konden rijden. Er ligt in Davos 2'/2 M. sneeuw. In de verschillende onderkomens van den Parsenn bevinden zich nog talrijke skiloopers die het dal niet meer konden bereiken, daar een tocht daarheen het grootste levensgevaar opleverde. De onderkomens zijn echter veilig voor lawines en voldoende van proviand voor zien. Het autobusverkeer tusschen de verschil lende plaatsen van het Engadin moest natuur lijk ook worden stopgezet. In de hooggelegen kleine plaatsjes begint reeds een ernstig gebrek aan de noodige levens middelen te heerschen. Ook in Glamerland is een aantal lawines naar beneden gekomen, die hier en daar aanzienlijke schade hebben aan gericht. In het kanton Schwyz werder. van het hotel „Alpstuebli" bij Stoos eenige muren in gedrukt. De bergspoorlijn op den Rigi moest wegens sneeuw het bedrijf stilleggen. De temperaturen, die door den Foehn der laatste dagen hoog waren zijn de laatste dagen aanzienlijk gedaald, waardoor het gevaar voor lawines veel minder is geworden. In het Grossglocknergebied is heden de ski- looper Christoph Perchtold uit Moertschach bij Heiligenblut door een lawine bedolven. Hij is hedenmorgen, doqd, geborgen. Bij de Magnesit-fabriek, die toebehoort aan de firma Krupp te Essen in Duitschiand en die gelegen is in het Zillerdal is door een lawine een materiaalloods weggesleurd. Een arbeider kwam in de sneeuwmassa om. Het bergings werk moest wegens verder lawinegevaar stop gezet worden. BANDOENG, 6 Febr. (Aneta). De hulptroe pen die aangerukt waren in verband met het zoeken naar het vliegtuig, bemand door wacht meester Wulms, bereikten eerst laat in den namiddag de omgeving waarin de plek is ge legen waar de machine was gesignaleerd. Deze plek moest vervolgens ook doordat het zicht door slecht weer werd belet, van de vliegtuigen uit door middel van lichtkogels nader worden aangeduid. De vliegtuigen bewezen bij het zoeken be langrijke diénsten, doch laat op den avond was er nog geen bericht dat de plaats van het on geluk bereikt was. Bovendien werd de bericht geving eenigszins vertraagd in verband met de geïsoleerdheid van het terrein. Een later bericht luidt: het zoeken is ge staakt daar de hulpmiddelen voor nachtwerk niet toereikend waren. MOEKDEN, 6 Febr. (Reuter) Volgens een be richt uit Chailar heeft de conferentie tusschen Mandsjoerijsche en Mongoolsche gedelegeerden tot regeling van de grensincidenten, die op den 4en dezer was bepaald, nog niet plaats gevon den, daar de Mongoolsche gedelegeerden tot nu toe nog geen toestemming voor hun vertrek hebben ontvangen. Van Mandsjoerijsche zijde wordt er op gewe zen, dat het twijfelachtig is, of de conferentie zal plaats hebben. De Mandsjoerijsche regee ring stelt zich op het standpunt, dat het door haar troepen bezette gebied niet het onderwerp van besprekingen kan uitmaken, daar dit tot het Mandsjoerijsche Keizerrijk behoort. Voorts wordt van Mandsjoerijsche zijde me degedeeld, dat in het grensgebied tusschen Mongolië en Mandsjoerije op het oogenblik rust heerscht. Het ligt niet in de bedoeling de Mandsjoe rijsche troepen opnieuw in Buiten-Mongolië te laten optreden. PARIJS, 6 Febr. Vanmorgen hebben vele na bestaanden van slachtoffers van verleden jaar bloemen en kransen met linten in de Fransche kleuren neergelegd. Te 10 uur arriveerde op de Place de la Concorde een delegatie van de So- lidarité Frangaise in blauwe hemden. Baski- sche mutsen, rijlaarzen en schouderriemen, om kransen te leggen bij de standbeelden, waar verleden jaar hun makkers waren gevallen. Overigens bood de Place de la Concorde van morgen den aanblik van eiken dag. Veiligheids halve waren in de Jardin des Tuilleries onge veer twee honderd mannen van de Garde Mo bile in reserve gelegerd. In de Notre Dame vond de officieele plech tige rouwdienst plaats, die werd bijgewoond door minister-president Flandin. Tijdens dezen dienst heeft zich een incident voor-gedaan. Een lid van de Action Francaise was er in geslaagd door te dringen tot de plaats, waar de eerste minister zat. Toen hij bij hem aangekomen was, barstte hij in luide scheld woorden uit. De man werd onmiddellijk verwij derd. Toen na de plechtigheid de auto van Flandin van het plein voor de Notre Dame wegreed, vingen een aantal camelots du roi een fluit en joelconcert aan. Nader wordt over het incident in de Notre Dame gemeld, dat de man uitgeroepen heeft: „U bent een smeerlap (salaud). U hebt hier niets te maken. Maakt dat u wegkomt en gaat naar de moordenaars." De herdenking der slachtoffers van den zes den Februari 1934 op de Place de la Concorde is tot hedenavond zonder incidenten verloopen. Bij de monumenten van het plein worden de kransen en bloemen steeds hooger opgestapeld. Een krachtige politiemacht zorgt voor een nor maal verloop van het verkeer. Arrestaties wor den slechts dan verricht wanneer te groote samenscholingen dreigen. De ordemaatregelen worden in den loop van den avond aanzienlijk versterkt. Vooral krach tige afdeelingen politie worden opgesteld in de straten, die leiden naar de lokalen, waar de nationale organisaties herdenkingsvergaderin gen willen houden. Het linkerfront heeft zijn aanhangers streng bevel gegeven niet de straat op te gaan, maar zich gereed te houden voor alarm voor het geval, dat door de rechtsche organisaties on danks de gegeven instructies toch optochten mochten worden gevormd. De Parijsche universiteit heeft heden op be vel van den minister van Onderwijs de colleges gedurende twee uur gestaakt om den studenten de gelegenheid te geven deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheden. Op de beurs werden de slachtoffers van den 6den Februari 1934 herdacht door het in acht nemen van een minuut stilte. In aansluiting op de godsdienstige plechtig heid in de Notre Dame is het nog tot een in cident gekomen. Ongeveer 300 personen trok ken in gesloten optocht naar de prefectuur van politie en drongen door een zijportaal het bin nenhof op. Hier gaven zjj uiting aan hun afkeer van de mobiele garde door luide uitroepen als: „Weg met de moordenaars", „Weg met het ge spuis". Vervolgens maakten zij zich meester van een grooten vuilnisbak die zij naar den oever van de Seine sleepten en daar leeg gooiden. Stedelijke politie greep in en dreef de demon stranten uiteen, die daarop naar de wijk St. Germain trokken, waar zij rumoer bleven ma ken. Er werden vijf arrestaties verricht. Nog steeds Rozen boo insteeg 10. Tel. 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH Prima blanke geweekte Stokvisch. In rollen c.a. 1 pond. Levering door t geh land. Te a'dam bezorg, a. hols De zesde Februari te Parijs vrij kalm verloopen; incidenten in de Notre Dame en de prefectuur van politie. Saa ronder handelingen te Bazel beëindigd; 1 Maart worden de mijnen en spoorwegen in het Saargebied aan Dnitschland overgedragen. Lawine-ongelukken in Zwitserland en Oosten rijk. Wrijving tusschen Amerika en Sovjet-Rnsland; marine-attaché en luchtvaart-attaché uit Mos kou teruggeroepen. Woensdag was het dertien jaar geleden dat Z. H. Pius XI tot Fans werd gekozen. Pater A. Albers O.Carm. benoemd tot Aposto lisch Prefect van Malang. Het terugtrekken der int, troepen uit 't Saar gebied: Nederlandsche mariniers 16 Februari naar huis? Algemeenc beschouwingen over de Rijksbcgroo- ting in de Eerste Kamer begonnen. Steunverleening fruit en warmoezerij-gewassen Gemaal bij Nijmegen wegens hoogen waterstand in werking gesteld Doodelijk arbeidsongeval te Bnssum. Goereesche visschersvaartuigen in nood. Handhaving van de burgercorveeërs. Gestrande motorschoener in de haven van Ter schelling binnengebracht. Kalme opening, onregelmatig verloop en flauw slot op de New-Yorksche Beurs. De nar is onze schaduw. Wij meenen heel gewichtig te zijn en een impo sant figuur te maken maar wat een dwaas schaduwbeeld zien we van ons zelf op den vloer geteekend.' De dwaasheid van den nar is soms, soms, de wijsheid van het leven. (Dwaasheid bergt meer wijsheid dan menig wijz' kennen en kan," luidt 'n oud gezeg de. De dicaas kan ons soms plompver loren maar raak de waarheid zeggen. Kinderen en gekken spreken de ivaarheid," luidt een ander oud ge zegde. De nar uit Shakespeare's blij spelen is een wezenlijk element in heel zijn rijk geschakeerde verbeel dingswereld. Laten we daarom ons eigen ikje niet te verheven achten om óók uit hetgeen de zoogenaam de dwaas zegt de waarheid te putten, óók als deze ons persoonlijk niet gerieft. WASHINGTON, 6 Febr. (Reuter). Ten gevolge van het afbreken der onderhande lingen tusschen Amerika en Sovjet Rusland over de oude Russische schulden, heeft het Witte Huis heden instructie gegeven tot een demonstratieve beperking der diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. De marine-attaché en de luchtvaart-attaché worden uit Moskou teruggeroepen. Het Amerikaansche consulaat generaal te Mos kou zal geheel opgeheven worden, terwijl het personeel der Amerikaansche ambassade aanzienlijk zal worden beperkt. IWWWiUUlü llllll/ H!f/^2, Stand op Donderdag 1 nnr v.m. 760; vorige stand 756.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1