A'-mmmMmÊÊaHÊKÊÊiÊÊËmÊÊKmy* OhUbedoelt: KING EEN VERDWIJNEND EILAND Pepermunt VLUG OPLOSSENDE ANIJSBLOKJES MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 TON N EM A GIE - SN EEK AMELAND OPNIEUW GETEISTERD Zal het over enkele tientallen jaren nog slechts tot de aardrijks kundige geschiedenis behooren? Iets uit zijn historie MET EEN KAARTJE BREDA— PARIJS Niet verder dan Roosendaal en daar in de politie-cel INNAME VAN GEZOUTEN SPEK DE VERMISTE UIVER-POST Thans in handen van de recht hebbenden Sir John Simon bij aankomst op het vlieg- ye Breda had Zaterdag de beëediging plaats van 13 officieren bij het 6e regiment infanterie. Een aardig kijkje op de ijsbaan „St. Moritz" te Haarlem, die Zondag werd v"'d L* houdm'et*lavli' erTVhindin' c"d*r' Tijdens de plechtigheid geopend, en waar velen van de ijspret wisten te genieten ALLIANCE FRANCAISE Herdenking Verbondsverdrag SCHAEFER EN HOREMANS NAAR NEDERLAND Ter gelegenheid van het jubileum van „Kras" FOTOREPORTAGE Tengevolge van de herhaalde stormen, is op Ameland bij het Badpaviljoen een groot stuk van de duinen afgeslagen, waardoor het gebouwtje zal moeten worden af gebroken. Het paviljoen dreigde reeds lang bij den eersten hoogen vloed neer te storten, zoo dat het onverantwoordelijk zou zijn het huis nog langer in gebruik te houden. Opnieuw zal het eiland hierdoor een stukje van zijn schoonheid moeten verliezen. In de laatste tientallen jaren vooral zijn de duinen op Ameland geweldig afgebrokkeld. Rijkswa terstaat heeft zich natuurlijk van een en an der op de hoogte gesteld, opdat maatregelen kunnen worden getroffen, dat dit wadden eiland mettertijd niet geheel in de golven zal verdwijnen, hetgeen meermalen werd gevreesd. De zorgen omtrent het eiland dateeren eigenlijk reeds uit 1870, toen men begon met het leggen van een dam, welke Ameland met Friesland verbond. De dam liep in de richting van Buren naar Holwerd en kostte bijna een millioen gulden. Twee jaar lang heeft men moeten werken alvorens deze dam gereed was. De plaats van den dam was wel juist gekozen, omdat hij was gelegd daar, waar de vloedstroom van Amelands Oost- en West kust bij het binnendringen der Wadden elkaar ontmoeten. Hier had eenige stroomkentering plaats, hetwelk de aanslibbing ten "zeerste be vorderde. Helaas werd de dam reeds in den winter van 18821883 door een zwaren storm stuk geslagen, zoodat de concessionaris ge noodzaakt was de regeering mede te deelen, dat men financieel niet meer in staat was de noodige herstellingen te laten aanbrengen. Er werd besloten, dat de Staat de kosten voor herstel zou dragen en de werkzaamheden op zich zou nemen, maar dit voornemen werd nooit ten uitvoer gebracht. Toen rees het plan het Amelander Wad droog te leggen; wanneer een tweetal zeedij ken zouden worden gelegd, dan zou men ruim 20.000 H. A. vruchtbaar land verkrijgen, maar ook dit plan moest, wegens de financieele zor gen van het land, voorloopig op zijde worden geschoven. En zoo zien de Amelanders hun geliefd eiland steeds meer afbrokkelen, totdat, wanneer niet spoedig ingrijpende maatregelen worden geno men, het eiland over enkele tientallen jaren alleen nog genoemd wordt in onze aardrijks kundige geschiedenis, als zijnde een eiland, dat vroeger wel een belangrijke rol heeft gespeeld in de geschiedenis der Hollandsche adellijke geslachten, maar de verwoesting der eeuwen niet heeft kunnen weerstaan. Van de oude geschiedenis van dit aantrek kelijke eiland is niets met zekerheid bekend. De meening der oude Friesche Kroniekschrij vers, dat Ameland gelijk was aan Foseteland, wordt door den geschiedschrijver von Richt- hofen niet gedeeld. In 1397 onderwierp Ame land zich aan den graaf van Holland; deze gaf het eiland in leen aan Arent van Eg- mond, heer van IJselstein. Lang is Ameland evenwel niet in leen geweest. Reeds in 1399 maakten de eilandbewoners zich vrij en vorm den een afzonderlijke grietenij. Het bestuur van Ameland werd toen waargenomen door den hovetlyng A. Ryts Jelmena, wiens afstamme lingen op het laatst der 15e eeuw den naam van Cammingha aannamen en tot een der aanzienlijkste Friesche geslachten behoorden. In het begin der 16e eeuw maakte het ge slacht Egmond opnieuw aanspraak op Ame land. De Amelanders verzetten zich hiertegen; zij beschouwden zich als een vrij, afzonderlijk volk en wenschten niet onder het gezag van een Hollandsch geslacht te staan. Verschillende processen vloeiden uit deze kwestie voort, doch geen enkel kon tot een oplossing worden gebracht. De Cammingha's beschouwden zich niet als onderhoorig aan den Spaanschen koning, maar gingen van de meening uit, dat zij rechtstreeks onder het gezag van het Rijk stonden. In 1569 deden de Watergeuzen een inval op het eiland en hiel den er gedurende twee jaar vreeseljjk huis. De Cammingha's wisten toen van Philips II een verklaring te krijgen, dat zij als Neutrale partij werden erkend. Met de Staten-Generaal kwam het eiland echter in moeilijkheden door den zeeroof, welke hier door de Duinkerker ka pers werd uitgeoefend. De Amelanders hadden aan deze zeeroovers een verblijf op het eiland toegestaan. Een Pommersch edelman Zumpt beproefde met steun van Foppe van Aitzema door den keizer beleend te worden met Ameland, waar bij naar het schijnt het voornemen bestond, het eiland aan Spanje te verkoopen. De Kei zer beproefde in het jaar 1634 met geweld zijn voornemen ten uitvoer te brengen, doch door de waakzaamheid der Friesche Staten misluk te deze aanslag op de vrijheid en onafhanke lijkheid van Ameland. Na het uitsterven van het geslacht Cammingha kwam Ameland in den loop van de 17e eeuw in het bezit der families thoe Schwarzenberg en Hohenlans- berg, die de heerlijkheid in 1703 aan den Frie- schen Stadhouder Johan Willem Friso ver kochten. In 1795, toen de Franschen in ons land kwamen, werd het eiland in beslag geno men en voor goed bij den Nederlandschen Staat gevoegd. Het eiland Ameland, door de Wadden van het vasteland (Friesland) ge scheiden, werd in de 17e eeuw in twee deelen verbrokkeld, zooals de zeeklei in de Schenk, het oude zeegat tusschen de twee deelen, nog te zien geeft. Het eiland heeft een oppervlakte van ruim 5700 H. A. én heef een lengte van ongeveer i'/z uur gaans. Het eiland heeft aan de Noordzijde een rij tamelijk hooge duinen; de bodem bestaat over het algemeen uit dilu viaal en alluviaal zand en stukken kleigrond met goede weilanden; enkele stukken, de z. g. terpen en mieden (weiden), zijn tegen gewone vloeden met ringdijkjes omgeven, terwijl men op de schorgronden goede klei (grie) vindt. Hoe klein het grondgebied van Ameland ook moge zijn, toch vindt men op het eiland nog een vier- Hij was van goeden huize afkomstig, doch door werkloosheid en tegenslag er toe gekomen te teekenen bij het Fransche vreemdelingen legioen, waarbij hij vroeger ook al had gediend. Met dit praatje kwam voor enkele dagen iemand bij een predikant te Breda, met de toe voeging er bij, dat hij naar Parijs moest om de werfsom uitbetaald te krijgen en in dienst te treden, maarhij had geen geld voor zijn verre reis! Hij maakte werkelijk een goeden indruk en hij kon o zoo mooi praten. Hij zou heusch het bedrag, als zijnde maar geleend, binnen enkele dagen in dank retourneeren. Ende predikant liet zich vermurwen, zou hem helpen en schreef hemeen bon. Op dezen bon zou hem aan het station een spoorkaartje naar Parijs worden verstrekt. En zoo geschiedde 't ook. Hij had dus een kaartje en kwam daarmee op het perron, maar wat had hij er zóó eigenlijk aan? Hij wilde „geld" zien en verzon dus een nieuwe smoes. Eenigszins kreupel te ruggekomen aan het loket van den kaartjesver koop, deelde hij mede, zoo juist z'n voet te heb ben verstuikt, zoodat hij niet verder kon reizen, waarom hij het.... reisgeld terug vroeg. Maar de loket-beambte antwoordde geen geld. doch slechts een bon te hebben ontvangen; dus van terugbetaling kon niets komen. Een nieuw plannetje rijpte in 's mans brein; met z'n kreupelgangetje droop hij af naar den trein in de richting Roosendaal, dusrich ting Parijs! Maar in Breda vertrouwde men het zaakje toch niet en derhalve werd Roosendaal opgebeld en ingelicht. En dat men goed gezien had, bleek weldra. In Roosendaal gearriveerd ging de „manke" „legioenair" naar het kaartjesloket om te ver tellen, dat hij ongesteld was geworden en dus niet verder kon reizen, waarom hij zijn reisgeid terugvroeg, met aftrek dan natuurlijk van de reiskosten BredaRoosendaal. Zoowaar, de truc „gelukte", hij kreeg „z'n geld" terug, maar.het was of dat hij er voor klaar had gestaan: daar kwam een militaire politieman, een assistent bij de marechaussee te Roosendaal, die stationsdienst had, in op dracht van de Bredasche telefonische waarschu wing, den pseudo-legioenair inrekenen. En zoo eindigde de reis in de politiecel te Roosendaal, vanwaar hij Vrijdag onder politie- geleide naar Breda is teruggebracht, echter niet naar den predikant, doch naar het Huis van Bewaring, waar hij ter beschikking is gesteld van den Officier van Justitie. De Nederlandsche Veehouderij oen trak^maakt bekend, dat met ingang van 11 Februari a.s. wederom zal worden overgegaan tot inname van gezouten spek. Van dezen datum af zal geen versch spek meer worden ingenomen. De levering moet geschieden in een der onder staande plaatsen: Amsterdam, N.V. Blaauw- hoedenveem-VriesseveemBoxtel, N.V. Export centrale v. d. N.C.B.; 's-Gravenhage, Spekcen- trale HAGRO, Abattoir; Oss, N.V. H. Hartog's Fabrieken; Rotterdam, Gebrs. v. Toorn; Steen- wijk, Pasman's Fabrieken N.V.; Twello, N.V J. A. Zendijk Zn., en Twellosche Export- slaChterij; Utrecht, N.V. Utrechtsche IJs-, koel en vriesbedrijven. De inlevering zal kunnen geschieden op alle werkdagen van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur met uitzondering van den Zaterdag. Voor het ingenomen gezouten spek zullen tot S Maart a.s. de onderstaande prijzen worden betaald: A. spek boven 28 K.G. per strook zonder wang 54 ct.; B. spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang 53 cent; C. spek van 1823.9 K.G. per strook zonder wang 51 cent; D. spek van 1317.9 K.G. per strook zonder wang 42 cent; G. spek van 10—13 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 43 cent; H. spek van 89.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 40 cent; I. spek van 67.9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 38 cent. Het spek moet afkomstig zijn van varkens, geslacht op of na 11 Februari a.s., van goede kwaliteit en voldoen aan de eischen, welke door de Nederlandsche Veehouderij centrale gesteld worden. De N.V.C. behoudt zich het recht voor, aan haar ter levering aangeboden spek te wei geren, wanneer dit naar haar oordeel niet aan de eischen voldoet. De inlevering van het spek zal moeten plaats vinden in de dichtstbij gelegen ontvangplaats. De bovengenoemde prijzen worden verhoogd met: A. cent per K.G., wanneer de Centrum gemeente van den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek afkomstig is, geslacht is, meer dan 10 doch minder dan 40 K.M. ver wijderd is van de gemeente, waarin het spek ontvangen wordt. B. cent per K.G. wanneer de Centrum gemeente van den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek afkomstig is, geslacht is, meer dan 40 K.M. verwijderd is van de ge meente, waarin het spek ontvangen wordt. De eischen, waaraan het ter levering aan te bieden spek moet voldoen, zijn de volgende: 1. Het spek moet gesneden zijn volgens den door de N.V.C. vastgestelden snit. Foto's, welke dezen snit aangeven, zijn op de ontvangplaat- sen aanwezig en op aanvraag bij het kantoor der N.V.C. verkrijgbaar. Het spek van zeugen mag niet te breed gesneden zijn. Deelen van de buik mogen niet aan de strooken achter blijven. 2. Het spek mag niet ouder zijn dan 30 da gen. Op iedere strook moet duidelijk zichtbaar het datumstempel van den Keuringsdienst zijn aangebracht. 3. Het spek moet goed doorzouten zijn. Bij het zouten mag geen borax gebruikt zijn. Het spek moet van goede kwaliteitzijn, mag niet slap zijn, -ponsachtig of in verhouding tot het gewicht abnormaal dun zijn. 4. Het ter levering aangeboden spek moet goed droog zijn (minstens 4 dagen uit de pekel) en vóór de aflevering goed zijn afgeborsteld. 5. Spek van beeren wordt niet afgenomen. 6. Het gat, waardoor het touw gestoken wordt, waarmede de strooken worden opgehan gen, moet met een steekpen zijn aangebracht en mag niet zijn gestoken met een mes. Het touw moet bestaan uit driedraads sisel touw. De 84 enveloppen, afkomstig van de „Uiver"- post, zijn door de bemoeiingen van de politie en de zorgen van het Hoofdbestuur der P.T.T., alle aan de rechthebbenden afgegeven De brieven van de „Uiver"-mail, welke thans nog niet terecht zijn, dienen als verloren te worden beschouwd. tal dorpen, n.l. Hollum, Ballum, Nes en Bu ren. Ten Noord-Westen van Hollum moet in vroeger jaren nog een dorp Sier of het Sier hebben gelegen, dat een haven ten behoeve der toenmalige visschersbevolking bezat. Het ver dwijnen van Sier wordt gedeeltelijk met den watervloed van 1723 in verbinding gebracht. Ook aan het Oosteinde van Ameland bevond zich eertijds een dorp, dat Oerd werd ge noemd. Ook hier leefden de bewoners grooten- deels van de vischvangst. Door herhaalde overstroomingen en zandverstuivingen is ook van dit dorp niets meer dan de naam overge bleven. Onder presidium van jhr. mr. dr. A. Röell, voorzitter der Kon. Ver. Koloniaal Instituut is Zaterdagmiddag in de groote zaal van het Koloniaal Instituut het feit herdacht, dat op 8 Februari 1635, dus driehonderd jaar geleden een verbondsverdrag werd gesloten tusschen Frankrijk en de Vereenigde Nederlanden. Nadat de voorzitter den Franschen gezant baron de Vitrolles van harte welkom had ge- heeten en ook prof. Henry Hauser, hoogleeraar aan de Sorbonne en vice-voorzitter der Alliance Franpaise, hield hij een rede waarin hij met enkele lijnen aangaf onder welke omstandig heden de Fransch-Nederlandsche alliantie is ontstaan. Vervolgens gaf hij het woord aan prof. Henry Hauser, die sprak over Richelieu en zich be paalde tot de laatste jaren, die aan het ver drag voorafgingen. Richelieu voelde zich vol doende bevestigd in zijn positie van eersten minister en zijn geest evolueerde naar de nood zakelijkheid van een ingrijpen van Frankrijk in de zaken van Europa. Na den dood van Gustaaf Adolf en vooral na den slag bij Nord- lingen ziet hij in, dat oorlog niet te vermijden is, als men de vrijheden van Europa tegen de Spaansche hegemonie wil verdedigen. In 1635 schrijft hij: „Hier au soir l'affaire de Hollande est terminee." Dan is alles gereed voor den grooten strijd, die 13 jaar later eindigt met een intrede van de Vereenigde Provincies in de rij der vrije staten. Mr. de Vries Feijens hield daarna een rede over de diplomatieke carrière van Francois van Aerschot vanaf het oogenblik, dat hij in 1598 met van Oldenbameveldt zijn eerste schreden zette op het pad der diplomatie tot aan het eind en welslagen zijner pogingen om Frankrijk in oorlog met Spanje te brengen aan de zijde van de Republiek. Aerssen is een veel gesmade staatsman geweest, zijn tijdgenooten raken niet uitgepraat over zijn egoïsme en draaierijen, al leen Richelieu en Duplessis Mornay hebben hem gewaardeerd als een staatsman van allereersten rang. Naar wij vernemen, is er een contract getee- kend met den wereldkampioen biljarten Jake Schaefer, waarbij is vastgelegd, dat de Ame rikaan 16 en 17 Februari a.s. in Amsterdam zei komen biljarten. Schaefer zal in het club gebouw van „Kras" twee partijen van 500 ca ramboles, kader 45 spelen tegen Eduard Ho remans. Deze bekende Belgische biljarter heeft voorts onzen ex-kampioen Ary Bos uitge daagd voor een partij van 25 caramboles over drie banden op Zaterdag 16 Februari. De win naar dezer partij zal den volgenden avond uit komen tegen den wereldkampioen Schaefer. Ary Bos is reeds in ernstige training voor deze belangwekkende wedstrijden. Te Cilver City in Calif ornië is een wol fabriek, waar de Angora-konijnen bij de machines worden geschoren. In eenige uren is de geheele bewerking afgeloopen Het ijs is glad. Dit ondervond de eerste „man" van een troepje Haagsche jongelui, die juist zouden starten voor een flinken tocht over de bevroren watervlakte Het huisje aan den boschrand onder Loon op Zand, waarin Zaterdagmorgen op den bejaarden inwoner P. Verhoeven (inzet) door vier gemaskerde bandieten een lafhartige roofoverval werd gepleegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4