Berlijn laat op zich wachten De hetze van den Bioscoopbond Zal het water vallen SCHUSCHNIGG NAAR PARIJS EN LONDEN TEGEN DE KA THOLIEKEN! VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 Bewapening blijft troef Leidsche Universiteit Herdenking van het 360-jarig bestaan DE KLEINE BOEREN Vergadering in de Peel VERSCHE VISCH NAAR BELGIË Vrije invoer tot 19 Februari De „Oehoe" op Schiphol De katholieke filmactie Moties van protest en verontwaar diging tegen de houding van den Ned. Bioscoopbond Zandvoort Heythuysen Boxtel MUTATIES BIJ DE NED. SPOORWEGEN Ingaande 1 Februari 1935 V enters-steuntrekkers Of venten of steuntrekken, zegt de minister Afschaffing landingsgelden sportvliegers „DE GROOTE KANS" Valsche voorstelling van zaken omtrent de z.g. boycot van het Comité Gezinsfilm Katholieke actie gaat door Tegen de katholieken Reactie! Waarheen? Hooge waterstand in Brabant mei voldoening begroet Te Nijmegen Te Arnhem .TELEGRAAF" WEER VOOR DEN RECHTER Thans vrijspraak gevraagd DIEFSTAL EN HELING Daders zijn gevonnist IN DE SLOOT GEREDEN Later aan de gevolgen overleden „DE HANZE" IN HET AARTS BISDOM UTRECHT SOEPUITDEEL1NG TE ROTTERDAM WONING AFGEBRAND Het hier en daar aanvankelijk hoog op gelaaide enthousiasme pver het „resul taat" van de Fransc-h-Engelsche be sprekingen te Londen begint allengs te luwen. Het wachten is op Berlijn, waar de door Flan- din, Laval en Simon ontworpen plannen, welke logisch en harmonisch aansluiten bij het Mid- den-Europeesch project van Laval en Musso lini, ernstig worden bestudeerd. Zóó ernstig, dat de „Führer" alle op het program staande ontvangsten gedurende tien dagen heeft afge last. De keuze samenwerking of isolement is blijk baar moeilijk. Behalve Rosenberg, die in de „Völkische Beobachter" tegen het communiqué van Londen polemiseerde, heeft geen officieele Duitsche instantie zich uitgelaten over wat Duitschland onder de huidige gewijzigde om standigheden het voordeeligst acht. Wel schijnt de Rijksregeering officieel niet zoo afwijzend te staan tegenover een non-interventie-pact be treffende Oostenrijk als men wel meende te moeten aannemen. Met belangstelling heeft zij naar de bedoelingen van de afspraken tus- schen Laval en Mussolini te Rome laten in- formeeren en o. a. de merkwaardige vraag gesteld of het recht van interventie alleen aan Frankrijk en Italië was voorbehouden. Deze vraag wordt te merkwaardiger, wanneer men bedenkt, dat het te Rome ontworpen pact juist de bedoeling heeft interventie van wie ook in Oostenrijk te voorkomen. Bovendien blij ven er hardnekkige geruchten gaan, dat in Duitschland nog altijd centra van Oostenrijk- sche nationaal-socialistische agitatie in stand worden gehouden en de nazi's in Oostenrijk nog steeds financieelen steun, zij het ook in sterk verminderde mate, vanuit Zuid-Duitschland genieten. Indien deze geruchten en berichten juist zijn, zouden wij daaraan toch niet graag de beteekenis willen hechten, dat Duitschland nog in de illusie verkeert van een binnen af- zienbaren tijd mogelijk wordende gelijkschake ling van Oostenrijk. Maar wel zou het mogelijk zijn, dat het in stand houden van tegen Oos tenrijks onafhankelijkheid gerichte instanties de bedoeling heeft een bruikbare concessie-mo gelijkheid open te houden voor de komende di plomatieke onderhandelingen. Dat Oostenrijk zelf met een zekere scepsis staat tegenover de reëele waarde van het te Rome ontworpen plan betreffende de garantie van zijn onafhankelijkheid, een plan, dat ook in Londen werd goedgekeurd, laat zich wel eenigszins begrijpen, te meer nu in het Bur- genland het Hongaarsche revisionisme plotse ling weer op schijnt te leven. De voorgenomen het tot onderhandelingen met Duitschland komt, zooveel mogelijk te versterken en den twee-ja rigen diensttijd in te voeren ter aanvulling van de tekorten der oorlogslichtingen. Elke maatre gel, welken Frankrijk echter zou nemen ter ver sterking en bevestiging van zijn militaire positie, zal hoogstwaarschijnlijk beantwoord worden door Duitschland met een tegeneisch tot opvoering zijner bewapening. Het laat zich dan ook aan zien, dat zelfs bij een succes der afspraken van Londen het einddoel, een ontwapeningsconventie te sluiten, niet zal worden bereikt, maar integen deel het opvoeren der bewapeningen troef zal blijven. Heden is de 360ste verjaardag van de Leidsche Universiteit op de gebruikelijke wijze gevierd met een plechtige bijeenkomst in het groot auditorium van het Academiegebouw. De rector-magnificus, prof. dr. W. v. d. Wou- de hield een rede over „Meetkunde en Ruimte- leer". „Wij richten aldus spr. in den aanvang van zijn rede op dezen feestdag, door een zelfde gevoel van aanhankelijkheid aan deze Universiteit samengebracht, onze gedachten eerst naar het verleden. Met eerbied en dank baarheid gedenken wij haar stichter, met trots haar roemrijk bestaan en met geestdrift aan vaarden wij de taak, die dat bestaan ons op legt." Daarna sprak hij over zijn eigenlijk onder werp, waarbij hij de twee begrippen, meetkun de en ruimteleer, naast en soms tegenover el kaar stelde en de noodzakelijkheid van die te genstelling onder oogen zag. Na de plechtigheid in de Academie hield de Senaat der Universiteit een receptie in huize Bruyns. De eerste-jaars-studenten van het L.S.C. hiel. den een vaarjool, waarvoor veel belangstelling bestond. Hedenavond vereenigen de hoogleeraren zich aan een diner in huize Bruyns, waar het L.S.C. hun een serenade brengt. In het Peeldorp Bakel is een zeer druk be zochte vergadering van kleine boeren gehou den, waar de heer Bouwman uit Fuiflijk als spreker is opgetreden. Van wijd en zijd uit de Peeistreek waren de kleine boeren opgekomen, veel meer dan het vergaderlokaal kon bevat ten. In den loop van zijn betoog, heeft de heer Bouwman medegedeeld, dat de actie slechts daar wordt gepropageerd, waar er door de boe ren om gevraagd wordt. Dit is tot heden toe in 60 dorpen het geval. Komt er geen verbe tering, dan zullen 70 tot 80 procent der kleine reis van bondskanselier v. Schuschnigg naar boeren tot den bedelstaf worden gebracht. Londen en Parijs zal dan ook wel hoofdzakelijk de bedoeling hebben over het ontworpen ga rantie-pact te spreken, al zijn er ook, die be weren, dat in verband met het in October waarschijnlijk wordende aftreden van bonds president Miklas von Schuschnigg een balletje zal opwerpen over het vervangen van Oos tenrijks hoogsten functionaris door een lid van het Habsburgsche Huis. Aan prins Starhemberg wordt de ambitie toe geschreven zelf deze functie op zich te willen nemen, iets, waarmee bondskanselier Schusch nigg niet zou instemmen. Wij zijn hier echter op het terrein der oncontroleerbare „on-dits" en dat is een gevaarlijk terrein vol boosaardige voetangels en klemmen. De heer Bouwman zeide te verwachten, dat de regeeilng hulp zal brengen. Op het depar tement is aan spr. gezegd, dat naar verbetering zal worden gestreefd. Ondanks den aandrang, die op vele vergaderingen tot uiting komt, zal niet tot in het leven roepen van een eigen organisatie worden overgegaan. Dit zal slechts dan geschieden, indien blijkt, dat wat men wil, niet ten volle door de groote bonden wordt ondersteund. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat alle leden der Tweede Kamer omtrent den toestand der kleine boeren zijn ingelicht. Opmerkelijk is, dat de besprekingen te Londen door Sovjet-Rusland met weinig overtuiging en vreugde zijn gecommen tarieerd, terwijl Rusland toch een der meest oprechte en principieele voorvechters van een ingrijpende algemeene ontwapeningsactie be weert te zijn en de plannen van Londen juist de uiteindelijke tendenz hebben om door multi laterale veiligheidsgaranties een algemeene be- wapeningsverminderingsconventie mogelijk te maken. Waar de mogendheden nu eenmaal niet van zins waren om met geweld zich tegen Duitschlands herbewapening te verzetten, bleef niets anders over dan legaliseering te beproeven binnen een veiligheidssysteem, dat de gevaren verbonden aan Duitschlands herbewapening zou moeten bezweren. Maar zal men, zelfs wan neer Duitschland bereid mocht blijken in te gaan op de Oost- en Midden-Europeesche com binaties, kunnen bereiken, dat Duitschland zich zal schikken in een militair overwicht van Frankrijk? Zal het bij een eventueele ontwape ningsconventie niet volkomen gelijkheid eischen, en zal juist die gelijkheid het gevoel van on veiligheid van Frankrijk niet verhevigen? In rechtsche Fransche kringen wordt met klem betoogd, Fr ankrijks weerbaarheid nog vóór Naar aan de N. Rott. Crt. wordt medege deeld mogen, met ingang van heden, alle soor ten versche visch weer vrij in België worden ingevoerd. Deze vrije invoer is geldig tot 19 dezer. Tot nu toe was de invoer van tongen in Bel gië geheel verboden, terwijl versche visch be neden de maat van 40 C.M. evenmin mocht worden ingevoerd. Voor de reederijen, die aan de kuilvisscherij deelnemen, is dit besluit van belang, daar Bel gië altijd een vrij groote hoeveelheid tongen van Nederland betrok. De laatste maanden werd geen enkele tong naar België verzonden. Voor het visscherij- bedrijf zou het te wenschen zijn dat na 19 Fe bruari de invoer ook vrij bleef, temeer daar het door het verbod van invoer van versche visch in Italië steeds moeilijker wordt afzetgebied te "viödejfc Donderdagmiddag te 15.21 uur is het K.L.M.- vliegtuig „Oehoe" met gezagvoerder Frijns op Schiphol geland. Te Slootdorp is men begonnen met het aanplanten van een groote oppervlakte bosch, e.a. 500 H.A. Men wil aldus trachten de Wieringermeer met natuurschoon te verrijken Aan het Comité Gezinsfilm werd verzocht het volgende te publiceeren: De Maria-congregaitie van Zandvoort, afd. Heeren, betuigt haar diepste verontwaardiging over het optreden van den Ned. Bioscoopbond inzake de Gezinsfilm-actie, en over de uitlating van den directeur den heer De Hoop; spoort haar mede-congregaties aan nog sterker en intenser op te treden tegen de degeneratie van de film, verzoekt het Comité Gezinsfilm nog krachtiger zijn arbeid voor een Kath. Film productie voort te zetten; en verzoekt om algemeene adhaesie. 300 Katholieken van Heythuysen, op den propaganda-avond van het Comité Gezinsfilm bijeen, sluiten zich bij de protesten der Zand- voortsche en Boxtelsche Katholieken aan en geven uitdrukking aan hun verlangen, dat de stichting eener eigen Kath. Filmproductie spoe dig met steun van heel Katholiek Nederland moge zijn voltooid. 450 Katholieken van Boxtel, in vergadering bijeen, in tegenwoordigheid van den Hoogeerw. heer Deken en geheel de Boxtelsche geeste lijkheid, protesteeren tegen het optreden van den Ned. Bioscoopbond in zake de actie van het Comité Gezinsfilm. en drukken het vurig verlangen uit, dat door de actie van het Comité Gezinsfilm spoedig een vrije Kath. Filmproductie moge ontstaan tot zegen van Kath. Nederland. T. B. Schuurman, eerste chef de bureau te Hengelo I. B., eervol ontslagen onder toeken ning van wachtgeld. J. A. Klein Lankhorst, eerste chef de bureau te Nijmegen I. B., eervol ontslagen wegens leef tijd. A. M. Verveen, eerste chef de bureau te Utrecht Hgb, eervol ontslagen wegens leeftijd. B. H. C. Munter, chef de bureau te Utrecht Hgb., eervol ontslagen onder toekenning van wachtgeld. F. C. G. Breekveldt, bureau-referent te Hen gelo I. B., benoemd tot chef de bureau aldaar. F. G. v. d. Linden, bureau-referent te Utrecht Hgb., benoemd tot chef de bureau aldaar. A. Bos, bureau-referent te Utrecht Hgb., be noemd tot chef de bureau aldaar. A. C. M. Verbuys, opzichter-machinist te Rot terdam Dp., benoemd tot onderdepot-chef te Leeuwarden. A. N. J. Konings, chef-commies te Roosen daal, benoemd tot onderstationschef 2e klasse te Amsterdam Obg. W. Winter, bureau-referent te Utrecht Hgb., eervol ontslagen wegens leeftijd. W. K. v. d. Miessen, bureau-referent te Zwolle eervol ontslagen onder toekenning van wacht geld. J. v. Amersfoort, bureau-referent te Utrecht Hgb., eervol ontslagen onder toekening van wachtgeld. A. H. Huijerman, chef-commies te Utrecht Hgb., benoemd tot bureau-referent aldaar. j. E. Langeveld, stationschef 3e kl. te Bor- culó, ingaande 5 Febr. ontslagen wegens leef tijd. A. Knol, opzichter 2e kl. te Geldermalsen, met ingang van 1 Jan. overgeplaatst naar Sauwerd. S. Harkema, opzichter 3e kl. te Goes, met ingang van 1 Jan. overgeplaatst naar Kesteren. A. j. Dahmen, teekenaar te UtrechtHgb., in gaande 1 Jan. benoemd tot opzichter-teekenaar aldaar. M. J. van Huizen, opzichter 3e kl. te Gronin gen, 13 Januari 1935 overleden. Men bericht ons uit Culemborg: Op een vraag aan den Minister van Sociale Zaken, of en zoo ja, tot welk bedrag crisis- steun kan worden verleend aan personen, die te voren arbeider waren, doch sinds hun werk loosheid met venten van groenten, fruit, manu facturen, enz. hun kost trachten te verdienen, heeft de Minister medegedeeld, dat de inkom sten dezer menschen zeer moeilijk zijn te taxeeren. Daarom dient het standpunt te wor den ingenomen, dat, als regel, de betrokkenen voor de keuze moeten worden gesteld, gear, steun te ontvangen of, indien zij op steun aan spraak maken, met het venten te eindigen. Overeenkomstig deze uitspraak, is aan enkele personen, aan wie steun wordt verleend, mede gedeeld, dat zij op straffe van verlies van hun steunbedrag, het venten moeten staken. Op de naleving hiervan zal strenge controle worden uitgeoefend. Op deze wijze is het tevens mogelijk, hst aantal venters te beperken, ten bate van de niet-gesteunden, en wordt tevens het gevaar van oneerlijke concurrentie weggenomen. Er was n.l. geklaagd, dat enkele venters onder den prijs gingen verkoopen, waartoe zij door hun steunbedrag in staat waren. De nieuwbenoemde Apostolisch Prefect in Malang, pater Avertanus Alber O. Carm. Als gevolg van het initiatief van Ie Italiaan - sche Aero Club heeft de Internationale Lucht vaart Federatie bericht ontvangen van de re geeringen van Italië, Roemenië, Engeland, Oos tenrijk, Hongarije, Zwitserland en Japan, dat sportvliegers, die de vliegterreinen in deze lan den aandoen, geen landingsgelden zullen moe ten betalen. De regeeringen van Duitschland, België, Polen, Griekenland en Littauen hebben medegedeeld, dat zij in principe de afschaffing der landingsgelden aanvaarden en binnenkort besluiten in dien zin zullen nemen. In den Koninklijken Schouwburg te 'sGra venhage gaf Woensdag j.l. het bekende gezel schap „Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierre Balledux, een nieuwe op voering van „De Groote Kans", blijspel in drie bedrijven van A. Möller en H. Lorenz. In alle opzichten mocht deze opvoering een succes heeten. nu het stuk in een andere rolbezetting gespeeld werd en aan het geheel meer diepte was gegeven. Als nieuwe leden van het gezel schap debuteerden de dames Dini van Lier en Aleida Roelofsen, waarvan vooral de eerste in de vrouwelijke hoofdrol een uitnemenden indruk maakte. Met waardeering mag geconstateerd worden hoe de Vereenigde Haagsche Spelers in het laatste seizoen toenemend succes oogst ten en tot in de grootste schouwburgzaal van de residentie dit jaar een goed figuur maak ten. Er bleven enkele puntjes te noteeren van minder gaaf spel en onvolkomen vertolking van het stuk, dat als klucht wel aardig, maar niet sterk was. De vele met toewijding en talent gespeelde acten, waarvan verschillende, vooral in de sa lon-scène zeer goed waren, overtroffen echter de minder geslaagde détails. Wanneer het gezelschap er in slaagt een goed Hollandsch stuk te vinden of desnoods voor zich te laten schrijven, gelooven wij dat het zich nog beter thuis zal voelen in een genre, als het thans bewees te beheerschen. De opkomst van de zijde der tooneellievende Katholieken had voor deze gelegenheid beter kunnen zijn, als blijk van waardeering voor den arbeid dezer spelers, die een katholieke stichting vertegenwoordigen. Enkele berichten en beschouwingen in de katholieke pers hebben katholiek Neder land reeds op de hoogte gebracht met de hetze, die de Nederlandsche Bioscoopbond heeft gaande gemaakt tegen de katholieke film- actie in ons land. Sommige bladen hebben even den gang van zaken afgewacht, andere hebben spontaan naar de pen gegrepen en hun gerechtvaardigde ver ontwaardiging uitgesproken. Het Comité Gezinsfilm heeft enkele dagen gezwegen en gewerkt om precies op de hoogte te komen van het doen en laten van den Bios coopbond, die door een hoogst onverstandige boycot van de katholieke filmactie wel het laatste restje vertrouwen zal hebben verloren, dat men van katholieke zijde wellicht nog in dit instituut kon stellen. Wanneer wij hier spreken van een boycot, dan gebruiken wij een term, die het verschijn sel overdreven voorstelt. De Bioscoopbond heeft niets te boycotten en kan niet boycotten, zoo lang de katholieken zelf wenschen door te gaan op den ingeslagen weg. Weliswaar tracht deze bond-van-het-materialisme een terreur uit te oefenen op allen, die zich met de film bezig houden, maar dit behoeft ons niet te beletten om verder te gaan en onze actie inplaats van te verminderen, sterker te ontplooien. En dit zal bet Comité Gezinsfilm doen, in weerwil van de bedreigingen van den Bioscoopbond, die om het eene oor in het andere uit gaan. Het is ons bekend, dat er leden van den bond zijn onder de importeurs en onder de bios coop-exploitanten die sidderen bij een be- dreiging van hun hoofdbestuur, maar het is ons evenzeer bekend, dat er leden zijn, die wach ten op het gunstige oogenblik om zich van den bond los te scheuren en de tyrannieke gestes van het hoofdbestuur onschadelijk te maken. Spoedig genoeg zal blijken dat het ge tal dezer leden sterker wordt, naarmate men zal inzien, dat een boycot van den Bioscoop bond dóór de katholieken leiden moet tot een aanzienlijk verminderde filmlevering in het ka tholieke contingent van ons land. De weg daartoe is voor katholiek Nederland gemakkelijker dan de weg terug voor den Bioscoopbond, die te laat zal inzien, dat de onstuimige directeur dezer onderneming, opge jaagd door een begrijpelijken angst en door adviezen van even onbesuisde lieden als hij zelf is, den bond met zijn goede en slechte kwaliteiten naar den ondergang zal gevoerd hebben. Wij spraken hierboven van een hetze tegen de katholieke filmactie. Inderdaad, dat is het. Men late zich niet wijs maken, dat de bios- copbond alleen strijd voert tegen Filmfront en alle verdere katholieke actie met welbehagen gadeslaat. Het spreekt wel van zelf, dat de lei ders van den bond in het Filmfront hun groot sten tegenstander zien. Filmfront is waarlijk de grootste tegenstander en Filmfront was het, dat het beleid van den bond het eerst onder de loupe nam en dit deed op een wijze, die gehoord moest worden, zoodat de bond niet langer meer kiekeboe zou spelen en wel uit zijn schuilhoek moest komen om een kwasi-moe- dige vuist tegen zijn vijanden op te zetten. Maar: al hebben de heeren hun zeer bij zon deren haat tegen Filmfront meer dan eens ge toond, zij hebben niet kunnen beletten en zullen dit nooit kunnen dat men van katho lieke zijde doorzette, niet op de wijze, die den Bioscoopbond, maar die den katholieekn zelf aangenaam was. Intusschen zijn de heeren van den Bios coopbond te ijverig geweest in de betuiging van hun woede. Het is ook in deze kwestie gegaan zooals destijds inzake den filmbrand te Hil versum, waarbij de directeur van den bond met nadruk de lafste beschuldigingen uitte aan het adres van de katholieken, speciaal van de ka tholieken in het zuiden. Hij ging toen zelfs zoover, dat hij als het ware te kennen gaf reeds jaren op de hoogte te ziin van de ern stige brandgevaren in katholieke gebouwen, in zyn opgewondenheid vergetend, dat hij met deze verklaring een soort bekentenis aflegde, die hierop neerkwam, dat hij dus jarenlang wetens en willens die brandgevaren had laten bestaan. Niemand verbaasde zich er dan ook over, dat de voorzitter van den Bioscoopbond zich haastte, in antwoord op de verontwaar diging in de pers, den directeur van den Bios coopbond te desavoueeren. Thans doet zich een soortgelijk geval voor. Toen het Comité Gezinsfilm op een dag in Ja nuari een filmvoorstelling zou geven in Roer mond en de gekozen film niet disponibel was, wendde de directeur van het theater in kwes tie zich tot een importeur om een andere film. Even later kwam de mededeeling van den Bios coopbond, dat geen enkele film mocht geleverd worden. Den dag na dit incident verschenen in ver schillende Limburgsche bladen felle aanvallen op de geste van den Bioscoopbond. Opge schrikt door deze reactie haastte de voorzitter van den bond zich ten tweede male om het beleid van den directeur te desavoueeren door te verklaren, dat de actie van den Bioscoop bond niet tegen de katholieke flimactie be doeld was, maar tegen Filmfront. Hij specu leerde hierbij op zijn stille hoop, dat Gezins film en Filmfront hun verband zouden opge ven. De speculatie mislukte en sindsdien ble ven de heeren van den bond steeds hameren op hun liefdevolle houding jegens de katho lieke filmactie. Zij hebben echter slechts één slachtoffer kunnen maken, n.l. den heer v. d. Donk te Eindhoven, die zich heeft laten wijs maken, dat de Bioscoopbond niet onsympathiek tegenover de katholieken stond. Deze heer meende daarom gerechtigd te zijn iets te ont binden, wat niet door hem was opgericht n.l. een Eindhovensch werkcomité, dat medewer king verleend had bij de organisatie van een filmavond aldaar. Van een ontbinding is het landelijk Comité Gezinsfilm niets bekend, om de eenvoudige reden, dat dit Comité niets wenscht te ontbinden. Maar als gezegd: dit was het eenige slachtoffer, dat bovendien ver moedelijk sneuvelde bij gebrek aan kennis van zaken. Voor het overige heeft niemand ge loofd, wat de leiders van den bond hebben willen suggereeren. Het is dan ook gemakke lijk te bewijzen, dat hun voorstelling van za ken valsch en onoprecht is. Ziehier; in Heerlen zou op 27 Februari een filmavond worden gegeven door de vereeniging Katholiek Heerlen en door de studenten van de M. T. S. Deze avond zou geheel buiten Ge zinsfilm of Filmfront omgaan. Toch heeft het hoofdbestuur van den Bioscoopbond aan zijn leden verboden een film voor deze gelegenheid te verhuren. In Enschedé heeft een kapelaan, die buiten Filmfront staat en nu en dan een smalfilmpje vertoont voor zijn jeugdvereeniging, aanzegging gekregen van den Bioscoopbond, dat hij lid moest worden van den Bioscoopbond kosten circa veertien honderd gulden op straffe van absolute boycot. Inderdaad is aan den leveran cier van bedoelde smalfilms verboden dezen kapelaan nog filmpjes te leveren. Levert hij toch, dan wordt ook hij geboycot tot aan het droge brood en verder. Ook de leverancier is katholiek. Zoo zfjn er nog meer voorbeelden, die bewij zen, afdoende bewijzen, dat de strijd niet gaat tegen Filmfront alléén maar tegen de geheele katholieke filmactie en.... in den meest di- recten zin tegen die filmimporteurs leden van den bond dus die aan katholieken films verhuren. Ware de actie van den bond alleen tegen Filmfront gericht, welke reden kon men dan hebben om een individueelen kapelaan films te weigeren? We zeiden het reeds: de heeren zijn te ijverig geweest, hebben vergeten, dat wij reeds bewijsmateriaal in handen hadden. Welnu, zij mogen weten, dat we nog vele ge vallen kennen, die aantoonen, welke de eigen lijke drijfveeren van hun agitatie zijn en zij mogen tevens weten, dat onze katholieke film actie doorgaat in een tempo en met een kracht, die zij tot dusver niet gekend heeft. Wij beschouwen het brutale optreden van den heer de Hoop ca. als een beleediging aan ka tholiek Nederland, dat weigeren zal de heeren filmhandelaars te steunen in hun jacht naar financieele baten, die verkregen worden ten koste van de geestelijke volksgezondheid, welke hun koud laat als ijs en welke zij alleen be schouwen als een arbeidsveld, waar geld te verdienen valt. Deze zienswijze wordt ook gedeeld door film- importeurs en theater-exploitanten, die bij een beleid als dat van den bond slechts nadeelen kunnen ondervinden. Hiermede mogen wij voor vandaag volstaan. Wij hebben nog zeer veel in de pen, dat we spoedig, en eer de Bioscoopbond het verwach ten kan, in de openbaarheid zullen brengen, opdat men weten zal, hoe een handvol cultuur- vijandige lieden alle middelen aanwendt om de katholieken buiten de filmwereld te sluiten. Al zal hun dit niet lukken, de poging alleen reeds dient gesmoord te worden zoo spoedig en zoo grondig mogelijk. Men schrijft ons van den Brabantschen Maaskant: De hooge waterstand der rivier is dezen win ter veel later gekomen dan andere jaren het geval pleegde te zijn. Bijna had men gedacht, er dit jaar van verschoond te zullen blijven. Toch is nu, als gevolg van den overvloediger» regenval der vorige week, de overstrooming nog gekomen. Op verscheidene punten staan de uiterwaarden blank. Kriüek is echter de toe stand nergens. Van een in werking treden der Beersche Maas is vooralsnog geen sprake, zelfs al zou er (tegen de verwachting in) nog aan zienlijke was komen. Immers de stand te Gra ve bedraagt ongeveer 9.90 plus AP., dat wil dus zeggen, dat ettelijke decimeters er bij kun nen vóór de Beersche in werking komt. Overigens is het een teeken der omstandig heden, dat de hooge waterstand eer met vol doening dan met vrees wordt begroet. Na den zoo zeer langdurigen lagen waterstand is het onder meer dan een opzicht een uitkomst, dat het hooge water gekomen is Naar wij uit Nijmegen vernemen, is het wa ter in den afgeloopen nacht nog een halven me ter gestegen. De hooge kade is zoo goed ais ge heel overstroomd. Er wordt echter spoedige val verwacht. De waterstand te Arnhem was hedenochtend: N.AP. 11.05 M. was 48 cll. A.P. 4.28 M. was 48 cAI. Keulen 6.00 M. was 7 c.M. De geringe was te Keulen doet verwachten, dat weldra te Arnhem de was zal ophouden. Voor het Amsterdamsche Hof heeft in hoo- ger beroep terecht gestaan de hoofdredacteur van „De Telegraaf", de heer J. M. G. verdacht van beleediging van den heerMoresco, destijds redacteur van 't aan auteursrechtkwes ties gewijde blad „Ons Kompas". De politierechter had den heer G. con form den eisch van den Officier vrijgespro ken, doch op verzoek van den beleedigde had de procureur-generaal behandeling in hoogcr beroep gelast. In ,De Telegraaf" van 16 Februari 1934 was een artikel verschenen, waarin het blad van den heer Moresco werd aangeduid als 'n blad, dat ten onrechte de houding aannam voor idealen te strijden, doch in werkelijkheid tegenstanders in htm particulier leven aanviel. „Ons Kom pas" werd daarin een schendblad genoemd. De procureur-generaal, mr. Bauduin, was van meening, dat zakelijke critiek vrij staat. In re vues wordt herhaaldelijk gespot met de weer voorspellingen van De Bilt. Het zou wei zeer zonderling zijn, als de directeur van het Weer kundig Instituut zich hierdoor beleedigd ge voelde en een klacht indiende. In het „Telegraaf'-artikel wordt slechts za kelijke critiek geleverd en van opzettelijke bee leediging van M. is geen sprake. Verd. dient dan" ook van het ten laste gelegde te worden vrije gesproken. Mocht het Hof anders hierover denken, dan dient toch in aanmerking te worden genomen, dat de toon der artikelen, door Moresco in „Ons Kompas" geschreven, zéér prikkelend is. Bij schuldigverklaring zou dan ook de minimum geldboete moeten worden opgelegd. De verdediger, mr. G. Salm, kwam in zijn plei dooi tot dezelfde conclusie als de procureur- generaal, ook hij drong aan op vrijspraak. Arrest 21 Februari. De Haagsche Rechtbank heeft den 19-jarigen chauffeur G. J. F. D. en den 18-jarigen G. B. uit Leiden, die terecht hebben gestaan wegens een serie diefstallen met braak en inklimming in vereeniging gepleegd te Oegstgeest en te Leiden, ieder tot 2'A jaar gevangenisstraf ver oordeeld en den 19-jarigen winkelbediende F. B. te Leiden wegens diefstal in vereeniging wegens heling en wegens medeplichtigheid aan diefstal tot 2 jaar gevangenisstraf. De heer J. C. v. D., oud 42 jaar, werkzaam aan den Coöperatieven Boerenbond te Muiden, wilde op den smallen Langen Muiderweg uit wijken voor een auto, maar zijn fiets kwam op den berm terecht en hij geraakte in de sloot. Dit ongeval werd, daar de genoemde weg zeer weinig begaan wordt, door niemand opge merkt, doch de drenkeling zag kans goed en wel op het droge te komen. Doornat kwam hij thuis en zou zich zoo spoedig mogelijk te bed begeven. Vóór dit echter geschiedde, overviel de dood hem reeds. Vermoed wordt, dat het koude bad en de schrik, ontstaan door het ongeval, den heer v. D. noodlottig zijn geworden. De voorjaarsvergadering van den Aartsdioce- sanen R.K. Middenstandsbond zal gehouden worden op Woensdag 21 Maart as. in hotel „De Wereld" te Deventer. Deze Centrale Raadsvergadering zal weder om een besloten karakter dragen en voorname lijk bedoeld zijn als een vergadering van de voorzitters der afdeelingen. In den raad van. Rotterdam is Donderdag avond een interpellatie-Renderink (Comm.) gehouden over het aan de N. S. B. verleende verlof, soep uit te deelen. Een motie, om het verlof in te trekken, werd verworpen met 1814 stemmen. Te Nieuwenhagerheide is Woensdag de wo ning van J. M. tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel werd slechts weinig gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5