Haarlems Sportfondsenbad ■lila SBTTIÜSi EN HET FREDERIKSPARK DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 Z «De tijd zal 't leeren" Pastoor Van der Meer De meening van zeer bevoegden getoetst aan het aesthetisch inzicht onzer stad- genooten GELOOF EN WETENSCHAP De Renaissance van het Katholi cisme in Frankrijk ,ST. HUBRECHT' Goedbezochte jaarvergadering Gewetensgeld VRAGENBUS Gaat Driehuis verlaten na een schoone priesterloopbaan Pastoor J. F. van der Meer KRUISWEG 6ÖTÉU665S UIT DEN OMTREK BENNEBROEK Maar weinig gebouwen in Haarlem zijn er, waarvan architectonische kwali teiten en stedebouwkundig aspect zoo druk besproken en verschillend beoordeeld zijn als het Sportfondsenbad. De eerste twee ont werpen voor dat gebouw zijn door de Haarlem sche Schoonheidscommissie afgekeurd en het derde heeft tenslotte de toestemming van B. en W. verworven tegen het advies der Schoon heidscommissie in. Dit gaf aanleiding tot een conflict in den boezem van de commissie en eindigde met het ontslag nemen van enkele zeer bekwame leden. Thans kan het publiek met eigen oogen oor- deelen en wij zullen weinig tegenspraak ont- nioeten met de stelling te verdedigen, dat wel duidelijk aan het licht komt, dat in het Fre derikspark géén Sportfondsenbad hoort. Wij zijn er van overtuigd, dat, moest er nog eens gekozen worden, óók B. en W. een andere plek zouden uitkiezen, b.v. het Zuiderhout. Want kis straks in het Frederikspark nu nog het beroemde „Flatje" wordt opgetrokken, dan zul len de Haarlemmers voorgoed een prachtig Park kwijt zijn, waar het eenige jaren geleden öog een innige vreugde was van het schoone in de natuur te genieten. Daarmede zal dan de beginfout, die gemaakt werd toen toestemming Werd gegeven voor het bouwen van de eerste villa in het Frederikspark, haar volledig beslag hebben gekregen. Er wordt echter, dat weten wij, zeer verschil lend gedacht over het effect, dat 't Sportfond senbad in het Haarlemsche stadsbeeld maakt. Dat werd ons duidelijk, toen wij daaromtrent de meening van enkele deskundigen op 't gebied van stadsuitbreiding vroegen. Het bleek ons °°k, dat sommige bekende Haarlemmers er liever de voorkeur aan gaven zich in het open baar niet over de kwestie uit te laten, omdat zij bepaalde personen, vrienden soms, niet Wilden grieven. Er waren leden en voormalige leden van de Schoonheidscommissie bij, die Haar liever verwezen naar het door hen uitge brachte advies aan B. en W. en dat zulk een verwijzing soms meer beteekende dan een be leefdheid aan het adres van het Haarlemsche gemeentebestuur werd ons duidelijk uit een brief van een der voormalige leden, die ons schreef: „U komt wel wat laat met uw verzoek. Wat helpt het, nu nog eens over het Sportfond senbad te gaan discussie eren? Het staat er en het zal er wel blijven staan. Napraten geeft hiets. Denkt u dat indien alle stedebouwkundi gen het eenparig zouden afkeuren, het gebouw gesloopt zou worden? Het beste is, de zaak Haar te laten rusten. Er is toch niets aan te doen. En bovendien: de tegenwoordige stede bouwkundigen helpen elkander, al is het nog zoo absurd. De wethouder en zijn vriendjes lachen toch achter den rug van de tegenstan ders. Zijn speech by de opening van het baa heeft dit bewezen." Op welk citaat, waaruit wel biykt hoe sterk de kwestie van het Sportfondsenbad ehrent- feste Haarlemmers heeft aangegrepen, wij al leen wenschen te antwoorden, dat het ab soluut onze bedoeling niet is een referendum °ver het al of niet afbreken van het Sportfond senbad onder de Haarlemmers te houden, maar eeh poging te doen om het aesthetisch inzicht °hzer stadgenooten in Haarlems Stedenschoon San de meening van zeer bevoegden te toetsen. Wy laten voor heden de volgende beschou wingen volgen, welke wij ontvingen: De heer C. C. van Beaumont, architect *hI.V.A., Julianalaan 321, schrijft ons: Hat gebouw maakt op mij in zyn ombouwde °Hgeving een zeer onharmonischen indruk, in hhndere mate gezien vanaf den Kleinen Hout- Weg, doch hier is het ook juist door de natuur gemaskeerd. Het komt my echter voor, dat de °htwerpers niet de minste moeite gedaan heb ben om een harmonisch geheel te verkrijgen Het de omgeving. Integendeel, en m.i: zeer te- ïecht. Elk streven om in harmonie te komen 'Pet de omgevende gebouwen zou tot misluk king gedoemd zijn. Immers de tijdgeest en de daarin heerschen- eischen, welke tot uiting komen in de reeds bestaande gebouwen zijn in flagranten strijd Het de eischen, welke te stellen zijn aan een utiliteitsgebouw, zooals een badinrichting is. Stellen we ons echter de vraag of de plaats lp het Frederikspark in wezen totaal onge schikt is, dan moet m.i. deze vraag ontkennend beantwoord worden; noch uit stedebouwkundig °°gpunt noch uit economisch oogpunt is deze Plaats te veroordeelen. Doch by het in principe aanvaarden van deze Plaats, had men tevens de consequenties moe ten aanvaarden dat het ontwerp zoodanig bJoest zyn dat het absoluut zakelijk (richting 1-e Corbussier) moest zijn of monumentale ingetogenheid of spanning moest bezitten, die *le omgeving ondergeschikt had gemaakt; dan Aanvaardt men het als monument, als een Schepping (Raadhuis Hilversum, Dudok). Noch de zakeiykheidsgedachte, noch de mo numentale is consequent doorgevoerd. Zien we in de compositie van een gedeelte van het gebouw een monumentale spanning "aderen, dan wordt deze spanning plotseling Verbroken door het inbrengen van een nuchter Zakeiyk detail. Het gebouw vertoont daarom ®ep onrust, doordat het hinkt op twee gedach ten en daardoor verzwakt het zich ten opzichte vUn zyn omgeving. Of wü in het tot stand komen van dit plan bet resultaat moeten zien van de samenwer king tusschen Principaal, Overheid, Schoon heidscommissie en Architecten laat ik hier in bet midden. Kritiek op een detail, byvoorbeeld de ge dongen schoorsteen, maant al tot zeer groots Doorzichtigheid- De heer H. W. van Kempen, architect B.NA.. te Bloemendaal oordeelde als volgt: Het Frederikspark heeft voor my altijd een eenigszins vervallen en sombere sfeer gehaa. De villa's maken door plaatsing en architectuur een rommeligen indruk, die door het Bronge bouw nog versterkt werd. Ofschoon deze in druk door het Sportfondsenbad niet geneutra liseerd is, acht ik den tegenwoordigen toestand een verbetering. De plaatsing van het gebouw lijkt mij van het Plein gezien, vooral door den stand van eenige der bovengenoemde villa's, niet in alle opzichten gelukkig, echter van Baanzyde, Oost en Zuidzijde gezien, gunstig. Het stedenschoon van Haarlem in de omge ving van het Sportfondsenbad en in het by- zonder van het Plein is van een kwaliteit, die moeilijk een architect aanleiding zou kunnen geven hierby aansluiting te zoeken. Van het gebouw acht ik het uiterlijk over eenkomstig de bestemming verantwoord, een verfrissching in de omgeving en behalve de beëindiging der overkapping vanaf het Plein gezien van architectuur geslaagd te noemen. De heer K. Jonkheid, architect, te Heemste de, schryft ons: In antwoord op Uw verzoek deel ik U mede dat ik het Sportfondsenbad als gebouw zeer ge slaagd vind. De bestemming van het bouwwerk wordt op karakteristieke en eerlijke wijze tot uitdrukking gebracht; de vormgeving is eenvoudig en de kleur bescheiden gehouden, terwyi bovendien een zoo goed mogeiyke aanpassing is verkregen met den parkaanleg door de lagere aanbouwen en terrassen. De aansluiting aan het park komt m.i. thans nog onvoldoende tot haar recht doordat de aangebrachte beplanting nog niet is uitgegroeid en het gebouw er nog te nieuw uitziet. Wat betreft de plaatsing van het Sportfond senbad in het Frederikspark, hoewel voor de bezoekers ongemeen gunstig, meen ik dat dit park te klein en te besloten is voor een derge lijk massaal gebouw. Van dit intieme parkje, dat er zoo vriendelijk uitzag, vooral toen het Brongebouw gesloopt was, is feitelijk niet heel veel overgebleven, wat m.i. te betreuren valt. Wanneer men echter naast den aesthetischen belangen ook den financieelen en hygiënischen een plaats inruimt, zoo meen ik dat er voor de gemeenschap alleszins reden tot tevredenheid is met wat hier tot stand is gebracht. wy kunnen deze beschouwingen voor van daag wellicht het beste besluiten met de op merking van een voormalig lid der Schoon heidscommissie, dat om die reden zyn meening niet wilde geven, maar toch schreef: „Laten wij voorloopig aanvaarden dat de plaats uit commercieel oogpunt voorshands niet slecht gekozen lykt en het verder oordeel over laten aan den tijd, die 't ook hier wel zal lee ren." Op de negende bijeenkomst van de Haarlem sche vereeniging „Geloof en Wetenschap" sprak Woensdagavond de bekende Fransche Jezuïet père Paul Doncoeur S. J. over den opbloei van het katholicisme onder de Fransche jeugd. De jeugd heeft de toekomst. De jeugd denkt niet in tradities, maar in het oogenblik, dat om een nieuwe toekomst vraagt. Als een inlei ding heeft père Doncoeur deze these inge scherpt, de grootheid en de tragiek van de mo derne Europeesche jeugd, die zich dikwijls liet frappeeren door verlokkende totaliteits-ideolo- gieën. In Italië kweekt het fascisme in de groepen van Balilla en Avant-quadisti een nieuw ras van burgers. De via del Impero met haar para des is een symbool van een nieuw Rome. Het Russische Bolsjewisme heeft de jeugd veroverd, die vervoerd door de nieuwe mystiek grootere offers brengt, dan ooit de sterkste resignatie van een volk zou kunnen brengen. De na-oor- logsche jeugd in Duitschland heeft in haar ver warring van een nieuwe orde gedroomd en meent die te vinden in het derde Rijk. De Staat vertrouwt op de jeugd, hy gelooft in haar met een vast geloof en poogt haar te steunen met een jaloersche liefde. Uit de jeugd komen de „chefs de demain" voort, ook voor Frankrijk. Uit de geestesgesteld heid der Fransche jeugd kan men Frankrijks toekomst voorspellen. Het is duidelijk, dat bij de gecompliceerdheid die we in de Fransche ideeënwereld waarnemen, onmogeiyk een enkele simplistische formuul de oplossing kan geven. In tegenstelling tot de ge noemde landen ontbreekt in Frankryk de één- gerichte activiteit, die op velerlei gebied een zelfde beeld vertoont. Toch zyn er hoofdaccen ten aan te wijzen. Ook de Fransche Staat heeft de jeugd willen opeischen. Door zijn laïcisme wilde hy de jeugd trekken tot het liberale republikeinsche ideaal. Een ideaal dat gelukkig verbleekt is, gebroken wellicht door zijn eigen excessieve felheid. Op de Fransche scholen, waar vroeger elke overtuigde, practiseerende katholiek geboycot werd, is nu een kern van katholieke jongeman nen, die openlijk haar weg gaat. Het is een langzaam proces, dat door werkt vanuit de diepte. Zoo was ook de groote revolutie een feit, dat slechts verklaard kan worden uit de diepte, zy was voorbereid door de luchthartige libertinage van de Fransche in- telligentia, die flirtte met de nieuwe gedachten der Encyclopedisten. Bij de élite correspondeerde op deze liberti nage een nog uiteriyk onschuldigeironie, de bourgeoisie vertaalde haar door een revolutie. Toen de nieuwe gedachte vanuit het hoofd het hart bereikt had, volgde de eruptie, die Frank ryk tot nu toe niet te boven kwam. Chateaubriand heeft „le cerveau fransais" weer verchristelij'kt, het hart kon hy niet be reiken. zyn romantiek bleef een uiterlijkheid, een onvoldoende pleister op een blijvende wonde. Na Chateaubriand streden Montalembert en Veuillot, maar hun arbeid kon de triomph van het laïcisme niet verhinderen. Deze triomph van hét laïcisme is tevens zün ondergang geweest. Uit het exces is het goede geboren. De opinie was geschokt en heeft een nieuwe strooming ten leven gewekt, die in haar vitaliteit niet meer te stuiten was. De nieuwe gedachte groeit als in de XVIIIe eeuw. Het hart volgt de gedachte, noodwendig volgens de vaste curve der geschiedenis. De vernieuwing kwam met de generatie van Péguy en Psichari. Vóór hen kennen we de ge neratie van Brunetière, Coppée en Bourget. Maar Bourget, die nog leeft, lijkt vergeten en niemand van de katholieke jongeren denkt nog aan Barrès, die voor een vorige generatie „le prince", de groote apologeet „du dehors" was. De groote meester van vandaag is Charles Péguy, de eenvoudige boerenzoon, die, opge groeid buiten alle christendom, na een gewel dige activiteit als socialist zich plotseling thuis vond in het geloof van het oude Frankrijk, zyn reine geest straalt uit zijn stukgelezen werken. Een eenvoudige herdenkingsby eenkomst voor den eenvoudigen gesneuvelden soldaat moet tot drie keer toe in een der grootste zalen van Pa rijs herhaald worden. De jongere generatie heeft „het licht geko zen," zooals Psichari dat uitdrukte, zy groef tot 't diepste fundament, niet lettend op Combisme of aesthetica, zooals Brunetière of Huysmans. In de kleine bibliotheekjes onzer jongeren staan de werkjes van Thomas van Aquino. Men heeft den diepen rijkdom ontdekt, de schatten van ge nadeleven en mystiek. Het katholicisme behoeft door geen romantiek of oratorisch talent meer te worden opgezweept. De jeugd vindt het in de stilte van eenvoudige tractaten. In die stilte groeit de vreugde van het kin derlijk geloof, naiever misschien dan bü de groote convertis der vorige generatie. Geen sta tistieken kunnen ons deze winst duidelijk ma ken; het is een kwestie van kwaliteit, die men slechts aanvaarden kan. Men kan Frankrijk verwijten, dat haar pro vincies en arbeiderswijken zonder geloof zyn. Maar haar jeugd, de élite intellectuelle, heeft de toekomst. De kracht van de katholieke jeugd zal eens de kracht van het Fransche volk zyn. Allen die gisterenavond niet in den Jans schouwburg waren, hebben ongelijk gehad. Cab. Onder voorzitterschap van den heer H. Bijs- ter, had Woensdagavond in het gebouw St. Bavo de jaarvergadering plaats van de afdee- ling Haarlem van den R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en Cacao-, chocolade en suikerbewerkers „St. Hubrecht." In zijn openingswoord liet de voorzitter de re vue passeeren de in de laatste weken gevoerde gecombineerde actie. Eenige dagen geleden is een bestuursvergadering gehouden met alle werknemersorganisaties, om den toestand te be spreken. De leden werden verzocht, als er iets mocht gebeuren, direct het bestuur daarvan kennis te geven. Met de coöperatie „Arbeid Adelt" zal een overeenkomst getroffen worden voor een nieu we loonregeling voor het personeel aldaar. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. L. Rotteveel, vernemen wy, dat de afdee- ling kerngezond is en het aantal leden stabiel biyft, n.l. 151 leden. De penningmeester, de heer Beekelaar, boek te aan inkomsten f 4536.96. Batig saldo f 746.01. De jaarverslagen werden met applaus en een dankwoord van den voorzitter beloond. De bondsvoorzitter, de heer H. J. Sprokop, be treurde het verloop der gevoerde acties en spoorde de leden aan, de leiding van afdeelings- en hoofdbestuur te volgen in deze zoo moeiiyke tijden en eendrachtig en actief samen te wer ken. De in December 1934 vastgestelde contributie- verhooging werd nog eens besproken. Van Ja nuari af moet 5 cent contributieverhooging betaald worden. Op 16 Sepember 1935 zal de afdeeling Haar lem van „St. Hubrecht" haar veertigjarig be staan vieren. Tevens zal dan de heer Beekelaar zyn veertigjarig lidmaatschap gedenken. Bü de bestuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden, de heeren Kalman, Beekelaar en Bakker herkozen. Na de rondvraag, waarvan nogal gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alhier ten behoeve van 's Rijks schatkist is ont vangen f 14.46. rn x Ti fi „De Borduurster" van Fantin Latour, ter tentoonstelling bij Huinck Scherjon te Amsterdam. Vraag: 1. Welk middel bestaat er om hout worm te verwijderen? 2. Hoe de gaatjes te stoppen? 3. Is de nieuwe kerk van Zuidermeer N. H. al ingewijd? 4. Wat is het meest gelezen dagblad in die streek? 5. Wat is de beteekenis van het woord „Dom", zooals b.v. de Dom van Keulen, Milaan enz.? Antwoord: 1. en 2. De gaatjes insmeren met kurkzalf. 3. Ja, op Maandag 24 September 1934. 4. Nieuwe Haarlemsche Courant en Noorh. Dagblad. 5. Dom is een andere naam voor Kathe draal. Vraag: Mijn dochtertje, 15 jaar, Mulo-diplo ma, wil gaarne opleiding ontvangen voor spe ciaal kinderverpleegster of kinderverzorgster. Bestaat daarvoor gelegenheid in R.K. inrich ting? Waar? Ik woon Stoppeldyk. Antw.: Een dergelijke opleiding wordt ge geven op de cursussen van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Prac- tisch is een vooropleiding op een R.K. Huis houdschool echter noodzakelijk. Vraag: Wat is de gemakkelijkste en kortste weg van Aalsmeer per rijwiel naar Gelsen- kirchen in West-Falen (Duitschland) Eu hoeveel K.M.? Antwoord: Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, De Bilt, Zeist, Woudenberg, Renswoude, Ede, Arnhem, Westervoort, Zevenaar, Elten, Emmerik, Biezen, Rees, Desel, Schermbeek, Dorsten, Buer, Erie, Gelsenkirchen. Totaal 193 K.M. Vraag: Mijn inkomen is f 1503 per jaar. Ik ben ongehuwd. Hoeveel belasting moet ik beta len? ik woon in Haarlem. Antwoord: Aan Rijksbelasting f 18.20; aan gemeentefondsbelasting f 44.10, totaal alzoo f 62.30. Vraag: Kunt u my een middel opgeven om een konynenvel te bereiden? Antwoord: Eerst 24 uur in het zout zetten. Spijker verder de huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant naar boven. Dan dageiyksch insmeren met een mengsel van gelijke deelen aluin en kamfer, tot het geheel doortrokken is. Gewooniyk duurt dat ongeveer 10 dagen. Verder kloppen en kneden om het soepel te maken. Vraag: Is het Lloydregister in Nederland verkrygbaar? Waar? Zoo niet, waar dan? Wat is de prys daarvan? Antw.: Agent van Lloyd is de firma T. Hudig en Zn., Willemskade 23, te Rotterdam. Daar zai men u allicht kunnen inlichten. Vraag: Welke schepen varen voor de Kon Paket My., K N. S. M., Holl. Am. Lijn, Rott. Lloyd, My. Nederland, R. ZZ. Am. Lijn en Mij. Oceaan? Antwoord: het antwoord op uw vraag zou te uitvoerig zyn om in deze rubriek te worden ge geven. Vraag: Het vorig jaar was mijn inkomen f 3126.81, ik ben gehuwd, heb nog 1 kind on der 14 jaar in huis. Ik woon in Haarlem. Hoe veel inkomstenbelasting moet ik betalen? Naar wy vernemen zal de ZeerEerw. heer J. F. van der Meer, pastoor der St. Engelmun- dusparochie te Driehuis, in verband met zyn leeftijd, emeritaat aanvragen en van zyn wel verdiende rust gaan genieten. Vermoedelijk omstreeks April as zal Z.Eerw. het ambt neerleggen en zich te Haarlem of Heemstede gaan vestigen. Velen die pastoor Van der Meer de laatste ja ren gekend hebben, zullen dit bericht met ver wondering vernemen. Ingewijden echter weten, dat de gezondheids toestand van den pastoor den laatsten tijd nog al te wenschen overlaat, hetgeen den altijd le- vènslustigen priester in korten tyd veel heeft verouderd. Wy hopen evenwel van harte, dat pastoor Van der Meer nog een lange en gelukkige le vensavond beschoren mag zyn. In Driehuis en omgeving zal men intusschen den pastoor met leedwezen zien heengaan. De grootsche hulde, hem in Augustus j.l. ge bracht, ter gelegenheid van zijn 40-jarig pries terjubileum, is een duidelijke getuigenis geweest voor de liefde en aanhankelijkheid van al zyn parochianen. Niet genoeg te waardeeren zijn de vele ver diensten die pastoor Van der Meer zich voor zijn parochie verworven heeft. Om het meest duidelijke voorbeeld te kiezen, noemen wy allereerst zijn grooten ijver voor de verfraaaiïng van de kerk met omgeving. We denken aan de nieuwe verlichting, het prachtige orgel, het H. Hart-monument, en aan den groo ten luister waarmee in Driehuis steeds de ker kelijke feesten gevierd zyn. Ook de uitbreiding van de R. K. Lagere school en de stichting van de eerste U. L. O. school in Velsen zyn grootendeels het werk van Pastoor Van der Meer geweest. Het „innerlijke" parochieleven heeft altyd de volle aandacht van den herder gehad. Jeugdzorg en sociale actie, zoowel als liefdadig heid, behartigde hy met een ijver, die velen tot voorbeeld strekken kan! Met jeugdige energie heeft hy zich de laatste jaren gezet aan de bevordering van de liturgie; vooral aan den Gregoriaanschen volkszang be steedde hy bijzondere zorg. Niet alleen echter als priester, ook in den ge wonen omgang was er in pastoor Van der Meer een markante persoonlijkheid, ieder, die tot hem kwam, trad hy met gulle hartelijkheid te gemoet. Voor kind en grijsaard, voor arm en rijk, voor katholiek en andersdenkende had hy een goed woord of een groet gaarne over. De verdiensten van den scheidenden herder beperkten zich niet tot Driehuis. Ook de tyd daarvóór is een stuk eervolle priesterloopbaan. Na zyn priesterwijding was pastoor Van der Meer kapelaan in Schoonhoven en Delft, en vervolgens pastoor in de marineplaats Hellle- voetsluis. De arbeid, die hy verricht heeft in het belang van de aldaar gedetacheerde militairen, is door de Regeering zelfs met een byzondere onder scheiding gewaardeerd. Een zóó uitgestrekte en heterogene parochie als Driehuis, bestuurd te hebben, zooals de laat ste twintig jaren geschied is, mag zeker gelden als een zéér bijzonfl&re prestatie, die van de groote gaven van geest en hart van dezen pries ter de vele honderd procent geëischt heeft. Daarom zal de sympathie en waardeering van allen, die pastoor Van der Meer als herder heb ben gekend, hem blijven vergezellen en sterken op zijn —naar wy hopen langdurigen le vensavond. 2. Hoeveel kan ik aftrekken voor noodzake lijk levensonderhoud? 3. Hoeveel kinderaftrek? 4. Hoeveel kan ik voor verzekering aftrek ken? Antwoord: 1. Aan Rijksinkomstenbelasting f 69.72; aan gemeentefondsbelasting f 125, in totaal alzoo f 195.72. 2. Aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud wordt tegenwoordig niet meer toegepast. 3. Bedragen van f 100 tot f 250 per kind, naar gelang van het inkomen en het totaal aan tal kinderen; 4. Zooveel als u van premie betaalt, doch hoogstens f 100. Vraag: Een weduwe met een klein inkomen en met een minderjarigen zoon is in gemeen schap van goederen hertrouwd. De zoon is nu meerderjarig geworden. 1. Wanneer nu die hertrouwde weduwe, die in middels in welstand is toegenomen, komt te sterven, heeft die meerderjarige zoon dan recht op een gedeelte der erfenis of niet? 2. Kan de stiefvader, na de meerderjarigheid, van den jongen, die nog studeerende is, en dus nog niet voor zich zelf kan zorgen, dezen het huis ontzeggen. 3. of zonder meer zich van den jongen ont doen? Antw.: 1. Ja, hij heeft recht op zijn wette lijke portie en kan niet onterfd worden. 2. Ja. 3. De jongen kan door zyn ouders niet aan zijn lot worden overgelaten, omdat de moeder den plicht heeft voor hem te zorgen als hij in be hoeftige omstandigheden komt te verkeeren. Vraag: 1. Als bakkers moeten wy aan den Inspecteur der Omzetbelasting van de grond stoffen omzetbelasting betalen; daar zijn ook der begrepen, suiker, boter, welke alreeds zoo zwaar belast zyn, en moeten daarvoor de volle 6 pet. omzetbelasting betalen. In dit nu juist? 2. Wij moeten elk kwartaal het bedrag van onzen inkoop inzenden van de te verwerken grondstoffen, ook van de niet te verwerken ar tikelen zooals chocolaterie en suikerwerk of bon bons. Wij behoeven aan den Inspecteur dus geen 6 pet. te betalen daar er reeds 4 pet. aan den afnemer is betaald. Ik dacht dat er voor een jaar een zeker bedrag is vastgesteld. Is dit zoo? Is het bedrag u bekend en hoeveel be draagt dit alleen van toepassing op de grond stoffen? Antw.: Op verzoek van de organisaties zelf meenen wy, is bepaald, dat de banketbakkers 6 pet. betalen van den inkoop. In die 6 pet. is de reeds by den aankoop van grondstoffen betaalde belasting verdisconteerd. Voorbeeld: laat ons zeggen, dat een bakker voor f 100 grondstoffen koopt, waarvan hij voor ƒ250 ar tikelen kan maken. Dan betaalt hij 6 pet. over die 100 en niet 4 pet. over de 250 aan ver koopwaarde met recht om dan weer terug te vorderen de belasting, welke reeds bij de grond stoffen was betaald. De regeling lijkt ons voor belastingambtenaren en voor betrokkenen het gemakkelijkst. Vraag: Heeft een vrouw wier man overle den is, en die geen kinderen heeft, recht op zyn nalatenschap? Er is geen testament waarom dit niet meer noodig is. Antw.: Indien er geen testament is erft de vrouw, indien er geen kinderen ziin. de nala tenschap. Vraag: Hoe kan ik vetvlekken uit een paar grijze peau-de-suède schoenen verwijderen? Antw. Luchtig over de vlek wrijven met benzine en daarop een laagje magnesia leggen. Dit laten drogen en dan afschuieren. Wees voor zichtig met vuur! Vr.: Ik heb loten van de „Holland-Huis- Brussel"-lotery, welke omstreeks Juli 1934 moet hebben uitgeloot. Tot wien kan ik mij hieromtrent wenden, of waar zyn trekkings- lysten verkrijgbaar? Antw.: Ons niet bekend, maar op de loten zal wel een administratie-adres vermeld staan, waar u om inlichtingen kunt vragen. Vr.: X- verleent door bemiddeling van een notaris een hypotheek voor een bepaalden tijd (laten we zeggen 10 jaar). In de hypo theek-acte staat vermeld, dat bij beëindigen van den tijd minstens drie maanden van te voren door beide partijen eventueel schriftelijk moet worden opgezegd. Is het nu voldoende, als aan den notaris mondeling wordt medegedeeld, dat men niet langer van de hypotheek gebruik wenscht te maken? Of moet aan X. schriftelijk worden bericht, dat men niet langer van de hypotheek gebruik wenscht te maken? Of moeten X. en de notaris beiden schriftelijk bericht hebben? Als dit schriftelijk moet worden medegedeeld, moet dit dan per aangeteekenden brief geschie den of kan men met een gewonen brief vol staan, of is een gewone mededeeling ook al vol doende? Antw.: Het veiligste is om èn den hypo theekhouder èn den notaris een aangeteeken den brief te zenden. Vr. van M. J. de B. te E. Antw.: Op de eerste plaats is dit een kwestie van de vereeniging. Mocht deze besluiten den penningmeester verantwoordelijk te stellen, dan kan hij zich beroepen op overmacht. In hoe verre deze hier aanwezig is, kunnen wij zoo niet beoordeelen. Vr.: Myn inkomen is f 1792 's jaars. Ben ge huwd en zonder kinderen. Hoeveel is mijn in-, ZONDER VOORUITBETALING komstenbelasting en hoeveel is mijn personeele belasting? Ik woon in Haarlem. Antw.: Aan Rijksinkomstenbelasting betaalt u f 24,36; aan gemeentefondsbelasting f 50,40; totaal f 74,76. Uw aanslag in de Personeele be lasting kunnen wij slechts berekenen als wy ojn. uw huishuur kennen. Vr.: Ik ben landarbeidersknecht. Inkomen van f 16 per week, vrij huishuur, vrij aardap pelen en 1 L. melk per dag. Betaal 's jaars f 12.48 begrafenisfonds. Ben gehuwd, geen kin kinderen en ben aangeslagen voor inkomen van f 1000. Inkomstenbelasting (hoofdsom en opcenten) f 420. Hoofdsom en 30 algemeene opcenten; overige algemeene opcenten f 11.70. Opcenten voor gemeente 9. Totaal aanslag f 24.90. Is deze aanslag juist? Ik woon in de gemeente Velsen. Antw-: Het bedrag van vry huishuur, aard appelen en melk, dat u ontvangt, wordt ge schat. Daarom is het moeilijk voor ons uw vraag te beantwoorden. Maar alles bijeen ge nomen lijkt het ons toe, dat u niet te hoog bent aangeslagen. Vraag: Weet u een middel om theevlekken uit een gepolijst of gebytst eikenhout (fineer) naaimachineblad te verwijderen? Antwoord: Wrijven met een kurk, die dik met was is ingesmeerd. Vraag: Er bestaat meen ik een Actie om Duitsche meisjes zooveel mogelijk te verhin deren hier in Nederland een betrekking te zoeken. Is het u ook bekend, dat meisjes, die hier al eenige jaren in Holland zijn en wier pas over 1 a 2 jaar afloopt, dezen pas niet meer zullen verlengen mogen. Zoo ja, wanneer? Antwoord: Een actie als door u genoemd kennen wy niet. Wel is het waar dat in Hol land alleen meisjes uit andere landen worden toegelaten die een bewijs kunnen overleggen dat ze een betrekking in Nederland hebben. Een eventueele verlenging van den pas hangt evenzoo van bovenstaande voorwaarde af en ook van welk beroep het meisje uitoefent. Wendt u tot de vreemdelingenpolitie van uw woonplaats. Vraag: Op de aangifte van een radio-ont- vanginrichting moet de aangever een verkla ring teekenen, dat hij bekend is met de wet telijke bepalingen, welke voor de. inrichting gelden. Zoudt u willen mededeelen wat die bepalingen (in grove trekken) nhouden? Antwoord: Aan het hoofdpostkantoor uwer gemeente kunt u een uittreksel uit het „Ra dioreglement 1930" verkrijgen. Het is te uit voerig om ook zelfs in grove trekken aan te geven. Vraag: De N.V. Spaarverzekering voor Ka tholieken betaalt dezer dagen 4J4 PCt. uit op concurrente vorderingen. Is dit de eerste uit- keering? Wat beteekent concurrente vordering? Antwoord: Dit is de tweede uitkeering. De eerste maal (December 1929) werd 30 pCt. uit gekeerd. Concurrente vorderingen zijn die vor deringen, die geen recht van voorkeur hebben. Vraag: Ik betaalde het vorig jaar f 5 53 Hoog heemraadbelasting. Ik bezit 290 M2. grond en het ligt in Castricum aan de Beverwijkerstraat. Is deze aanslag juist? Antwoord: Ja. Vraag: 1. Zou mij worden toegestaan, als ik een kapperszaak begin, verpakte drogist-arti kelen te verkoopen? Ik heb geen vergunning. 2. Zoo niet, bestaat dan de mogelijkheid een vergunning te bemachtigen? En 3. Kunt U mij zeggen waar? 4. Wat voor drogist, artikelen mag ik zonder vergunning verkooDen? Antwoord: Een vergunning voor den verkoop van drogist, artikelen krijgt u alleen, wanneer u in bezit zyt van een diploma voor drogist of assistenten-apotheken. De vergunning moet worden aangevraagd by de Comm. voor phar- maceutische Handelsbelangen, Keizersgracht, Amsterdam. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden voor een betrekking in Zuid-Afrika? Antw.: Wend u om inlichtingen tot het kan toor van de Landverhuizing, Prinsenhof 19, Den Haag. Vraag: 1. Hoe zijn de verschillende regee- ringsvormen in Europa op het oogenblik? 2. Wat verstaat men onder elk van deze? 3. Hoe heeten de verschillende staatshoofden d.w.z. volledige naam van de Koninginnen, ko ningen, dictators, presidenten of welken titel zij ook mogen voeren? Antwoord: Deze vragen zijn van dien aard, dat het antwoord daarop de grenzen voor de beantwoording verre zou overtreffen. Wy raden u derhalve aan u te wenden tot een leeraar in geschiedenis. Vraag: Indien van een rekening of anders zins groot f 400, nu en dan kleine bedragen b.v. f 2.50. of f 5 worden betaald, hoeveel maal is men dan een zegel verschuldigd en wanneer moet het zegel worden geplakt? Antwoord: Bij de eerste betaling moet de kwitantie gezegeld worden met een zegel van 10 cent. R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond hield een ledenvergadering in het R. K. Vereenigings- gebouw onder leiding van den waam. voorzitter, den heer A. Otte. Spreker voor dezen avond was de heer Ferd. Spit, die tot onderwerp had „De Standsorganisaties op sociaal en economisch terrein. Spr. begon met de verklaring dat so ciaal-economisch geheel iets anders beteekent dan sociaal en economisch ieder afzonderlijk. De sociale taak betreft het geheel van werk zaamheden, de opvoering der maatschappij in die richting dat het algemeen belang wordt ge diend en wel in goede verhoudingen. De econo mische taak is om er voor te zorgen dat de Staatshuishouding zoodanig wordt opgebouwd, dat de grootst mogelijke stoffelijke welvaart voor ieder verkregen wordt. Het is de taak der arbeidsbeweging, dat de onderlinge harmonie het best wordt gediend. Daarbij is vooral noo dig herleving van het katholiek maatschappe lijk bewustzijn te bevorderen. Niet alleen moe ten de katholieke inzichten worden gepropa geerd, maar er moet ook invloed worden uitge oefend op de gedachten van anderen. De om bouw is het voornaamste werk ende vakbe weging moet als een logisch denkbeeld worden gezien. Door hun eigen beweging moeten de katholieke arbeiders overal worden gehoord en het recht van meespreken hebben. De ont wikkeling op technisch gebied en de groote vooruitgang van het transportwezen maken de wereld tot één groot huishouden. Daar de lei ding van bovenaf wordt gegeven, moet die zijn volgens het program der Katholieken. In het gezinsleven moeten de juiste inzichten worden gebracht voor het huwelijksgeluk, want genot zucht en weelde vreten aan de gezonde sa menleving. De directe middelen die den stands organisaties ten dienste staan, zyn spaar- en credietinstellingen, de woningbouw en voorlich tingen, die kunnen bijdragen tot normaal maat schappelijk en economisch leven. Wte weten niet hoe de toestand zal worden, maar we moeten leeren begrijpen te moeten leven in den geest van waarachtig Katholicisme. Geen zee van reactie, maar dienende liefde. Liefde tot Chris tus hebben, soldaat van Christus zijn en idea list in onze overtuiging. Hiermede eindigde spr. zijne met groote aandacht gevolgde rede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5