GENERAAL SMUTS' VISIE wm mem ■SIS De moord te Oss Johan Winnubstf DÖBBELM^N ONTWAKEND AZIE ONZE MIJNINDUSTRIE IN NOOD (DCöM5cir£^> MAANDAG 11 FEBRUARI 1935 Flandin op zijn retour? Roode manifestatie te Parijs Uitzonderingstoestand te Moekden Het Lindbergh-proces Japan en de Volkenbond Het Duitsche leger Fusie van partijen in Frankrijk? liilllliiPliil <=7e$en verstopping Vrijspraak van De B.? Duitscher aangehouden Fabrieksbrand te Zwolle Kerkelijk Leven Dit is mijn schoonheidsgeheim 12% Generaal Smuts Ter herdenking van den 6en Februari Rebellen concentreeren zich om de stad aan te vallen Microfoon ontdekt in de kamer der jury Opzegging zal 27 Maart a.s. geschieden Tot 400.000 man uitgebreid? Het Nederlandsche volk moet het belang van de kolenindustrie inzien Eigen kolen goedkoop het beste Onthulling van een grafmonument te Utrecht Toespraak dr, Ramselaar Het monument ZILVEREN JUBILEUM R. K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs MISDRIJF UITGESLOTEN Doodelijk bedrijfsongeval te Den Bosch Door toedoen van mr. Roobol een heel nieuw licht op de zaak Hij stond in relatie met de gear resteerden te Amsterdam Door overkoken van een teerketel groote schade aangericht Pater Dominicus Melchers f OPQ GOEDE ZEEP STAAT E enigen tijd geleden heeft generaal Smuts, die met generaal Hertzog de politieke si- ;uatie in de Zuid-Afrikaansche Unié be- heerscht, tijdens zijn verblijf in Engeland groot opzien gebaard met een rede, Waarin hij krach tig geargumenteerd pleitte voor Duitschlands gelijkgerechtigdheid en voor de noodzakelijkheid van een herziening van het Verdrag van'Ver sailles. Thans heeft deze in breede kringen groot gezag genietende politicus voor het Zuid- Afrikaansche instituut van internationale aan gelegenheden den internationalen toestand der wereld wederom in het zoeklicht van zijn scher pe visie geplaatst. Smuts is een uitgesproken voorstander van een actieve Volkenbondspoli- tiek, maar kant zich scherp tegen hen, die meenen, dat de Volkenbond van een militair machtsapparaat moet worden voorzien om zijn resoluties desnoods met geweld te kunnen toe passen. De geenszins ongunstige ervaringen, op gedaan met de internationale troepenmacht in het Saargebied, hebben hem op dit punt niet van zienswijze doen veranderen. Inderdaad zijn er bezwaren aan te voeren tegen een militari seering van den Volkenbond, waardoor er van ontwapening niet veel terecht zou komen, daar de mogendheden dan zgn. terwille van den Vol kenbond hun bewapeningen zooveel mogelijk op peil zouden houden. Een verpolitiekte Vol kenbond met militaire machtsmiddelen is inder daad hoogst ongewenscht, maar wat beteekent een Volkenbond, waaruit iedere onwillige onge straft kan wegloopen, een Volkenbond, Welke alleen maar vonnissen zonder dwingende rechtskracht kan vellen, een Volkenbond, waar zekere mogendheden de overstemmende eer ste viaol spelen en niet veel lust voelen dit instrument uit handen te geven? Wat is er terecht gekomen van de algemeene ontwape ningsconferentie onder de auspiciën van den tegenwoordigen Volkenbond? Zeker, zelfs in zijn huidige gedaante heeft de Volkenbond eenige successen weten te behalen, zooals b.v. inzake het Saarplebisciet en de Joego-Slavisch-Hon- gaarsche quaestie, maar dat was alleen mogelijk omdat de belanghebbende mogendheden deze successen wilden. Zoodra een mogendheid niet van goeden wil is, lijdt de Volkenbond een échec, getuige het conflict in het Verre Oosten en de Gran-Chaco-oorlog. Generaal Smuts ziet in een stelsel van re gionale „Locamo-pacten" gepaard gaande met een algemeene ontwapening den meest practischen waarborg voor den vrede. Veiligheid kan alleen worden verkregen, wanneer zij met bewapeningsvermindering samengaat. Vandaar, dat hij de Londensche plannen toejuicht, indien deze wezenlijk zooals de uitgesproken bedoeling van Engeland is, leiden tot een algemeene be wapeningsvermindering en tot den terugkeer van een volkomen gelijkgerechtigd Duitschland naar Genève. Eenige dagen geleden hebben wij reeds onzen twijfel er over uitgesproken, of de plannen van Londen, indien deze verwezenlijkt kunnen Worden, aan de uiteindelijke bedoeling zullen be antwoorden en niet veeleer tot handhaving en opvoering van de bewapeningen zullen leiden, daar Frankrijk moeilijk zijn militaire suprematie Zal willen prijsgeven. Wij behoeven daar nu niet opnieuw op in te gaan. Het verbetert de kansen van Londen niet, dat juist thans de meerderheid Van den Franschen premier Flandin en zijn re geering in het parlement begint te slinken en de rooden een nieuwen veldtocht tegen het „fas cisme" in Frankrijk beramen, waaraan steeds meer radicaal-socialisten heeten te willen gaan deelnemen. Flandin, die langs lijnen van gelei delijkheid wil trachten te bereiken, wat Doumer- Bue te vergeefs met het prestige van zijn per soonlijkheid ineens wilde doorzetten, heeft bij links veel kwaad bloed gezet door officieel deel te nemen aan de rouwplechtigheid voor de recht- sche slachtoffers der onlusten van Februari 1934. Zoowel de invloedrijke oud-strijdersorganisaties ais de linksche groepen, waarin socialisten en communisten tot op zekere hoogte samenwerken, Pogen druk op hem uit te oefenen en de kans bestaat, dat hij tusschen uiterst rechts en links zal worden platgedrukt. De instabiliteit van Nrankrijks binnenlandschen politieken toestand handicapt de buitenlandsche politiek van Frank rijk zeer. Niettemin heeft Smuts toch méér vertrouwen in de democratische vrijheidssystemen dan in de fascistische dictaturen, welke wel een sta- bielen indruk maken, maar nu juist niet be scheiden zijn in hun aanmatigende eischen met ecn hypernationalistische tendenz. Smuts schijnt te meenen, dat de stelsels van politieke onvrijheid sle<chts van voorbijgaan- den aard zullen blijken, en vreest blijkbaar niet, dat de onbescheidenheid dezer stelsels zal groeien, naarmate eraan wordt toegegeven. Alle strubbelingen in Europa zijn in zijn oog slechts „familietwisten", vfelke bijgelegd kunnen en moeten worden, met 't oog op het vanuit het Verre Oosten dreigende gevaar van het ont wakende Azië. Hier komt Smuts geheel in de lijn van Mussolini, die ook reeds bij herhaling ge waarschuwd heeft tegen het „Gele Ge vaar", en inderdaad: deze visie lijkt ons het minst aanvechtbaar. Japan heeft profijt getrok ken van de verdeeldheid in de overige wereld om zijn militaire expansie-politiek door te zet ten en „faits accomplis" te creëeren, welke nïoeilijk ongedaan kunnen worden gemaakt. Volgens Smuts en wezenlijk niet -volgens hem alleen, heeft Japan slechts de eerste schre den gezet op den keizerlijken weg naar een Pan-Azië onder Japans protectoraat. Ter kee ring van het dreigende „gele gevaar" en ter redding van de suprematie en de beschaving van Europa bepleit Smuts een Angelsaksische samenwerking tusschen het Britsche Imperium en de Vereenlgde Sta.ten. De vrees, welke Ja pan voor de mogelijkheid van een dergelijke samenwerking heeft, is duidelijk gebleken op de voorbesprekingen te Londen voor de Vloot- conferentie, waar Japan vergeefs getracht heeft een wig te drijven tusschen Engeland en Amerika. Daardoor heeft Japan indirect te kennen gegeven, dat zulk een samenwerking inderdaad het beste middel zal zijn om de Ja- pansche politiek in den Pacific te dwarsboomen en te stuiten. Smuts hoopt dan ook op een krachtige samenwerking van de Vereenigde Staten met Europa en den Volkenbond, maar het verwerpen van het voorstel tot toetreding van Amerika tot het Hof van Internationale Justitie heeft bewezen, dat de publieke opinie in de Vereenigde Staten vooralsnog niet rijp is voor het' inzien van de noodzakelijkheid van een dergelijke nauwe en actieve samenwerking. Wanneer echter de nood aan den man komt, kunnen inzichten snel rijpen, maar dan zou het al wel eens te laat kunnen zijn geworden om aan die inzichten ook practische waarde te geven. PARUS, 11 Febr. (Reuter). De manifestatie op de Place de la République, georganiseerd door Socialisten en Communisten ter herden king van den 6en Februari is volkomen rustig verloopen, zoodat de politie niet behoefde in te grijpen. Er werden 500 roode bloemstukken neerge legd by het monument. Volgens de prefectuur van politie hebben een dertigduizend personen aan het défilé deelge nomen. Incidenten deden zich nergens voor. SJANGHAI, 11 Febr. Shoen Pau meldt, dat by Moekden eenige afdeelingen der opstandige troepen geconcentreerd worden ten einde de stad te kunnen aanvallen. Er zouden reeds 3000 man vrij scharen in de directe nabyheid der stad zijn. De Japansche en Mandsjoerijsche autoriteiten nebben den uitzonderingstoestand afgekondigd. Volgens de Chineesche pers hebben de Mandsjoerijsche en Japansche troepen in de afgeloopen drie maanden 137 expedities onder nomen ter onderdrukking van de opstandige beweging. Het aantal opstandelingen, dat heeft deelgenomen aan den strijd tegen de Japanners, zou ongeveer 30.000 hebben bedragen. Volgens Chineesche persberichten zouden tal van Mandsjoerijsche militairen en poliiietroepen naar de opstandelingen zijn overgeloopen. De chef van den staf van het Japansche Kwan- toeng-leger heeft voor de bestrijding der op standige beweging in Mandsjoekwo buitenge wone maatregelen getroffen. Het Japansche telegraafagentschap Sjimboen Rengo meldt, dat thans hevige gevechten gele verd worden in de provincie King Si tusschen benden communisten en Chineesche troepen. De verliezen zouden in het geheel meer dan 3000 dooden en duizenden gewonnen bedragen. De gevechten duren met wisselend succes voort. FLEMINGTON, 11 Febr. Na de definitieve beëindiging van het getuigenverhoor heeft het gerecht een verzoek tot onmiddellijke vrij spraak afgewezen. Naar verwacht wordt, zal de jury Dinsdag a.s. beginnen met haar beraadslagingen over het „schuldig". Timmerlieden die eenige werkzaamheden ver richten in de kamer waar de jury zal beraad slagen over het lot van Bruno Hauptmann, von den een draad die was aangesloten met een verborgen microfoon en die door het raam naar buiten liep. Deze verbinding is vermoedelijk ge plaatst door personen, die er belang by heb ben van de beraadslagingen der jury on de hoogte te blijven. De verbinding is natuurlijk verwüderd. TOKIO, 11 Febr. De volgende week zal het kabinet de kwestie van de afwikkeling der for maliteiten met betrekking tot het uittreden van Japan uit den Volkenbond behandelen. Thans is vastgesteld, dat de opzegging op 27 Maart a.s. zal geschieden. De Japansche regeering zal van nieuwe ver- toogen afstand doen. Zij zal ter kennis van het secretariaat-generaal van den Volkenbond brengen, dat het uittreden van Japan uit den Volkenbond op dien dag zal plaats vinden. TOKIO, 10 Febr. (Reuter). De minister van oorlog, Hayashi heeft bij het Kabinet een ont werp ingediend voor nieuwe credieten voor het leger tot een bedrag van 200 millioen Yen. In politieke kringen wordt verklaard, dat deze aanvrage een gevolg is van de sterke toename der Russische bewapening. BERLIJN, 11 Febr. Op het oogenblik worden hier, naar verluidt, plannen geopperd voor de vorming van een Duitsch leger, dat 400.000 man groot zou zijn en gebaseerd op het tegenwoor dige geregelde leger, aangevuld met de semi-mi- litaire nationaal-socialistische formaties. Intus- schen wordt hieraan toegevoegd, dat de uitvoe ring van dergelijke plannen afhankelijk is van de loopende internationale onderhandelingen betreffende den militairen status van Duitsch land. PARIJS, 11 Febr. De partij der gematigde Fransche socialisten heeft haar congres be ëindigd met de aanneming van een resolutie, waarin een nauwe samenwerking met de neo- socialisten en de socialistische republikeinen wordt voorgesteld met het doel later over te gaan tot een fusie van deze drie partijen. 'ri'-'ï;': Tijdens de bijeenkomst van de Alliance Franqaise, welke Zaterdag in het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd gehouden, had de herdenking plaats van de sluiting van het tractaat voor het verbond tusschen de Vereenigde Nederlanden en Frankrijk, 300 jaar geleden. Prof. M. Henry Hauser tijdens zijn rede Op de vergadering van de Kern van R. K. Gemeenteraadsleden in Limburg, Zaterdagmid- dig in „Ons Volkshuis" te Heerlen gehouden, waar o.m. tegenwoordig waren: Mgr. dr. Poels, het Tweede Kamerlid Henri Hermans, de direc teur van het A.M.F., mr. Wobbe en vele burge meesters uit de mijnstreek, hield ir. mr. dr. W. A. J. M. v. Walenschoot van der Gracht een vooi- dracht, waarvan reeds een samenvatting is ge geven. Na afloop volgde 'n gedachtenwisseling, waar. aan werd deelgenomen door den heer Chr. v. d. Bilt voorzitter van den Ned. Mijnwerkersbond, Jos. Pelzer voorzitter van den Ned R. K. Mijn werkersbond, mgr. dr. Poels, den heer v. Grunsven Burgemeester van Heerlen en Henri Hermans. In zijn antwoord heeft de heer van Walen- schoot van der Gracht o.m. gezegd, dat onze re geering op de hoogte is van de moeiiykheden in de Ned. Mynindustrie en van den onhoudba- ren toestand waarin vele mijnwerkers verkeeren. Maar wie niet op de hoogte is, dat is onze Nederlandsche bevolking, die niet inziet, van welk groot belang de Nederlandsche mijnin dustrie is zy staart zich blind op een loon van f5 per dag voor den mijnwerker, maar in werkelijk heid brengen vele mynwerkers door de verzuim- diensten en na aftrek van verzekeringen enz. een acht a negen gulden per week thuis en daar voor moeten zy zwaar werken ondergronds. Wanneer het Nederlandsche volk inziet dat voor de kolen evengoed meer moet betaald wor den als voor de boter, dan wordt daarmede de kans vergroot, dat er een einde komt aan den erbarmelijken toestand in vele mijnwerkers gezinnen. Te voren had het Tweede Kamerlid Henri Hermans, mede naar aanleiding van een vraag van mgr. dr. Poels en burgemeester v. Grunsven, er op gewezen, dat in Nederland de laagste ko- lenprijzen betaald worden. Er moeten maatre gelen genomen worden om de prijzen te regelen en ook de mijndirecties moeten tot samenwer- VERWEKT SEEN KRAMP BI) apothekers en drogisten In ver pakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. Zaterdagnacht botsten op de Wittevrouwenbrug te Utrecht twee luxe auto's tegen elkaar, waarbij eenige personen gewondwerden. De foto laat duidelijk zien hoe hevig de botsing geweest moet zijn. Vele vrienden van Johan Winnubst waren Zondagmiddag bij de laatste rustplaats van den grooten toonkunstenaar op het R. K. kerkhof aan de Biltstraat te Utrecht te zamen gekomen ter bijwoning van de onthullingsplechtigheid van het monument. Ondanks het koude weer wilden zij door hun tegenwoordigheid toch blijk geven, hoe de zoo gewaardeerde koorleider nog in hun herinne ring leeft en daarom stemde het tot groote voldoening, dat de opkomst zoo groot was. Reeds lang voor half vier waren talrijke menschen op het Kerkhof aanwezig Rondom het graf was een ruim gedeelte afgezet, waar de leden van het R.K. Koorcomité en het Zangkoor ,,St. Gregorius Magnus" die de plechtigheid met hun zang opluisterden, plaats namen. Tot de belangstellenden behoorden Mgr. D. Huurdeman, die Z. H. Exc. den Aartsbisschop ver tegenwoordigde, Vicaris-Generaal van 't Aarts bisdom; de HoogEerw. heer Deken Th. Knu- velder; de HoogEerw. heer Kanunnik J. B. Batenburg, plebaan van de Kathedrale Kerk; de ZeerEerw. heer J. v. d. Burg. secretaris van het Aartsbisdom; de ZeerEerw. Pater Dr. Caeci- lianus Huygens O.F.M., directeur van de R. K- Kerkmuziekschool; Prof. dr. R. Hegge van het Groot-Seminarie te Rijsenburg; de WelEerw. Kapelaan Nierman en de heer Willem Maas, architect, een der ontwerpers van het monument. Nadat de leden van het R.K. Koorcomité „De Profundis" van Orlando di Lasso hadden gezon gen, waarmee de plechtigheid op indrukwekkend,, wyze geopend werd, sprak de WelEerw. Heer Dr. A. C. Ramselaar een kort herdenkingswoord. De plechtigheid, die ons, aldus de Eerw. spreker, hier vereenigt rondom de laatste rustplaats van Johan Winnubst, maakt alle woorden van herinnering overbodig en alle woorden van lofprijzing tot een ij delen klank. De onthulling van een monument op deze plek moge slechts een uitnoodiging zijn, om hier by de groeve van Johan Winnubst een gebed te storten voor zijn zielerust, een gebed, dat zich dikwyis moge herhalen en waarop onze dierbare doode een zeker recht mag laten gelden. Om de schoonheid die hy ons geopenbaard heeft in zijn werk en door zün onvergetelijke leiding en die zeer zeker velen dichter heeft gebracht by de bron van alle schoonheid, de Schoonheid zelve. Een zeker recht om de goedheid van zijn per. soon, om wien zijn dierbaren in diepe smart zijn gedompeld, die onvergeteiyk is voor zijn tallooze vrienden, die zal vrucht dragen in vele dankbare leerlingen. I Aan zün graf is gezongen het woord, dat hier zoo dikwyis herhaald wordt: „Wie in My ge looft zal leven, ook al is hij gestorven." Wij weten het: Johan Winnubst leeft nog onder ons. Zijn groot geloof spreekt nog tot ons uit zün werk, dat aan ons geloof steeds nieuwe kracht en warmte zal schenken. Hij leeft onder ons door zijn voorbeeld van zeldzame toewijding en hulpvaardigheid, dat wij dankbaar van hem hopen te volgen. Bovenal leeft hij onder ons door de liefde die niet sterft, waardoor hy by ons is, ook in deze cogenblxkken, de liefde die de pijn van het scheiden verzacht en die naar wij hopen, thans verheerlijkt schouwt in het licht van Gods Drie eenig Wezen. Johan Winnubst in pace. Deze eenvoudige woorden, waarmee dr. Ramselaar den overledene zoo juist teekende, die daardoor weer als de fijne kunstenaar voor den geest der aanwezigen verscheen, maakten op allen veel indruk. Zoodra dr. Ramselaar zijn rede had uitge sproken, onthulde hij het monument en baden de aanwezigen eenige Onze Vaders voor de zielerust van den heer Winnubst. De plechtigheid werd besloten met het: „In paradisum deducant te Angeli", gezongen door het kathedrale koor. Een zoon van den heer Winnubst dankte voor de hulde aan zün vader gebracht. Het monument, dat is opgetrokken uit sieniet, munt uit door een voornamen eenvoud. Op een rechthoekig zwart blok aan de achterzijde van het graf is in brons de beeltenis van den overledene aamgebracht, waaronder eveneens in brons de data van geboorte en over lijden van den componist alsmede de woerden: „In pace". Op het graf zelf is een groene steen een omiysting aangebracht. De plaquette is een ontwerp van Mari Andriessen. king komen. De vijf verkoopkantoren moeten plaats maken voor één centraal verkoopkantoor. Dan kan ook tot overeenstemming met de im porteurs gekomen worden. Een toeslag op de loonen van rükswege is niet mogelijk. De pryzen van de kolen moeten verbeterd worden. Wanneer er een regeling komt, dan moet er een einde komen aan de overeenkomst met de Duitsche mynen. Met een woord van dank aan den deskundigen inleider sloot de voorzitter op de gebruikelijke wyze. Voormelde organisatie, die 200 leden telt, vierde Zondag haar vijf-en-twintig-jarig be staan te 's Hertogenbosch. De feestdag werd ingezet door het büwonen der H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door den oud-geestelijk adviseur Rector Goorts, Bis schoppelijk inspecteur bij het bijzonder onder wijs, die de jubileerende leden in verband met hun zilveren feest ook heeft toegesproken. Het gemeentebestuur heeft de talrüke deel nemers officieel ten stadhuize ontvangen. Ter begroeting waren tegenwoordig burgemeester van Lanschot, wethouders en raadsleden. Ook de geestelijke adviseur, Rector van Rooy, was te genwoordig. De burgemeester hield een toe spraak waarbij hij de beteekenis van goed han delsonderwijs in het licht stelde. De zinspreuk eerlijk in handel, christelijk in wandel wordt bewaarheid bij het katholiek handelsonderwijs, dat alreeds uit principe eerlijken handel voorop stelt. Daarnaast geeft het onderwijs de richt lijnen aan voor accommodatievermogen, welke vooral in dezen tijd de handelsonderneming moet bevorderen. Spr. wees er daarbü op, dat naar veler meening ons land gebrek heeft aan krachtige mannen om het te veel aan stelsels te verwezenlijken, 't Moest omgekeerd zijnmin der stelsels en méér krachtige persoonlijkheden, die ons in dezen tijd eens een middel aan de hand konden doen om den moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Burgemeester van Lanschot sprak de hoop uit dat het de jubilee- rende vereeniging gegeven moge zün in de toekomst nog velen te vormen welke de handel noodig heeft voor het welslagen van zoovele instellingen op handelsgebied. Natuurlijk ver gat de burgemeester niet de bloeiende Bossche veemarkt als voorbeeld te stellen van wat er door accommodatie al niet te bereiken valt! De voorzitter der vereeniging beantwoordde de vriendeiyke woorden van den burgemeester, waarna de eerewijn werd aangeboden. Onder persoonlijke leiding werd het stadhuis bezichtigd en na den middag was het Plebaan Brekelmans, die het gezelschap rondleidde in en om de beroemde kathedrale basiliek van St. Jan. In het Oranje-hotel werd de feestvergadering gehouden onder leiding van den voorzitter den heer Schrijvers uit Eindhoven. Deze bijeenkomst werd mede bijgewoond door den heer Jos. Meyring, voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond, burgemeester van Hout, Helmond, oud-voorzitter van den Hanze- bond en groot propagandist voor het katho liek handelsonderwüs; de heeren Holtsappel, Rotterdam en Tenge te Haarlem, bestuursleden uit het Haarlemsche diocees; Cremers, uit Oss, bestuurslid van de middenstandsvereeniging aldaar; C. van Eeden, Helmond, mede-oprich ter der vereeniging. In zijn welkomstrede wees de voorzitter er op, dat na deze 25 jaren het handelsonderwüs niet minder waarde heeft dan aan het begin der vereeniging. De studie die leidde tot het bezit van het Middenstandsdiploma heeft voor velen den weg gebaand tot de hoogere studie en heeft in den handel over het algemeen zijn on miskenbaar nut gehad. Spr. betreurde dat het handels-avondonder- wijs door de regeering zoo stiefmoederlijk wordt behandeld, vooral op kleine plaatsen waar het voortbestaan der cursussen bijna onmogelijk is gemaakt. In samenwerking met den Midden standsbond en de Kamer van Koophandel e.a. hoopt spr. er verbetering in te zien gebracht. Aan de jubileerende vereeniging werden fraaie bloemstukken aangeboden o.a. van den Ned. R.K. Middenstandsbond en de Bossche Dioc. Middenstandsvereeniging. In toespraken welke getuigden van waardee ring en dank voor het werk en streven tot be vordering van het handelsonderwüs werd het woord gevoerd door de heeren Jos. Meüring, burgemeester van Hout, C. v. d. Eeden, Rector Goorts, Cremers en Holtsappel. Van de uitgenoodigde Tweede Kamerleden hadden eenigen berichten van verhindering ge zonden. Aan prof. dr. Ketel, te Overveen, die van zün belangstelling had getuigd ondanks zijn ziekte, werd een telegram verzonden met de beste wenschen voor zijn herstel. De leden vereenigden zich na de vergadering aan een gezellig feest-diner. Donderdag j.L heeft in de koffiebranderij van de fa. Sweens aan de Hinthamerstraat te Den Bosch een ernstig ongeval plaats gehad. De 59-jarige F. J. S. ,in dienst van genoemde firma, kwam in de werkplaats te vallen en bekwam een ernstige schedelfractuur, De man werd naar het Grootziekengasthuis vervoerd, waar hy Vrij dag overleed. Onder leiding van mr. Dubois, subst.-officier van Justitie en den heer Staal, commissaris van politie, heeft de gemeentepolitie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Uit dat onderzoek is geble ken, dat misdrijf uitgesloten moet worden ge acht. De artsen Nieuwenhuizen en Mettrop ver richtten sectie. Het staat nu vast dat Mr. Roobol uit Arn hem P. de B., veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf, wegens den' doodslag op zijn neef Gerrit de B, uit Oss, in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch zal verdedigen. Mr. Roobol heeft den veroordeelden P. de B. in het Huis van Bewaring te Den Bosch be zocht en bevond zich Zaterdag 9 Febr. in Den Bosch mede in verband met de moordzaak De B. Zesmaal begaf Mr. Roobol zich tijdens zün onderzoek naar Oss. Naar verluidt is de verde diger erin geslaagd voor het gerechtshof aan te toonen dat P. de B. zich in den avond van den moord in zijn woning bij zijn vader thuis be vonden heeft. Uit den kring der juristen vernamen wij, dat Mr. Roobol beslist wel kans van slagen moet hebben voor zijn pleidooi tot vrijspraak van den verdachte P. de B. Mr. Roobol zou anders zeker niet voor de zaak te vinden zijn geweest. Naar het heet zou Mr. Roobol zelfs den moor denaar kunnen aanwijzen. Met zekerheid vernemen wij dat in verband met gegevens die een geheel ander licht op de zaak werpen, door Mr. Roobol Zaterdag aan den Minister van Justitie een telegram verzonden is, houdende verzoek aan den procureur-generaal Mr. Baron Speyart van Woerden een onderzoek te willen opdragen. Te Hoensbroek heeft de politie den Duitscher R. aangehouden, die er van verdacht wordt in relatie te hebben gestaan met de communisten, die dezer dagen te Amsterdam gearresteerd zün. R. bevond zich reeds sinds December te Hoens broek en kreeg somtyds geld uit Amsterdam gestuurd. R. weigerde aanvankeiyk eenige inlichtingen te geven, doch na korten tijd liet hij toch vol doende los om zijn arrestatie te wettigen. De politie is thans nog doende met te onderzoeken of de pas, welken de man in zijn bezit heeft, ook vervalscht is. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur brak een uitslaande brand uit in de impreg- neerfabriek der linoleumfabrieken van P. Loo, gelegen bij den Katerdijk te Zwolle. De nachtstoker R. ontdekte den brand, welke was ontstaan door het overkoken van een der groote teerketels. De brandweer, toegerust met motorbrandspuit en Magyrusladder was spoedig ter plaatse. Onder leiding van opperbrandmeester Hilgen ge schiedde het blusschingswerk met drie stralen op de motorbrandspuit. De brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, bleef beperkt tot de by- fabriek. Te vijf uur was men den brand ge heel meester. Het dak der impregneer- fabriek brandde geheel af terwijl twee teer ketels eveneens uitbrandden. De commissaris van politie, de heer Dirk- sema, wethouder Boden en de heer van Loo waren spoedig ter plaatse. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Door de groote waterschade zal de fabriek eenige dagen stil liggen. In de Abdij St. Remy te Rochefort (België); is 54 jaar oud, overleden de weleerw. pater Do minicus Ord. Cist., in de wereld Adriaan Mel chers uit Schiedam. De meeste meisjes en vrouwen kunnen het eerst haast niet ge- looven, dat Castella een nieuw en heerlijk schoonheidsmiddel is.Tot dat zij 'tprobeerenCastella bevat kostelijke oliën, die ieders huid soepel en zacht houden gaaf Cent en glad als een bloesemblaadje. Masseer Uw huid 's morgens en 's avonds met het weel derig schuim van Castella- en geef Uzelf de charme van een mooie, heel- even geparfumeerde huid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5