Zoekt gij betrouwbaar J Personeel? j Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000 gezinnen S TA DSNIEUWS Laatste Nieuws Wijziging Kieswet Wat de f onq streelt FUNKE BAKT Charlier-Deneef winnen te Brussel 0. J. DE JONG PIJNENBURG-WALS OP DE TWEEDE PLAATS liimiwinniiiinitnnitmmniimtinimitiitiniiiiiiiiftHHfHiiimiiiHiiiitiiiiiiHtiiHittiiiiiiiiiiiiiiiUiHittiiig ^TllllllllllllllllIHHIlHillUtUUUilllllilllllilllllilllllllllillllllliilHIHIIIIIIIIIItlllililllllHllllillilllllllllllHltllllfH VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 pmmniiiiiiiiinniiinniiiiiniiiiiiiiniiiinniiiiiiiininiiininTiniiiiniiinnTninnlininiinnnnmiminflmg JAARVERGADERING VAN DEN TUINDERSVAKBOND Voortzetting der besprekingen H. H. MISSEN VOOR DE WERKLOOZEN Ook nu in de Spaarnekerk VAN DE HAARLEMSCHE RECHTBANK Valschheid in geschrifte Ledenvergadering R. K. Volks bond AANVARING KW. 110 In het Zuiderbuitenkanaal LEDENCONCERT TOONKUNST Vasa Prihoda, violist R. K. GROENTEN- HANDELAREN Instelling van een bondsbureau Openingsrede Tien nieuwe af deeling en Officieele ontvangst Meer dan ooit is versterking van het gezag noodig Vrije meeningsuiting De waarborgsom Uitoefening kiesrecht Osselappen vanaf 40; Carbonade 35; Riblappen 55, 2 pond voor f 1. 2Y2 pond Gebakt f 1 Oostvest 34 WIT-, ZWART-, CELDERSCH-, EN KRENTEN-ROCCEBROOD VRAAGT HET UW BAKKER Na negen uur onderging de stand aan den kop geen wijzi ging meer Drie koppels gaven op Nog meer renners geven op Indische Zaken Het handelsoverleg met Japan Loonsverlaging in de mijnen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT S7llllllllllll!!llllllllllll!ll!lilll!lilllllllllllill!lllllllllllllllillillltllIlililj|lillllllUJIIIIill!IIlIl]IUIIIIIIUiltUIIIIUiË In de middagzitting gaf de voorzitter aller eerst het woord aan den heer D. W. Lefeber te Lisse, voor het houden van een uiteenzetting over den toestand in het bloembollenbcdrijf. Als inleiding sprak de spreker over het ont staan en de ontwikkeling der saneenngsmaat- regelen. Met enkele dankbare woorden herdacht de heer Lefeber de nagedachtenis van den ge- waardeerden vakgenoot, den heer v. d. Laan. die een week geleden bij een ongeluk om het leven kwam. Niemand kan ontkennen, dat de getroffen saneeringsmaatregelen heilzaam gewerkt heb ben. Natuurlijk zijn er verliezen geleden, maar die breeder zagen, hebben ingezien dat het noodig was om het katastrophaal surplus weg te werken. Dat de uitvoering der maatregelen geheel in handen van vakgenooten zou gelaten kunnen worden, achtte spreker niet wel moge lijk. In de sierteeltcentrale zitten wel degelijk vertegenwoordigers van de groote organisaties, die aller vertrouwen verdienen. Waarmee spr. niet wilde beweren, dat het niet zeer goed zal zijn, als zooveel mogelijk vakmenschen in der gelijke commissies zitting hebben. We mogen kritiek uitoefenen, maar moeten blijven beden ken voor welke geweldige moeilijkheden deze instituten staan. Vervolgens sprak de heer Lefeber over de bepalingen die voor het volgend seizoen worden voorgenomen. Eerst met een behoorlijk over zicht over oogst en export zullen deze maat regelen geheel kunnen worden uitgewerkt. De wijziging in de momische verhoudin gen heeft een inperking van de vrije concur rentie in het bloembollenbedrijf noodzakelijk gemaakt. Alleen een gegarandeerde minimum prijs zal de binnenlandsche markt kunnen red den. De handel zelf zal de lasten hiervan echter niet kunnen dragen. Dit is de taak der regee ring. De minister-president heeft onlangs nog verklaard dat de regeering de oogen geopend houdt voor de belangen van den export. Het bedrijf zelf heeft het zijne gedaan, de regeering zal met steun het bedrijf in stand moeten houden. In verband hiermee werden enkele voorstellen behandeld, waarvan het voornaamste was het voorstel van den kring Bloembollenxweekers van den L.T.B. om de saneeringslasten van de bloembollenbedrijven af te wentelen en ren laste te brengen van het Landbouw-Crisis-Fonds. De heer J. W. Lefeber toonde aan de hand van vaststaande cijfers aan dat de toestand in het bloembollenbedrijf in werkelijkheid steeds slechter wordt. Een regeeringstoeslag op het tweede oppervlak bij eiken kweeker zou als compensatie kunnen dienen van een groot deel der heffingen en een noodzakelijke steun be- teekenen voor een bedrijf dat niet verloren mag gaan. Het voorstel werd met acclamatie aangenomen en het bestuur zegde zijn volle medewerking toe. Vervolgens sprak de heer Joh. J. v. d. Meer te Roelofarendsveen over den toestand van het tuinbouwbedrijf in de gebieden ter Aar en Roe lofarendsveen. Ampel1 schetste deze spreker de ontwikkeling van het bedrijf in de gemengde gebieden en de groote moeilijkheden waarmee men daar nu te kampen heeft. Als laatste inleider over het tuinbouwvraag- stuk sprak de heer B. Machielse te Grootebroek over den tuinbouw in N.-Holland. Spreker was van meening dat alleen de teeltbeperking geen oplossing kon brengen. De steun is nog te veel gericht op het product, de hoogste steun werd uitgekeerd aan hen die den hoogsten veiling- omzet gemaakt hadden. Als Katholieken moe ten we steun eischen voor de telers allereerst, niet slechts voor het product. Aan eiken tuin der moet de garantie gegeven worden dat hij sober zal kunnen blijven leven. In verband met de gehouden inleidingen kwamen de des be tredende afdeelingsvoorstellen in behandeling. Nadat reeds enkele malen gezinspeeld was op de mogelijke medewerking van de aanwezige Tweede Kamerleden, nam het Kamerlid de heer Stumpel het woord. De heer Stumpel legde er den nadruk op dat de opgeworpen moeilijkheden alle neerkomen op de eene grief, dat er bij de uitvoering van de crisismaatregelen te weinig deskundigen medewerken. Zonder hechte samenwerking van alle sociale organisaties valt er weinig of niets te bereiken. De heer Stumpel zeide dat hij er persoonlijk van overtuigd was dat de nooden van den tuinbouw de volle aandacht der Katho lieke Kamerleden hebben. Hierna werden nog enkele punten van onder geschikt belang besproken en volgde de rond vraag. Tenslotte sprak nog de geestelijke adviseur, prof. D. Cleophas, een vurig, opwekkend woord. Hij spoorde de vergadering aan om ondanks al len tegenslag als één man achter het bestuur te blijven staan. Een hartelijk applaus bewees hoe deze woor den insloegen. Nadat men nogmaals over enkele punten be raadslaagd had. sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering. les van de Studiedagen te Bergen, door prof. P. Heskes van Warmond, 2over „De mensch los van God" De mensch die groot wil zijn zonder God slaagt nooit. Hoe groot kan de mensch zijn met God! Een mensch moet zijn als een kind en telkens grooter willen worden. Wij kun nen niets zonder God. Laten wij al onze daden stellen met God en om God. In de volgende vergadering zal er met deze les worden doorgegaan. Voorgesteld werd een controle-commissie te benoemen voor de afdeeling van den Volksbond. Na rondvraag sloot de voorzitter deze maan- delijksche ledenvergadering. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat nu ook in de Spaarnekerk iederen Maandag on negen uur een H. Mis voor de werkloozen zal worden opgedragen. Den werkloozen is het nu heel gemakkelijk gemaakt. In Haarlem-Noord iederen Maandag om negen uur een H. Mis in de St. Liduinakerk en daarbij iederen Maandag om negen uur in de Spaarnekerk. Het bestuur van den Volksbond hoopt, dat nu alle werkloozen naar dze H.H. Missen zullen gaan, om dbor eendrachtig en gezamenlijk ge bed van God betere tijden af te smeeken. Gisterenmiddag stond voor de Haarlemsche Rechtbank een 28-jarige inwoner van Heem stede terecht. Verdachte zou omstreeks 19 Juli 1934, een postwissel, groot 12,50, toebehoorende aan zijn bovenbuur, de 32-jarige S., geïnd en een valsche handteekening daaronder geplaatst hebben. De oorspronkelijke eigenaar werd als eerste getuige gehoord. Deze verklaarde dat hij van zijn vader bericht had ontvangen dat hem een een postwissel zou worden toegestuurd. Get. had deze echter nimmer ontvangen. De President Mr. Strick van Linschoten toonde getuige de handteekening die onder de kwi tantie van de postwissel geplaatst was en vroeg of getuige de handteekening als de zijne her kende. Get. ontkende dit en zeide nooit die er onder gezet te hebben. De President toonde vervolgens de onderteekening aan de verdachte en deed dezelfde vraag. Verdachte ontkende eveneens hardnekkig die geplaatst te hebben en hield dit tot he teinde der zitting vol. De volgende getuige was de brievenbesteller die de postwissel thuis bezorgd zou hebben. Getuige herinnerde zich dat hij de postwissel bij S. in de bus gedaan had, die zooals bekend boven verdachte woont. De verdediger Mr. Stomps deelde daarop den President mee dat de direc teur van het kantoor in zijn brief aan den Of ficier van Justitie schreef, dat de postambte naar zich toen niets kon herinneren. Na de ambtenaar die op het postkantoor de postwissel had uitbetaald, kwam een deskun dige voor het hekje. Deze grafoloog gaf een uit leg aan den President van de overeenkomst tusschen het handschrift van verdachte en de onderteekening en verklaarde positief dat dit een en het zelfde schrift was. In zijn requisitoir vestigde de Officier van Justitie de aandacht op de overeenkomst tus schen de beide handschriften. Door verklarin gen van den deskundige, samen met de getui genissen van de beide postambtenaren, is wei wettig en overtuigend de schuld van verdachte bewezen, concludeerd spr. en eischte een gevan genisstraf van 6 maanden. Hierna hield mr. Stomps zijn pleidooi, waarin hij onder meer opmerkte dat door den deskundige een mathe matisch onderzoek was ingesteld, maar dat de ze niet het karakter, dat in het schrift verbor gen is, verklaard had. Indien de Rechtbank ver dachte schuldig mocht verklaren, aldus pl.. moest hij toch de uiterste clementie inroepen. De benadeelde had den verdediger een zeld zaam goede getuigenis van verdachte gegeven. Spr. vroeg de Rechtbank nogmaals de uiterste clementie met verdachte te betrachten. lijk spot met hetgeen Paganini wrochte, dien alles zoo gemakkelijk afgaat, dat men niet bemerken zou, dat Paganini zoo ontzaglijk moeilijk is. En ondanks dit, is Prihoda een artist, een groot, een zeer groot artist, want nimmer doet zijn spel, zelfs in de meest gecompliceerde pas sage, enkel technisch aan. Steeds zingt hij zijn ziel uit, heerlijk en verrukkelijk, immer klinkt zijn viool wonderschoon en van zijn spel moet getuigd worden, dat het steeds sterk innerlijk is. In nog grootere mate zou men dit laatste van Beethoven's Sonate kunnen zeggen, maar hier moeten wij de opmerking aan toevoegen, dat Prihoda een weinig buiten den stijl viel. Hij speelde de sonate wel sterk aangevoeld, doch zoo ragfijn, dat het meer op Mozart geleek. Een flink forte hoorde men nauwelijks en de variaties boden weinig contrast. Zelfs de toon- kleur bleef veelal dezelfde. Iets wat bij dezen violist weinig voorkwam. Afwisseling biedt Prihoda anders in ruime mate aan. Toonkleuren zonder tal en dan vrij. soms zeer vrij genomen dynamische en agogi sche contrasten. Magistraal klonk Bach's Grave en Fuga voor vioolsolo en de Chaconne van Vitali klonk zangerig, zooals men zelden hoort. Extra speelde Prihoda de Romance van Tschaikowsky en eenige toetjes, meesleepend van toon en ten slotte verbijsterend van techniek. 'n Bijzonder compliment voor den pianist, Otto A. Graef, die buitengewoon knap bege leidde, hem niet alleen precies volgde, maar zich ook zeldzaam goed aansloot inzake toon- qualiteit en quantiteit. De talrijke aanwezigen waren opgetogen! O. K. Gisteravond had in het gebouw „St. Bavo", onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum, een ledenvergadering van den R. K. Volksbond plaats. Ingekomen was een schrijven van den Ned. R. K. Volksbond met een verzoek, indien er voorstellen mochten zijn, deze vóór 1 Maart in te dienen voor de Centrale Raadsvergadering welke 6 Mei zal worden gehouden. Op 20 Februari zal de heer L. Guit, voorzitter van den Bond van R. K. Overheidspersoneel, als spreker optreden voor de propaganda-avond, welken de R. K. Volksbond zal houden. De directeur van het Retraitehuis te Bergen stelt voor een Volksbondretraite te houden van 23 tot 26 Maart. De retraitecommissie zal deze zaak verder regelen. Aan de orde kwam vervolgens de begrooting van „St. Bavo", waarbij de voorzitter een in leiding hield over den toestand van h^t gebouw, over de salarisverlaging van het Verbondsbe - stuur en de plannen om de salarissen van het personeel van „St. Bavo" te verlagen. De Per- soneele belasting voor het gebouw „St. Bavo" is met 300 verhoogd. Verschillende restauraties moeten dit jaar aan het gebouw geschieden. In de groote zaal zal een betere verlichting aan gebracht moeten worden en een geluidspreek- installatie, zoowei voor film als voor spreek beurten. De begrooting sloot met een bedrag van J 15.000. Zij werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Medewerking tot Winterhulpactie wordt ge vraagd en bezoek aan den bazar van 15 tot 18 Februari. Vervolgens meer bezoek van de cur sussen voor arbeidersontwikkeling. De voorzitter behandelde vervolgens de tweede De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring tijdens mist van oen motorlogger „Gijsbert Karei van Hogen- dorp" K.W. 110 met den Engelschen stoom- drifter „Girl Gladys" LT. 1174 in het Zuider buitenkanaal te IJmuiden. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring aan de schuld van den kapitein v?.n de K.W. 110 is te wijten. Wanneer de kapitein meent onder de toen heerschende weersomstandigheden uit te kun nen gaan en om de naderende Urk»r botters te ontgaan, b.b.-zijde van het vaarwater gaat hou den, dan heeft hij daarvoor de risico's te aan vaarden. Onder deze omstandigheden valt niet in te zien, dat aan de „Girl Gladys" LT. 1174 iets zoude zijn te verwijten. Beroep op overmacht kan de Raad niet aan vaarden, niet alleen omdat hij aan de verkeer de zijde van het vaarwater varende, de daar aan verbonden risico's op zich neemt, maar ook omdat niet is in te zien, dat het houden van de b.b.-zijde van het vaarwater het eenige was, dat de betrokkene onder de gegeven omstandighe den doen kon. Rekening houdende met de moeilijkheden, waarin de betrokkene zich bevond, meende de Raad thans nog met een berisping te kunnen volstaan. Periodiek traden af de heeren J. Baltus en J. H. Brockhoff. Bedankt hadden de heeren W. v. Gulik en H. Meulendijk. Herkozen werden de heeren J. Baltus, Bever wijk, met 50 stemmen; J. H. Brockhoff, Am sterdam, met 49 stemmen. Gekozen de heeren H. Heumen, Den Bosch, met 55 stemmen en Th. v. Bree, Helmond, met 42 stemmen. Een virtuoos, een van de allergrootsten! Dientengevolge een programma met slechts zwaar-technische werken? Werken, die slechts mooi lijken, soms zelfs'verblindend zijn? Neen! Wel het D-dur Concert van Paganini in de Wilhelmy-bewerking, en dit standaard-werk van den virtuoos na de pauze. In het eerste deel kregen we namelijk zoowaar Vitali (17de eeuw), Bach en daartusschen de Kreutzer- sonate van Beethoven. Dus ook werken, zij het geen moderne, die men gewoonlijk van een violist, virtuoos alleen, niet hoort. Nu weer direct de vraag beantwoord: is Vasa Prihoda op de eerste en voornaamste plaats virtuoos? En dan moet het antwoord luiden: neen. Hij is een geweldig virtuoos, een tweede Paga nini moet hij zijn, al zien wij hem niet voor Mn hü is een man, die oogenschtjn- De Nederlandsche Roomsch-Katholieke Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hield Dondardag in hotel Noord-Bra bant te 's Hertogenbosch zijn vierde jaarlijk- sche congres. De geestelijke adviseur van de afdeeling Den Bosch, kapelaan J. Pijnenborg, droeg te half tien in de parochiekerk van de H.H. Barbara en Antonius een H. Misoffer op voor de levende en overleden leden van den bond. Waar juist dien dag een der leden van den bond, de heer Jac. Jansen in de Hofstad den dag herdacht, waarop hij vijftig jaar geleden met Maria v. d. Bogaard in het huwelijk trad, bracht het hoofdbestuur het gouden echtpaar een bezoek. Te half elf ving in hotel Noord-Brabant de vergadering aan onder presidium van den heer J. G. van Kessel. In zijn jaarrede wees de voorzitter er op, dat de moeilijkheden in het bedrijf in 1934 nog zijn vermeerderd. De overheidsmaatregelen zijn verdubbeld. De financieele omstandigheden van ieder der leden zijn meer dan ooit ten nadeele beïnvloed en velen verkeeren in éen bijna ho- peloozen toestand. In deze omstandigheden heeft de bond in meer dan één opzicht bewezen, dat hij het eenig bruikbare wapen is in den strijd om het be staan. Spr. wees er dan op, dat bij het leggen van de fundamenten voor de nieuwe maatschappe lijke orde de katholieken niet achteraan moe ten komen. Zij moeten integendeel zich plaat sen in de eerste rijen om daar den pas aan te geven en anderen aan te zetten om te volgen. Ook de bond heeft daarbij zijn krachten te ge ven en ook zijn leden zullen moeten aandragen de steenen van rechtvaardigheid en naasten liefde, de ankers der hoop en de binten van het vertrouwen, om daarmee het maatschappelijk gebouw op te trekken. Daarnaast mag men de zaken van het oogen- blik niet verwaarloozen. Thans in dezen over gang de maatschappelijke verhoudingen, zullen wij voor de noodmaatregelen den steun en de hulp der overheid niet kunnen missen. De saneeringsgedachte moet breeder worden opgevat en tot practische waarde worden ge bracht. De toestand is ernstig, maar niet hopeloos. De middenstand zal allereerst zichzelf moeten helpen, al kan hij dat niet uitsluitend alleen. De bond is in het afgeloopen jaar vermeer derd met tien nieuwe afdeelingen, terwijl het ledental is verdubbeld. De voorzitter besloot met het inroepen van Gods hulp en verklaarde daarop het congres geopend. Notulen, jaarverslagen, financieel verslag wer den goedgekeurd en vastgesteld. Te twaalf uur recipieerde het gemeentebe stuur de deelnemers aan het congres ten stad- huize. De burgemeester en de voorzitter wis selden waardeerende en vriendelijke toespraken. Na het gebruiken van een verversching bezich tigden de gasten onder persoonlijke leiding van burgemeester van Lanschot het stadhuis. De afgevaardigden lunchten gezamenlijk, waarna de vergadering werd voortgezet. De begrooting werd vastgesteld zooals zij was aangeboden. Den Haag stemde tegen. Een nieuwe post ad f 850 voor een bondsbureau en het daarmee correspondeerende voorstel werden breedvoerig besproken. Tenslotte voteerde de vergadering met algemeene stemmen het ge vraagde bedrag. Een aantal afdeelingen had voorstellen inge diend met betrekking tot het lidmaatschap van de R.K. Middenstandsvereeniging. Het verst ging Alkmaar, dat gelijkschakeling der contributie vroeg op f2.50 per lid en zoo dat niet ging uittreding uit de standsorgani satie. Verschillende afgevaardigden betoogden, dat de contributie voor de standsorganisatie zoo hoog is, dat zij niet te dragen is. Anderen we zen op de groote voordeelen, gelegen in de aan sluiting, die ruim opwegen tegen de offers. Ook de voorzitter en de heeren Jansen van het Nat. Middenstandsbureau en Bakker van de Haar lemsche Hanze pleitten voor blijven in de standsorganisatie. Van deze zijde werd toege zegd, dat dien leden, die de contributie niet betalen kunnen, na onderling overleg, vrijstel ling kan worden gegeven. Het voorstel-Alkmaar werd verworpen met 48 tegen 12 stemmen. Het voorstel-Oudenbosch, beoogende aanslui ting per afdeeling in plaats van per lid werd verworpen met 37 tegen 23 stemmen. De andere afdeelingen trokken haar voor stellen van dergelijke strekking in. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur, strekkende tot opening van de mogelijkheid kringen te vormen. Zoo ook een voorstel, beoogende zoo noodig benoeming van een rechtskundig adviseur. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Kieswet, de pro vinciale wet en de gemeentewet wordt het vol gende ontleend: Geen andere bedoeling dan versterking van het Parlement en verhooging van rechtmatigen volksinvloed heeft bij het indienen van deze wetsvoordracht voorgezeten. Van een toegeven aan de verlangens van de groote partijen naar grootere macht ten koste van de kleine of van een poging om langs dezen weg invloed uit te oefenen op den loop van zaken ten aanzien van momenteele practische politiek, kan geen sprake zijn. De gedachte, aan het wetsontwerp ten grond slag liggende, is ontleend aan een belang, het welk in beteekenis en ten aanzien van tijd ruimte ver uitgaat boven en geheel staat naast overwegingen, gegrond op desiderata van oogenblikkelijke politiek. De nuttige gevolgen van deze gedachte zullen zich doen gelden ten aanzien van alle groepen, zij mogen Regeerings- gezind zijn, dan wel tegen de Regeering ge kant. Dat de maatregel, gelijk wordt gesteld, zijn doel zou voorbijgaan en met name niet zou kunnen verhinderen, dat zekere kleine groe pen toch hun invloed op de bevolking zullen doen gelden, kan niet als bezwaar tegen het voorstel gelden. Ook kan de Minister niet wijken voor het argument, dat de groepen minder bedeelden niet in staat zijn, de vereischte waarborgsom bijeen te brengen, dan wel in den stembus strijd daardoor zouden worden belemmerd. Ge zien de redelijke kans voor elke groep van be hoorlijken omvang om de waarborgsom niet te verbeuren, acht hij de mogelijkheid van gel delijk verlies, ook voor minder welgestelden, zeer gering. De Minister kan niet anders dan zich aan sluiten bij de leden, die den huidigen toestand critiseeren en verlangen naar de toepassing van een middel om de uitersten op dit punt te keeren. Kan met recht tegen den voorgestelden maat regel worden aangevoerd, dat hij dient om de vrije meeningsuiting voor kleine minderheden uit te schakelen? Slechts oppervlakkige beoor deeling kan daartoe leiden; in werkelijkheid moet het aldus worden gezien, dat de maat regel er toe leidt, dat zij, die de belangen be hartigen van afzonderlijke kleine groepen, aan vankelijk gedwongen worden, zich meer dan thans, te groepeeren, waarbij mogelijkerwijs in eenig opzicht een concessie moet worden ge daan, doch waartegenover mag worden volge houden, dat voor de behartiging van elk be lang volkomen vrijheid blijft bestaan. Slechts deze verandering wordt voorgesteld, dat dit be lang wordt getoetst aan de meening van een grooteren kring dan thans wordt vereischt. De belangen, die dezen toets doorstaan, zullen op zich zelf reeds meer zijn gediend dan op dit oogenblik mogelijk is. De minister aarzelt niet, het voorgestelde middel ingrijpend te noemen. Hij meent evenwel, dat de tijd het eischt. Meer dan ooit is versterking van het gezag niet slechts van de Regeering, maar ook van de Sta- ten-Generaal noodig voor het algemeen welzijn. Krachtig gezag kan slechts worden uitgeoefend door eenheid van beleid. Dit laatste is alleen bestaanbaar bij duidelijke en van de volle verantwoordelijkheid be wuste reactie van de Volksvertegenwoordi ging. Grondwettelijk bezwaar, ontleend aan de over weging, dat de Grondwet voor de Tweede Kamer den voorgestelden grond van uitsluiting niet bevat, ducht de minister niet. In dit verband zij er op gewezen, dat de Kamer geen bestu rende taak heeft, Provinciale Staten en de gemeenteraad daarentegen wel. Dit brengt mede, dat de z.g. vrijgestelden anders tegenover de problemen staan naarmate zij deel uitmaken van het controleerend en mede-wetgevend lichaam dan wel van een college met volledige wetgevende en besturende macht. Met belangstelling nam de minister kennis van hetgeen door sommige leden is naar voren gebracht met betrekking tot de moeilijkheden, ten aanzien van de uitoefening van het kies recht ondervonden door die categorie van schip pers, die door de wisselvalligheid hunner vracht- reizen in de onmogelijkheid verkeeren op den dag der stemming hun domicilie te bereiken of tijdig te melden, in welke plaats zij zich op dien dag zullen bevinden. Deze moeilijkheden vormen intusschen slechts een onderdeel van een reeks van bezwaren, door deze categorie van personen bij de uitoefening van hun bur gerschapsrechten of het verrichten van admi nistratieve verplichtingen ondervonden. De be staande wetgeving houdt geen of niet voldoende rekening met de uitzonderlijkheid hurmer posi tie, hierin bestaande, dat in den regel voor hen met geen enkele Nederlandsche gemeente een eenigszins duurzame band bestaat. Dit is voor den minister aanleiding geweest te doen onder zoeken de mogelijkheid van het treffen eener wettelijke regeling, welke de voor bedoelde per sonen en in overeenkomstige omstandigheden verkeerende groepen der bevolking bestaande moeilijkheden ondervangt. Hij hoopt binr.en af- zienbaren tijd van het resultaat van dit onder zoek te doen blijken. Daarbij wordt ook in de moeilijkheden, ten aanzien van de uitoefening Van het kiesrecht ondervonden, voorziening ge zocht. Hartgen Op den laatsten middag van de Zesdaagsche te Brussel gebeurde er tot de klassementsprints van vier uur niets bijzonders. De eerste sprint werd door Smets gewonnen, de tweede door Piemontesi en dan winnen de Pauw van Nevele en Smets Martin een ronde. De der de sprint was voor Pie montesi, de vierde voor Duray en vervolgens na men Di PacoPiemontesi en AnhesHaegelsteen nog een ronde. De vijfde sprint was voor Jean Aerts en hij en Schön namen nog een ronde, terwijl De Pauwvan Neveie mee- dubbelden. De zesde sprint Was voor Piemontesi. In de dan volgende jachten onderscheidden de Italianen zich bijzonder en zij wisten enkele ronden achterstand in te halen. Duray kwam tijdens de jachten te vallen en het bleek, dat hij een rib had gebroken. Hij moest den strijd staken en ook zijn koppelge- noot Haezendonckx verliet de piste. De sprints van zes uur werden respectievelijk gewonnen door Wals, Pijnenburg', Wals, Pijnen burg, Wals en Pijnenburg. Hier bleek wel een zeer sterke Hollandsche meerderheid. Tot den avond gebeurde er dan overigens weinig bijzon ders meer. Des avonds, toen het velodrome weer geheel bezet was, werd bekend gemaakt, dat Hürtgen wegens kwetsuren den strijd staakte. Zijn maat Ippen was eveneens meteen van het tooneel verdwenen. Na 142 uur waren afgelegd 3196.780 K.M. BuysseMagne trachtten toen te ontsnappen, maar PijnenburgWals achterhaalden hen weer. Even later liep Schön weg, goed door Aerts gesteund en dit koppel won een ronde. Er stonden toen vijf koppels aan den kop. Ver volgens wonnen de koppels Van Vloekhoven van Buggenhout, gebroeders Vroomen en Di PacoPiemontesi een ronde. Magne en Buysse kwamen te vallen, toen zij bij het aflossen in elkaar bleven haken. Zij kregen tien minuten neutralisatie. Toen volgden de sprints van negen uur. Di Paco won de eerste en direct daaron wonnen LonckeHuys een ronde. De tweede sprint was voor Loncke, de derde voor Wals, waarna De Pauwvan Nevele een ronde namen. De vierde sprint werd gewonnen door Wals en toen werd bekend gemaakt dat ook het kop pel EhmerBonduel den strijd staakte. De vijfde sprint was voor Piemontesi en de zesde sprint voor Wals. De stand om negen uur was als volgt: 1. Charlier—Deneef 339 punten. 2. Pijnenburg—Wals 237 punten; 3. Magne— Buysse 212 punten; 4. Haemerlynck—Billiet 165 punten; 5. AertsSchön 124 punten. Met één ronde achterstand: 6. De Pauwvan Nevele 162 punten; 7. Di PacoPiemontesie 157 punten; 8. Gebroeders Vroomen 134 punten; 9. SmetsMartin 32 pun ten; 10. Loncke—Huys 128 punten; 11 Anhes— Haegelsteen 54 punten. Op twee ronden achterstand: 12. Van Vloekhovenvan Buggenhout 59 pnt. De koppels bewaakten elkaar uitstekend en elke ontspanningspoging mislukte. Op een ge geven oogenblik waren Wals en Deneef er tus schen uit. Schön en Loncke ondernamen de achtervolging en het gelukte hun de wegloo- pers in te halen. Van Vloekhovenvan Bruggenhout weten intusschen nog een ronde te nemen en nu leg gen zij iok op een ronde van de leiders. Na 144 uur waren afgelegd 3249.965 K.M. Het laatste uur. Hierna breekt het laatste uur van dezen Zes daagsche aan. Om het kwartier werd een sprint verreden. De eerste sprint werd gewonnen door Wals met van Buggenhout, Piemontesi en Hae merlynck op de volgende plaatsen. Charlier trachtte dan weer weg te loopen, Wals was echter op zijn hoede en hij wist het DENEEF den Belg te beletten, zoodat deze geen ter rein kon winnen. Daar probeerde Pijnenburg het. doch ook deze ge lukte het niet. De tweede sprint had als resultaat: Pijnen burg, Haemerlynck, Charlier, De Pauw en de derde werd gewon nen door van Nevele met als tweede Di Paco, derde Vroomen, vierde van Buggenhout. De Italiaan Piemon tesi kwam nog te val len, doch het was niet van ernstigen aard en hij kon onmiddellijk weer verder rijden. De laatste sprint had tot resultaat: Pijnenburg, Charlier, Aerts, Van Buggenhout. Direct daarop klonk het schot en was deze Zesdaagsche door het Belgische koppel Charlier- Deneef gewonnen. Het Belgische volkslied weerklonk en de win naars maakten, stormachtig toegejuicht, een eereronde. Daarop volgden Pijnenburg-Wals en de andere koppels. Van de negentien koppels, die den strijd aan vingen, hebben 12 de 145 uren beëindigd. De eindstand. De eindstand is als volgt: 1. CharlierDeneef (België), 344 punten. 2. Pijnenburg-Wals (Nederland), 253 punten. 3. Magne-Buysse (Frankrijk-België), 212 pnt. 4. Haemerlynck-Billiet (België), 169 punten, 5. Jean Aerts-Schön (België-Duitschland), 126 punten. Met een ronde achterstand: 6. De Pauw-van Nevele (België), 169 punten. 7. Di Paco—Piemontesi (Italië), 162 punten, 8. Gebroeders Vroomen (Nederland), 136 pnt. 9. SmetsMartin (België). 132 punten. 10. LonckeHuys (België), 128 punten. 11. van Vloekhovenvan Buggenhout (België) 64 punten. 12. AnhehsHaegelsteen, 59 punten. In totaal werden afgelegd 3285.215 K.M. Verschenen is het Verslag van de Commissie voor Indische Zaken. Waar dit verslag het eerste is, dat de com missie het licht doet zien, stelt zij er prijs op, uiting te geven aan haar bijzondere waardee ring voor de wijze, waarop de Regeering de destijds door haar gedane toezegging heeft in gelost, dat zij, als door de Tweede Kamer een Commissie voor Indische Zaken zou worden ingesteld, aan den arbeid dier commissie haar volle medewerking' zou verleenen. Sedert haar instelling hield de Commissie twee vergaderingen, waarin ter sprake kwa men de rubberrestrictie, de onderhandelingen inzake de handelsbetrekkingen met Japan en de handelsbetrekkingen met eenige andere landen. Beide vergaderingen werden bijge woond door den Minister van Koloniën. Vervolgens wordt in het verslag de rubber restrictie besproken. Ook over de onderhandelingen in zake de handelsbetrekkingen met Japan geeft de com missie een uitvoerig' overzicht. Zij merkt daarbij op, dat niettegenstaande zich gedurende de gedachtenwisseling het ver schil van uitgangspunt ernstig deed gevoelen het overleg tusschen de beide delegaties in be langrijke mate bijgedragen heeft tot verhelde ring van de wederzijdsche standpunten op het geheele gebied der onderhandelingen, dat werd gevormd door de scheepvaart, den import uit en den export naar Japan en de werkzaamhe den van Japansche importeurs in Indië. Naar de meening' der regeering mag het ge brek aan positieve uitkomsten geenszins leiden tot de opvatting, dat met de onderhandelingen tot dusver geen enkel resultaat is bereikt. Zij is integendeel van oordeel, dat de onder handelingen een zeer nuttige werking' hebben gehad. De gevoerde besprekingen hebben door alle moeilijkheden heen en bij een gemis van succes in den vorm van bruikbare formules toch dit niet te onderschatten resultaat gehad, dat zij een goede basis voor voortgezette on derhandelingen hebben gelegd. Tenslotte vermeldt de commissie, welke maatregelen ter bevordering van de economi sche samenwerking tusschen Nederland en de overzeesche gebiedsaandeelen in Nederland zijn getroffen (maïs, rijst, veekoeken) en welke in Nederiandsch-Indië zijn getroffen (bier, bont- geweven stoffen en gebleekte katoenen goe deren) Naar de „Telegraaf" meldt hebben de par ticuliere Hollandsche mijnen, de Nederlandsche mijncommissie gewaarschuwd, dat zij eerst daags een loonsverlaging van 5 pet. zullen toe passen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4