HET NIEUWE GILDEWEZEN IN DUITSCHLAND Mariniers 16 Febr. naar huis Rad. soc. wraak op Flandin Het nieuws van heden HET AMBACHT HOOG IN EERE LA WINE-ONGELUKKEN IN OOSTENRIJK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19178 Wat het nationaal-socialisme op dit gebied doet, is een interes sant experiment Examens ook voor volwassenen Vertrek der int. troepen thans definitief vastgesteld Zaterdag 16 Februari te Rotterdam met gemeen te-subsidie Het Weer Sir Simon heden naar Parijs Bezoek hangt niet samen met het Fransch-Britsch accoord Bioscoop te Warschau uitgebrand De Stavisky-affaire Teer dieu's naam weer genoemd Dr. Bredow in vrijheid gesteld Hoofdverdachte in Berlijnsch radio-proces Tot dusver twintig dooden Duitsche ambassadeur weer te Parijs Geen formeele instructies uit Berlijn medegebracht Naar een putsch in Griekenland Japans vlootpolitiek Herriot c.s. in oppositie tegen den premier, omdat hg 6 Febr. naar de Notre Dame was gegaan Bezuinigingsvoorstellen in de Kamer Werkloozen-relletjes te Sheffield WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Het blijft onrustig in Mexico Weer twee samenzweringen ontdekt Opstand in Uruguay mislukt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het gildewezen komt langzamerhand in Duitschland terug. De tijd, dat ieder zich ils meester-smid, timmerman, slager of kleermaker kan vestigen, is voorbij. Voor het ambacht is thans de z.g. „Grossbefahigungs- hachweis" ingevoerd. Dat beteekent, dat alleen hjj zich als timmerman, slager, metselaar, lood gieter, smid of wat dan ook mag vestigen, die het „meesterexamen" heeft afgelegd. Maar met dat meesterdiploma in den zak is men er nog biet. Er zijn dan nog eenige formaliteiten te Vervullen. Men moet naar de „Handwerkskam- tner" om de ,,Handwerkerrolle" te teekenen. Eerst wanneer dit is geschied, wordt men als ambachtsman toegelaten en ontvangt men zijn „Handwerkerkarte". Men mag allen de „Hand- Werkerrolle" teekenen, wanneer de politie een be wijs van goed en zedelijk gedrag geeft. Op alle mogelijke wijzen wordt er namelijk naar ge streefd, dat geen elementen in het gilde wor den toegelaten, die niet een sieraad voor het gilde zijn. Er wordt ook voor gewaakt, dat er jn een bepaalde stad niet teveel patroons ko men; een beetje concurrentie mag er zijn, maai de concurrentie mag niet zoo scherp zijn, dat de ambachtslieden een hongerbestaan lijden. Tot zoover is deze ordening prachtig. Moei lijker wordt het, nu men zich ook gaat be moeien met menschen, die reeds jaren lang als zelfstandige nijvere middenstanders gevestigd zjjn. Dezer dagen spraken wij met een landgenoot, die reeds 20 jaar te Berlijn een mode-atelier heeft. Hij is prima dameskleermaker. Hij is in zijn vak doorkneed. Hij heeft in Nederland en te Brussel zijn vak geleerd. Ook werkte hij eeni- gen tijd te Parijs en te Londen. Daarna ves tigde hij zich in Berlijn. Thans moet onze land genoot, ondanks zijn grijze haren, examen doen. Zoo gemakkelijk is dat dan ook nog- niet. Im mers, hij heeft nog geen gezel-diploma in den 2ak. Om tot het meester-examen te worden toe gelaten, moet hij echter eerst het gezel-examen afleggen. Nu is onze landgenoot wellicht van zijn vak beter op de hoogte dan de heeren exami- hatoren, maar een examen blijft nu eenmaal een examen, met zijn examen-zenuwachtigheid, met zijn examenspanning, enz, enz. Voor het gezin lijkt het ons niet bepaald aangenaam, wanneer Pa in een examenstemming leeft. Om tot het gezel- en later tot het meester examen te worden toegelaten, moet men de be wijzen kunnen overleggen, dat men een bepaald aantal jaren in de leer is geweest. Voor Neder landers, die in het buitenland hun opleiding hebben genoten, is dit ook nog zoo gemakkelijk biet, vooral, wanneer hun vroegere patroons 3ijn overleden. Dat is een operatie, waarbij nog Nederlandsche burgemeesters en notarissen te Das kunnen komen. Eén categorie vaart er wel bij: die der beëedigde translateurs. Nu hebben de leiders der gilden wel ingezien, dat zij niet moeten overdrijven. In verband hiermede is bepaald, dat patroons, die ouder dan 35 jaar zijn en die niet het meester-diplo- bia in den zak hebben, voorloopig nog patroon blogen blijven. Zij zullen echter geen leerlingen in hun dienst mogen nemen! Dit beteekent voor Vele patroons, dat zij him bedrijf wel kunnen sluiten. Immers, wanneer zij uitsluitend gediplo meerd personeel moeten nemen, worden hun be drijfskosten te hoog. Wie als zelfstandig ambachtsman nog geen Sa jaar is, moet binnen vijf jaar het meester diploma halen. Interessant is de vraag, of de weduwe van een ambachtsman na diens dood de zaak onder haar naam mag voortzetten. Wanneer deze weduwe reeds gedurende het leven van haar bian geregeld in de zaak meehielp, schijnt dit te worden toegelaten. Was dit niet het geval, dan is zij verplicht, een meester in de zaak op te nemen, die dan voor den verderen gang van Zaken verantwoordelijk is, dus een soort provi sor, zooals in Holland alleen in apotheken be staat. De bedrijfsvrijheid voor den middenstand is practisch voorbij. Voor den landbouw geldt het zelfde. Een winkel mag ook niet meer zonder concessie worden opgericht. Voor den groothan del en de grootindustrie heeft men echter geen permissie noodig. Dit is nu weliswaar niet lo gisch, maar de Duitsche wetgeving gaat van de veronderstelling uit, dat een kapitalist geen groothandelsbedrijf en geen fabriek zal oprich ten, wanneer hij, zoo hij zelf van de zaak geen verstand heeft, zich niet door deskundigen laat terzijde staan. Het keurslijf, waarin de middenstand wordt geregen, knelt natuurlijk wel af en toe. Men is het er echter over eens, dat de bedrijfsordening op den duur voordeel zal moeten hebben. De meester-smids, -timmerlieden, -loodgieters, -slagers, -metselaars, -kleermakers, enz., die het meesterdiploma in den zak hebben, voelen zich intusschen beschermd, verwachten meer winst, zijn blij, dat de beunhazen uit het vak worden verwijderd en danken de regeering voor deze bedrijfsordening. Zij, die zich thans, ondanks hun grijze haren, voor een examen voorberei den, schudden het hoofd, doch zullen, wanneer zij straks zijn geslaagd, waarschijnlijk ook blij zijn. Het publiek vreest, dat de terugkeer van het gildewezen hoogere prijzen zal brengen en dat het tenslotte het kind van de rekening zal zijn, ondanks de circulaires, die de leiders der gilden aan hun gildebroeders sturen, waarin uitdruk kelijk staat, dat ieder, die woekert, uit het gilde zal worden verwijderd. Wij zullen afwachten, hoe zich het Duitsche gildewezen verder zal ontwikkelen. Hoe men ook over de bedrijfsordening denkt, wat de nazi's hier doen, is een zeer interessant experiment, waar zich ongetwijfeld ook de Nederlandsche middenstand in hooge mate voor zal interes seeren. SAARBRUECKEN, 7 Febr. (D.N.B.). De Com missie van Drie heeft thans het hoofdkwartier der internationale troepen in het Saargebied de definitieve instructie gegeven inzake het vertrek der troepencontingentën. Bevestigd wordt, dat de Nederlanders 16 Februari en de Zweden op 18 Februari zuilen vertrekken. De Engelsche en Ita liaansche troepen zullen met even sterke afdeelingen en met gelijke tusschenpoozen van 19 tot 28 Februari uit het Saargebied vertrekken. De Engelsche tanks vertrekken 25 Februari. Op 26 Februari wordt het hoofdkwartier der Engelsche en der Italiaansche troepen in Saar- bruecken ontbonden. Als laatsten zullen de Italiaansche en Engelsche auto's en een na-trein van beide contingenten vertrekken. Op den dag van overdracht van het Saargebied aan Duitsch land zullen dus geen internationale troepen meer aanwezig zijn. Naar wij vernemen zal de trein met de terug- keerende Nederlandsche troepen op Zaterdag 16 Februari a.s. te Rotterdam aan het Maas station aankomen. Ditmaal gaat de trein niet over Utrecht, doch via Roosendaal naar Rot terdam, vanwaar de troepen over den verbin dingsspoorweg naar station Maas worden door gevoerd. De trein wordt tusschen 20 en 21 uur aldaar verwacht. De juiste tijd van aankomst is nog niet vast gesteld. Het Kon. Militair Invaliden-huis te Leiden, dat uit een oogpunt van bezuiniging groote kans loopt gesloten te worden, he tgeen een deel der burgerij wil voorkomen Verwachting: Zwakke tot matigen N.O. H wind, helder tot licht of half bewolkt, H weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Toenemende S bewolking, aanvankelijk nog lichte vorst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii LONDEN, 7 Febr. (Reuter). De Britsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken Sir John Si mon zal zich Vrijdag per vliegtuig naar Parijs begeven, om aan een banket van de Britsche Kamer van Koophandel te Parijs deel te ne men. Hij zal Zaterdag naar Londen terugkeeren. Het bezoek van den Engelschen minister, dat reeds eenige weken geleden was vastgesteld, staat niet in verband met het Zondag j.l. ge sloten Fransch-Britsche accoord. Wel zal Sir Simon van deze gelegenheid gebruik maken om een onderhoud te hebben met minister Laval. WARSCHAU, 7 Febr. De oudste bioscoop van Warschau, die plaats biedt aan 500 personen en gelegen is in het centrum der stad, is he denmiddag tijdens het proefdraaien van een film, door brand geheel vernield. Drie afdee lingen brandweer slaagden er in het vuur tot den haard be beperken. Het gebouw is echter met alle installaties geheel vernield. Geweldige sneeuwlawine op de Berner Alpen. Talrijke personen werden in de afgeloopen dagen het slachtoffer van de verraderlijke lawines PARIJS, 7 Febr. (Reuter) De parlementaire commissie in zake de Stavisky-affaire heeft gisteren een vroegeren medewerker van Sta- visky, den gewezen prefect Juillet, verhoord, die éen verklaring aflegde over de tot nu toe onopgehelderde chèque ten name van „Camille A. Tardie". In linksche kringen wilde men nierin den naam Tardieu zien, hetgeen de getuigenis van Juillet m zekeren zin schijnt te bevestigen. Hij verklaarde, dat Stavisky hem in Februari 1933 heeft medegedeeld, dat de vroegere hoofd redacteur van de „Liberté", Camille Aymard, hem documenten had aangeboden, welke de politieke loopbaan van Tardieu zouden kunnen vernietigen: hij vroeg hiervoor 300.000 franc. Deze documenten schenen betrekking te heb ben op den invoer van automobiel-onderdee- len, welke- met medewerking' van Tardieu tol vrij in Frankrijk waren geïmporteerd door een Amerikaansche firma. De commissie van onderzoek was ten zeer ste getroffen door het feit, dat de souche van de bedoelde chèque gedateerd is April 1933, zoodat de chèque inderdaad werd uitgeschre ven op het tijdstip, waarop, volgens den ge tuige, Stavisky hem van het aanbod vertelde. BERLIJN, 7 Febr. (D.N.B.) Dr. Bredow, de hoofdverdachte in het Berlijnsche radio-proces, is door de rechtbank uit de voorloopige hech tenis ontslagen, daar, gezien het verloop der verhandeling', de rechtbank geen grond voor ontvluchting aanwezig acht. Dr. Bredow bevond zich sinds 25 Oct. 1933, dus sinds bijna een jaar en vier maanden, in voorloopige hechtenis. Het materiaal poor den wegaanleg BlerickMaasbree, ter hoogte van de Maas brug, is door het snelle wassen van de Maas in het water komen te staan WEENEN, 7 Febr. (D.N.B.). De toestand van vele door de lawines van de buitenwereld afge sneden plaatsen wordt wegens het toenemende gebrek aan levensmiddelen reeds dreigend. De bondsspoorwegen hebben besloten om in weer wil van het gevaarlijke van deze onderneming den Prabiehlpas vrij te maken daar de levens middelen in de zoutmanen en vooral in de ijzer mijnen op dreigen te raken. Onmetelijk schijnt de schade te zijn, die on der den Oostenrijkschen wildstand is aange richt. Overal vindt men reeën en herten, die in de hooge sneeuw zijn blijven steken. In troe pen poogde het wild de beddingen van beken te bereiken die grootere bescherming bieden. De dag van gisteren was het hoogtepunt van de lawine-catastrofen. Op het traject Steyrer- mühl-Laakirchen reed een personentrein op een lawine in en ontspoorde. De machinist, een treingeleider en een reiziger werden zwaar ge wond. Het gisteren geraamde aantal dooden, 10, is na de heden ingekomen berichten vermoedelijk nog gestegen daar in Opper-Oostenrijk 3 toe risten vermist worden. Er bestaat geen hoop ze levend te vinden. Voor zoover te overzien is hebben de laatste dagen 20 dooden geëischt. Nadat het Pazlaun-dal sedert Zondag reeds geheel van de buitenwereld was afgesneden, zijn thans de eerste berichten daarvandaan alhier ontvangen. De bevolking en de wintersportgas- ten hebben door de talrijke lawines een ang- stigen tSjd doorgebracht, vooral daar een zware sneeuwstorm heerschte. Een boerenhuis was ten gevolge van een lawine voor een deel wegge sleurd, waarbij 23 stuks vee omgekomen zijn. De weg door het dal is door 15 lawines versperd. In het Arlberggebied heeft een lawine 15 stallen weggesleurd. De leidingen van 10.000 volt van de electriciteitsfabriek van Schruns in Montafon zijn over een lengte van 300 M. door een lawine vernield. PARIJS, 7 Febr. (Reuter) De Duitsche am bassadeur Roland Koester is uit Berlijn weer in Parijs aangekomen. De pers is van meening, dat hij nog geen formeele instructies heeft meegebracht om de onderhandelingen over het Engelsch-Fransche protocol van Londen te openen, doch dat hij wel binnen het kader van zijn gebruikelijke diplomatieke activiteit voe ling zal houden met de Fransche politieke kringen. De „Intransigeant" verklaart, dat ambassa deur Koester geen nota heeft meegebracht, doch slechts belast is met een mondelinge mis sie. ATHENE, 7 Febr. (Reuter) Volgens berichten uit Kreta heeft de gouverneur aldaar op het douane-kantoor twee automatische geweren, die voor Venizelos bestemd waren en waarvan het bezit bij de wet verboden is, in beslag doen nemen. Voorts zdjn geruchten in omloop, volgens welke de indertijd naar het buitenland ge vluchte generaal Piastiras aan de Grieksch- Bulgaarsche grens aangekomen is met het doel in Griekenland een putsch op touw t«e zetten. De officieele instanties zijn met haar inlich tingen over den toestand zeer gereserveerd, doch er verluidt, dat de regeering de ontwik keling van den toestand kalm afwacht. TOKIO, 7 Febr. (Reuter) De Japansche minister van marine Osoemi, verklaarde, dat het mogelijk is, dat Japan op de komende vloot- conferentie zal vragen, dat de Britsche en Amerikaansche vlootbases Singapore en Ha- wai niet verder versterkt zullen worden- Japan wil artikel 19 van het Verdrag van Washington in dier voege herzien, dat Singa pore en Hawai binnen het status-quo-gebied vallen. Verder verklaarde de minister, dat Japan na 1936 jaarlijks 54.000 ton nieuw materieel moet bouwen ter vervanging van het verouderde. Men moet zich voor de toekomst overigens op een verdragloozen tijd voorbereiden. Indien noodig zal de marine een verder bouwplan uit voeren. De Japansche admiraal Soetsoegoe, comman dant van het eerste Japansche eskader, heeft verklaard, dat de mandaat-eilanden in den Stillen Oceaan voor Japan van zoo groote po litieke en strategische beteekenis zijn, dat geen sprake kan zijn van een teruggeven aan den Volkenbond. De rechten van Japan op de mandaat-eilanden zijn onwrikbaar. TOKIO, 7 Febr. (Reuter)Onderhandelingen tusschen de Mandsjoerijsche regeeringen en de Japansche werven te Yokosoeka hebben geleid tot het afsluiten van een contract voor den bouw van drie oorlogsschepen voor de Mand sjoerijsche marine. De bouw dezer schepen moet in 1936 beëindigd zijn. PARIJS, 7 Febr. De Kamer heeft zich heden beziggehouden met den socialistischen aanval op de bezuinigingsverordeningen van het kabi- net-Doumergue. De socialisten wilden een bij zondere commissie instellen, welke een besluit tot verwerping der bezuinigingsverordeningen aan de Kamer zou kunnen geven. Teneinde dit te voorkomen, stelde minister-president Flandin, aan den aanvang der zitting de z.g.n. preliminaire kwestie, welke een voorstel tot ver daging inhoudt. Flandin betreurde deze preli minaire kwestie te moeten stellen, maar het socialistische voorstel bevat aan den eenen kant het aanstellen van een speciale commis sie en geeft aan den anderen kant deze com missie reeds een vaste richtlijn. Deze commissie moet zich volgens opvatting der socialisten nog vóór ieder onderzoek uitspreken voor verwer ping van een geheele reeks van bezuinigings verordeningen, die tenslotte toch 2.6 milliard francs aan bezuinigingen hebben opgeleverd. De regeering kan niet toelaten, dat deze door het parlement aan de regeering opgedragen maatregelen weer teniet worden gedaan. De bevoegde Kamer-commissies hebben zich reeds bezig gehouden met de bezuinigingsverordenin gen en de Kamer zal binnenkort in staat zijn zich erover uit te spreken. Wanneer men wil, dat het parlement werkt, moeten de rapporten van de bevoegde commissies zonder eenigen dwang besproken worden. Tegen dezen nor malen gang van zaken heeft de regeering niets in te brengen, wel echter tegen de door de so cialisten gevraagde bijzopdere commissie. Nadat de betrokken partijen kort haar stand punt tot uiting gebracht hadden, werd het voorstel van Flandin met 318 tegen 262 stem men door de Kamer aangenomen. De kwestie van vertrouwen was door Flandin niet gesteld. Het betrekkelijk groote aantal stemmen, dat uitgebrachtis tegen het door Flandin inge diende voorstel, heeft in de wandelgangen van de Kamer verrassing gewekt en wordt druk besproken. Naar het schijnt, heeft een aan zienlijk deel der radicaal-socialisten met de so cialisten meegestemd, aangezien er ontevreden heid heerschte over het deelnemen van Flandin aan de rouwplechtigheid van gisteren in de Notre Dame. Men verwacht echter niet, dat dete ontstemming van'een deel der radicaal socialisten noemenswaardige binnenlandsch- politieke gevolgen zal hebben. LONDEN, 6 Febr. (Reuter). In de bekende industriestad Sheffield kwam het Woensdag tot ernstige werkloozen-onlusten. Eenige duizenden werkloozen verzamelden zich voor het raadhuis om tegen de nieuwe steunregeling te protesteeren. Toen de burge meester weigerde een deputatie der werkloozen te ontvangen, bekogelde de menigte de voor het raadhuis geposteerde politie-agenten met stee- nen. Tenslotte joeg politie te paard en te voet de menigte uiteen. Verscheidene agenten werden gewond. De politie arresteerde een twintig-tal belhamels. Rad. soc. nemen wraak op Flandin bij de be handeling der bezuinigingsverordeningen. Lawine-ongelukken in Oostenrijk; tot dusver reeds twintig dooden. Weer twee samenzweringen in Mexico ontdekt. Roemeensche nat. soc. party opgericht. Nederi. Mariniers in het Saargebied gaan 16 Febr. naar huis. Vertrek der int. troepen thans definitief vastgesteld. Begrootingsbeschouwingen in de Eerste Kamer voortgezet. De Haagsche gemeentebCgrooting goedgekeurd. Grieksche zeeman wegens opiumsmokkel door de Rotterdamsche rechtbank tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De wassende rivieren veroorzaken stagnatie. Een nieuwe industrie te Utrecht. Meineed in de Ossche moordzaak; één ver dachte vrijgesproken, tegen den andere vier jaar geëischt. Nederlandsch elftal samengesteld voor den wed strijd tegen Duitschland. New-Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, stemming daarna beter, slot vast. Niet kinderachtig! Hebt ge wél eens nagegaan in een samenkomst van groote menschen hoe kinderachtig zij zich kunnen aanstel len, hoe dom ze kunnen lachen om de flauwste dingen, hoe zielig ze kunnen kletsen over allerlei onbe nulligheden. Wat zijn groote men schen dan klein! Er is een afstand van hemel en aarde tusschen kinderlijk en kinder achtig. Er zijn zonnige zielen die zich als een kind kunnen verblijden om kleine dingen. Ze zijn gélukkige opti misten die het leven vermooien. Ge lukkig zij die eenvoudig van harte kunnen zijn met de eenvoudigen, die de leelijkheid van veel ons kunnen doen vergeten door de schoonheid hunner fantasie en wier bestaan blij is als het onbedorven kind. „Indien ge niet wordt als een dezer kleinen zult ge het hemelrijk niet beërven Maar hemelsbreed daarvan ver schillend is de kinderachtigheid die den tijd doodt met onhebbelijkheden, die uren verbeuzelt met geestlooze grapjes, die allerlei flauwiteiten be denktHoe kinderachtig kunnen groote merischen toch wezen'. Wees kinderlijk, niet kinderachtig! SPECIAAL VOOR U DAMES u rubriek MEXICO-CITY, 7 Febr. (Reuter) Wederom zpn twee samenzweringen tegen de regeering ontdekt. Verscheidene arrestaties zijn verricht. De eene samenzwering, die ontdekt is door de militaire overheid in Guadalajara in den staat Jalisco, had zich ten doel gesteld de regeering op 9 Februari ten val te brengen. Het tweede complot werd gesmeed te Colon in den staat Queretaro. Hier werden 19 personen gearres teerd. MONTEVIDEO, 7 Febr. (V. D.) Opstandelin gen uit Uruguay met hun gewonden leider Ba- silio Munoz zijn naar de Braziliaansche grens gevlucht, nu hun revolutie-poging is mislukt en het luchtbombardement van hun verblijfplaat een de revolutionnaire troepen heeft gedemora liseerd. De regeeringstroepen hebben verschei dene gevangenen gemaakt. v vwwvunuiiiiiiiu 11 i i Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 767.6 Vorige stand; 770.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1