1 Waterdoorbraak in mijngang Pr1 Nieuw incident bij Oeal Oeal Weer 'n treinramp in Rusland Thomas Morus en Kard. Fisher Het nieuws van heden Italië voornemens thans flink in te grijpen De rede van Smuts DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19183 Zeven mijnwerkers verdronken; een wist zich aan een buis vast te klemmen en werd gered Ongeluk geschiedde bij de Ned. grens Een doode geborgen Het zakenleven in de V.S. Het Weer Achttien menschen op slag ge dood, negentien gewonden Acht beambten ge arresteerd Hoog water, op den Rijn bij Arnhem Kard. Faulhaber dreigt met excommunicatie Als de Nazi-leiders campagne tegen Kath. scholen niet stop zetten Joego-Slavische Kamer ontbonden Decreet van het martelaarschap van beide Zaligen voor gelezen Toespraak van den H. Vader 5 Mei nieuwe verkiezingen Explosie in Engelsche mijn Tien gewonden Een Spaansche beul vermoord DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Instemming te Londen DUITSCHE WERKLOOZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek KERRltADE, 10 Febr. Zaterdagavond om streeks tien uur heeft even voorbij Kerk- rade, juist op Duitsch grondgebied, een ernstig mijnongeluk plaats gehad, waarbij zeven personen zijn verdronken. In de Duitsche steenkoolmijn „Laurweg" van de Essweiler Bergwerk Verein waren op de 350 meter verdieping acht mijnwerkers aan het werken. Plotseling werden zij verrast door een water- doorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De overige zeven zijn verdronken. De mijndirectie deelt met betrekking tot het mijnongeluk bij Kohlscheid mede: de veronge lukte mijnwerkers werden door de opgestuwde, losgespoelde kolen bedolven. De geredde mijn werker ontsnapte slechts aan den dood, doordat hij de tegenwoordigheid van geest had zich vast te klemmen aan een luchttoevoerbuis. Hij werd slechts licht gewond, hoewel hij een uur lang in een uiterst hachelijke positie heeft verkeerd. De bergingswerkzaamheden duren onverminderd voort. Men verwacht evenwel niet, dat de zeven verongelukte mijnwerkers vóór Maandagochtend zullen kunnen worden geborgen. Zondagavond laat kon een der zeven dooden van de mijn.Laurweg geborgen worden. De doo de lag nog in de buurt van de plaats waar hij gewerkt had, en was dus niet, zooals men aan vankelijk van alle zeven vermisten aannam, door het water weggespoeld. Het reddingswerk wordt systematisch voort gezet. Men kan nog niet zeggen, wanneer men de lijken zal vinden, aangezien men slechts langzaam en met groote voorzichtigheid kan vooruitkomen. Groote stukken gesteente moeten daartoe op sommige plaatsen weggehakt worden. Met betrekking tot het mijnongeluk bij Kohl scheid vernemen wij nog: De geredde mijnwerker, Franz Simons, die cr op het laatste oogenblik in slaagde, zich in vei ligheid te brengen voor de doorbrekende water, massa's, heeft het volgende verhaal over het ongeluk gedaan: „Ik had tegen kwart over zeven gisteravond mijn boterhammen gegeten en was toen weer aan het werk gegaan. Bij het houwen hoorde ik plotseling het zal toen kwart voor acht zijn geweest een geluid, dat geleek op een knal. Even later bemerkte ik, dat ergens iets naar be neden viel. Nadat ik mijn kameraden had toe geroepen, dat „boven" iets niet in den haak Was, deed ik mijn lamp aan en zag toen, bij het naar boven gaan, dat water toestroomde. Ik riep nog: „Water!", doch op hetzelfde oogen blik kwamen reeds twee mijnwerkers, die door het mijnwater werden meegesleurd, in mijn na bijheid terecht. Toen het water iets kalmer be gon te worden, ben ik over de luchtpijp ge sprongen en kon ik mij redden, doch ik kon Pas tegen half tien „klopsignalen" geven. Toen het water kalmer werd, bereikten de reddings manschappen mij." De geredde mijnwerker werd niet ernstig gewond. Een houwer, zekere Martinelli, die zich even eens kon redden, liep een hoofdwonde op. Er zijn maatregelen genomen om te voor komen, dat nog meer water de mijn zal kunnen binnenstroomen. Martinelli vertelde door het water te zijn meegesleurd en in het slib te zijn blijven steken. Toen twee jongens, die op een kist hun brood zaten te eten, hem zagen, hielpen zij hem om met vereende krachten gelukte het den houwer Uit zijn benarde positie te redden. Wat later was de toestand zoo, dat het uit de ader stroomende water kon worden weg gepompt. Thans bestaat geen gevaar meer voor Verdere overstrooming. De autoriteiten hebben nog niet de hoop op gegeven de mijnwerkers, die vermist worden, te bergen. Men weet evenwel nog niet, waar men hen zal kunnen vinden. De Fransche royalisten hébben te Parijs een door communisten vermoorden leider met veel uiterlijk vertoon ten grave gedragen ROME, 11 Febr. Op 29 Januari j.l. heeft bij Oeal Oeal opnieuw een treffen plaats gehad tusschen Italiaansche en Abessini- sche strijdkrachten. Vijf Italiaansche in- landsche militairen zijn gedood, zes ge wond. De Italiaansche regeering heeft te Addis Abeba een formeel protest ingediend. Volgens het officieele Italiaansche commu niqué zou het gevecht veroorzaakt zijn door een groote groep gewapende Abessiniërs. Verklaard wordt, dat Italië drie lichtingen heeft opgeroepen om de grens te verdedigen. Te Addis Abeba zijn directe onderhandelin gen aangevangen tusschen Italië en Abesslnië om het grensgeschil bij te leggen, hoewel oor logszuchtige stammen gekant zouden zijn tegen de verzoenende politiek van den keizer van Ethiopië. De Romeinsche correspondent van de „Ma- tin" meent, dat de Italiaansche regeering na het nieuwe grensincident met Abessinië voor nemens is grondig de orde te herstellen; het schijnt, dat de regeering voornemens is een aantal militaire maatregelen te nemen. Sedert eenigen tijd wordt oorlogs-materiaal verscheept, terwijl ook reserve-officieren onder de wapenen zijn geroepen. ADDIS ABEBA, 11 Febr. De regeering van Abessynië gaf gisteren als haar meening te kennen, dat het jongste grensincident met Ita liaansche troepen geen ernstig karakter droeg en als niet meer beschouwd moest worden dan als het gevolg van „de opvliegende stemming van eenige plaatselijke Italiaansche officieren". Reeds waren onderhandelingen met Italiaan sche vertegenwoordigers geopend, om het grens incident bij te leggen en een neutrale zóne te scheppen tusschen de verschillende grens-pa- trouilles aan de grens van Itaiiaansch Somali- land, teneinde verdere incidenten te voorkomen. WASHINGTON, 11 Febr. Gedurende het jaar 1934 was de activiteit van het Amerikaan- sche bedrijfsleven 25% grooter dan in 't jaar 1932. Deze cijfers zijn verstrekt door de Amerikaan- sche Kamer van Koophandel. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt des nachts, over dag lichte tot matige dooi. Hoogste stand: 771.5 te Rochefort. Laagste stand: 745.5 te Ingö. MOSKOU, 11 Februari Op het station Ka- rian-Stroganowo tusschen Tambow en Oblows- ka is Zondag om 4 uur 50 O.E.T. een personen trein tegen een goederentrein opgebotst. 18 personen werden op slag gedood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gear resteerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat hij dronken dienst heeft gedaan. De procureur-generaal Ljubimow heeft te genover de pers verklaard, dat dit ongeluk een bewijs levert voor het gebrek aan discipline en gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef der Sov jet-Russische spoorwegbeambten. Voorts wordt gemeld, dat in de burnt van Kersch een tweede groot spoorwegongeluk door een toeval is voorkomen. Een jongen uit het dorp liep langs de rails en ontdekte, dat deze op een plaats was vernield. Bij een te voren gehouden schouw was evenwel niets bemerkt. De jongeman gaf teekens en het gelukte een trein aan te houden, waarin zich ongeveer 300 passagiers bevonden. Ook in verband met deze aangelegenheid is een streng onderzoek gelast. LONDEN, 11 Febr. De „Daily Telegraph' meldt uit Londen: Kardinaal Faulhaber, aarts bisschop van München, heeft in een preek, welke gericht was tegen de officieuse campagne om de Katholieke en Protestantsche scholen in Beieren te laten verdwijnen gedreigd de nazi- leiders te ex-communiceeren. Een groote schare heeft luide ovaties gebracht aan den kerkelijken hoogwaardigheidsbekleeder en aan prins Rupprecht, die de preek mede had aangehoord. Onze Romeinsche correspondent seint ons d d. 10 Februari: Heden- (Zondag-) voormiddag heeft in tegenwoordigheid van Z.H. den Paus de voorlezing plaats gehad van het decreet van de Riten-Congregatie over het marte laarschap van den Kardinaal John Fisher en Thomas Morus. Aanwezig waren onder anderen de Kardi nalen Laurentini en Rossi, de gezant van En geland bij den Heiligen Stoel, Sir Wingfield, de gezant van Engeland bij het Italiaansche hof, Sir Eric Drummond, verscheidene Engel- sche en Canadeesche bisschpppen, de Engel- sche, Schotsche, Iersche en Amerikaansche colleges te Rome en vele Vaticaansche per soonlijkheden, onder wie Z. H. Exc. Mgr. J. Olav Smit. De secretaris van de Riten-Congregatie las het decreet voor, dat de levensgeschiedenis van de beide martelaren beschrijft. Het vermeldde de zaligverklaring van de Engelsche martelaren door Z. H. Paus Leo XIII in 1886. Bij de nadering van het vierde eeuwfeest gingen uit de Engelsche wereld tallooze stem men op om de heiligverklaring der beide groote Engelschen te vragen. De Paus gaf daarop aan de Riten-Congre gatie opdracht een streng onderzoek in te stellen omtrent het feit van hun martelaar schap. „De historische afdeeling", aldus het decreet, „heeft deze taak ten volle ver vuld door belangrijke documenten te ver zamelen en met haar commentaar te ver klaren waaruit het materieele en formee- le martelaarschap zoowel van de zijde der beide slachtoffers als van de zijde van de regeering en van den koning, die hen ter dood veroordeelde, uiterst duidelijk bleek." Het decreet besluit: „Dat het martelaar schap en de aard van het martelaarschap van den zaligen Kardinaal John Fisher en Thomas Morus zoo duidelijk vast staan, dat, dispensatie verleend van teekenen of won deren en alle andere vereischte en noodige punten, mag worden voortrgegaan tot ver dere behandeling." Na de voorlezing van het decreet sprak Z.H. Exc. Mgr. Amigo, bisschop van South Wark, BELGRADO, 11 Febr. De regentschapsraad heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de Kamer ontbonden wordt. Nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben op 5 Mei. Verklaard wordt, dat de premier Jeftitsj dit decreet bewerkt heeft, daar hij zich niet zeker voelde van 't resultaat der debatten, die Maan dag in de Kamer zouden worden gehouden over de begrooting. Hij zou daarom langs dezen weg trachten, verschillende oppositioneele Kamer leden te vervangen door afgevaardigden, die zijn plannen beter gezind zouden zijn. Het grafmonument voor Johan Winnubst, dat Zondagmiddag op het R. K. Kerkhof te Utrecht is onthuld. LONDEN, 11 Februari. (Reuter). In de kolen mijn Wolley bij Barnsley heeft Zondag een ern stige ontploffing plaats gehad. Van de twintig menschen, die zich in de schacht bevonden, zijn tien ernstig gewond. Onder de gewonden bevinden zich o.a. de di recteur-generaal, de mijn-directeur en een mijn- inspecteur. Men was bezig het gedeelte van de mijn te openen, dat het vorig jaar wegens een brana was afgesloten; men was voornemens hier weer aan den arbeid te gaan. De slachtoffers zijn door geweldige steekvlam men gewond. Zoodra het ongeluk bekend werd snelden vele mijnwerkers in him Zondagsche kleeren naar de mijn om te helpen bij het red dingswerk dat zeer moeilijk was. De lawine-catastrophe te Craubünden. Het zoeken naar de slachtoffers in het Engelsch, den dank en vreugde van de Engelsche katholieken aan Z. H. den Paus uit. In Zijn antwoord verheerlijkte de Heilige Vader de schoonheid van de beide nieuwe ge stalten in hun historische en hun heroïsche heiligheid. In groote trekken schetste de Paus het leven van de beide zaligen en hun held- haftigen dood. Hij schilderde den adel en hei ligen ijver van bisschop John Fisher en kan selier van de universiteit van Cambridge, die onwrikbaar weigerde de geestelijke oppermacht van den koning te erkennen en blijmoedig den marteldood onderging. Een wonderbaar schouwspel voor engelen en menschen. Daarna sprak de Heilige Vader over Tho mas Morus, die als groot-kanselier de tweede persoonlijkheid van het Engelsche Koninkrijk was. De Paus sprak over Thomas Morus' hoogen, levendigen en sierlijken geest, rijk aan dat bizondere karakter, dat de Engelschen humor noemen, een uitdrukking van blijmoedige rust, welke hij tot op het schavot bewaarde. De man, die zoo waardig den mantel van het hoogste staatsambt droeg, legde dien lie ver af dan hem met ontrouw te bevlekken. Ook hij ging rustig den marteldood tegemoet, getuigend van. zijn geloof en biddend voor zijn vervolgers. De Heilige Vader vermeldde het aandeel, dat de betreurde Kardinaal Bourne in den aan drang tot deze heiligverklaring heeft gehad en memoreerde met bewogen woorden het hoofd van de historische sectie der Riten- Congregatie, Abt Quintin, die enkele dagen geleden, vlak na de voltooiing van het voor treffelijk werk, is overleden. Tenslotte sprak de Paus een dankwoord tot God, die Hem heeft toegestaan mede te wer ken tot de verheerlijking dezer beide marte laren, die niet alleen voor het geloof, maar in het bizonder voor het geestelijk oppergezag en primaatschap van den Paus zijn gevallen. „Aan het begin van het veertiende jaar van Ons pontificaat," aldus de Heilige Vader, „mo gen Wij aldus het woord herhalen, dat Onze Voorganger op den bisschopsstoel van Milaan, de Heilige Ambrosius, sprak bij de terugvinding van de lichamen van de martelaren Gervasius en Protasius: „Zoo Wij zelf geen martelaren zijn, mogen Wij toch martelaren vinden." De Paus richtte tenslotte bij deze groote heilige gestalten Zijn gedachten naar hun vaderland Engeland en bad het woord van Christus, dat niet enkel een gebed, maar ook een profetie is, dat het één schaapstal en één herder worde. Naar aanleiding van de as. heiligverklaring van Kardinaal Fisher en Thomas Morus ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden: Op het oogenblik zijn nog 19 rechtstreeksche afstammelingen van Thomas Morus in leven. Acht van hen dragen den naam Eyston Zij zijn afstammelingen van den Zaligen martelaar door het huwelijk van diens zoon met Anna Crisaker. Het hoofd der familie is Mr. Thomas More Eyston, die in het Hendred House te Wantage (Berkshire) woont. De Eystons hebben onafge broken 500 jaar lang dit huis bewoond. Aan dit huis is een kapel verbonden, die dateert uit de tijden van Hendrik VI. Men bewaart daar om een drinkbeker van den Zaligen Thomas More. alsmede een wandelstok van den Zaligen Kar dinaal Fisher. Een van de afstammelingen van Thomas Morus is Kapitein G .E. F. Eyston, een bekend motorrenner. De vrij groote familie vén den Kardinaal Martelaar John Fisher is bijna geheel protes tant. Daaronder zijn 11 Anglikaansche geestelij ken. Van de reeds overleden familie was Lord Downham lid van het Parlement. Met zijn jon geren broer was hij de zoon van Rev. Frederick Fisher, Anglikaansch Dominee van Little Down ham. Het eenige katholieke familielid is de be keerling: Mr. Claude Fisher, journalist en me dewerker van het katholeke weekblad „Uni verse". H(j bezit een zeer oude afbeelding van den Zaligen Kardinaal. BARCELONA, 11 Febr. De beul, die de dood vonnissen, welke waren uitgesproken tegen twee wegens deelneming aan den October op stand veroordeelde Marxisten, ten uitvoer heeft gebracht, is Zaterdagavond overvallen en ver moord. De daders behooren waarschijnlijk tot een bende, welke den laatsten tijd tal van over vallen heeft gepleegd. In tegenwoordigheid van Z. H. den Pans is Zondag het decreet voorgelezen van het mar telaarschap van Thomas More en Kard. Johan Fisher. Mijn overstroomd nabij de Xederlandsche grens; zeven mijnwerkers verdronken. Nienw incident tusschen Italië en Abessinië bij Oeal Oeal. Weer een treinramp in Rusland; achttien doo den, negentien gewonden. Explosie in Britsche mijn; tien gewonden Uitzonderingstoestand te Moekden. Handels- en betalings-overeenkomst met Roe menië. Grafmonument voor den koorleider Johan Winnubst te Utrecht onthuld. Stagnatie in den treinenloop tengevolge van de ontsporing van een wagon nabij het Centraal station te Amsterdam. Gecompliceerd auto-ongeluk op den Muider- straatweg bij Muiden. Ernstig auto-ongeluk bij Den Bosch; twee zwaargewonden. Fabrieksbrand te Zwolle Een nieuw licht op de moordzaak te Oss. LONDEN, 11 Febr. (Reuter) De redevoe ring, welke generaal Smuts heeft gehouden over den internationalen toestand, heeft te Londen groot opzien gebaard. In het bijzonder worden de passages der re devoering, waarin Smuts den Stillen Oceaan de nieuwe en belangrijkste bron van gevaar ter wereld noemt, besproken. Het opkomen van den Zuid-Afrikaanscben politicus voor een zoo nauw mogelijke samen werking van het Britsche Rijk met de Vereenig- de Staten in het belang van een vermindering van de uit het Verre Oosten dreigende gevaren, wordt te Londen te meer toegejuicht, daar een dergelijk samengaan sedert eenigen tijd reeds tot de realiteiten der wereldpolitiek had kunnen behooren. De rede van generaal Smuts te Kaapstad wordt hedenochtend ook in de pers uitvoerig bespro ken. De „Times" is het met Smuts eens. wat be treft Oost-Azië en den Volkenbond, alleen ten aanzien van de critiek, welke Smuts oefende op het onderdrukken van de persoonlijke vrij heid, merkt de „Times" op, dat de leiders zoo wel in Azië als in Eurona, die in zekeren zin met gewelddadige methoden hun land nieuw leven hebben ingeblazen, zelf meenden, dat het beste en edelste deel van hun land onderging in een poel van anarchistische en destructieve gevoelens. Het aantal werkloozen in Duitschland is In Januari met rond 369.000 gestegen tot 2.973.000. Lr-J 1 V i V V 1 lii 11 i i Stand op Maandag 1 uur mm.: Vorige stand: 7643 7653

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1