Monarchistisch vraagstuk in Oostenrijk De spanning tusschen Italië en Abessinië HET VERBAND MET DEN ANSCHLUSS" -m 2 DIVISIES IN ITALIË OPGEROEPEN Doodstraf voor Hauptmann Het nieuws van heden Memelkwestie actueel DE BAROMETER miÊÊÊÊEasmê. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19184 Het grootste deel der bevolking wenscht goede verstandhou ding met Duitschland Politiek en tactiek der legitimisten Collectieve boerderijen in Rusland Laatste individueele bedrijven worden opgeheven Het Weer Politieke vonnissen te München 52 socialisten naar tuchthuis en gevangenis België's Commissie van den Arbeid Vooreerst moet zij een regeling vinden voor de mijnwerkers pensioenen 3 - TpS»* Zij zouden voorloopig nog niet naar Noord-Afrika worden verscheept Teleurstelling te Genève Ultimatum? wmmmês WE De officier van justitie acht zijn schuld op overtuigende wijze bewezen Reilly's verdediging Berlijnsche eisch onderzocht door Londen, Parijs en Rome De Koningsmoord van Marseille Cholera in Birma NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Weenschen correspondent) Dezer dagen werd ik uitgenoodigd een monarchistische vergadering bij te wo nen. Zonder meer was ik daartoe bereid. En ik heb er geen spijt van gehad. De verga dering was goed bezocht, uit alle kringen, voor al uit het „volk". Er werd veel gesproken en met groote begeestering. Ten slotte raakte ik ook nog in het debat verzeild en had ik gele genheid te verklaren, dat ik mij, in en ook na den oorlog, als Hollander gedwongen had ge zien in kringen van Oostenrijkers de eer van de Oostenrijksche keizerin Zita te verdedigen. (Keizerin Zita werd van verraad beschuldigd ten gunste van Italië. Aan dit verraad gelooven Vandaag nog veel Oostenrijkers en Duitschers. Nog onlangs moest in Duitschland verspreiding Van dergelijken laster op hooger bevel gestaakt Worden.) Dat lokte begrijpelijk applaus uit en ik werd onmiddellijk als monarchist gehuldigd, Wat natuurlijk onlogisch was, want mijn ver klaring sloot een monarchistische mentaliteit hoch in noch uit. De legitimistische beweging neemt toe in Oostenrijk, daar valt niet aan te twijfelen. Zij heeft aanhangers, en niet weinigen, tot in de hoogste kringen, ook in regeeringskringen. Dat de redenaars bij bedoelde vergadering konden spreken zóó als ze gesproken hebben, is het heste bewijs er voor, dat de koers gewijzigd is en wel ten gunste van de beweging, althans in dien zin, dat van boven af geen veto meer te Vreezen is. Vice-kanselier vorst Starhemberg, zei on langs: „Wanneer er menschen zijn in Oosten rijk en zulke menschen zijn er velen die den wensch hebben en de hoop koesteren, dat de rechtmatige spruit uit het Huis Habsburg «ene in Oostenrijk in dezen of genen vorm de heerschersreohten moge uitoefenen,, zoo zie ik in dien Wensch en in die hoop niets wat strijdt («gen de Oostenrijksche idee en de inzichten der Oostenrijksche regeering. En wanneer deze mënschen nu trachten langs den weg eener organisatorische ontwikkeling aanhangers te Winnen en dezen wensch in een soort van poli- Nek program te gieten, dan is van Oosten- rijksch standpunt en van het standpunt der regeering daartegen niets in te brengen." Dat zegt genoeg. Hoe groot de beweging is, daar is geen slag naar te slaan. Naar gelang van het zelf ingenomen subjectieve standpunt loopt de meening, juist als omtrent den natio- haal-socialistisehen aanhang, uiteen van 20 tot '0 pet. der bevolking. De waarheid ligt natuur lijk, voor beide, ergens in het midden. Intus- Kchen zoo bijster gewichtig is de schatting niet, daar in afzienbaren tijd er geen sprake van een restauratie kan zijn, ook niet als de meer derheid der bevolking dit zou wenschen. Wel is actueel de regeling van de kwestie der Seconfisceerde Habsburgsche goederen en het derbanningsvraagstuk. Meer niet. De Habsburgsche kwestie is dus actueel, maar meer ook niet. En de legitimisten willen méér. De ware legitimist erkent keen onderbreking van de traditioneele lijn. ^oor den waren legitimist bestaat, legaal, van daag nog het oude Oostenrijk-Kongarije, en Nebben noch de Oostenrijksche republiek noch de zoogenaamde successiestaten wettig be staansrecht. Al wordt dit niet altijd met ronde ^"oorden gezegd, daarom is het niet minder *aar. En hier zit in den diepsten grond de kroote moeilijkheid. Toegegeven, dat iedere ftaat het recht heeft zijn eigen huis te herstel- "ieh, en dus ook het „onafhankelijke" Oosten- ?Jjk, de omgeving van Oostenrijk, en met name Isjecho-Slowakije en Joego-Slavië, ziet in een Nerstel van Habsburg in Oostenrijk een acuut kevaar voor eigen zelfstandigheid en wel vanuit Cle mentaliteit-zelf der Oostenrijksche legiti misten. Een gevaar des te grooter, daar er na tuurlijk ook in Tsjecho-Slowakije en Joego slavië groote volksgroepen zijn, die met leed wezen aan den goeden ouden tijd terugdenken met recht of niet in den terugkeer y.an Habsburg een terugkeer van dien gouden tJJd verwachten. Rebus sic stantibus valt daar niet aan te "enken en daarom moet men, ondanks alle ^riïipathie en alle gerechtigheidsgevoel, wil men Nuchter blijven, sceptisch staan tegenover de mogelijkheid van een restauratie in welken vorrn dan ook. Praktisch slaan de legitimisten in Oostenrijk P het oogenblik den volgenden weg in: Naar de Nieuwe grondwet hebben uitsluitend de burge meesters der circa 3000 gemeenten van Oosten- Uk het recht, het staatshoofd van Oostenrijk kiezen. Elke burgemeester, onverschillig van Welke plaats, heeft één stem. Weenen niet meer dan ergens een negerij in de Alpen. Nu Neeft de legitimistische beweging een actie op ouw gezet, de gemeenten te bewegen, kroon- Prins Otto, keizer Kareis oudsten zoon, tot ureburger te benoemen. Op het oogenblik is tto reeds van 525 gemeenten eereburger. Een ®r laatste gemeenten was de grootste indus- 'estad van Beneden-Oostenrijk, Wiener Neu- tadt, een tot aan de socialistische Februari- uvolutie, nu juist vóór een jaar, gepronon- ®crd radikaal-roode stad met een kleine "ristelijk-sociale minderheid. Hoe is dat mo gelijk? Zijn sinds invoering van den gepronon- uerd katholieken koers in Oostenrijk plotseling die socialistische en communistische men tenen van Wiener-Neustadt overtuigde, prak- iseerende katholieken, ja legitimisten gewor- er>? ik betwijfel dit zeer. Mogelijk was die ero-burger-benoeming, omdat de roode en ruine massa uitgeschakeld is en uitsluitend a»hangers eerlijke of conjunctureele van en heerschenden koers in den Baad komen, hderen kunnen niet gekozen worden of worden u°or de regeering niet bevestigd. Zoo is het verklaar bare verklaard. Er zullen dan ook ®6) gemeenten volgen. Zou deze actie nu in dienbaren tijd de meerderheid van de Oos- cruijksche gemeenten winnen, dan - zou Otto automatisch door de majoriteit der Oostenrijk sche burgemeesters tot staatshoofd gekozen kunnen worden. Gesteld, dat dit werkelijk ge beurt, dan komt de restauratiekwestie eo ipso vanwege bovengenoemde reden in een acuut internationaal stadium. De moeilijkheden zouden niet te overzien zijn. Maar dan staat men ook onmiddellijk weer voor de Anschluss- kwestie. Men kan 't keeren of wenden, men staat steeds voor de these of anti-these: legiti- misme of Anschluss, d. w. z. samengaan met Duitschland in dezen of genen vorm. Ik heb over den Anschluss genoeg geschre ven. Ik heb nooit de overtuiging gehad, dat in Oostenrijk een eerlijke meerderheid be stond of bestaat voor den Anschluss in den zin van gelijkschakeling, van een eenvoudig op gaan als achtste Gau (provincie) in het groote Duitsche rijk. Een dergelijke meerderheid be stond nooit, ook niet toen op 12 November 1918 alle Oostenrijksche politieke partijen (ook de Christelijk-sociale) verklaarden dat Oostenrijk als bestanddeel van Duitschland te beschouwen is, welke verklaring toen natuurlijk door het den Anschluss verbiedende „vredesverdrag van St. Germain met Oostenrijk in 1919 buiten kracht werd gezet. Wel bestond en bestaat er ook nu nog in Oostenrijk een voornaam ge deelte van de bevolking, misschien wel een overgroote meerderheid die een modus Vi vendi met Duitschland wenscht en verlangt naar terugkeer der oude vriendschapsverhou dingen. Dr. Seipel heeft dat steeds goed gezien: een oplossing der Oostenrijksche kwestie zonder Duitschland is niet denkbaar. Na het resultaat der Saarstemming is dit in Oostenrijk nog meer tot uiting gekomen. Het hitsen tegen Duitschland, het onverholen klemtoon-leggen op alles wat verkeerd of on gunstig is en het bewuste negeeren van alles wat gunstig of waardeerbaar is in Nieuw- Duitschland, is zeker niet naar den wensch van bondskanselier Schussnigg. De kwestie Duitschland-Oostenrijk moet op gelost worden. Alle fraaie redevoeringen over de onafhankelijkheid van Oostenrijk, over de macht van de heerschende regeering, over de rust in het land veranderen niets aan het feit, dat Oostenrijk, vandaag nog juist als maanden geleden, in den toestand van een latenten bur geroorlog verkeert, zoolang deze kwestie niet opgelost is. Ik hecht geen groote waarde aan uitingen van quasi diep-ingewijde persoonlijk heden ik zou namen kunnen noemen om trent voorbereiding van een bloedig drama, waarbij vergeleken 25 Juli 1934 als operette te beschouwen zou zijn, maar wel is waar, dat de zoogenaamde nationale kringen sterk georga niseerd en op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Een oplossing moet komen en zij schijnt, bij ontspanning der internationale verhoudin gen, in. het bereik der mogelijkheid te liggen. MOSKOU, 11 Febr. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat in 1934 een millioen boerderijen, welke tot dan toe onder individu eel beheer hadden gestaan, zijn opgenomen in de collectieve bedrijven. Het aantal nieuw gevormde collectieve boer derijen bedraagt 11.000. Dit jaar staat de al- geheele opheffing van de individueele landbouw bedrijven op het programma. MOSKOU, 11 Febr. In opdracht van de commissie voor de partijcontrole is prof. Gri- gorief, hoogleeraar aan de Universiteit te Ros- tow aan de Don, die deel uit zou maken van 'n Trotzkistische groepeering, aan de Universiteit ontslagen en uit de partij gezet. Ook verschei dene studenten zijn van de Universiteit van Rostow verwijderd wegens hun Trotzkistische oppositioneele opvattingen. Na het congres der Sovjets hebben de ge delegeerden een rit gemaakt met den eersten ondergrondschen spoortrein te Moskou. De lijn is pas gereed. Men was over den tocht zeer voldaan. In Kirow zijn negen personen, waaronder drie spoorwegbeambten, gearresteerd, die in den laat- sten tijd in het openbaar een groote revolu- tionnaire propaganda gevoerd en de contra- revolutionnaire beweging ondersteund zouden hebben. O.a. zouden zij plannen hebben ge maakt tot het in de lucht doen vliegen van de spoorlijn LeningradKirow. i| Verwachting: Matige later wellicht krach- H tige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later waar- jj| schijnlijk regen, zachter. EE Verdere vooruitzichten: aanhoudende dooi, =j llllllllllIlillllIllllllllllllllllllllllllIllIllllllllllllllll MUENCHEN, 11 Febr. Het landsgerecht te Muenchen heeft uitspraak gedaan in een pro ces, dat vijftien dagen geduurd heeft, tegen zestig personen, die in verbinding stonden met emigranten der S. P. D. te Praag en die in hun woonsteden Neurenberg, Fürth, Regensburg, Schwandorf enz. naar Duitschland gesmokkel de opruiende geschriften hadden verspreid. Twee-en-vijftig personen werden veroordeeld tot straffen, varieerend van 5</, jaar tuchthuis straf tot 2]A jaar gevangenisstraf. - JENA, 11 Febr. Overeenkomstig' een besluit van de Thüringsche staatsregeering is een disciplinaire procedure geopend tegen den hoog leeraar aan de Ffiedrich Schiller-Universiteit, prof. Debrunner, die tevens als hoogleeraar is ontslagen, aangezien hij zich hoonend over het winterhulpwerk zou hebben uitgelaten. De stu denten hadden derhalve reeds eerder zijn col leges geboycot. De nieuwste officieele foto van Koningin Mary van Engeland BRUSSEL, 11 Febr. (Reuter.) De Belgische regeering publiceert thans de samenstelling der Nat. Comm. van den Arbeid. De commissie telt 20 leden, o. w. Vandervelde en van Overbergh, respectievelijk als leiders der socialisten en der christelijk-democraten. Verder maken er gedelegeerden der groote industrie, van den handel, den mijnbouw en de vakvereenigingen deel van uit. De commissie mag niet in de rechten treden van de wetgevende en de uitvoerende macht, doch zij moet het geheele probleem van arbeid en werkloosheid bestudeeren. Haar eerste taak zal zijn tot een compromis te komen met be trekking tot de verlaging der mijnwerkerspen sioenen. Tevens zullen voorstellen worden ge formuleerd, om tot een herleving der econo mische activiteit te geraken. In politieke kringen is men er algemeen over voldaan, dat men de staking en de wel licht daarmee gepaard gaande troebelen heeft kunnen voorkomen. Te Hamburg is de eerste drie-assige stoom vrachtauto in bedrijf genomen. De stoom wordt door het stoken met Duitsche olie ontwikkeld. De ketel bevindt zich achter de 'plaats van den chauffeur. Aldus tracht men het kracht-verkeer onafhankelijk te maken van buiten landsche oliën ROME, 11 Febr. (Reuter). Zooals gemeld, zijn twee divisies van het Italiaansche leger bij wijze van voorzorgsmaatregel gemobili seerd, hetgeen in volmaakte orde in zijn werk is gegaan. Naar men verder meent te weten is Zondagavond een trein met officieren, ge- neesheeren en soldaten uit Rome vertrok ken naar Zuid-Italië met eventueele be stemming voor Erythrea en Somaliland. In politieke Italiaansche kringen beschouwt men deze mobilisatie als een voorzorgsmaatregel uitsluitend genomen wegens de herhaalde inci denten in het Abessinische grensgebied. Naar verder uit betrouwbare bron wordt ver nomen zullen de beide divisies voorloopig nog niet verscheept worden. De Italiaansche regee ring' wil echter, voor het geval zich opnieuw incidenten voordoen, onmiddellijk over troepen beschikken, die voor verscheping gereed zijn. In Italiaansche kringen betoogt men, dat de Abessinische aanvallen, die slechts ten deele zijn bekend geworden, zich in de laatste maan den op onrustbarende wijze herhaald hebben en dat Italië tot de overtuiging is gekomen, dat het aan de verdediging van zijn twee ko loniën in Noord-Afrika meer aandacht moet besteden. Op scherpe wijze worden de geruchten, volgens welke reeds groote Italiaansche legerafdeelin- gen in de beide Italiaansche koloniën Erythrea en Somaliland zouden zijn samengetrokken, tegengesproken. Anderzijds wordt in officieele Italiaansche kringen verklaard, dat de recente verplaatsin gen van troepen en wapenen geen ander doel hadden dan de aflossing van troepen en de vervanging van niet meer bi'uikbare wapenen in Erythrea en Somaliland. GENÈVE, II Dec. (Reuter). Bij den Volken bond is geen enkele directe mededeeling binnen gekomen uit Rome of Addis Abeba aangaande de nieuwe Italiaansch-Abessinische incidenten. Men betreurt dat deze incidenten zich hebben voorgedaan na de pogingen van den Volken bondsraad om beide landen met elkaar te ver zoenen. Uit Berlijn meldt het Duitsche Nieuwsbureau dat de woordvoerder van het Italiaansche mi- E V-' eV:V: .V 'E t V V-' -ZE Alcatrez Island bij San Francisco, het Duivelseilandvoor de Amerikaansche gangsters, waar o.a. Al Capone voor misdaad moet boeten zijn nisterie van Buitenlandsche Zaken een verkla ring heeft afgelegd, waarin gezinspeeld werd op de mogelijkheid, dat Italië aan Abessinië een ultimatum zal richten, voor het geval de spanning tusschen beide landen nog zou toe nemen. ROME. 11 Febr. (Reuter) Het aantal ge mobiliseerde manschappen in verband met het nieuwe incident in Noord-Afrika zou men op minstens 35.000 moeten ramen. Een officieele mededeeling hieromtrent is echter niet te verkrijgen. In welingelichte kringen wordt onjuist geacht de opvatting, dat ook de geheele lichting 1911 zou zijn opgeroepen, waardoor een totaal van 260.000 man zou zijn verkregen. In werkelijk heid zijn slechts gemobiliseerd de divisies van Florence en Messina, alsmede alleen de reser visten van de lichting 1911 van genoemde divisies. Verder zijn nog andere reservisten op geroepen, vooral van de genie. De opgeroepen manschappen hebben Florence en Messina niet verlaten. FLEMINGTON, 11 Februari. De zit ting van heden in het proces-Haupt- mann ving aan met de aanklacht van den officier van Justitie Hauck, die be gon met den juryleden dank uit te spre ken voor de belangstelling, waarmee zij zes weken lang de getuigenverkla ringen, die in totaal ruim anderhalf millioen woorden omvatten, hebben aanhoord. Vervolgens gaf hij een over zicht van de getuigenverklaringen en zeide, dat overtuigend bewezen was, dat Hauptmann schuldig was aan moord, welke met den dood moet worden ge straft. In aansluiting op de aanklacht, kreeg de ver dediger van Hauptmann, Reilly, 't woord, die be gon met: „Oordeelt niet, opdat gij niet geoor deeld wordet, Hauptmann is onschuldig!" Verdediger betoogde, dat het geval slechts vol gens het bewijsmateriaal beoordeeld kan wor den. Niemand kon in het huis van Lindbergh komen, zonder hulp van personen, die tot de huishouding behoorden. En derhalve was het voor hem duidelijk, dat Betty Gow en de over leden bediende Whateley, mede-schuldig zijn aan de ontvoering. De persoon, die het kind van Lindbergh ontvoerd heeft, is goed bekend ge weest met het kind, daar het anders zou heb ben geschreeuwd. Ook de hond heeft niet ge blaft. De ladder, die gebruikt zou zijn voor de ontvoering', is daarbij in het geheel niet te pas gebracht, aangezien men anders wel sporen on der het venster zou'hebben gevonden. LONDEN, 11 Febr. (Reuter). In het Lager huis werd heden dQor een der afgevaardigden de vraag gesteld, of de Britsche regeering den Duitschen eisch in zake „een behoorlijk be stuur over het Memelgebied" op welwillende wijze onderzoekt. De minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, gaf hierop ten antwoord: De Britsche regeering staat met betrekking tot deze aangelegenheid op het oogenblik in con tact met de regeeringen van Frankrijk en Italië. De spanning tusschen Italië en Abessinië. De twee in Italië gemobiliseerde divisies zouden voorloopig nog niet verscheept worden. Duitschland eischt een „behoorlijk bestuur" voor het Memelgebied. Overleg tusschen Londen, Parijs en Rome. 52 Socialisten te München veroordeeld tot tucht huis- of gevangenisstraf. Het proces inzake baby-Lindbergh. De dood straf voor Hauptmann? Oud-Pastoor M. Schut te Didam overleden. Installatie van het Carmelitessenklooster te Drachten. Prov. Staten van Noord-Holland aanvaarden de door de Regeering opgelegde salarisverlaging voor het provinciaal personeel. Uitbetaling van de derde steunuitkeering aan de tuinbouwers deze week te verwachten. Dreigende massa-executie verkoop in Zuid- Friesland. Volgens de Indische handelsbalans is het uitvoersaldo met ruim 60 millioen gestegen. Spoorwegen voor groote bedragen opgelicht door expeditieknecht te Amsterdam. Drie meisjes bij. verkeersongevallen te Alphen aan den Rijn gewond. Gasvergiftiging te Scheveningen; oude man omgekomen. Dezen zomer vertrekt een tweede toestel der K. L. M. naar de West. De Rotterdamsche Droogdokmij. bouwt een tankschip voor de Ned. Kol. Tankvaartmij. Gabriel Belgisch en Davin Fransch kampioen biljarten 45/2. Lou Dijkstra en Jan Langedijk naar de wereld kampioenschappen hardrijden op de schaats te Oslo. New Yorksche Beurs. Omzetten gering, koer sen meerendeels lager, slot tamelijk zwak. Het doet goed Wij gevoelen behoefte even openlijk onzen dank te betuigen aan allen, die deze rubriek blijken te waardeeren door hun vele brieven. Inzonderheid dan twee die uit geheel verschillende steden tegelijkertijd uiting wilden ge ven aan hun erkenning. „V weet niet welk een nut en welk. een goeds u sticht" schrijft de een, en de ander: „al geruimen tijd had ik het plan u eens te schrijven hoe mooi we uw stukjes vinden." We willen hieruit stof putten voor dit kalenderblaadje. Het doet goed, zoo nu en dan eens plotseling en van onverwachte zijde een blijk van waar deering te ontvangen. Dat bemoe digt. Het is zoo menschelijk 'n aan sporing noodig te hebben. Ook degeen die niet voor menschelijke voldoening arbeidt bemerkt bij zoo'n erkenning dat ze hem toch goed doet. Allen heb ben we een bemoediging, een harte lijk blijk van meeleven noodig. Laat dit de conclusie zijn: En laten we zelf die conclusie bij anderen toepassen. Het doet goed! MARSEILLE, 11 Febr. (Reuter.) De verde digers van de Joego-Slavische terroristen heb ben den met het onderzoek naar den aanslag te Marseille belasten rechter verzocht het pro jectiel te doen onderzoeken, dat bij het ko ninklijk rijtuig is gevonden en de film van den aanslag voor de advocaten te vertoonen. De Kroatische organisatie te Pittsburg in de Vereenigde Staten heeft een Parijsch advocast verzocht de verdediging van de drie Joego-Sla vische terroristen op zich te nemen, die be schuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord te Marseille. De beklaagden hebben dezen verdediger nog niet aanvaard. LONDEN, 11 Febr. In de afgeloopen week zijn in Birma 111 personen door cholera over leden. De epidemie is op sommige plaatsen zeer erg wegens de waterschaarschte. Bovendien hebben zich in dezelfde week 75 gevallen van pest en 86 van ongevaarlijke pokken voorge daan. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 765,4 Vorige stand: 765,5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1