S TA D S N I E U W S Haarlem, 11 Febr. Inval nachtclub MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 De salarissen in Noord- Holland IJs en Zondag AGENDA De goudclausule Mirdsterieele wenschen besproken VOOR DE STILLE ARMEN Jaarvergadering „Haarlem" Wanordelijkheden op de ijsbaan „St. Moritz" Groote drukte in Velsen en Santpoort VOOR DEN POLITIERECHTER Plankendiefstal Dienstweigeraar Vergadering huurders van „Het Oosten" Personalia Perspectiefteekening van de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem DE NIEUWE BRUG OVER HET ZUIDERBUITEN SPAARNE Bij de teekening MUZIEK ZONDAGAVONDCONCERT H. O. V. George van Renesse, piano TOONEEL STADSSCHOUWBURG t^Afkloppen" Centraal Tooneel, art. leider Cees Laseur Opbrengst collecte 't Sneeuwde „Kindervoeding" VOOR DEN KANTONRECHTER Stroopen NED. KATH. GRAFISCHE BOND Viering jaarfeest De bonte avond De „Bonte Avond" van „Alberdingk Thijm" De Ambachtsschool Bekroond CANADEEZEN IN ONS LAND De samenstelling der ploegen 12 Februari AMSTERDAM Dertig personen door de zeden politie in het perceel Vondel straat 56 gearresteerd BURGEMEESTER LAMBOOY Het proces in Amerika Hedenmorgen om half elf kwamen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland opnieuw te Haarlem bijeen ter bespreking van de be kende salariskwestie. De Minister wenscht namelijk verdere ver lagingen der salarissen van het provinciaal personeel teneinde deze meer in overeenstem ming te brengen met die van het Rijk en die van de provincie Zuid-Holland. Daar deze herziening naar het oordeel van den Minister van Binnenlandsche Zaken niet vlug genoeg ging, werd bij Kon. Besluit mede gedeeld, dat de Staten vóór 12 Februari de gewecschte verandering moesten aanbrengen. De VOORZITTER, de Commissaris der Ko ningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, stelde het punt onmiddellijk aan de orde. De heer POLAK (SX>.A.P.) zeide, dat de Staten een groot recht gaan verliezen, toege kend in art. 134 van de Grondwet. Zij mogen thans over een belangrijk onderwerp spreken, maar tenslotte geen beslissing nemen. De sa larissen van het personeel behooren thuis in het huishouden der provincie! Spr. schetste de vastgestelde salarisregeling in de zomerzit- ting, die unaniem werd aangenomen. Spr. meende dat het gewest ook in financieel opzicht behoorlijk bestuurd is. Menig over heidslichaam of particulier bedrijf kan er een voorbeeld aan nemen. Nu komen de Staten in een dwangpositie, een figuur die ons volko men vreemd en onwaardig is. Den gang van zaken noemde spr. niet in over eenstemming met de goede trouw. De po sitie waarin de regeering het provinciaal per soneel heeft gebracht is ongeoorloofd. Het Ge organiseerd Overleg is met één slag kapot ge maakt. Ged. Staten wilden deze herziening niet. Laten zij dus thans de verantwoordelijk heid bij.de regeering laten. Spr. verdedigde dan ook een motie van zijn fractie om niet te voldoen aan de uitnoodiging van de regeering. De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.H.) meende dat de referentie tegenover de Staten te laat is. Spr. schetste de geschiedenis van deze zaak, die moeiiyk anders kon loopen. De motie-Polak kan spr. dan ook niet aanvaar den. De vergadering is niet competent om een uitspraak te doen, de verantwoordelijkheid moet ten volle by de Ged. Staten blijven. De souvereiniteit van het gewestelijk college achtte spr. een kostbaar goed, waaraan slechts bij hooge noodzaak mag worden getornd. Thans is echter sprake van hooge noodzaak. De lands- regeering moet het onaangename aanpassings proces doorvoeren, lijdelük verzet is daarby niet passend. De heer ASSCHER (V. B.) meende, dat een heid in de salarisregeling van ryk en provin cie principieel niet aanvechtbaar is. Salaris verlaging vloeit voort uit de verlaging van den levensstandaard. Spr. betreurde het, dat Pro vinciale Staten thans zijn uitgeschakeld in de ze kwestie. De bedoeling van Ged. Staten om de zaak niet op de spits te dryven, respecteert spr.'s fractie, maar de gang van zaken betreurt zij. Het salarispeil mag geen rem vormen op dë' zoo dringend noodige verlaging der belas tingen. Het gevolg van het ingrijpen der re geering is een belangrijk verlies van prestige van Ged. Staten (die nota bene het toezicht hebben op den financieelen toestand der ge meenten) en indirect van Prov. Staten. In sommige klassen van de salarissen wordt een te groot percentage in eens verlaagd en er mogen zeker geen fouten gemaakt worden. Zoo wees spr. er op, dat de positie van den geneesheer-directeur anders is dan die van 't ryk. De laatste mag er een particulier bedrijf op na houden. De salarissen moeten daarmee dus in overeenstemming zijn. Weet de minis ter dit wel? Wist het personeel tydig, dat de regeling van terugwerkende kracht tot 1 Januari 1935 zou zijn? De motie-Polak achtte spr. onaanvaardbaar. Spr. vroeg tenslotte welk bedrag door de ministerieele regeling zal worden bespaard. De heer DROOG (R. K.) meende, dat het geen doel heeft op de stukken nader in te gaan; ze zyn bekend genoeg en herhaaldelijk gerepeteerd. Spr. legde namens de R. K. fractie de ver klaring af: De R. K. fractie der Staten van Noord-Holland, kennis genomen hebbend van de correspondentie van Ged. Staten en den mi nister meent, dat het college met pryzenswaar- digen spoed heeft gearbeid en al het mogelijke heeft gedaan om tot overeenstemming te ko men. De fractie ziet in de toepassing van art. 126 uit de Ambtenarenwet door den minister een onnoodig ingrypen in de autonomie der Staten. Spr. meende, dat in de salarisregeling beter onderscheid gemaakt moet worden tusschen in- en uitwonend personeel. De fractie zal te gen de motie-Polak stemmen. Ingekomen: A. M. D. Gf 150 Ter eere v. O- L. Vrouw van Lourdes f 2.50 De Comm. van de Stille Armen schrijft hier- by: wy danken voor deze bydragen en houden ons wederom gaarne voor meerdere aanbevolen. Bovenvermelde „oogst" is niet bepaald over vloedig en staat volstrekt niet in gsede verhou ding tot onze nooden. Ten volle kunnen wij het woord beamen dat Onze minister-president dezer dagen nog eens heeft uitgesproken: ..Wij zijn neergeploft in een geheel andere wereld, dan we tevoren hebben gekend". Inderdaad, te voren hebben wy nooit by zoo veel roep om hulp, bij zooveel aanhoudende el lende, zóó moeiiyk de noodige middelen byeen kunnen krijgen. Helaas, het kan niet anders, wy zyn in een geheel andere wereld levende. Dat is waar, maar ook is het waar. dat wij hierin „als één blok" schouder aan schouder moeten gaan. dat de ge lukkigen de ongelukkigen ter zijde staan. Doet dit en vergeet daarbij de stille armen niet. Er is hier steeds zooveel hulp noodig. Bijdragen worden gaarne in ontvangst ge- namen aan het Bureau dezer courant en by alle heeren der commissie, waarvan penning meester is de heer P- J. Busé. Gasthuissingel 64, Postgiro 13543. en 1934 N. van der Voort, werd voor 1935 uit gereikt aan Joh. van Hemsbergen Jr., voor zyn vorderingen zoowel met wedstrijdzwem men als polospelen. Het bestuur werd als volgt gekozen: Voor zitter Th. Hölsken in de vacature V. Visser; verder J. Aufderheüde, Jos Captein, Jan van Hemsbergen, V. Visser, P. de Vries, C. Zee man. In de Technische Commissie: C. van Beek, J. van Hemsbergen, C. Zeeman; in de Pers en Propagandacommissie P. Donders, Th. Höls ken, B. Veurman. Het aftredend bestuurslid J. C. Veldhoff werd by zyn vertrek naar Leeuwarden tot lid van verdienste benoemd. Na samenstelling van de zwem- en polo- ploeg die a.s. Zaterdag en Zondag te Ant werpen zullen uitkomen, waardoor ook de voorgestelde adspiranten-avond van 16 tot 23 Februari is uitgesteld, volgden nog interne be sprekingen. Op Vrijdagavond jJ. hield de Zwemclub „Haarlem" haar jaarvergadering by Brink- mann. Groote Markt. De jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden met een warm applaus ontvangen. De „Coming-man" wisselbeker, winnaars 1933 D. van Gelderen Haarlem heeft Zondag zij het dan op eenigszins bescheiden schaal van het ijs kun nen prcfiteeren. Men heeft wel eens willen beweren, dat de vaderlandsche wintersport het Hollandsche karakter voor een tyd grondig verandert. De liefhebbers zien er niet tegen op om zich tegen alle vigeerende conventies in zoo zonderling mogelijk uit te dossen en allerwege groeit een zeldzame geest van kameraadschappelijkheid. Dat het besef voor orde in dergelijke omstan digheden zoek kan raken, heeft de directie van de ijsbaan St. Moritz aan den Amsterdamschen straatweg gisteren ondervonden. Het was te verwachten, dat daar een geweldige toeloop zou zyn, daar deze ijsbaan de eenige was die gisteren in Haarlem kon openen. Om twee uur konden de liefhebbers binnen komen. Het ys dat ongeveer c.M. dik was, was goedgekeurd voor een beperkt aantal Tyders. Reeds na korten tijd moesten de loketten gesloten worden. De stroom van be zoekers was toen echter reeds zoo groot gewor den, dat ze niet meer te stuiten was. Van alle kanten drongen de sportieve schaatsliefhebbers naar binnen, zelfs over de afsluithekken. De directie moest ten einde raad de hulp der politie inroepen. En zoo was om half vyf Haarlems eenigste ijsbaan op den wellicht eenigsten ijs- Zondag van dit seizoen al weer ontruimd. Gevolg van sportiviteit? De slootjes rond de stad mochten zich in groote belangstelling verheugen. Het ys was echter meestal nog niet sterk genoeg en menigeen moest zyn bescheiden genoegen met een nat pak bekoopen. Van het late wintertje is in Velsen en Sant poort druk geprofiteerd. De semi-kunstijsbaan by de Ruïne van Bre- derode maakte reeds van Donderdagavond af goede zaken, maar was op Zondag zelf tjokvol, totdat de plotseling invallende regen des avonds laat de baan ontruimde. De schooljeugd amuseerde zich Zaterdag en Zondag volop op de talrijke poldefslootjes; en kele stoutmoedigen zelfs op de Delft. De baan „Zwanenburg" in Velsen. die Zondag morgen werd opengesteld, zal wel een record op haar naam hebben staan. Vroeg in den mid dag verkeerde de baan in prachtige conditie. Toen echter na drieën duizenden over deze ijs vlakte rondzwermden, was het met het eigeniyke „ijsvermaak" gedaan. Sindsdien werd het meer „leedvermaak" om' de ontelbaren, die op schaat sen aan het „pootje-baden" waren en hardnek kige pogingen aanwendden om weer vasten grond onder de voeten te krijgen. Voor de weinigen die nog droog waren, was het een by'zondere aantrekkelijkheid om over smalle strookjes ijs tusschen de vele gaten door te laveeren. Tenslotte liet een agent de „baan" ontrui men! Van ernstige ongevallen op of bij het ijs ver namen we gelukkig niet- In Augustus 1934 had een 33-jarige Haarlem mer ettelyke planken weggenomen bij 'n huis dat in aanbouw was aan den Vergierdeweg. De eigenaar van deze planken vond ze eenige we ken later bij verdachte terug als kippenhok. De zaak diende voor den Politierechter. Verd. be kende het feit, maar merkte op dat hy de planken nu betaald had. Het O.M. vond 't feit vrij ernstig en maakte de opmerking, dat men niets meer rustig kan laten liggen by den weg, daar het dan gestolen wordt. Spr. eischte f 25. subs. 25 dagen. De Politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch. Ook stond terecht een twintigjarige dienst weigeraar. De man was overgekomen uit Veen- huizen, waar hij voor een ander feit drie weken vertoefde. Een adjudant-onderofficier van de admini stratie hier ter stede werd als getuige gehoord. Deze zei dat verdachte op 17 December 1934 op geroepen was, doch niet verschenen. Verd. had geen bepaalde afkeer van het dienen, maar had het toch niet noodig gevonden om op dien datum te verschijnen. De Officier van Justitie eischte, gezien den ernst van het feit, veertien dagen gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde verd. tot f 25.boete, subs, tien dagen hechtenis. Men schrijft ons: De huurders van de woningstichting „Het Oosten" hebben naar aanleiding van een hun voorgelegd huurcontract een vergadering be legd in het gebouw van de Oosterspeeltuinver- eeniging. Ze werd bijgewoond door 105 van de 269 bewoners. De aanwezigen konden accoord gaan met den gang van zaken, zooals die door het voofloopig comité werd behandeld. Men sprak den wensch uit, te komen tot een vereeniging van huurders. Met algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur der stichting aanvaard om een ver gadering met het bestuur byeen te roepen. Het voorloopig correspondentieadres van het comité is gevestigd bij L. Sisarius, Arnulfstraat 11. jgjjllllls -fek.- Tot ambtenaar op de secretarie te Nieuwer- Amstel is benoemd de heer A. M. Post, thans werkzaam aan de Prov. Griffie te Haarlem. De teekening, welke wij hierboven afdrukken, is eigenlijk niet juist! Zóó wordt de brug over het Zuiderbuitenspaame tenminste voor loopig, niet. Op de teekening zijn n.l. twee bruggen naast elkaar te zien. Er wordt echter slechts één gebouwd. De tweede blijft „in pet to," voor het geval dat het verkeer zoo druk wordt dat de eene, te bouwen brug het niet verwerken kan. Voor het tegenwoordige verkeer is, naar men aanneemt, de nieuwe, ééne brug voldoende. Maar: „regeeren is vooruitzien" en dus heeft men alvast een tweede brug, naast de eerste geprojecteerd, welke gebouwd zal zal worden als de financiën het toelaten en het verkeer het eischt. Het rijvlak van de nieuwe brug (we spreken nu over de eene brug, welke gebouwd zal wor den; de tweede wordt een copie van de eerste) wordt even breed als dat van de tegenwoordige Lange Brug. Met de Lange Brug heeft de nieu we brug ook veel uiterlijke overeenkomst, m.a.w. zij lijkt er precies op. De brug bestaat uit vier gedeelten: twee landhoofden, ieder 7.5 Meter lang, en de eigenlijke brug met een vast gedeelte (10 Meter lang) en een gedeelte dat opgehaald kan worden (ook 10 Meter lang). De rijweg is 6.50 M. breed met aan weerszyden trottoirs, ieder 1.50 M. breed. De doorvaart- hoogte is 2.40 Meter. De brug wordt electrisch beweegbaar, evenals de slagbomen, welke den zijweg aan weerszijden van de brug, als deze opgehaald wordt, afsluiten. Vanuit het brug wachtershuisje, dat geplaatst is aan den kant van de Rustenburgerlaan zijn brug en boomen te bedienen. De onderbouw zal uit'beton bestaan met metselwerk bekleed, de bovenbouw uit ijzer werk. De rijweg op het vaste gedeelte en de brughoofden zal geasphalteerd worden, die van het beweegbare gedeelte is een houten dek. De brug komt, zooals wij reeds gemeld heb ben, bij de Rustenburgerlaan. De bedoeling is dan het doorgaand verkeer van de Amsterdam- sche Vaart via de Nagtzaamstraat, de Kruis tochtstraat, de Slachthuisstraat en de Schalk wij kerweg naar de nieuwe brug te leiden, waar het verkeer dan door de Rustenburgerlaan zijn weg kan vervolgen om via de Baan en Heeren- weg, of via den Kleinen Houtweg, Haarlem te verlaten. Een datum voor de aanbesteding van de brug is nog niet bepaald. Het werk zal echter in ieder geval de Haarlemsche industrie ten goede ko men. De brug, die ontworpen is door den dienst van Openbare Werken moet in 1936 gereed zyn. Als openingsnummer op dit, ondanks den plotseling veranderden weerstoestand, vrij aar dig bezocht concert, ging de Programma-Suite op. 60 van Saint Saëns, die den titel Suite Al- gérienne voert. Een karakterstuk, met stem mingsmuziek van eenigszins exotischen aard, waarin evenwel de Oostersche sfeer met min der succes is nagestreefd dan in vele soortge- ïyke werken die naar dit voorbeeld werden ge schreven. In de Moorsche Rhapsodie is het na tionale karakter wel het best benaderd. Het eerste deel hiervan is een kunstige fantasie op een klokkenspelthema, door alle instrumenten groepen, en is eenigszins droomerig van karak ter. Het tweede thema is van opgewekter aard. De Rêverie du Soir a Blidah trekt haar natio- aal karakter vooral uit het rhythme, maar het thema zelf is meer Europeesch dan Oostersch. Het vierde deel is echte Fransche volksmuziek, zooals Saint Saëns die vol vlotheid en in origi- neele instrumentatie weet te schryven. Het orkest voerde de muziek van den genialen Franschman met groote toewijding uit, al was men er pas in het tweede deel der Suite ge heel in. Een goede keuze was voorzeker het nummer voor de pauze, waarmee George van Renesse zijn roem als een onzer beste jonge nianisten van het oogenblik bevestigde, de SympHbnische variaties voor piano en orkest van César Franck. Het biyft steeds een dankbaar stuk, vol fraaie harmoniek en vol kleurwisselingen. Het werk werd door den solist met veel bravour en in een frisch tempo gespeeld, waarby het orkest zich uitstekend wist aan te passen. We merkten een fraaien overgang op naar het langzame tweede thema en eveneens naar het snellere derde Solist, dirigent en begeleidend orkest werden met langdurig applaus beloond. De tweede programmahelft was gewijd aan de verklanking van de Symphonie „Aus der neuen Welt" van Dvorkk (in e-moll, op. 95). Een werk dat we in geruimen tijd niet hoor den, en nu weer frisch aandeed, vooral omdat dirigent Schuurman de gelegenheid aangreep om enkele karakteristieke thema's wat sterker te onderstrepen, zonder ze nochtans in muzi kaal opzicht geweld aan te doen. We noteerden in het byzonder het mooi door de alt-hobo ge blazen Largo-thema, later prachtig gestreken door solo violist en altist. Over het algemeen werd uitstekend gereageerd op al zijn intenties, en hij liet dan ook het orkest terecht deelen in het langdurig applaus hem aan het slot van dit mooie concert gebracht. J. S. gen en opritten te pekelen. Deze hebben ge werkt tot des naohts twee uur. Hedenmorgen zijn zy om zeven uur wegens de weer opkomen de vorst opnieuw uitgereden. Gezien den ge ringen sneeuwval konden door het eigen per soneel de wegen met de auto-veegmachine ge reinigd worden. De schouwburg was Zaterdagavond vol, iets wat we 'n uitzondering mogen noemen. Als we die zeldzaamheid weer eens beleven, en we zoe ken er een oorzaak aan te geven, kan deze toe geschreven worden aan de reputatie van het optredende gezelschap, de bekendheid van het tooneelwerk of aan juist treffen door de schouwburg-directie van den smaak van het publiek. Voor dezen avond gelooven we. dat deze drie factoren alle, hoewel de eerste en laatstgenoemde het sterkst, hebben geleid tot het drukken bezoek. „Afkloppen" is n.l. nog te jong om van 'n bekend stuk te kunnen spreken. De gunstige pers, welke het algemeen gehad heeft, kan evenwel de aanvulling genoemd wor den voor dit gemis aan groote bekendheid. 'n Uitvoerige bespreking hebben we aan dit tooneelspel, dat veel luchtigs in zich heeft, maar toch ook den ernst en de werkelijkheid van het leven niet voorby gaat, reeds gewijd Daarom kunnen we thans volstaan met ons daar aan te refereeren en bovendien het tooneelgezelschap te roemen voor zijnspel, dat wel door Cees Laseur en Tilly Lus als Robin en Silvia Her- riot, Mary Dresselhuys (Mab Lawrence), Louis Borèl (Julian Chance) en Peronne Hosang ge dragen werd, al had laatstgenoemde als Eliza beth Enticknap 'n niet zoo sterk sprekende rol. Vooral het tafereel, dat zich op een rotspunt in zee afspeelt (het geheele stuk beschrijft de gedragingen van 'n aantal hotelgasten in een vacantie-oord aan de kust van Schotland) eischt veel van de hoofdpersonen Mab Lawren ce en Robin Herriot en dezen hadden dan ook een extra-applaus in ontvangst te nemen van het voldane publiek. Evenwel waren ook de overige rollen aan bekwame handen toever trouwd, en dit kon het succes van den avond niet anders dan vergrooten. wy gelooven wel, dat 'n vierde opvoering in Haarlem van „Afkloppen", althans wat de in teresse van tooneelliefhebbers aangaat, even zeer een succes zal worden. Het zy echter aan rijp volwassenen voorbe houden. De collecte, welke na de liefdadigheidspredi katies van den Zeereerw. pater A. van Schalen O. F. M. in de parochiekerk van den H. Anto- nius van Padua aan de Groenmarkt Zondag ge houden is, heeft opgebracht f 901.77. Zondag om zeven uur zyn de zand- en zout- strooimachines uitgereden om de wegen, brug- De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeJoopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1299, Overtonstraat 1409. Byzan- tiumstraat 777 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 120 porties verstrekt. Een inwoner van wyk aan Zee was op 30 December op den openbaren weg met een ge weer, vier konynen en strooppatronen in zyn zak, aangetroffen. Dit zou op zichzelf niet zoo erg geweest zijn, als degene, die hem tegen kwam, geen veldwachter geweest was, die pro ces-verbaal tegen den man opmaakte. Verd. zei, dat het geweer dat hy op 30 December bij zich had, in reparatie was geweest en dien dag door hem was teruggehaald, hetgeen de Kantonrech ter sterk betwijfelde. Verd. verklaarde ook, dat de Burgemeester van Wyk aan Zee hem gezegd had dat zijn vergunning om wapenen te bezit ten niet ingetrokken zou worden. Tegen den veldwachter zou de burgemeester juist het te genovergestelde gezegd hebben. De Ambtenaar van het O.M. merkte op, dat verdachte niet ongunstig bekend staat, maar dat het stroopen in deze streken streng tegegegaan moet wor den en er dus geen lichte straf mocht worden opgelegd. Spr. eischte tegen verdachte 'n boete vap f 30.subs. 25 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van het in beslag genomen geweer. De Kantonrechter veroordeelde hem tot f 25. boete subs. 25 dagen, met de verbeurdverklaring. De afdeeling Haarlem van den Kath. Grafi- schen Bond heeft haar jaarfeest gevierd. Zondagmorgen werd het ingezet met een ge zongen H. Mis in de kapel van de eerw. zusters in de Koningstraat. De H. Mis werd opgedragen door den geestelijken adviseur, kapelaan Heijink, tot intentie der levende en overleden leden der afdeeling. De opkomst was byzonder groot. De liturgische gezongen werden uitge voerd door het zangkoor „Gregorius Magnus", versterkt met het jongenskoor van de parochie van St. Jan. Onder de H. Mis naderden alle le den ter H. Tafel. Na deze kerkelijke plechtig heid wachtte den leden een feestelijk ontbijt in gebouw „St. Bavo." Aan het ontbijt zat mede aan de geesteiyke adviseur. Tijdens het ontbijt herdacht de voorzitter, de heer E Th. Puts, de oprichters der afdeeling en wees er vervol gens op, dat er veel in de afdeeling is gegaan en gekomen, maar dat het principieele is gebleven. De geestelijke adviseur uitte vervolgens zyn groote vreugde over de groote opkomst in de kapel. Spr. zei hedenmorgen voor allen te heb ben gebeden, maar vooral voor de werkloozen, opdat dezen alle weer een werkkring zullen mo. gen vinden. Spr. wekte allen op, lid te worden van de H. Familie en meer dan middelmaat ka tholieken te zijn. Er heerschte tydens het ontbyt een gezellige stemming, afgewisseld met zang en muziek. 's Avonds kwamen de leden met hun dames weer bijeen in gebouw „St. Bavo", waar hun een gezellige avond wachtte. Eenige leden van den Nederl. Toonkunstenaarsbond uit Am sterdam verzorgden het muzikale gedeelte. Na dat eenige nummers ten gehoore waren ge bracht, sprak de voorzitter, den heer E. Th. Puts. een welkomstwoord, in het byzonder tot eenige eerw. broeders van de parochiale scholen van St. Jan die de taallessen verzorgen voor de leden en tot het hoofdbestuurslid G. J. Jong uit Amsterdam, spr. wees op den ernst der ty- den en spoorde aan den nood gezameniyk onder de oogen te zien, door meeleven en de vergade ringen te bezoeken. Hierna werd tot het vrooiyke gedeelte over gegaan, n.l. het optreden van het trio De Laat uit Tilburg. Dit gezelschap heeft den geheelen avond de vrooiyke stemming erin gehouden. Het ernstige liedje „over den werklooze" voor de collecte sloeg by de aanwezigen zeer in, wat wel invloed zal hebben gehad op de opbrengst, welke f 33.271/2 bedroeg. Het drie en" twintigste jaarfeest van den Kath. Graf. Bond mag wel als geslaagd be schouwd worden. Aangemoedigd door het groote succes van de Vastenavond-uitvoering 1934, zal de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" ook dit jaar een „Bonte Avond" organiseeren voor haar donateurs en introducé's, en wel op Dinsdag 26 Februari in den Jansweg-Schouwburg. Het pro gramma, bestaande uit muziek, tooneel, zang cabaret-liederen en dans, zal ditmaal minder overladen zijn, zoodat het „gezellig samenzijn n.'et dansje" vroeger kan aanvangen dan ver leden jaar het geval was. De twee komieken-conférenciers zullen ook ditmaal op hun post zijn, om aan het geheel een revue-karakter te geven; zoo zal ook dezen keer het programma aanvangen met een proloog, waaraan vele leden van A. T. zullen medewer ken. De muzikale leiding is wederom in veilige en bekwame handen van den heer Jan Nibbe- ring, die zich bereids de medewerking heeft verzekerd van eerste klas musici. De donateurs van A. T. kunnen op vertoon van het diplom'a 1935 twee plaatsen bekomen tegen den halven entrée-prys. Voor meer plaat sen (voor huisgenooten, familie, bekenden) moet de volle entréeprys werden betaald. De do nateurs vinden e.e.a. uitvoeriger medegedeeld in de circulaire, die hen dezer dagen is toe gezonden. Daar de belangstellng voor dezen „Bonte Avond" zeer groot is, (reeds nu over treffen de aanvragen verre de verwachting) wordt den donateurs en overigen belangstellen den dringend aangeraden, zich spoedig van de noodige plaatsbewijzen te voorzien Voor deze extra-uitvoering zal het plaatsbespreken niet ge schieden volgens het bekende drie-groepen-sy- steem, doch voor allen aanvangen op den dag der uitvoering, te tien uur aan den Jansweg- Schouwburg. Wel zullen vanaf negen uur volg nummers worden uitgereikt. Voor niet-donateurs zullen nog nader in deze courant per advertentie de adressen voor kaartverkoop worden bekend gemaakt. Donateurs, die onverhoopt nog geen bonte-avond-circulaire hebben ontvangen, ge lieven zich zoo spoedig mogelyk te wenden tot den heer J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, of zich telefonisch (no. 16704) in verbinding te stel len met den voorzitter. De inschrijving van nieuwe leeringen aan de Ambachtsschool te Haarlem is nog slechts één week (tot en met 16 Februari a.s.) opengesteld Het is om teleurstelling te voorkomen gewenscht zyn kinderen of pupillen zoo spoedig mogelyk te doen inschryven. Op den Nat. Tooneelwedstrijd, uitgeschreven door het Nutsdepartement Nieuwe Niedorp, be haalde de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" den eersten prijs met de opvoering van „Robbedoes", blijspel in 3 bedrijven, van Cristien van Bom melKouw en Henk Bakker. Personeele prijzen werden behaald door: Mej. Emmy Fuchs in de rol van Bob. Mevr. M. A. Lucasde Lugt (tante Guusje), den heer J. H. Boon (Mr. Geldens) Morgen, Dinsdagavond 12 Februari a.s„ spe len de wereldkampioenen yshockey de Winni peg Monarchs op de kunstijsbaan te Amsterdam een wedstrijd tegen Canadian Wanderers. De ploegen zyn als volgt samengesteld: Winnipeg Monarchs. Doel: Gerritsen. Achter: Sheewan en Hinkel. Voor: Creighton, Yellowees en Lindquist. Canadian Wanderers. Doel: Jones. Achter: J. Rivers en Rice. Voor: A. Le Hay, Norman Rivers en F. Ie May. De wedstrijd zal worden geleid door de hee ren jhr. Bogaert, voorzitter van den Nederland- schen IJshockey Bond en P. K. Reynolds, lei der van de Winnipeg Monarchs. De Canadeezen arriveeren hedenavond om 8.24 aan het Centraal Station te Amsterdam. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkings-Burèau 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. R. K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisie", half negen. „Domi", Zandvoorterpad, Overveen: Bonte avond, georganiseerd door de commissie tot bestrijding der gevolgen van de werkloosheid, 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Luxor-Theater: „Het Masker van Fu Man- chu" en „What! no Beer?". 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „De vludhteling uit Chicago"; op het tooneel 2 Buatons, acrob. pa rodie, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater; „La Bataille", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Kringbesturen Kies- vereenigingen, half negen. Gem. Concertzaal Concert H.O.V., kwart over 8. Café „Suisse", Rijksstraatweg Kring Haar lem-Noord van den R.K. Volksbond, 8 uur. Hotel „Den Hout" Ned. Bond van Werkge vers in Hotel-Restaurant-, Café- en aanver wante vakken „HORECAF", half 4. Openbare School Overtonstraat Ten toonstelling van goede en goedkoope voeding, 25 en 79 uur. Tentoonstelling en bioscopen als boven. In de Vondelstraat heeft reeds een dertig tal jaren geleden de Société de bienfaisance, Waar „gespeeld" werd, heel wat gerucht ge maakt. Thans heeft de politie in dezelfde straat van standing een inval gedaan in een nacht club. Hoofdinspecteur J. F. v. Slobbe heeft, tezamen met inspecteur J. Fremery Kalff, in den nacht van Zaterdag op Zondag met tien rechercheurs en agenten van de zedenpolitie, een inval ge daan in perceel Vondelstraat 56. De zedenpolitie had reeds lang vermoeden, dat in verband met de drankwet, hier overtre dingen werden begaan en dat tevens op sexueei gebied er dingen gebeurden, die niet in orde waren. Bij de politie waren van omwonenden her haaldelijk klachten gekomen over het nachtelijk rumoer en het af- en aanrijden van auto's en taxi's. Het huis zelf is een van die patriciërs huizen zooals er zooveel in de rustige Vondel straat staan. De politie had de laatste weken de zekerheid gekregen dat er zich binnen de muren van het huis gebeurtenissen afspeelden die niet konden wforden toegelaten en men be sloot dan ook tot een afdoenden maatregel. Za terdagnacht had men het huis „gepost" en toen er een voldoend aantal bezoekers binnen waren, kreeg de politie hiervan kennis. Klokslag drie uur kwamen met een vaartje eenige politie auto's de Vondelstraat binnen ryden en stopten voor genoemd perceel. Het was slechts 'n kwestie van enkele oogenblikken of de inspecteurs en rechercheurs onder bevel van den hoofd-inspec- teur van de afd. Zedenpolitie, den heer J. van Slobbe, was met zijn mannen binnen. In de diverse vertrekken trof men een select gezel schap aan, bestaande uit dertig personen, dames en heeren. De onverwachte inval van de politie miste zyn uitwerking op de aanwezigen niet. Enkelen trachtten te ontkomen, doch alle uitgangen wer den nauwkeurig bewaakt. De dertig personen werden in de overval auto's naar het bureau der zedenpolitie aan de Reguliersgracht gebracht en daar aan een langdurig verhoor onderworpen. Een groote hoeveelheid champagne, whisky, likeuren enz. werd in de weelderige bar en elders in beslag genomen. De overgebrachte menschen zijn tot Zon dagmorgen vroeg op het bureau verhoord en werden daarna op vrije voeten gesteld. De exploitant verklaarde tegenover de politie, dat hij een „feestje" gaf, doch verschillende personen, die op het bureau van de zedenpolitie zyn gehoord, verklaarden, dat zy meermalen in deze nachtclub hadden vertoefd en dat deze ook als zoodanig bekend stond. Er bestond in de nachtclub gelegenheid tot andere bedenkelyke overtredingen. Daar de politie er van overtuigd is, dat er in het perceel ook geregeld overtreding van de zedenwetten heeft plaats gevonden, zet het onderzoek zich ook in deze richting voort. Men had in het gebouw enkele voorzorgsmaatregelen genomen, in verband met een mogelyk bezoek der politie, deze hebben echter gefaald. De toestand van den heer D. Lambooy, bur gemeester van Hilversum, die momenteel in het St. Antoniusgasthuis te Utrecht verpleegd wordt, is bevredigend. Het herstel vordert ge heel naar wenscfe. Reuter bericht uit Washington: Na overleg met den voorzitter van het Hoog gerechtshof heeft de griffier verklaard dat in geen geval vandaag een uitspraak gedaan zal worden in het goudclausule-proces. Nader bericht Reuter: Aangezien vermoed wordt, dat de verschillende leden van het Hoog gerechtshof hun meening uitvoerig zullen wil len op schrift stellen, zal dientengevolge de uitspraak niet eerder dan 18 dezer te ver wachten zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2