Verkoeling tusschen Amerika en Rusland ;.«v. - ft fi mfl emflfmi Vier koppels aan den kop tandpa/ta Sociale Zaken DE OUDE SCHULDKWESTIE Haken en oogen SPANNENDE STRIJD TE BRUSSEL Men kijkt naar Uw mond als U spreekt. Boldoot's maakt Uw tanden blank! «r DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 81? De studiedagen van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden te Tilburg. De deelneemsters voor „Cenakel". In het midden de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer De Jong Abdij van Egmond Een lezing voor Leidsche studenten Het goud uit de lucht De vinders beloond Jaspar hij den H. Vader Het hooge water in Duitschland Politieke moord te Stalino Pijnenburg-Wals bezetten de derde plaats met 186 punten Een kalme middag f De arbeidsschuwheid neemt hand over hand toe Nood van de kleine landbouwers HET ONGEVAL OP DE VELSERPONT Twee maanden hechtenis voor den pontwachter J. Smid zeventig jaar HET JULIAN AKAN AAL IN HET RUIM GESTORT Zonder dat iemand het zag TWEEDUIZEND KILO STEEN OP HET LICHAAM SCHIP AAN DEN GROND ZIJN VRIEND BESTOLEN Arrestant overgebracht naar Nijmegen MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF P. SMIT Jr. Concessie-voorstellen De schipbrug te Hedel GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT R. K. Handelshoogeschool ■t - - - - fe.A.ski.... - .s V vkUwlwV". arhdtinira De officieele erkenning van de Sovjet-re geering door de Vereenigde Staten was een groot succes en een groote voldoe ning voor den rooden Tsaar te Moskou. Het aanzien en de positie van de Sovjet-Unie in de internationale poliitek werd er niet weinig door versterkt. Met veel wederkeerige vriendelijkhe den en een zekere nadrukkelijke plechtigheid werden de diplomatieke betrekkingen hersteld. De Russische volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, de geslepen diplomaat Litwinov, glorieerde. Te Washington werd de eerste Sov jet-ambassadeur in de Vereenigde Staten Tro- janowski met gebruikelijk ceremonieel geïnstal leerd en te Moskou vestigde zich de Amerikaan- sche gezant William C. Bullitt met een uitge- breiden diplomatieken en consulairen staf. De eerste steen scheen gelegd voor een hartelijke vriendschap en samenwerking op verschillend gebied. Deze opzienbarende toenadering tus schen de Sovjet en de Vereenigde Staten was het gevolg van verschillende oorzaken. De voor naamste was wel de agressieve en expansieve houding van het imperialistische Japan, waar door zoowel Sovjet-Rusland als Amerika hun belangen in het Verre Oosten bedreigd voelden. Daarnaast dienen economische en finantieele motieven genoemd te worden. Rusland hoopte op nieuw kapitaal voor zijn inwendigen opbouw. Amerika zocht nieuwe markten voor het spuien van zjjn overproductie. Toch bleven er in Ame rika velen en lang niet altijd de eersten de besten afwijzend staan tegenover een officieele erkenning van de Sovjet-Unie, waar buitenland- sche arbeidskrachten af en toe in monsterpro cessen werden betrokken om de aandacht van eigen tekortkomingen te maskeeren, waar sociale, moreele en juridische opvattingen heerschten, welke lijnrecht in strijd waren met die van de overige wereld, waar nog altijd de haard moet gezocht worden van de ondergrondsche interna tionale communistische agitatie, welke een we reldrevolutie nastreeft en destructief werkzaam is overal, waar zij mede tengevolge van de we reldcrisis maar vat op de ontevreden massa kan krijgen. Bovendien had Amerika nog een oud appeltje met de Sovjet-regeering te schillen h.l. de kwestie der Kerenski-schulden en der schadeloosstelling voor de indertijd in Rusland in beslag genomen Amerikaansche bezittingen. Met deze schuldkwestie was volgens Amerikaan sche berekening een bedrag van 625 millioen dollar gemoeid. De Amerikanen nu zijn erg ge voelig op het punt van niet betaalde vorderin gen. De periodiek terugkeerende ontstemming over het uitblijven der oorlogsschuldbetalingen demonstreert dat telkens opnieuw. Litwinov en later Trojanowski hadden echter laten door schemeren, dat op dit punt wel een regeling viel te treffen. Roosevelt stapte dus over de niet ge heel uit den weg geruimde bezwaren heen en herstelde normale betrekkingen met Moskou. Sindsdien is er voortdurend onderhandeld over een voor beide partijen aannemelijk compromis in zake de schuldvorderingen van Amerika op Sovjet-Rusland. Deze onderhandelingen blijken thans ech ter te zijn vastgeloopen en afgebroken, en in verband daarmee heeft Washing ton verordend de diplomatieke betrekkingen ttiet de Sovjet-Unie in te krimpen tot minimale proporties. Dat deze maatregel bedoeld is als een demonstratie en een poging tot het uit oefenen van een zekeren druk lijdt geen twij fel. Immers ten opzichte van de niet betalende Europeesche oorlogsschuldenaars heeft Wash ington nimmer zulke diplomatieke maatrege len genomen, al aanvaardde het ook de John- sonwet, waarbij het aan Amerikanen verboden Wordt nieuwe credieten te verleenen aan mo gendheden, welke achterstallig zijn gebleven. In Amerika zijn den laatsten tijd herhaaldelijk invloedrijke stemmen opgegaan van lieden, die blijkbaar teleurgesteld zijn in hun illusie, dat Uit een officieele erkenning van Rusland ook economische voordeelen van beteekenis zouden zijn te halen, en die zich ernstig beklagen over het onrustbarend toenemen der communistische activiteit in de Vereenigde Staten, welk ver schijnsel zij volkomen te recht op rekening van Moskou schrijven. De officieele erkenning van de Sovjet-Unie door de Vereenigde Staten heeft het opnemen van Rusland in den bond der Vol keren indirect begunstigd en het roode régime «en schijn van „Ebenbürtigkeit" verleend, on danks het compromitteerend verleden en wei- hig eerbiedwekkende heden. Er moet Rusland Veel aan gelegen zijn het bij gebrek aan pres tige der „kapitalistische mogendheden" verwor ven internationale prestige te handhaven of gaat het evenals China misschien zwichten voor den druk van Japan? Het is wel merkwaardig, dat de zichtbare verkoeling in de Ameri- kaansch-Russische betrekkingen vrijwel samen valt met het definitief prijsgeven van den Oos terspoorweg in Mandsjoerije, dat als een mir. of meer officieuze erkenning van het Keizerrijk MandsjoekWo wordt beschouwd, en met de po- PARIJS, 7 Pebr. (Reuter). De gelukkige vin ders van de lading goud, welke door het post vliegtuig was verloren, hebben gisteren van de betrokken Britsche verzekerings-maatschappij hun belooning ontvangen ten bedrage van 110.000 franc, terwijl bovendien allen, die bij het graven hebben geholpen, ieder 2000 franc ontvingen. Aan de gemeente, waar het geld werd gevon den, is 2000 franc gegeven voor liefdadige doel einden. gingen van Japan om een non-agressie-pact met Sovjet-Rusland af te sluiten. De buiten- landsche politiek van Moskou zoowel in het Westen als in het Oosten wordt volkomen be- heerscht door den toestand in den Pacific. Sovj.-Rusland zoekt ondanks allen ophef, welken het van zijn weerbaarheid maakt, vrede en vei ligheid vaak door het betrachten van een uiter ste lankmoedigheid. Het heeft zich misschien ook meer voorgesteld van een samenwerking met Amerika dan bereikt is kunnen worden. Het zal belangwekkend zijn te zien op welke wfjze Sovjet-Rusland op de thans door Washing ton verordende maatregelen zal reageeren. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 6 Februari: Heden is minister Jaspar door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Aangaande het bezoek van minister Jaspar aan Rome en zijn bezoek bij Z. H. den Paus verzekerde men ons op het departement van Buitenlandsche Zaken, dat deze reis, noch de audiëntie bij den Heiligen Vader geschiedt in opdracht van de Belgische regeering, doch, dat het bezoek aan Rome geheel te beschouwen is als een privéreis. COBLENZ, 5 Febr. De buitengewoon hevige regenval heeft ernstiger gevolgen gehad dan men aanvankelijk dacht. Vooral in het Neckar- dal en in de dalen van de rivieren in het Zwarte Woud is schade aangericht door het hooge water. De Rijn is bij Breisach met 66 c.M. gestegen, bij Kehl met 97 c.M., en te Mannheim met 1.60 M. In den Boven-Main is het water gedaald. De Moezel daarentegen is in zijn bovenloop met nog 88 c.M. gestegen. De geheele Moezelvaart en het verkeer op de Saar zijn stopgezet. Tusschen Bernkastel en Zeltingen is de spoorbaan hier en daar overstroomd. De scheepvaart op de Lahn is gestaakt De in Taunus en Westerwald ontspringende beken hebben uitgebreide gebieden onder water gezet. Op den Rijn is het vlotten verboden. De schip brug tusschen Coblenz en Ehrenbreitstein moest aan beide oevers verlengd worden. Dinsdagavond werd officieel gewaarschuwd, dat er wegens den voortdurenden regenval aan den Boven-Rijn hoog watergevaar bestaat. MOSKOU, 6 Febr. Te Stalino is de commu niste Priwalitsjina doodgeschoten gevonden. In verband hiermede heeft het commissariaat van binnenlandsche zaken verscheidene perso nen gearresteerd, o.w. den arbeider Poljakow, die het doodelijk schot gelost heeft. Het betreft hier een politieken moord. Priwa litsjina stond te Stalino bekend als een der ijverigste vrouwelijke communisten. Zij had er de leiding van de organisatie der goddeloozen- beweging. De ochtend- en middaguren van Woensdag gaven op de Brusselsche Zesdaagsche weer het zelfde beeld te zien als andere dagen. Er ge beurde niets bijzonders en er werd over het al gemeen kalm gereden. Na de sprints van een uur moest Mortier die hevige keelpijnen heeft, opgeven. Zijn koppelgenoot Duray vormde daarop met Haezendonckx een nieuw koppel. Zij kwamen met acht ronden achterstand in de baan. Er gebeurde verder niets en ook de sprints van vier uur gaven niets bijzonders te zien. Zij werden gewonnen door Magne, Buysse, Ha- merlinck, Buysse, Mag ne en Pijnenburg. Het Werd dan weer een gezellig onder ons je. De sprints van zes .uur waren voor: Mag neVan Nevele, Mag ne, Hamerlinck. De- neef—Van Nevele. Er wordt kalm verder gereden tot ongeveer acht uur des avonds. Het Velodrome was toen inmiddels weer volgestroomd en het spel ging weer be ginnen. Loncke gaf het sein en hij lokte een jacht uit. Zijn voorbeeld werd gevolgd door illietl Ook de andere koppels gingen volgen Er werden ronden genomen en weldra was het weer een heksenketel. Loncke—Huys waren er inmiddels in geslaagd twee ronden te nemen. Midden in een jacht kreeg Huys bandenpech en hij kwam te vallen, daarbij Van Vlockhoven met Ontleend is aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken: Sommige leden drongen er op aan, dat meer aandacht zou worden gewijd aan het vraagstuk van de beperking van den arbeidsduur. Verscheidene leden spraken hun voldoening erover uit, dat de minister maatregelen heeft genomen ter bevordering van huurverlaging ten aanzien van woningen, met overheidssteun gebouwd. Deze leden betreurden evenwel, dat nog is nagelaten, regeling te brengen in de tij dens en in de eerste jaren na den oorlog ver leende Rijksvoorschotten en bijdragen voor woningbouw krachtens de woningwet. Eenige leden hadden met leedwezen kennis genomen van de maatregelen, door den minis ter ter zake van de werkloosheidsverzekering genomen. Verscheidene leden vestigden nogmaals 's mi nisters aandacht op de in moreel opzicht zoo schadelijke werking van het stelsel der steun, verleening zonder contraprestatie. De arbeids schuwheid neemt hand over hand toe. Eenige leden betreurden 's ministers houding ter zake van de steunuitkeering. De thans toe gepaste normen achtten zij te laag en zij aar zelden vooralsnog hun stem aan deze begroo ting te geven. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de minister terzake van de bestrijding van de zic.h mede sleepende. Beide renners wer den naar hun cabines gedragen en kregen tien minuten rust. Hun verwondingen bleken echter niet van ernstigen aard te zijn. Toen er 118 uur gereden was, waren in to taal 2692.755 K. M. afgelegd.. Nadat er on geveer een half uur achter elkaar gejaagd was, had dit tot resultaat gehad dat Mag ne en Buysse alleen aan den kop waren ge komen. Dit duurde echter niet lang en wel dra voegden zich Charller en Deneef bij hen. Laatstgenoemden waren hiermede ech ter nog niet tevreden en hoewel Magne en Buysse alles deden om het te verhinderen wisten Charlier en Deneef een ronde te nemen en daardoor alleen aan den kop te komen. De Italianen Di Paco en Piemontesi probeerden nu ook naar voren te komen en hoewel zij een ron de wisten te nemen, gelukte het hun toch niet om zich bij het leidende koppel te voegen. Mag ne en Buysse hadden inmiddels hun verloren ronde weer teruggenomen en hadden zich zoo doende bij Charlier en Deneef gevoegd, zoodat het leidende peleton weer uit twee koppels be stond. Schoen en Aerts volgden dan op een ronde, terwijl de anderen twee en meer ronden terug lagen. Smets en Martin ondernamen een uitlooppoging en het gelukte hun enkele ronden te nemen en zij kwamen tenslotte alleen aan den kop te liggen. Dit bleef echter niet lang zoo en steeds veranderde de stand. Het was in middels weer tijd geworden voor de sprints van negen uur. De jachten duurden inmiddels nog steeds voort. Tusschen den tweeden en derden sprint trokken Smets en Martin er tusschen uit en zij kwamen weer alleen aan den kop te liggen. Dit veranderde echter weer spoedig en toen tusschen den vijfden en den zesden sprint Magne en Buysse het geheele peleton wisten te passeeren kwam dit koppel alleen aan de leiding. De sprints van negen uur zijn voor: Magne- Haezendonckx, Hamerlinck, Di Paco, Buysse en Magne. Onmiddellijk na deze sprints loopen Van Vlockhoven, Di Paco en Schoen weg en allen weten zij een ronde te nemen. Het geheele veld lag nu uit elkaar en de renners zijn zeer ver spreid. Er waren de laatste anderhalf uur heel wat ronden genomen en verloren en de stand had zich herhaaldelijk gewijzigd. Om ongeveer half tien kwam er eenige rust en kon er een stand gemaakt worden. Het bleek dan dat de Italianen Di Paco en Piemontesi alleen aan den kop lagen, op één ronde gevolgd door Smets en Martin en op twee ronden door Magne— werkloosheid onder de jeugd niet voldoende diligent is. Bepleit werd de stichting van werk kampen. Enkele leden vestigden de aaadacht op de moeilijkheden, waarin vele kleine landbouwers verkeeren. Bepleit werd een afzonderlijke steunregeling voor hen. Betreurd werd dat de regeering niet bereid is. tot aankoop van het landgoed De Hooge Ve- luwe over te gaan. Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemsche Rechtbank terecht de 46-jarige gezag voerende pontwachter L. S. te Duivendrecht, wien dood door schuld ten laste was gelegd, omdat door zijn onoplettendheid Vrijdag 10 Augustus 1934 het vreeselijk ongeluk te Velsen, waarbij twee meisjes het leven lieten, zou zijn gebeurd. De Officier van Justitie eischte twee maan den hechtenisstraf. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde verdachte tot twee maanden hechtenisstraf, omdat aan zijn schuld de dood van 2 personen te wijten zou zijn. De rechtbank overwoog daarbij de verantwoordelijke positie van verdachte en de gunstige rapporten omtrent zijn gedrag. De heer J. Smid, oud-Referendaris bij de Directie van den Landbouw en adviseur var, den Nationalen Bond Landbouw Maatschappij zal 13 Februari as. zijn zeventigsten verjaar dag vieren. Buysse, Pij nenburg—Wals en Hamer linckBilliet en AertsSchoen. Nauwelijks was echter deze stand opgemaakt of er ontwikkelde zich weer een jacht die ge- ruimen tijd aanhield. Omstreeks tien uur was de stand weer zoodanig gewijzigd, dat Loncke —Huys en Pijnenbur g—W a Is de leiding hadden. Midden in een jacht valt Magne door ban denpech en hij sleepte Loncke, Van Vlockho ven en Hamerlinck met zich mede. Al deze ren ners waren licht gewond en -kregen een kwar tier rust. Het werd inmiddels weer tijd voor de sprints van het klassement van elf uur. Deze hadden een vrij rustig verloop. Het resultaat was: Ie Sprint: Ehmer, Huys. Van Nevele, Di Paco; 2e sprint: Wals, Loncke, Martin, Piemon tesi; 3e sprint: Charlier, Ehmer, Van Buggen- hout, Ippen; 4e sprint: Loncke, Smets, Schoen, Huertgen; 5e sprint: De Pauw, Bonduel, Ippen, Magne; 6e sprint Charlier. Ippen, Wals, Huys. Het bleef eenigen tijd rustig en om midder nacht kon de volgende stand opgemaakt wor den: 1. Loncke—Huys, 112 pnt. Op één ronde: 2. Charlier—Deneef, 310 pnt. 3. PijnenburgWals 151 pnt. 4. AnhesHaegelsteen, 56 pnt. Op twee ronden: 5. Gebr. Vroomen, 122 pnt. 6. Aerts—Schön, 112 pnt. Op drie ronden: 7. Magne—Buysse, 204 pnt. 8. De Pauw—Van Nevele, 142 pnt. 9. Smets—Martin, 113 pnt. 10. Ehmer—Bonduel, 52 pnt. Op vier ronden: 11. Hamerlynck—Billiet, 142 pnt. 12. Hürtgen—Ippen, 84 pnt. Op vijf ronden: 13. Van Vlockhovenvan Buggenhout, 52 pnt. Op zes ronden: 14. Di Paco—Piemontesi, 96 pnt. Op negen ronden: 15. DurayHaezendonck, 90 pnt. Even na middernacht ging Magne er van door en zijn voorbeeld werd door P ij n e n- b u r g gevolgd. Pijnenburg wiens maat in de cabine was en die daardoor niet afgelost kon worden reed alleen door. Hij wilde echter niet aan den kop gaan en werd door het publiek uitgefloten. Tenslotte nam hij toch een ronde evenals Magne en beide koppels kwamen daar door aan den kop. Duray en Haezendonckx wa ren blijkbaar zeer vermoeid en voelden zich Het uitstroomende water uit het Julianaka- naal is thans zichtbaar aan het verminderen. Op verschillende deelen van den hoogen ka naaldijk wordt sedert eenige dagen niets meer van uitstroomend water ontdekt; op andere plaatsen blijft het nog uitstroomen, hoewel ook daar de hoeveelheid water afneemt. Dinsdagavond is de gehuwde, ongeveer 50- jarige P. v. D., uit de le van Leijndengaalstraat te Vlaardingèn, werkzaam op het stoomschip „Maasburg" van de Halcyonlijn, liggende in de Vulcanhaven te Vlaardingèn, zonder dat men het merkte, in het ruim van genoemd schip ge vallen. Eerst Woensdagmorgen werd hij gevon den. Zijn verwondingen waren van zoo ernsti gen aard, dat hij inmiddels overleed. In de gemeentelijke werkverschaffing te Veur aan den Smitslaan was men Woensdag bezig met het sloopen van een brug. Een van de daar spelende kinderen raakte met zijn voet beklemd tusschen eenige stukken steen en riep om hulp. De 26-jarige arbeider G. Hundman. snelde te hulp. Hij lièp over een steenen boog, welke los raakte en kwam te vallen Hij kreeg de steenklomp van ongeveer 2000 kilo op het lichaam. Een groote ploeg arbeiders hebben met veel rfïoeite den jongen en ook den man bevrijd, de laatste was zwaar gewond. Dr. v. d. Stam uit Veur, die spoedig ter plaatse was, heeft den man met den inmiddels gearriveerden ziekenauto naar St. Antonius Hove laten vervoeren. De jongen had een enkel gebroken en werd door dr. v. d. Stam behandeld. De toestand van het slachtoffer is zeer ern stig. Het in de haven van Temeuzen liggende Ne- derlandsche stoomschip „Hennie" is hedennacht tegen een der havenhoofden aangedreven, met het gevolg, dat het schip aan den grond liep. Het passeerende sleepschip „Peter de Hoogh" raakte met zijn uitgeworpen anker verward in den uitstaanden ankerketting van het stoom schip „Hennie", waardoor dit zijn houvast ver loor met het bovengemeld gevolg. De „Hennie" zit geheel op de steenen glooiing, een positie die niet van gevaar is ontbloot. Tijdens vloed zal getracht worden het schip vlot te krijgen. niet geheel in orde. Het koppel kreeg dan ook een kwartier neutralisatie. Van middernacht tot omstreeks een uur werd er buitengewoon snel gereden. Buysse, Hamei lij nek en Charlier reden met zoo'n vaart, dat net koppel LonckeHuys, dat reeds weer aan oen kop ging. ingehaald werd. Er waren thans vier koppels, die de leiding hadden. On middellijk daarna zet te Wals een spurt jn, waarbij bij goel door zijn koppelgenoot Pij nenburg werd afge lost. Zij zagen kans in te loopen, zoodat thans vijf ploegen aan den kop waren. 3r ontstond een nieuwe jacht en hiervan wa ren LonckeHrys het slachtoffer. Zü »erl> ren een ronde, zooaat thans nog vier koo pels aan den kop gingen. Eenige premies brachten nog wat leven in den wedstrijd, waarna de sprints van een uur ver reden werden. Deze werden gewonnen door: Loncke. Van Ne vele, W. en M. Vroomen, Billiet, Pijnenburg en Wals. Toen kwam er eindelijk wat rust in het veld. De renners reden met een matig gangetje ver der. De ochtend-sprints van drie uur hadden den volgenden uitslag: Di Paco, Wals. Di Paco, Wals, Pijnenburg en Wals. In het geheel waren afgelegd 2983,840 K.M. Hedenmorgen om zes uur by t begin der neu tralisatie wa. de stand als volgt: 1. CharlierDeneef 317 punt. 2. MagneBuysse 209 punten. 3. Pijnenburg- Wals 186 punten. 4. Hamerlijnck—Billiet 157 punten. Op een ronde: 5. W. VroomenM. Vroomen 130 punten. 6. Loncke—Huys 117 punten. Op twee ronden: 7. Smets—Martin 121 punten. 8. AertsSchoen 112 punten. 9. HaegelsteenAnhès 57 punten. 10. BonduelEhmer 55 punten. Op drie ronden. 11. De PauwVan Nevele 148 punten. 12. Vlockhovenv. Buggenhout 54 punten. Op zes ronden: 13. Hürtgen—Ippen 84 punten. Op zeven ronden: 14. Di PacoPiemontesi, 115 punten. Op tien ronden: 15. Duray—Van Haezendonckx, 98 punten. Voor de R. K. Studentenvereniging „St. Augustinus'' hield mevr. van der Schrieck jl. Maandagavond een lezing met lichtbeelden over de Verdwenen Regale Abdij van Egmond. De spreekster verklaarde in de inleiding tot haar betoog het ontstaan en den groei van den Miödeleeuwschen Abdijbouw. Na het primitieve Oratorium in de woestijn, waar Sint Antonius Abt reeds placht de verspreid levende kluize naars samen te roepen voor het gemeenschap pelijk gebed, ontstonden de eerste kloosters. In Sint Gallen zien we de vaste begrippen en stelregels reeds tot uiting gebracht, die enkele eeuwen later in de wereldberoemde Abdij van Cluny tot groote volkomenheid zullen geraken. In haar toelichting bij de interessante licht beelden schetste de spreekster ons, ho?f een vaste traditie valt aan te wijzen, die geldend gebleven is voor den Middeleeuwschen Abdij- bouw, een traditie, gebaseerd op de zuivere architectonische weergave van het kloosterle ven zélf. Dit kwam duidelijk naar voren door het verschil in abdij-plattegronden van onder scheiden kloosterorden: Benedictijnen, Kar- thuizers, Norbertijnen. Ook de verslapping in de veertiende eeuw. gevolg van het leeken- element, toonde de spreekster ons door voor beelden aan, en zij liet zien, hoe Sint Bemar- dus van Clairveaeux zich fel gekant heeft te gen de excessen van zijn tijd, hoe deze in zijn Cisterciënser-abdijen terug greep naar de ge strengheid en zuivere toepassing van het kloos terleven en hoe ook deze versobering tot uit drukking kwam in de architectuur der abdij. Tenslotte toonden enkele zeer fraaie licht- beeMen de versterkte abdij, uit den tijd waar in de monnik veelal geworden was een krijgs man, die zich verdedigen moest tegen het door hem zelf tot beschaving gebrachte volk. Na deze voorlichting was het gemakkelijk het essentieele te begrijpen in het ontstaan en in de architectonische vormgeving het is vooral dit punt, wat door mevr. van der Schrieck is bestudeerd der oude Regale Ab dij van Egmond. Het zal den velen Kath. studenten, die met groote interesse deze lezing gevolgd 1 ebben, wel duidelijk geworden zijn. hoe uiterst belang rijk de actie voor Egmond's herstel is. Niet en kel uit apologetisch oogpunt, maar zeker ook in cultuur-historisch en architectonisch op zicht. Bij meerdere rake opmerkingen over den bouw der Regale Abdij, over de versiering over het verband met het Rijnland duidelijk spre kend in den torenbouw, in de tympanon boven den Sint Pietersin gang. in de beide leeuwen, diefde toren gesierd hebben, in den Abtsstaf hadden de toehoorders het genoegen in meer dere lichtbeelden kermis je nemen van zeer belangrijke vondsten, door mevrouw van der Schrieck gedaan, bij haar jongste bodemon derzoek ter plaatse in den Zuidelijken berm en op het terrein der tegenwoordige Ned. Herv. kerk te Egmond-Binnen, waarover binnenkort een brochure van haar hand verschijnt. Met recht werd de spreekster door den Praeres van „St. Augustinus", den heer P Me- Lef, gedankt voor haar eminente en sterk per soonlijke rede, waarin zooveel merkwaardige dingen door haar verklaard en bewezen wer den over de geschiedenis van dit bij uitstek belangrijke verdwenen monumenten van ondé nationale cultuur. Met een overzicht van het nieuwe bouwwerk, waarvan de Priorij reeds haar voltooiing nadert, besloot mevrouw van der Schrieck haar leerzaam en levendig be- Te Nijmegen is onder bewaking aangekomen R. O., die op verzoek der politie te Nijmegen door de Haagsche recherche was gearresteerd. O., die zonder vaste woonplaats rondzwierf, wordt er van verdacht een vriend te Nijm:gen, met wien hij kort geleden was uitgeweest, voor een bedrag van 1000 te hebben bestolen. Hii wordt te Nijmegen in arrest gehouden. Het Nederlandsche Administratie- en Trust- kantoor, trustee voor de 6 pct.-leening en de 5 pet. le hyp. obl. leening der Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. noodigt de obli gatiehouders van genoemde leeningen uit tot het houden van een vergadering waar de vol gende voorstellen in behandeling zullen worden genomen: 1. Conversie van de 6 pct.-obl. van f 1000.— nom. in f 200.in contanten benevens een 5 pet. inkomstenobligatie A van f 250.— nom., terwijl desgewenscht de inkomstenobligatie kan worden afgekocht a f 50.— contanten. Bovendien kunnen de houders der 6 pct.- oblig. hun stukken desgewenscht inruilen voor inkomstenobligaties voor het volle bedrag van f 1000.—. 2. Conversie van de 5 pet. le hyp. obl. van f 1000.nom. in f 500.in contanten benevens een 5 pet. inkomstenobligatie A ad f 500.— nom., terwijl desgewenscht deze inkomsten- obligatie kan worden afgekocht a f 100.— con tanten. Het hypotheekrecht voor beide oude leeningen komt te vervallen. De K.N.A.C. meldt, dat door het vallen van het water in de Maas de voorgenomen verleg ging van de schipbrug te Hedel tot nader order is uitgesteld, zoodat de overgang op normale wijze plaats vindt. Woensdagmiddag is door belastingambtena ren, in samenwerking met den gemeenteveld wachter, in de Mennonietenbuurt te Mijdrecht een inval gedaan in een woning, bewoond door de arbeiders M, G. Sch. en C. V„ op grond van vermoeden v* het zich aldaar bevinden van een clandestiene distilleerderij. De vermoedens bleken juist te zijn en men vond er een in wer king zijnd distilleerapparaat. Er was slechts een geringe hoeveelheid drank in voorraad. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het toestel in beslag werd genomen. TILBURG. Geslaagd aan de R.K. Handelshooge school voor Economische en Sociale Wetenschap pen voor het examen in de handelswetenschap pen, de heer W. A. G. Lippits uit Hoorn (N.-H.). Pijnenburg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9